,3ij elke gunstige gelegenheid" worden huren geleidelijk hoger Premier van Pakistan wil bemiddelen tussen Israël en Arabische landen WEERBERICHT Opdracht tot nadere uitwerking Financiering der gemeentelijke investering is verontrustend Maar zit zelf met een onopgelost dubbel conflict met India Krachtcentrale in Algerije verwoest door explosie AMERIKA ZAL GEEN GEZANT IN BOEDAPEST BENOEMEN 96ste jaargang MAANDAG 15 JULI 1957 No. 29186 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: t J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 25 slechts een stap Mogelijkheid door „algemene loonronden" Minister Witte merkt in het voorlopig verslag over het ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet op, dat het belang van een goede huisvesting een aanzienlijke vermindering van de spanning tussen de huren der vooroorlogse en van nieuwe woningen vraagt. Nu een verhoging van de huren van de oude woningen met 25 binnen het kader van onze gehele economie kan worden opgevangen, mag deze naar de mening van de minister niet achterwege blijven. De regering roert ook de vraag aan of bjj de looncompensatie rekening is gehouden met de opvatting, dat de huur een zevende van het inkomen zou bedragen. Zij meent, dat de om standigheid, dat deze verhouding in vroeger jaren voor een aantal groepen van de bevolking heeft bestaan, niet inhoudt dat een dergelijke verhoging ook nu zou moeten worden nage- streefda De gewijzigde prijsverhoudin gen en de tegenwoordige inkomens verdeling wettigen een andere verhou ding. Aantrekkelijk stelsel Het denkbeeld, van geleidelijke huurverhoging heeft stellig aan trekkelijke kanten en de minister wijst het in beginsel zeker niet af. Hij meent echter dat het niet doen lijk is vooraf de tijdstippen waarop nieuwe verhogingen zullen ingaan bij de Wet vast te stellen. Wel uit voerbaar acht hij een systeem waar bij het aan de Kroon wordt overge laten uiteraard onder zekere wet telijke waarborgen om bij alge mene maatregel van bestuur het tijdstip en de grootte van verdere huurverhogingen te bepalen. Op deze wijze zou en wel terstond elke gunstige gelegenheid tot huurverho ging kunnen worden aangegrepen. Dit stelsel lijkt zó aantrekkelijk dat de minister opdracht heeft gegeven tot nadere uitwerking hiervan. De minister meent dat een voordeel van een zodanige regeling ligt in de mogelijkheid van coördinatie tussen huurverhogingen en „bij uitstek geschikte gelegenheden" daartoe, te weten bij algemene loonronden. Vooral immers, aldus de minister, omdat voor huurverhoging wetswijzi ging nodig is, was het in het verleden moeilijk, zo niet onmogelijk, huurverho gingen te doen samenvallen of nagenoeg te doen samenvallen met loonsverhogin gen. Deze toch kregen veelal op korter termijn hun beslag. Kloof moet overbrugd De verhoging met 25 zo merkt de minister verder o.m. op, is slechts een stap op de weg naar herstel van het evenwicht tussen de huurprijzen van vooroorlogse en nieuwe woningen. Het cijfer 25 is niet de uitkomst van een be rekening. Er moet nu eenmaal een flinke kloof worden overbrugd. De eer ste stap mag derhalve niet te klein zijn. De huurprijzen van nieuwe woningen zijn mede afhankelijk van de stichtings- kosten. Zouden daarin zwarte lonen zijn verwerkt en zouden deze niet betaald zijn uit de normale risico- en winst opslagen van de aannemer, dan zal de huurprijs daarvan inderdaad invloed ondergaan. Dit betekent intussen niet dat ook de huren van de oude wonin gen hiervan invloed zullen ondervinden. Het is namelijk niet de bedoeling deze huren op te trekken tot aan het kost- prijshuurpeil van de nieuwe woningen. De Rijksbijdrage voor woningwetwo ningen, waarop de huurverhoging van toepassing is, zal worden verminderd, zo wordt de Eerste Kamer nog eens be vestigd. Over de toekenning van com pensatie aan werknemers wordt nog opgemerkt, dat men de werkgemeente tot uitgangspunt heeft genomen en niet de woongemeente, omdat dit een onge wenste administratieve rompslomp zou meebrengen. Looncompensatie zodanig dat het be drag daarvan per gemeenteklasse geheel gelijk zou zijn geweest aan de huurver hoging, zou een aanzienlijke vergroting van de afstand tussen de beloning in de verschillende gemeenteklassen heb ben bevorderd. Belgische metaalbewerkers hervatten het werk De Centrale van de Belgische metaal bewerkers heeft meegedeeld, dat het bereikte akkoord met overgrote meer derheid door het uitvoerend comité van de centrale en door de gewestelijke ver gaderingen van fabrieksvertegenwoor- digers en sectionarissen is goedgekeurd, zodat het werk vandaag zou worden hervat. Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige westelyke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 JULI Zon op: 4.41 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 22.19 uur; onder: 9.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.46 en 18.09 uur. Laagwater te 1.40 en 13.55 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Kosten f600.000 In verband met de blokkering wordt in de Memorie van Antwoord gezegd, gezegd, dat de regering het niet nodig vond een variabele rentevergoeding in te voeren, gezien de korte duur van de blokkering. De administratieve kosten voor de blokkering zullen f 600.000 per jaar bedragen. Over deze administratie en de daarmee gemoeide kosten is over leg gepleegd met een particulier effi- ciëncybureau. De minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid acht het bezwaarlijk de techniek van de admini stratie, waaromtrent hij zelf op advie zen van deskundigen moet steunen, in het openbaar ter discussie te stellen. Aanvankelijk waren de kosten voor ad ministratie geraamd op f300.000 per jaar; door de bij de behandeling in de Tweede Kamer aangebrachte wijzigingen in het wetsontwerp moest dit bedrag worden verhoogd tot f 600.000. Voor de belastingheffing over de na deblokkering uit te betalen bedragen geschiedt volgens het bijzondere pro portionele tarief van de inkomsten belasting, welk tarief ten doel heeft, aldus de Memorie van Antwoord, de progressie te matigen. Dit tarief is gebonden aan een minimum van 20 en een maximum van 40 waardoor wordt voorkomen, dat de belastingvoet de abnormale invloed zou ondergaan van een toevallig zeer hoog of zeer laag periodiek inkomen van de belas tingplichtige. Ons land telde 1 juni j.l. 11.008.627 inwoners Volgens opgave van het C.B.S. be droeg het aantal inwoners van Neder land op 1 juni j.l. 11.008.627. In de eerste 5 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken 35.707 tegen 33.867 in de eerste 5 maanden van 1956. Het aantal levendgeborenen be droeg 98.096 tegen vorig jaar 98.853, en het aantal overledenen 34.193 Ov.j. 39.329). Het aantal immigranten be droeg in de genoemde periode 18.991 tegen vorig jaar 19.253 en het aantal emigranten 30.623 tegen vorig jaar 24.180. In een circulaire aan de gemeentebe sturen hebben de ministers van Binnen landse Zaken, bezitsvorming en P.B.O. en van Financiën er met nadruk op ge wezen, dat de situatie met betrekking tot de financiering van de investeringen der gemeenten verontrustend blijft. De ministers zijn van mening, dat alleen reeds de last van de financiering van onderhanden zijn de werken en aange gane verplichtingen noopt tot verder strekkende maatregelen dan, die, welke midden januari van dit jaar moesten worden genomen. Daarom wordt finan ciering met kort geld alleen nog toelaat baar geacht voor investeringen, die reeds onderhanden zyn en niet meer kunnen worden stopgezet. Nieuwe investeringen kunnen voortaan alleen dan ter hand worden genomen, als de financiering met vast geld verzekerd is. Financiering van woningwetbouw an ders dan me', vaste leningen acht de regering niet meer toelaatbaar nu de voor nieuwbouw bestemde gelden van de grote woningbouwlening 1957/58 der Bank voor Nederlandsche Gemeenten ter beschikking van de gemeenten ko men. Dit geldt eveneens voor de kosten van aankoop en bouwrijpmaken van voor woningwetbouw bestemde gronden. Andere woningbouw dan ingevolge de woningwet, met name premiebouw, wordt eveneens slechts toelaatbaar ge acht indien zij gefinancierd wordt met een vaste lening. Deze maatregelen zou de regering voorshands willen zien toegepast tot aan het einde van het jaar om inmiddels aan de hand van de ontwikkeling van de vlottende schuld der gemeenten en van de financiële situatie in het alge meen, na te gaan wat daarna gedaan moet worden. De oud-gouverneur van New York. Thomas Dewey, die momenteel een vokantiereisje door Europa maakt, is zaterdagmiddag uil Parijs op Schiphol aangekomen voor een tweedaags bezoek aan ons land. De heer en mevrouw Dewey (rechts) werden op het vliegveld verwelkomd door (v.l.n.r.) de Ame rikaanse ambassadeur Philip Young de Amerikaanse consul in Neder land Robert Chalker en mevrouw Young. In het kader van de „De Ruyter-1 spel opgevoerd, waarvan de ..stuk- overzicht van het schaakspel, waar- herdenking" in Vlissingen werd', ken" in 17de eeuwse kostuums voor veel belangstelling bestond, zaterdagmiddag een levend schaak- waren gekleed. De foto geeft een Premier Soehrawardi van Pakistan, die op het ogenblik een bezoek aan de V.S. brengt, heeft gisteren in Washington voor de televisie verklaard, bereid te zijn als bemiddelaar op te treden in het conflict tussen Israël en de Arabische wereld. Op de vraag wat Pakistan of de V.S. in het bijzonder kunnen doen om het Palestijnse vraagstuk tot oplossing te brengen, antwoordde Soehrawardi, dat zij, buiten de Ver. Naties om, kunnen trachten beide partijen tot elkaar te brengen. Op de vraag of Pakistan van plan is wapengeweld te gebruiken „om datgene wat het als zijn recht in 'Kasjmir be schouwt, met geweld af te dwingen," antwoordde de Pakistaanse premier ont kennend. „Wij zijn niet gek. India is veel ster ker dan wij". In zake de watervoorzie- ONTSTELLEND TOEKOMSTBEELD Alarmoefening in de V.S. In de Verenigde Staten is eind vorige week een grote oefening ge houden. die ten doel had de pa raatheid van de organisatie ter bescherming van de bevolking te testen. De veronderstellingen waar op de oefening was gebaseerd geven een ontstellend beeld van de afschuwelijke werkelijkheid van grootscheepse oorlog in de mo derne tijd. Men veronderstelde, dat by een onverhoedse aanval door super sonische vijandelijke vliegtuigen die over de Noordpool de Verenigde Staten waren binnengedrongen 175 atoombommen op 162 belangrijke centra waren neergeworpen, waar bij ook van waterstofbommen ge bruik werd gemaakt. De explosieve kracht van al die bommen bedroeg 451.700.000 ton t.n.t. Aangenomen werd dat alleen in New York reeds 2.339.012 mensen waren omgeko men en meer dan twee en een half miljoen gewond. Het totaal aantal doden in de V.S. zou veel meer dan vyf miljoen bedragen! Na afloop van de eerste fase van deze oefening werd ver klaard, dat de getroffen voor zorgsmaatregelen bevredigend blijken te werken, en dat men na een dergelijke aanval in werkelijkheid de toestand vol komen meester zou zijn llllllillllllN ning van Pakistan, die gebaseerd is op het water van de riviren in Kasjmir en het dal van de Indus, merkte hij op, dat India op het ogenblik een dam bouwt te snijden om bepaalde gebieden van India van water te voorzien. „Als India dit doet zonder daarvoor iets in de plaats te stellen is het duidelijk dat wij zullen omkomen. Ons volk zal dan van dorst sterven". Soehrawardi vervolgde: Onder deze omstandigheden ik hoop dat zij zich nooit zullen voordoen kunt U zich wel indenken, dat het volk. liever dan van dorst om te komen, vechtende zal willen sterven. Hij hoopte echter dat de landen, die op zich hebben genomen te verzekeren dat de vrede werkelijk bestaat, vóór het zover is. tussen beide zullen komen. Incidenten bij Egyptische verkiezingen Bij de tweede ronde van de verkiezin gen in Egypte hebben zich gisteren ver scheidene incidenten voorgedaan, waar door er personen gedood of gewond zijn. Dit blykt uit een communiqué van het Egyptische Ministerie van Binnenlandse Zaken, dat door radio-Cairo is omge roepen. De incidenten deden zich voor te Alexandrië, Tahta, Farskore en Satfa in opper-Egypte. Op de vraag wat hij dacht van de ver klaring van president Soekarno van In donesië, dat de Aziatische volkeren nog niet aan een democratie van brede al lure toe zijn, antwoordde Soehrawardi, dat premier Soekarno op dit punt mis schien wel kan spreken namens zijn eigen land, maar niet namens Pakistan. „Ik ben van mening dat de Britten ons voldoende achtergrond hebben verschaft De Fondsverzekering in gevaar? De Kon. Ned. My tot bevordering der Geneeskunst, de Kon Ned. Mij ter be vordering der Pharmacie, en de Ned. Mij tot bevordering der Tandheelkun de delen in een communique mede, dat zij zich bezorgd maken over het nog steeds uitblijven van een overeenkomst tussen tandartsen en ziekenfondsen, waardoor h.i. voornamelijk voor de minst draagkrachtigen. tandheelkundige hulp achterwegen blyft en dientenge volge de volksgezondheid wordt be dreigd. Naar de mening van de maatschap pijen moet men. gezien de laatste ont wikkeling in het conflict tussen tand artsen en Ziekenfondsen, met name het gebrek aan eenheid van opvatting in de kring der Ziekenfondsorganisaties, ern stig gaan twijfelen aan de mogelijkheid van overeenstemming tussen beide groe pen waardoor de Ziekenfondsverzeker den in hoge mate worden gedupeerd en het gehele stelsel van Ziekenfondsver zekering in gevaar wordt gebracht. De maatschappijen vragen zich af, of het, als niet spoedig een overeenkomst tot stand komt, in deze noodsituatie niet onontkoombaar wordt om voorlopige voorzieningen ten behoeve van de ver zekerden te treffen. Intussen spreken de maatschappijen de hoop uit, dat de pogingen van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid om tot een oplossing door middel van arbitrage te komen, met succes zullen worden be kroond. Door een ontploffing in een krachtcentrale te Laghouat in Zuid-AIgerië, zijn gisterochtend minstens zeven mensen om het leven gekomen en een ge wond. Dit is het ernstigste incident in de 31 maanden durende Algerijnse rebel lie. Volgens in Algiers ontvangen berichten zyn het lijk van een Franse schild wacht en van een bekende opstandeling reeds uit de puinhopen van de centrale geborgen. Men vreest evenwel dat nog meer lijken onder de resten liggen. Voorts zyn de stoffelijke overschotten geborgen van vijf mohammedanen uit ver nielde Arabische woningen in de omtrek. In de centrale zijn resten gevonden van benzinevaten. Vermoed wordt, dat opstandelingen de centrale in brand hebben willen steken. Zij werden echter door de schildwacht ontdekt. Bij het vuurgevecht dat hierop ontstond ont- De Amerikaanse regering heeft de benoeming van Edward T. Wailes tot Ame rikaans gezant in Hongarije, met standplaats Boedapest, voorlopig opgeschort. Wailes, die in februari naar Washington is teruggeroepen, zal, naar een functio naris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, niet meer naar Boedapest gaan. Er zyn geen plannen om een ander in Boedapest te benoemen en Wailes zal een andere functie aangewezen krijgen. Wailes kwam op 2 november vorig jaar in Boedapest aan, met de opdracht zijn geloofsbrieven aan te bieden aan de toenmalige anti-Russische regering van Imre Nagy. Toen de Russische inter ventie enkele dagen later over Hongarije losbarstte kreeg Wailes opdracht zich voorlopig van alle officieel vertoon te onthouden en op 27 februari volgde de nankom'i rig dat hij teruggeroepen werd, nadat de Hongaarse regering te verstaan gegeven had dat Wailes of zijn geloofsbrieven aan de regering-Kadar moest aanbieden, of het land moest verlaten. Een zaakgelastigde is op het ogen blik de hoogste functionaris in de Amerikaanse ambassade te Boedapest, waar kardinaal Mindszenty nog im mer zijn toevlucht heeft. plofte de benzine, waardoor de centrale werd verwoest. In een wijk van Oran zyn zondag avond negen mensen gewond door een. ontploffende handgranaat. Een man werd door veiligheidstroepen doodge schoten en drie mannen gearresteerd nadat zij door een menigte waren aan gevallen. Bij El Bordj is het lyk gevonden van een ontvoerde Europeaan, te Mascara het lijk van een Mohammedaan. Te Jemmape. in Oost-Algiers zijn vijf mannen gearresteerd op beschuldi ging van verschaffing van geld en voor raden aan opstandelingen. Prinses Margriet kampeerde nabij Den Helder Met een groeip leerlingen van het Baar as Lyceum ongeveer 60 in totaal heeft Prinses Margriet van vorige week zaterdag 6 juli af tot vandaag 13 juli in het 15 km. van Den Helder ge legen natuurreservaat het Zwanenwa- ter gekampeerd. De Prinses maakte verschillende uitstapjes. O.m. bracht zij een bezoek aan de Koninklijke Marine in Den Helder en. in gezelschap van nog enige meisjes, aan de O.L. School te Callantsooz.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1