Kroestsjef acht Westen schuldig aan ontwapenings-sabotage WEERBERICHT Door koppeling aan probleem der Duitse hereniging Slechts hogere produktie kan Engeland redden van inflatie Vergroting der arbeidsreserve door bestedingsbeperking KLEINZOON PRINS KARIM IS OPVOLGER VAN AGA KHAN 96ste Jaargang ZATERDAG 13 JULI 1957 No. 29185 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur:J. W. Heuny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte slngel Leiden Glro n0 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; 10.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Hogewoerd 66-88 Eigen financiering Kleine storingen De Bilt verwacht tot morgenavond: Kleine storingen zullen af en toe buien veroorzaken, maar deze worden afgewisseld door opklaringen. De wind heeft de neiging iets af te nemen, de temperaturen blijven normaal voor de tijd van het jaar met maxima die even boven de twintig graden uitkomen. (Opgemaakt te 10 uur). 14 juli Zon op: 4.38 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 21.39 uur; onder: 7.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.40 en 17.05 uur. Laagwater te 0.31 en 12.50 uur. Dit nummer bestaat uit 16 paginal en een Bijvoegsel In rede te Bratislava Scooter onder trein Twee doden Gistermiddag omstreeks vier uur zijn op de onbewaakte overweg in de Klok- kendijk te Rijssen twee op een scooter gezeten personen door een uit de richting Wierden komende trein ge grepen en onmiddellijk gedood. De scooter werd bestuurd door de 34- jarige heer G. D. Ymyer uit Rotter dam. Zjjn 71-jarige vader, de heer A. M. Ymyer uit Nijverdal zat achterop. Akkoord in Belgische metaalstaking Gisteravond hebben vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers in de Belgische metaalnijverheid overeen stemming bereikt, zodat maandag het werk kan worden hervat als de lastge vers van de onderhandelaars het besluit goedkeuren. De arbeiders krijgen dit jaar geen dub bele vakantietoeslag zoals zij geëist had den. maar wel zullen de lonen met in gang van 1 januari met 2 k 3 procent worden verhoogd. Het Koninklijk Paar heeft gister-lunch poseerde het gézelschap op morgen de gouverneur-generaal het bordes van het Paleis: v.l.n.r.: van Canada met zijn echtgenoteI Mevrouw en de heer Th. A. Stone zoon en schoondochter in het Paleis j (de Canadese ambassadeur in ons te Soestdijk ontvangen. Na de' land); H.M. de Koningin; de gou verneur-generaal de heer Vincent Massy; Z.K.H. Prins Bernhard; mevrouw Massyde echtgenote van de heer Massy jr; die geheel rechts op de foto staat. In de romeinse buitenwijk Prenes- tino is, vermoedelijk doordat de enorme hitte trekking in de metalen dakspanten had veroorzaakteen grote reparatieloods van de romein- se tram ingestort op het moment, dat daarin een honderd arbeiders aan het werk waren. Toen de stof wolken wat waren opgetrokken bleek dat slechts enkele arbeiders Voor een gehoor van 120.000 personen in Bratislava verklaarde Kroesjtsjef dat „de imperialisten schaamteloos spreken over een zoge naamde bevrijding. Met bevrijding bedoelen zij de bewapeningswed loop en kernwapens voor West-Duitsland". „Vele officieren uit het tegenwoordige Westduitse leger waren nazi's, die honderdduizenden Tsjechoslowaken, Polen en andere Euro peanen vermoordden en Tsjechoslowaakse steden brandschatten en vernielden, zoals Lidice". Sprekend over de ontwapeningskwestie zeide de Russische partij leider: „De Westelijke mogendheden trachten de ontwapening aan de hereniging van Duitsland te koppelen. Doch dit zijn twee verschillende dingen. De ontwapening gaat de vredelievende volkeren van de gehele wereld aan, de hereniging betreft in eerste instantie het Duitse volk". „Zij die deze twee onderwerpen wensen te verbinden zijn in wezen tegen ontwapening gekant". Kroesjtsjef herinnerde er aan dat Slowaakse partisanen en Russische sol daten schouder aan schouder tegen de Duitsers vochten en prees de econo mische vooruitgang van Tsjecho-Slo- wakije. Sinds de communistische machts overname heeft het land zich van een achterlijk landbouwgebied tot een hoog- industrieel ontwikkeld land getransfor meerd, zo zeide hij. „Uw successen verontrusten de kapi talisten. Wanneer wjj verenigd bljjven zullen zü niet in staat zijn hun boze plannen uit te voeren. Vandaar dat de kapitalisten hun uiterste best doen een splitsing onder ons teweeg te brengen, vandaar dat zü verhalen verspreiden over onderlinge geschillen". Baby face en Boefje in arrest gesteld Schuldig aan overval benzinestation op (Speciale berichtgeving) Onder leiding van inspecteur A. B. J. Prakken van de Amstredamse centrale recherche zyn een 22-jarige koopman en een 37-jarige kelner aangehouden. Het tweetal, dat tot de Amsterdamse onder wereld behoort en daar bekend staat als resp. „Baby face" en „Boefje", wordt verdacht debet te zijn aan de maandag ochtend vroeg gepleegde roofoverval op het benzinestation aan de Utrechtseweg nabü Amsterdam. De politie heeft het aantal, zy het voorlopig niet zeer sterke, aanwijzingen tegen dit tweetal. Zü besteedden bijzon der veel geld op het Rembrandtsplein en Zeedijk en beschikten bovendien over buitenlands geld. Het was de politie be kend, dat vry veel buitenlandse valuta aan de pomp was ontvangen en zich bij het gestolen geld bevond. Voorlopig is het tweetal ingesloten, hoewel zij hard nekkig ontkennen. Zy kunnen echter geen goed alibi voor de betrokken nacht opgeven. De inbewaringstelling is door de Am sterdamse officier van justitie gelast. Duits echtpaar te Enschede verongelukt Eer Duits echtpaar uit Wilhelmsha- fen, dat op vakantiereis in Nederland was, is gisteravond te Enschede verongelukt. De 34-jarige A. G. Ullrich en zün 32-jarige vrouw wer den, toen ze met hun motor met zü- span het gevaarlijke kruispunt Laares- singel-Oldenzaalse straat wilden over steken, gegrepen door een van rechts komende personenauto. De bestuurder van de motor heeft waarschijnlijk niet het stopbord gezien. Met volle vaart vloog hij het kruispunt over, waar hij werd gegrepen door de auto. Het echtpaar werd zo zwaar gewond, dat het bij aankomst in het R.-K. ziekenhuis te Enschede bleek te zijn overleden. „Wy weten echter dat onze betrekkin gen zijn gebaseerd op gelijkheid, weder zijdse achting en samenwerking. Alle socialistische landen helpen elkaar. Dat is onze kracht en onoverwinnelykheid". Tito gegriefd door Kroestsjefs rede? De kritiek die Kroesjtsjef donderdag in Praag aan het adres van Zuid-Slavië uitte en vooral zyn opmerking dat de Zuidslaviërs „Amerikaans vlees en tarwe eten" heeft volgens diplomatieke waar nemers de openbare mening in Belgrado zeer geschokt. President Tito zou met hoge ambte naren Kroesjtsjefs rede bestuderen. In afwachting van het resultaat van deze studie zou de publikatie van de rede en een Zuidslavisch commentaar erop aan gehouden worden. Volgens onbevestigde berichten heeft de Zuidslavische ambassadeur in Praag Nikezic, reeds opdracht gekregen Kroesjtsjef aan zijn verstand te brengen, dat verklaringen als die van donderdag de betrekkingen van Zuid-Slavië met de Sovjet-Unie en de zaak van de socialis tische wereld slechts kunnen schaden. Advertentie Geen proces tegen Malenkof c.s. Gisteren is te Moskou van officiële zijde verklaard dat er geen sprake is van een proces tegen ex-premier Ma lenkof en de andere teruggezette leden van de z.g. „anti-partijgroep". „Alle gissingen hieromtrent zijn uit de lucht gegrepen", aldus werd hieraan toegevoegd. Twee miljoen Argentijnen staken Bijna twee miljoen Argentijnse arbei ders hebben in het gehele land gehoor gegeven aan de stakingsoproep van don derdag van de commissie van Argen- tynse vakbonden. Talryke industrieën zijn door de staking getroffen. Er zün geen incidenten voorgevallen. Lonen met 10 miljard gulden gestegen De Engelse minister van Financiën, Thorneycroft, heeft in een bijeenkomst van de nationale adviesraad voor de produktie van de industrie aangedrongen op grotere produktie ter bestrijding van de inflatiegevaren, waardoor Engeland be dreigd wordt. Hü wees erop, dat verleden jaar de lonen met büna 900 miljoen pond sterling (10 miljard gulden) zün toegenomen, en zeide, dat het aanbod van de goederen die met dit inkomen gekocht kunnen worden, vermoedelük niet in die omvang zal kunnen toenemen. De regering overweegt de instelling van een of ander onpartüdig lichaam, dat een onafhankelüke analyse zal moeten maken van de met elkander verwante vraagstukken van inkomen, kosten en prüzen. Deze strijd tegen de inflatie, aldus de minister, zal op vele fronten gestreden moeten worden. De regering is niet voornemens haar kredietbeperking op te geven, welke het lenen van geld moeilijker maakt en de aankopen op afbetaling beperkt. De tarieven waartegen de plaatselijke autoriteiten en de staatsindustrieën overheidsgeld kunnen lenen zijn giste ren verhoogd, om ze in overeenstem- Hammarskjoeld in Parijs De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, is gister middag in Parijs aangekomen voor be sprekingen met president Coty en de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Pineau. Een Franse woordvoerder verklaarde dat ongetwijfeld ook de Algerijnse kwes tie besproken wordt, maar dat men niet verwachten moet dat er bepaalde be sluiten genomen zullen worden. Vijfhonderd slachtoffers van orkaan De politie in de Amerikaanse staat Louisiana heeft meegedeeld, dat er ten gevolge van de orkaan „Audrey" die op 27 juni woedde, 322 mensen om het leven zyn gekomen en 180 worden vermist. ming te brengen met de tarieven op de open markt. „Wy in Engeland zyn te veel afhankelijk van de wereldhandel en te veel andere mensen zyn van ons afhankelyk, om toe te laten, dat de waarde van onze munt kleiner wordt", aldus Thorneycroft. Raket van ballon De Amerikaanse luchtmacht is voor nemens een raket te lanceren vanaf een luchtballon ten einde het projectiel dui zenden mijlen hoger de lucht in te zen den dan ooit is gebeurd. De proef zal gedurende de zomer wor den genomen. Naar wij van gezagheb bende zijde vernemen zal de proef in oktober plaats hebben. Een woordvoerder van de luchtmacht deelde mede, dat de raket vele, vele malen hoger zal vliegen dan welke raket ook. De raket zal echter niet buiten de aantrekkingskracht der aarde komen. In dien dit zou gebeuren, dan zal het door de maan worden aangetrokken. De raket zal afgeschoten worden van af een met helium gevulde ballon op een hoogte van meer dan 30.000 meter. Richtlijnen vergunningen voor overwerk Naar aanleiding van schriftelijke vra gen van het lid van de Tweede Kamer de heer Van Lienden over de richtlijnen bij het verlenen van overwerkvergun- ningen en over de mogelijkheid van verschillende beoordeling van aanvragen bijv. in West-Brabant en Zuid-Holland heeft de Staatssecrêtaris van Sociale Zaken meegedeeld, dat hierbij door de arbeidsinspectie rekening wordt gehou den met bepaalde factoren, zoals de aard en omvang van het aangevraagde overwerk, de orderpositie, zich voor doende bedryfsstoornissen, weersinvloe den, de concurrentieverhoudingen en de situatie op de arbeidsmarkt. Waarborgen voor een uniforme be oordeling van aanvragen voor een ver gunning tot overwerk zijn gelegen: a. in het voorschrift in de Ar beidswet 1919 neergelegd dat voor vergunningen met een looptijd van lan ger dan twee weken machtiging van de Directeur-Generaal van de Arbeid ver eist is; b. in het recht van beroep op de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid bij weigering van een over- werkvergunning door het districtshoofd der arbeidsinspectie; c. in het verlenen van de landelijke vergunningen bij ministeriële beschik king voor bepaalde bedrijfstakken, in dien daaraan, byv. in verband met sei zoensinvloeden, behoefte blijkt te be staan. De omstandigheden in de verschillen de bedrijfstakken en delen van het land onderling kunnen overigens sterk uit eenlopen. Hierdoor kan het voorkomen, dat in gevallen, die ogenschijnlijk gelyk zyn, toch afwijkend moet worden be slist. Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, heeft de katholieke geestelijken in Polen gewaarschuwd, dat zij zich aan kanonieke sancties blootstellen als zy zich inlaten met de Poolse katholieke organisatie die met de communisten samenwerkt, de „Pax". Zijn waarschu wing zou echter door de Poolse pers censor opgehouden worden, zo verluidt in betrouwbare kringen in Warschau. De kardinaal verbiedt alle geestelijken o.m. artikelen voor publikaties van de „Pax" te schrijven. In mei j.l. wees hy alle verantwoordelijkheid af voor rede voeringen en preken van hemzelf die in de bladen van de „Pax" gepubliceerd worden. Nog voor de kardinaal eind 1956 uit ballingschap werd vrijgelaten, drongen de Poolse geestelijken er bij de gelovigen op aan de bladen van de „Pax" te boy cotten en het was bekend, dat de zoge noemde patriottische geestelijken gevaar liepen geëxcommuniceerd te worden. Sedertdien is er een soort overeen komst voor „coëxistentie" gesloten tus sen de staat en de katholieke kerk in Polen. De Pax-organisatie. waar de kar dinaal niets van weten wil, staat geheel los van Gomoelka en diens aanhang. Uit hoge kerkelijke bron is vernomen, dat men uit de waarschuwing van de kardinaal tegen de „Pax" niet dient op te maken, dat er een verwijdering tussen kardinaal Wyszynski en Gomoelka is ontstaan. Stofelijk overschot per KLM naar Egypte? Moedige woorden Prins Karim, de oudste kleinzoon van wijlen de Aga Khan, is benoemd tot zijn opvolger als 49ste imam van de Ismailitische Mohammedaanse sekte. Prins Karim is de 19-jarige oudste zoon van Prins Ali Khan uit diens eerste huwelijk met de vroegere mevrouw Loei Guinness. De benoeming is bekendgemaakt in een communiqué, waarin de laatste wil van de Aga Khan wordt aangehaald: „Met het oog op de in de laatste jaren volkomen veranderde toestanden in de wereld door onder meer de ontdekkingen van de kernwetenschappen, ben ik ervan overtuigd dat het in het belang van de Ismaili-gemeenschap is dat een jonge man mij zal opvolgen die opgevoed is en zich ontwikkeld heeft in de laatste jaren en midden in de nieuwe tüd en die een nieuwe kijk op het leven heeft voor zijn hoge dienst als imam". In de loop van juni is het aantal werkloze mannen gedaald van 24.369 tot 22.403, terwijl de bezetting van de aanvullende werken afnam van 10.001 tot 9081. De totale geregistreerde ar beidsreserve daalde hierdoor van 34.370 met 2886 tot 31.484, aldus deelt het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. De geregistreerde arbeidsreserve lag dit jaar eind mei 8400 hoger dan vorig jaar eind mei. Eind juni lag de ar beidsreserve dit jaar nog 6100 hoger dan vorig jaar in eind juni. Vorig jaar daalde de arbeidsreserve in juni slechts met 600, dit jaar met 2900. Die vergroting van de arbeidsreserve wordt voornamelyk veroorzaakt door de bestedingsbeperking en de kapitaal- schaarste. De invloed hiervan is in de maand juni echter niet of bijna niet toegenomen. De daling van de arbeidsreserve was het grootst onder de landarbeiders en losse arbeiders, terwijl de bedrijvigheid toenam in de metaalnijverheid en de Horecabedrijven. Dc geregistreerde vraag naar manne lijk personeel steeg van 61.960 (waarvan 19.169 beneden 18 jaar) tot 64.052 (waar van 21.777 boven 18 jaar*. Het naderen de einde van het schooljaar was hier kennelijk, van invloed. Vooral de vraag naar jeugdige bouwvak- en metaalar beiders, alsmede het administratief per soneel nam toe. Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwen steeg voornamelyk door in schrijving van adspirant-kantoorperso- neel, dat de school heeft verlaten, van 2301 tot 2422. De geregistreerde vraag naar vrouwe- lyk personeel steeg van 38.657 tot 39.254; hiervan hebben ca. 17.500 aanvragen betrekking op jeugdige arbeidskrachten. Poolse primaat is finaal tegen „Pax" erin waren geslaagd tijdig naar bui ten te hollen, er waren twee doden en vele gewonden, onder wie twee ernstig. De bovenste foto geeft een over zicht van de ingestorte loods, de onderste foto toont een tramtrein welke in reparatie ivas, bedolven onder het pain. Prins Karim zelf kon nog niet zeggen of hij naar Harvard University terug zal keren om zijn studie te voltooien. Karim zal de vierde zyn, die de titel Aga Kahn zal dragen, welke oorspron kelijk door de Britse regering is ver leend. Prins Ali Khan zei tot een correspon dent van Reuter: „Ik ben erg verheugd en vind mijn vaders keuze een geluk kige voor de toekomst van het Ismai- lische volk". Prins Karim is een bekende figuur aan de Rivièra. Hij staat daar in het bijzonder bekend als liefhebber van de zeilsport. Zijn vakanties bracht hy beur telings door bij zijn moeder in Londen en by zyn vader op diens villa aan de Rivièra. Hy heeft veel gereisd, voor een groot deel onder leiding van zün over leden grootvader. In 1954 brachten hy en Prins Amyn een bezoek aan de Is mailitische gemeenschappen in Kenya, Oeganda, Tanganjika en Zanzibar. Bü de K.L.M. is een aanvrage bin nen gekomen voor het vervoeren van de stoffelijke resten van de Aga Khan van Zwitserland naar Egypte. De K.L.M. heeft de aanvraag in overwe ging genomen. HUWELIJK UITGESTELD Het huwelyk tussen Prins Sodroeddin, de jongste zoon van de Aga Khan. en het voormalige Britse fotomodel Nina Dyer, is uitgesteld. De voltrekking ge schiedt thans op 27 augustus, in plaats van maandag a s.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1