Het prachtige Schotse landschap hiedt fantastische panorama's Iedereen is welkomdie glorieuze ongerepte natuur zoekt Ideaal land voor trekkers Herinnering aan Scandinavië Stoer land zonder kunstmatig vermaak WOORD VAN BEZINNING DE NACHT DER GIRONDIJNEN VARIA 5e laargang no. 28 Zaterdag 13 juli 1957 Schots en scheef door de Hooglanden Een typisch Schots landschap: prachtig glooiende heuvels omringen een meer, in dit geval Loch Katrine in Perthshire (Van onze correspondent in Londen) De wereld wordt steeds kleiner en de mensen willen er meer en meer van leren kennen. Ook Schotland ervaart dat door een steeds wassende toeristenstroom. De meesten komen uit andere delen der Britse eilanden, maar vorig jaar waren er toch ook 380.000 buiten landers. Het festival van Edinburgh, op zichzelf reeds een symbodl van Schotse ondernemingsgeest, speelde hierbij een voorname rol. Schotland ligt ver weg en de reis erheen is kostbaar. De Schotten zinnen echter op plannen om een goedkope verbinding tot stand te brengen, om de met de boot van het continent komende reiziger op te vangen. Ze kijken ook vol verwachting naar de KLM, die reeds Prestwick aandoet als halte op de transatlantische lijn en die, naar men hoopt, bereid zal worden gevonden een dienst Amsterdam Edinburgh te openen. De Schotten zouden, zeggen zij, eventueel een dergelijke onderneming voor de helft willen financieren, maar ze onderschatten waarschijnlijk de zakelijke moeilijkheden, want de KLM is tot dusver niet op het voorstel ingegaan. De leiders van het Schotse Vreem delingenverkeer voelen er niets voor. naar ze ons verzekerden, kunstmatig vermaak te scheppen. Iedereen is wel kom, mits hy de glorieuze ongerepte natuur zoekt en de bijzondere atmos feer van dit stoere land. Evenals in Engeland is ook in Schotland de in dustrie in enkele gebieden geconcen treerd, met het gevolg, dat het onge kende recreatiemogelijkheden bezit. Voor ons, bewoners van vlak land, bezit Schotland de bekoring van een gigantisch berglandschap, misschien iets minder geprononceerd dan het Zwitserse, doch zeker gelijkwaardig daaraan. Er zijn niet minder dan dui zend hoge toppen, waarvan driehon derd boven de 1000 meter. „Ben Nevis", Schotlands hoogste berg, heeft een hoogte van 1450 meter en de top is, zoals de naam al aanduidt, een groot deel van het jaar met sneeuw bedekt. Bergbeklimming en ski-en worden in Schotland druk beoefend. Talrijke jeugdherbergen bewijzen, dat dit een ideaal land voor trekkers is Ze komen er heen te voet, op lichte sportfietsen en scooters. Een klim wordt altijd beloond, niet alleen door fan tastische panorama's, doch ook door de enorme afstanden, die kunnen worden ge „free-wheeled" op langzaam afda lende wegen, zoals van het hoogste dorp Tomintoul 375 meter boven de zeespiegel naar het op 74 km. ver wijderd liggende stadje Inverness, de hoofdplaats van de Hooglanden. De hoogst gelegen openbare weg van de Britse eilanden bevindt zich bij Brae- mar op meer dan 700 meter boven zee. Onzichtbaar monster Op vele plaatsen doet het natuur beeld sterk denken aan dat van Scan dinavië, waarmee Schotland in de oer tijd trouwens verbonden was en waar van het een uitloper is. De Vikings, aan wie tal van namen nog herinneren, moeten er zich thuis gevoeld hebben. Een loch uitgesproken met een scherpe Nederlandse g vertoont veel gelijkenis met een Noorse fjord. Het zijn door gletsjers uitgegraven zee-in hammen, welke het land diep insnijden en vaak het karakter van een meer dragen. Bij het passeren van Loch Ness hoopt iedereen, dat het monster zijn angstaanjagende kop boven water zal uitsteken, maar, hoelang wij ook staarden, we konden geen rimpeltje in het oppervlak ontwaren. Dat neemt niet weg. dat de omwonenden er by zweren, dat zij het monster persoon lijk hebben aanschouwd en er is geen Schot, die het bestaan ervan durft te ontkennen In elk geval heeft dit legendarische zeemonster, dat zich bij tijd en wijle DE Hervormde Emigratiecom missie was zo vriendelijk mij het „Geschenk" van de Boe kenweek in Nederland toe te zen den. <„De nacht der Girondijnen" door prof. dr. Jacob Presser, juist de vorige week door de Mij der Ned. Letterkunde onderscheiden met de C. W. v. d. Hoogt-aanmoediging- prijs Red. „L.D."). Ik bewonder de moed van de organisatoren van deze Boekenweek om zulk een „ge schenk" op de tafel van het lezende publiek neer te leggen. Je neemt 't in handen met een zekere bevreem ding vanwege de omslag, maar deze gaat spreken, zodra je de inhoud van het boekje op je in laat wer ken. Westerbork 1941! We hebben misschien de neiging om deze gebeurtenissen te rang schikken onder die donkere blad zijden van de geschiedenis, die we maar liever gesloten houden: „dat is geweest, niet meer over praten". Of misschien vindt deze of gene wel, dat wij de herinneringen aan de jaren 19331945 maar moesten begraven, omdat ze maar gevoelens van haat en wraak oproepen. Het is mijn vaste overtuiging, dat wij nooit mogen vergeten, wat in de jaren 19331945 duidelijk werd naar de langzame of snelle vernie tiging. De lijsten van de zes zevenhonderd reizigers worden elke week door de Joodse assistenten van de kampleiding samengesteld. De hoofdpersoon, de gekwelde „ik", die een bittere brok herinne ring van zich afschrijft, is een Joodse geschiedenisleraar. Hy geeft les aan het Joodse Gymnasium te Amsterdam. Alleen kinderen en leerkrachten met de gele ster be zoeken deze, door de Duitsers toe gestane ghettoschool. Onze geschie denisleraar wordt collaborateur. Hij verkoopt zijn ziel aan de duivel. Het is de zoon van Cohn, de twee de man in Westerbork, die, zelf Jood, direct onder de Duitse kamp commandant staat. Cohn stelt de lijsten samen van hen, die de trein naar het Oosten moeten vullen. Eens staan er honderden weeskin deren op de lijst, een andere maal de hele bevolking van een blinden instituut. Cohn brutaliseert, heerst, ik niet met hem willen ruilen. HU ls te beklagen, hij kan niets terug doen, helemaal niets." De leraar: „En wat kunt U terug doen?" De rabbi: „Kent U de Hebreeuwse Bijbel? Niet? Jammer, maar we zullen ons wel behelpen. Leest U eens hardop ja, komen jullie daar er maar bij staan." De leraar leest Jozua 1: „De Here God is met U alom, waar gij ook henen gaat." „Dank U, U vroeg me wat ik kon terugdoen. Dit ls wat wij kunnen terugdoen. U zjilt dat nog wel niet begrijpen, maar komt U maar vaak hier terug." De ontknoping komt als later ook de rabbi, de man, die was als een zon, die mensen in nood een lach op het gezicht toverde, op het per ron klaarstaat om naar het Oosten te reizen. Naast hem, Lea, z'n vrouw en de kinderen. Hij is bepakt en bezakt, in z'n hand heeft hij het zwarte boekje, de Hebreeuwse Bij bel. Als hij het laat vallen en moeite doet het op te rapen, geeft Cohn de stakker een schop om dit te verhinderen. Dan plant onze leraar z'n vuist tussen Cohn's ogen. Het onvermijdelijke gevolg is de aangaande de mens. In de mens bleek een duivel te kunnen huizen. Gewone, nette mensen, bleken cynische duivels te kunnen worden De macht van de propaganda bleek in staat te zijn mensen tot demo nen te maken. Als ons een ding in die jaren duidelijk werd, is het dit: ,„Wat kan propaganda niet van mensen maken?" Of, anders ge zegd: „Wat zijn mensen vaak anders dan „riethalmen in de wind heen en weer bewogen". En deze kennis van de mens wordt ijverig toegepast aan weerszijden van de grenslijnen van deze verdeelde wereld. Nog eens, ik bewonder de moed van de organisatoren van de Boekenweek in Nederland, die dit boekje aanboden. Elke bladzijde er van schreeuwt ons toe: „Vergeet dit in vredesnaam nooit en te nimmer". De titel herinnert aan een episo de van de Franse revolutie, toen de party der Jacobijnen de over hand kreeg en systematisch hun tegenstanders, de Girondijnen, uit de weg ruimde. Hier wordt het georganiseerde afmaken der Joden door de Nazi's beschreven. Elke week vertrekt er een trein met beestenwagens uit Westerbork naar „het Oosten" om zijn eigen leven te redden en onze geschiedenisleraar wordt zijn adjudant, hij trapt mee en scheldt mee en doet mee om de transporten bijeen te brengen. De enige keus om zelf de dans te ontspringen? Totdat hij in aanraking komt met Jeremia Hirsch. Hirsch is Joods godsdienstonderwijzer hij wordt verder de „rabbi" genoemd. Hier een mens, die is als een zon. Waar hij binnenkomt, wordt het gezellig, daar beginnen roddelende, vechten de en chicanerende mensen zich te schamen en worden stil. Hirsch is een vrij mens, een bevrijd mens. Hoe die twee intens met elkaar in aanraking komen? Het gebeurt op de dag. dat de torenhoge Cohn, met zijn grote laarzen koninklijk door het kamp schrijdend, gekleineerd wordt door een marechaussee. „Kan je me niet groeten?" Verontschuldigingen. „Laat het niet weer gebeuren." Het hele kamp gniffelt. Goliath, geveld door een onbeduidend manneke. De rabbi: „Arme man. die Cohn, ik zou niet met hem willen ruilen". De leraar (opgewonden z'n baas bijvallend): „Mijnheer Cohn is er beter aan toe dan U". De rabbi: „Ik ken hem wel, ik weet wel wat hij doet. Toch zou strafbarak en dan de trein en dan de dood, en wat voor dood! Hij ls eindelijk een vrfj man vrij gemaakt tot de gehoorzaamheid aan God. In de trein, op weg naar de gaskamers in Polen. Toch vrjj deelgenoot van een vrijheid, die meer is dan wat mensen kunnen denken. „Al ging ik ook door een dal van schaduw des doods, ik vrees geen kwaad, want gy zyt met mij." In dit „geschenk" vind ik een doordringend commentaar op de Bijbelse boodschap. Midden in dit. niet te realiseren leed, klinkt een belofte uit een andere wereld: „De Here God zal met U zijn. alom. waar gij ook heengaat." Maar het ls een belofte voor vrije mensen, d.w.z. gehoorzame mensen. Een woord voor mensen als Hirsch, als uiteindelijk de leraar. Mensen, die niet collaboreren, maar de weg van de gehoorzaamheid aan God willen inslaan. Of misschien kan ik beter zeggen: Mensen, die op de weg van de 'gehoorzaamheid gebracht wór den. M. J. W. GEURSEN. voorheen ned. herv. predikant te Leiden, thans te Melbourne. heet te nestelen in de grotachtige ope ningen op de bodem van het meer, al heel wat geld in het laatje gebracht! Prachtige kastelen Loch Ness is 36 km. lang en meer dan 300 meter diep. Op sommige plaat sen ryzen de bergwanden er 500 meter stijl uit omhoog. Onvergetelijk is de indruk, welke het Cairngorms-massief maakt: bergtop na bergtop, bekroond door de 1400 meter hoge reuzen Brae- riach en Ben Macdhui. Deze bergen met hun uitgesproken individueel en aristocratisch voorkomen zetten zich over een afstand van 30 km. voort. Wilde stromen en rivieren banen hun weg naar de grillige, gekartelde rots kusten, waarop de mens geen vat heeft gekregen. De Glomach-waterval is 120 meter hoog (de Niagara 56 meter). Er zijn meer dan honderd valleien, die „glens" heten als ze nauw en bebost zijn en „straths", wanneer ze breed en vruchtbaar zijn. Hier vooral heeft Schotlands rijke historie haar sporen achtergelaten. Het wemelt van meest nog in uitste kende staat verkerende kastelen. De Amerikanen bezitten er nog altyd een zwak voor, vooral als er Schots bloed door hun aderen stroomt. Of ze nog wel eens een kasteel steen voor steen laten afbreken en laten verschepen, zoals in de film „The ghost goes West", weten we niet, maar wel zagen we een kasteeltje op een zeeklif, dat een Amerikaan besloot te kopen on middellijk nadat hij het op een prent briefkaart had zien afgebeeld! Verrukkelijke stilte Het is eenzaam in de Hooglanden, waar men uren over de voortreffelijke wegen kan rijden zonder een sterve ling te ontmoeten. Boven de dalen deinen de adelaars op de wind. Een groepje spierwitte herten, uit Japan geïmporteerd, tekent zich tegen een donkere bergwand af. Niet ver van Pitlochry komen wij in het rendieren- gebied. Een nationaal natuurpark is er voor gereserveerd. Het experiment van een Laplandse professor uit Oxford, die kort na de oorlog enkele tientallen rendieren uit Zweden liet overkomen, schijnt te zyn gelukt. Een heideland schap tegen het silhouet van blauwe bergen strekte zich voor ons uit, maar rendieren vielen helaas, tijdens ons bezoek, niet te bekennen. Een gedenk steen langs de weg vermeldt, dat daar in het jaar 1700 de laatste wolf aan zyn einde kwam. Naar Schotland moet men komen om te jagen en om forel of zalm te vangen. Men heeft een plan om toe risten laatstgenoemde sport te leren. Ook is er gelegenheid te over voor golfspel, dat hier op goedkope wijze kan worden beoefend. Maar het is ook al voldoende als men alleen naar Schotland gaat om te kijken en te ge nieten van het steeds afwisselende natuurtafereel, dat anders is dan waar ook ter wereld. Schotland ontdekken is een openbaring! In Charlotte (Noord-Carolina) was een chirurg bezig aan een been operatie. Hij werd daarbij geas sisteerd door een pas afgestudeerde medicus. De Jonge dokter merkte een spier op in het been, die hij zich niet herinnerde uit zijn anatomische stu dies. Altijd bereid om zijn kennis te vergroten, pakte hij de top van de spier en besloot haar nader te be kijken. waartoe hij het ding tot aan het midden opensneed. Er volgde een gil van de zijde van de chirurg. Zijn helper had een van diens met vlees kleurige rubberhandschoenen bedek te vingers gekloofd Een Turijnse voetbalenthousiast kan zichzelf wel om de oren slaan. Hij vulde het formulier van de voetbal pool juist in en kan aanspraak ma gen op een prijs van f. 12.500. Maar och arme. het formulier moet zich ergens tussen de bladen van '"en oud telefoonboek bevinden. Laten nou alle telefoonboeken in Turijn zijn ingenomen en door nieuwe zijn vervangen. De man wil nu alle oude boeken (178499 in totaal) gaan doorbladeren. Maar liefst 235 mil joen bladzijden „Sluit je ogen en zwaai Je vuist". Met deze woorden richtte theaterdirec teur John Lloyd zich tot de acteur Jack Bradley, de man die de sterke- mensen-rollen voor zijn rekening neemt. „Bukken", voegde hij er te gen Eddie Davev. die in hetzelfde stuk speelt aan toe. Bradley zwaaide. Maar Davey vergat te bukken. Het ziekenhuis in Halifax, in welke stad dit gebeurde, heeft meegedeeld, dat de patiënt het goed maakt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13