Wm m Kroestsjef: Laat Oost en West een „huwelijk zonder liefde" proheren WEERBERICHT Bewapeningswedloop geen wet voor de verdere toekomst Brengt Indonesië kwestie Nieuw- Guinea opnieuw voor de V.N. VOORLOPIG GEEN IJ-TUNNEL Compensatie voor huurverhoging Drie Hongaren uit dodencel te Boedapest ontsnapt 96ste jaargang VRIJDAG 12 JULI 1957 No. 29184 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Coëxistentie in bruidstooi Kroesjtsjef heeft gisteravond een „mariage de raison" (huwelijk uit zakelijke overwegingen) voorgesteld tussen de kapitalische en com munistische werelden. Hij zei dit op een gala-receptie in het middeleeuwse Hradcany- kasteel te Praag, dat twaalf eeuwen oud is en in vroeger tijden de verblijfplaats van de koningen van Bohemen. Wijzend op de ambassadeurs van het Westen zei hij: „Laten wij beiden ons beste beentje voorzetten. U zegt, dat U tegen het socialisme bent. Ik zeg, dat ik voor het socialisme ben. Er zijn vele gevallen van mensen, die met elkander trouwden zonder elkaar lief te hebben en die, toen zij eenmaal getrouw waren, gelukkig samen leefden. Laten wij hetzelfde doen. Laten wij met elkander wedijveren en zien, welk systeem het beste is". „De \egenwoordige bewapeningswed loop is het gevolg van zekere historische omstandigheden, maar zij is geen wet voor de toekomst. Met de ontwikkeling van de moderne bewapening zou zij rampzalig kunnen zyn. Wij vechten of voor de vrede of er zal oorlog zyn. Wij moeten al onze krach ten inzetten voor de vrede. De vredes- krachten zullen het winnen. Het gezond verstand van de mens toont dat aan". Over de kwestie van de betrekkingen binnen het communistische kamp zei Kroesjtsjef: „Sommige dingen moeten telkens weer herhaald worden, zoals vrede, de strijd voor de vrede en een versterking van de vriendschappelijke betrekkingen binnen het socialistische kamp. Als ik het socialistische kamp zeg, bedoel ik daarmee ook Joego-Slavië. Ik weet, dat de Joegoslavische kameraden niet erg gesteld zijn op het woord kamp. Zij geven de voorkeur aan gemeenschap van staten. Maar Joego-Slavië is een socialistische staat". Tsjechen voelen zich geruster In de geïmproviseerde redevoering die Kroesjtsjef gisteren in de ijzerfabriek „Stalingrad" bij Praag heeft gehouden, sprak hij o.a. woorden van de hoogste Engels echtpaar te Ees verongelukt (Speciale berichtgeving) Ees, op de weg OdoornBorger (Dr.), is vannacht om ongeveer halfeen een Engelse personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een boom terecht ge komen. De inzittenden, de heer en mevr. Hyde, uit Manchester, werden zo ernstig gewond, dat zy beiden tijdens het ver voer naar het Diaconessenhuis in Em- men overleden. Het echtpaar logeerde met twee kinderen, een van 3 en een van 5 jaar, ten huize van de familie Ten Hoff, veearts te Borger. De heer Hyde was directeur van een inktfabriek. Hij en zyn vrouw waren beide ongeveer 30 jaar. Proefritten Beneluxtreinen De eerste der twaalf elektrische trei nen die gemeenschappelijk door de Nederlandse en Belgische Spoorwegen gebouwd worden voor de komende Bene- luxdienst, is met de technische proef ritten in België begonnen. Deze snelle treinen, die evengoed op het Nederlands 1500-volt net kunnen rijden als op de Belgische lijnen, die op 3000-volt geëlektrificeerd zijn, zullen van oktober af een dienst met grote frequentie onderhouden tussen Brussel, Antwerpen en Amsterdam. Advertentie Eicon-financiering Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond nu en dan buien afgewisseld door op klaringen, matige tot krachtige aan de kust aanvankelijke harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.00 uur). 13 JULI Zon op: 4.37 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 21.15 uur; onder: 6.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.04 en 16.30 uur. Laagwater te 12.14 uur. 8 SMAKEN FLORENCIA schep-ijs, uit de Torenstraat - Den Haag. Nederlands fijnste ijs. Alléénverkoop voor Leiden VAN 'T HOFFSTRAAT 26 (bij Zeemanlaan). Snackbar 'T SWAANTJE, TEL. 24062 lof over de communistische partij van Tsjecho-Slowakije. Ook prees hij de verdiensten van wijlen Klement Gott- wald en sloot zich aan bij de mening van de secretaris van de partij Novotny dat er tussen de twee landen geen prin cipieel verschil van mening bestaat en ook in de toekomst niet zal bestaan. Daarmede is er een ï-.nde gekomen aan de onzekerheid van de bevolking en vooral in de ryen van de communis tische party in Tsjecho-Slowakije, want al zal Kroesjtsjef misschien in vertrou welijke gesprekken aandringen op het inslaan van een meer gematigde libe rale koers en op de liquidatie van het Stalinisme, in de partijleiding zelf in Tsjecho-Slowakije zullen er hoogstwaar schijnlijk geen grote veranderingen komen. Toch wel slachtoffers? Algemeen neemt men intussen wel aan dat Bacilek, de partijsecretaris in Slowakije, die Slansky en de groep na tionale communisten in Slowakije heeft geliquideerd, aan de dijk zal worden ge zet evenals de oude Kopetzky, misschien ook Siroky en een klein aantal mindere zondebokken. Met zijn waarschuwing tegen het revisionisme heeft Kroesjtsjef de huidige partijleiders wel zoveel ge steund dat men in hun rijen geen slachtoffers verwacht. Drie Nederlanders gestikt op Curasao Bij een ongeval, dat zich gisteren heeft voorgedaan aan boord van het tankschip „Kosicia" van de Shell, dat gemeerd lag aan de steiger van de Cura?aosche petro leum industriemaatschappij op Curasao, zijn drie personen door verstikking om het leven gekomen. De slachtoffers zijn: de tweede werk tuigkundige W. F. V. den Houte, de pompman B. J. van de Pas en de ma troos P. de Ruiter, alle drie Nederlan ders. Zy zijn gistermiddag begraven. Naar welingelichte kringen gisteren te Djakarta verklaarden, treft de Indo nesische regering voorbereidingen om het geschil tussen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea dit jaar opnieuw aan de V.N. voor te leggen. Het Kabinet zal hierover spoedig een definitieve beslissing nemen ,zo voegden zy daaraan toe. In een woensdagavond gehouden kabinetszitting hoorde het Kabinet een rap port over de kwestie-Nieuw-Guinea van dr. Aboe Hanifah, hoofd van de afdeling V.N. van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens genoemde kringen heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken reeds een aanvang gemaakt met het opnemen van contact hierover met de landen, behorende tot de Aziatisch- Afrikaanse groep in de V.N., teneinde zich te verzekeren van de nodige steun om deze aangelegenheid opgenomen te krijgen op de agenda van de volgende algemene vergadering van de V.N. De voortgezette strijd voor de terug keer van West-Irian naar het grondge bied van de Indonesische republiek is een van de vijf punten van het pro gramma van het tegenwoordige nood- kabinet, onder leiding van premier Djoeanda. Volgens dezelfde kringen zal oud-pre mier Ali Sastroamidjojö, die voorzitter was van de in 1955 in Bandoeng gehou den A.A.-conferentie, ditmaal met de leiding van de Indonesische delegatie naar de V.N. worden belast. Hij is thans, via Joego-Slavië en enige andere Euro pese landen, op weg naar zijn nieuwe standplaats, New York. In politieke kringen vertrouwt men, dat een nieuw beroep van Indonesië tot vreedzame regeling van het ge schil door tussenkomst van de V.N. dit jaar een goede kans zal maken. Kortgeleden verklaarde een rege ringswoordvoerder nog eens met na druk, dat alleen verbetering in de be trekkingen tussen Indonesië en Ne derland kan worden bereikt, indien een oplossing voor het vraa uk- West-Inrian kan worden gevonuen. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's De Franse banken zijn gesloten, omdat het personeel in staking is Farijse agenten houden een oogje in het zeil, bij een groot bankge bouw, doch alles was rustig. Vierenveertig gulden "egge f 44.- korting op alle costuums, sport com bi na ties, demies en top-coats Den Haag Amsterdam Rotterdam Groenmarkt 24 - Leidsestraat 7 Stadhuisplein 28 Regering blijft op haar standpunt slaan Twee dagen, nadat mr. D. A. Delprat, vooorzitter van het Amsterdamse IJ-tunnelcomitè bekend heeft gemaakt, dat het comité van plan was een tunnellening uit te geven, heeft de regering een verklaring uitgegeven tvaarin nog eens nadrukkelijk wordt verklaard, dat haar standpunt inzake deze kwestie geen enkele wijziging heeft ondergaan. Dat betekent dus, dat minister H. J. Hofstra vasthoudt aan zijn verklaring, dat een beroep op de kapitaalmarkt voor de bouw van een dergelijke tunnel momenteel niet gerechtvaardigd is. Zulk een lening zou de financiering van de woning bouw kunnen remmen. Van de technische besprekingen tussen Rijks waterstaat en de Amsterdamse Publieke Werken hangt het helemaal af of de regering, nadat de bestedingsbeperkingswolken zijn overgedreven, bereid zal zijn de kosten van de bouw van de tunnel te dragen. De rege ringsverklaring die overigens nogal wat verbazing heeft geoogst in Amsterdam, al is het nog niet tot een officieel commentaar gekomen luidt als volgt: De regering heeft met verwondering kennis genomen van de mededelingen betreffende de plannen voor de IJ-tunnel, die de indruk kunnen geven alsof het vast zou staan, dat thans met de uitvoering kan worden doorgegaan. In het standpunt der regering, zoals het in de Tweede Kamer is uiteengezet, is geen verandering gekomen. Het kan voor haar oordeel ook niet beslissend zijn of voor een beperkt deel der kosten een lening kan worden gesloten. De regering heeft zich bereid verklaard tot besprekingen met het Amsterdamse gemeentebestuur, zowel over de technische als over de financiële problemen. Zy betreurt het, indien daarop wordt vooruitgelopen. Aanvang in loontijdvak 1 augustus 1957 Indien de wetwijziging, die de huurverhoging regelt, op 1 augustus a.s. in werking treedt, zal het College van Rijksbemiddelaars een be schikking „Compensatiebijslag huurverhoging 1957" uitvaardigen, die in werking zal treden met ingang van het loontijdvak, waarin 1 augustus 1957 valt. Volgens deze beschikking zal de werkgever een bijslag van 2 van het rechtens geldende in geld genoten loon moeten uitkeren aan in Nederland wonende werknemers van 23 jaar en ouder, met uitzon dering van gehuwde vrouwen die geen kostwinster zijn, en aan in Nederland wonende werknemers beneden 23 jaar, voorzover zij kost winner zijn. Voor het bedrag van de bijslag worden zowel minima als maxima gesteld. Op Schiphol zijn gistermiddag de leden van de „Standing Group", het uitvoerend orgaan van het mi litaire comité van de NAVO. ge arriveerd voor een vijfdaags bezoek aan Nederland. Op het vliegveld werden zij namens het comité Ver enigde chefs van staven ontvangen door de plaatsvervangend chef luchtmachtstaf generaal-majoor H. P. Zielstra. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) de Franse luitenant-gene raal J. M. Piatte admiraal Sir Michael Denny, voorzitter van de „Group", en de Amerikaanse lui tenant-generaal L. W. Johnson, die begroet worden door generaal- majoor Zielstra. Vijf klassen In de vijf gemeenteklassen vol gens de noodwet ouderdomsvoorzie ning zal het per week, resp. per maand, niet minder mogen zijn dan: Klasse 1 f3.10 en f 13.50, klasse 2 f2.60 en f 11.30, klasse 3 f2.60 en f 11.30, klasse 4 f2.10 en f9.10, klasse 5 f2.10 en f9.10. De bijslag mag per week resp. per maand niet hoger zijn dan f4. resp. f 17.40. Uitbetaling van de bijslag is niet verplicht ten aanzien van de werk nemers die meer dan f 10.400 per jaar verdienen en wier loon niet is geregeld in een C.A.O. of bindend vastgestelde loonregelingWel is het de werkgever toegestaan ook aan deze werknemers de bijslag toe te kennen. Aan werknemers die niet in volledige dienstbetrekking zijn of niet gedurende de normale arbeidstijd werken wordt het minimum en/of maximum van de compensatie in evenredige verhouding tot de normale arbeidsduur bij volledige dienstbetrekking berekend. Voor afwij king van de in deze beschikking voor geschreven gemeentenindeling moeten partyen, betrokken bij C.A.O.'s of loon regelingen, waarvoor een andere inde ling geldt, goedkeuring verkrijgen van het College van Rijksbemiddelaars. Voor werknemers, die een uitkering op grond van de Algemene Ouderdomswet ontvangen, kan een aftrek worden toe gepast van de reeds in deze uitkering begrepen huurcompensatie. Op voorstel van partijen bij een C.A.O. of bindende regeling kan het College van Rijksbe middelaars een hiertoe strekkende voor ziening vaststellen. Wat „loon" is Vast tijdloon, garantieloon, tarief- verdienste, produktiepremies en an dere met de met de arbeid of met de prestatie of produktie rechtstreeks verband houdende loonbestanddelen zullen bij de berekening van de bij slag als loon worden beschouwd, ech ter niet extra-uitkeringen, vakantie bijslag, winstuitkeringen en dergelijke. De regering, zo merkt het College in zijn overwegingen op, is van mening dat wijziging van bindende loonregelin gen en C.A.O.'s, ten doel hebbende deze bijslag in het loon te verwerken, niet voor 1 juli 1958 mogelijk zal zijn. Van die datum af zal de verwerking in bin dende loonregelingen kunnen geschie den, mits tenminste een jaar verlopen is sinds de loonbepalingen voor het laatst zijn gewijzigd, terwijl voor C.A.O.'s de verwerking moet samenvallen met Vier Estlanders zochten de vrijheid De vier bemanningsleden van een kleine Estlandse treiler hebben gisteren koers gezet naar de vrijheid, na eerst de schipper vastgebonden en opgesloten te hebben. Zij bereikten het in de Oostzee gelegen Zweedse eiland Gotland, waar zy de be woners duidelijk maakten, dat zij in Zweden asyl wilden vragen. Enkele uren later werden zij naar Stockholm gevlo gen en zij wachten thans het besluit van de Zweedse autoriteiten af. De schipper werd door de politie be vrijd en vertrok na een korte rust weer naar Estland. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Laatste Spitfires met pensioen Bijna zeventien jaar na de „luchtslag om Engeland" zyn de laatste drie Spitfires, die bij het afslaan van de Duitse luchtaan vallen een belangrijke rol hebben gespeeld, naar Biggin Hill in Zuid- Engeland overgevlogen, waar zij met een .Hurricane" uit dezelfde tijd zullen worden opgeborgen om bij herdenkingen nog dienst te kunnen doen. Zij werden op hun vlucht vergezeld door straaljagers van het type Javelin en Hunter. ÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM de afloopdatum. In beide gevallen zal de verwerking bij voorkeur binnen een half jaar, nadat zij mogelijk is gewor den, dienen te zijn gerealiseerd. De regering staat op het standpunt dat de uit de maatregel voortvloeiende kosten niet in de prijzen zullen mogen worden doorberekend. Drie Hongaarse „tegenrevolutionairen", die tot de doodstraf waren veroordeeld, zijn gisteren volgens Radio-Boedapest uit de Markoutfa- gevangenis in Boedapest ontsnapt. Radio-Boedapest deed een beroep op de bevolking om „de auto riteiten te helpen de ontsnapten te arresteren". De ontsnapte verzetstrijders zijn: de 23-jarige Zwigmund Sipos, de 25-jarige Pal Bakosi en de 30-jarige Joszef Erdesz. Zij werden 22 juni j.l. ter dood veroor deeld, omdat zij in januari j.l. een ma joor van de Hongaarse militie te Boe dapest zouden hebben vermoord. Zij werden er ook van beschuldigd voorbereidingen te hebben getroffen voor een opstand, die 15 maart j.lde dag waarop Hongarije in 1848 t^gen Oostenrijk in opstand kwam, had gie ten uitbreken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1