Hi VLOEDGOLF EN WERVELSTORM TEISTEREN ZUIDEN WEERBERICHT Schatting aantal slachtoffers variëert van 200 tot 3000 Franse top-militairen spreken zicli uit tegen de „Euratom" Textielhandel opent offensief tegen kruideniers-cadeaus Sterftecijfer tbc in Nederland tot unieke laagte gedaald 96sfe jaargang ZATERDAG 29 JUNI 1957 No. 29173 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hootdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 7.50 per kwartaal: L 2.55 per maand; t0.59 per week. DAGBLAD Witte Singel I, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Het kustgebied van de Amerikaanse staten Louisiana en Texas is gisteren getroffen door een vloedgolf, die honderden doden heeft geëist. De vloedgolf volgde op een wervelstorm met windsnelheden van 160 km per uur en vernielde het vissersplaatsje Cameron vrijwel geheel. Alleen hier werden 150 doden geteld en men vreest, dat er nog veel meer slachtoffers zijn, wier lichamen door het kolkende water zijn meegesleurd naar de Golf van Mexico. Er is een grootscheepse reddings actie gaande, waarbij vooral gebruik wordt gemaakt van hefschroefvliegtuigen. Ten oosten van Cameron is een grote kudde vee, circa dertigduizend stuks, door het water verzwolgen. De plaatsvervangend sheriff van Cameron was van mening, dat het aantal slachtoffers veel hoger ligt dan het geschatte cijfer van enige honderden: hij taxeerde het op drie- tot vierduizend! Tienduizenden konden alleen leven redden In Lake Charles en omgeving zijn reeds twintigduizend mensen uit de ge troffen gebieden aangekomen. Velen Dumpmaleriaaldepot geheel uitgebrand Te Nieuwerkerk aan de IJssel is gis termiddag het dumpmaterialendepot van de firma De Sutter uit Rotterdam uitgebrand. O.a. gingen drieduizend jeepmotoren en andere auto-onder delen. die zich in een loods bevonden, verloren. Aan het naburige bedrijf van de DAKO, dat eveneens dumpmateria- lcn herbergt, werd schade aangericht. Vijftig leden van de brandweren van Nieuwerkerk aan de IJssel, Kapelle aan de IJssel, Moordrecht, en Gouda bestreden met twintig stralen 't vuur. De brand ontstond op het terrein van de DAKO. De zuidwestenwind redde de gebouwen van dit bedrijf en deed de vlammen overslaan naar het buurbe drijf. De beide bedrijven zijn, ter voldoening aan de douanevoorschriften met ijzeren hekken omgeven. De brandweer van Nieuwerkerk. die als eerste aanwezig was moest met houwelen gaten hakken in deze hekken om water te kunnen aan voeren uit de IJssel. die ten noorden van öe complexen ligt. Een boot van een oliemaatschappij die toevallig passeerde nam met een pomp deel aan het blus- singswerk. Officiële inlichtingen over de oorzaak van de brand konden nog niet worden gegeven. Wel is bekend dat arbeiders van de Dako met snijbranders ge werkt hebben op het voorterrein van dit bedrijf, waar de brand begonnen is. De schade wordt op ten minste een half miljoen geschat. De bedrijven zij" verzekerd. hebben al hun bezittingen verloren en alleen het vege lijf kunnen redden. Cameron biedt de aanblik van een over stroomde puinhoop, aldus meldden de bestuurders van helikopters. Intussen is de wervelstorm, die de codenaam „Audrey" heeft gekregen, nog allerminst uitgewoed: hij trekt langzaam naar het noorden. In Ohio, Indiana en Illinois vallen zware regenbuien, waar door plaatselijke overstromingen ont staan. Te Zionsville in Indiana zijn twee vrouwen door de plotselinge was van het riviertje volkomen verrast en verdron ken. Te Chrisman in Illinois is een auto automobilist met zijn wagen door het water meegesleurd en eveneens verdron ken. Verwacht werd, dat storm en regen vandaag het westen van de staat New York zouden bereiken. In dit gebied zün reeds windstoten van 150 km per uur waargenomen. Veel meer dan honderd mensen zijn gedood door het geweld van de orkaan „Audrey", die donderdag een deel van Noord Amerika teister de. Deze luchtfoto toont een plaatsje in de staat Louisiana, nadat de vernielende orkaan over het stadje was heengetrokken. (Telefoto) Air France begint actie tegen anglicisme De Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" is een campagne begonnen tegen anglicismen in de luchtvaarttaai, aldus meldt de „Times" (Anglicismen zijn woorden of uitdrukkingen, die zon der meer uit het Engels zijn overgeno men dan wel, daaruit letterlijk vertaald werden Red. L.D.) De vaktaal van het personeel bij de Franse luchtvaart is namelijk meer nog dan het Frans op allerlei ander gebied met uitzondering misschien van de sport, doorspekt met allerlei „half-verteerde" Engelse uit drukkingen, adus de correspondent van het Londense blad. Woorden als charter, taxi-way, airways, cockpit en checklist zullen ook in de gedrukte stukken, wor den vervangen door Franse woorden. Volgens de correspondent zal echter het vervangen van een woord als „briefing" door „briffage" (het geven van instruc ties) taalkundigen een koude rilling bezorgen Hoe lieflijk Ds. Cabaret is gisteren door een deurwaarder uit de pastorie van de Gereformeerde Gemeente te 's-Gra- venpolder op Zuid-Beveland gezet. Vorig jaar oktober is ds. Cabaret geschorst als predikant der ge noemde gemeente, waarna hij een groepje hem trouw gebleven ge meenteleden om zich heen verza melde in de Gereformeerde Ge meente in hersteld verband. Hij kreeg van de kerkeraad der Geref- formeerde Gemeente aanzegging, de pastorie te ontruimen en liet zich daarom inschrijven bij de plaatse lijke woonruimtecommissie, doch slaagde er tot nu toe niet in, een woning te krijgen. De zes kinderen zijn onderge bracht bij inwoners van 's-Graven- polder, de inboedel is opgeslagen in de pastorietuin. Er staat een school bord bij, waarop een gemeentelid enkele verzen heeft geschreven uit psalm 133: „Ziet, hoe goed en hoe lieflijk is het, dat broeders ook te zamen wonen". Juin's actie tegen Itèt Europese leger leidde destijds tot verwerping (Van onze correspondent in Parijs) In een tweetal brieven, die thans openbaar zijn gemaakt, spreken maarschalk Juin en de 80-jarige ex-generalissimo van het Franse leger, generaal Weygand, zich met kracht tegen de instelling van een Europese atoomgemeenschap. Juin geeft als zün mening te kennen, dat de Euratom het einde van een onafhankeiyke Franse nationale verdediging zal inluiden, terwyl Weygand, iets voorzichtiger, er slechts op aandringt dat Frankrijk door toevoeging van enkele fundamentele arti kelen de militaire garanties zal verwerven, waarop het als grote mogendheid volgens hem aanspraak kan maken. verwerping door het Franse parlement heeft geleid. Van 2 juli a.s. af zullen de nieuwe Europese verdragen voor de eenheidsmarkt en de atoomgemeenschap in de Franse Kamer behandeld worden en in dat licht moeten de beide brieven van Juin en Weygand dan natuurlyk ook worden gezien. Toch Kamermeerderheid Men herinnert zich dat maarschalk Juin indertijd ook een hoogst belangrijke rol heeft gespeeld in de actie tegen het Europese leger die uiteindelijk tot de Advertentie Zon aarftce Hogewoerd 66-68 Eigen financiering Neiging tot onweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Warm met plaatselijk onweer. Zwak ke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, langs de kust overwegend zeewind. 30 JUNI Zon op: 4.25 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 7.55 uur; onder: 22.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.43 en 17.11 uur. Laagwater te 0.32 en 12.55 uur. Uit nummer bestaat alt 12 pagina's en een BüvoegseL Door met een staf een geiger teller aan te raken, die de symbo lische atoomsplitsing in werking steldeheeft Z.K.H. Prins Bernhard gisteren in tegenwoordigheid van H.M. Koningin Juliana op Schiphol de grote tentoonstelling .Het atoom' geopend. De foto laat zien hoe de Prins de opening glimlachend ver richtte. Ofschoon men in Franse mfcrtaire kringen, met generaal De Gaulle voorop, over het algemeen heftig tegen de Eura tom gekant blijft, wordt niettemin nog altijd wel verwacht, dat een meerderheid in het parlement zich voor de nieuwe Europese verdragen uit zal willen spreken. Op 20 juli a.s. Met goedkope koffie als munitie (Speciale berichtgeving) Van 20 juli af zal men in 6000 textielzaken en 1500 winkels in de huishoudelijke branche koffie tegen inkoopsprijs kunnen kopen. Dit is het antwoord van de textielhandel en de handel in huishoudelijke artikelen (detaillisten) op het regelmatige cadeaustelsel, dat bij kruide niers heeft postgevat. Vele kruideniers namelijk geven sedert jaar en dag als cadeaus textiel bij diverse kruidenierswaren of voor een be- paald aankoopsbedrag aan kruidenierswaren. Teveel mazen in de wet Aanvankelijk had men hoop, dat het hiermee uit zóu zijn bij het van kracht worden van de wet op het cadeaustelsel, doch deze wet heeft zoveel mazen, dat de kruideniers en levensmiddelenbranche rustig hiermee kunnen doorgaan aldus werd meegedeeld op een te Amsterdam gehouden persconferentie van de Fede ratie van Middenstandsorganisaties in de Textiel-detailhandel (Mitex) en de Vereniging van Textiel-inkoop-combina- ties V.T.I.). Men zal de koffie in twee kwalitei ten verkopen onder eigen merk tegen prijzen die 40 tot 60 cent per half pond onder de normale prüzen liggen. Dat men juist koffie heeft genomen, aldus deeide men ter persconferentie mede, heeft twee oorzaken. Koffie is een zeer groot verbruiksartikel geworden bij het Nederlandse publiek en heeft vooral na de oorlog, biykens onderzoeken, de thee grotendeels verdrongen. De winst marge van de kruideniers op koffie is voorts relatief zeer hoog. Met wie moeten wij onderhandelen De minister van overzeese gebieden ln de vorige regering-Mollet Gaston De- ferre, heeft vrijdag op hel congres van de Franse socialistische partij gezegd, dat de enige manier om de vrede in Algerije te herstellen, het openen van onderhandelingen met de opstandelin genleiders is. Deferre viel de Algerijnse politiek aan van de regering-Mollet en de huidige regering. De pogingen van Mollet om een be stand tot stand te brengen en vervol gens verkiezingen te houden hadden gefaald. Volgens Deferre moeten de voorge stelde onderhandelingen in het geheim gevoerd worden met het oog op de riva liteit tussen de nationalistische organi saties. Frankrijk moest evenwel duide lijk te verstaan geven, dat er geen sprake kan zijn van het prijsgeven van Algerië. Het land moet beseffen, dat als de onderhandelingen mislukken grote offers noodzakelijk zullen zijn en mis schien zelf tot mobilisatie moet worden overgegaan. Aan de onderhandelingen moet worden deelgenomen door de sultan van Ma rokko en premier Bourguiba van Tune sië. De minister voor het gebied van de Sahara, Max Lejeune, noemde de op vatting van Deferre onwezenlijk. WU proberen al 17 maanden tot onderhan delingen te komen, maar met wie moe ten wij onderhandelen? zo vroeg hy. De werkelyke leider van de FLN (een van de Algerünse rebellenorganisaties) is Ouamrane. Hü woont in Tunis en ge hoorzaamt Nasser, aldus de minister Tocli als volksziekte nog niet uitgeroeid Het sterftecüfer voor tuberculose is ook in 1956 weer belangrijk gedaald en het bedraagt slechts 5.4 per 100.000 inwoners. Dit is een ongekend laag cüfer, lager dan in alle andere landen van de wereld en lager dan men ooit verwacht had, toen men in het begin van deze eeuw met de bestriding dér ziekte begon en nog een sterfte kende van ongeveer 200 per 100.000 inwonres. Het is dit jaar slechts 75 jaar geleden, dat Robert Koch de oorzaak van de tuberculose ontdekte in de tuberkelbacil en de strijd tegen de ziekte een aanvang kon nemen. Dat thans dit mooie resultaat bereikt is, is zeker aan de in Nederland uitstekend georganiseerde tuberculosebestrüding te danken, maar de sterke daling na 1945 is toch over wegend het gevolg van de ontdekking van een drietal sterk werkende geneesmid delen en aan de vooruitgang van de operatieve behandeling der longtuberculose. Deze mededelingen deed de voorzitter van de Kon. Ned. Centrale Vereniging tot Bestrüding der Tuberculose, dr. M. R. Heynsius van Berg, op de te Utrecht gehouden algemene vergadering. Men kan de koffie in de textielzaken en in de winkels van huishoudelijke ar- tiekelen kopen zonder dat men verplicht wordt andere artikelen hier te betrek ken. GEEN BEZORGDHEID BIJ KRUIDENIERS De Kruideniersvakcentrale, de over koepelende organisatie der kruideniers bonden, neemt tegenover de aangekon digde actie van de textieldetaillisten, dia zonder enige tegenprestatie in hun win kels koffie tegen inkoopsprijs willen gaan verkopen, een volkomen passief standpunt in, aldus de wnd-secretaris van deze vakcentrale de heer Van Oyen. Deze voegde aan zijn mededeling toe, dat deze kwestie nog zeer onlangs ter sprake is geweest in een vergadering. Men heeft zich toen op het standpunt gesteld, dat het de textielwinkeliers vrijstaat deze koffie te verkopen. Overigens geloqft men niet, dat de omzetten van deze kof fie een grote omvang zullen krijgen, omdat het publiek bijzonder gesteld is op het eigen uitverkozen merk, aldus de heer Van Oyen. Onderzoek naar afluisteren van telefoongesprekken Premier Macmillan van Engeland heeft een commissie van drie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar de vraag in hoeverre de overheid het recht heeft particuliere telefoongesprekken af te luisteren. Dit besluit is gisteren geno men op een büeenkomst van premier Macmillan, de minister van Binnen landse Zaken Butler, de leider van de Labouroppositie Gaitskell en de leider van de liberale partij Grimond. De kroonraad is het hoogst adviserende orgaan. Randolph Churchill, zoon van Sir Winston, heeft op staande voet ontslag genomen bij de „Evening Standard", waaraan hij sedert een jaar verbonden was. In een open brief aan de leiding van het blad geeft hy als reden op, dat hij zün mening niet meer vrü'elük in de kolommen van het blad tot uiting kon brengen. De ware reden van zün ontslag zou echter in verband staan met de kwestie van het afluisteren van tele foongesprekken van overheidswege. Randolph Churchill schreef onlangs in de „Evening Standard", die het eigen dom van Lord Beaverbrook is dat er geen reden was om zich in beginsel tegen het afluisteren van telefoongesprekken te verzetten aangezien het briefgeheim reeds lang door de veiligheidsdiensten van het land geschonden werd. Op deze opvatting werd heftige kritiek geleverd: door het weekblad „Spectator". Ran dolph Churchill wilde hierop antwoor den maar de directie van de „Evening Standard" stemde hier niet in toe. Naar aanleiding daarvan diende Randolph zün ontslag in. Amerikaans-Egyptische betrekkingen slechter Ali Sabri. chef van he kabinet van president Nasser, heeft voor Radio-Cairo verklaard dat de betrekkingen met Amerika slechter zün geworden doordat de Amerikaanse leiders Egypte niet toe staan langer een politiek van positieve neutraliteit te voeren. „Maar wij stap pen tot geen enkele prüs van die poli tiek af", aldus Sabri. Als Israël van plan was zich met geweld toegang tot het Suezkanaal of de Golf van Akaba te verschaffen zal Egypte naar de wapens grijpen De Israëlische minister-president. Ben Goerion, heeft gisteren op een perscon ferentie gezegd, dat volgens de hem ter beschikking staande inlichtingen de in cidenten, die zich aan de Syrische grens hebben voorgedaan, te wüten zün aan de plaatselüke Syrische bevelhebbers en geen uitvloeisel zün van de politiek van de regering te Damascus. Ben Goerion bevestigde de bereidheid van Israël om met Arabische afgevaar digden te onderhandelen, ook van lan den diegeen wapenstilstandsovereen komst met Israël hebben, zoals Irak en Saoedi-Arabië. In aanbouw zijnde Hü zeide dat helaas deze lage sterfte bij het publiek de verkeerde indruk heeft gewekt, dat de tuberculose als volksziekte vrüwel is uitgeroeid. De des kundigen op dit gebied zün zelf lang niet zo optimistisch en zü hebben daarvoor, naar de mening van de voorzitter, goede redenen. De sterfte is in verschillende delen van ons land nog zeer veel hoger dan het gemiddelde en ook het ziektecijfer, dat nog 70 nieuwe gevallen per 100.000 inwoners bedraagt dat is bijna 8000 personen per jaar loopt sterk uit een. Er zijn gedeelten in Nederland, waar in de laatste maanden zoveel nieuwe ge vallen ontdekt zün, dat speciale maat regelen moeten worden genomen, afge zien van de vele school-epidemietjes van tuberculose, welke zich in verschillende delen van Nederland hebben voorgedaan. De specifieke ongevoeligheid, of beter gezegd de verhoogde weerstand tegen de tuberculose, zoals die blükt uit de tubercuüne-reacties, welke een dertig jaar geleden reeds op jonge leeftüd alge meen positief waren, is zeer snel ge daald en hierin ligt de oorzaak, dat on der jonge lieden één enkele patient met te laat ontdekte longtuberculose een hele serie van nieuwe gevallen tot stand brengt. AFSCHEID VAN MEVR. DE VRIES-BRUINS Mevr. A. E. J. de Vries-Bruins heeft wegens haar leeftyd en minder goede gezondheidstoestand als bestuurslid bedankt. Zij is 32 jaar lid van het da- gelyks bestuur geweest. De vergade ring benoemde haar tot erelid. De heer R. Smit te Den Haag werd in haar plaats tot bestuurslid be noemd. In een voordracht van dr. IJ. N. Oos- terbaan over de onderbezetting in sana toria kwam hü tot de conclusie dat bü een voortzetting van de huidige daling in het aantal t.b.c.-gevallen is te ver wachten dat men in 1959 aan de helft va nde rond 8000 sanatoriumbedden van nu genoeg zal hebben. garage ingestort Gistermiddag is in Woerden een in aanbouw zijnde grote garage ingestort. Het ongeluk gebeurde toen werklieden van een aannemersbedrijf bezig waren met het aanbrengen van de uit beton platen bestaande dakbedekking. De 25 meter lange ijzeren kapspanten draai den als touwtjes in elkaar en trokken in hun val de muren en de daarin aangebrachte betonconstructie mee. De ravage was enorm en de van alle kanten toesnellende helpers konden al leen maar een ramp vermoeden, omdat er zeven arbeiders op het dak werkzaam waren. Er bleken echter in de chaos slechts twee gewonden te liggen. Zü werden naar het r.-k. ziekenhuis overgebracht, maar mochten enkele uren later het ziekenhuis verlaten. Beiden hadden meer of minder ernstige schaaf wonden opgelopen. Deskundigen stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de instorting, die voor vele duizenden guldens schade heeft aangericht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1