halfzware shag itof.pittig ■en tocfi. tacAt Tweede Kamer ging stug door met amendering van pachtwet-ontwerp Gaat U met vakantie? Heden ministerieel antwoord De haring, niet kapitein Rog, bepaalde de koers van De Iïoop H.K.S. legde in vijf weken 4600 km. af Overgang Hogere Burgerschool voor Meisjes Totale aanvoer in IJmuiden van vis liep in mei iets terug UW KRANT NAAR UW VAKANTIEADRES 86ste jaargang Donderdag 27 juni 1957 Derde blad no. 29171 (Van onze parlementaire redacteur) De hoogte van de pachtprijzen voor landerijen wordt reeds lang niet meer bepaald door vraag en aanbod, want door de schaarste aan cultuurgrond zouden deze prijzen In vrijheid onverantwoord hoog oplopen. Volgens de nieuwe pachtwet zal de pachtprijs van regeringswege worden vast gesteld op een peil, waardoor volledig de kosten kunnen worden bestreden, die noodzakelijk zijn om de grond in vruchtbare toestand te houden en de gebouwen te zijner tijd te kunnen vervangen door nieuwe. De regering acht het echter niet verantwoord de garantieprijzen voor de landbouwprodukten zo hoog te stellen, dat ook voor de minst waardevolle gronden alle kosten daaruit kunnen worden vergoed. Dat zou leiden tot een kunstmatige verhoging van de grondrente en daarmee van de waarde van de betere landbouwgronden. In strijd met deze gedachtengang van de regering diende gisteren de heer Vredeling (PvdA) bij de gisteren voort gezette behandeling van de nieuwe pachtwet in de Tweede Kamer, een amendement in, volgens hetwelk de pachtprijzen, bij behoorlijke bedrijfsvoe ring, voor de pachter de mogelijkheid moeten openen van een redelijk inko men uit het gepachte. Dat betekent, dat de garantieprijzen zouden moeten wor den verhoogd, want hij zei, dat de pach ters niet de dupe mogen worden van de tegenstelling tussen het pachtprijsbeleid en het produktieprijzenbeleid. Volgens het regeringsvoorstel moet bij het be oordelen van de pachtprijzen rekening worden gehouden met de redelijke be langen van de grondeigenaar. In zijn amendement heeft de heer Vredeling daaraan toegevoegd: „voorzover dit niet in strijd is met de algemene belangen van de landbouw". Dat is dus een zekere beperking. Overigens verklaarde de heer Vredeling, dat de PvdA-fractie sociali satie niet bij voorbaat wil uitsluiten indien het argrarisch belang dat vordert. Zoals bekend heeft minister Mansholt enkele weken geleden in de Eerste Kamer verklaard, dat hij persoonlijk (niet als minister) het als een weldaad zou beschouwen indien de landbouw grond gemeenschapsbezit zou worden. Dan zouden de problemen veel beter kunnen worden opgelost. Naar de mening van de heer Meulink (AR) regelt de wet teveel en hij vroeg zich af of particuliere overeenkomsten daardoor niet worden aangetast. De thans voorgestelde regelingen vooi beëindiging van pachtovereenkomsten heeft aanleiding gegeven tot kritiek en de indiening van amendementen. Ook mej. Zeelenberg, de juridische specialiste van de PvdA-fractie, diende op enkele punten amendementen in. Met de behandeling van deze wijzi gingsvoorstellen zal de Kamer zich van daag en morgen bezig houden, nadat eerst de ministers Samkalden (Justitie) en Mansholt (Landbouw) op de diverse beschouwingen hebben geantwoord. Produktie Beatrixmijn groter dan begroot Gisteren heeft minister Zijlstra op een persconferentie in Hoensbroek ver klaard. dat de onderhandelingen tus sen Duitsland en Nederland over het verwerven van een gedeelte van het concessiegebied van de „Sophia Jaco- ba" op Duits gebied in vergevorderde staat verkeren en een goed verloop heb ben. De ontwerp-overeenkomst is gepa rafeerd en men heeft goede hoop, dat deze kwestie in orde komt. Op grond daarvan heeft men de te verwachten produktie van de „Beatrix" dan ook van 1.2 miljoen ton per jaar begroot op 1.8 miljoen ton, zodat zij straks de produk tie van de „Hendrik" zal evenaren, zo niet overtreffen. Advertentie Niet kapitein Willem F. Rog heeft het tijdens de eerste reis van dit seizoen te zeggen gehad op het Hospitaalkerkschip „De Hoop", maar de haringDat moge wat vreemd klinken, maar het is zo en toen de bemanning van het schip, na vijf weken zeedienst, dinsdag in IJmuiden binnen kwam beaamde zij het de reis overziende volmondig. Want het is sedert de haringvloot op „Buis jesdag" (12 mei) naar de visgronden vertrok telkens weer opgevallen, dat de malse maatjes zó verspreid en zó noordelijk in de Noordzee zaten, dat de loggers van her naar der moesten stomen om de netten vol te krijgen. En waar de vloot vist moet ook het hospitaalkerkschip zijn.... patiënten in het hospitaal In de afgelopen weken ploegde „De „eerste klas Hoop" steeds op en neer tussen de 55 en de 58 graden noorderbreedte. Zó hoog is in vele jaren niet door de loggers ge vist. Hierdoor legde het schip ruim 2500 zeemijlen (dat is meer dan 4600 km) af. Soms spoedde „De Hoop" zich volle kracht naar één van de noordelijkst vis sende loggers omdat daar een zieke of gewonde aan boord was, die dringend doktershulp nodig had. Dan moesten dokter en dominee hun „praktijk" rond om de 56 graden in de steek laten. Maar geen nood: in die gevallen was Hr. Ms. „Jaguar", dat dienst doet als visserij- politiekruiser, er óók nog. „De Hoop" en Hr. Ms. „Jaguar" werken uitstekend samen daar in die „twaalfde provincie" van Nederland, waar duizen den vissers hun zware en ook riskante werk verrichten. SPECIALE KARWEITJES Ook op deze reis kreeg „De Hoop", behalve het normale werk, weer enkele speciale karweitjes op te knappen. In de nacht van 27 op 28 mei werd een Kat- wijkse logger, die water maakte in de machinekamer en dringend hulp nodig had, naar Aberdeen gesleept. „De Hoop" fungeerde hier als zeesleper „en alles ging best" aldus kapitein Rog. Een andere logger kwam water te kórt, drinkwater dan. Het was de Sch. 39 en „De Hoop" pompte in volle zee •vers drinkwater over Ook de Duitse vissers deden een be roep op het HKS, aangezien het Duitse hospitaalschip, de „Frithjof, niet op zee was. Tal van Duitsers ontvingen medische hulp en twee van hen zijn, als Vermist trouwboekje maakte van „een baby" belangrijk Culemborgenaar Gistermiddag heeft de burgemeester van Culemborg, de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen de geboorte-akte opge maakt van Culemborgs twaalfduizendste inwoner. Gerrit Jan van Os, de eerste zoon van de meubelmaker C. H. van Os. Gerrit Jan was al op maandag geboren, maar toen zijn vader dinsdag aangifte wilde doen miste hij zijn trouwboekje. Gisterochtend vond hij het waardevolle document terug, ging aangifte doen en hoorde dat zijn zoon hierdoor de 12.000ste geregistreerde Culemborgenaar was geworden. Ned. filmpremière in Berlijn De Nederlandse inzending op het filmfestival in West-Berlijn, de film „De Morgenster", heeft gisteren aldaar voor een dankbaar publiek zjjn wereldpre mière beleefd. De film, die ongeveer 20 minuten duurt, vertelt het verhaal van maat schappelijke verschoppelingen, die in de morgenschemer in Amsterdam de vuil nisbakken nazoeken. De film heeft geen tekst, alleen muziek van Jurriaan An- driessen en een enkel geluidseffect. De film is gemaakt door Charles Huguenot van der Linden naar een manuscript van zijn vrouw Martina. De fotografie met ongebruikelijke lichteffec ten is van Pim Heytman. verpleegd, mee thuisgestoomd. HULP VAN VISSERS De visserij helpt ook „De Hoop" wel eens. Want met vissers van elke nationaliteit onderhoudt de beman ning van het schip stevige vriend schapsbanden. Zo nam de KW 43 een voorraadje aardappelen voor „De Hoop" mee van huis en bood de Deen se kotter E 315 de bemanning een grote mand vol prachtige, grote schol aan. Een welkom geschenk In totaal werden 109 patiënten be handeld, waarvan er 20 in het hospitaal moesten worden opgenomen. Aan boord van loggers werden 34 reparaties aan zenders, ontvangers en andere toestellen verricht. Ds. Jac. de Vos, die deze reis meeging, bezocht 39 loggers en hield 15 kerkdien sten in de kerkzaal aan boord, die uit gezonden werden via de radio. Het schip blijft tot 2 juli te Amster dam liggen. Tweemaal brand in verfopslagplaats (Van onze correspondent) Verf- en ander schildermateriaal in een pand aan de Generaal Vetter - straat te Amsterdam is gisteren twee maal in brand gevlogen. De eerste maal geschiedde dit om streeks halfvier. Torenhoog markeer den de rookwolken de plaats, waar het vuur om zich heen vrat. De brand weer kwam van alle kanten toegesneld en heeft met een waterkanon en ze ven stralen van de motorspuit de brand geblust in ongeveer een uur tijd. Later in de avond echter, terwijl men nog met de nablussing bezig was, laaide eensklaps, als uit het niet, het vuur weer op, zodat versterking moest wor den aangevoerd voor de enkele motor spuit, die nog aanwezig was. De laatste resten van de honderden vaten terpen tine en bussen verf vonden thans een roemloos einde in de vlammen. De schade van de brand wordt door insiders geschat op anderhalf tot twee ton. Het brandpiket van de politie stelt een onderzoek in naar de nog onbeken de oorzaak van deze brand. Ned. monument in Salzburg onthuld Op de gemeentelijke begraafplaats te Salzburg is gisterochtend het monument onthuld, dat de beeldhouwer Ernst Kubiena uit Salzburg in opdracht van de Nederlandse Oorlogsgravenstichting ter nagedachtenis van de Nederlandse gevallenen heeft ontworpen. Bevorderd van klasse I naar II: D. E. Blindenbach, M. A. den Boer, L. Boers- ma, B. R. Bot, B. A. Brakband, W. M. Bulthuis, E. v. d. Burg, M. E. Burger- jon, W. Diemer, M. Dullemond, A. R. Ezendam, E. C. Groot, J. G. Gunning, M. de Gunst, J. W. de Haas, G. Jansen Y. T. Kap, C. W. van Leeuwen, K. M. Prenen, Y. J. S. Bremer, C. P. J. Hagoort, M. van Haren, C. M. de Hart, E. M. E. 't Hart, J. M. Hartog, D. van Hasselt, A. Hennipman, A. M. den Heyer, M. H. F. Hoek, A. van Houten, M. de Jong, E. L. Kamst, M. W. Klink hamer, A. F. Knufman, A. van der Kooy, A. P. Kuindersma, J. M. G. Lammens, J. H. van der Loo, I. A. P. van Neck, E. M. Struick, W. E. Swart, M. van Waas- bergen, M. J. Huurman, I. E. Kwestro, A. Lamain, W. Lodder, P. M. L. Lopes Cardozo, P. C. Louwerse, I. Lubach, A. G. Martinus, J. Marijnissen, G. H. Mei rink, H. J. van Meygaarden, R. van Meygaarden, J. E. v. d. Most van Spijk, A. C. J. Mulder, S. Mulder, H. van Nes, J. E. Nieuwenburg, E. Nieuwenhuizen, H. J. Nievaart, H. Pavlig, D. van Waveren, H. v. d. Berg, M. Bouscholte, M. E. Duy- verman, D. F. Koster, Y. Kraaneveld, G. Kr assenburg, H. Priester, J. H. E. Prins C. H. C. v. d. Reyden, J. D. Riel, M. A. Ringers. A. A. Roman, M. Rijns burger, L. H. M. Susan, J. van Varick, W. Vavier. J. M. Vermey, N. C. v. d. Voort, F. Voortman, H. H. de Wilde, M. G. v. d. Wilk, M. A. Zaalberg. Afgewezen 16, voorwaardelijk bevor derd 2. Bevorderd van klasse II naar III: J. M. Abrahams, S. R. I. Aribo, M. Barend- se, G. Bitter, L. J. Bremmer, S. Broers- ma, A. C. van Dijk, A. J. Fabery de Jonge, A. de Koning, E. M. Koster, W. v. d. Laan, A. M. Lensen, J. Meertens, J. Muijlwijk, H. Ooms, L. Otto, C. H. v. d. Plaats, L. L. Prins, G. E. v. d. Scheer, N. Schouten, C. M. Schraa, M. Schraa, M. Smelt, K. Verbiest, O. M. Vogelenzang, J. van Borssum Waalkes, C. M. A. Buurman, H. A. Dullemond, A. Groenewoud, A. E. Groot, E. Hoekstra, E. B. v. Hoogeveen, M. T. Keiser, A. D. Kuenen, J. Lichte, Z. F. Lunenberg, W. H. Meyer, H. J. Philipsen, E. Schmohl, M. J. v. d. Star, M. E. M. Tappenbeck, J. Tieleman, H. E. Toenkkes, A. M. Veenstra, M. C. Verlind, J. M. Th. A. Vermolen, P. v. d. Zaal, C. A. van Zome ren, J. A. C. Beukman, E. van Boven, J. M. v. d. Eist, E. J. F. van Hal, S. I. Hemsing, J. F. Hendriks, C. H. Honnef, J. Jacobs, M. J. A. Jansen, W. M. L. de Jong, Y. E. Just de la Paisières, L. S. C. Klein, T. A. Kromhout, A. M. Kwaker- naak, G. A. Leurdijk, C. M. Meerpoel, J. F. W. v. d .Scheur, G. Singeling, M. Stofberg, J. C. H. Sturm, J. W. Vogelaar, E. Varkevisser, W. H. E. v. d. Wijngaard. Afgewezen 8, voorwaardelijk bevor derd 3. Bevorderd van klasse III M.M.S. naar IV M.M.S.A. A. Boeke, M. A. Broek huizen, H. Broesder, L. H. van Dissel, M. A. J. Hanson, A. Hazevoet, J. C. Hofstra, H. A. C. de Jong, W. F. v. d. Kaaden, C. M. v. d. Ouweelen, A. J. de Roode, I. Schmidt, M. G. van Tol, N. G. v. d. Voet, E. J. Wassing, R. Jongsma, S. B. L. Bonte, A. Dinger v. Kruiningen, I. van Elk, A. M. v. d, Huyzen, C. W. Hubeek, D. Huigens, M. K. E. J. Kamp man, M. T. v. d. Linde, A. C. v. d. Marei, P. v. d. Meulen, N. E. C. Moonen, E J. Riel, I v. Roosendaal, P. C. Rijling, W. Teyn, A. Vlasblom, L. C. v. d. Zaal, M. S. v. d. Zee. Afgewezen 3, voorwaardelijk bevorderd 3. Bevorderd van klasse IV M.M.S. naar V M.M.S.: M. M. Atkins, W. Blom, J. S. ten Brink, J. J. Drost, I. van Elk. E. J. Th. Fanoy, K. J. Key, M. Krijgsman van Spannenberg, C. A. van Muiden, J F. Schill, E. M. L. Slangen, F. Soesman, M. G. Spaarman, G. C. C. Splinter, M. E. Tappenbeck, M. Tijmstra, G. W. P. Uljée, A. E. Vogelesang, M. Wassenaar, W. H. Andela, C. C. v. d. Berg, T. M. F Bogaars, J. R. A. E. v. Gennep, J. Goed hart, S. de Groot, M. Grotendorst, S. De grootste radio- telescoop van de we reld die in de buurt van Manchester wordt gebouwd, nadert zijn voltooiing. De koeien in de buurt van deze enorme telescoop, die een doorsnede heeft van 80 meter en een hoogte van 100 meter, trekken zich er niets van aan en tonen al' leen maar belangstel ling voor het malse gras. Uitvoer was bescheiden van omvang Met het oog op de aanvang van het nieuwe haringseizoen op 21 mei liep het aantal loggers, dat in deze maand de treilvisserjj op zeevis uitoefende aanzienlijk terug. Bovendien waren diverse treilers niet in de vaart wegens revisie en reparatie. De weersomstan digheden waren echter van dien aard, dat ook door de kleinere schepen regel matig kon worden gevist. Het aanbod van rondvis was met een totaal van meer dan 2.800 ton bevre digend, terwijl de aanvoer van platvis met ongeveer 1.700 ton enigszins tegen viel. In april waren deze totalen res pectievelijk 2.944 en 1.788 ton. In de verslagmaand werd te IJmuiden door één vaartuig 30 ton vis aangevoerd af komstig van de verre visserij. Van de opvangregeling behoefde slechts een gering gebruik gemaakt te worden. Van de totale aanvoer (inclusief makreel), groot 7.000 ton, werd 286 ton voor ver werking tot vismeel bestemd. Makreel was ook in mei kwantitatief de belangrijkste vissoort. In totaal was er 1.743 ton aan de markt. De prijs va rieerde van f. 0,20 tot f. 0,72 per kg. Voor deze vissoort bestond vooral bij visverwerkende indrustrie goede afzet mogelijkheden. De uitvoer bleef met 30 ton onder de verwachtingen. Bijna 70 ton makreel behaalde de minimum-aan- voerprijs niet en werd doorgeleverd aan de vismeelindustrie. De aanvoer van schelvis vertoonde een gunstig beeld en liep op van 902 ton in april tot 1.152 ton in mei. De prijs liep van f. 0.16 tot f. 1.30 per kg. De uitvoer van schelvis was met 60 ton aan de lage kant. Evenals in april draaide 27 ton door. Kabeljauw was met 701 ton in flinke hoeveelheden aan de markt. De prijzen bewogen zich tussen f. 0,16 en f. 2,08 per kg. Bijna 200 ton kabeljauw werd geëxporteerd. De produktie van schol vertoont een dalende lijn. De aanvoer bedroeg 856 ton tegen 951 ton in april en 1.490 ton Hagemans, Y. M. J. Huizer, H. L. A. Koster, W. C. I. Nijeboer, S. E. Reyers, L. v. d. Staay M- W. v. d. Stoel, C. M A. Swaan, M. E. Veer, G. J. Vogelaar, G. J. Westerveld, A. J. I. v. Wieringen, N. M. Zorgdrager, M. Fanoy. Afgewezen 2, voorwaardelijk bevorderd 7. Bevorderd van klasse III B naar IV B J. van Atten, I. E. Boer, F. H. de Bruy- ne, E. F. Dwars, F. H. E. Eelsing, W. A. Ginsel, F. J. Hendriks, J .K. Huizinga, R. R. s' Jacob, A. M. Jansen, F. J. Koet, W. A. Lunenberg, A. W. van Mazijk, G. W. Meerburg, E. Muller, A. F. Nolle, E. B. J. Prins, H. K. de Vries, L. M. S. van Weesel. Afgewezen 2, voorwaardelijk 2. Bevorderd van IV B naar VB: E. Arentsen, W. E. J. Bakema, E. L. Barrau, J. J. C. Brandt, B. I. van Diest, K. J. Dreeuws, P. L. A. Everstyn, G. H. Hui gens, J. Kuperus, J. M. E. Niël, F. M. Ooms, M. H. Prenen, L. I. van Royen, J. M. Servaas, V. G. M. Smeets, A. Ver hoef, A. D. Visser, L. v. d. Vliet, C. G. M. Walenkamp. Afgewezen 1. Bevorderd van klasse V B naar VIB v. d. Berg, J. H. E. van Burg, J. M. Ginjaar, H. M. Haarsma, J. van Herk, F. E. Kaiser. M. Laurentius, B. J. Sira. Afgewezen 2. Ontwikkeling kernenergie in V.S. achter op schema Senator Henry Jackson, lid van de Amerikaanse Congrescommissie voor de kernenergie, heeft dinsdag in een toe spraak tot de jaarlijkse bijeenkomst van directeuren van Amerikaanse bedrijven voor energie-opwekking verklaard, dat ae ontwikkeling der kernenergie in de V.S. aanzienlijk ten achter blijft." „De vervaardiging van bijna elke reac tor, die wij bouwen, is langer, dan was voorzien, terwijl de kosten de raming verre overtreffen. Veiligheidsvraagstuk ken blijven onopgelost. Wij moeten thans toegeven dat de weg, die via de kernsplitsing leidt tot het opwekken van energie voor vreedzame doeleinden, lang, kostbaar en met obstakels bezaaid is", aldus Jackson. De Senator drong er ook op aan. dat bet Congres de commissie voor de kern energie toestemming zou geven voor het bouwen van grote fabrieken voor de op wekking van kernenergie. in maart. De prijzen varieerden van f. 0,16 tot f. 1,64 per kg. Ook de export van schol bleef met 125 ton aanzienlijk onder het niveau van april (323 ton). De aanvoer vati tong, liep vergeleken met april, iets terug en wel van 383 tot 353 ton. Hoewel ook naar deze vissoort de buitenlandse vraag minder was dan in de voorgaande maanden de uitvoer bedroeg 225 ton bleven de afslag- prijzen hoog. Deze schommelden tussen f. 1,80 en f. 4.40 per kg. EXPORT De uitvoer van zeevis was, vergeleken met 1956, slechts bescheiden van om vang en bedroeg 798 ton voor een waar de van f. 1.3 miljoen In mei 1956 waren deze totalen resp. 1.714 ton en f. 2,2 mil joen. Afzet vond o.m. plaats naar België (376 ton). West Duitsland (78 ton), Groot-Brittannië (116 ton), Frankrijk (81 ton), Italië (75 ton) en de U.S.A. (29 ton). In de afgelopen maand werd voorts nog 461 ton zeevis voor een waarde van f 587.000,geïmporteerd. In mei 1956 waren deze totalen respectievelijk 258 ton en f. 275.000,Leveranciers waren o.a. België (101 ton), Noorwegen (141 ton) en West-Duitsland (371 ton filets). Amerikaans archeoloog Egypte veroordeeld in De Amerikaanse archeoloog Arthur Muses is te Cairo in eerste aanleg ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken wegens „diefstal en poging tot smokkelarij" van oudheden. Het vonnis is nog niet definitief daar het onderzoek nog niet beëindigd is. Don derdag jl. was de Amerikaan gearres teerd toen hij op het punt stond met 4 koffers vol Egyptische oudheden naar de V.S. te vertrekken .De oudheden, al dus de Egyptische politie, had Muses ge stolen bij de onlangs ontdekte over blijfselen van een pyramide waar hij als oudheidkundige officieel mocht werken. Stakingen in 'Zuid-Afrika Alle treinen., die uit naturellenplaat- sen zuidelijk en zuidwestelijk van Jo hannesburg rijden, zijn nagenoeg leeg en in de meeste fabrieken is een kwart van het personeel niet opgekomen. Dit is het gevolg van de protestbeweging te gen de apartheidspolitiek, afgekondigd door het „Indiase congres van Zuid- Afrika" en andere niet-Europese orga nisaties. Sterke politie-eenheden bewa ken de stations, bushaltes en andere sleutelpunten om de Europese arbeiders, die wel naar hun werk gaan te bescher men. In andere plaatsen echter, met name in het industriegebied ten oosten van Johannesburg, heeft slechts vijf procent van de arbeiders gevolg gegeven aan de stakingsoproep. Tijdens ongeregeldheden tussen sta kers en niet-stakers heeft de politie woensdagochtend verscheidene arresta ties verricht. Uw krant wordt zonder berekening van portokosten aan Uw vakantie-adres in Nederland opgezonden. Voor vakantie-adressen in het buitenland wordt slechts het verschil in portokosten tussen binnen- en buitenland bij be rekend. Denkt U echter om 4 belangrijke punten: 1. Opgaven van vakantie-adressen moeten volledig zijn anders kunnen wij de opgave niet uitvoeren. 2. Zend Uw opdracht schriftelijk aan onze Abonnementen afdeling. Voor opdrachten aan bezorgers nemen wij geen verant woording. 3. Gebruik het formulier dat iedere week in de krant staat. 4. Weekabonnees betalen na hun terugkomst van vakantie het verschuldigde abonnementsgeld tegen afgifte van een kwitantie die wij hen aan zullen bieden. (Dus niet aan de bezorger) Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon invult. Naam: Straat: Woonplaats: No. Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing is VAKANTIEADRES p.a. Straat: No. Te: Eerste dag van opzending Laatste dag van opzending ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5