De Pericles bracht de boodschap gisteravond naar de Sleutelstad Politie-sergeant Horton viel maar was niet ontmoedigd Jonathan van duister in licht Analyse der achtergronden van het Engelse rechtsstelsel Lesing mr. E .Garth Moore in Gravensteen 96»te jaargang Hoogtepunt van de Cambridge Week Toelatingsexamen Gymnasium Tot de eerste klasse van het Gymna sium zijn toegelaten: Liesbeth Fockema Andreae, Koos Bavelaar, Nico Bode, Joan Dekker, Harmke de Bruijn, Leo Dee, Albert Delfos, Lineke Deurlo, Geert van Dorp, Margrietje Feitkamp, Hans Goekoop, Eke Huussen. Wout Kloek, Paul Koole, Gerd Meelker, Gerard Nap, André van Rhee. Jop Roeloffs, Heieen van der Sande, Judith Schieffelers, Freke Staverman, Jaap Vervoort, Ste ven van Vliet, Henk Vochteloo, Nico de Vries, Hans van Weizen, Tineke Willem- sen. Jan Just Witkam, te Leiden, Lode- wijk Bogaards te Katwijk aan Zee, Kees Jan Fluijt, Leendert Plug, Pim Punt te Noordwijk, Jaap der Kinderen, Hak var} Nes, te Noordwijk aan Zee, Peter van Luyn, Frank Robert Potjer, Liesbeth Roelofs te Oegstgeest, Yms van der Veen Meerstadt te Alphen a. d. Rijn, Theo Meijering te Voorschoten, Remco Perfors te Zoeterwoude, Joe Raphael te 's-Gravenhage. Afgewezen 7. EINDEXAMEN GYMNASIUM Van de groep B n eindexamen Gym nasium is nog geslaagd mej. E. N. B. Planteydt te Noordwijk aan Zee. De eindexamens zijn thans afgelopen. Van de 20 kandidaten zijn er 18 geslaagd en 2 afgewezen. WAT WEL EN WAT NIET MAG Bij vele weggebruikers blijkt een ver keerde opvatting te bestaan omtrent het al of niet toegestaan zijn van het inrij den van de linkerrijbaan op een zgn. dubbele weg, aldus heeft de ANWB ge constateerd. Alleen indien een bord „Inryden toe gestaan" U daartoe machtigt mag de weggebruiker automobilist, motorrij der, fietser de linkerrijbaan oprijden wanneer de scheiding tussen de rijbanen bestaat uit: bomen, bermen, verhoogde afscheidingen, „veiligliggende tramba nen". Staat dat bord er niet, dan mag het niet. Politie-sergeant Donald Horton i van Cambridge de boodschap aan overhandigt namens Cllr. White burgemeester jhr. mr. van Kinschot. Het zat de 37-jarige politie-sergeant Donald Horton, die gisteravond de boodschap van Cllr. White, de eerste burger van Cambridge, moest overhandigen aan burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de laatste dagen niet bepaald mee. Bleef de amfibische jeep, waarmede de ser geant het eerste gedeelte van de reis zou maken, zoals wij reeds meldden ergens in Engelse modder steken, een kist, welke op een moment dat dit beslist niet had mogen gebeuren onder de loopplank van het 120 ton metende jacht „Pericles" weggleed, was er de oorzaak van, dat de dienaar van de heilige Hermandad kwam te vallen en even later breed uit met zijn helm naast zich op de Beestenmarkt lag. Van de tientallen binnen- en buitenlandse cineasten en fotografen, die de plechtige overhandiging van de boodschap uit Cambrige bijwoonden, was er geen een die zich in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van het (kleine) ongeluk bevondIs het wonder dat de Engelse politie-man na onder grote hilariteit van de duizendkoppige menigte, welke achter het lijntje stond, weer op de been geholpen te zijn een zucht van verlichting slaakte toen hij eindelijk veilig en wel voor de Leidse burgemeester stond? Donald Horton zou echter geen goede politieman geweest zijn wanneer hij zich door dit incident uit het veld had laten slaan. Met luide stem las hij de vriendelijke boodschap van burgemeester White, waarin o.m. van veel goodwill gesproken werd, voor. Acteurs en actrices trokken eveneens sterk de aandacht Hij bracht allereerst de groeten van Cambridge over hartelijke en wees flIlllllllilllllllllllllllllllllllllltlllM Dagprogramma Cambridge - week Donderdag 27 juni 8.00 n.m. Recital door Madrigaal koren en organisten van Leiden en Cambridge in de Pieterskerk. 8.00 n.m.10.15 n.m. Toneelstuk „As You Like It" van W. Sha kespeare, opgevoerd door de Mar lowe Society, Leidsche Schouw burg. Vrijdag 28 juni. 3.00 n.m. Lezing en Film: „Road Safety" door Sgt. Horton van de Cambridge City Police, Stadsge hoorzaal. 4.00 n.m. Lezing: „Recent Work m the Cavendish Laboratory on the Electronic Structure of Metals" door dr. J. M Ziman, gebouw Gravensteen. 7.30 n.m. Lezing en Film: ..Cam bridgeUniversity and Town" door mr. David Coleman van de British Travel and Holidays 3- sociation, Amsterdam, Stadsge hoorzaal, Leiden. Zaterdag 29 juni. 8.00 n.m.12.00 n.m. Soiree: Dan- sen met cabaret, bierdrinkwed- strijd, prijzen en andere attrac ties. Muziek: Cambridge Univer sity Jazz Club. Tentoonstelling in Stadsgehoorzaal geopend dagelijks van 2.00 n.m. 10.00 n.m. Andere attracties: Tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken van de Cambridge Society of Painters and Sculpturers, Kunsthandel G. v. Spaandonk, Breestraat 113, T -1- den. Elke avond dansen in de foyer van de Stadsgehoorzaal, gedurende de Cambridgeweek, 9.00 n.m.12 00 n.m. 's Werelds Eerste Televisie Bus. Dubbel-dekker Vertrektijden Den Haag: (Korte Voorhout, Secondaire Rijbaan-Prov. Griffie) 2.00 n.m. 4.15 n.m. 6.45 n.m. Leiden (Station) 3.1' n.m. 5.30 n.m. 10.45 n.m. Nadat deze jonge studenten ook gis teravond weer een brillante opvoering hadden gegeven van Shakespeare's „As you like it" voeren zij enkele ogenblikken voordat de „Pericles" arri veerde in hun toneelkostuums van de Schouwburg naar de Beestenmarkt om later op de avond aan de burgemees ter te worden voorgesteld. Deze korte maar uiterst spectaculaire boottocht trok uiteraard veel belangstelling. Trouwens het vuurwerk, dat tot be sluit van de plechtigheden op de Turfmarkt werd afgestoken, had even eens aller bewondering. Het was een sprookjesachtig gezicht de geheel wit geschilderde „Pericles" in een zee van licht en daarvoor de acteurs en actrices, die zich geruime tijd met de aanwezigen op het door de politie afge zette gedeelte van de Beestenmarkt on derhielden. Onder hen bevonden zich behalve burgemeester Van Kinschot, wethouder J. C. van Schaik en de loco burgemeester van Cambridge, Cllr. C. E. Ridgeon, nog tal van andere Engelse en Nederlandse autoriteiten. En vanzelf sprekend ontbrak ook de veelbesproken en zo langzamerhand berucht geworden Engelse grappenmaker Jonathan Routh niet op het appèl PROF. J. KOEKEBAKKER NAAR CONFERENTIE OVER GEZONDHEIDS-OPVOEDING Van 27 juni tot 5 juli wordt te Wies- baden een Europese conferentie over „Gezondheids-opvoeding van het pu bliek" gehouden, onder auspiciën van de Duitse Bondsregering, de regering van j het land Hessen en het Europees Bureau j van de Wereldgezondheids-organisatie. Een-en-twintig landen nemen aan de conferentie deel. Uit Nederland zijn dr. L. van Stal van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid en prof. J. Koekebakker van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde alhier ter conferentie genodigd, alsmede daarna op de lange historie welke Cam bridge en Leiden als universiteitssteden met elkaar gemeen hebben. Burgemees ter White betreurde het zelf niet aan wezig te kunnen zijn, doch dat verschil- dr. C. van den Berg. Tot voor kort hadden waarschijnlijk weinigen in Leiden ooit van de heer Jonathan Routh ge hoord. In de laatste da gen is dat echter wel veranderd, want diverse malen kon men zijn naam in de kolommen van de Leidse bladen te rugvinden. Zijn activitei ten in de Sleutelstad hebben nogal wat aanlei ding gegeven tot verwar ring. Wie is eigenlijk deze veel omstreden figuur? Tot voor een half jaar of zoiets liep hij college aan de universiteit van Cambridge. Een student tussen de andere studen ten? Niet helemaal, want Jonathan toonde nogal 'n voorliefde voor het uit denken van allerlei vol slagen nonsens-stunts. Hij slaagde er enkele malen in groots opge zette fopperijen in el kaar te draaien. Zijn hobby groeide uit tot zijn broodwinning, hij werd beroeps „practical joker", een vak, dat men ver moedelijk vergeefs in ons Nederlandse "beroepenre- gister zal zoeken. Hij is de schepper van absolute nonsens van kolderach tige rariteiten, van uit heemse ondernemingen. Globaal gezien, van een soort moppen tapper ij in het groot, die zeker in de vorige eeuw nog opgang maakte. In het zo aan traditie - ook in humor - gehechte Engeland is het mogelijk gebleken, dat zo'n figuur zich tot in onze tijd handhaafde. En deze Jo nathan Routh is nu uit verkoren om als leider te fungeren bij de studenti koze grollen, die de Cam bridge-week vrolijk moe ten omlijsten. Zijn inval len werkten zelfs zo ver warrend, dat sommigen gingen twijfelen aan de (Foto L.D./Van Vliet) echtheid van dit Engelse Als er iemand is, die een hekel evmement in onze stad. i r. s x Gisteren hebben wij heeft aan fotografen, ts het zeker ie7e mysterieuze figuur Jonathan Routh, maar met veel voor h^t eerst ontmoet. moeite gelukte het toch deze schich- K°££rre£^ tige figuur ie vereeuwigen. In de grote collegezaal van het Gravensteen sprak gistermiddag in het kader van de Cambridgeweek mr. E. Garth Moore, die een over zicht gaf van de merkwaardigheden van het Engelse rechtsstelsel en de achtergronden hiervan analyseerde. Mr. Moore werd ingeleid door prof. mr. J. Drion, Leids hoogleraar in het burgerlijk recht en inter nationaal privaatrecht. Mr. Moore stelde vast, dat het Engelse rechtsstelsel in sterke mate afwijkt van de continentale stelsels, en dat deze verschillen groter zijn dan de verschil len tussen de afzonderlijke stelsels el ders in Europa. Men zou kunnen aan voeren, dat de invloed van de Code Na poleon in vrywel geheel Europa doch niet in Engeland hieraan ten grondslag ligt, maar spreker achtte dit toch niet de hoofdoorzaak. Veeleer zag hij deze in de afkeer van de Engelsen in het algemeen van „be roepsmensen" en de indirect daaruit voortvloeiende afkeer van vooringeno men standpunten. Het jurysysteem is van die eerste afkeer een duidelijk symptoom, en de merkwaardige proces voering is hiervan weer een direct ge volg. Door de belangrijke rol van leken in de procesvoering is het zeer noodza kelijk dat niet direct ter zake doende gegevens omtrent een verdachte of ge beurtenissen uit de discussies worden geweerd. Beroepsjuristen kunnen in staat worden geacht, niet ter zake doende ge gevens (zoals het verleden van een ver dachte etc.) op hun waarde te schatten, doch voor leken zouden zij, indien deze op opvallende wijze naar voren worden gebracht, een te groot gewicht in de schaal kunnen leggen. Dit betekent dat in wezen de proces voering in Engeland „unfair" is, maar dan in het voordeel van de verdachte! Deze hele constellatie en haar achter gronden vinden een merkwaardige uiting in het feit, dat men in Engeland geen minister van Justitie kent en zelfs nau> welijks een rechtscode. Spreker ging op de merkwaardige ge volgen en betekenis van dit rechtsher stel hier en daar iets dieper in, zonder nochtans het Engelse en de continentale stelsels naar waarde tegen elkaar af te wegen. Er bestond voor deze lezing jammer genoeg geen grote belangstelling. LEIDSE SLEUTELTJES VOOR VARA-TELEVISIE Het kinderkoor „De Leidse Sleuteltjes" zal woensdagmiddag 3 juli optreden in de televisie-uitzending voor de oudere kinderen, verzorgd door de VARA. Het koor zal twee liedjes van Annie Schmidt F/f \PRISMA hét examencadeau 5T tfS „Diplomavreugde- Prisma-vreugde" Sr f 49.75 i'"' /S t 57.50 iSS belegd, maar het Cam- bridge-weekcomité wilde na al die wilde publika- ties nog eens even na drukkelijk de betrouw baarheid van het geheel stipuleren. Ook Jonathan was er bij gehaald. Een nogal slungelach tige flegmatieke figuur met een dikke dos zwart haar, aan wie men zijn vrolijk beroep zeker niet zou aflezen. Zijn activi teiten staan geheel bui ten de verantwoordelijk heid van het officiële co mité. Dat werd nu wel heel duidelijk. In zijn kielzog heeft hij een stel studenten meegesleept, die in deze tijd van het jaar toch naar het vaste land waren gegaan en zich gaarne bereid had den verklaard mee te werken om de boel in Leiden eens op stelten te zetten. Het is allemaal nogal meegevallen. Wat vrij onnozele grapjes, zo als twee kolderstands in de Stadsgehoorzaal, één over het studentenleven in Cambridge en één schilderijenstand, die zo vreemd aandeed, dat ve len zelfs gingen twijfelen aan de echtheid van het kostbare middelpunt van dit hoekje, een schilderij van Rembrandt of één van zijn leerlingen. (Daar over zijn de geleerden 't niet eens, maar kostbaar is het doek ongetwijfeld). „Wat is nu eigenlijk echt en wat niet in deze stand" vroeg een van de aanwezigen. „Ze zijn allemaal echt, het is slechts een kwes tie van waardering", was het onverwachte droge antwoord. Er werd oojc geïnfor meerd na» Rijn plannen voor de komende dagen. Hij wist het kennelijk zelf niet al te best. 'n Kwestie van inval len. Maar in ieder geval schijnt er vrijdag een vreemdsoortig balspel ge ïntroduceerd te worden. Terrein van actie: de straten van Leiden. Spel regels en aantal deelne mers wordt nagenoeg aan het toeval overgelaten. Vaster omlijnd is de overdracht van de reeds zeer bejaarde Londense taxi aan de praeses van het Leidsche Studenten Corps, die hiermede een vrij omvangrijke en luid ruchtige herinnering be waart aan de Cambridge week in het algemeen en de voor ons Nederlanders nogal zonderlinge stu dentenactiviteiten in het bijzonder. lende aspecten van het oude Cambridge in de Sleutelstad thans gedurende een week belicht worden verheugde hem zeer. Nadat burgemeester Van Kinschot voor al deze goede woorden dank had gezegd begaf hij zich aan boord van de vrolijk gepavoiseerde Pe ricles", waarvan de bemanning om kwart over tien de trossen uitgooi de. De burgemeester schudde op het achterdek de hand van Boris Ord, de dirigent van het Cambridge Ma drigal Society, welk koor tijdens het meren van het jacht op indrukwek kende wijze madrigalen zong en aan de gehele plechtigheid dus wél veel luister bijzette. MADRIGALEN Deze madrigalen worden volgens eeuwenoude traditie ieder jaar in de eerste week van juni wanneer de col leges afgelopen zijn bij zonsondergang op de rivier de Cam gezongen en zfj maken evenals gisteren in Leiden steeds veel indruk op de mensen, die langs de kant van het water zijn geschaard. Van avond zal de Cambridge Madrigal So ciety onder leiding van Boris Ord in samenwerking met het Nederlands Ma drigaal Koor onder directie, van Willem Mizée in de Pieterskerk een concert geven. Medewerking wordt verleend door de organisten Eric Pletcher en Adriaan Blankenstein. Er zal een uitgebreid pro gramma van rijke liederen worden uit gevoerd en de verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen. BRILLANTE OPVOERING In ieder geval hebben de leden van The Marlowe Society reeds twee avon den achtereen in onze stad bewezen, dat zy het als amateurs in de wereld van de kunst opmerkelijk ver gebracht heb ben.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3