Londense conferentie akkoord over vermindering klassieke bewapening Westduitse bureau-officieren (met ervaring) gaan de troepen leiden WEERBERICHT Westelijke overeenstemm ing inzake opschorting kernproeven 28 juni Toch weer Franse loonronde Defensiepolitiek juist, maar gebrek aan jonge officieren ja^-i-ang DONDERDAG 27 JUNI 1957 No. 29171 LEIDSCH A DAGBLAD Directeur 1 J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Voortgang bij ontwapeningsoverleg Het nieuws van de ontwapeningsconferentie in Londen wordt beter. Aanvan kelijk waren er nogal hoge verwachtingen, die later niet vervuld werden en tot teleurstelling aanleiding gaven. Thans hebben de Sovjet-Unie en de vier Weste lijke mogendheden in beginsel overeenstemming bereikt over de wijze waarop de klassieke bewapening moet worden verminderd in het eerste stadium van het ontwapeningsplan. De Amerikaan Stassen heeft voorgesteld, dat deze verminde ring geschiedt op basis van onderling goedgekeurde lijsten. Het oorlogsmateriaal, dat op deze lijsten wordt geplaatst, komt in depots te berusten onder internatio naal toezicht. Het blijft evenwel op het grondgebied van het bezittende land. Stassen heeft de Sovjet-Unie uitgenodigd een lijst op te stellen, waarop ongeveer vijftien procent van het aanwezige oorlogsmateriaal voorkomt, Amerika zal dan hetzelfde doen. Het moet modern materiaal zijn. De Rus Zorin deelde mede, dat hij het Amerikaanse voorstel in beginsel aanvaardde. Wel vroeg hij nadere inlichtingen. Een ander gunstig bericht uit Londen is, dat de vier Westelijke landen in beginsel overeenstemming hebben bereikt over tijdelijke opschorting van kern proeven. Deze vier, de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Canada, zouden hier echter de voorwaarde aan verbinden, dat er overeenstemming bestaat om later ook de produktie van kernmateriaal voor militair gebruik stop te zetten. Eisenhower over „schone" waterstofbom Franse aarzeling De Franse delegatie zou het langst geaarzeld hebben in te stemmen met tijdelijke opschorting van kernproeven. Zij was van mening, dat elk verbod van kernwapens gepaard moet gaan met een gelijktijdig verbod om kernenergie voor militaire doeleinden te produceren. An ders zou Frankrijk, dat hoopt de vierde atoommogendheid te worden, in het na deel komen. De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland zouden immers, zolang de proeven verboden zijn, voort kunnen gaan met de vervaardiging van kernwapens, die reeds beproefd zijn, zo luidde het Franse standpunt. Thans zouden de Fransen echter wel willen instemmen met een verbod van atoomproeven voor een jaar of twee. Frankrijk zou toch minstens twee jaar nodig hebben om eigen atoomproeven voor te bereiden. Als het moratorium dus een mislukking zou blijken te zijn, zou Frankrijk na afloop van die periode met de eigen proeven kunnen beginnen. Men acht de gisteren bereikte over eenstemming een aanzienlijk succes voor de Amerikaanse vertegenwoordiger op de Londense conferentie, Harold Stassen. Alleen in de eerste etappe Wat de vermindering van de klassieke wapens betreft zie de aanhef wa ren ook Frankrijk, Engeland en Canada het in principe met Stassen eens. Zij maakten echter het voorbehoud, dat er overeenstemming moet zijn tussen be wapening en troepensterkte. De Sovjet- Unie en de V.S. hebben namelijk een overschot aan wapens. Stassen zei, dat zijn voorstel alleen voor de eerste ontwapeningsetappe zou gelden en uitsluitend voor Amerika en de Sovjet-Unie. De landen, die geen wapenoverschot hebben, zouden hun lijs ten op andere wijze kunnen invullen. De Rus Zorin vroeg nog, welke kwesties Stassen op het oog had, toen hij dezer dagen zei, dat de overgang van het eerste stadium naar de volgende afhan kelijk zou zijn van de oplossing van be paalde politieke problemen. Stassen wees er toen op, dat president Eisenhower en Bondskanselier Adenauer onlangs in Washington hebben afgesproken, dat een veelomvattende ontwapeningsovereen komst een hereniging van Duitsland vooronderstelt. Nederlandse werd „Miss Europa" Corinne Rottschaefer, de 19-jarlge „Miss Holland", is gisteren tot „Miss Europa" uitgeroepen. Zij werd gekozen uit deelneemsters van 15 Europese landen. Advertentie Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Opnieuw warmer. (Opgemaat te 11.15 uur) 28 juni Zon op: 4.24 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 5.19 uur; onder: 21.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.15 en 15.44 uur. Laagwater te 11.26 en 23.50 uur. President Eisenhower deelde gisteren op zijn persconferentie mede, dat voor aanstaande Amerikaanse geleerden hem hebben gezegd, dat zij een absoluut „schone" waterstofbom kunnen produce ren, als zij nog vier of vijf jaar de ge legenheid hebben voor proefnemingen. Een dergelijk wapen zou echter volko men militair kunnen worden gebruikt op het slagveld. Doordat er geen radio actieve neerslag zou zijn, zouden er geen burgers of andere onschuldigen worden getroffen, mits zij zich op de vereiste afstand bevinden. Dit betekende evenwel niet, dat de V.S. nu hun voorstel om als onderdeel van een algemene eerste stap tot ont wapening de proeven met kernwapens te staken, zouden intrekken. De psychologische factoren en de vrees van de wereld voor een oorlog met kern wapens zyn van dien aard, dat de V.S. hun aanbod moeten handhaven, zo meende de president. Hij herhaalde, dat er in een volgende wereldoorlog geen overwinnende partij zal zijn. Op een vraag over de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie er wellicht niet in zal slagen, een „schone" H-bom te ver vaardigen, antwoordde Eisenhower, dat hij zich dit zelf ook had afgevraagd. Hij hoopte dat de Russen er wel in zullen slagen, een dergelijke bom te construe ren. Het ging weliswaar om speciale wapens, die echter niet oncontroleer bare mate verwoestingen aanrichten. Als de wereld volledig profijt wil trekken van de atoomwetenschap ten behoeve van vreedzame doeleinden, moeten de proeven doorgaan, aldus verklaarde pre sident Eisenhower. In dit verband merkte hij op, dat men bij het aangaan van akkoorden om de proefnemingen te staken er voor moet waken, dat hierdoor niet het tegenge stelde van wat men wenst, wordt bereikt. Advertentie AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-22 uur 's zondags van 12-22 uur entree 50 cent (toegarfg luchthaven inbegrepen) in actie kwam. heeft het nieuwe kabinet van Bourgès-Maunoury nu klaarblijke lijk ingezien, dat verder verzet hier on mogelijk is geworden. De regering kan ten hoogste trachten na vier jaar be trekkelijke stabilisatie on een hoger loon- en prijsniveau naar een nieuw evenwicht te zoeken - in de hoon dat de Franse franc het experiment zal mogen overleven. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's. Tivee dagen geleden ontkende minister van Financiëndat daartoe plannen bestonden (Van onze Parijse correspondent) Het Franse parlement heeft vannacht zijn definitieve goedkeuring gehecht aan de noodbelastingwet, die Jiet land dit jaar meer dan 150 miljard francs aan nieuwe belastingen gaat kosten en volgend jaar circa 300 miljard. Zowel de Nationale Vergadering (Tweede Kamer) als de Raad van de Republiek (Eerste Kamer) zijn tot diep in de nacht bijeengeweest om de verschillen die steeds weer tussen goedgekeurde lezingen van de wet bleken te bestaan, weg te werken. Na drie stemmingen in elk der beide Kamers kon tenslotte de Nationale Vergadering in vierde en laatste lezing (met 280 tegen 221 stemmen) haar fiat geven aan een versie die vrijwel overeenkomt met de lezing, die maandagnacht bij een vcrtrouwensstemming werd goedgekeurd. Intussen zijn, na onderhandelingen tussen de vakverenigingen en de directies der voornaamste Parijse staal-industrieën, die onafgebroken bijna 24 uur hebben geduurd, beide partijen gisteren tot een akkoord gekomen, waarbij in deze sector per 1 juli a.s. alle salarissen met 10 zullen worden verhoogd. Het minimumloon van een gespecialiseerde arbeider in de metaalindustrie zal dan 220 franc per uur bedragen. Ruim 600.000 arbeiders zijn bij deze loonregeling betrokken. Verder verzet onmogelijk Ofschoon niet moeilijk was te voor zien, dat de talrijke belasting-, tariefs- en prijsverhogingen, waarover parle ment en regering vannacht definitief tot een akkoord zijn gekomen, hun on middellijke invloed op de lonen zouden moeten uitoefenen, werd over het alge meen toch niet verwacht dat die conse quenties reeds zo spoedig getrokken zouden worden. Twee dagen geleden ontkende de mi nister van Financiën. Felix Gaillard. nog pertinent, dat nieuwe loonronden door de regering in overweging zouden worden genomen. Gezien het massale aantal werknemers, dat bij de salaris herziening van gisteren is geintersseerd. kan het evenwel geen twijfel leiden, of de hele loonspiraal zal binnen afzien bare tijd in werking moeten treden. Nadat de vorige regering, en de so- eialislische minister Paul Ramadier in het bijzonder, met tal van kunstgrepen had weten te voorkomen dat het me chanisme van de bewegende loonschaal Veertien gewonden bij aulobotsing Gisteravond omstreeks kwart voor zes is op de Zuiderzeestraatweg te Olde- broek een autobusje met arbeiders in volle vaart in botsing gekomen met een van de tegenovergestelde richting komende personenauto. De arbeiders konden slechts met moeite uit het geheel verwrongen busje worden be vrijd. Alle inzittenden waren min of meer ernstig gewond, zo ook drie in zittenden van de personenauto. In totaal waren er vee^'.ien gewonden, van wie er elf in het ziekenhuis zijn opgenomen. Twee personen werden levensgevaarlijk gewond. De beide wagens zijn in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De be stuurder van het busje, komende uit de richting Harderwijk, wilde enkele in dezelfde richting rijdende militaire jeeps passeren. Te laat merkte hij de uit de richting Zwolle komende personenauto op. Hij trachtte nog, sterk remmend, iets uit te wijken, waardoor het busje over het rechter voorwiel draaiend, over de kop sloeg. Op dat ogenblik werd de bus door de personenauto gegrepen. Het hotel ,,'t Losse Hoes" op de i vlammen geworden. De brand be- Holterberg is gisteren een prooi der\gon met een schoorsteenbrandje. De foto geeft een beeld van de brand en de blussingswerkzaamheden. Aankondiging van minister Strauss (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Westduitse minister van Verdediging, Franz Joseph Strauss, heeft gisteren in de Bondsdag ontkend, dat men bij de organisatie van het Westduitse leger te vlug te werk was gegaan en bij wees, toen de twee tragische ongelukken van de laatste tijd ter sprake werden gebracht, waarbij zestien jonge militairen de dood hebben gevonden, alle beschuldigingen van de hand als zouden deze het gevolg zijn van een verkeerde verdedigingspolitiek van de regering. Maar toch kondigde hij aan, dat men een aantal bureau-officieren, die over voldoende troepen-ervaring beschikken, van achter hun schrijftafels zal weghalen om hen met de opleiding van onder-officieren en soldaten te belasten. Er zijn in het Westduitse leger blijk baar nog altijd niet voldoende jonge officieren. Minister Strauss deelde mede, dat er 564 tweede luitenants, 1196 eerste luitenant en meer dan 2000 kapiteins zijn. Hij hoopte, dat het aantal jonge officieren spoedig worden uitgebreid. Eerste gevallen van verzet tegen bevelen voor rechter In verband met het verdrinken van vijftien recruten in de rivier de Uier is er herhaaldelijk op gewezen, dat West duitse soldaten wel degelijk het recht hebben het uitvoeren van bevelen te wei geren, wanneer deze hun zinloos en ge vaarlijk voorkomen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat ze altijd maar nee kun nen zeggen wanneer een meerdere hen wat beveelt. Het is wel een merkwaardige samen loop van omstandigheden, dat juist nü de eerste Westduitse militairen, die zich tegen het uitvoeren van bevelen hebben verzet, voor hun rechter staan. Niet voor een militaire krijgsraad, want die heeft men in Duitsland niet ingevoerd. Ze ko men voor een jeugdrechter, wanneer de soldaten nog minderjarig zijn en voor gewone rechtbanken wanneer de mili tairen ouder zijn. De allereerste Westduitse recruut, die werd veroordeeld, stond voor de jeugd rechter te Höxter aan de Weser terecht. De negentienjarige jongen was op 1 april onder de wapens gekomen, maar hij nad zich blijkbaar niet met de discipline schriften kunnen verenigen. Dat kwam vermoedelijk, zo meende de rechter, om dat hij al een vrij goed betaalde en nogal zelfstandige betrekking als machinist had gehad. Dezer dagen moet in Neu- münster een feldwebel voor een recht bank verschijnen. Tot viermaal toe heeft hij geweigerd recruten op te leiden. Als reden had hij opgegeven, dat hij dat nog nooit had gedaan en dat hij zich zelf daarvoor ook niet bekwaam genoeg voel de. Een recruut van het garnizoen Fritz- lar heeft, toen hij met verlof by zijn familie thuis was, een telegram aan zijn commandant gestuurd, dat hij niet terug Hoorn viert feest, want 600 jaar I geleden kreeg de plaats stadsrech-\ ten. De feestelijkheden begonnen I gisteren met de intocht van Graaf Willem V en zijn gevolg. Burge meester B. R. Canneman overhan digde de sleutel van de stad Graaf Willem. kon komen omdat hij plotseling ziek was geworden. De militaire politie kwam er achter, dat hij zo gezond als een vis was en bracht hem daarom naar zijn garni zoen terug. Een jeugdrechter veroordeel de hem nu tot vier weken arrest. Een andere soldaat uit Fritzlar moet eveneens vier weken brommen. Hij was zich nota- bene vrijwillig voor de militaire dienst voor 18 maanden komen aanmelden, maar toen men hem tijdens zyn verlof een betrekking als operateur in een bio scoop had aangeboden, keerde hij niet meer naar zijn garnizoen terug. Merapi actief? Aardverschuivingen, rook en asregen Volgens berichten uit Midden-Java ls de vulkaan Merapi weer actief. Als ge volg van aardverschuivingen zijn grote delen van de beddingen van de rivieren Apu, Senowo, Trising, Blongkong en Lomat aan de voet van de berg opge vuld. Twee jaar geleden kwam het tot een uitbarsting van de Merapi met zware asregen en lava. Tienduizenden mensen in de omgeving moesten toen worden geëvacueerd. Sindsdien is de vulkaan niet meer rustig geweest, doch zware uitbarstingen zijn uitgebleven. Dinsdag echter deden zich aardver schuivingen voor, die gepaard gingen met zwarte rook en stoom, die uit de krater opsteeg. Deze verschijnselen werden gevolgd door een zware as regen. Deze is ook neergekomen op Semarang. Huizen, straten en bomen werden bedekt met anderhalve cm grijze sneeuw". Overwogen wordt de bevolking uit de gevaarlijke omgeving van de vulkaan te evacueren. Opgeviste lijk was inderdaad van Crabb (Van onze Londense correspondent) Het onlangs aan de Engelse zuidkust gevonden lijk van een kikvorsman blijkt dat van commandant Lionel Crabb ge weest te zyn, die verdwenen was tij dens de aanwezigheid van Russische oorlogsschepen in de haven van Portsmouth in april vorig jaar. Met een van deze schepen waren Boelganin en Kroes.jtsjef naar Engeland gekomen. Het is nooit duidelijk geworden of com mandant Crabb al of niet in officiële opdracht in de nabijheid van de Rus sische vaartuigen had gedoken, zoals beweerd was. Volgens de Britse Admira liteit was hij niet teruggekeerd van proefnemingen met een nieuw onder waterapparaat, in de Stokes Bay in het gebied van Portsmouth. Maar er was ge suggereerd, dat Crabb voor de Ameri kanen had gewerkt. Crabbs advocaat ontkende dit gisteren, toen hij ver klaarde, dat Crabb in dienst van het vaderland en van niemand anders was omgekomen. De Russen hadden toentertijd in Mos kou verklaard, dat zij een kikvorsman hadden waargenomen in de nabijheid van de Sovjetrussische schepen. Sir Anthony Eden, destijds minister-presi dent, verklaarde in het Lagerhuis, dat het niet in het openbaar belang was om de omstandigheden te onthullen, waar onder Crabb de dood had gevonden, maar hij voegde eraan toe, dat wat er gedaan was, gebeurd was zonder roe stemming of voorkennis van ministers. Op deze wijze werd Crabb gedes avoueerd, hoewel nooit is ontkend, dat hij niet op last van lagere organen heeft gehandeld. Bij het gerechtelijk onder zoek werd gisteren namens de Admirali teit nog eens bevestigd, dat Crabb in april 1955 de Marine had verlaten en er sindsdien helemaal los van stond.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1