DACEN W'E fqo.ooo.~ Warmonds raad wees deel Kaag aan voor varen met snelboten NESCAFÉ PRIJSVRAAG n 5»te jaargang Woensdag 26 juni 1957 Derde blad no. 29170 Studieconferentie in Leiden Kinderen met milieutekorten leselecteerd personeel dient onderwijs in klein groeps verband te geven Tijdens de gistermiddag in de filmzaal van de Academie voortgezett« en der auspiciën van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gehouden stu- iconferentic, welke gewijd was aan het onderwijs aan kinderen uit sociaal ikke gezinnen, heeft de gemeentelijke inspecteur van het Onderwijs, de tr B. Swanenburg, gesproken over de vele problemen, welke zich by het geven i dit onderwijs voordoen. Spreker kon hierbij afgaan op ervaringen, welke in de praktijk heeft opgedaan bij één der Leidse scholen, die als z.g. expe- genteerschool ls ingericht. Alvorens de heer Swanenburg kwam het bespreken van enkele proble- n, welke aan de hand van voorbeel- i en een film werden toegelicht, wees er o.a. op, dat men van inplaats te reken over „kinderen uit sociaal akke gezinnen", het ook kan hebben kinderen met milieutekorten. Naar a ervaring behoeft een kind nog niet art te komen uit een sociaal zwak lin, doch slechts tekorten te vertonen. een gevolg zijn van het geestelijk cht verzorgde milieu, om eenzelfde ;ld te vertonen als sociaal-zwakken, t is volgens spreker zeer de vraag of wel duidelijk kunnen aangeven nneer een gezin sociaal zwak is. Ia deze korte inleiding ging spreker voerig in op de vraag of we deze kin- en kun „open breken" voor onze tuur. Nagenoeg hebben deze kinderen n belangstelling voor de zaken, welke school belangrijk vindt. Zelfs een zeer rke vereenvoudiging van de stof ngt in dit opzicht geen uitkomst. Van j-lei bijkomstige factoren hangt het ,/of een onderwerp zal aanslaan of t. Factoren, welke steeds buiten het lerwerp zelf zijn gelegen, ladat de heer Swanenburg er nog gewezen had, dat het van belang is, men iets meer te weten komt over onrijpheid van deze kinderen, waartoe gemeentebestuur van Leiden thans onderzoek laat instellen door het -chologisch Instituut van de Univer- jit. schonk hij uitvoerig aandacht aan problemen, welke zich bij het geven dit onderwijs voordoen. In dit ver- ïd wees hij mede op de zeer gebrek taalontwikkeling van deze kin- en. ONDERWIJS STELT ZWARE EISEN 'ervolgens sprak de heer Swanenburg r de taak, welk voor dit onderwijs is [gelegd en die hij in de eerste plaats in het bieden van hulp bij de explo- ie. Daar waar hiaten liggen zal men iing moeten geven. Volgens spreker het werk in de school, dat zeer ire eisen stelt, slechts dan goed ver- it worden indien zulks geschiedt >r geselecteerd personeel. Vooral om- het geheel zich nog in het experi- ntele stadium bevindt. Het toekennen een marge aan dit personeel moet minste gelijk zijn aan de hoogste rge bij het B.L.O. ERNSTIGE AANRIJDING IN VOORSTE ZANDSTRAAT lij het plotseling oversteken van de reg werd gistermiddag in de Voorste ïdstraat een drie-jarig meisje door i bakfiets gegrpen. Het kind, dat zwa- KLEINE KLASSEN Onmogelijk is het volgens de heer Swanenburg om dit onderwijs naar behoren en met enig effect te verrich ten in grote klassen. Naar zijn mening is slechts de leerlingenschaal, zoals die geldt bij het B.L.O. maximaal 18 leeringen per groep aanvaarbaar. Zeer gewenst zou het voorts zijn, dat een mogelijkheid wordt geschapen leer krachten aan te trekken voor bepaalde vakken (b.v. expressie), die niet altijd zo gemakkelijk door de klasseleerkracht kunnen worden gegeven, omdat ze een specialisatie en daarvoor een bepaalde aanleg eisen. Ook een sportterrein (zwembad) is voor dit onderwijs onmis baar. Het is voor spreker een vraag of men hier alle initiatief altijd bij de gemeen telijke overheid moet laten; tenminste of het Rijk niet bepaalde faciliteiten zal moeten verlenen. Tenslotte: kleuter- en lagere school zullen een eenheid moeten vormen. Er moet een mogelijkheid worden gescha pen de kleuters uit de sociaal-zwakke gezinnen op een jongere leeftijd tot de kleuterschool toe te laten. Het soort scholen waarover deze dag is gesproken, moet een eigen status krijgen. De bedragen hieraan ten koste gelegd, moeten volgens spreker niet wor den doorberekend voor het overige on derwijs. nillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllll Dagprogramma Cambridge-week Woensdag 26 juni 7.30 n.m.—9.15 n.m. Toneelstuk „As You Like It" van W. Shakespeare opgevoerd door de Marlowe Society, Leidsche Schouwburg. 9.15 n.m. Ceremoniële optocht dc de Marlowe acteurs in Shakes peare kostuums van de Leidsche Schouwburg naar de Beesten markt. 9.45 n.m. Aankomst aan de Bees tenmarkt van de boot uit Cam bridge. Het Cambridge Madri- gaal Koor zingt vanaf het dek tijdens de vaart door de grach ten. 10.15 n.m. De Burgemeester van Leiden ontvangt een boodschap van de Burgemeester van Cam bridge uit handen van sergeant Horton v. d. Cambridge City Po lice (Beestenmarkt). Donderdag 27 juni 3.00 n.m. Judomatch: Cambridge Universiteit versus Leiden Uni versiteit, Stadsgehoorzaal. 4.00 n.m. Lezing: „Engineering Research at Cambridge Univer sity" door professor J. F. Baker, gebouw Gravensteen. 8.00 n.m. Recital door Madrigaal koren en organisten van Leiden en Cambridge in de Pieterskerk. 8.00 n.m.—10.15 n.m. Toneelstuk „As You Like It" van W. Sha kespeare. opgevoerd door de Mar lowe Society, Leidsche Schouw burg. Vrijdag 28 juni. 3.00 n.m. Lezing en Film: „Road Safety" door Sgt. Horton van de Cambridge City Police, Stadsge hoorzaal. 4.00 n.m. Lezing: „Recent Work in the Cavendish Laboratory on the Electronic Structure of Metals" door dr. J. M. Ziman, gebouw Gravensteen. 7.30 n.m. Lezing en Film: „Cam bridgeUniversity and Town" door mr. David Coleman van de British Travel and Holidays As sociation, Amsterdam. Stadsge hoorzaal, Leiden. Zaterdag 29 juni. 8.00 n.m.12.00 n.m. Soiree: Dan- sen met cabaret, bierdrinkwed- strijd. prijzen en andere attrac ties. Muziek: Cambridge Univer sity Jazz Club. Tentoonstelling in Stadsgehoorzaal geopend dagelijks van 2.00 n.m.— 10.00 n.m. Andere attracties: Tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken van de Cambridge Society of Painters and Sculpturers, Kunsthandel G. v. Spaandonk, Breestraat 113, J ci- den. Elke avond dansen in de foyer van de Stadsgehoorzaal, gedurende de Cambridgeweek, 9.00 n.m.—12.00 n.m. 's Werelds Eerste Televisie Bus. Dubbel-dekker Vertrektijden Den Haag: (Korte Voorhout, Secondaire Rijbaan-Prov. Griffie) 2.00 n.m. 4.15 n.m. 6.45 n.m. Leiden (Station) 3.14 n.m. 5.30 n.m. 10.45 n.m. De conferentie, welke onder leiding stond van de heer M. L. v. d. Putten, directeur van het Bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten werd bijgewoond door vele onderwysautoriteiten en de wethouders J. C. van Schaik en S. Menken namens het Gemeentebestuur van Leiden. V.V.V. krijgt geen renteloos voorschot Onder voorzitterschap van de burge meester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond in openbare vergadering bijeen. Afwe zig met bericht van verhindering de heer J. v. d. Voet. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de heer Th. C. van de Zalm hem met ingang van 1 juli a.s. ontslag te verlenen als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs en tot wering van het schoolverzuim. Dit ont slag werd eervol verleend. In zijn plaats j WOrdt aan het~oordeel van de politie. De werd benoemd het nieuwe hoofd der heer Willemsen (K.V.P.) betoogt, dat. inwendige bloedingen opliep, is in 5""1 J°?g®n?school, de heer C. G. M. a]s hjj zelf op het water kwam, nooit tzwekkende toestand naar het Acad. 1 Buters. Definitief werd vastgesteld het hinder van de speedboten had onder grond- en bouwvoorschot voor de Wo- jwekkende toestand naar het Acad ";enhuis overgebracht. Hedenochtend de toestand van het meisje zich iets nin8stichting Warmunda voor de 8 J Ti/nnIntron aart rio Schpunmatprcnam on stiger aanzien. Steunt de Anjercollectie ME TGIFTEN EN/OF DADEN p zaterdag 29 juni a.s., de verjaardag Z.K.H. Prins Bernhard der Neder- ien. wordt hier ter stede de jaar- se Anjercollecte gehouden, p die dag zal een bijdrage worden raagd voor het Anjerfonds, dat als nood aan de man is. steun verleent particuliere verenigingen, die op ureel gebied (muziek, zang, toneel, ïen enz.) werkzaam zijn. eeds vele verenigingen waaronder Leidse .ontvingen in de loop der een uitkering uit het fonds en den zo in staat een moeilijk ogenblik iiun bestaan door te komen en hun de gemeenschap zo belangrijk werk rt te zetten. waardering van het publiek voor werk blijkt wel uit een stijgende op- igst; men is gaarne bereid iets te ?n. omdat men weet, dat het geld wordt besteed, ehalve door het geven van een bij- je kan ook steun worden verleend op 29 juni a.s. als collectant een el uurtje te helpen bij de straatcol- e. Ieders medewerking, hoe gering wordt op hoge prijs gesteld, eeft u daarvoor als collectant op bij secretariaat van het Anjerfonds, af- g Onderwijs. Stadhuis. WANDELSPORT Wandeltochten DSB belangstelling voor de wandeltoch- van DSB is buitengewoon groot. De vindt plaats bij de Recreatiezaal de HCW, Zoeterw. weg 1 te Leiden :aterdag a.s. van 2—3 uur en op zon- van 9—12 uur. afstanden bedragen 10, 15, 20, 30 en n. De start voor de 60 km nacht- it vindt zaterdag plaats van 2223 ieschreven kan worden bij J. Verver, ?lpenkade 20 te Leiden en aan de HENGELSPORT, visverenieing D.V.S. hield voor jeugdleden een wedstrijd ln de De vangst was slecht. De uitslag H. W. Schuchhard gr. voorn; 2. sldhuizen; 3. J. Brugman gr. blei; Zandvliet; 5. H. Schuchhard; 6. (eldhoven; 7.G. v. d. Linden, 'k in de wedstrijd voor de senioren, eens in de Vliet, was de vangst niet t. In totaal werd er 1362 gram ge ien. De uitslag luidt: L. Vernet 390 graam -f- gr. blei; 2. tochs 238 gram gr. voorn; 3. J. oon sr. 178 gram; 4. H. Schuchhard gram; 5. H. W. Schuchhard sr. 73 W. van Berkel 72 gram; 7. H. khuchhard jr. 70 gram; 8. K. Zand- 41 gram; 9. J. Bouman 40 gram; i. Schuchhard 39 gram. DUIVENSPORT G.V, „DE REISDUIF" edvlucht vanaf Chateauroux. Af- d pl.m. 628 km. De duiven werden om 7.30 uur met nw. wind In ours 65 duiven .Op de dag van los- bereikten slechts 4 duiven hun hok. van de eerste om 19-57-02 uur dag). De laatste of 16e prijswinnaar er maandag om 8-50-12. De uitslag 1. S. Koster: 2-6 A. Siera; 3-5 J. I. van Leeuwen; 4 Gebrs. Pracht; 7 'latteel; 8 H. de Haas ;9 A. v.d. t; 10. J. v.d. Kaay. woningen aan de Scheepmakersdam en de 8 woningen aan de Jan Steenlaan. De vergoeding krachtens de Kleuter- onderwyswet t.b.v. de bijzondere kleuter scholen werd vastgesteld op f. 3169.67. Aangenomen werd een voorstel tot verhoging van het presentiegeld der leden van de raad van f. 6 tot f. 8. als mede voor de raadscommissiën van f. 3 tot f. 4. Wegens afwijzing van een verzoek schrift van de heer J. van Winsen om verlenging van de per 1 september af lopende pacht van een perceel in het uitbreidingsplan „Oost" is deze grond ter vrije beschikking van de gemeente gekomen. Naar aanleiding hiervan werd aan de raad terzake een exploitatieplan ter goedkeuring voorgelegd. De heer Van Vliet merkte op, dat de gevolgen van dit besluit hiermede nog niet zijn opgelost. De heer J. van Win sen blijft hiermede gedupeerd en hij achtte het daarom een morele plicht van de gemeente naar compensatie uit te zien. Het hele geval doet hem, hoewel juridisch juist, toch onaangenaam aan. Wethouder Vergeer (K.V.P.) lichtte toe, dat hij in B. en W. ook op compen satie heeft aangedrongen. De mogelijk heden hiertoe worden momenteel onder zocht. De heer Willemsen (K.V.P.) wilde aan het voorstel verbinden, dat deze afgestane gronden vastgehouden worden voor de Warmondse gemeenschap. In dit verband wees de voorzitter op de gang van zaken in de Sweilandstraat in het verleden waar geen Warmonders op af kwamen. Ook de heer Schepers (V.V.D.) is bang, dat er weinig verkocht en wei nig gebouwd zal worden. Wethouder Dekker (A.R.) is het wel met de heer Willemsen eens, maar zou dit niet in een definitief besluit willen vastleggen, omdat de consequenties hier van moeilijk zyn te overzien. Bovendien kan de raad bij verkoop, geval tot geval afzonderlijk bekijken. Na nog wat gedebatteer werd besloten het voorstel aan te vullen met de zin „onder aanvaarding van de morele ver plichting tot compensatie in een of andere vorm in de toekomst. RACEBOTEN Vervolgens kwam de kwestie van de race-, gly- en speedboten aan de orde. Voorgesteld werd het gebruiken van deze boten te verbieden op de War mondse wateren, tenzy men hiervoor toestemming heeft van B. en W. De heer Van Vliet (K.V.P.) was het met dit voorstel helemaal niet eens. Hy stelde zich op het standpunt, dat de ontwikkeling in de watersport niet is tegen te houden en dat een ieder zich moet vermaken zoals hem dat het beste ligt. Hy kon zich de overlast, welke deze boten aan andere aandoen ook niet voorstellen. Hy was van me ning, dat de watersport hiermede een rem wordt opgelegd. Het voorstel is trouwens moeilijk uit te leggen, aldus spreker, want het be paalt niets omtrent doortrekkende boten en bovendien is het soort boten, dat hiervoor in aanmerking komt niet dui- deiyk omschreven. Hy noemt o.a. als voorbeeld een kruiser, welke ook een hoge snelheid kan bereiken en welke volgens de voorzitter niet tot deze boten behoort. Dan behoort volgens de heer Van Vliet wanneer hy achter een roei boot een sterke motor hangt ook niet tot deze boten. Hy stelt dan ook voor alleen tot een beperking van de snelheid over te gaan. geest" wordt op dinsdag 2 juli a.s., des avonds van half negen tot halftien een receptie gehouden in „Het Witte Huis". VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina C. M. M., dr. van P. Waasdorp en W. C. Luiten; Teunls, zn. van T. van Tuyi en C. van den Berg; Ru dolph N. M.. zn. van Th. W. M. Sluijs en E. A. M. Lingerak; Johannes C. M.. zn. van J. de Kort en A. C. Th. Hoffmans: Adrlana J. J. en Benvenutus A. A., resp. dr. en zn. van A. G. van der Meer en B. J. Bijlemeer; Abram, zn. van A. Doedllns en A. Matthljsse. Ondertrouwd; C. M. Stapper en A. S. van Egmond; W. Heinslus en C. J. Stem pel; A. W. Derks en J. Kuypers; S. C. A. van Velzen en A. C. M. van Veen; L. A. Uyterlinde en A. K. Visbeen. DE ZWALUW De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Chateauroux Frankrijk. Afstand ongeveer 625 km. In concours waren 62 duiven. De dui ven werden gelost te 7.30 uur met zzw wind. Slechts 2 duiven bereikten op de zelfde dag hun hok, het concours stond ruim 2 etmalen open voor de prijzen verdiend werden. Aankomst eerste prijsduif met ruim een uur voorsprong op de tweede. H. v. d. Voort tijd 20.1004 uur. snelheid 823,42 mter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: H. v. d. Voort 1: P. "d Haens 2-5-6: C. Zwaan 3-4-10; F. Hen driks 7; G. L. Schrijvers 8; P. van Kla veren 9. WARMOND P.V. „WARMOND". De Postduivenvereniging „Warmond" „w,,, hield een wedvlucht voor oude duiven toegang tot de Warmondse wateren vanaf Chateauroux; afstand 633 km. De te verbieden. Dit amendement werd - vogels werden gelost zondagmorgen om aangenomen met zes tegen vier stem- een noordenwind; de eerste men. j prysduif bereikte zyn hok, 's avonds Hierna kwam het voorstel inclusief i 99V 26.05.03, de laatste maandagmorgen het amendement in stemming, dat y111"; uitslagen luiden: J. de werd aangenomen met acht tegen I 1-, t'-.J' ^r. Venker 2 Q. Beugelsdyk 3, 5 De heer Schepers (V.V.D.) Is van mening, dat men de klok niet kan te rugzetten, door de ontwikkeling in de watersport tegen te gaan. Hy ziet als gevolg hiervan, dat deze sportmensen zich naar andere plaatsen zullen bege ven, waar deze tak van sport wel is toegestaan en aldus de watersport van Warmond nog meer terugloopt. Boven dien is hij van mening, dat het in deze verordening voor de politie wel erg ge- makkelyk gemaakt wordt. Hij noemt het een willekeurige daad, die overgelaten vonden. Uiteindelyk diende de heer Van Vliet j (K.V.P.) een amendement in het snel- i varen te beperken tot een gedeelte van de Kagerplassen met het recht by misbruik aan deze sportmensen de twee stemmen. Teneinde om redactionele redenen de uitvoering van het voorstel niet uit te stellen werd besloten als toegestaan ge deelte voor deze tak van sport het noor- delyk gedeelte van de Sweiland aan te wyzen. Ten slotte werd nog een besluit genomen tot onmiddeliyke inwerking treding van het voorstel. SUBSIDIE V.V.V. Op de agenda stond een voorstel tot een renteloze geldlening aan de plaat- selyke V.V.V. groot f. 2000, teneinde over te kunnen gaan tot de verspreiding van een folder, alsmede het voorstel tot ver hoging van de subsidie van f. 200 tot f. 750 per jaar. De financiële commissie sprak zich in krachtige bewoordingen uit tegen dit voorstel. Zy ziet geen aan- wyzing, dat de V.V.V. activiteiten ont plooit om haar eigen inkomen te ver groten. Bovendien ziet zy in een folder niet het geëigende middel om toeristen te trekken en te behouden. De heer Dekker (A.R.) vindt, dat de financiële commissie hiermede op de stoel van de V.V.V. gaat zitten. De heren Schepers (V.V.D.) en Van Vliet (K.V.P.) vinden het voorstel weggegooid geld en een folder onzin. De heer Schepers ziet liever uitbrei ding van de recreatie-mogelykheden door middel van zwembaden, kam peerterreinen e.d. Het voorstel werd uiteindelyk verworpen en men besloot de gedachte van de raad aan de V.V.V. te zullen mededelen. Tot slot werd nog toegekend een grond- en bouwvoorschot aan de Woningstichting „Warmunda" voor de 33 Woningwetwoningen in het uitbrei dingsplan „Oost" tot een bedrag van f. 391.218. Tenslotte deed de voorzitter enkele mededelingen over het zandzui- gen in het Sweiland. LEIDERDORP CORRESPONDENTIE J. J. v.d. R. te L.: Kortste route: Utrecht (50 km) Vianen Zaltbommel (35 km) Den Bosch Boxtel Eindhoven (46 km) Heeze Weert (29 km) Grathem Maastricht Echt (28 km) Sus- teren Sittard Amstenrade Val kenburg (33 km). Totaal 221 km. Mooiste route: Utrecht (50 km) Doorn Amerongen Wageningcn Arnhem (63 km) Nijmegen Mook Gennep (38 km) Afferden Ven- lo (40 km) Roermond Sittard (49 km) Valkenburg (20 km). Totaal 260 km. Voor uw bromfiets moet u zich ver voegen bij Inspectie invoerr. en acc., Langebrug 20. Leiden. OEGSTGEEST RECEPTIE V.V. „OEGSTGEEST". Te*- gelegenheid van het behalen het kampioenschap 1ste klas K.N.V.B. afd. Leiden Zaterdagvoetbal van het 1ste elftal der voetbalvereniging „Oegst- P. Vogelenzang 6,10. WASSENAAR WASSENAARSE SPORTVLIEGER BOEKTE SUCCES OP SICILIË. De sportvlieger H. Burgerhout alhier, is met een Beechcraft Bonanza derde geworden in de ronde van Sicilië, een jaarlykse snelheidsrace, waaraan dit dit jaar door meer dan 80 sportvliegtui- gen werd deelgenomen. Burgerhout leverde een bijzonder fraaie prestatie, temeer daar hy eerste werd onder de deelnemers met eenmotorige vliegtuigen. Zyn navigator was de heer H. Kruthoffer, eveneens uit Wassenaar. Benoemd By KB zyn benoemd met ingang van de dag van beëdiging, voor de tijd van vier jaren, tot byzonder lid van het college van beroep voor het be- dryfsleven, zulks op voordracht van het produktschap voor margarine, vetten en oliën: dr. J. Bartels, alhier. Bonn treedt krachtig op tegen nazi-activiteit De Westduitse regering is opgetreden tegen een neo-nazistische groep jonge ren, de „Reichs Jugend". De leider, „Reichsjugend-Führer" Alfons Holler is gearresteerd en de groep is ontbonden. By besluit van het Westduitse Hoog gerechtshof op 8 juni was de groe pering' ongrondwetteiyk verklaard. Di rect na de uitspraak trof Holler maat regelen om de naam van de „Reichs Jugend", te veanderen in „Deutsche Jugend", hoewel het Hoaggerechtshof het voortbestaan van de organisatie, ook onder andere benamingen, had verboden. Uit in beslag genomen bescheiden bleek, dat de ca. 750 leden vrywel allen een leidende positie in de „Hitier Ju gend" hadden bekleed. In Assmanns- hausen, een plaatsje ten zuiden van Bonn, werd een voorraad uniformstuk ken, waaronder koppelriemen, aterren en plannen om een ..nationaal-socialis- tische beweging" op te richten ontdekt. Voorts vond de politie een party emble men, die sterke geiykenis vertoonden met hakenkruizen. Holler was lid van de in 1953 ongrond- wetteiyk verklaarde neo-nazistische „So cialistische Rykspartij". Om aan gerech- teiyke vervolging te ontkomen ontbond hy in 1954 een reeds eerder opgerichte jeugdorganisatie. Hotelbrand op Holterberg Vanmorgen is het hotel ,,'t Lösse Hoes" op de Holterberg afgebrand. Men is er in geslaagd nog vry veel van de inboedel en van de bezittingen van de hotelgasten te redden MINISTER ZIJLSTRA BEZOEKT LIMBURG. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. zyistra, is gisteren begonnen met een tweedaags bezoek aan de in aanleg zynde myn Beatrix en Roer streek. dan sluit de inzending voor de grote Haal nog gauw een wedstHjdformulier bij Uw winkelier en post het UITERLIJK OP 30 JUNI aan prachtige pri/zen Premiers van Britse Gemenebest bijeen De premiers en andere staatslieden van de landen van het Britse Gemene best zyn vandaag in Londen hun be sprekingen over wereldproblemen be gonnen. zy kwamen byeen in Dowing Street 10 de ambtswoning van premier Macmillan. Zy zullen een week lang in besloten by- eenkomsten spreken over kwesties als de betrekkingen met de Sovjet-Unie, de proeven met kernwapens, ontwapening en de toestand in het Midden-Oosten. Ruim 200 mensen sloegen de aan komst der staatslieden gade. Deze ver tegenwoordigen Engeland, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, India, Pakistan. Ceylon, Ghana en Rho desia. Sleepreis van Thames vandaag ten einde? In Rotterdam verwachtte men heden ochtend. dat de sleepreis van de Neder landse sleepboot „Thames" met de uit gebrande tanker Stony Point" vandaag wel tot een goed einde zou worden ge bracht. Er werd hedenmiddag overleg gepleegd, of het misschien aanbeveling zou verdienen Fawley, de oliehaven van Southampton, binnen te lopen. Daar kan zowel de nog in de tanker aanwezige olie worden gelost, alsook het casco voorlopig worden gedicht. Zou dit niet wenselyk of mogelyk zyn, dan mag toch als zeker worden aange nomen, dat de havenautoriteiten van Falmouth nu toestemming zullen geven om het schip binnen te brengen, gezien het feit. dat de hoeveelheid olie, die nog uit het aanvaringsgat stroomt, nu zeer miniem is geworden. George Enderlé overleden (Speciale berichtgeving In de afgelopen nacht is te De Bildt overleden de pianist en muziekpeda goog Georges Enderlé. Hij bereikte de leeftijd van 71 jaar. De heer Enderlé heeft het grootste deel van zyn leven te Utrecht gewoond en gewerkt. Hij ge noot een bijzondere reputatie als strij der voor hedendaagse muziek, in het bij zonder die van Franse componisten. De begrafenis vindt a.s. zaterdagmid dag om 3 uur plaats op „Dennerust" te Bilthoven. BEURSOVERZICHT Verder herstel, HVA vast AMSTERDAM, 26 juni Internationale fondsen waren van daag willig gestemd, overeenkomstig het herstel van Wallstreet, maar het was de cultuurhoek, die de grootste belang stelling trok aangezien HVA aldaar de gehele middag in open hoek werd ver handeld en aantrok tot 132. Dit was het gevolg van de optimistische inlichtingen over Ethiopië, die de directie vanmor gen in de jaarvergadering aan de aan deelhouders heeft verstrekt. De andere cultures werden hierdoor meegetrokken, met name Verenigde Deli, waarvan van daag het verslag is verschenen, dat echter ter beurze nog nauweiyks bekend was. Amsterdam Rubber was circa 80. Van de internationale fondsen was KLM spectaculair, wegens de styging tot f. 125. Kon. Olie bewoog zich rondom de 220 gulden, Unilever wist de stand van vanochtend n.l. 479 niet te handhaven en keerde terug tot 474. Dit was nog 8 punten boven gisteren. Philips kwam op 295 en AKU trok eerder aan tot 205 on der invloed van het bericht over de bouw van een nieuwe nylonfabriek door de American Enka. In het algemeen was de affaire ter beurze gering en waren de meeste hoe ken verlaten. Dit was ook het geval voor scheepvaart, maar hier handhaafden de koersen zich uitstekend. In Nievelt was een verkooporder te verwerken en ook Van Ommeren maakte een eind aan de koersstijging. Aandelen Ogem waren een aantal punten hoger wegens het verslag, waarop men niet ongunstig reageerde. De jaarstukken van de Verenigde Hol- landsche Sigarenfabrieken echter maak ten een zeer slechte indruk. Er werd uitsluitend een laatprys vernomen. Aan delen Electro Dordt waren iets beter, ondanks de lagere winst. Staatsfondsen lusteloos. De beurs sloot stil. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 juni Londen 10.65% —10.66%, New York 3.82%—3.83. Mon treal 4.01H—4-Olfi. Parys 1.0845—1.0855, Brussel 7.59%—'7.60Frankfurt 91.07% 91.12%, Ztirich 87.29%—87.34%, Zürich <vr. fr.) 89.31%—89.36%, Stockholm 73.78%73.83%, Kopenhagen 54.97 55.02, Oslo 53.33%—53.38%, Milaan 61.05%—61.10%, Wenen 14.71 14.72%. Beurs van Amsterdam Woensdag 26 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 90Vi 90% Grootboek obl. 3% 87 Ned 47 3% (3) 86% 86% Ned '51 3% 91% 91% Ned '53 3% 89% 89Va Ned. '56 3% 89% 89% Ned. '48 3% 84A 84% Ned '54 3% 84% 85 Ned. '55 I 3% 84% 85 Ned. '55 II 3%86% 86% Ned. '37 3 85% 85% Dollarlng '47 3 94% 94% Investeringscert. 3 90^j 90% Ned 62-64 3 90A 90A Cert NWS 60 Indië '37A 3 87% 87 A Grootboek '46 3 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 50 50% Nat. Handelsbank 103% 104 Ned. Handelmy. 160% 160 AJC.U201% 204 v. Berkel's Patent (v) 212 206Bexd. Calvé Delft cert. 361 361 Kon. Pap. v. Gelder 193% 193% Hoogovens cert307 306 Müller en Co. N3. 376 376 Ned Kabelfabr287 287% Philips 290% 294% Philips pref155 153 Unilever 465 474% Wilton Feyenoord 245 249% Bill ton 2de rubr. ..290 286 Dordtse Petr. gew.1025 1058% Kon. Petr. (f.20.—214.50 220.40 idem (50 A f.20.—214.30 219.75 A'dam Rubber 78% 79% Dell Myen (Ver.) eva. 96% 97 A H.VA128% 132% Java Cult56 58% Senembah 65 Vs 65% Vorstenlanden 29% 30 Holl. Amerlkaiyn 178 178% Java China Paket 166 167 Kon N Stoomb 146% 147% Kon Paket My 157exd. 157 Stoomvaartmy. Ned. 186 185% Van Ommeren cert. 268% 267% Kon Rott. Lloyd 169% 170 Ned. Scheepv Unle 161%exd. 162% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90 90% Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 92 R'dam '37 I-III 3% 91A 91 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99 98% Premieleningen A'dam *33 3 103 100% A'dam '51 2% 89A 89 A'dam '56 I 2% 80% 80% A'dam '56 II 2% 100 A 100% Eindhoven '54 2% 82 81 Enschede '54 2% 79% 79% Den Haag '52 I 2% 90% idem H 2% 97 96% R'dam '52 I 2% 91% 91% idem n 2% 91 91 Utrecht '52 2% 89 89 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 203% 203% H.B.U cert204% 205 Rott. Bank 172% 170% Twentsche Bank 174 175 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 240 240 Borneo Sum. HMy. 71 72 Ned. G. en Sp. Fabr. 172% 170% Kon. Ned. Grofsm. 104 Internatio93 91 Rott. Droogdok My. 585 L 578 Tieleman en Dros 15% 16% Ned. My. Walv.vrt. 62% 63% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 16 15% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36% 3&H Intern. Nickel104% 106% Anaconda 67% 69% Bethlehem Steel 191% 193% Cities Service 68% 68% General Motors 42V8 42A Kennecott112% 113% Republic Steel54% 55% Shell Oil 84% 86% Union Pacific 29% 20fg Un. States Steel 67% 68% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. w a idem Electroias B 348 Holl. Constructie Ing our v Bouwnyv Int Kunststof 1 Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfabr '53 Ver Touwfabrleken Weralnk's Betonm. Van Wyk Textiel V K 25/6 61% 61 71 69 348 383 117L 43 42% 250 245 425 424 169 170G* 83% 85%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7