RANG *t)e pewiap&Ufig. pan cümste PANG Nederland won (na 4-0 voorsprong) op Fransen nog maar zeer benauwd Nederlandse ploeg arriveerde in goede conditie RANG is alleen RANG als er RANG op staat 3gC3 in eerste ronde uitgeschakeld Uitstekend voetbal van Ziveden De Bert en Bettie Brinta stripverhalen zijn een groot succes! Maar Pellenaars heeft blaren op zijn tong WOENSDAG 26 JUNI 1957 Advertentie 3Sg(3 E>£E MG Z<$Q Wimbledontoernooi Van Dalsmn en Dehnert eerden Succes voor Nel v. tl. Storm en mevr. Thung De wedstrijden voor de eerste ronde van het heren enkelspel, welke maandag wegens regen werden onderbroken, leverden geen bijzondere verrassingen op. De drie geplaatste spelers bereikten alle drie de tweede ronde in straight sets, maar zij moesten allen voor de derde set vechten. By Ashley Cooper was dit het geval tegen Dehnert. de Zweed Sven Davidson versloeg Bey (Rodesia) met 63, 97, 75 ln een wedstrijd die door de services werd beheerst. De derde geplaatste speler, Herb Flam (V.S.) was te geroutineerd voor Paul Blonde] (Zwitserland) en won met 63, 64, 75. Hans van Dalsum had In Tony Pickard, die als nummer acht op de Britse rang lijst staat, een te sterke tegenstander. Hij was niet in staat de eerste snelle service van Pickard te verwerken en won slechts drie games van de gehele partij, welke hy verloor met 60, 61, 6—2. Om het Europees Politie Voetbalkampioenschap (Van onze sportredacteur) Afgaande op het spel en de sensaties op de eerste avond van het toernooi om het Europees Politie Voetbalkampioenschap, ziet het er naar uit, dat de voetballiefhebbers, evenals in 1947, dik aan hun trek zullen komen. Uitstekend voetbal zag men gisteravond in de Leidse Hout in de wedstrijd Zweden—Oostenrijk en spanning en sensatie kenmerkten de ontmoeting tussen Nederland en Frankrijk, waarin de tricolores in drie minuten tijd een 4—0 achterstand reduceerden tot 4_3. De organisatoren van dit belangwekkende toernooi konden over deze openingsavond meer dan tevreden zijn en ongetwijfeld zullen zij kunnen rekenen op grote belangstelling van de zijde van het Leidse voetbalpubliek, dat overigens gisteravond al in ruime mate aanwe zig was. toernooi werd geopend met de Zweden het evenwel niet komen en in - het laatste kwartier gaven de Scandina- vische politiemannen hun tegenstanders de genadeklap door pracht.ge doelpun ten van midvoor Karlsson en rechts binnen Johansen: 41. wedstrijd België—Duitsland voor poule C tde winnaars van elke poule gaan over naar de finalepoule). Deze ontmoeting was de minste van het drietal wedstrij den op deze eerste avond. Er werd wel vrij hard gespeeld vooral door de Bel gen maar het tempo bleef laag. Ten slotte kwam de Duitse pleeg in de tweede helft tot redelijk sluitend aan- valsspel en kon de beste man in de voorhoede van de „groenen", rechtsbui ten Friedrich. met een strak schot de Belgische doelman Genus passeren. By deze 10 stand bleef het. Klassen beter was de daaropvolgende stryd tussen de Zweden en de Oosten rijkers. Binnen tien minuten hadden de blonde, stuk voor stuk ryzige Scan- dmaviërs, zich door Johansen en Frö- dem een 2—0 voorsprong verschaft. Ook in deze ontmoeting ging het er allesbe halve zachtzinnig aan toe. Oostenrijk bood. nadat het zich van de eerste klap pen hersteld had, echter dapper tegen stand en slaagde erin kort na de her vatting door een listiee kopbal van linksbinnen Gattinger de achterstand te reduceren tot 21. Verder lieten de De kwestie Sal Naar men van de zijde van Ajax me dedeelt, beschouwt het bestuur van Ajax de verklaringen, die gisteren een overstaan van de rechter-commissaris mr. W. J. Borgerhoff Mulder te 's-Gra- venhage door de uitgeweken Joegoslaaf Vladimir Sal zyn afgelegd, als een der ongelooflijkste meineden, die ooit in Nederland zyn voorgekomen. Dit be stuur zal dan ook niet alleen en spoe digste de Officier van Justitie by de Haagse Rechtbank verzoeken tegen Sal rechtsingang te verlenen wegens mein eed, met alle verdere noodzakelijke maatregelen, doch teven* verzoeken te willen nr-raan, wie verder deze verkla ringen kan hebben uitgelokt of daaraan medeplichtig moet worden geacht. Ajax acht het namelijk uitgesloten, dat, Sal geheel alleen deze verklaringen, die een warnet van leugens worden ge acht, waarby een aantal vroegere on ware uitlatingen door nieuwe werden vervangen, alleen kan hebben bedacht. COMMISSIE VAN BEROEP. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten de kwestie-Sal in handen te geven van de permanente commissie van beroep van de K.N.V.B. In deze comm '^bben zitting: dr. C. Spoelder (voorzitter), mr. P. van Bochove, mr. J. G. B. Dommering, dr. H. L. M. van der Hoff en mr. S. J. W. Nijhoff. Secretaris is de heer L. Brunt. VOETBAL De beslissingswedstrijd voor de bezet ting van de laatste plaats in de 4e klasse A van de zaterdagcompetitie, Bo degravenKatwyk, wordt zaterdag a.s. gespeeld op het terrein van RCL. Aan vang 4.15 uur. NEDERLAND-FRANKRIJK. Twee spelers drukten hun stempel op de wedstrijd Nederland—Frankrijk: de doelman van de tricolores, Germain, en linksbinnen Frederiks van Blauw Wit. De Franse doelman liet zich na vyf minuten spelen verrassen door een afstandsschot van Frederiks en dat deukte zijn zelfvertrouwen dermate, dat hij tot schrik van zyn drukgebarende ploeggenoten volkomen van de kook raakte. Twee minuten na het eerste Nederlandse doelpunt kwam hy zover uit zyn kooi, dat linksbuiten Evertse (APGS) gemakkelyk de stand op 2—0 kon brengen en tot overmaat van ramp speelde zyn eigen spil Guyonet vervol gens zo hard en zuiver in de hoek op hem terug, dat hij voor de derde maal naar het net moest. De rampspoed was daarmee voor de kleine Germain nog niet geëindigd. Enkele minuten voor de rust werd hy in een scrimmage geblesseerd en leek hy afgaande op de grote ontstel tenis achter het Franse doel rUp voor het Academisch Ziekenhuis. Er werd met brancards gesjouwd en links binnen Boret ging alvast onder de lat staan. Toen men in het Franse kamp even wel het woord „invaller" liet vallen alleen de doelverdedigers mochten vervangen worden stond Germain ineens weer op de benen en nam na een heftige ruzie met zyn officials zijn plaats onder de lat weer in, hoe wel hy nauwelijks een stap kon ver zetten. Gemakkelyk kon rechtsbinnen Ventjer (Vitesse) daarna de stand op 40 bren- gen.Daarmee leek voor Nederland de zaak wel bekeken en Frederikss, die last had van een onwillige spier, meende dat voor hem de tijd was aangebroken om uit te vallen. Ook met tien man zou de Nederlandse ploeg het met deze Fran sen wel tsaren, dacht de Blauw Wit- linksbinnen. Het was een misrekening, want de razendsnelle tricolores, die zich gedurende de eerste helft hadden uitge put in het bekritiseren van elkaar en van scheidsrechter Piet Heneman in i het byzonder, wierpen zich grimmig in de stryd. Enbinnen drie minuten i moest doelman Kok (ADO) evenzovele j malen de trieste gang naar het net ma- i kenDe treffers kwamen van de schoenen van linkshalf Bogar, rechts- i buiten Bonnefoy en midvoor Lhoro. Frederiks, die zo voorbarig het veld'! had verlaten, kwam spoorslags terug en met zyn hulp slaagden de Nederlandse politiemannen erin hun benauwde 4—3 voorsprong verder zonder kleerscheuren naar het eindsignaal te dragen. Het Nederlands politieteam kwam als volgt in het veld: Kok (ADO), Pothoven (Ajax), Rem mers (BW), v. Luyckx (Quick-N.), Blekkenhorst (Vitesse), Van Knyff (HRC), Ventjer (Vitesse), Van Onselen (Stormvogels), Frederiks (Blauw Wit), Evertse (APGS). Hedenavond (aanvang kwart voor zes) worden op het UVS-veld de vol gende wedstrijden gespeeld: België Noorwegen, NederlandDenemarken en OostenrijkZwitserland. De Belgische doelman Genus in actie tijdens een aanval van de Duitsers. (Foto L.D./Van Vdlet) De Australische kampioen, Ashley Cooper, die als tweede geplaatste speler uitkomt, toonde zyn volle kracht in de party tegen Dehnert, welke hy eveneens in drie sets won. De 20-jarige Australiër had in de eerste twee sets weinig moeite met de Nederlander en hy won met 62, 61 door zyn flitsende service en zyn accuraat geplaatste slagen, die Dehnert uit zyn evenwicht brachten. Een dikke menigte zag evenwel tot grote verbazing Dehnert in de derde set plotseling op komen en zich fel verdedi gen. Dehnert hield vol tot het spel met 77 voor een zware regenbui moest worden onderbroken. Na 20 minuten werd het spel hervat. Dehnert, die uiterst voorzichtig speelde, sloeg echter tweemaal uit, waardoor Cooper de set kon winnen met 97. Op de „damesdag" bleek dat de Ame rikaanse overheersing in het dames enkelspel dit jaar wel niet doorbroken zal worden. Maar typisch genoeg was de favoriete. Althéa Gibson, verre van indrukwekkend tegen de 32-jarige Hon gaarse Suzy Kormoczy, die zy met 64, 64 versloeg. De Amerikaanse zal haar spel in de volgende ronden duchtig moeten verbeteren wil zy haar plaatsing als nummer één rechtvaardigen. Maar mocht Althéa falen, dan heeft Amerika nog twee sterke kansen in Louise Brough en Mimi Arnold. De blonde Californi- sche, nu 34 jaar, toonde zich een meesteres in alle onderdelen van het spel in de partij tegen Mary Haqton (Australië). Mimi Arnold, pas 18 jaar en junioren kampioene van haar land, maakte haar Wimbledon-debuut, waarby zy de En gelse onderwyzeres Pam Burell versloeg zonder deze ook maar één game te laten winnen (60, 6—0). Nel van der Storm won de eerste set van haar Engelse tegenstandster, Helen Moorley, zo snel (63). dat het ernaar uitzag, dat zy de overwinning in straight sets zou behalen. Maar zy zakte wat af in de tweede set, waarvan de onver moeibare harde werkster. Helen Moorley dankbaar gebruik maakte en een be slissing forceerde (46). Daarna her stelde mevr. Van der 2torm zich echter met het gevolg, dat zy de derde set evenals de eerste snel haar voordeel deed eindigen (61). Mevr. L. B. Thung bereikte de tweede ronde door de jonge Braziliaanse speel ster. Maria Helena de Amorin met 63, 46, 61 te verslaan. Mevr. Thung, die met haar knap geplaatste volleys vaak haar tegenstandster uit positie speelde, scheen de party reeds in haar bezit te hebben, toen zy achter elkaar de eerste vijf games won. Maar de 19-jarige Maria H:' gaf zich niet zo maar gewonnen en bracht de drie volgende games op haar naam. Daarna won onze landge note echter haar service en daarmee de set. In de tweede set bracht mevr. Thung de stand na 1—3 op 4—3, maar daarna sloeg zy haar drives te ver. De Brazi liaanse trok haar voordeel uit dit gebrek aan concentratie en won deze set. Maar. in de derde set verloor mevr. Thung alleen de derde game en was zy verder geen moment in gevaar meer. UITSLAGEN De voornaamste uitslagen luiden: Heren-enkelspel, eerste ronde: Mulloy (V.S.) versloeg Lawer (Z.-Afrika) 64, 6—1, 3—6, 6—4; Flam (V.S.) versloeg Blondel (Zwitserland) 63, 64. 75; Krishnan (India) versloeg Pietrangeli (Italië) 64, 63, 64; Nielsen (Dene marken) versloeg Scholl (Duitsland) 6—4, 6—4. 6—4: Haillet (Fr.) versloeg Sjowall (Noorwegen) 64, 119, 63; Segal (Z.-Afrika) versloeg Gerrard (N.- Zeeland) 6—3, 6—3, 15—13: Cooper (Australië) versloeg Dehnert (Ned.) 62 6—1, 9—7; Brichant (België) versloeg Garrido (Cuba) 75, 62, 62; Moli- nari (Fr.) versloeg Ward (G.B.) 64, 97, 11—9; Davidson (Zweden) versloeg Bey (Rodesia) 63, 97, 7—5; Pickard j (G.B.) versloeg Van Dalsum (Ned.) 60, 61. 62; Ulrich (Den.) versloeg Fer- nandes (Braz.) 3—6, 57, 63, 86, 6—4. i Dames-enkelspel, eerste ronde: Shirley I Bloomer (G.B.) versloeg Pat Ward (G.B.) 6—1, 6—3; Mej. Mercelis (België) I versloeg mevr. I. Warwick (G.B.) 62, j 60; mevr. C. J. van der Storm (Ned.) j versloeg mej. H. Moorley 6—3, 4—6, !61; mej. A. Mortimer (G.B.) versloeg j mevr. C. T. Clark (G.B.) 6—0, 6—0; 'mevr. L. B. Thung (Ned.) versloeg mej. M. H. de Amorim (Brazilië) 63. 46, 61; mej. D. Knode (V.S.) versloeg mevr. L. A. Hoad (Austr.) 46, 97, 61; mej. K. Fageros (V.S.) versloeg mej. P. Wheeler (G.B.) 4—6, 6—3, 6—2. Tweede ronde: Louise Brough (V.S.) versloeg mevr. K. Hawton (Austr.) 6—2, 60; Althéa Gibson (V.S.) ver sloeg mevr. Z. Kormozy (Hong.) 64, 64; Doris Hard (V.S.) versloeg mej. R. Bentley (G.B.) 6—2, 6—0; mej. V. Puzejova (Tsj. Slow.) versloeg mevrouw G. Bucaille (Fr.) 6—1, 6—3. Advertentie Het 4c boekje uil deze leuke serie is nu uit. Vraag het meteen aan! U ontvangt ook dit boekje tegen inzending van 5 BRINTA- merken 25 ct aan postzegels aan BRINTA, afd Reclame, Foxhol (Gr.) VOOR N SNEL EN GEZOND ONTBIJT! Tour-koorts in Nantes Roel Wiersma niet tegen Schalke '04 De rechtsback van het Nederlandse elftal Roel Wiersma heeft voor de wed- stryd tussen het Nederlandse elftal, ge kozen door het Nederlandse publiek, en de Duitse club Schalke '04, welke zondag a.s. op de Olympische Dag in Amsterdam zal worden gehouden, van zyn dokter advies gekregen niet te spelen. Wiersma heeftg een last meer van de hersen- heeft geen last meer van de hersen schudding. die hy in de wedstryd tegen Oostenryk heeft opgelopen, maar de dokter vindt het nog niet verantwoordt dat hy al weer aan wedstryden deel neemt. Wiersma is juist deze week weer begonnen met een lichte looptraining. Om de Casa Cara-beker Alle partijen eindigden remise De voorlaatste ronde van het Casa 1- Oord gretig accepteerde. Cara-toemool te Katwyk leverde geen enkel volle winstpunt op. Op twee borden zag het er naar uit, dat de zwartspelers de strijd in hun voordeel zouden beslissen, doch Vrouwe Fortu- na zat ditmaal niet op hun hand! Bij al deze gelijke spelen heeft de oudste deelnemer, Demmendal, het grootste voordeel geboekt. Waarschynlijk gaat hij dit toernooi winnen. Opnieuw heeft Jerry Bey. de beker houder de kans voorbij laten gaan om zijn partij in winst om te zetten. Na een gelijk opgaande stryd tegen Demmendal veroverde hy in een dame-eindspel een belangrijke pion, maar de stelling werd zo gecompliceerd, dat hy de afwikkeling niet aandurfde. Van deze gelegenheid maakte de LSG-er gebruik om remise te houden door eeuwig schaak. V. d. Oord jr. bereikte tegen Teleng een prachtige stelling, won twee pion nen en stevende recht op de overwin ning af. Helaas onderschatte hij de res- courses van zyn tegenstander, die de pionnen heroverde en goede winstkan sen kreeg. Tegen sluitingstijd bood de man uit Vriendenschaar remise aan. Turk probeerde tegen Hoek in een Nimzo-Indische verdediging al het mo- gelyke om zijn aanval kracht by te zet ten, doch toen hij zijn koning onbe schermd liet, forceerde de Katwyker re mise. Barnhoorn zag tegen Goudriaan geen kans de stelling open te breken, waarna beide spelers tot remise besloten. Het bord stond toen nog vol met stukken. Vandaag worden alle afgebroken par tijen uitgespeeld. Vrijdagavond volgt de laatste ronde. Er zyn vier spelers die een kans maken dit toernooi te winnen, doch Demmendal heeft de beste papie ren. De stand is: 1. Th. v. d. Oord jr. 4; 2. W. G. Dem mendal 3V£ en 2 afgebroken partyen; 3. Jerry Bey 3V2 en 1 afgebroken party; 4. J. Turk 3 en 1 afgebr. partij; 5. C. Barnhoorn 2 en 1 afgebr. partij; 6. F. Teleng 2; 7. M. J. Goudriaan 1V2 en 1 afgebr. partij8. D. Hoek l/2 en 2 afgebr. partyen. De laatste ronde brengt de volgende partyen: V. d. OordJerry Bey, Goudriaan Demmendal, Hoek—Barnhoorn en Te leng—Turk. (Van een speciale verslaggever) In Nantes klinkt het lied van de Tour. Daar aan de Loire, in de stad, die de eer heeft gekregen het beginpunt van de 44e Tour de France te zijn, wordt door het machtige organisatie-apparaat gewerkt aan de laatste voorbereidingen. De enorme hal van het tentoonstel lingsgebouw op de Champs de Mars, lijkt voor een dergelijke gelegen heid geconstrueerd te zijn. Er is ruimte voldoende. En die ruimte is nodig voor de uitrusting van renners en volgers, voor de administratie, voor de mecaniciens, voor de dokter, voor de tientallen verslaggevers, radio-mensen en fotografen en natuurlijk voor het publiek. Want al is het niet zo, dat de 200.000 inwoners van Nantes in drommen naar de Foire zijn getrokken om de uitdeling van kleding en toebehoren bij te wonen en om de grootheden van de weg te bewonderen, de zware witte hekken, die de belangstellenden van de Tour-officiëlen scheiden, ble ken er dinsdagmiddag toch bepaald niet voor niets te zijn neergezet. Urenlang stonden velen al of niet voorzien van een boekje voor handteke ningen te kyken naar het merkwaardige en sfeervolle spektakel, dat de voorlaat ste dag van voorbereiding maar kan op leveren. Terwyl de persmensen hun legitimatiebewyzen. autoborden en pa pieren in ontvangst namen, terwyl se cretaris-generaal Garnault met zijn korte gryze kuif en gehuld in zwarte broek èn zwarte trui Hnks en rechts de oudgedienden de hand drukte en terwyl Jacques Goddet, nog geheel in burger en nog helemaal niet in zijn rol van grote tourbaas, onopvallend en kalm zo hier en daar zo'n beetje een kijkje kwam nemen, arriveerden in groepjes al vele renners. De Nederlandse formatie werd in de expositiehal geestdriftig ontvan gen. De Franse renners Barone en Barbotin wilden beslist met Wim van Est op een foto komen en aangezien dat ook de wens van vele fotografen was, geschiedde dat. Ook Wout Wagï- mans, Daan de Groot. Gerrit Voorting en Leo van der Pluym werden vol vreugde begroet. Het enthousiasme en de sfeer waren zichtbaar van invloed op de debutanten. Vooral op Arie van Wetten. Nerveus lachend stond deze stil en beduusd naar alle opwinding te kyken. „Het valt niet mee hè, voor de eerste keer", zei hy tenslotte. „Maar over enkele dagen zal het vast wel beter gaan". Jaap Kersten, Piet de Jongh en Piet van Est waren ogenschyniyk minder nerveus, al zal de gehele entourage orn- gefcwyfeld ook hen hebben geïmponeerd. Voortdurend grapjes makend liepen zy als volleerde routiniers door de zaal. De voorbereidingen van de Neder landse ploeg konden dinsdagmiddag nog niet worden voltooid. De medische keu ring werd nadat reeds enkele gegevens waren verzameld, om vyf uur afgebro ken, opdat de renners tydig naar het stadion „Petit Breton" konden gaan, waar zy 's avonds tijdens interna tionale wedstryden aan het publiek zouden worden voorgesteld. Wel kwam inmiddels vast te staan, dat Daan de Groot in deze ronde een voortreffelyk „overzicht" over het peloton zal hebben. De Amsterdammer was met zyn 1.89 meter namelijk de langste van alle deelnemers. VAN DER PLUYM GEHANDICAPT De ploeg is in het algemeen in een goede conditie. Alleen Leo van der Pluym, die door de volgers als een der bekwaamste krachten van de* Neder landse équipe wordt beschouwd, klaagde over pijn in de ogen. Hy had een oog infectie opgelopen. De gevolgen waren pynlyk. Gistermorgen nog bydens de treinreis, was een inspuiting noodzake- lyk. Deze werd verricht door een arts van de Italiaanse ploeg. Het is nochtans zeker dat Van der Pluym donderdag aan de start zal verschynen. Ook ploegleider Kees Pellenaars was nog niet helemaal fit. De griep, die hem vorige week al had dwarsgezeten, is over. Maar nu heeft Pellenaars bla ren op de tong gekregen. Het spreken kost hem daardoor veel moeite. Haagse primeur Den Haag krijgt dit jaar een primeur wat de voorlichting van het publiek over de Ronde van Frankrijk aangaat. Met ingang van donderdag 27 juni a.s. als de Ronde te Nantes begint, zal men nummer 41 van de stadstelefoon kunnen opbellen en dan automatisch, in een mededeling die 26 seconden duurt, het laatste nieuws over de wedstrijd in zeer beknopte vorm te horen krijgen, op de wiize waarop ook het weerbericht en de tijdmelding worden gegeven. Dit nieuws zal voort durend worden ververst naarmate ge gevens over het verloop van de wed strijd binnenkomen. Om technische redenen zal het nummer 41 alleen voor aangeslotenen op het Haagse net (dus uitsluitend Den Haag, Ryswyk en Voorburg) bereikbaar zijn. Deze mogelijkheid van voorlichting over de Ronde Is geschapen in onder ling overleg tussen de directies van de plaatselyke telefoondienst, het ANP en de vertegenwoordigers van de Haagse en de landelijke bladen. Het doel is de opstopping in het telefoon verkeer met de kranten en stagnatie in het algemene plaatselijke telefoon verkeer, veroorzaakt door de vele te lefonische aanvragen om inlichtingen, tydens de ronde te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5