JONGENS Tweede Kamer behandelt de nieuwe wet ter bescherming van pachter DOUWE EGBERTS BETROUWBARE POMPBEDIENDE Koffie-Thee Te kleine bedrijven tegengaan Blaarkoppen uit Rijnstreek op rundvee-expositie te Utrecht Het ouderling- en diakenambt openstellen voor de vrouw Kerkelijk Leven CHRISTELIJKE ULO-SCHOOL vakleraar(es) zingen WARNAAR CO N.V. - Sassenheim WOENSDAG 26 JUNI 1957 System a tische prijs beh eer si ng (Van onze parlementaire redacteur) De bevolking in ons kleine Nederland neemt steeds toe. Steden en dorpen groeien. De landbouwgrond is schaars in verhouding tot de grote vraag. Die wanverhouding tussen vraag en aanbod zou evenals in het geval van het tekort aan woningen, leiden tot onverantwoord hoge pachtprijzen (huren), waardoor de toestand voor de pachters onbevredigend zou worden. En de produktiekosten sterk zouden stij gen, zodat de landbouwprodukten zeer duur zouden worden. Nadat reeds in 1923 met de studie van dit probleem was begonnen, kwam in 1937 de Pachtwet tot stand, die aan de vrije vorming van de pacht prijzen paal en perk stelde. In 1941, in de bezettingstijd, werd de Pacht wet echter vervangen door het Pachtbesluit. Het is nu hoog tijd, dat dit bezettingsrecht plaats maakt voor een nieuwe wettelijke regeling, waarin het parlement is gekend. Met de behandeling van de nieuwe wet heeft de Tweede Kamer gisteren een aanvang gemaakt. aan de commissie van Landbouw uit de Tweede Kamer, omdat het onmogelijk is daaromtrent thans reeds een inzicht te hebben. De heer Droesen (KVP) diende een amendement in volgens hetwelk het landbouwschap rechtstreeks over de pachtprijsnormen moet worden gehoord (en niet via de advies-commissie). 29 amendementen De grote moeilijkheid met een syste matische prijsbeheersing ter bescher ming van de pachter is het bepalen van de normen, die rowel voor de pachter als voor de eigenaar van de grond en de gebouwen redelijk is Het zou onbillijk zijn hardwerkende en bekwame pachters voor die eigen schappen als het ware te straffen met het vaststellen van hoge pachten en achterlijke pachters te beschermen door lage pachten vast te stellen. Vlijt en beroepsbekwaamheid mogen geen invloed uitoefenen by het bepa len van de pachtprijs. In het algemeen moet de pacht uitsluitend afhankelijk zijn van het bedryfstype. ligging en de kwaliteit van grond en gebouwen. Uit gaande van deze en dergelijke overwe gingen zijn van diverse groepen type- bedrijven de bedryfsuitkomsten gecon troleerd om daardoor voor verschillende gebieden en soorten van bedrijven tot pachtnormen te komén, die aankno pingspunten en steunpunten vormen voor de taxaties der grondkamers, die de pachtovereenkomsten moeten goed keuren (en eventueel bindend kunnen wijzigen), rekening houdend met de redelijke belangen van de verpachter. Een systematische prijsbeheersing vol gens bepaalde normen wordt nu pas wettelijk geregeld. Die pachtprijsnormen zullen door de regering worden vast gesteld na het inwinnen van advies van een commissie, waarin het gehele agra rische bedrijfsleven en de landeigenaren vertegenwoordigd zullon zijn, terwijl ook een aantal onafhankelijke deskun digen er zitting in zullen hebben. Deze commissie is verplicht het landbouw schap te raadplegen. De grondkamers krijgen de bevoegd heid meer gedetailleerde regelingen zo nodig streeksgewijs, vast te stellen. De minister van Landbouw moet deze goed keuren teneinde de gewenste aanpassing van de normen tussen de provincies te verzekeren. Instemming en wensen In het algemeen kon men zich met de strekking van de nieuwe wet verenigen. Dat zei de heer Droesen (KVP) en ook de heren Biewenga (AR) en De Ruiter (CHU) betoogden, dat men oog moet hebben voor het gebrek aan cultuur grond. Ook naar de mening van de heer Van Dijk (WD) kan de bescherming van de pachter niet worden gemist, maar men moet daarmee niet verder gaan dan noodzakelijk is en tevens ver antwoord is tegenover de verpachter. Hij vond, dat de balans wel iets doorslaat ten gunste van de pachter en tegen deze verstoring van het evenwicht had hij daarom enige bezwaren. Volledige instemming met de nieuwe pachtwet betuigde de heer Egas (PvdA). Daarentegen vond de heer Kodde (SGP) de nieuwe wet te socialistisch. Alvorens de regering de pachtprys- normen vaststelt, wenst de heer Biewen ga (AR), dat deze worden voorgelegd Geringe omvang De dikwyls te geringe omvang van de bedrijven en het verspreid liggen van de stukken grond van één boer belemmeren vaak een economische exploitatie. Daarom bepaalt de nieuwe pachtwet, dat de grondkamers bij de beoordeling van de pachtovereenkom sten aan die toestand aandacht zul len schenken teneinde een verbetering van de bestaande toestand te bevor deren. Daarentegen kwamen bezwaren van de heren Van Dijk (VVD), Biewenga (AR), De Ruiter (CHU), Kodde (SGP) en de heer Droesen (KVP) diende tenslotte een amendement in om de landbouw kundige toetsing door de grondkamer alleen toe te passen om achteruitgang van de bestaande toestand tegen te gaan. Alleen de heer Egas (PvdA) stelde zich volledig achter de mogelijkheid om be staande situaties te verbeteren en hij diende een amendement in tegen ver groting van reeds omvangrijke bedrij ven, indien daardoor de kans op ver betering van in de buurt liggende bedrij ven zou worden geschaad. De zogenaamde positieve sanering (verbetering) werd ook onbillijk ge noemd omdat de landbouwkundige toetsing achterwege blijft in geval van vererving van bloed- of aanverwanten. Dan wordt trouwens de bestaande pachtovereenkomst automatisch ver lengd op naam van de opvolger en daartegen hadden de heren Van Dijk (WD) en De Ruiter (CHU) bezwaar, omdat op die manier de pacht als het ware erfelijk wordt gemaakt, hetgeen een uitholling betekent van het parti culiere eigendom. De verpachter moet bij overlijden van de pachter een rui mere keus hebben dan alleen in de familiekring van de overledene. Er zitten aan de pachtwet nog tal van andere kanten. In totaal zijn reeds 29 amendementen ingediend. Vandaag wordt het debat voortgezet. (Van onze deskundige medewerker) In Utrecht is dinsdag de eerste dag van de Nederlandse nationale land bouwtentoonstelling vanwege de Stichting „Expositie de Nationale Landbouw" gewijd geweest aan een keuring van rundvee. Permanent zijn in de Utrechtse veehallen runderen tentoongesteld van het F.R.S. (zwart-bonten) van het N.R.S. (drie veeslagen), alsmede warmbloed - en koudbloedpaarden, pony's, varkens en sschapen, alle beste exemplaren en uit stekende vertegenwoordigsters van onze fokkerij. Voor deze dieren bleek veel belangstelling te bestaan ook van buitenlanders, die ongetwijfeld de keuringen wel mede zullen hebben gevolgd. Voor deze keuring waren daar vele zwartbonte en roodbonte koeien, alsme de een groep zwartblaarden uit de Rijn streek, allen dochters van de bekende beste stier Gustaaf 3441 S, van de Coöp. Vereniging voor k.i. „Vita Nova" te Ha- zerswoude,. welke Gustaaf een zoon is van Martinus-Thomson, gefokt door F. J. Schuiringa. te Noordhorn. Twaalf dochters van Gustaar vorm den een heel goede uniforme groep koeien met doorgaans goede uiers. Waarop Gustaaf als vader een eerste prijs verwierf. De twaalf koeien - er waren niet an ders dan koeien - werden ook indivi dueel gekeurd. Vier van hen kregen een eerste prijs: de negen-jarige Margo 4. uit een Regis- ter-moeder f.e. A. H. Rotteveel te Oude Wetering (die met drie dieren vertegen woordigd was), een mooie en zeer goe de koe met zeer goede uier en goede (produktie-) staat van dienst, die te vens het kampioenschap verwierf - als 1 A uiteraard zonder mededinging. Dan volgden de ó^-jarige Helma (moeder K.S.). f.e. J. Ruitenburg te Maarsber- gen; de zesjarige Truus 6 uit een Re gis ter-moeder. fokker-eig. J. Rijlaarsdam te Alphen a. d. Rijn en de zesjarige Mieke 3a, ook uit een R-moeder. f.e. J. H. Granneman te Hillegom. Zeer hoog vetgehalte! Eveneens vier kregen een tweede prijs: de zevenjarige Johanna 26 (S-moeder) van wed. C. Blijleven-Leef- lang te Nieuwkoop, gefokt door H. Blij- leven aldaar: de vijfjarige Jaapje T uit een keurstamboekmoeder. f.e. D. M. Binnendijk te Alphen a. d. Rijn; de 6% jarige Clasina 5 (R-moeder), f.e. A. H. Rotteveel te Oude Wetering en de 4J/2- jarige Irene (moeder keurstamboek f.e. J. Ruitenburg te Maarsbergen. En tenslotte: ook vier kregen een der de prijs, wat met een veel hogere be kroning op een locale of gewestelijke keuring zal overeenkomen. Dit zijn: de zevenjarige Johan 8 (moeder KS) van wed. C. Blijleven-Leeflang te Nieuw koop gefokt door H. Blijleven aldaar; de vijfjarige Coba 4 (R-moeder), f.e. H. Roest te Zoeterwoude; de zesjarige Cla- zina 7 (R-fnoeder) f.e. A. H. Rotteveel te Oude-Wetering en de zesjarige Cor- rie 5 (R-moeder). f.e. J. H. Granneman te Hillegom. We zien dus bekroond 4 dochters van Keurstamboekmoeders (twee der be kroonden zijn zelf ook KS, n.l. de beide laagst bekroonden, Clazina 7 van Rotte veel en Corrie 5 van Granneman. beide uit een R-moeder). één van een stam boekmoeder en zeven van een Register - moeder. Waaruit blijkt dat de fokkerij hier nog jong is en het resultaat daar om te meer te waarderen. Deze jonge fokkerij heeft een goede indruk ge maakt in Utrecht. BEVORDERING VICE-ADMIRAAL H. II. L. PRÖPPER Bij Koninklijk Besluit is schout-bij nacht (tydelyk vice-admiraal) H. H. L. Pröpper met ingang van 1 juli bevor derd tot vice-admiraal. Vice-admiraal Pröpper is bevelhebber der zeestryd- krachten, tevens chef-marinestaf. Noord-Korea stelt conferentie voor Bestandscommissie is niet bevoegd, zeggen de V.N. De communistische vertegenwoordi gers in de Koreaanse bestandscommissie hebben vandaag voorgesteld een inter nationale conferentie uit te schrijven, waarop gesproken zou moeten worden over terugtrekking van alle buitenlandse troepen in Noord -en Zuid-Korea. Zij gaven niet aan, welke staten dus een dergelijke conferentie zouden moe ten bijwonen. Het opperbevel der Verenigde Naties heeft dit communistische voorstel reeds verworpen, daar het buiten de bevoegd- beid der bestandscommissie valt. Het terugtrekken der buitenlandse troepen zou moeten worden gevolgd door vermindering der sterkte van de Noord- en Zuidkoreaanse strijdkrachten. Hierdoor zou naar hun mening dus de ..mogelijkheid ontstaan, dat het Ko reaanse volk zelf op korte termijn op vreedzame wijze besluit over hereniging van zijn vaderland op democratische basis". De communistische vertegenwoordi gers stelden ook voor dat Noord- en Zuid-Korea zouden onderhandelen over het sluiten van economische en cultu rele overeenkomsten, „waardoor vrij rei zigersverkeer tussen beide delen des lands zou ontstaan". De bestandscommissie was op verzoek der communistische vertegenwoordigers bijeengekomen om te spreken over de beslissing van het opperbevel der Ver enigde Naties, om het Zuidkoreaanse leger van moderne wapens te voorzien. Dit is geschied, omdat de Noordkoreaan- se weermacht van communistische zijde nieuwe wapens heeft ontvangen .zulks in strijd met de bepalingen van de wa penstilstandsovereenkomst. De communistische afgevaardigden ontkenden woensdag, dat de Noordko- reaanse strijdkrachten nieuwe wapens hadden ontvangen. Zij verklaarden, dat het juist het Geallieerde opperbevel was geweest, dat artikel 13 der bestandsover eenkomst had geschonden. Spreiding van werktijden TER GEDEELTELIJKE OPHEFFING VERKEERSCONGESTIES (Van onze Haagse redactie) In een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's- Gravenhage heeft de waarnemend-voor zitter de heer mr. J. M. van Bosse, me degedeeld dat het Nederlands Verkeers- instituut een rapport heeft uitgebracht, waarin tot de conclusie wordt gekomen, dat de verkeerscongesties op de spits uren voor een deel kunnen worden op geheven door spreiding van begin en einde der werktijden. De Haagse Kamer van Koophandel zal naar aanleiding van dit rapport over wegen .of een kleine verschuiving van de werktijden, in het belang van de vei ligheid van het verkeer, verwezenlijkt kan worden. Herziening proces Hongaarse schrijvers Druk van wereldopinie Het Hongaarse ministerie van Justitie heeft gisteren bekend gemaakt, dat er een nieuwe behandeling komt in het proces tegen de twee bekende Hongaarse schryvers, die vorige week donderdag ter dood veroordeeld werden. Het be treft hier de zaak van Gyula Ober- sovszky en Joszef Gali, voor wier red ding in verschillende Westelijke landen acties werden gevoerd. Volgens het Hongaarse persbureau MTI heeft de procureur-generaal juridische bezwaren tegen het vonnis ingebracht bij het Op perste Gerechtshof. De 30-jarige Obersovszky en de 27- jarige Gali werden in april eerst veroor deeld tot resp. drie en één jaar gevan genisstraf, omdat zij tijdens de oktober revolutie anti-communistische geschrif ten verspreid hadden. Het hof van appèl veranderde deze straffen in doodstraf, omdat het vonnis te „mild" was ge weest. Een storm van verontwaardiging brak toen los over de gehele wereld. Pers- en schrijversorganisaties deden een beroep op premier Kadar om het leven van de Generale synode besluit Vrouw, met een dispensatieregeling, tot het ambt van predikant toelaten De generale synode van de Ned. Herv. Kerk in het Eyckmanhuis te Drieber gen bijeen, heeft gisteren de discussies over het rapport „De vrouw ln het ambt" besloten met het stemmen over een aantal voorstellen. In de eerste plaats werd voorgesteld, geen voorstellen in behandeling te nemen zolang het rapport van de Raad voor Kerk en Theologie over de ambts opvatting nog niet klaar is. Dit voorstel werd verworpen met 14 tegen 37 stem men. Het voorstel, het rapport van de des betreffende commissie over de vrouw in het ambt zonder de bijbehorende voor stellen aan de classicale vergaderingen ter bestudering aan te bieden, werd verworpen met 15 stemmen voor en 36 tegen. Voorts werd het voorstel, alle ambten volledig voor de vrouw open te stellen, verworpen met 25 stemmen voor en 26 tegen. Aangenomen werd het voorstel voor de vrouw het ouderling- en diakenambt open te stellen en de vrouw met een dispensatieregeling tot het ambt van predikant toe te laten. Voor 29 en tegen 22 stemmen. Voorstellen om de dispensatieregeling voor toelating voor vrouwelijke predi kanten te regelen zullen nog tydens de zittingen van deze synode worden aan geboden. Deze voorstellen betreffen ver anderingen in de kerkorde in eerste lezing. Na binnenkomen van de consi deraties van de classicale vergaderingen in de loop van het volgende jaar zal dit aangenomen voorstel in tweede lezing worden behandeld. VROUW NIET AFSTOTEN Bij de aan deze stemmingen vooraf gaande discussie, merkte de voorzitter van de commissie van rapporteurs o.m. op, dat de kerk gebonden is aan het leven van Christus, maar dat zy ook de vrijheid heeft haar leven in te richten naar de eis van de tijd. Hij kwam tot de conclusie, dat de gemeenten zelf zul len moeten beslissen of zy vrouwen tot ambten zullen roepen. „Slagbomen kunnen hindernissen zjjn voor de Heilige Geest". De kerk heeft in de laatste eeuwen veel groepen ver loren. Zy zie toe, dat nu ook niet be paalde groepen vrouwen worden afge stoten. Vele vrouwen, die uit de H. Schrift het getuigenis om te dienen in het ambt hebben ontvangen, zou zij kunnen afstoten. Het rapport is niet eenstemmig. De meerderheid van de commissie pleit voor openstelling van alle ambten. Twee van de elf leden menen, dat alle ambten voor iedere vrouw gesloten moeten blij ven, omdat de schrift het dragen van het ambt door de vrouw niet eist. Boven dien willen twee leden alleen het diakenambt voor de vrouw openstellen. Het bezwaar daartegen is, dat zo het Nagy in Boedapest Volgens de Weense „Neuer Kurier" is de voormalige, uoor de Russen af gezette en gevangen genomen Hongaarse premier Imre Nagy uit Roemenië naar een gevangenis in Boedapest overge bracht. Het blad meldt, dat een groot" „schijnproces" tegen Nagy wordt voor bereid. De „Neuer Kurier" zegt van' diploma tieke kringen te Warschau vernomen te hebben, dat Nagy naar Boedapest werd overgebracht, nadat hij geweigerd had in het openbaar een verklaring over door hem begane „fouten" af te leggen. De Sovjetrussische minister van lands verdediging, maarschalk Zjoekof, zou hem in de Roemeense gevangenis, waar in hij was opgesloten, hebben bezocht, om hem over te halen een dergelijke verklaring af te leggen, doch Nagy zou hiertoe niet bereid zijn geweest. twee schrijvers te redden. Communis- tisch-gezinde persoonlijkheden, zoals de Franse schilder Pablo Picasso en de Franse schrijver Louis Aragon, die lid is van het Centrale Comité van de Franse communistische partij sloten zich hierby aan. ambt gescheiden wordt in drie delen. Van de leden van de commissie merk te jonkvr. C. M. van Asch van Wijk op, dat het een deel van de pastorale taak van de kerk is ervoor te zorgen, dat de kerk de vrouw tot de ambten toelaat. Dr. J. W. Beerekamp pleitte voor ge deeltelijke openstelling, waarbij, naar zijn gevoel, de toelating van de vrouw alleen tot het diakenambt de minste spanning zou geven. Hierbij sloot ds. P. F. Th. Aalders zich aan. HOUDT AMBTEN GESLOTEN! Dr. H. Schroten adviseerde tot het gesloten houden van de ambten en hij meende, dat zyn standpunt, dat van de meerderheid der classicale vergaderin gen was. Onder verwijzing naar de stu die van de Raad voor Kerk en Theologie over het wezen van het ambt betoogde hij, dat uit de bijbel duidelijk zal moeten worden gemaakt of toelating vereist is. Deze spreker toonde zich in ieder geval tegenstander van discriminaties en be perkingen. Als men de vrouw toelaat, zo meende hij, dan moet men dat volledig doen. Tenslotte volgde een discussie, waar bij men zich afvroeg in hoeverre uit de schrift moet worden afgeleid, dat de vrouw al of niet tot het ambt moet NED. HERV. KERK Beroepen te Hoogkarspel (toez.) W. R. van der Zee, vicaris te 's-Gravenhage. Be* dankt voor Bredevoort( toea.) Ph. J. Stoutjesdljk te Lohith: voor Waarder O. H. van Kooten te Genemulden. GEREF. KERKEN Beroepen te Avereeet H. Dijkstra to Oo6terend Fr. GEREF. KERKEN ONDERH. ART 81 K.O. Aangenomen naar Uithuizen H. O. Schaeffer, kand. te Groningen. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Haarlem (vac. wijlen W. Spllethoff) L. G. Chr. Grabandt té Leeuwarden. H. Johanne6 te Middelburg- VUs6lngen en P. H. G. C. Kdk te Weesp. 40W in drie etappes omhoog (Van onze Haagse redactie) Per 1 augustus zal het algemeen ouderdomspensioen voor gehuwden be dragen 1512 (thans 1404) gulden en voor ongehuwden 930 (thans 846) gul den. Drie verhogingen gaan vooraf aan het bereiken van dit peil. Voor de pe riode van 1 Januari tot 1 juli komt het pensioen voor gehuwden op 1428, voor ongehuwden 858 gulden. De bejaarden zullen dus met terugwerkende kracht op 1 Juli een bedrag ontvangen van zes gulden voor ongehuwden en van twaalf gulden voor gehuwden. Voor de maand juli wordt het pensioen gebracht op 1446 en 870 gulden. Voor de periode na 1 augustus wordt het pensioen nogmaals verhoogd in verband met de huurverho ging. Dan worden dus de bedragen van 1512 en 930 bereikt. Mr. C. W. Thöne Commandeur Orde Oranje Nassau Mr. C. W. Thöne sinds 1939 voorzit ter van de tariefcommissie (waarvan hij in 1935 reeds ondervoorzitter werd) heeft gisteren wegens zijn aftreden als zoda nig afscheid genomen van de leden van dit college, alsmede van een aantal fis cale autoriteiten. Tijdens een druk bezochte receptie, gehouden in de raadzaal van het col lege. heeft de regeringscommissaris voor de belastingen, dr. W. H. van Berge, de aftredende functionaris de mededeling gedaan dat Hare Majesteit de Koningin hem heeft benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en hem de versierselen daarvan overhandigd. ALPHEN AAN DEN RIJN ST. JORISPLEIN 4 TELEFOON 3420 Gevraagd tegen 1 september a s. een voor ongeveer 6 lesuren per week. Brieven z.s.m. aan het H. d. S.; L. J. Stortenbeker, Wilhel- minalaan 47, telefoon 0 1720—2446. N.V. PURFINA NEDERLAND vraagt voor haar Service-Station te Sassenheim Brieven met volledige inlichtingen aan de afdeling Personeel POSTBUS 294, DEN HAAG. gevraagd voor tijdelijk, voor licht land en schuurwerk. Aanmelden aan het kantoor HOOFDSTRAAT 135, TEL. 7201 of des avonds Wilhelminalaan 6, tel. 7244, Bij elk album behoren O 40 3 series kleurenfoto s a 75 punten per serie Eerder verschenen reeds NAAR DE TROPEN, BALI IN KLEUREN, NAAR DE WEST, AUSTRALIË, CANADA. Piet Bakker onthult U in dit nieuwe album iets van de achtergronden, die het leven en het landschap van deze merkwaardigste republiek in de wereld beheersen. Een land, waar wèl industrie is, maar geen industrieplaatsenwaar eenheid heerst zonder landstaalen waar het geluk begon, toen men zich terugtrok uit de wereldgeschiedenis. Dit album is een naslagwerk, waarin u nog dikwijls zult bladeren, en dat u ook graag cadeau zult geven bij verjaardagen of als beloning na geslaagde studie. Verkrijgbaar bij Uw winkelier of bij Douwe Egberts, afd Reclame, Postbus 2076, Utrecht. De waardepunten voor de interessante kleurenfoto's zijn verpakt bij

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4