Geruchten rond de Cambridge-week Hoofdzaken dienen van bijzaken worden gescheiden te HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN! Tomeloze bevolkingsaanwas is een beangstigend probleem Een frisse Shakespeare in Schouwburg fris vertolkt 96ste jaargang Woensdag 26 juni 1957 Tweede blad no. 29170 COÖPERATIE „VOORUIT De jaarvergadering. In het gebouw van de Coöp. „Vooruit" kwam de ledenraad van deze coöp. in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer P. Fakkel, me moreerde in zijn openingswoord enkele belangrijke besluiten, welke in 1956 wer den genomen, t.w. uitbreiding van het aantal filialen en het vestigen van een zelfbedieningswinkel aan de 5 Meilaan. Geconstateerd werd, dat ook in het af gelopen jaar de samenwerking met de Raad van Commissarissen, de Onderne mingsraad en het bestuur van de Leidse afdeling van de Coöp. Vrouwenbond uit stekend was. Het overlijden in 1956 van de chef bakker, de heer P. Louwerens en de oud-filiaalchef, de heer P. D. H. Wille- brand, werd met het inachtnemen van enkele ogenblikken stilte herdacht. Als nieuwe leden van de ledenraad werden geïnstalleerd de heren M. Ei kerbout, C. Koekebakker, J. Oudshoorn, G. de Vos en I. van Wecrlee. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren P. Fakkel, C. Koole, B. Wijland en mevr. W. L. Majolée-Blansjaar, bij acclamatie herkozen. Het jaarverslag van de secretaris en het verslag van de Raad van Commis sarissen werden goedgekeurd. Bij de behandeling van de financiële jaarstukken gaf de bedrijfsleider, de heer J. Riezenkamp, een uitvoerige toelich ting op de resultatenrekening. Hij noem de de uitkomsten van de verschillende afdelingen van het coöperatief bedrijf in het algemeen zeer bevredigend, ge zien ook de moeilijke omstandigheden, waaronder moest worden gewerkt. Na een geanimeerde discussie werden de winst- en verliesrekening over 1956 en het beleid van het bestuur onder algemene instemming goedgekeurd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik Anton, zn. van H. C. Smit en A. M. Bollen; Nlcolaas Willem, zn. van J. N. Korsuize en J. de Kwaasteniet; Jan, zn. van W. van Leeuwen en M. J. van Duij- venbode; Wouter Albertus. zn. van J. W. Phllippo en A. van der Lans: Jan Johan nes, zn. van J. J. Parmentler en H. van Hunen. OVERLEDEN H. Schotsman, 66 Jr. man; A. van Rhijn 57 Jr. echtgenote van G. van Duijn; C. Slootweg, 91 Jr. weduwe van B. van R1jn; A. van Elswjjk, 80 Jr. man; P. J. van Gulik, Tf jr, man. Het wetenschappelijke accent ligt on der meer in de lezingen, die door be kwame persoonlijkheden worden gehou den. Het had in de bedoeling gelegen van de organisatoren om veel meer van dergelijke lezingen te doen plaats heb ben, maar het Leidse comité heeft dat Het gonst momenteel in Leiden Allerlei vreemde geruchten doen de ronde, als zou de gehele Cam- bridge-week, welke dezer dagen in de Sleutelstad gehouden wordt, een volmaakte grap zijn, gekomen uit de koker van een zekere Jonathan Routh, die in Engeland een bepaalde befaamdheid heeft verworven in het uitdenken van min of meer grappige stunts. Enkele Nederlandse bladen, helaas ook Leidse, hebben gemeend aan deze geruchten oor te moeten verlenen. Nadrukkelijk werd er bij vermeld, dat het gemeente bestuur van Leiden zich „bij de neus genomen" voelde. Niets is echter minder waar. Dat heeft de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, tevens voorzitter van het Leidse Cambridge-week Comité, van morgen zeer sterk beklemtoond. De tentoonstelling en manifestaties, die deze week in onze stad plaats hebben, zijn ongetwijfeld van een voortreffelijk gehalte, waarbij het misschien betreurd kan worden, dat de klemtoon nogal sterk op het commerciële gedeelte is komen te liggen. Dat dit min of meer als een ver rassing gekenmerkt moet worden, ligt aan het feit, dat het Leidse Cambridge-comité uit Engeland het verzoek had gekregen geen publici teit te verzorgen. Dit wilde men vol komen in eigen hand houden. Mo gelijk door gebrek aan kennis om trent de Nederlandse verhoudingen, zijn er hierbij tactische en prakti sche fouten gemaakt. Wij waren echter aanwezig bij de persconferenties, welke in Leiden over de Cambridge-week gehouden zijn. Dui delijk werd hierin verteld, dat deze manifestatie het gehele leven van de Engelse universiteitsstad zou omvatten, het culturele, het gemeentelijke, het industriële, het wetenschappelijke, het sportieve en ook het universitaire. Het lag echter niet in de bedoeling een lou ter universitair evenement te organi seren. De universiteit van Cambridge had zich als universiteit zelfs op een afstand gehouden, 1 etgeen echter niet inhield, dat de studenten zich ook d:c- tanciëerden. Deze namen zelfs de ge noemde Jonathan Routh in de arm om een aantal stunts te bedenken, waar mede een vrolijke, maar louter kolder achtige omlijsting van de Cambridge- week zou worden verzorgd. Het Cam bridge-comité, dat voor het overgrote deel uit zakelijk georiënteerde mensen bestaat, (die behoren tot de public rela tion-staf van een grote radio- en tele visiefirma uit Cambridge, daar deze personen reeds eerder met dergelijke bijltjes hadden gehakt) heeft echter steeds en met de allergrootste nadruk verklaard, dat het geen enkele verant woording nam voor alle activiteiten, die de studenten zouden verzorgen. Wanneer dus een kolderachtige boom planting op het Pieterskerkplein plaats heeft, wanneer een dwaze taxi door de stad rijdt, wanneer een beeldenonthul ling met veel bombarie geschiedt, waar bij onder het doek twee charmante jongedames te voorschijn komen, kan men dat niet in de schoenen van het Cambridge-comitè schuiven, dat op zich zelf reeds een groot aantal pro grammapunten heeft te verzorgen. afgeraden, zoals zy hen er ook van afgebracht hebben om zeven voorstel lingen van „As you like it" in de Schouwburg te geven. Maar dat niet alleen, morgenavond concerteren het Cambridge- en het Nederlandse Madri gaal Koor in de Pieterskerk, beeldhouw werken en schilderijen zyn geëxposeerd in de kunsthandel Van Spaandonk, in de Lakenhal wordt „Shakespaere op het Engelse toneel" getoond, allerlei mani festaties, waarvan aan de echtheid niet getwijfeld behoeft te worden. Hoofdschotel is en blyft echter de grote tentoonstelling in de Stadsge hoorzaal, die voor het overgrote deel daar zal iedereen het wel over eens zyn een commercieel karakter draagt. Dat behoeft echter geen ver oordeling in te houden. Men kan en zal het ongetwijfeld betreuren, dat aan deze opzet niet meer bekendheid is gegeven, zodat men niet voor een fait accompli had komen te staan. Het doet echter aan het feit niets af, dat Cambridge een show geeft van het kennen en kunnen, welke zeker ge apprecieerd kan worden. Wanneer er mensen zijn, die omwille van de om lijsting door enkele Cambridge stu denten die gebaseerd op het Engel se gevoel voor humor modder wil werpen op het schilderij zelf, dan bly- ven wij dat betreuren. Het is niet alleen een blaam op onze stad en het stadsbestuur, het is bovendien uiter mate onbeleefd tegenover de Engelsen, die momenteel in onze stad als gast vertoeven. Lezing Cam bridgeiveek van sir Ch. Darwin In het Gravensteen sprak gistermiddag sir Charles Darwin, een kleinzoon van de grote bioloog van deze naam, in het kader van de Cambridgeweek over de toekomst van de mensheid. Hij toonde zich bij zijn voorspellingen over de groeiende wereldbevolking zeer pessimis tisch en kon aan het einde van zijn betoog geen oplossing aan de hand doen voor de nog te weinig onderkende problemen, die in de komende decennia te verwachten zijn als gevolg van een gevaarlijke over bevolking. Na een korte inleiding door prof. dr. C. door kolonisatie op andere planeten Gorter, directeur van het Kamerlingh worden opgevangen, zoals fantasten wel Onnes Laboratorium, releveerde Sir Darwin, dat de wereldbevolking onge veer tweeduizend jaar geleden naar schatting 350 miljoen bedroeg en om streeks 1700 slechts weinig meer. na melijk 500 miljoen. In zeventien eeuwen was de wereldbevolking omstreeks de 400 miljoen gebleven Daarna begon zich een verbijsterende vermeerdering voor te doen. In de af gelopen 250 jaar is de bevolking tot 2400 miljoen gestegen, dus verzesvou digd. En deze groei is nog steeds niet tot staan gekomen, doch neemt voort durend toe. Op het ogenblik worden er ruim 80.000 mensen per dag aan de wereldbevolking toegevoegd. In dit tempo doorgaande (met als resultaat dat de absolute groeicijfers steeds gro ter worden door de steeds grotere be- volking) zou de wereldbevolking over 2000 jaar miljoen maal groter zijn dan nu! Dan zou er niet voldoende plaats meer zijn om te staan voor alle men sen op de aarde wel om heel rus tig te liggen! En 2000 jaar is in de geschiedenis der mensheid niet zo'n heel lange periode, integendeel. De ruimtevaart, die wellicht binnen afzienbare tijd mogelijk wordt, kan geen uitkomst brengen. De aanwas kan niet eens beweren. Immers, zou men de be perkte groei van nu willen opvangen, da nzou men 80.000 mensen per dag van de aarde moeten laten emigreren naar andere planeten. Epidemieen en oorlogen zijn ook niet in staat om een halt toe te roepen aan de groei. In een gereguleerde geboorte beperking zag spreker al evenmin heil, omdat deze niet afgedwongen kan wor den en daardoor een gevaar-lijk eenzijdig karakter ten nadele van de sterken zou krijgen. Nauw verwant met deze problemen is de roofbouw die de mens door de vlucht van de techniek op de grondstoffen pleegt. Er wai*en 500.000,000 jaren nodig om onze steenkoleixvoorraden op te bou wen. doch zij worden in 500 jaar opge bruikt. Dat gaat ook zo met ijzer, met alle andere grondstoffen. De agrari sche produktie wordt met paardemid- delen opgevoerd, zelfs 8 procent ver groot in de jaren 19471953. maar in diezelfde tijd groeide de wereldbevolking met 11 Zo gaat het met alles. De roofbouw die wij plegen zal de grote op timistische plannen omtrent industria lisatie en welvaart onuitvoerbaar maken. het altijd hogerop, Lekkerman Haha Daarom rook je natuurlijk (zoals iedere kenner) die hoogst geurige IBIS shag. Dobbelmann lekker man! In cellofaan verpakt huidige eeuw van 2400 miljoen nu tot 4000 miljoen zal zijn aangegroeid. Spreker zag de situatie op dat ogen blik niet als een hoog-geindustriali- seerde, gelukkige wereld, maar als een weinig geïndustrialiseerde en honge rige. Misschien dat dan de normale toestand terugkeert en dat door na tuurlijke oorzaken ingegrepen wordt in het huidige groeiproces, dat anders tot rampzalige gevolgen moet leiden. LEIDSE WINKELDIEVEGGE VEROORDEELD Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een Leidse winkel- dievègge tot f25,boete of vijf dagen en drie weken gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Op 4 januari jl. had vei-dachte in een Leids warenhuis een damesjumper, oor bellen, twee paar kniekousen, eau de cologne enz. gestolen. Een winkelmeisje zag haar de oorbellen wegnemen en zo- Het is vrijwel zeker, dat de wereld- j doende kon verdachte op straat worden bevolking aan het einde van de aangehouden. Twee broers koninklijk onderscheiden Tijdens een bijeenkomst in de koffiekamer van „Den Burcht" viel vyf jubilarissen van de N. V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zn, gistermiddag een hartelijke huldiging ten deel. Twee van hen, de gebroeders W. F. en B. Werk, resp. werkzaam als chef van de inslagspoelerij en als portier en die thar de veertig jaar bij het bedrijf hebben volgemaakt, ontvingen een koninklijke onderscheiding. Succes voor .,The Marlowe Society" Shakespeare's „As you like it" behoort met „Much ado about nothing" en „Twelfth Night" (Driekoningen-avond) tot diens z.g. drie „Golden Comedies", daterend uit 1599 of 1600. daarover is men het niet geheel eens. Maar het doet er feitelijk weinig toe, dit jaar verschil. Alle drie comedies zijn feitelijk afgestemd op het herder- of landspel en in alle drie onderkent men meer of minder de liefde van de auteur voor de natuur. Misschien komt deze zelfs wel het meest tot uiting in „Naar het U lijkt", waarin ernst en boert welig door elkaar zijn gemengd, met de boert ongetwijfeld als boventoon. Deze comedie is er een voor de jeugd, die verre domineert en daarom staat frisse spontaneïteit op de voorgrond. Het zilver sierde deze dag de heer M. Bronsgeest, chef van de deken- en stoffenweverij, terwijl de heer S. Stok- kel, belast met de zorg voor de water- onthardingsinstallatie en H. Schouten, dekenwever, het feit herdachten, dat zij vóór 35 jaar bij deze N. V. in dienst traden. De dii-ecteur, de heer W. A. Schrandt, die als eerste spreker gelukwensen aan bood, wees er o.a. op, dat de kracht van het bedrijf mede schuilt in de trouw en de plichtsbetrachting van de medewer kers en het scheppen van goede mense lijke verhoudingen. Spreker, die hierna uitvoerig aandacht schonk aan de plaats, die door iedere jubilaris in het bedrijf wordt ingenomen, dankte hen voor de ijver en hoge opvatting van hun taak. Aan allen bood hij namens de directie een enveloppe met inhoud aan. Boven dien ontvingen zij de toezegging van een in Delfts blauw uitgevoerd herin neringsbord. Wethouder J. C. van Schaik richtte zich in het bijzonder tot de beide ge broeders Werk, die resp. op 13- en 14- jarige leeftijd hun intrede in het be drijf deden. Hij bracht hen hulde voor hun langdurig dienstverband en deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd hen de bi-onzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, te vereren. Nadat de heer Van Schaik hen de Koninklijke onlerschei- ding op de borst had gespeld, werd het eerste couplet van het Wilhelmus ge zongen. Wethouder J. C. van Schaik speldt de heer W. F. Werk de Koninklijke onderscheiding op de borst. Verder v.l.n.r. de mede-jubilarissen de heren B. WerkM. Bronsgeest, S. Stokkel en H. Schouten, de directie de heren W. A. en H. 1. f. Schrandt. (Foto L.D./Vam Vliet) In gelijke geest voerden hierna nog het woord de heer J. Bavelaar namens de Ondernemingsraad dé heer H. Thorn namens het kantoorpersoneel en de heer Oosterom als vertegenwoordiger van de Chr. Bond van Werknemers in de Textiel- en Kledingindustrie „Unitas". Ook zij boden een geschenk aan. Na deze huldiging volgde een gezellig samenzijn. De heer W. Werk wachtte 's avonds voor zijn woning in de Da Costastraat nog een bijzondere veri-assing: War- monds Fanfai-e bracht hem een sere- nade. Een muzikale hulde, \9elke ver band hield met al het werk, dat de heer Werk voor deze kapel verzet. Van de drie is „As you like it" zeker het meest los van bouw en het meest onvast, zelfs nu en dan wat dromerig en minder hartstochtelijk bewogen dan beide andere, doch het weet niettemin aan te slaan en juist door frisse een voud te bekoren. In het kader van de Cambridge-week heeft „The Marlowe Society", een van Engelaixds beste amateurgezelschappen, waaruit enkele grote beroepsacteurs zijn voortgekomen. hiervan gister avond in de Schouwburg de eerste voor stelling gegeven (die nog tweemaal zal worden herhaald). Reeds vele werken van Engelands grootste toneelschrij ver werden op de planken gebracht door dit gezelschap, dat hiervoor blijkbaar door zuiver aanvoelen van sfeer en stemming alles meebrengt. Met „As you like it" heeft het in de goed gevulde Schouwburg veel succes geoogst en dit was welverdiend. Mede door gemakkelijk te wisselen decors, die overigens alle lof verdienen, werd het vereiste snelle tempo ruim schoots behaald. Het gezelschap bracht daarnevens de frisheid op, die het los aaneen geregen verhaal van de naar het Arden-woud gevluchte hertog en de zich daar ontwikkelende liefdesge schiedenissen liefst vier huwelijken worden tenslotte voltrokken nadat dochter en nicht van de verbannen vorst.in gezelschap van de hofnar, darr ook in het woud een toevlucht hebben gezocht, evenals Orlando en zijn ge trouwe knecht, zo nodig heeft. Inder daad. hier was de jeugd aan het woord! Het geheel was gedompeld in eer. bad van jeugdige voortvarendheid met de schuim van grote tekstvastheid. Bo vendien werd gelijk trouwens voor het Engelse toneel geen bepaalde uit zondering aan liet woord de volle aandacht geschonken, terwijl de mi miek tot het uiterste beperkt bleef, al werd deze allerminst verwaarloosd. Mis schien werd het zodoende wel eens te nadrukkelijk, doch de lichte toets, die boven alles moet domineren, werd niet temin gehandhaafd over de ganse linie. Het Ieemvedeel van het succes komt zeker toe aan de vertolkers van beide hoofdrollen; Julian Pcttifer en Christine Baker als Orlando en Rosa lind. wisten beiden jeugdige frisheid en innemendheid ten tonele te voe ren. De laatste speciaal in haar tra- vesti; maar is trouwens de Rosalind niet meer boy dan een girl? De Ro- REMBRANDT-LYCEUM. (Burggravenlaan 2) Nog geslaagd voor het toelatingsexamen lste klasse: Anja Kriek en Jaap van Meygaarden, beiden alhier. EINDEXAMENS. Gem. H.B.S. met 5-jarige cursus A en B. Geslaagd voor het eindexamen H.B.S.- A: R. O. Aalbersberg (met lof); H. Alt, Oegstgeest; Toos Booy, Noordwijk aan Zee; W. Boudry, H. G. van Buren,. R Hoek, B. Lasschuyt; K. Smit, Oegst geest; R. Witteveen, Zoeterwoude; Dinie Wolring. Afgewezen; 2. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. salind, jaren terug door Nel Stants gebracht, bleef o.i. echter domineren. Naast dit tweetal zouden we in de eerste plaats willen noemen de Jaques, in wie, naar wordt aangenomen, Sha kespeare zijn eigen stemming van de geboorte der Golden Comedies, zou hebben neergelegd. Een ietwat melan cholieke filosoof met onuitgesproken weemoed, die ook niet met de verban nen hertog terugkeert naar de maat schappij. als diens tirannieke broeder zich terugtrekt uit de wereld, doch juist diens gezelschap zal gaan zoeken. Ook de nar mocht er zijn, al bleef juist deze figuur mimisch wat achter bij de hier gehuldigde usance. De Celia. nicht van Rosalind, speelde innemend, de krachtpatser Jaques krachtig, de tiran tiranniek; de herders brachten ieder een aardig type evenals hun latere gades. Alleen de oude Adam bleef bij het sluiten geheel ten achter. Terecht werden allen, na de leuke epiloog van Rosalind, warm toegejuicht. Aan Rosalind werden bloemen in de Leidse kleuren aangeboden. M. Eindexamen St.-Agnes lyceum Voor het eindexamen van de Middel bare Meisjesschool van het f Agnes- lyceum zyn geslaagd: C. J. M. Alke made, Noordwijk; A. M. van Beek, Was senaar; A. M. C. de Boer, Hazerswoude; A. H. G. M. van Boxel, Den Haag; C. E. Th. van Elburg, Warmond; J. van Eisen, Oegstgeest; E. H. J. M. Foppen, Leiden; Y. I. A. de Greef, Sassenheim; H. M. v. d. Jagt, Leiden; F. M. A. de Jong, Oude-Wetering; C. M. Kaizer, Leiden; M. Th. H. Karremans, Sassen heim: M. M. L. Kessen, Leiden; Chr. C. M. van Middelkoop, Voorbuig; H. M. Prins, Leiden; H. W. v. d. Putten, Noordwijk; J. M. Verkleij, Voorburg; H. L. van Wely, Leiden; E. C. Wouters, Wassenaar; M. H. A. IJsselmuiden, Sassenheim; C. H. Th. E. M. Eijsenck, Wassenaar; P. Dombi, Leiden; I. M. A. W. Kieft, Sassenheim; G. A. Leenen, Warmond; C. G. M. v. d. Ven. Wasse naar; A. C. H. Vink, Noordwijk. Afge wezen 2. TOELATINGSEXAMEN MEISJES H.B.S. Voor het toelatingsexamen aan de Gem. H.B.S. voor Meisjes zyn alsnog geslaagd: Olga Bink, Annie Dorresteyn, Annet Herfst, Jolly Hofstra, Annie Kromhout, Coby Karstens, Erica Labryn, Joke Mussert, Ineke Oooyevaar, Hilde Ouwerkerk en An'tje Roseleur. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlandse taal- en l:tterkunde mej. J. M. C. Kroesen, 's-Gravenhage (cum laude); kerkelijk voorbereid'- examen mej. E. B. Y. Holtrop ('s-Gravenhage) en de heer J. E. L. van der Geest ('s-Gravenhage); doctoraal examen scheikunde de heer D. J. W. Ydo (Lei den) doctoraal examen Nederlands recht de heren R. Mulder (Langweer) en J. C. NL Snel (Voorburg). Tactische fouten, doch geen grap

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3