Nederland haalt Engeland over tot compromis inzake landbouw Nieuw geschil tussen het Kremlin en Polen wegens onbetaalde nota WEERBERICHT Heldere uiteenzettingen door drs. E. H. v. d. Beugel maakten in Londen diepe indruk DE OPSTAND IN ALGERIJE WORDT IN TUNESIE GELEID „Zoek elders maar huil)", zei Kroesjtsjef en bedoelde V.S. Top-personeel bij cle gemeenten gaat 8 - 15% meer verdienen 96ste jaargang WOENSDAG 26 JUNI 1957 No. 29170 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur! J. W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel u Lelden olro no 67058 Hoofdredacteur! J. Brouwer j.,.50 per fewartaal: 2 55 per maand; t.0.59 per week. Telefoon Directie en Administratie! 25041: Redactie: 21507 Het Europese vrijhandelsplan (Van onze correspondent in Londen) De Nederlandse en Engelse regeringen hebben de afgelopen twee dagen in Londen belangrijke besprekingen gevoerd met het doel, de plannen voor een Europees vrijhandelsgebied te bespoedigen. De be sprekingen zijn zeer vruchtbaar geweest, mede dank zij de heldere en energieke uiteenzettingen van de Nederlandse delegatieleider, de staatssecretaris van buitenlandse zaken drs. E. H. van der Beugel, die zich indertijd als een voortreffelijk onderhandelaar ontpopte bij de Nederlands-Amerikaanse luchtvaartbesprekingen. Thans is de Nederlandse afvaardiging onder zijn leiding er in ge slaagd, Engeland te overtuigen van de wenselijkheid van grote spoed met het tot stand brengen van een vrijhandelsgebied, terwijl dank zij de Nederlandse uiteenzettingen Engeland thans voor het eerst genegen lijkt te zijn tot een compromis te komen ten aanzien van het zeer be langrijke vraagstuk van de landbouw en het vrijhandelsgebied. Economie dwingt Engeland tot koerswijziging Onze delegatie had na een dag van voorbereidende besprekingen dinsdag een urenlang gesprek met de Engelse kanselier van de schatkist, Peter Thor- neycroft, in tegenwoordigheid van de minister van Handel. Sir David Eccles, en de heer Ormsby-Gore. de Engelse onder-minister van Buitenlandse Za ken. Zoals men weet, zijn Thorneycroft en Eccles, evenals premier Macmillan, vu rige voorstanders van een nauw econo misch samengaan van Engeland en het Europese vasteland. Vooral Thorney croft is een belangrijke figuur omdat hij tevens voorzitter is van de OEEC. Zij hadden in eigen land en niet het minst in conservatieve kring, een zeke re weerstand te overwinnen.^Er zijn nog velen in Engeland, die zich blind sta ren op het Britse Gemenebest, dat vol gens hen onder alle omstandigheden voorrang moet blijven bezitten boven Europa. Maar de harde economische feiten dwingen Engeland tot koersver andering. De Engelse regering wil, dat er haast wordt gemaakt met de uitvoering van het plan, omdat het in gevaar dreigt te worden gebracht indien er te lang wordt gedraald. Ongetwijfeld staat Londen thans onder druk van enkele leden van het Gemenebest, vooral van de nieuwe Canadese regering, welke om af te bui gen van de Ver. Staten, wier invloed in Canada ongewenste vormen dreigt aan te nemen, de leus heeft aangeheven van een versterking van het Britse handels stelsel. Canada eist een nieuwe Ottawa-con- ferentie van het Gemenebest. Er zal echter veel tijd mee gemoeid zijn om deze te beleggen, indien het Canadese plan tenminste op de bijeenkomst van de premiers van het Gemenebest, welke vandaag in Londen is begonnen, wordt aanvaard. Nederland was verder De gedachtenwisseling met de Ne derlandse delegatie schijnt de zaak nog een belangrijke stap te hebben vooruit- gebracht. Want het denkproces was in Nederland verder gevorderd dan in En geland. zodat onze landgenoten een constructieve bijdrage hebben kunnen leveren tot de nadere uitwerking van het plan. al blijven er nog vele punten open, waarover zo snel mogelijk de mi nisters der diverse landen zullen moeten beslissen. Belangrijkste succes Het belangrijkste succes van de be sprekingen met de Nederlandse delega tie was wel, dat vooral dank zij de ui terst heldere uiteenzettingen door drs. Van der Beugel, bij de Engelsen volle dig begrip is gewekt voor het Neder landse standpunt, speciaal wat betreft de netelige landbouwkwestie. Kanselier Thorneycroft erkende dat het vraagstuk hem thans voor het eerst volkomen duidelijk was gemaakt. De Engelse regering leek tot nu toe onwrikbaar in haar tegenstand om landbouwprodukten en levens middelen te betrekken in- het voor gestelde vrijhandelssysteem. Dat scheen lange tijd de enige manier om de overige leden van het Britse Gemenebest mee te krijgen. Voor het eerst ivas thans echter merkbaar, dat de Britse regering misschien bereid is een soepeler standpunt in te nemen, zodat een compromis zal kunnen worden be reikt. Van beide kanten werd duidelijk be seft. dat men er niet met de slagzin ,.de landbouw er in' of „de landbouw er uit" kan komen. Overzeese gebieden Omgekeerd kreeg onze delegatie een duidelijker inzicht dan tot nu toe in de Britse motieven om de Britse overzeese gebieden buiten het vrijhandelsplan te houden. Nederland is natuurlijk eerder geneigd om de Engelse moeilijkheden inzake het Gemenebest te eerbiedigen dan het tweede motief om de Engelse landbouw te beschermen. Het zal er waarschijnlijk wel op uit draaien, dat er een gemeenschappelijke markt komt. zonder de Britse en dus ook zonder de Europese overzeese ge bieden. Nehru naar Nederland De Indiase minister-president Nehru. die gisteren in Londen is aangekomen om daar de Gemenebestconferentie bij te wonen zal op de terugweg naar India o.a. Nederland, Egypte en Soedan be zoeken. Beschuldiging van generaal Salan Franse divisie zal een eind gaan maken aan transport van wapens over grens De Franse regering heeft besloten, een divisie landstrijdkrachten van 27.000 man uit Tunesië naar Algerije over te brengen om een einde te maken aan het verkeer van opstandelingen en wapens over de grens, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Parijs vernomen. Volgens seml-officiële berichten uit Tunis hebben leden van de Tune sische weermacht in Zuid-Tunesië vijftig Algerijnse opstandelingen gedood en 150 gevangen genomen. Generaal Salan, de opperbevelhebber in Algerije heeft gisteren ver klaard, dat zijn moeilijkste militaire probleem op het ogenblik niet anders is dan een politiek probleem, dat de naam draagt van: Tunesië. „Als zij niet in Tunesië geoefend werden en er wapens kregen, evenals vanuit Marokko, zou de rebellie in Algerije al lang ziin uitgestorven", vertelde Salan, de 58-jarige oppcrbelhebber in een exclusief interview aan Arthur Highbee van United Press toegestaan. Minister Mansholt heeft gister- beurs te Utrecht geopend. Tijdens morgen de internationale landbouw-1 de rondgang over de expositie toon- tentoonstelling op de terreinen van dc de minister veel belangstelling de Koninklijke Nederlandse Jaar-voor een van de eerste Nederlandse helikopters voor agrarische doel einden. Om het toestel wat beter te kunnen bekijken, nam dr. Mansholt plaats in het vliegtuig. De satellieten geven Moskou zorgen Tito protesteert „Wij eisen, dat er geen vertekend beeld van onze situatie wordt gegeven en dat wat er aan goeds en positiefs in ons land is ook als zodanig wordt ver- Tamelijk zonnig De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Opnieuw iets warmer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 juni Zon op: 4.24 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 4.11 uur; onder: 20.29 uur (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 2.3f en 14.58 uur. Laagwater te 10.38 en 23.04 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pae'na's. Centrum van rebellie van Cairo naar Tunis „Het probleem is veel ernstiger aan de Tunesische grens dan aan die van Marokko", zei de oud-opperbevelheb ber in Indo-China. ..Bourguiba (de premier van Tune sië) steunt de rebellie niet alleen, hij wakkert haar aan. Ten tijde van Ben Bella (de militaire rebellen-leider, die in October van het vorig jaar door de Fransen gevangen werd genomen) kreeg de rebellie haar meeste steun en de meeste leiding vanuit Cairo. Nu is h H centrum van die activiteit naar Tunis overgebracht. Alle rebellenleiders be vinden zich in Tunis. En Omar Ouam- rane. de opvolger van Ben Bella is een veel beter organisator dan Ben Bella ooit was". Salan zei. dat het ..theoretisch moge lijk. maar in de praktijk zeer moeilijk zou zijn" de Tunesische grens van d00 km. af te sluiten, daar het gebied langs de grens voor het grootste gedeelte woestijngebied is. met veel woeste ber gen en diepe ravijnen. Opslagplaatsen vernietigd Volgens gisteravond in Algiers ont vangen berichten hebben Franse strijd krachten bij gevechten in grotten van het Zaccargebergte ten noorden van Miliana. ongeveer 90 km. ten zuidwes ten van Algiers, veertig opstandelingen gedood en negentien gevangengenomen. Vier Franse valschermjagers sneuvelden en tien werden gewond. Opslagplaat sen met drie toi. levensmiddelen werden vernietigd en wapens en kleren buitge maakt. Een politiewagen met vijf gevangenen werd dinsdag bij Lambiridi in de streek van Batna in Oost-Algerije door op standelingen aangevallen. De vijf ge vangenen werden op de vlucht doodge schoten. Op het traject Batna—Biskra liep een trein op een mijn en ontspoorde. Nie mand werd gewond. De politie in Batna heeft negen ar restaties verricht en wapens en munitie ontdekt. De Franse autoriteiten hebben gis teren in Parijs 25 cafè's van Noord- afrikanen gesloten na een schietpartij in een café, waarbij twee mensen wer den gedood en een gewond. De overheid heeft gedreigd met in trekking van de vergunning van «afé's waar „elementen bijeenkomen, die anti-nationale propaganda voeren of dergel iike activiteit ontplooien". In het gebied van Parijs wonen meer dan 100.000 Noordafrikanen. Er zjjn on geveer 1500 café's van Noordafrikanen. Een rekening van driehonderd miljoen roebel, die de Poolse partijleider Gomoelka vorige maand de Sovjetrussische regering presenteerde voor „door- tochtfaciliteiten sinds de tweede wereldoorlog", heeft geleid tot een nieuw geschil tussen Kroesjtsjef en de Poolse leiders, aldus meldt de gezaghebbende New York Times. Gomoelka bood de rekening aan op een conferentie in de Sovjet-Unie en deed tegelijk het verzoek, de levering van ijzererts te vergroten en de graanleve- ranties te versnellen. De Sovjetrussische partijleider zou hierop hebben ver klaard, dat hij de rekening niet zou bekijken en dat Polen niet voort kon gaan, de Sovjet-Unie „uit te melken!" Ironisch had hij de Poolse leiders voorgesteld, elders naar hulp uit te zien, „daar zij al de weg naar een andere bron hadden gevonden". Met dit laatste doelde hij kennelijk op het aanvaarden van Ame rikaanse economische hulp voor Polen. Volgens welingelichte kringen, zo vervolgt het Amerikaanse blad, was vice' premier Mikojan 15 juni naar Warschau gezonden om het geschil bij te leg gen. Hij had de Polen meegedeeld, dat de Sovjetrussische regering bedoelde rekening zou bestuderen. meld", aldus verklaarde de Joegosla vische staatsleider, maarschalk Tito, in de rede op het congres van arbeiders raden, waarvan wij gisteren reeds mel ding maakten. „Alleen op die manier kunnen er met de landen van het socia lisme en de volksdemocratie goede be trekkingen worden onderhouden". Hij noemde niet eenmaal de Sovjet-Unie of andere communistische landen bij name, terwijl hij ook niet sprak over de Rus sische partijleider Kroesjtsjef, die in april opnieuw heeft aangedrongen op verbetering van de relaties tussen de Sovjet-Unie en Joego-Slavië. Aan de zjjde van de Joegoslavische vertegen woordigers werd de verklaring met ge juich begroet, maar de voorzitter van het bestuur der Sovjetrussische vakbe weging, Viktor Grisjin, hoorde Tito's woorden onbewogen aan. „Als vandaag de verdedigers van het dogmatisme uiting geven aan hun twij fel ten aanzien van ons stelsel en het anarchisme noemen, behoeven wij dit systeem niet te rechtvaardigen. Wij ver wezenlijken socialistische betrekkingen in ons land. Wij zijn niet van plan ons stelsel aan iemand op te dringen, maar wij moeten het verdedigen tegen hen, die blind en doof zyn en die niet willen zien, wat er in ons land gebeurt", aldus de president. Hy las, zonder zijn stem te verheffen, zijn van te voren opgestelde rede voor. Ook zei hy niet te willen spreken over hen „wier stelsel beter en democratischer is, omdat duizenden arbeiders in alle landen dit beoordelen. Onze arbeiders- De kleuters van Enschede moch ten gistermorgen de spits afbijten bij de grootscheepse inenting met Salk-vaccin tegen kinderverlam ming. De kleuters vonden het niet allemaal even leuk. zoals op de foto te zien is. maar dat is maar voor een ogenblikje. Het belangrijkste is aat de kinderverlamming wordt teruggedrongen. klasse is tevreden en zij zal hetgeen zy verworven heeft, met haar leven verde digen". „Het is daarom moeilijk uit te leggen, waarom sommige mensen in het buiten land bezorgd zijn over ons socialistische stelsel. Enige critici buiten onze grenzen durven te beweren, dat ons systeem geen socialisme is. hoewel sommigen en zelfs velen van hen daarvoor niet de nood zakelijke bevoegdheid bezitten. Zij, die niet geloven, zouden moeten komen zien, wat ér in ons land gebeurt. Critici moe ten echter van goede wil zijn", aldus Tito. Later sprak de Rus Grisjin, die een groot deel van zijn rede wijdde aan het beginsel van het „democratische cen tralisme", dat in de Sovjet-Unie wordt gehuldigd en daar, volgens Grisjin, tot successen heeft geleid. Dit beginsel, dat door de Joegoslavische communisten herhaaldelijk is aangevallen, staat lijn recht tegenover het in Joego-Slavië ge huldigde beginsel van decentralisatie. Wien Alaska Airlines bestelt drie Friendships De president-directeur van de Wien Alaska Au-lines, de heer Sigurd Wien, die dezelfde functie uitoefent bij de Pio neer North Country Airlines, heeft me degedeeld, dat zijn maatschappij drie Fokker F 27 toestellen heeft besteld, welke zullen worden geleverd door de Fairchildfabrieken in de Verenigde Sta ten, die de Friendship in licentie bouwt. Negers in Tuskegee (V.S.) dreigen met boycot De negerbevolking van de stad Tus kegee, in de Amerikaanse staat Alaba ma. heeft gedreigd de winkels van blan ken te boycotten naar aanleiding van de aanvaarding van een verordening, waar tij het de negers in deze plaats verboden wordt te stemmen. De verhouding tus sen blanken en negers in deze plaats rret 6.800 inwoners is drie tegen zeven. De negers zeggen, dat er voor hen geen reden is, inkopen te doen in een stad waar zij geen stemrecht hebben. Enige negers doen hun boodschappen al in naburige plaatsen. De algehele boycot schijnt af te han gen van het besluit van de gouverneur om de verordening al dan niet te be krachtigen. Gouverneur Engelhardt is secretaris van de vereniging van blan ken, die rassenscheiding in Alabama voorstaat. Met terugwerkende kracht tot 1 sept '56 (Van onze Haagse redactie) Na de hogere rijksambtenaren zijn nu de gemeentelijke topfunctio narissen aan de beurt voor salarisverhoging, zo vernemen wij. Burge meesters, gemeentesecretarissen en andere top-functionarissen in ge meenten met meer dan 14.000 inwoners zullen met terugwerkende kracht een salaris-verhoging krijgen, welke variëert van 8 tot 15 pro cent. Minister Struycken van Binnenlandse Zaken heeft na overleg met de provinciale besturen, en de centrales van rijks- en gemeente ambtenaren voor deze regeling richtlijnen opgesteld. Dit houdt in, dat top-functionarissen van 128 gemeenten deze verhoging van hun salaris zullen ontvangen, met te rugwerkende kracht tot 1 september 1956. Voor burgemeesters en secretaris sen van gemeenten met minder dan 8000 inwoners wordt eveneens een sala- ri&verbe tering voorbereid, dit in ver band met de voorstellen tot verbetering van de onderwyzersalarissen. Boven dien zal worden nagegaan, of de sala rissen van hogere politie-ambtenaren, brandweerambtenaren en vakleerkrach ten zullen kunnen worden herzien. Voor de lagere en middelbare gemeente-amb tenaren is het nog niet mogelijk tot sa larisverhoging over te gaan, evenals dit niet is geschied voor ambtenaren in ge lijke ryksfuncties.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1