Aantal stakers in België is reeds tot honderdduizend uitgebreid WEERBERICHT Welcome Cambridge Welkom Cambridi A ■p Huisman- RAMPJAAR VOOR FRUITTEELT 28 Juni I Photos remember, what people forgetj PHOTO JAN WOLFSLAG Zo n el arbeiders als werkgevers oefenen druk op hun ministers uit 96ste jaargang MAANDAG 24 JUNI 1957 No. 29168 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; t 0.59 per week. DAGBLAD Witte Singel l. LetdeD - Olro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie! 25041: Redactie: 21507 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiii, THE international contact which the Leyden Municipal Corporation has made with a few universities such as Oxford and Ghent since the end of the second world war, will in the coming days be considerably extended and become much closer. At first these contacts were exclusively in the domain of the practising of sport; gradually how ever, there were also exchanges in the field of cul ture, though only in a limited number of sections. fig $ip$> THE Cambridge Week, which will{ be held in our city till and. inclusive Saturday next, bears a different character, though. In the first place it is a unilateral manifestation, that is, there is no prin ciple of reciprocity underlying it, though we do hope it will come to that in the near future. The Leyden community possesses so many treasures, scientific, cultural, industrial and in other fields, that ive should sincerely rejoice at the bridge now laid being used also in the other direction so that Leyden within not too long a period may shoio Cambridge what it oions and has achieved. A second difference between the Oxford and Ghent contact and this one is to be found in the much broader scheme that has been drawn up for this meeting. If it should not have been quite clear to you from the many details toe have published about it during the past weeks and days, we draw your attention to the program printed in one of the columns of this paper, in which you may read what is to be seen and heard from day to day and from hour to hour. THAT Cambridge has elected Leyden for this varied manifestation may be Considered a very great honour indeed and tends to make us grateful. The fame the city on the Cam enjoys all over the world, it owes, - just as Leyden - for a considerable part to its university. It ivas founded in the time of Henry III, in 1229, so almost 31/2 centuries before the foundation of the Leyden University. But as little as our city is exclusively going on the glory of its University and has won a name as a stronghold of spiritual freedom and is known all over the world for its textile industry, no more does th° significance of Cambridge remain limited to being a scientific centre. The coming days will prove the great variety of aspects of the Cambridge com munity. HET internationale contact, dat het Leidse Ge- meejitebestuur sedert het einde van de tweede wereldoorlog met enkele universiteitssteden, zoals Oxford en Gent, heeft gevestigd, zal in de voor ons liggende dagen een aanzienlijke uitbreiding en ver dieping ondergaan. Lagen deze contacten aanvankelijk geheel en al op het terrein van de sportbeoefeninggeleidelijk heeft zich deze uitwisseling ook uitgebreid tot het culturele vlak, zij het dan vooralsnog in een beperkt aantal sectoren daarvan. DE Cambridge-week, welke tot en met zoterdag a.s. in onze stad wordt gehouden, draagt even wél een ander karakter. In de eerste plaats is het een unilaterale manifestatie, d.io.z. dat er geen be ginsel van wederkerigheid bestaat, al willen wij van ganser harte hopen, dat het daarvan in de naaste toekomst zal komen. De Leidse gemeenschap ver tegenwoordigt zóveel schatten op wetenschappelijk, cultureel, industrieel en ander gebied, dat we er ons oprecht over zouden verheugen wanneer de thans geslagen brug ook in omgekeerde richting zou wor- den bewandeld en Leiden binnen afzienbare tijd ook eens in Cambridge liet zien wat het bezit en presteert. Een tweede verschil met de contacten met Oxford en Gent wordt gevormd door de veel bredere opzet van de thans gearrangeerde ontmoetingWanneer U zulks nog niet mocht zijn gebleken uit de uitvoe rige mededelingen, welke wij daarover in de laatste toeken en dagen hebben gedaan, dan mogen wij Uw aandacht vestigen op het elders in dit blad afge drukte programma, waarin van dag tot dag en van uur tot uur is aangegeven, wat er alzo te zien en te horen is. DAT Cambridge voor deze veelzijdige manifesta tie de keuze liet vallen op Leiden, moet als een bijzonder eervolle onderscheiding worden beschouiod en stemt derhalve tot grote dankbaarheid. De faam, welke de stad aan de Cam over de gehele wereld geniet, dankt zij, evenals Leiden, voor een belangrijk deel aan haar universiteit, opgericht ten tijde van Hendrik III in 1229, dus bijna 31/'2 eeuw vóór de stichting van de Leidse Academie. Doch evenmin als onze stad uitsluitend teert op de roem van haar Hogeschool en zich een wereld reputatie heeft verworven als bolwerk van de gees telijke vrijheid en op het gebied der (textiel-) in dustrie, zo min blijft de betekenis van Cambridge beperkt tot die van een uitsluitend wetenschap pelijk centrum. De komende dagen zullen de veel zijdigheid van de aspecten der Cambridgse samen leving bewijzen! OP de openingsdag van deze op zichzelf merk waardige, locale demonstratie van Brits kun nen en kennen, willen ivij zowel de initiatiefnemers en degenen die de plannen uitwerkten, als hen die ze in de eerstvolgende dagen tot uitvoering zullen brengen, van heler harte welkom heten in de aloude Sleutelstad. Moge hun aller streven en inspanning in eerste instantie beloond toorden met een massale belang stelling van de zijde der Leidse burgerij en uitein delijk zijn opperste bekroning vinden in 'n blijvende en hartelijke betrekking tussen „the old cities of Cambridge and Leiden"! lllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllll!lllllllllll!lllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN ON the opening day of this in itself remarkable local demonstation of what Britain knows and achieves, we would cordially welcome in our old City of the Keys those who took the initiative, those who have worked out the plans, as well as those who will carry them out in the first days to come. May in the first instance their ambition and exertions be rewarded by a unanimous interest from the part of the Leyden citizens and finally be crowned bij permanent and cordial relations be tween the old cities of Cambridge and Leyden"! Tiende haringrit Voor de tiende keer is gisteren een internationale haringrit naar Vlaar- dingen voor automobielen, motorrijtui gen scooters en bromfietsen gehouden. Niet alleen uit alle delen van ons land, doch ook groepen uit Duitsland, België en Engeland namen aan deze traditio nele haringrit deel Aan deze tocht was tevens een puzzel- rit een zg. vier-visstedentocht verbonden, welke in Leidschendam aanving en via IJmuiden, Katwijk en Scheveningen weer naar Vlaardingen werd geleid. Advertentie serw'te l*. Koud weer De Bilt verwacht van hedenavond tot morgenavond: Koud en overwegend zwaarbewolkt weer met plaatselijk regen, vooral in het zuidoosten en oosten van het land. Matige tijdelijk vrij krachtige wind tus sen noordoost en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 JUNI. Zon op: 4.23 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 2.28 uur: onder: 18.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.01 en 13.31 u. Laagwater te 8.53 en 21.30 uur. Dit nummer bestaat uit M pagina's Nachtvorstschade ernstig Peren 30, appelen 50% van normaal De gevolgen van de strenge nachtvorsten voor de Betuwse en Limburgse fruit- streken zijn ernstiger, dan men aanvankelijk verwachtte. Het is gebleken, dat de perenoogst ongeveer 30 procent en de appelenoogst 50 procent van de normale oogsten zullen bedragen. Niet alleen de fruitboeren, die reeds van een „rampjaar" spreken, ondervinden hierdoor grote schade, maar ook de fruitveilingen zien zich genoodzaakt personeel te ontslaan, wegens gebrek aan werkzaamheden bij zulke kleine oogsten. Dit personeel zal gedeeltelijk op wachtgeld worden gesteld, en gedeeltelijk worden ondergebracht bjj bevriende bedrijven en instellingen. Onder andere is dit al gebeurd bij de Midden-Betuwse veiling te Zetten-Andelst. In Zeeland heeft de fruitoogst weinig schade geleden tengevolge van vorst. De moeilijkheden zjjn een gevolg van het ongunstige weer vóór de bloeitijd van de fruitbomen en de daarop volgende nachtvorsten. De spuitbedrijven in Betuwe en Overbetuwe hebben belangrijk minder werk, omdat het spuiten in vele geval len thans achterwege blijft. Alleen het allernoodzakelijkste werk wordt in deze sector verricht. In veilingkringen rond Tiel verwacht men 25 a 30 procent van de aanvoer van het vorig jaar. In de Overbetuwe ligt dit percentage nog belangrijk lager. De mindere aanvoer is tévens oorzaak dat ook de hoeveelheid verpakkings materiaal van de diverse bedrijven aan de veiling geleverd, belangrijk minder zal zijn dan voorgaande jaren. Dit jaar zal er wel vrijwel geen veiling in dit ge bied zijn, die bijv. nieuwe kisten zal aanschaffen. Bij vele fruittelers zijn of komen de voorlopige aanslagen voor 1957 reeds binnen. Deze zijn opgelegd naar de in komsten van het vorige jaar. Indien de inkomsten dit jaar sterk dalen wordt de betaling voor deze mensen bijzonder moeilijk, temeer daar zij ook nog de definitieve aanslag van 1956 zullen moe ten afwikkelen. Nieuw type kernwapen bij de Sovjetrussische proeven Prof. Seitaro Kojma van de universi teit van Niigata heeft andere Japanse geleerden zaterdagavond op een bijeen komst meegedeeld, dat hij thorium 231 had ontdekt in radio-actieve monsters, welke hij na de Russische kernproeven van april j.l. had bestudeerd. Deze mededeling wordt opgevat als de eerste aanwijzing in Tokio, dat de Sov jet-Unie wellicht een nieuw type kern wapen heeft gemaakt. Prof. Kojama zei, dat hij in de nabije toekomst een gedetailleerde analyse zal nublic^ren. Communisten in Djakarta Masjumi op de hielen P.N.I. VOORLOPIG GOEDE DERDE. Volgens de tot dusver bekende uit slagen van de gemeenteraadsverkiezin gen, welke zaterdag te Djakarta zijn gehouden, heeft de Masjumi de lei ding, gevolgd door de communisten. Toen de voorlopige resultaten van 1054 van de 1834 stembureaus bekend wa ren, was de standa ls volgt: Masjumi 96.296 stemmen. Communisten 81.335 stemmen. Nationalisten (P.N.I.) 77.918 stemmen. Nahdatul Ulama 59.305 stemmen. De officiële resultaten zullen niet vóór begin juli worden bekend gemaakt. 3 uur cpensng 3n/ei nationale ffJenZoonblellmp AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-22 uur 's zondags van 12-22 uur entree 50 cent (toegang luchthaven inbegrepen) Minder vertoon van praal in India De Indiase regering heeft zaterdag maatregelen voorgesteld om een einde te maken aan het vertoon van „praal en vormelijkheid" van regerings- en staats- functionarissen, hetgeen .wellicht in de tijd der Britten schikte, maar thans niet meer past". De maatregelen behelzen onder meer: strikte beperking van het gebruik van privé-spoorwegcoupé's door ministers en afschaffing van erewachten en vlag getjes op auto's. Men moet er voorts zorg voor dragen, dat openbare recepties niet ontaarden in verspilling van voedsel. (Deze maatregelen vloeien voort uit de bezuiniging, die de communistische rege ring in de staat Kerola in Zuid-India heeft ingevoerd. De centrale regering wil voorkomen, dat het publiek de indruk krijgt, dat alleen de communisten op de overheidsuitgaven bezuinigen. Red. L. D.) Zaterdagmiddag heeft H.K.H. Prinses Margriet de naar haar ge noemde school voor schipperskinde ren aan de Westerlaan te Zwolle met een verzilverde sleutel geopend. Op de foto ziet men H.K.H. Prinses Margriet, die de sleutel van een kus sentje neemt, dat haar wordt voor gehouden door de 8-jarige Frits Michel. Links staat de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. J. van Waarden. Advertentie make your snapshots, visiting Leyden, and - if you need j§ H any advice or photographic materials - we will be very glad H y to help you y Our address BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102 Just opposite the Townhall. Phone 21851. Phone 32778 Geen vrijheid van beweging voor diplomaten in Rusland De Sovjetrussische regering heeft op nieuw een Amerikaans voorstel voor een wederzijdse vergroting van de vrijheid van beweging van diplomaten in de beide landen van de hand gewezen, aldus meldt het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. De V.S. hadden op 13 mei een nota gezonden, waarin bedoeld voorstel werd gedaan en de klacht wordt geuit, dat de Sovjetrussische autoriteiten sedert 1 juli 1956 in meer dan 36 gevallen aan Ame rikaanse ambassadefunctionarissen het bezoeken van gebieden, waarin buiten landers mogen reizen, hadden gewei gerd. (Van onze correspondent in Brussel) e In de kringen van de Belgische werkgevers begint men zich ernstig ongerust te maken over de uitbreiding van de stakingen, welke vorige week met een tot West-Vlaanderen beperkte staking van de bouwvakarbeiders een aanvang hebben genomen. Thans zjjn vrijwel alle arbeiders uit de bouwsector in de Vlaamse provin cies, in Antwerpen en op de Brusselse Wereldtentoonstelling, waar achtduizend arbeiders tewerk gesteld zijn, in staking. Bovendien hebben de arbeiders van de metaalindustrie besloten op 1 juli a.s. het werk neer te leggen, wanneer hun eis van een dubbel betaalde vakantie niet wordt ingewilligd. Wilde stakingen zijn zaterdag uitgebroken te Luik in de grote fabrieken van Cockerill-Ougrée, een van Europa's grootste staalfabrieken, waar circa 60.000 arbeiders werken. Er zijn momenteel in België waarschijnlijk al een kleine 100.000 stakers. De werkgevers wensen, dat de regering tussenbeide zal komen om deze stakingen te doen beëindigen. Gevaar van uitbreiding naar andere bedrijven De eis van de bouwvakarbeiders (10% loonsverhoging en afschaffing van de vier looncategorieën) evenals het dubbele vakantiegeld van de metaalarbeiders is volledig in tegenspraak met de wet op de volmachten van 12 maart jj. Toen ver kreeg de Belgische regering van het par lement volmacht om het vraagstuk van de ziekteverzekering, welke grote tekor ten heeft, op te lossen, maar de wet voor ziet tevens, dat de arbeidsvrede zal wor den gegarandeerd. Enerzijds zullen de naamloze vennootschappen een extra bedrag betalen van 5.5% van de winst over de boekjaren 1957 en 1958 en ander zijds dienen de arbeiders van extra-con ventionele loonsverhogingen af te zien. Dit laatste betekent dat de arbeiders slechts die loonsverhogingen krijgen, welke normaal plaats vinden in het raam van de C.A.O.'s. De meeste loonovereen- komsten voorzien er in, dat wanneer de index van de kleinhandelsprijzen met een bepaald aantal punten stijgt, de lonen met 2.5% of 5% worden verhoogd. Op het ogenblik is deze index van de levensduurte vrij stabiel en toch stellen de vakbonden nieuwe eisen. De regering- Van Acker maakt als gevolg hiervan een van de moeilijkste periodes door sedert zij in mei 1954 haar bewind aanvaardde. Of zij geeft aan de arbeiders toe en dsn is zij met zichzelf in tegenspraak óf zij maant de werkgevers tot verzet, maar dan zal de staking waarschijnlijk in de loop van deze week overslaan naar andere takken van bedrijf. De kwestie is vooral daarom gecom pliceerd, daar de werkgevers druk uit oefenen op de liberale ministers, terwijl de socialistische vakbondsleiders de soci alistische ministers onder druk zetten. In beide gevallen zal premier Van Acker heel handig moeten manoeuvreren en een ieder vraagt zich af, hoe hij het pro bleem op zal lossen. Nieuwe eisen in Luik Bovendien schenen de arbeiders in de metaalnijverheid te Luik zaterdag een nieuwe eis naar voren te willen brengen: een algemene, niet-conventionele loons verhoging van 5% voor de circa 200.000 arbeiders in deze industrie. Intussen kon de toestand in enkele bedrijfstakken worden gered. De staking van de piloten van de helikopters der Sabena was reeds zaterdag beëindigd, daar zij vrijwel alles hebben gekregen wat zij eisten. Het ging echter voorna melijk om de erkenning van him positie als volwaardig piloot op voet van gelijk heid met de piloten van de lijnvliegtui- gen. Hiertegen opponeerde de regering niet, daar het een oud twistpunt is en niets heeft te maken met de C.A.O.'s. In de diamantindustrie te Antwerpen kon eveneens een akkoord worden be reikt. De minister van Economische Za ken verbiedt echter prijsverhogingen wanneer deze op niet-conventionele loonsverhogingen zijn gebaseerd. Nog ingewikkelder Er zijn reeds werkgevers, die ondanks de wet toch loonsverhogingen, buiten de normale loonindex-overeenkomsten om, hebben toegestaan. De situatie is hier door nog gecompliceerder geworden. De regering, aldus luidt het oordeel van de werkgevers, moet onmiddellijk een conferentie van arbeidersafgevaar digden en werkgevers bijeen roepen om tot een oplossing te komen. Zo niet, dan gaat de staking zich verder uitbreiden en zal de sociale sfeer spoedig verslech teren. De besprekingen tussen de regering, de werkgevers en de vakbondsleiders kun nen volgens de meeste waarnemers slechts tot resultaat hebben, dat de wet op de volmachten gewijzigd wordt. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD Doordat de tienjarige Corry Vroone uit Breezand toen zij zondagavond per rijwiel met een vriendinnetje huis waarts keerde van een bezoek'aan het zwembad, volgens ooggetuigen, op de drukke verkeersweg niet goed zou heb ben uitgekeken, werd zij door een auto aangereden. Het kind moet op slag dood ziin geweest.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1