f*aM£n? Prognose en werkelijkheid in de Nederlandse volkshuishouding Overschat waarde statistische voorspellingen niet Toneelwereld bracht laatste groet aan Louis Saalborn dan NEUROTONIC Churchill zal binnenkort weer eens een politieke rede houden Mineurstemming in vergadering ziekenfondsen-federatie 96ste jaargang Zaterdag 22 juni 1957 Derde blad no. 29167 (Van onze financiële medewerker) Het zou In hoge mate onbillijk zijn de betekenis van de statistische wetenschap, welke zich de laatste jaren in een zo snel tempo heeft ontwikkeld, voorbij te zien of te onderschatten. Zowel wat nationaal en internationaal de gang van het eco nomisch leven betreft, als ten aanzien van verschillende bedrijfstakken afzon derlijk heeft men in het allengs verzamelde statistisch materiaal dikwijls een waardevolle aanwijzing voor wat de toekomst kan brengen en de gedragslijn, welke men voor die toekomst moet volgen. Ook hier geldt het oude adagium: in in 't verleden ligt het heden, in het nu wat komen zal. Het is vermoedelijk voor een niet gering deel aan de wetenschappelijke vast stelling, ordening en beoordeling van cijfers en feiten uit het verleden te danken, dat sinds het einde van de tweede wereldoorlog dreigende degressies (economische inzinkingen) in hun aanvang tijdig konden worden onderkend en bestreden en in hun doorwerking geremd, gelijk dit in 1951/52 en in mindere mate ook in het tweede halfjaar van 1956 het geval is geweest. Een langzamerhand geperfec tioneerde kennis van agrarische en industriële produktics, de werkgelegenheid in binnen- en buitenland, de ontwikkeling van de buitenlandse handel, de nationale besparingen, de betalingsbalans en talrijke andere gegevens van financiële en economische aard, hebben het mogelijk gemaakt veelal tijdig maatregelen te nemen om de ontwikkeling van het economische leven in een andere richting te leiden en daardoor zware depressies of een ineenstorting te voorkomen. gezegd, de bestedingen van particulie ren en van de Overheid zijn van veel groter invloed. Voorspelling 1956 klopte niet In de V.S. waar men op dit gebied het verst is gevorderd, wordt thans meer dan S 7 miljard per jaar voor re search uitgegeven. Ook grote bij ons bekende internationale concerns als de Koninklijke, de Unilever, Philips en de AKU geven voor dat doel jaarlijks gro te bedragen uit, hierin door de kleine- te bedrijven zoveel mogelijk nagevolgd. Ook op de regeringsbureaus is deze statistische wetenschap de laatste ja ren tot grote ontwikkeling gekomen en reeds enige jaren wordt door het Cen traal Planbureau aan de hand van cij fers en feiten uit het recente verleden een prognose gegeven voor het lopende jaar. ditmaal op 13 juni j.l. gepubli ceerd. Wat het jaar 1956 betreft, worden merendeels reeds bekende cijfers ver meld. welke er nog eens aan herinneren dat zich in dat jaar een sterke beste- digsverruiming heeft voltrokken, moge lijk gemaakt door een aanzienlijke ver hoging van het looninkomen (12 bij een betrekkelijk stabiel prijspeil en door een dalende spaarneiging. Uit een ver gelijking van de thans vermelde cijfers voor 1956 met die, welke een jaar tevo ren werden geraamd, blijkt intussen wel de betrekkelijke waarde wan de voor spellingen, welke het Centraal Planbu reau doet, want de toeneming van de consumptieve uitgaven der bevolking is groter, de uitvoer kleiner geweest dan men begin 1956 meende te mogen ver wachten, terwijl de voorraadvorming in ons land in het afgelopen jaar dubbel zo groot was. n.l. f. 1 miljard tegen een raming van ruim f. Vz miljard, hetgeen als bekend aan de Suezkanaalcrisis was te wijten. De diepste oorzaak van het teleurstellend verloop in 1956 was ech ter dat bij een stijging van de totale middelen van ruim f. 2'/2 miljard boven de raming, de export beneden de ra ming is gebleven, tengevolge waarvan, zoals bekend is, de uitkomsten van de betalingsbalans er geheel anders uit zien dan in het Centraal Economisch Plan voor dat jaar werden geraamd. Dit was trouwens ook reeds in 1955 het geval. Bij een raming van het voordelig sal do op de betalingsbalans van f. 1050 miljoen, was er in werkelijkheid op de lopende rekening slechts een surplus van f. 600 miljoen, terwijl voor 1956 bij een geraamd overschot van f. 350 mil joen, in werkelijkheid een tekort van f. 600 miljoen is ontstaan. Te royaal Het feit dat in de prognose voor 1956 niettemin reeds op het verschijnsel van de te sterk stijgende consumptie werd gewezen, is overigens wel een duidelijke aanwijzing voor het onjuiste, immers te royale regeringsbeleid van het vorige kabinet, dat ook in zijn laatste miljoe- nenenota nog van een vrij groot opti misme blijk gaf en daarop belasting verlagingen en loonsverhogingen ba seerde. Het thans gepubliceerde Centraal Economisch Plan is tamelijk pessimis tisch en komt in zoverre minister Hof- stra in het gevlij dat betwijfeld wordt of de voorgenomen bestedingsbeperking wel voldoende zal zijn om de gewenste verhouding tussen uitgaven en ont vangsten op de betalingsbalans te ver krijgen. Men weet dat de minister van Finan ciën onlangs als zijn mening heeft uit gesproken dat om onze positie in de rij der handeldrijvende volken te kunnen handhaven, een jaarlijks overschot op de betalingsbalans van rond f. 600 mil joen nodig is. In 1956 zijn we dus f. 1.2 miljard beneden dat streefcijfer geble ven en het is de vraag hoe die beta lingsbalans zich, onder invloed van de bestedingsbeperking, zal ontwikkelen. Het Centraal Planbureau meent dat het tekort in het lopende jaar tot ca. f. 200 miljoen zal kunnen teruglopen, echter voornamelijk door een teruggang van de voorraadvorming. welke zoals gezegd, in 1956 f. 1 miljard heeft bedragen en die voor 1957 op f.350 miljoen wordt aan genomen. Het is mogelijk dat inder daad de verminderde voorraadvorming op de betalingsbalans een zo gunstige invloed zal hebben, ook al zal dit slechts tijdelijk zijn, omdat tenslotte de voorraden weer moeten worden aange vuld. Van groter belang is echter of de particuliere besparingen, welke meer dan 65 van de totale middelen bedra gen, dermate kunnen worden terugge drongen dat daardoor weer een meer gezonde verhouding op de betalingsba lans ontstaat. Investeringen blijven achter In dit verband is van betekenis dat volgens het Planbureau de prijsindex van het levensonderhoud in 1957 een jaargemiddelde zal bereiken dat 4% a 516 hoger ligt dan in 1956, als ten minste de gemiddelde loonstijging van 1956 op 1957 tot 6.7 beperkt blijft en de loonsverhogingen voor slechts 1.8 Ge worden doorberekend. Het is wel te ver wachten dat de investeringen der be drijven in het lopende jaar bij die van 1956 ten achter zullen blijven - hetgeen in bepaalde gevallen zeker niet als een voordeel kan worden gezien -, maar, als Er kan voorts aan worden herinnerd dat minister Hofstra onlangs het tekort op de betalingsbalans voor de eerste twee maanden van dit jaar reeds op f. 200 miljoen heeft geraamd en als men naar de cijfers van de buitenlandse handel ziet, komt de twijfel aan de juistheid van de door het Planbureau gestelde prognose boven. Want op de betalingsbalans is het nadelig saldo van de handelsbalans de grootste compo nent. In 1956 bedroeg dit nadelig saldo reeds f. 3 1/4 miljard, doordat de in voer in veel sterkere mate steeg dan de uitvoer. Wat 1957 betreft, het Planbu reau raamt de invoer op f. 14.6 miljard, maar in de eerst vier maanden heeft ze reeds f. 5.2 miljard bedragen, waardoor het nadelig saldo voor deze vier maan den tot ca. f. 1 y2 miljard is gestegen, op basis waarvan voor het gehele jaar een nadelig verschil van f. 4'/2 miljard zou ontstaan, terwijl het Planbureau dit op f. 2 3/4 miljard raamt. Groot pessimisme Zoals uit de jongste uitlatingen van minister Hofstra is gebleken, is deze dan ook voor de gang van zaken in het lopende jaar uitermate pessimistisch, ook omdat het tekort op de staatsbegro ting veel groter zal zijn dan in de mil joenennota werd geraamd, zodat de be windsman reeds nieuwe belastingverho gingen in uitzicht heeft gesteld. Men zal. als gezegd, de mogelijkheid open moeten houden dat door de bestedings beperking van bedrijven en particulie ren - de overheid kan volgens de mi nister hieraan slechts in zeer geringe mate meedoen - allengs een betere ver houding tussen invoer en uitvoer zal ontstaan. Maar als men uit de cijfers inzake huurverhoging en looncompensatie de conclusie moet trekken, zoals ook de Raad van Bestuur in Arbeidszaken heeft gedaan, dat daardoor een over compensatie van f. 132 miljoen zal plaatsvinden, gaat men opnieuw aan de voorspellingen van het Planbureau ten aanzien van de betalingsbalans twijfe len. Deze twijfel leidt er toe dat met een verdere inflatie rekening wordt gehou den. De minister van Financiën heeft trouwens zelf als zijn mening uitgespro ken dat de staatsuitgaven vooreerst nog voor een belangrijk deel met inflatoire middelen zullen moeten worden gefi nancierd. De in ons vorig artikel geconstateer de grotere belangstelling van de beleg ger voor aandelen, met name voor die van de grotere ondernemingen, vindt hierin - en vermoedelijk terecht - haar voornaamste oorzaak. ROTTERDAMSE MOLEN AFGEBRAND Rotterdam is opnieuw een molen ar mer geworden. De molen „De Schulp" van de graan- en veevoederhandel C. en J. Treurniet en eigendom van L. Schulp, is vannacht een prooi der vlammen ge worden. Hij stond langs de Schie. aan de Delfshavensekade, maar was sinds lang van zyn wieken ontdaan en werd nog slechts elektrisch gedreven. Bijslag voor bijna twee miljoen kinderen Tegen het eind van dit jaar zal het aantal kinderen, waarvoor kinderbijslag wordt uitgekeerd, bijna 1.930.000 be dragen. Het uitkeringsbedrag over 1958 zal ruim 400 miljoen gulden belopen. In A'damse Schouwburg In de tot chapelle ardente ingerichte rotonde van de Stadsschouwburg te Am sterdam heeft de Nederlandse toneel wereld gisteren afscheid genomen van de toneelspeler Louis Saalborn, die in de nacht van maandag op dinsdag j.l. op 66-jarige leeftijd in zijn woning te Amsterdam is overleden. De baar en de vloer van de chapelle ardente gingen schuil onder een schat van bloemen, afkomstig van vele Ne derlandse toneelgezelschappen, de di rectie van de Stadsschouwburg, de Ne derlandse Opera en vrienden en bewon deraars van de overleden acteur. De dodenwacht bij de baar was be trokken door Hans Culeman, Peter Aryans, Sacco van der Made en Detlev Pols. De heer D. A. M. Binnendijk als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur, dr. W. Pos, directeur van de To neelschool in de hoofdstad, waaraan de thans overledene als docent verbonden is geweest, Johan de Meester, directeur van de Nederlandse Comedie, Mien Duy- Advertentle Bereidt U zich voor op het hei preparaat, dat Uw zenuwen niet verdooft maer van Twist, Jan Teulings, direc teur van het Rotterdams Toneel, Ben Groeneveld, J. de Fourny van het Ne derlands Theatercentrum, Ben Groenier. directeur van de Arnhemse Toneelschool en vele collegae-kunstenaars behoorden tot de tallozen, die Louis Saalborn een laatste groet brachten. Nadat de rouwstoet zich van de Stads schouwburg naar de Nieuwe Oosterbe graafplaats had begeven, werd in de aula het woord gevoerd door wethouder mr. A. de Roos, die het heengaan van Louis Saalborn als een groot verlies voor de hoofdstad beschouwde. De heer H. A. M. Zoetmulder, voor zitter van de stichting „Het Zuidelijk Toneel" roemde de overledene als een i groot kunstenaar, die Nederland veel schoons heeft gegeven. Albert van Dalsum schetste Louis Saalborn als een acteur van zeldzaam formaat en als een universeel mens. die er in slaagde op onnavolgbare wijze mensen uit te beelden. Een broer van de overledene, de heer A.. Saalborn, dankte voor de belang stelling, die toneelminnend Nederland heeft getoond voor deze toneelspeler, bij wie de technische volmaaktheid gepaard ging met grote wijsheid en liefdevolle menselijkheid. maar Uw geest helder houdt. Invoersaldo van vijf maanden bijna twee miljard gulden Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens, bedroeg de waarde van de invoer in mei 1957 f. 1.445 miljoen (april f. 1.130 miljoen), terwijl voor een waarde van f.994 miljoen (april f.848 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 69 (v. m. 75). De toeneming van de invoer was in mei ten opzichte van mei 1956 het vijfvoudige van die van de uitvoer, nl. 309 miljoen gld., tegenover 61 miljoen gld. een jaar geleden. Het invoersaldo bedraagt over de eerste vijf maanden van dit jaar 1.925 miljoen gulden, ofwel 815 miljoen meer dan in de overeenkomstige periode van 1956. Geschenk voor Marijke Dezer dagen werd door een groep leden van de Nederlandse vereniging .Prinses Marijke" uit Bonn tijdens een tweedaagsverblijf in Nederland een ge schenk aangeboden aan Prinses Marijke. Dit geschenk bestond, behalve uit een doos chocolade voor de Prinses, op ver zoek van H. M. de Koningin uit een gift, bestemd voor de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Zoals bekend ver- Voor liet eerst sinds zijn aftreden Sommigen verwachten zijn heengaan uit lagerhuismaar dat is onwaarschijnlijk Geruchten over intrede van Eden in het Hogerhuis (Van onze correspondent ln Londen) Sir Winston Churchill, die in novem ber 83 jaar wordt, zal binnenkort voor de eerste maal na zijn aftreden (nu twee jaar geleden) een politieke rede houden, n.l. op 6 juli in zyn kiesdistrict Woodford, in Essex. Sommigen vragen zich nu af of Churchill zyn heengaan uit het Lagerhuis zal aankondigen. Tot dusver heeft hy geen enkele belangrijke vergadering overgeslagen (tenminste als hij zich niet in Zuid-Frankrijk bevond), maar hy is er slechts luisteraar. Churchill zal thans spreken op het jaarlijkse tuinfeest van de plaatselijke partij in Woodford. Erg waarschijnlijk is het echter niet, dat hij een dergelyke gelegenheid gebruiken zal voor het af- rimaciiMiiu cjuiiiö uct^ciiu vei-igeiegei zorgt deze stichting vakantiekampen I leggen van een belangrijke verklaring voor minder valide kinderen. I betreffende zyn politieke toekomst. In feite bevindt hij zich reeds in ruste, hoe wel hij onlangs by uitzondering nog een massale bijeenkomst heeft geleid. Voor de benoeming van Macmillan als premier werd hij door Koningin Eliza beth geraadpleegd. Maar mogelijk was zulks ook gebeurd indien hij zich al definitief uit de politiek had terugge trokken. Velen menen, dat Churchill pas tegen de volgende algemene verkiezingen, welke waarschijnlijk over twee jaar zul len worden gehouden, uit het Lagerhuis zal verdwijnen. Het Lagerhuis heeft voor hem altijd zijn ziel en zijn leven bete kend. Hij gebruikt het parlement echter meer als een club, waar hy zijn oude vrienden ontmoet. Wanneer de oude Churchill, bleek en met gebogen hoofd, even voor een debat zoals nog zo vaak gebeurt komt binnen schuiven (zyn loop is al lange tyd onzeker, maar niemand begeleidt hem naar zijn hoek- plaats in het verlengde van de rege- ringsbank) dan gaat er nog altijd een schok door de Kamer. Iedereen voelt, dat het debat nog belangrijkker is dan men meende en degenen, die neiging vertonen om zich in andere delen van het gebouw terug te trekken, blijven, omdat ook Churchill op zijn post is. Verwacht wordt, dat Churchill in Woodford commentaar zal leveren op de wereldsituatie, speciaal in het licht van de besprekingen in de subcommissie voqr ontwapening der Verenigde Naties in Londen, die thans optimistischer be oordeeld worden dan lange tijd het ge val was. Churchill is ook van plan Sir Anthony Eden in diens landhuisje in Wiltshire te bezoeken. Woensdag is Macmillan drie uur by zijn voorganger geweest, die de premier bij het vertrek tot aan het tuin hek begeleidde. Eden zag er vry monter uit, doch zal nog geruime tijd rust moe ten houden. Alle voorspellingen, dat Macmillan Eden in de adelstand wil doen verhef fen om hem in de gelegenheid te stellen Bemanning van Algerijns wapenschip veroordeeld Een Franse krijgsraad heeft gisteren in Oran de Soedanese eigenaar van de vroegere mijnenveger Athos, die vorig jaar oktober met een lading Egyptische wapens voor de Algerijnse opstandelin gen door een Frans oorlogsschip werd onderschept, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Een Libisch bemanningslid kreeg één jaar en vijf Algerijnse passagiers wer den tot dwangarbeid, variërend van vijf tot twintig jaar, veroordeeld. De Marok kaanse steward werd vrijgesproken. De Griekse kapitein van de Athos en twee andere bemanningsleden een Griek en een Duitser zijn niet ver volgd. Advertentie KANTOORMACHINES h>Rmm£ni£ Haarlemmerstraat 184 Telef. 21400 Beginselkwestie. Het Amerikaanse echtpaar Hooper in Manorville, dat vorige maand een vre selijk etmaal heeft doorgemaakt toen hun zevenjarige zoontje Benny beneden in een smalle put, waarin hij al spelen de gevallen was, bekneld zat, kreeg gis teren een nieuwe schok: de doktersreke ning ten bedrage van vijftienhonderd dollar. De dokter verklaarde zelfs ge rechtigd te zijn het dubbele bedrag te declareren, daar hy in totaal honderd uren bij Benny heeft doorgebracht, eerst tijdens de reddingswerkzaamheden bij de put (heel Amerika leefde mee) en later in het ziekenhuis, waar de jongen van zijn angstig avontuur bekwam. Zyn tarief is dertig dollar per uur, zei hij. De ouders van Benny zeggen deze som niet te kunnen betalen. Zy hadden wel van alle kanten giften gekregen, maar tot een totaal van vierhonderd dollar. De televisiemaatschappij, die Benny voor de camera gebracht heeft, betaalde met twee cheques van elk dui zend dollar. Een daarvan is aangeboden aan de brandweerlieden van Manorville voor het door hen verrichtte reddings werk en de andere duizend dollar zyn voor Benny op de spaarbank gezet. De dokter beschouwt de betaling van zyn honorarium als een beginselkwestie. Hy zegt geen vrijwilliger bij de redding te zijn geweest maar door de politie te zijn ontboden lid te worden van het Hogerhuis, zijn voorbarig. Indien hij al naar de Lords zou gaan, zou hij vermoedelijk gewoon fractielid worden, zonder enige rege ringsfunctie, hoewel de conservatieven na Salisbury's aftreden nog geen ge schikte opvolger konden vinden. Gezien Edens gezondheidstoestand, is het overi gens nog te vroeg een beslissing hier over te verwachten. Alles moet veranderen, maar hoe Bij de opening van de landelijke raad van de Federatie van door Verzekerden en Medewerkers bestuurde Ziekenfond sen (V.M.Z.), vandaag in Utrecht ge houden, kon de voorzitter, de arts A. van Leusen, weinig opgewekte geluiden laten horen. I Deze mineur-stemming achtte hij ge rechtvaardigd door het feit. dat allen het er over eens zyn, dat er iets moet veranderen, maar dat er zelfs op geen onderdeel eensgezindheid van mening bestaat op welke wijze het moet veran deren. Dit geldt z.i. voor de verhoudin gen tussen ziekenfondsen en overheid, tussen de ziekenfondsorganisaties onder ling en tussen de medewerkers en zie kenfondsen en tussen fondsen en zie kenhuizen. Als we naar een uitgangspunt zoeken waarop we grotere eensgezindheid zou den kunnen bouwen dan vinden we dit niet alleen in de negatieve overeenstem ming „dat het bestaande tekortkomin gen vertoont" maar ook in een vrijwel eensgezinde opvatting over hetgeen eigenlyk moest worden bereikt. Dit doel omschreef spreker als volgt Minister Zijlstra. die gisteren in de Amsterdamse Apollohat de ten toonstelling „Amsterdam Diaman- tenstad" opende, tijdens de rond gang. terwijl hij onder een micro scoop een aantal diamanten bekijkt. de vrijheid van het individu en per soonlijke verantwoordelijkheid worden bewaard. Ten derde: een samenwerking tussen verzekerden en medewerkers, geba seerd op onderling vertrouwen in de erkenning dat er in groter verband gezien feitelijk geen belangentegen stellingen bestaan. De V.M.Z.-voorzitter, die uitvoerig de mislukte fusiepogingen op ziekenfonds- gebied besprak, betreurde het. dat de bezwaren die in eigen kringen en van buiten de federatie, met name door de Kon. Ned. My tot Bevordering van de Geneeskunst, aangevoerd tegen de voor gestelde fusie-richtlijnen, slechts kri- tisch-afwijzend zijn zonder enige aan wijzing hoe dan wel iets in deze richting te realiseren is. Over het conflict met de tandartsen wilde de voorzitter met nadruk vast stellen, dat de V.M.Z. het conflict diep betreurt en meent, dat het rampzalige dreigingen bevat voor de zelfstandig heid van de ziekenfondsen, voor de beroepsvryheid der medewerkers en niet in het minst voor de gezondheids verzorging van de verzekerden. De VM.Z. blijft de arbitrage zien als een noodoplossing, die eerst aan de orde Ten eerste: een duidelijker afgrenzing dient te komen als alle andere moge van wat tot het zelf-bestuur van het ziekenfonds behoort en wat niet. Ten tweede: een financierings-systeem waarbij premiehoogte niet boven de draagkracht van grote bevolkingsgroe pen gaat en zo enigszins mogelijk toch lijkheden uitgeput zijn .Van dit laatste was de voorzitter niet overtuigd. Boven dien is z.i. intussen wel gebleken, dat het i zeer moeilijk is om zelfs over de arbi- I trage-procedure tot overeenstemming te geraken. fit-?* Vpi gestoofd Qpcoo^bud of verbtand bég&mun we dm z&rrvtxsn week. Hei: budse tljcsd Wl wacme da^ o? flcLamse bosboom. We zotkkn Het allemaal ztin beetje op cf in bet Wfldb<tX o o Leidse Duinwater - Maatschappij Caueede 2.0.718kub.vuè&x waiet ~~^VTT7r~' ftu&sksckooi fUj.vooe TÓonkumt qaj qtólaa^de euncUatvoecin^ (H wet at een eckte week om. h. y*s ueceniqaaq op te ïcda.ten

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9