STADSNIEUWS Negentig jaar Ned. Roode Kruis Leiderdorpse raad sprak over onteigeningen en subsidies Loop der bevolking te Leiden ZATERDAG 22 JUNI 1957 Bijeenkomsten en PTT-zegels Het negentigjarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis zal op 20 juli a.s. in Den Haag gevierd worden. De algemene vergadering en de na tionale Rode Kruis-wedstrijden worden 's morgens gehouden, 's Middags is er in het Kurhaus een bijeenkomst, waar bij vertegenwoordigers van het hoofd bestuur van het Internationale Rode Kruis en van buitenlandse zusterorgani saties aanwezig zullen zijn. Het Rode Kruis-Korps zal een défilé houden, waaraan o.a. ook de helpers en help sters, die zich in Oostenrijk met de zorg voor Hongaarse vluchtelingen hebben belast, zullen deelnemen. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de PTT een serie Rode Kruispostzegels uitgeven die van 19 augustus tot 19 ok tober op alle postkantoren in Neder land verkrijgbaar zal zijn. De serie bestaat uit een zegel van vier cent met een toeslag van drie cent, waarop een afbeelding voorkomt van een pelikaan met jongen (het symbool van de bloedtransfusiedienst), een zegel van zes cent met een toeslag van vier cent met een afbeelding van het va kantieschip voor chronische zieken en invaliden, een zegel van zeven cent met een toeslag van vijf cent met het em- ALPHEN AAN DEN Rl/N Geslaagden Chr. Lyceum De volgende leerlingen van het Chris telijk Lyceum alhier slaagden voor hun eindexamen HiBS-B: J. Wiershuizen, Lenie Kantebeen, Janke Koning, H. G. Kotter, A. den Otter, G. A. van RUn, Margreet de Pijper, J. J. Rijnsburger en A. Vermijt, allen te Alphen aan den Rijn; Ella Boer en H. de Ruijter uit Hazerswoude; Lucie Breekveld, W. van Holst en P. W. Westerhof te Bodegra ven: H. Huyding te Leiden; P. Koetsier te Woerden; P. van Leeuwen te Aar-lan- derveen; P. A. van Rijs te Zevenhuizen; F. N. Grims, J. P. Verhoogt te Leider dorp; Ineke Jonker en W. Kranenburg, te Boskoop. Drie leerlingen zijn afge wezen. De zomer begon met drie flinke branden De zomer is vandaag in Amsterdam- De zomer is gisteren in Amsterdam- Noord met twee flinke branden begon nen. Eerst rukte 's middags om half drie de brandweer uit naar het erf van de landbouwer Langeveld aan de Buikslo- termeerdijk 19, waar brand ontstaan was in de hooischuur. Daar lag niet minder dan 150 ton hooi opgeslagen, die de brandweerlieden bijzonder veel en langdurig werk veroorzaakten, want nog 's avonds laat smeulde de enorme hoe veelheid hooi tijdens de nablussing, ter wijl dikke rookwolken tot ver in de om trek te zien waren. Zes uur later, t.w. om half negen, werd een nieuwe brandhaard in Amsterdam ontdekt en wel in de plaatijzeren grote loods van 100 x 60 meter, eigendom van de Hollandsche Beton Maatschappij N.V. In het middelste gedeelte van deze loods lagen bouwmaterialen opgeslagen, o.a. veel hout. Dat laatste brandde bijzonder fel en drie motorspuiten, een ladderwagen en een personen- en gereedschapswagen hadden ruim een uur nodig om deze middelbrand meester te worden. Bij geen van de twee branden deden zich persoonlijke ongelukken voor. Om trent de oorzaken tast men nog in het duister. Dit is ook het geval bij een brand, die in Waalwijk gistermiddag uitbrak in een opslagplaats van de lederhandel van HelvoirDe Nys. In de opslagplaats, waarin vluchtige stoffen lagen opgesla gen, greep het vuur snel om zich heen. De brandweer van Waalwijk kon niet verhinderen, dat de gehele opslagplaats uitbrandde. In een gedeelte van het ge bouw had de Waalwijkse kunstschilder Theo van Delft zijn werkatelier. Een aanzienlijk aantal van zijn kunstwerken kon worden gered. De schoenfabriek van de N. V. Timtur, die aan het afgebrande gebouw grenst, kon met veel moeite worden behouden, zij het dan ook ten koste van aanzienlijke waterschade. De brandweerkorpsen der gemeenten Til burg, Drunen en Sprang Capelle waren ter assistentie aanwezig. De totale scha de wordt geraamd op enkele honderd duizenden guldens. Het bedrijf is tegen schade verzekerd. K. van Staal bedankte als secretaris van Expogé HULDIGING IN UTRECHT (Van onze correspondent) Het congres van de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen heeft gistermiddag in het gebouw van K. en W. te Utrecht de heer Karei van Staal, die om gezondheidsredenen zjjn functies als algemeen secretaris van het hoofdbestuur en als redacteur van het Verenigingsblad „Aantreden" neerlegde, staande gehuldigd. De algemeen voorzitter van de vereni ging, mr. G. Ch. Aalders, sprak zijn grote waardering uit voor het werk van de heer Van Staal. Met leedwezen heb ben we het besluit om heen te gaan aanvaard. De heer Van Staal neemt nog niet helemaal afscheid van „Aantreden", want hij zal er in ieder geval nog een rubriek in blijven verzorgen. Namens het hoofdbestuur zegde de voorzitter de heer Van Staal een Delfts blauw bord toe met een passende tekst en de hand tekeningen van de huidige bestuurderen als randschrift. De afdelingen van de vereniging von den hun vertolker in mr. Prinsen Geer- ligs. Hij sprak van het gevoel van ver slagenheid, dat heerste na het eenmaal gevallen besluit. Er zal een groot werk komen te rusten op de schouders van hen, die de taak van de heer Van Staal overnemen. De afdelingen schonken de heer Van Staal allereerst een enorme mand met bloemen. Vervolgens bracht spr. een postume hulde aan de echtgenote van de heer Van Staal, die tijdens haar leven haar man vol toewijding voor het werk van de Expogé terzijde heeft ge staan. Voorts kreeg de heer Van Staal van de afdelingen een enveloppe met in houd om zich een televisie-toestel aan te schaffen. De heer Karei van Staal zei in zijn dankwoord, dat dit werk hem een be langrijke inhoud aan zijn leven heeft gegeven. Hij dankte o.a. de Stichting '40 —'45 voor de ondervonden kameraad schap. De heer Karei van Staal wordt als secretaris opgevolgd door de heer W. Bakker. Hij zelf zal het vice-voorzitter- schap in het hoofdbestuur in de vereni ging op zich nemen. De redactie zal in den vervolge bestaan uit drie heren n.l. W. Bakker, K. Engel en H. Meijer. bleem van het Roode Kruiskorps (een rood kruis tussen twee lauwertakken op een lint meteen devies ..interarma cari tas"), een zegel van tien cent met een toeslag van acht cent met een rood kruis en de jaartallen 1867 en 1957 (dit is de eigenlijke jubileumpostzegel) en tenslotte een zegel van dertig cent met een toeslag van acht cent, waarop voor komt een wereldbol met een rood kruis om het internationale karakter van het rode kruis te symboliseren. De op brengst van de toeslag zal ter beschik king van het Roode Kruis worden ge steld. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. VIJFTIGDUIZENDSTE LEIDEN AAR VOOR HET TOESTEL. In het kader van het bevolkingsonder zoek op T.B.C., dat nu reeds enkele we ken aan de gang is, verscheen gister avond omstreeks acht uur in het Wees huis aan de Hooglandse Kerkgracht de 50.000ste Leidenaar voor het Fotu-toe- stel. Het bleek de 61-jarlge heer T. J. Belt, wonende in de Barbarasteeg 5 en stratenmaker van beroep, te zijn. Dr. D. de Ruiter, directeur van het Consulta tiebureau aan de Wassenaarseweg en medisch adviseur van de Commissie Be volkingsonderzoek, reikte met een toe passelijk woord aan deze 50.000ste een fruitmand uit. Eerste dodelijke verkeersongeval in 1957 Werkgelegenheid sterk toegenomen Voor vakantiehulpen goede mogelijkheden De cijfers van het aanbod de ar beidsreserve wijzen uit. dat de op tredende schommelingen gedurende de zomermaanden gering zijn. Op 15 juni stonden bij het Gew. Arbeidsbureau Leiden 190 geheel werklozen ingeschre ven. Een wel zeer laag cijfer, hetgeen des te meer naar voren treedt, wan neer men een vergelijking treft met het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955. De voordelige verschillen bedragen n.l. resp. 950, 590 en 115. Houdt men daarbij rekening met de natuurlijke groei van de beroepsbevolking, dan is zonder meer duidelijk, dat de werkge legenheid in het rayon Leiden, vooral de zg. blijvende nieuwe industriële ves tigingen een uitbreiding bij bestaande industriële bedrijven sinds 1952 sterk is toegenomen. Volledigheidshalve dient nog opgemerkt te worden, dat in de zomermaanden in diverse seizoenbedrij- ven de werkgelegenheid in aanzienlijke mate toeneemt Dit jaar is echter wat het aanbod betreft, de invloed van de seizoendrukte in geringe mate merk baar. De seizoenbedrijven moeten het nu meer dan in andere jaren het geval was, hebben van de gelegenheidswerkers, dus personen die normaal niet in het pro- duktieproces zijn opgenomen, doch die gedurende de zomermaanden over vrije tijd beschikken en deze produktief wen sen te maken. De vraag naar arbeidskrachten bewoog zich eveneens gedurende het tijdvak 19521956 in stijgende lijn en wel van rond 250 aanvragen tot 750 per 15 juni jl. waarvan er 260 betrekking hadden op jeugdigen. Voor volwassenen is de vraag in eerste instantie gericht op onge schoolde krachten voor de beton- en baksteenindustrie en geschoolde, ge oefende alsmede ook ongeschoolden voor de textielindustrie en de metaalindus trie. In de bouwsector bestaat voorts goede plaatsingsmogelijkheid voor be dreven arbeidskrachten alsmede voor arbeiders die handlangerswerkzaamhe- den kunnen verrichten. Teneinde de plaatsing van scholieren zo effectief mogelijk te doen zijn, is door de afdeling jeugdbemiddeling een begin gemaakt met het oproepen van jongelui, die binnenkort de school zul len verlaten. Van 24 juni a.s. af wordt zitting gehouden op maandag-, dinsdag woensdag- en donderdagavond en wel van 7 uur af. Het ligt in de bedoeling deze avondspreekuren ongeveer 4 weken te houden. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten beliep op 15 juni 50. Een da ling van 15. Voor hen die gedurende de vakantie werkzaamheden wensen te gaan ver richten, zijn goede plaatsingsmogelijk heden aanwezig. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Lelden: Huis en erf Maredijk 123 in bod: f7.000, koper: J. van Bendegem te Leiden, q.q. voor f7.500; huis en erf Langebrug 57 in bod f2.225, koper I. Zandvoort te Leiden, q.q. voor f2.575; huis en erf Rijndijkstraat 92, in bod f 3.250, koper N. Ouwerkerk te Leider dorp, q.q. voor f3.275; huis en erf Zuid singel 29 hoek Oranjegracht, in bod f4.050, koper L. Zitman te Leiden, q.q. voor f 4.250. Diploma-zwemmen Overdekte In „De Overdekte" hebben tal van jongens en meisjes weer gezwommen voor hun diploma. Het kon worden uit gereikt aan: Jongens A: Harry Dullaert, Adrie de Mooi, Hans de Hoog, Freddy Speyer, Robbie Zandvoort. Eddy v. Cortenberghe Robert Sannes, Kees Rol, Thijs van Gin- kel. Johan Schoonheim, Flip Schoon- heim, Pieter Geerlof, Hans E. v .d. Hoeven, Rudi Bernard, Hans Teeuw. Bob Star, Dirk Fritsch, Tonny Dupuis. Mat thew Seeger, Gert Hoving, Tonny Hen driks. Frederik Benjamins, Pieter Ak kerman. Piet Glasbergen. Jongens B: Kees Star, Mary Tol, Kees Star. Tonny Konter. Gerrit Passchier. Rob Berenfen- ger. Jan de Lange. Frans Brederode, Je remy Seegers, Loek Eilander, Henk Glas bergen. Robbie Mooten. Meisjes A: Yvonne v .d. Luit. Leny Fakkel. Carla Hop, Suusje Plomp. Toos Dagenmaker. Ans Klein. Ineke v. San ten, Rixt Stol, Yvonne Huys, Ienke Weening. Leoni Kapaan, Ineke Zwaak. Janny den Heyer. Nelly v. d. Voort, Anandi Teeuw, Tilly Bos. Selma Barn- hard, Anneke Masurel, Beppie 't Jong, Astrid Hoeksema, Annet Swaak, Dirïa v. d. Berg. Marleen Doornink, Sandra v. Brero. Marga Schwithal. Astrid v. d. Meyde dé Bie, Jeanette Tjerkstra, Joke v. d. Velden. Meisjes B: Ineke v. d. Horst Marijke Moeliker, Elisabeth Nieuwhui- zen, Elsje Klay, Anneke Pet, Marian de Vries. Het diploma A werd uitgereikt aan de dames: J. SpaarmanZaal, G. M. v. Goeveren, J. A. Paauw—Korswagen, C. M. v. Weerlee—Paardekooper, H. de Mooij, A. Zwolle—'Tiemens; het diplo ma B aan mej. C. E. Swilder. CORRESPONDENTIE J. van D. te L. Het secretariaat van de Ned. Parachutistenclub is gevestigd Anna Paulownaplein 3 te Den Haag. Onze stadgenoot, de heer A. Geerts, is als vertegenwoordiger van de werk nemersorganisaties benoemd in de Com missie C.A.O. van de schoenenindustrie. AVONDMUZIEK PIETERSKERK Het programma, dat Adriaan Blan- kenstein in het kader van de avondmu- ziek a.s. maandagavond op het orgel in de Pieterskerk ten gehore zal brengen, luidt als volgt: Preludium en Fuga in C, Georg Böhm; „Herr wie Du willst, so Schick's mit mir, Georg Böhm; „Auf meinen lieben Gott, Nic. KauffPreludium en Fuga in E, D. In vrijwel alle bedrijfstakken bestaat Buxtehude; a. „Ich ruf' zu Dir, Herr behoefte aan vrouwelijk personeel, i jeSu Christ". D. Buxtehude. b. „Herr vooral in de textiel- en de confectie- I Christ der ein'ge Gottes Sohn, J. S. industrie, het hotelbedrijf en de huis-i Bach; Lobt Gott ihr Christ'nen allzug- houding. ieich", D. Buxtehude; „Wir danken Dir. I Herr Jesu Christ". Wilh. Fr. Bach en Bevolkingsonderzoek op t.b.c J choral 111 in a'Cesar Franck Over ongeveer tien dagen zal dit onderzoek in Leiden kunnen worden be ëindigd. Nadat eerst de leerlingen van de scholen zijn onderzocht, is het onder- zoekapparaat in verschillende buiten wijken opgesteld geweest en zijn zij die in die omgeving wonen, voor onderzoek opgeroepen. Thans is de laatste wijk aan de beurt en worden de bewoners van het centrum van de stad onderzocht. Dit onderzoek vindt plaats in een lokaal van het Weeshuis aan de Hoog landse Kerkgracht 17. Op dit centraal gelegen punt zal ook gelegenheid worden gegeven om ver zuim te herstellen. Allen, die reeds eerder opgeroepen zijn geweest en niet in staat waren op de aangewezen plaats en tijd te ver schijnen, kunnen alsnog worden onder zocht in het Weeshuis. Hooglandse Kerkgracht 17, op: Donderdag, 27 juni '57, van 9—12 uur of 14—16.30 uur; Vrijdag, 28 juni '57, van 1416.30 uur of 19—21.30 uur; Zaterdag, 29 juni '57, van 912 uur. De nog in bezit zijnde oproepkaart moet worden meegebracht. Ook allen, die zich aanvankelijk niet voor onderzoek hebben opgegeven, maar daar alsnog aan willen deelnemen, kun nen op bovengenoemde tijden voor on derzoek nog terecht. Nieuwe subsidieregeling voor kruisver. De raad van Leiderdorp vergaderde gisteravond onder leiding van burge meester K. van Diepeningen. Afwezig waren de heren Schoppen en Moraal. Op de lange lijst van ingekomen stukken kwam een besluit van Ged. St. voor inzake de onthouding van de goedkeuring op het raadsbesluit tot onderhandse aanbesteding van rioleringswerken in het centrum en het Zijlkwartier. Wel kunnen G. S. zich verenigen met de kapitaalsuitgaaf ad f 1.200.000.voor rioleringswerken en de stichting van een rioolzuiverings installatie. Hoewel B .en W. van mening zijn dat de onthouding van de goedkeuring op de onderhandse aanbesteding der rioleringswerken op niet- wettelrjke gronden is geschied, zullen B. en W. geen voorziening vragen bij de Kroon daar zij verwachten dat er toch geen positief resultaat is te ver wachten. Bij de uitagang wordt een collecte ge houden voor het orgelfonds. Voor het eerst in 1957 verschijnt dit wekelijkse overzicht in een zwarte rand. Hadden zich tot voor enkele dagen in dit jaar nog geen verkeersongevallen met dodelijke afloop voorgedaan in 1956 reeds vijf thans vond deze week op de Haarlemmertrekvaart het eerste dodelijke verkeersongeluk in 1957 plaats. Zoals bekend werd hiervan een 9-jarig jongetje het slachtoffer. Het totaal aantal aanrijdingen, dat zich in de week van 14 t/m 20 juni in onze stad voordeed bedraagt 45, waar van er 15 lichamelijk letsel tengevolge hadden en 29 uitsluitend materiële schade veroorzaakten. In totaal deden zich van 1 januari t/m 20 juni 828 on gelukken voor, waarvan één dodelijk. GEBROKEN BEEN EN GEBROKEN ARM Gistermorgen te omstreeks half negen werd een 7-jarige jongen, die in de Kop- penhinksteeg liep aangereden door een 15-jarige fietsende scholier. De 7-jarige jongen brak zijn linker onderbeen en werd door E.H.D. naar een ziekenhuis vervoerd. Gisteravond te omstreeks 9 uur kwa men twee nachtboten met elkaar in aanvaring nabij de Spanjaardsbrug. Een van beide scheepen wilde de Oude Rijn inzwenken en botste tegen de ander aan. Het stuurrad van de aangevaren boot draaide door de botsing in het rond, waardoor de 38-jarige dame aan het roer haar rechter onderarm brak. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Prop. ex. Godge leerdheid mej. A. C. Stokvis (Schie dam). ZOETERWOUDE BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria M., dr van J. G. Koek en G. C. Mews*; MarMoius M.. z>n van G. J. van dar L/ubbe en E. A. Bakker; Jo hanna H. B. dr van E. de Koning en J. J. Meijers; Antonii'us W. Adr.. zn van C. A. J. Zevenhoven en M. M. van der Zwet; So- raya, dr van J. Gou't en L. J. BakkievcvM OndertrouwdN. P. M. van dier Poel 29 Jaar en W. J. van der Poel, 24 jaar; H. P. Janeeen, 21 jaar en J. H. M. LelleveM, 22 jaar; J. Timmers, 23 jaar en W. Delfos. 2-1 jaar; H. H. J. Mensch, 26 Jaar en G. J. van Leen wen, 31 jaar. Gebrouwd': J. »P. Leijten en M. Lagerwelj J. C. Boeaaand en M. W. van. Zeist. Overleden- Zw. de Groot. 83 jaar weduwe van J. Pr. Wilhelm. Ziekendag „Staalwijk" WORDT UITGEZONDEN DOOR N.C.R.V. Voor de vierde achtereenvolgende maal hield de hervormde wijkgemeente „Staal wijk" gisteren haar ziekendag. Evenals vorige jaren had een 25-tal zieken en bejaarden aan de oproep gevolg gegeven en kwam tussen 9 en 9.45 uur per auto of invaliedenwagen naar het wijkgebouw in de Herenstraat. Het hoogtepunt van de dag werd gevormd door een ge meenschappelijke avondmaalsviering, die later gevolgd werd door een korte wij- dingsdienst, waaraan ook werd medege werkt door een aantal leden van het hervormd kerkkoor. Aan het eind van de middag hield mevr. RozemondTjadde een dagsluiting. De verzorging van de gasten vond plaats door leden van de dienst hulp- aan-elkaar, de organisatie in de wijk gemeente, die o.a. ook de regeling van de bejaardensociëteit voor haar rekening heeft. Enkele flitsen van deze ziekendag wer den door de N.C.R.V. opgenomen, die hiervan a.s. maandag een reportage uitzendt in de rubriek „Onder de hoog- tezon". Men hoopt op deze wijze ook andere gemeenten een levendig beeld van deze dag te geven en zodoende dit stuk gemeentewerk in breder kring be kend te maken. In week van 6 tof en met 12 juni 1957 GEVESTIGD A. M. Mank en faun, Surlngarstr. 33; W. A. van Bomimel en fam, boekbinder, Storm Buyslngstr. 19; B. L. Hogerman, mach. bankwerker. Boi-sot'kade 6; A. M. G. Baan nved. analiste, v .d. Sande Baikhuyzenlaan 16- E. M. J. Smi't, ass. dierenarts, Hoogl. Kerkgrt II; C. C. Bijl, gezii.sverzong'sterJ. de Wibtstraait 17; M. ten Hoopen, elektr. techn. ingenieur, Marislaan 5; M. Hak- kert geb. de Haan .Colenbranderstr. Hl; M. P. Smeets, verpleegster. Rijnsburgerweg 10; A M. C. Hazes, verpleegster, Rljnsburger- weg 88; H. P. de Jongh, wijkverpleegster. Boerbaavelaarn 33; H. J. Kleer, ass. apothe ker, Oude Herengracht 13. VERTROKKEN H. R. J .Levert en fam, van Marislaan 9 naar Den Helder, J. VerfaMeweg 616; A M v. d. Pluljm geb. van Dijk. en fam.. van Hoogl. Kerkgrt. 31a naar Zuid-Afrika, A de Water en fa.m, van Hof laan 1,13, naar Brunssum, Pr. Hendriikln 285; A. M. Win- kelmolen en fam, van Stadhoudenslaan 30 naar Bolivia; C. J. H. Blokhuizen en fam, a.b. Utr. Veer. naar Canada; H. M. de Vroom en fam, van Nieuwe Rijn 44a, naar Warmond, Burg. Ketelaarstr. 23; C. Schip pers geb. Kramer en fam, van Lust hof- laan 40, naar Sdhledaim, Emmastraat 13; N. Dorrepaal, ven Manden makers®teeg 15 naar Vugh/t, Luroebtenlaan 501»; P. C. Breen van Rapenburg 105, naar Dordrecht, van Bleyen'burgertraat 22; P. M. van der Grljn. ran Noordeinde 2a naar Den Helder, Lom bokstraat 17; J. L. J. van Veteen geb. v. d. Poel. van Stadihouderslaan 28 naar Aalsmeer. Prtmmlastraat 41; M. Nleuw- kerk, van Konlnglnnelaam 38 naar Canada; L. M. S. Sohdim v. d. Loeff, van P. de la Oourtstir. 101. naar 's-Gravenihage, Rid- derlaa.n 1'13; K. H. Vollmar. van Horenstr. 18. naar Sevenum, Den Eigen lö; H. H. TOlsma, van Roodboratstr. 28 naar Am sterdam. Henr. Bonnenstr. 1-; J. Slerat, van Hoflaan 247. naar Amsterdam. Anderlesen- hof 13; S. van der Kooij. van Langebrug 55a. naar "s-Gravenhage. WUdhoefln 13; J Schouten, ran Plantsoen 55. naar Frank rijk; H. A. Galavazl. ran Plantsoen 33a, n Sassenhelm, W. Warnaarlaan 64; B. M Tjoa .van Hogewoerd 129a, naar "s-Graven- hage, Ln van Meerder voort 168a; M. Kesse- boom van Witte Singel 27, naar Frankrijk C. M. van Delft, van RJJn- en Sdhlekade 37. naar ZIJpe. Belkmerweg B 88; J. van RIJ, van de Genestetstr. 92a, naar Leider dorp, W. de Zwijgerlaan 7; B. S. Jonker, ran Rijn&burgerweg 86. naar Wielingen, Stroeërweg 4; H. R. Goudsmdt. van Rljns- burgerweg 94. naar Leiderdorp. W. de Zwij gerlaan 7; S. Noteboom, van Aloelaan 6, n Reeuwijk. Ree 37; H. Kloosterman, van Munnikenstr. 13, naar Groningen, Wln- sohoterdlep, 180a; C. A. VerhelJ van Wijk van Burggraivenlaan 11 naar Epe, Le Che- rallierweg 17; P, J. M. van Seben ram Kort Rapenburg 2 naar 's-Gravenihage, Meeaen- laan 36; A. G. J. van Brakel. geb. Wasse naar. van Bakh. Roozenb.str. 39. naar Gro ningen .Peizerweg 50a; M. A. M. Ammer laan, van J. van Goyenkade 6, naar 's-Gra- venhage, Nw Parklaan 64; M. Kleljn, van Vestestraat 96 naar Oss, Berchemseweg 82 van Molenstraat 16, naar Alkemade. Noord' J. E. Streng, ran Iirene9braat 25a, naar Hattem, Achterstraat 30; H. van Klink, einde 186. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) OEGSTGEES1 Financiële actie herv. gemeente werd succes Toen enkele maanden geleden de fi nanciële actie door de kerkeraad der Herv. Gemeente werd aangekondigd, werd medegedeeld dat in het welslagen daarvan een groot vertrouwen bestond, omdat vroeger reeds gebleken was dat in Oegstgeest met wat goede wil enorm veel te bereiken is. Deze actie had ten doel de aanstelling van een gesalarieerde jeugdleider, de oprichting van een jeugd- gebouw en het beroepen van een derde predikant. Toen dezer dagen de stand per 31 mei werd opgemaakt bleek, dat 1028 personen hun vrijwillige bijdragen verhoogden met f 15.194,11 en voorts dat 188 nieuwe in schrijvers een bedrag bijeenbrgen van f 5915.50, zodat 1216 personen de kerke- kas een vermeerdering van f 21.109.61 bezorgden. Het in de kerkelijke gemeen te gestelde vertrouwen werd dps niet beschaamd, want de kerkvoogden zijn met grote dankbaarheid vervuld met dit prachtige resultaat. Het eerste deel van de actie, een vaste Wika, is reeds bereikt omdat aan de centrale kerkeraad werd bericht dat er financieel geen bezwaren in de weg staan om tot aanstellen van een Wika over te gaan. Hiermede is de eerste stap gezet op de weg van de vervulling der wensen van gemeente en kerkeraad. DS. HUBEEK SPREEKT IN PAULUSKERK De voorganger der Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, ds. W. J. H. Hubeek zal in de dienst van zondag avond 7 juli in de Pauluskerk voorgaan. Dit is de eerste keer. dat een vrijzin nig predikant in de Herv. Ker1' in onze gemeente zal voorgaan. Eerder trad ds. Callenbach op in de dienst der Vrijzin nig Hervormden in de Willem de Zwij- gerkerk. Met vier personen zijn B. en W. in onderhandeling over aankoop van grond nodig in verband met het uit breidingsplan. De voorzitter wil deze stuk voor stuk behandelen. Als eerste brengt hij de kwestie met de heer Laken ter sprake. Uit zijn mededeling over het verloop der onderhandelingen blijkt dat deze wel enigzins verward zijn. Z. h. st. werd het voorstel van B. en W. om met de eigenlngsprocedure voort te gaan aangenomen. Ook de tweede kwestie met de heer Groeneveld is een duistere zaak. Ver wacht wordt dat verder praten geen resultaat zal opleveren zodat de voorz. vindt dat ook hier de onteigening moet worden doorgevoerd. Ook hier stemde de raad mee in. De voorlopige onteigeningsplannen in verband met grondaankopen van de heren Vromesteijn en Schouten moe ten in een definitief onteigeningsplan worden omgezet daar termijnoverschrr- ding dreigt doordat de aankoop door Ged. St. nog niet is goedgekeurd, waar door met de onteigeningsprocedure eventueel opnieuw een aanvang moet worden gemaakt. LEIDERDORP Examen „Veilig Verkeer" Aan het examen „Veilig Verkeer" werd dit jaar deelgenomen door 188 scholieren van de scholen in de ge meente Leiderdorp en de school te Zoeterwoude H. R. Bij het schriftelijk gedeelte was reeds een achttal deelne mers afgevallen. Voor het practisch ge deelte waren enkelen niet opgekomen, terwijl ook een klein gedeelte niet aan de gestelde eisen heeft voldaan. Ten slotte bleken 159 van de deelnemers in aanmerking te komen voor het diploma. Twee hiervan, beiden meisjes, maakten bij het examen geen enkele fout. De uitreiking van de diploma's had plaats in het Dorpshuis. De voorzitter van de plaatselijke vereniging „Veilig Verkeer" de heer J. H. A. Wessels, ver welkomde de geslaagden waarna bur gemeester Van Diepeningen met een toepasselijk woord de diploma's uitreik te. De commandant van de Politie, de heer Kronenberg sprak daarna de ge diplomeerden nog toe. BURGERLIJKE STAND Geboren: JOhau-i.. zn ran J. ran Aflphen x C. M. HodverdiaMargriet ,dlr ran A. Verbeek en J. L. Weesjes. Getrouwd'; S. Tjalsma en A. Schneider. NOORDWIfKERHOUT AANBESTEDING BOUWEN BRUG Namens het gemeentebestuur van Noordwij'kerhout heeft de openbare aan besteding plaats gehad door N.V. Ad vies- en Ingenieursbureau Dullink v.h. Beton-IJzer te Den Haag van het ma ken van een nieuwe brug over de Gul- demondsloot in de Kerkstraat. Er is als volgt ingeschreven: G. F. H. van Mid den, Beverwyk, f 53.415.Pieter Bos, Amstelveen, f. 48.100.Bouwbedrijf V. de Vries Haarlem, f. 47.000.Fa. K. en R. Haverland, Zwolle, f. 46.700—N.V. Gebr. Mol. Hendrik Ido Ambacht, f. 46.500.J. Riemersma Zn.. Am sterdam, f. 46.340.P. Witkop Zn., Overveen, f. 45.500.Fa. De Bron en Visser. 's-Gravenhage, f. 45.364—L. P. v. d. Geer. Leiden, f.45 000.—; N.V. Van Splinder's Aann. Mij., Ridderkerk, f. 44.400.J. Splinter, Voorschoten, f. 41.350.—H. J. Strijk, Rjjpwetering, f. 40.300.Fa. M. v. d. Bent en Zonen, Wassenaar, f. 40.100; C. Lampert, Haarlem, f.39000.W. Hennipman, Leiderdorp, f. 38.833.N. Overdevest, Zoeterwoude, f. 36.850; F. D. Lampert v.h. Rombout, Heemstede, f. 36.277.S. Bakker, Genemuiden, f. 36.230.— De begToting van het werk was f. 34.600.—De gunning is aangehouden. SASSENHEIM Verkeersongevallen Gisteravond zijn op de Hoofdstraat nabij de Warmonderdam twee scooters met elkaar in botsing gekomen. Een scooterrijder uit Leiden wilde met zijn voertuig links afslaan en ging daartoe naar het midden van de weg. Toen hij iets achter zich hoorde, zwenkte hij weer naar links, met het gevolg dat hij werd aangereden door een andere scooterbe stuurder, eveneens uit Leiden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doch er ontstond wel materiële schade. Bij het onderzoek bleek dat de scooter- rijder, die weer naar rechts was uitge weken, geen rijbewijs had en niet over geldige papieren beschikte. Een uur later hadden op de Rijksweg 4 van Amsterdam naar Den Haag vlak achter elkaar twee aanrijdingen plaats. Een van de rijbanen is in verband met werkzaamheden buiten gebruik en het verkeer wordt over de oostelijke baan geleid. Voor de rijders uit de richting Amsterdam is dit aangegeven met bor den en hekken, doch de verlichting was gisteravond onklaar geraakt, zodat eerst een auto uit Noordwijkerhout tegen een bord aanreed, zonder ernstige gevolgen. Even later botste een motorrijder uit Warmond tegen een hek op. Hij moest voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. SUBSIDIES KRUISVERENIGINGEN. Van de plaatselijke vereniging Het Groene Kruis was een verzoek ontvan gen de contributieverhoging uitsluitend te mogen bestemmen voor het fonds voor een eigen wijkgebouw. Dit is in strijd me t de huidige subsidierege ling. B. en W. zijn van mening dat een betere subsidieregeling zeer zeker op zijn plaats is en stellen voor een nieu we regeling vast te stellen. De heren Boot en de Graaf willen niet zonder meer accepteren en houden liever een vinger in de pap. De heer Broxterman juicht de nieuwe regeling toe. Voor grote verhoging van de con tributie is hij niet bevreesd. Tegen stemden de heren Winkel, Boot, Los en De Graaf, zodat het voorstel werd aan genomen met 5 tegen 4 stemmen. MILITAIRE TEHUIZEN. Betreffende het voorstel tot verle ning van subsidie aan de Militaire tehuizen, deelde de voorz. mee dat er een minderheidsvoorstel was dat behels de de subsidie alleen aan de beide con fessionele verenigingen te verlenen. De heer Broxterman herinnert aan zijn bezwaren tegen het verlenen van sub sidie aan het Hum. Thuisfront en steunt het minderheidsvoorstel, evenals de heer Los. De heren Nievaart en v. Winkel steunen het voorstel van B. en W.. waarna wethouder Snel, zijnde de minderheid in het college, zijn voor stel verdedigt. Het voorstel van B. en W„ subsidie aan de drie verenigingen, wordt dan in stemming gebracht en met 5 tegen 4 stemmen verworpen, zo dat alleen de Chr. en Kath. Tehuizen subsidie krijgen. Voor stemden de heren Boom, v. Winkel, De Graaf en Nie vaart .Tegen de heren Kuilenberg, Brox terman, Snel, Los en Boot. De subsidie ad f 100.voor de ouden van dagen werd zonder meer verleend waarmede een eind kwam aan deze subsidiedebatten en tevens aan het einde der vergadering. „Stony Point" op de rede van Falmouth aangekomen Het Amerikaanse tankschip Stony Point", beschadigd bjj een aanvaring met het Griekse schip „Ioannis" voor de Franse kust. is gisteren achter de Nederlandse sleepboot „Thames" op de rede van Falmouth aangekomen. De brand is uitgewoed en de eerste stuur man van de sleepboot is met de machi nist, twee matrozen en een olieman weer aan boord van het tankschip ge gaan. Men heeft de inhoud van een van de olietanks aan stuurboordzijde, waar in een lek zat, zodat olie verloren ging, over gepompt in een andere, intact zijnde tank, waardoor nog zoveel moge lijk van de lading gered kan worden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 Juni. Leldse Coöp. Groente en Fruitveiling. andijvie 717, peulen 21119, snijbonen 80125, stokbonen 140 190, tuinbonen 2932, kroten 934. pos telein 2224, rabarber 2634. spinazie 9 —12, stoofsla lil12, tomaten A 1.161.59, B 1.17—1.53, C 2.90—1.34. OC 70—84, kom kommers A 2223, B 2930, C 1825, per 100 stuks, sla A 4.30—16.80, en sla B 6.40. bospeen 1744, peterselie 5l'O en selderie 6—10 per 100 bos. ALKMAAR. 2-1 Juni Kaasmarkt; Aan voer 20 stapels fabrdeks-edammer 34.500 kg. (commissienotering f 1,98 (gang f 1.95). Handel redelijk. BOSKOOP. 21 Juni. Coöp. Ver. „De Boskoopse Veiling". Rozen, gr. bloemig 20 6tuksDuisburg 1.201.60, Mad. Butter fly 70—1.20, Vierianden 1.20—1.70. Edith eHlen 1.30, Had'ley 1.60, Better-Times 70 1;10, Rosalandia 1.30, Baccara 4.80, id. ge mengd 2.40. Parel van Aalsmeer 1.40, Peohthold 901.60, New York 1.802.00. Mm Jules Bouetré 1.902.60, Gem. rozen 4163, Babyrozen 10 stuks: Sweetheart 6385, Gloria Mundl 801.30, Juweeltjes 6090, Walfs-Glorie 601.30, Moulin Rou- gé, 851.70, Ellen Pouisen 33, Elze Poul- Nemph 1.50—1.60. Byou 1.10—1.20. Diversen per bos 10 stuks: Campanula blauw 5560, id. wit 3473, Clematis Durondlë 1.10—1.70, ld. Prins Hendrik 1.20, Pyrethrum 32, Anemonen 13, Astroe- melra 1.00, Lelies wit 1.30, Lathyrus ln kleuren 1056. Duizendschoon 15—27. Iris 2477. Margriet 2650, Pioenrozen 10 stuksMarie Lemair 95, Sarah Bernhardt 1.401.90, Monsieur Jules Elic 85'1.50. HOOFDDORP. 20 Juni. Oraambeuire- noteriingen: tarwe f24.50 f25.50, haver f 19.00 f 21.00, gr. erwten f 26.00 f36.00, karwljzaad f63.00 f73.00, gerst f 19.00 f 22.00. Alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN. 21 Juni. Groenteveiling: andijvie 1315, bloem kool A 21—39, id. B 16—19, C 10. bospeen 3752, bonenkruid 12.9013.10, komkom mers 1036, boskroten 1012, kervel 19 21, radijs 5.505.60, postelein 1314. peterselie 12.10—15.60, selderie 7.00—9.80, tomaten 1.73, waspeen 3341, sla 322. rabarber 1635, dubbele prinsessen bonen (per kg) 1.631.66 .sjalotten 1217, tuin bonen 2728, bosuien 57, sboofsla 9.90 10.10, aardbeien 94-2.12, aardappelen: gro te 26—33, drielingen 23—27. kriel 14—18 ROELOFARENDSVEEN, 21 juni. Bloemenveiling: Esther Read 1247, Wir- rals Supreme 3068, Duizendschoon 7 22, Ool'Vlliles 3167, Bruoidsanjers 515, Margrieten 722. Campanula 1236, Py rethrum 1026, Lathyrus 634, Violieren 851.10, Anemonen 313, A'lstroemeria 41 —91, Gladiolen 1.00—1.70, Ixla's 7—10, Galliliairdla 3033 per bos; Am. Anjers 5-10 Lelies 172d per stuk. RIJNSBURG, 21 Juni. Groenteveiling: uien 1517 per kilo, selderie 1012, pe- Eerstellngen 3032, rabarber 3035. poot- terselle 1214, bonekurid 1215. bos kroten 1012, bospeen 40—45, per bos sla 515 per krop. RIJNSBURG, 21 Juni. Veiling Flora: Prijzen per 100 Esther Read 2.50-3.80, Su- Ereme 3.006.10, Anjers 1.302.20, Koren- loemen 801.50 .soablcea 3.00-5.20, Ga- lairdla's 1.803.20; Cewtaurea 2 60—340; Campanula 1.802.70, Papaver 1.702.80. Margrieten wit 1.701.40, per bos; Sege- tum 3044, Goudsbloemen 2530. Bonte Grieten 3345. Athemus 3041, Gips 11 —17. Flox 40—52, Ach ilea 3038. Ixia 16 23. Orion 2028. Am. Anjers per stuk 69. Amarillis 78, Gladiolen- Pierson 10-14. M. Day 14-16, G. Dust 11-14, Sn. Prinses 12-15, Nelly 10-11, Gem. 15-17, Iris Eng. 40-67 p. bos. Lelie Regale 14-19 per kelk; Eremunls 1620 per tak; Pioenen 1217; Zomer Lathyrus 2537 cent per bos Convülles 3.004.73 per 100; Nemph 811 per stuk; Amanda 1012 per st. Pac-Blossum 3.805.10 per 100; Spitfire 4.00—5.30. TER AAR, 21 Juni. Groenteveiling kassnijbonen 1.141.39, B 991.14. stek 7996. stamprinsessenbonen 1.651.80. ld. stek 1.30, peulen 501.10. B 2448. dop pers 3443, oapdoppers 2936, blauw schokkers 6872, tuinbonen 2022, an dijvie 714. nieuwe aardappelen 2829. kriel 2122. tomaten A 1.301.70, B 1.70. C 1.001.50, CC 801.00, waspeen 3137. B 1921, rabarber 2330, postelein 10 15, spinazie 17. aardappelen 9. spitskool 10—13, alles per kg. sla A 11—23, B 3—9. bloemkool 1835. B 1419. C 1013. komkommers A 3443. B 3035. C 17 29, stek 1015. alles per stuk. bospeen 3040,B 31—29, rad'ijs 3. selderie 11 bos kroten 12. bosuien 811, peterselie 11. bosprei 512 alles per bos, augurken 49 59, E 3040, per kg, stoofsla 50 per kist, aandibeien 5&—75, per doosje. Bloemen: Anjers 20, Duizendschoon 17 per bos.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7