Donderdag start Tour de France Parcours aanzienlijk gewijzigd VOOR DE TUINSTOEL Doorlopend kruiswoordraadsel Smyslof's schaakkracht! 1 i !.f 1 1 1 1 1 1 4 1 2 1 2 '4>* ZATERDAG 22 JUNI 1957 Wie zal dit maal de Ronde winnen (Van een speciale verslaggever) Roger Walkowiak werd vorig jaar de winnaar en Roger is niet wat men noemt een klimmer. De opzet was geslaagd, zou men dus zeggen, het was geen klim- specialist die de Tour had gewonnen. Maar de ontevredenheid was zo mogelijk nog groter dan tevoren. De grimpeurs hadden hun lievelingsgerecht negen dagen achtereen voorgezet gekregen, tegen de portie hadden zij geen bezwaar, maar wel tegen het gebrek aan afwisseling. De Tourleiding heeft zich opnieuw beraden en is nu met een nieuwe formule voor de dag gekomen. De kansen voor de niet- klimmers moesten behouden blijven, de bergetappes moesten meer verdeeld wor den. Bovendien dienden de organisatoren, zoals elk jaar, beducht te zijn voor de „dode" etappes, de ritten zonder strijd, waarin de renners erin slagen succes te behalen via de weg van de minste weerstand. Deze ritten vernietigen de belang stelling, en achteruitgaan van de belangstelling zou het einde van de Ronden van Frankrijk betekenen. Er is een parcours-constructie uit de bus gekomen, waarin met dit alles ken nelijk rekening is gehouden en waarin in de allereerste plaats opvalt, hoe de bergetappes nu zijn „uitgesmeerd". Het accent op de cols is verzwaard. Er zijn 20 cols in de route opgenomen, welke voor het klassement van de grote bergprijs zullen gelden. Zes van deze 20 obstakels behoren tot de eerste categorie: de Ga- libier (2556 m hoog), de Vars (2111 m), de D'AlIos (2250 m), de IVIont Faron (1665 m), de Tourmalet (2115 m) en de Aubisque (1704 m). De bergtrajecten zijn aantrekkelijk Bahamontes, Lorono, Ruiz en „Don Mi- guel" Poblet de sterkste is welke ooit aan een Tour deelnam. Bahamontes en Lorono zijn ernstige gegadigden voor de bergprijs, maar favorieten voor de eind zege zijn zij niet. De Belgen dan? Zonder twijfel be schikt de Belgische ploeg over enkele potentiële Tour-winnaars. Niet Jean Brankart. De 27-jarige Luikenaar, num mer twee in de Tour van 1955, is niet geselectioneerd. Hij is niet fit en voor al zijn zenuwen zijn nogal in de war. Neen, de Belgen bouwen dit jaar op van opbouw, maar zeer zwaar en moei lijk ondanks het ontbreken van enkele beruchte monsters als de Aspin, de Pey- resourde, de Izoard en de Croix de Fer. Er is nog een element, dat de Tour van dit jaar een apart aspect geeft. Aan de twee tijdritten, die in vorige jaren op het programma stonden is er een toege voegd. Men dient zich af te vragen of er in het evenement van dit jaar eigenlijk wel een artiest van de allerhoogste klas se optreedt. Fausto Coppi, is historie, Hugo Ko- blet is die extra klasse kwijt en Louison Bobet heeft de voorkeur er aan gegeven niet te starten, tot groot ongenoegen van velen, maar in de wetenschap, dat de Tourleiding begrijpt, dat Bobet, niet in topvorm en welgesteld als hij is, na drie zeges in successie geen nederlaag wenst te lijden. Wie is dan de favoriet? „Titelhouder Roger Walkowiak! In de Dauphjne LI- bere heeft hij niet kunnen bereiken, waar hij op doelde. Charlie Gaul? Hij had de Giro „in zijn zak" en verloor toch. Gastone Nencini dus? Niet con stant, zeggen de Italiaanse experts, al won hij de Ronde van Italië en in maart de Ronde van Calabrië. En zo kan men de lijst van 120 ren ners langs gaan. KANSEN VOOR BELGEN Jacques Anquetil, voor het eerst in de Tour, twijfelt zelf aan zijn lichamelijke conditie sedert hij in Algiers onder de Tijdens internationale atletiekwed- wapenen was. De Zwitsers - „mijn strfjden te Parfjs heeft onze landgenoot sterkste ploeg sedert 1954" heeft Alex Henk Visser het nummer verspringen Burtin gezegd - missen een super-ster gewonnen met een afstand van 7.22 van het kaliber Koblet, Kubler. meter. De Fransman Casseine eindigde Spanje stuurt een équipe, die met o.a. met 7.11 meter op de tweede plaats. Jan Adriaenssens, de renner uit Ruis broek, die reeds drie maal de Tour reed en verleden jaar derde werd; zij heb ben vertrouwen in Fred je Debruyne, eerste in de Ronde van Vlaanderen en in Parijs-Roubaix en tweede in Milaan- San Remo, vooral nu zijn trouwe pa ladijn. Dis Keteleer ook van de partij is. En. zij weten dat Jef Plackaert, de 23- jarige debutant uit Otegem. de kwali teiten bezit van een groot kampioen. Ja zeker, de Belgen zullen hoge ogen kunnen gooien. WAT DOEN DE NEDERLANDERS? Wat zal de Nederlandse ploeg dit jaar presteren? Onze landgenoten hebben in de Tour van 1956 uitstekende resultaten behaald en nog nooit is een Nederlandse renner zo dicht bij een Tour-zege ge weest als Wout Wagtmans het vorig jaar. Men herinnert zich nog hoe hij de gele trui in de 18e etappe van Turijn naar Grenoble kwijt raakte. Ook nu is Wout weer van de partij en ook nu lijkt hij de wedstrijd Rome- Napels—Rome en de Ronde van Italië hebben het bewezen in goede vorm. Maar de onberekenbare Bredanaar is toch niet voor 100 percent een „com pleet" renner en dit moet men in ogen schouw nemen bij het afwegen der kan sen. Jan Nolten is uit de ploeg verdwenen. Wim van Est is er in teruggekeerd. De keiharde man van 't Heike zal zijn par tij weer stevig meeblazen en vooral in de vlakke ritten kan Wim van Est voor vuurwerk zorgen. Daan de Groot en Gerrit Voorting zijn de andere twee routiniers, die met de steun van hun ploegmakkers voor pres taties kunnen zorgen, waarop Nederland trots kan zijn. Zeer veel zal inderdaad afhangen van de geest in de ploeg, die opnieuw onder de ervaren leiding zal staan van Kees Pellenaars. Onze Bridgerubriek In Engeland is het gebruikelijk, dat sommige bridgeclubs wedstrijden houden waarin 2 of 3 „uitgezochte spellen" voorkomen. Tevoren wordt medegedeeld, welke spelnummers dat zijn, zodat elk een gewaarschuwd is als men zulk een spel in het wedstrijdbord tegenkomt. Het volgende „uitgezochte spel" lijkt ons meer iets voor de bridger in een 7 8 3 io II 12. In dit kruiswoordraadsel moeten de woorden direct achter (onder) elkaar worden ingevuld, dus zonder afscheiding door zwarte vakjes. De ij wordt als één letter gerekend. Horizontaal: 1. niet volgens wijs beleid. 2. mening - stel van twee - Romeins cijfer. 3. manier van voortbewegen op water - schuit. 4. slim hulpmiddel - beest- zijde. 5. jongensnaam - iets onvoorwaarde lijk verlangen - graansoort. 6. half vloeibare substantie - praal. 7. dag - voorzetsel - uitdrukking. 8. eveneens - persoonlijk voornaam woord - schilder - naam. 9. bewoner van het hoge noorden - boom - lengtemaat - titel. 10. zeer zonnig - voorzetsel - inhouds maat - zeer. 11. riviertje in Nederland - samensmel ting. 12. verdelers van de erfenis. Verticaal: 1. minderwaardige bezigheid die de mensheid tot nu toe niet heeft kun nen nalaten. 2. nimmer - verdroging en uitsluiting van grond - klinker. 3. ontstellend - meisjesnaam - op de zelfde plaats (Lat. afk.). 4. uitgave - zandheuvel - Franse ont kenning. 5. al - dierengeluid - ter herinnering (afk.) - bekende motorraces - letter die tevens verkeersteken is. 6. afgetakeld door ouderdom - villa en boss treek in midden Nederland - Frans voegwoord. 7. bepaald soort lamp - gebruik maken van - bevel. 8. afzonderlijk - meer dan helemaal niets - spoedig. 9. dwaas van professie - groot bouw werk - meisjesnaam. 10. stad in Afrika - zweefvliegveld - Romeis cijfer. 11. land in het Midden Oosten - arbeid - telwoord. 12. deel van achter ons liggende dag, doch het eerste deel van dit woord ligt in tijd in een andere richting dan het laatste. Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f. 5.- en twee prijzen van f. 2.50 beschik baar waarnaar alleen abonnees kun nen mededingen. Oplossing vermenigvuldiging De oorspronkelijke vermenigvuldiging luidde als volgt: 2 1 0 5 7 9 8 6 7 9 2 4 3 1 2 1 0 5 7 9 8 6 3 1 7 3 9 4 8 4 2 2 1 9 2 4 2 1 1 5 9 6 1 8 9 5 2 1 8 2 1 4 7 4 0 5 8 6 12634788 14303487514938 Een groot deel van de oplossing kon door vrij eenvoudige redenering (op ve lerlei wijze) gevonden worden. Met iets ingewikkelder redenering liet de hele oplossing zich logisch vinden, maar met proberen kwam men (na aanvankelijke redenering) ook een heel eind. Ter ver mijding van verwarring was het het eenvoudigst, eerst de cijfers door letters te vervangen (bijv. een A voor 1, een B voor 2 etc.), waardoor de opgave zich gemakkelijker liet overzien. Een derge lijke vereenvoudiging van de opgave kan bij al dergelijke problemen van vervanging van cijfers door andere cij fers worden toegepast. In de opgave was een foutje geslopen, dat de puzzelaars blijkbaar niet van streek heeft gemaakt, gezien het aan tal ontvangen goede oplossingen. De eerste prijs van f. 5.- werd toege kend aan de heer W. F. Beekman, Ti tus Brandsmalaan 33 te Leiden, de twee prijzen van f. 2.50 aan de heer C. Hakemulder, Morsweg 102 te Leiden en aan de heer G. Blote, Koninginne- laan 86 te Leiden. De prezen worden de winnaars toegezonden. tuinstoel met koele dronk naast zich, dan voor de wedstrijdtafel: Sch. 5, 4 Ha. A, H. 8 7 5 Ru. V, 10, 7.' 6 KI. B, 2 Sch. B. 3, 2 N Sch. 10. 9 Ha. 4 3 w n Ha- v- B' 6. 2 Ru. A H 3, 2 7 Ru. 8, 4 KI. A, 9, 5, 4 KI. H 10. 8, 7. 6 Sch. A, H. V 8 7, 6 Ha. 10. 9 Ru. B, 9, 5 KI. V, 3 Zuid gever. OW kwetsbaar. Gegeven was het volgende biedver- loop: zuid 1 schoppen west pas noord 2 harten oost pas zuid 2 schoppen allen passen. Bij het tegenspel waren de ow-paren op eigen krachten aangewezen en dat be hoorde volgens de samenstellers op de volgende manier te gaan. In slag 1 en 2 maakt west zijn twee hoge ruitens, en als oost daarop resp. Ru. 8 en Ru. 4 bijspeelt, weet west dat hij de kleur moet vervolgen. De derde ruitenslag wordt dan door oost inge- troefd, maar nu? Met open kaarten ziet U het mis schien wel oost moet n.l. klaveren heer naspelen. Als die hem blijft, is het duidelijk dat west KI. Aas heeft, zodat oost klaveren naspaelt en west aan slag komt. West speelt dan zijn laatste Ruiten en oost troeft deze in met Schoppen 10, zuid is machteloos en gaat één down. Troeft hij over. dan moet hij daarvoor een honneur gebrui ken en west zal later nog de troefboer maken. Het principe van dit spel is, dat ow ervoor moeten zorgen tijdig hun slagen in Klaveren binnen te krijgen, alvorens de 4e Ruiten wordt ingetroefd. Zou oost. in slag 4, niet Klaverenheer maar een kleine Klaveren spelen, dan komt west ontijdig aan slag; als west nu de vierde Ruiten speelt kan oost wel introeven.. VERTROUWEN IN DE JEUGD Voor die geest ls het vooral ook van belang hoe de jeugdige leden van de ploeg zich zullen houden. De komende weken zullen het leren, maar men mag bij voorbaat vertrouwen hebben in dit deel van de Oranje-équipe, als goede aanvul ling en steun van de oude vertrouwde kern. De kwaliteiten en mogelijkheden van Leo Pluym en „Mies" Stolker zijn be kend. De beide Pieten, van Est en De Jongh, hebben in het criterium van de Dauphine Libéré getoond renners te zijn, die behalve over snelheid ook over moed. uithoudingsvermogen en opofferingsge zindheid beschikken. De felle, taaie Arie van Wetten en de even onverzetelijke Joop Kersten, twee nuttige knechten, completeren het tien tal, dat met uitzondering van wat ge mor in de kringen rond Jan Nol ten. met volledige Instemming van de Nederlandse wielergemeenschap het grote avontuur tegemoet gaat. Want „la grande bouclé" is een avon tuur. Een sportief avontuur, maar soms een gevaarlijk avontuur, waarin de pech- duivel een ogenschijnlijk zekere triomf in een teleurstelling kan omzetten. Daarom is een voorspelling doen zo moeilijk! „SWIFT-COMBINATIE" De uitslag van de pelotonrit over een afstand van 51 km geldig voor de avond competitie is als volgt: A en B-klasse: 1. A. v. Houwelingen 1.17.59, 2. H. V. Gent. 3. H. v. d. Laan: C klasse: 1. P. Hoogman 1.19.12, 2. B. Slingerland, 3. A. v. Zijp; D klasse 34 km.: 1. R. Riethoven 50.55, 2. N. Kooien, 3 W. Verhoorn. De volgende tijden werden gemaakt in de 34 km recordrit: H. v. d. Laan 53.24. H. v. Gent 54.47. L. Sikking 55.30. A. v. d. Kaav 55.37. D klasse 17 km.: K. Kas teel 27.37. W. Verkoorn 27.40. N. Kooien 28.06. B. Zoet 29.06, P. v. Went 30.02. In verband met het kampioenschap van Nederland, dat morgen op het cir cuit te Zandvoort wordt verreden, zijn er geen clubwedstrijden. Maandagavond 6.30 uur verzamelen zich de deelnemers aan het sportdefilé Zoe- j terwoudse Singel 95. TOUR DE FRANCEPLOEG RIJDT IN ZANDVOORT. Schulte nog eenmaal naar de wereldkampioenschappen. Morgen komen 350 amateurs-renners in Zandvoort aan de start om elkaar over een afstand van 150 kilometer het Nederlands kampioenschap te betwisten. In een revanchewedstrijd van het weg- kampioenschap voor profs over ongeveer 125 km. zal. behalve alle bekende renners van de fabrieksploegen ook de volledige Tour de France-ploeg starten met Wagt mans, Wim van Est, Piet van Est, Gerrit Voorting, Van Wetten, Stolker, De Groot Van der Pluym, Kersten, De Jongh, Van Sluis, Van der Brand en Bergmans. Gerrit Schulte, die naar hij zelf zegt in prima conditie is, heeft eveneens voor de wedstrijd ingeschreven. „Als ik in deze wedstrijd nog eens goed voor de dag kom, dan wil ik alsnog mijn kan didatuur stellen voor de komende we reldkampioenschappen, die dit jaar in Waregem (Belg.) worden gehouden, zo zei de altijd jonge Schulte. COMPETITIEPROGRAMMA Eerste klas A: HBS—HCC II; ACC— Haarlem; Hermes DVS—HCC I; Rood en Wit—VOC. Eerste klasse B: ACC IIPW (22/6); Quick (Haag)Kampong; VVVPW. Tweede klasse B: Excelsior IIVOC II; LCC—Hermes DVS II; 41 Grn Hook —HBS II. Tweede klasse C: Groen GeelRogge- woning; HerculesKrekels; Hermes DVS III—Sparta II. Tweede klasse E: BMHCACC III; Haarlem II—VVV II; R. en W. IV— Ajax L. doch zuid gooit eenvoudig zijn verlie zende Klaveren weg en zuid wint het spel. Had U dat als oost gevonden, dat naspelen van Klaverenheer? In uw tuin stoel of aan de bridgetafel? Vooral het laatste zou héél erg mooi zijn geweest. De Japanse eerste minister Mobu- suke Kishi. die op het ogenblik in de Verenigde Staten is, heeft een partij golf gespeeld met president Eisen hower. President Eisenhower be spreekt met premier Kishi enkele spelmomenten. Sportagenda Voetbal: Rava—ASC, Den Haag, Zui dersportpark, 2.30 uur nam. Waterpolo: Nederland—België, Sas-van- Gent. Toernooi „de Zijl", Leiden (22/6 te 6.30 uur nam). Zeilen: Nat. wedstrijden op Westeinder- plassen. Paardesport: Rennen op Duindigt. Biljarten: Stedenwedstrijd Leiden— Haarlem, Lage Rijndijk 20 en Haven I 40, 11 uur voorm. Gymnastiek: Kopenhaagse Akademie, Sted. Gymnasium, 2.30 uur nam. Wielrennen: Circuit van Zandvoort. Kampioenschap van Nederland. VOETBAL AMSTERDAM 2—UVS 2 De aanvankelijk voor morgen vastge stelde competitiewedstrijd Amsterdam 2 —UVS 2, zal reeds hedenavond om 7 uur op het UVS-terrein worden gespeeld. VOETBAL PROGRAMMA VOOR ZONDAG 23 JUNI Betaald voetbal: Res. Ie klasse B: Amsterdam 2UVS 2 (terrein UVS) Amateurs: Kamp. van Nederland: MauritsBe Quick <Z.). Promotie naar lë klasse: OSVVUC, DCV—DCG '22/6. 7 uur nam.) Promotie naar 3de klasse: RavaASC RKWIK—Rijswijk. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE BeslissingswedstrijdBodegraven Koudekerk, 414 uur (terrein Koude kerk). Kamp. 3de klasse: Wassenaar 2 Duinoord 3. Om de Bronzen Zwaluw: Quick Boys 3Huizen 2 (6 1/4 uur). Fifa-bestuur vergaderde STRAFFEN VOOR HONGAARSE SPELERS OVERGENOMEN Het dagelijks bestuur van de Fifa is te Ztirich bijeen geweest. De vergaderin gen werden, in verband met ziekte van de voorzitter A. Drewry, gepresideerd door onze landgenoot K. J. J. Lotsy, eerste vice-voorzitter. Naar aanleiding van de „kwestie-Hon- ved" werd besloten, dat de door de Hon gaarse Voetbalbond uitgesproken straf fen door de Fifa worden overgenomen. Ferenc Puskas en Zoltan Czibor mogen dus tot 3 april 1958 niet spelen; Sandor Kocsis, Guyla Grosics en Istan Szolnok hebben een speelverbod tot 3 oktober 1957, terwijl de schorsingen van Gustav Garamvoelgyi en Gyula Szabo voort duren tot 3 augustus 1957. Al deze straf fen gingen in per 3 april 1957. De Hongaarse voetballers, wier straf fen door de Fifa zijn overgenomen, zul len na het beëindigen van hun schorsing gedurende nog één jaar niet kunnen spelen. Zij moeten namelijk bij overgang naar een andere vereniging reglementair een wachttijd van een jaar in acht ne men. Puskas bijvoorbeeld mag nu pas per 3 april 1959 voor een andere vereni ging dan „Honved" uitkomen. Het merendeel van de uit Hongarije gevluchte voetballers zal per 1 Juli 1957 weer in Fifa-verband mogen spelen. Voor enkele andere spelers met name genoemd gaat deze toestemming in op 20 oktober 1957. Alle aangesloten bonden zullen schrif telijk van deze beslissingen in kennis worden gesteld. De nationale voetbalbonden van Ma rokko, Tunis, Noord-Korea en de Domi nicaanse Republiek werden, onder het voorbehoud dat de afgevaardigden van de aangesloten landen op het Fifa-con- gres in 1958 hiermede akkoord zullen gaan, als nieuwe leden aanvaard. Een aantal commissies werd opnieuw samengesteld. Mordy S. L. Maduro, voorzitter van de Curagaose Voetbal bond, werd benoemd tot lid van de financiële commissie, Karei Lotsy be hield zijn plaats in de organisatie-com missie voor het wereldkampioenschap 1958 en Karei van der Meer werd op- Om de Casa Cara-beker Demmendal verslaat koploper v. d. Oord De vijfde ronde van het Casa Cara- toernoof te Katwijk was er een met verrassende uitslagen. V. d. Oord, die ongeslagen aan de top stond, kreeg een onverwachte nederlaag tegen zijn clubgenoot Demmendal te slikken. De grootste verrassing was echter, dat Jerry Bey zijn eerste nul boekte te gen de Katwijkse kampioen Barn- hoorn in een emotionele partij. Het gedrang op de ranglijst is, door deze vreemde gang van zaken, zeer toege nomen! Demmendal speelde een zeer solide partij, bouwde een goede stelling op en won overtuigend. Jerry Bey, die het Koningsgambiet beproefde, kreeg in den beginne een ge drongen stelling. Toen hij zich had los gewerkt. maakte hij een ernstige blun der, wat op verlies van een loper kwam te staan. Weliswaar won hij het stuk te rug. doch tegen sluitingstijd schoot hij opnieuw een bok en gaf enige zetten la ter op. Een belangrijk verliespunt! Teleng probeerde tegen Hoek het al oude Philidor-systeem, dat resulteerde in stukwinst, wat genoeg was om te ze gevieren. De Noordwijker Turk houdt de race goed vol. Ditmaal bond hij de NZH-er Goudriaan aan zijn zegekar. De stand luidt thans: 1. Th. v. d. Oord jr. 3>/2, 2. W. G. Dem mendal 3 en 2 afgebr. partijen. 3. Jerry Bey 3 en 1 afgebr. partij. 4. J. Turk 2y2, 5. C. Barnhoorn V/2, 6.'F. Teleng 114, 7. M. J. Goudriaan 1 en 8. D. Hoek 0 en 1 afgebr. partij. De 6e ronde geeft de volgende partijen: Teleng-v. d. Oord jr., Turk-Hoek, Barn- hoorn-Goudriaan, Demmendal-Bey. CRICKET TWEEDE TESTMATCH ENGELAND— WEST-INDIË. Grote Britse winstkans. Een prachtige century van Colin Cow- drey (152) en een gelukkige 82 van God frey Evans, die tot zes maal toe werd gemist, heeft het vrijwel zeker gemaakt dat de tweede testmatch tussen Enge land en West-Indië in een overwinning voor de gastheren zal eindigen. Op Lords kwam het Engelse team tot een score van 424 runs, in antwoord op het Westindische eerste inningstotaal van 127. Ook in de tweede innings was West-Indië niet bijster gelukkig. De eer ste drie wickets leverden slechts 45 pun-, ten op, zodat de voorsprong van Enge land thans 252 runs bedraagt. Cowdrey en Evans zorgden voor een nieuw re cord in het Engelse test-cricket, door een wicketstand van 174 runs op te zet ten. Was de innings van Cowdrey, die de 152 runs in 5 uur en 20 min. ver gaarde, kansloos, Evans daarentegen had buitengewoon veel geluk, zes maal werd hij gemist, doch tenslotte werd zijn over moedige wijze van spelen hem nood lottig. De mogelijkheid bestaat, dat de be slissing reeds vandaag, dus op de derde dag, valt. De eerste wedstrijd van deze rubber, te Manchester gespeeld, ein digde in een draw. nieuw benoemd tot lid van de interna tionale scheidsrech terscommissie. Er zal een commissie worden benoemd die zal onderzoeken of het mogelijk is het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap 1962 in Santiago (Chili) te houden. Onze schaakrubriek Twee prachtige staaltjes (Van onze schaakmedewerker) Wy laten hier twee partijen volgen uit de match om het wereldkampioen schap tussen V. Smyslof en M. M. Botwinnik, teneinde Smyslof's kwaliteiten enigszins te belichten. Het zou te veel ruimte vergen indien we alle capaciteiten van de nieuwe wereldkampioen uitvoerig zouden bespreken. De 17de party van de match, die als eerste hier volgt, toont Smyslof als eindspelkunstenaar, de tweede als „verdediger" in een moeilijke stelling. Wit: M. M. Botwinnik. Zwart: V. Smyslof. INDISCH (na verwisseling van zetten) 1. Pf3 Pf6; 2. g3 g6; 3. c4 c6; 4. Lg2 Lg75. d4 0—0; 6. Pc3 d5; 7. cxd5 cxd5; 8. Pe5 b6; 9. Lg5 Het is de vraag of dit idee navolging verdient. Wit besluit namelijk zijn dameloper voor het paard op f6 te ruilen. 9Lb710. Lxf6 Lxf 6; 11. 0—0 e6; 12. Tacl Lg7; 13. f4 f6; 14. Pf3 Pc6; 15. e3 Dd7; 16. De2 Pa5; 17. h4 Dit blykt een ernstige verzwakking van de witte koningsstelling te zijn. Noodzakelijk was b2—b3 teneinde zwarts plan het paard naar e4 te brengen te ontzenuwen. 17Pc4; 18. Lh3 Pd6; 19. Kh2 a5; 20. Tfel b5; 21. Pdl b4; 22. Pf2 La6; 23. Ddl Tfc8; 24. Txc8t Txc8; 25. Lfl Lxfl; 26. Txfl Dc6; 27. Pd3 Dc2t!; 28. Dxc2 Txc2t; 29. Tf2 Txf2t; 30. Pxf2 Pc4; 31. Pdl SMISLOF i /Vv, 2 m abode t Kb BOTWINNIK Zwart staat hier iets beter omdat de witte paarden geen steunpunten op c5, e5 of g5 kunnen bemachtigen. Het is leerzaam om te z:cn hoe Smyslof dit fraai eindspel gaat winnen. 31Kf7; 32. b3 Pd6; 33. Kg2 Vermoedelijk is g3—g4 de beste voort zetting. Dit blijkt uit zwart's nu volgen de zet: 33h5; 34. Kh3 Pe4; 35. g4(?) Maakt de h-pion uiterst kwetsbaar! De tekstzet blijkt in het verdere ver loop wit's ondergang te zyn, want op den duur gaat de h-pion verloren. Het beste was met 35. Kg2 een afwachtende houding aan te nemen. 35hxg4t36. Kxg4 f5t; 37. Kh3 Lf6; 38. Pel Kg7; 39. Pd3 Pc3! 40. Pxc3 bxc3; 41. Pel Kh6; 42. Pc2 Le7; 43. Kg3 Kh5: 44. Kf3 Kxh4; 45. Pel g5; 46. fxg5 Kxg5; 47. Pc2 Ld6; 48. Pel Kh4; 49. Pc2 Kh3; 50. Pal Kh2; 51. Kf2 Lg3t; 52. Kf3 Lh4; 53. Pc2 Kgl; 54. Ke2 Kg2; 55. Pal Wit kan hier weliswaar de c-pion ver overen met Kd3, doch dan verliest hy na 55Kfl! 56. Kxc3 Ke2 de e-pion, waarna de zwarte f-pion de stryd gaat beslissen. 55Le7; 56. Pc2 Kg3; 57. Pel Ld8; 58. Pc2 Lf6; 59. a3 Le7; 60. b4 a4l; 61. Pel Lg5; 62. Pc2 Lf6; 63. Kd3 Nood breekt wet! Wit moest nu reke ning gaan houden met een eventueel f5—f4. 63Kf2; 64. Pal Ld8; 65. Pc2 Lg5; 66. b5 Ld8; 67. Pb4 Lb6; 68. Pc2 La5; 69. Pb4 Kei. Hier gaf Botwinnik de party op. Na 70. Pc6 Kdl! is het uit, terwyl 70. Kxc3 Ke2 ook geen uitkomst biedt. 9DE MATCHPARTIJ Wit: M. M. Botwinnik. Zwart: V. Smyslof. 1. c4 Pf6; 2. Pc3 g6; 3. g3 Lg7; 4. Lg2 C—0; 5. d4 d6; 6. Pf3 c6; 7. 0—0 Lf5; 8. Ph4 Le6; 9. d5 cxd5; 10. cxd5 Ld7; 11. Le3 Pa6, 12. Ld4 Da5; 13. Tel Pc5; 14. e4 Pa4; 15. Pxa4 Dxa4; 16. b3 Da3; 17. f4! Lb5; 18. e5 Pd7; 19. e6 Lxd4t; 20. Dxd4 Dc5; 21. Pf3! fxe6; 22. dxe6 Pf6; 23. Tacl Dh5; 24. Pg5 Lc6; 25. Lxc6 bxc6; 26. Txc6 Pg4; 27. h4 h6; 28. Pf7 Kh7; 29. b4 Tac8; 30. Txc8? Txc8; 31. Pxd6 (verrassend!) exd6; 32. Dxa7t Kh8; 33. Dd7 'Tc3!; 34. Dd8t Kh7; 35. Dd7t Kh8; 36. Dd8t Kh7; 37. De7t Kh8; 38. De8t Kh7; 39. De7t Kh8; 40. De8t Kh7. Remise. Waarschijnlijk heeft Botwinnik op de 30ste zet de winst laten glippen. Overigens een zeer bijzondere party! JERRY BEY.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5