TVf K.A.B. verheugd over herstel •;§C [H (UWE RSVEQjp „Amsterdam Diamantstad'" werd geopend door minister Zijlstra Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 22 JUNI 1957 1\ C A vier maanden is de wereld einde lijk te weten gekomen, wat de Chinese communistenleider Mao Tse-toeng in februari in een rede te Peking precies gezegd heeft over me ningsverschillen tussen regering en volk. Wat al eerder vermoed werd op grond van geruchten over die toespraak van Mao, is thans zekerheid geworden: de kopstukken in China laten een betrek kelijk zelfstandig geluid horen. Terwijl Kroesjtsjef, even hardnekkig als naïef, voortgaat te ontkennen, dat er zulke tegenstellingen in zijn land zouden be staan, blijkt Mao volmondig te hebben toegegeven, dat ze er in Rood-China wèl zijn, iets waaraan in het vrije Westen natuurlijk nog nooit getwijfeld is. Men kan dus in het vervolg van drie varian ten in het wereldcommunisme spreken: de Sovjetrussische, de Titoïstische en de Chinese. Nu vergisse men zich niet d$or te denken, dat deze onderlinge verdeeld heid de stootkracht van het communis me in ernstige mate zou verzwakken. Deze drie blijven immers één in hun afkeer van het „kapitalisme" en met name de Chinese zoetsappigheid schijnt weinig anders dan een gevolg te zijn van interne moeilijkheden. Wie zijn boeien met zich sleept, is daarom nog niet vrij, zegt een Frans spreekwoord. TROUWENS, hoe hard het commu nistische systeem in de jaren tus sen 1949 en 1954 irf China heeft toegeslagen, blijkt wel uit het aantal doden, dat in die eerste periode is ge vallen: officieel 800.000, maar volgens betrouwbare schattingen een veelvoud van dit getal. Miljoenen Chinezen zijn dus afgemaakt om het communisme in dit enorme land (bijna tien miljoen km2) met zijn beangstigend-grote be volking van ongeveer 600 miljoen (een kwart van de wereldbevolking) ingang te doen vinden. Vanzelfsprekend kan men aannemen, dat vele slachtoffers geboet hebben voor de uitbuiting, waar aan zijzelf of hun familie zich schuldig hadden gemaakt. Een emancipatie-pro ces, dat zich bijv. in ons land over vele eeuwen heeft uitgestrekt, voltrok zich daar, onder een doodarme bevolking met haar latente verzet tegen tal van feodale vei'houdingen, in een tijdvak van weinige maanden. En wat er gebeurt als de ver drukten hun kans schoon zien, daaraan herinnert ons in eigen omgeving de Franse Revolutie. Overigens waren de horige boeren in China er reeds in de vijfde en vierde eeuw vóór onze jaartel ling in geslaagd vrjj te worden, maar lang heeft het niet geduurd: daarna volgde- een termijn van twintig eeuwen, waarin het grootgrondbezit doorlopend een van de allerbelangrijkste problemen was. HOE langer de evolutie van de brede massa wordt uitgesteld, hoe hevi ger de krampen zijn, waaronder zij zich tenslotte voltrekt. De Franse Revo lutie heeft haar duizenden verslagen, maar de Russische haar tienduizenden, waarbij men deze cijfers niet al te let terlijk dient op te vatten. Op de om wenteling in Frankrijk volgde bovendien de vrijheid, op die in Rusland en China een nieuwe dictatuur, de communisti sche, die in beide gevallen door bloedige terreur het volk de kortstondige vrijheid ontfutselde. De Russen hebben zich daar nu al veertig jaar mokkend bij neerge legd, maar in China heeft de bevolking blijkbaar anders gereageerd, hetgeen gezien de aard van deze mensen, niet behoeft te verwonderen, al spelen ook de omstandigheden uiteraard een rol van betekenis. 13 Mao's rede eensdeels een gevolg van de ontwikkeling in de Oosteuropese landen, waar het verzet in Oost- Duitsland, Polen en vooral Hongarije hem de ogen geopend heeft voor het gevaar van een opstand, anderdeels zou hij, als keihard marxist, nimmer gespro ken hebben zoals hij in februari j.l. deed, indien de binnenlandse verhoudingen hem daartoe niet genoopt hadden. Als de Chinezen gehoopt hebben, dat de communistische beloften hen in korte tijd van een feodale in een ideale wereld zouden overplaatsen, dan is hun nu toch wel duidelijk geworden, dat die toezeg gingen nog lang niet in vervulling zijn gegaan. Want wat er dan veranderd moge zijn, de toeneming van de bevol king met vele miljoenen per jaar is immers dezelfde gebleven, al spant het nieuwe bewind zich tot het uiterste in het volk op de hoogte te brengen van methoden tot geboortebeperking. Ook de overstromingen en misoogsten, die voor heen zoveel ellende veroorzaakten, heb ben zich aan de komst van het com munistische regiem niets gelegen laten liggen. Men ziet het: het teveel aan mensen en het tekort aan voedsel is ook nu nog hetzelfde gebleven. DE druk van deze natuurlijke facto ren is nog in sterke mate ver zwaard door menselijk ingrijpen. De communisten begonnen namelijk ter stond voorrang te geven aan de zware industrie, hetgeen een zeer nadelige in vloed had op de produktie van con sumptiegoederen. Russische hulp baatte wel iets, maar niet voldoende. Tegelij kertijd werd in de landbouw het collec tieve systeem ingevoerd, dat evenwel zo weinig in de smaak viel, dat er al spoe dig een ware vlucht van het platteland ontstond. Gevolg: verminderde voedsel - produktie en snelle toeneming van de stedelijke bevolkingen. In de steden nam de werkloosheid dientengevolge zulke vormen aan, dat de communistische politie op grote schaal „vagebonden" begon te arresteren en naar hun dorpen terug te sturen. DE Chinezen mogen zich gelukkig prijzen, dat de orthodoxe marxist Mao toch altijd nog zoveel Chinese wijsheid en soepelheid heeft overgehou den, dat hij nu een andere koers heeft ingeslagen. Nee. niet de weg naar demo cratische vrijheid, maar toch wel de aanvaarding van vrijer debat. Typerend is zijn uitspraak: „laat honderd bloe men bloesemen", met andere woorden: wij, leiders in Peking, aanvaarden de mogelijkheid van andere levensvormen dan die, waaraan wij zelf de voorkeur geven. Het ligt voor de hand, dat hij daarbij wel degelijk op handhaving van de communistische beginselen zal blij ven staan, maar in elk geval is er enige speling. De grote negentiende-eeuwse Russische schrijver Toergenjef heeft eens gezegd: „De mens is in staat te begrijpen hoe de ether golft en wat er in de zon gebeurt, maar hoe iemand zijn neus kan snuiten op een andere manier dan hijzelf, dat komt hem onbegrijpelijk voor". Het lijkt ons niet toevallig, dat deze scherp-kritische uitspraak uit Rus sische mond kwam. De hele ziekte van het Kremlin-communisme is in deze woorden als het ware samengevat. Zoals gezegd, zelfs een overtuigde communist als Mao is nog Chinees genoeg om in te zien, dat er eens op een andere manier gesnoten moet worden. Maar het zal wel in een rode zakdoek zijn! O Vervolg van pag. 1 In een onderhoud met het A.N.P, merkte de voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. Middel huis, op, verheugd te zijn over de thans deze het N.V.V. gepubliceerde verklaring inzake het herstel van de samenwerking in de Raad van Vakcentralen. De heer Middelhuis, die toen nog geen overleg met zijn bestuur had gepleegd, gaf als zijn persoonlijk commentaar te kennen, dat het besluit van het N.V.V. om de samenwerking in de Raad van Vakcentralen te herstellen, als zeer be langrijk moet worden beschouwd. Het N.V.V., aldus de heer Middelhuis, handhaaft ook in deze verklaring zijn eigen standpunt met betrekking tot het bisschoppelijk verbod voor katholieken om lid te zijn van het N.V.V. Uit de verklaring van het verbonds- bestuur van het N.V.V. blijkt, volgens de heer Middelhuis, dat het N.V.V. aan het herstel van de samenwerking tussen de bonafide vakorganisaties zo'n grote waar de toekent, dat het, nu enige misverstan- Albanië is sterke basis van de Russische Marine De Russische Marine heeft een gedeel te van Albanië in een gewapend kamp veranderd, hetgeen een ernstige bedrei ging vormt voor de Geallieerde strategie in de Middellandse Zee, aldus schrijft het invloedrijke Romeinse bal „II Tem po". Het gewoonlijk goed ingelichte blad zegt. dat de Russen, volgens de ter be schikking" staande inlichtingen: een duikbootbasis onder water, onder de rotsachtige kusten van het eilandje Saseno, op minder dan 80 km. van de Italiaanse kust, hebben aangelegd; de marine-basis van de Albanese ha ven Valona hebben versterkt en uitge breid; een netwerk van vijf vliegvelden heb ben aangelegd, geschikt voor snelle straaljagers en bommenwerpers. Het blad citeert de mededeling, kort geleden door de Zesde Vloot gedaan, volgens welke eenheden van dit grote Amerikaanse smaldeel „niet-geïdentifi- ceerde" duikboten hadden gesignaleerd in de wateren rond Griekenland en in het oostelijk gedeelte van de Middel landse Zee. „II Tempo" beweert, dat die duikboten j van Albanese bases kwamen. Het blad schrijft ook, dat de Russische duikboten en ander materiaal aan boord van ge- j wone Russische vrachtschepen via de Zwarte Zee of via Gibraltar en ook voor een deel over land zijn aangevoerd. De Russische vrachtschepen zouden enige duikboten in de ruimen hebben, die dan in Albanië zouden zijn gelost. Een soortge lijk bericht is reeds eerder gepubliceerd, o.q^.door het Amerikaanse persbureau Unued Press. Braziliaanse president bezocht nieuwe hoofdstad De president, van Portugal. Craveiro Lopes, heeft gisteren, vergezeld van zijn Braziliaanse ambtgenoot Kubitschek, een bezoek gebracht aan Brasilia. Bra silia zal waarschijnlijk binnen een jaar de plaats innemen, die Rio de Janeiro thans inneemt: hoofdstad van Brazilië. Alle verkeer naar Brasilia gaat tot op heden door de lucht. Twee vliegvelden zijn namelijk al gereed, doch de wegen die naar de nieuwe hoofdstad leiden zijn nog niet veel meer dan tractorspo ren. Brasilia, dat op ongeveer 1800 meter hoogte ligt, heeft vrijwel het gezondste klimaat van geheel Brazilië. Het is er het gehele jaar door vrij zacht, terwijl Rio bijzonder warm kan zijn. De afstand-door-de-lucht naar Rio en Sao Paulo bedraagt ongeveer 880 km. De bevolking telt momenteel tweedui zend zielen, overwegend bouwvakarbei ders, die in noodwoningen zijn onderge bracht. Hoewel het presidentiële paleis momenteel nog niet meer is dan een twee verdiepingen hoog betonskelet en het hotel Brasilia ten hoogste zes gasten kan herbergen, hoopt de regering de stad volgend jaar februari in gebruik te kunnen nemen. Tussen de hoofdstad Rio en het snel groeiende Sao Paulo be staat al lange tijd jaloezie en afgunst. Brasilia zal als nieuwe hoofdstad deze naijver misschien kunnen opheffen. den met betrekking tot enkele passages in het bisschoppelijk Mandement van 1954 zijn opgehelderd, bereid is dit grote goed te stellen boven zijn eigen stand punt. CNV nog geen commentaar Van de zijde van het Christelijk Natio naal Vakverbond kon men nog geen commentaar op de verklaring van het N.V.V. geven. Voorzitter en secretaris van het C.N.V. vertoeven namelijk mo menteel in Genève. Niet automatisch De voorzitter van het N.V.V., de heer C. W. van Wingerden, heeft gisteravond in een toespraak voor de radio een uit eenzetting gegeven over het beoogde herstel der samenwerking tussen de drie grote vakcentralen. De samenwerking tussen de vakcentralen is door deze ver klaring niet automatisch hersteld, aldus spr., maar het herstel van de samenwer king tussen de bonafide vakcentralen, met waardering voor ieders standpunt, acht het N.V.V. van zodanig belang, dat het indien enigszins mogelijk daartoe geen beletsel kan en wil vormen. GthROEDER^YtT^A N HEEK MANCHESTER CORDUROY TINNEROY Amerikaanse archeoloog in Egypte gearresteerd De Egyptische politie heeft de Ameri kaanse archeoloog, professor Charles Arthur Muses, gearresteerd, die onlangs in samenwerking met de Egyptische des kundige, Sjafik Farik, bij Dahsjoer een piramide uit de dertiende dynastie heeft ontdekt. De Amerikaan werd aangehouden toen hij op het punt stond met een vliegtuig uit Cairo naar New York te vertrekken. In zijn bagage zouden oude kunstschat ten aangetroffen zijn. Voorts zouden bij huiszoeking zilveren munten en een pistool met munitie zijn gevonden. De Amerikaanse geleerde werd in het bij zijn van de Amerikaanse consul in Cairo ondervraagd. Het ontdekken van de piramide heeft in kringen van deskundige veel stof doen opwaaien. Tot op heden dacht men, dat er na de twaalfde dynastie geen pira miden meer gebouwd waren. Deskundi gen die aan deze opvatting vasthouden, betwijfelen of men bij de nieuwe vondst van een piramide kan spreken. Volgens hen is het meer een mastaba (graf monument) Nieuwe Canadese regering gevormd John Diefenbaker, leider der Cana dese gematigd-conservatieve partij, die bij de jongste algemene verkiezingen in Canada het grootste aantal stemmen behaalde, heeft een nieuw kabinet ge vormd, dat uitsluitend uit leden van zijn partij is samengesteld. De uit zeventien ministers bestaande regering is gisteren beëdigd. Zij komt in de plaats van de liberale regering onder S. Laurent. De liberalen waren in Canada al geruime tijd aan de macht. Hun ver kiezingsnederlaag kwam als een verras sing. De 61-jarige Diefenbaker wordt premier en minister van Buitenlandse Zaken. Diefenbaker heeft indertijd de voor malige liberale premier, St. Laurent, ver weten, dat hij Engeland en Frankrijk, ten tijde van de crisis om het Suez- kanaal, „in de steek had gelaten". Overigens heeft de nieuwe premier verklaard, dat hij geen reden zag om verandering te brengen in de grote mate van eenstemmigheid, welke er tussen de vorige regering en zijn partij ten aan zien van de buitenlandse politiek heeft bestaan. Diefenbaker zei, dat hij de nood zaak ervan inzag, dat de V.S. „een grote plaats in de wereldzaken innemen" ter wille van de vrede. De eerste minister gaat zondag naar Londen voor het bijwonen van de bijeen komst van premiers van het Gemene best. Schade in Fargo bedraagt vijftien miljoen dollar In de plaats Fargo, in de Amerikaanse staat Noord-Dakota, die in de nacht van donderdag op vrijdag door een wervel storm is geteisterd, zijn tien personen omgekomen, onder wie zes kinderen van één familie. Er zijn 85 gewonden. Vijfhonderd huizen, vier kerken en een schoolgebouw zijn door het geweld van de windhoos vernield; talrijke andere gebouwen en auto's werden beschadigd. De aangerichte schade wordt op vijf tien miljoen dollar (ongeveer 55 miljoen gulden) geschat. De burgemeester van Fargo heeft de Amerikaanse federale autoriteiten ver zocht te helpen bij het onder dak bren gen van tweeduizend daklozen. Fanfani geeft het op Fanfani, de leider van de Italiaanse christen-democratische partij, heeft gis teren zijn poging om een nieuwe Itali aanse regering te vormen, opgegeven. Hij heeft president Gronchi meegedeeld, dat „onoverkomelijke moeilijkheden" bij de opstelling van een regeringsprogram, herstel van de centrumcoalitie, die Italië de afgelopen tien jaar heeft geregeerd, onmogelijk gemaakt hebben. Verwacht wordt, dat de president Gronchi een andere leider van de chris ten-democratische partij zal belasten met de taak, een minderheidsregering samen te stellen waardoor een einde zou komen aan de kabinetscrisis, die reeds 46 dagen duurt. De algemene verkiezin gen in Italië zijn vastgesteld op juni 1958 maar zouden tot oktober van dit jaar vervroegd kunnen worden. In Nederland overal en altijd sportief verkeer Een sportief gebaar op de weg is welkom als een tintelende lentedag. Sportieve gebaren worden steeds meer gemaakt. Auto's stoppen voor voetgangers, prima! Fietsers geven voorrang aan een oude dame. Geluk gewenst! Een brommer gaat hoffebjk voor een fiets op zij. Goed zo! Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt nog meer sportieve mensen voor een veilig verkeer. Politie zit frontloge „Soiree de diamantsvoor Eurovisie Universitaire opleiding notarissen op komst De Broederschap der Kandidaat-No tarissen heeft gisteren in Arnhem de algemene vergadering gehouden, welke samenkomst namens de minister van Justitie is bijgewoond door mr. J. M. Polak. De voorzitter, de heer. Ploegmakers deelde bij de opening o.m. mede ten aanzien van de notariële universitaire opleiding, waarvoor het notariaat heeft gestreden, dat er eindelijk een kans op verwezenlijking is. slechts klein is, met een basis van niet meer dan 50 vierkante meter. Volgens Egyptische kranten heeft prof. Muses geprobeerd papyrusrollen, blad goud voor het versieren van mummies en kleine beeldjes uit het land te willen vooral omdat het bouwsel smokkelen. Advertentie Vanmorgen is de eerste diies gevierd va nide stichting van de Technische Hoge school te Eindhoven. Meer dan vijfhonderd genodigden hadden gehoor gegeven aan die oproep van ir. F. J. Philips, voorzitter van het bestuur van de StlchtLng Etndhovens Hogeschool Fonds, om dieze eerste dies na- tal'is in een der zalen van Van Doorne's Automobielfabrieken te Eindhoven, te ko men vieren. BINNENLAND Maandag zal de Christelijke Bond va,n Detaillisten „Prodeha" in „Berg en Bos" te Apeldoorn het Jaarlijkse landelijke con gres houden. De Christelijke Historische Unie houdt de zomerconf eren tie 1957 in „Woud, schoten" te Zeist, van donderdag 1 tot en ipet zaterdag 3 augustus. Met een schaar ,hem aangeboden door een lieftallige jongedame in Volendamse klederdracht, heeft de Amsterdamse wet houder voor de publieke werken, mr. O van "t Hu'll, gistermiddag een lint door geknipt en daarmee het tweede grot» „motel" In ons land geopend. Deze lo- geercombimatie van nachtverblijf en ga rageruimte staat aan de Haagseweg, hoek Sloterweg. in Amsterdam nabij de lucht haven Schiphol. Het „motel" bestaat uit twee vleugels van twee verdiepingen met in totaal 40 verblijven, elk bestaande uit een zit-slaapkamer met twee, drie of vier slaapplaatsen, een douche .een toilet, een baicon met uitzicht op de drukke weg Amsterdam-Den Haag en een garageruim te. Het ontslag dat door de N.V. „Gro ninger Rijwielfabrlek A. Fongers,, aan 38 personeelsleden werd aangezegd wegens „reorganisatie van het bedrijf" is na on derzoek door het Gewestelijk Arbeidsbu reau geweigerd. De door de directie van de fabriek aangevoerde motieven werden niet voldoende geacht om dat ontslag toe te staan. Onder grote belangstelling is gister middag aan d'e Vrije Universiteit te Am sterdam gepromoveerd tot doctor in de economie de heer G. J. Stapelkamp uit Utrecht, secretaris van de Chr. Bond van Aannemers en Bouwvakpatroons, me- taipromotor prof. dr. W. F. de Gaay Fort man. De ambassadeur van Pakistan, Begum Ra'Ana Liaquat All Khan .heeft gisteren bezoeken aan Best en Maastricht gebracht BUITENLAND De politie van Peking heeft twee „heksen" aangehouden, die geneesmidde len voorschreven waaraan achttien ..pa tiënten" zijn overlieden. De Duitse natuurkundige en winnaar van de Nobelprijs, prof. Johannes Stark is gisteren op 83-jairige leeftijd op zijn landgoed bij Traunstein (Beieren) over leden. Bandieten In politie-uniformen héb ben 160 km ten westen van Bogota (Co lumbia) drie koffieplantages overvallen. Acht arbeiders en de eigenaars van de plantages werden gedood. In 1956 zijn in Frankrijk 5.977 man nen en vrouwen aan alcoholmisbruik over leden. In 1946 bedroeg dit aantal 481, zo biykt uit cijfers van de regeringscommis sie inzake het alcoholisme. Uit een recent onderzoek is gebleken ,dat 2ö procent vaar de Franse mannen en 43 procent van de Franse vrouwen water drinken. Voor de rest drinken de Fransen voor de over' grote meerderheid onversneden wijn. In het Poolse dorp Karaczmlska nabij Lublin zijn dezer dagen, doordat een vier jarig kind met tout speelde, 188 hulzen en boerderijen afgebrand. Een persoon kwam om het leven en 23 mensen liepen zware verwondingen op. Een mandril in een dierenwinkel ln de Zuidfranse stad Nimes heeft zioh vrij dag meester gemaakt van de beurs van een bezoekster .daaruit een biljet van 10.000 frank (honderd gulden) genomen eri dit opgegeten. De Amerikaanse minister van Buiten- ladnse Zaken, Dulles, heeft de leiders van d'e Senaat gisteren verzocht een delegatie van senatoren te benoemen, welke de ont- wapeningsbe9prekingen te Londen bijwo nen. Hij voegde er echter aan toe. dat he* nog te vroeg zou zijn om de senatoren thans reeds naar Londen te laten gaan. De Oostenrijkse provincie Salzburg is gisteren voor de tweede maal, Ln een v/eek tijds. door overstromingen geteisterd: staat onder water. Tachtig huizen moesten een groot gedeelte van het dorpje Kaprun worden ontruimd. Alle inwoners van het dorpje, die dit werk aan kunnen, zijn, ge holpen door legereenheden en brandweer lieden uit dorpen in de omgeving, met man en macht bezig met de aanleg van nooddijken. Koning Hoessein van Jordanië is van daag ln Bagdad aangekomen, waar hij 2 dagen zal blijven. Hoewel officiéél geen re den voor het bezoek is genoemd., Is men van mening .dat Hoessein zal spreken over de mogelijkheid van financiële hulp van Irak aan Jordanië. Het Internationale vioolconcours Jacq, Th 1 baud, dat van 17 tot 21 juni ln de Sal ie Gaveau te Parijs is gehouden, is ge wonnen door de Rus Boris Goentnlkof gevolgd door diens landgenoot Victor Pikaïzen en de Brit Ralph Holmes, De Westduitsers vergokken Jaarlijks een bedrag van één miljard 1,28 miljoen mark bij paardenrennen, voetbalwedstrij den en andere spelen. In muziek- en kans automaten verdwijnt elk jaar een bedrag van één miljard mark. In de casino's wordt „slechts" 45 miljoen mark omgezet. Er ls nog geen eind ln zloht van de staking van machinisten van de Franse koopvaardij, die reeds een week duurt. Donderdag hebben radio-telegrafisten ln verscheidene havens zich voor „onbepaal de tijd" bij de staking aangesloten. Het vlaggeschlp van de Franse vloot, de 51.000 het einde van de staking .evenals de 43.000 ton metende Llberté. wacht in Le Havre op ton metende He de France. Een Joegoslavische regeringswoord voerder heeft in Belgrado commentaar ge leverd op recente aanvallen op Joego slavië, die in Russische en Oosteuropese bladen gepubliceerd zijn ondanks de ver klaring van Tito van de vorige maand, dat Sovjet-Unie beloofd had deze perscam pagne tegen Joego-Slavlë te laten staken Dergelijke artikelen zijn in strijd met het streven naar betere onderlinge betrekkin gen. zo zei de woordvoerder. De Belgische regering heeft bekend gemaakt, dat zij uiterst pijnlijk getroffen ls d'oor de omvang van de invoerbeperkin gen, waartoe Frankrijk deze week ls over gegaan. De Belgische afgevaardigden naar d* Organisatie voor Europese Economische samenwerking (OEES) nebben opdracht gekregen te trachten de verzekering van de Franse regering te verkrijgen ,dat de beperkingen tijdelijk zulilen zijn Donderdag heeft men de vier nog vermiste lijken teruggevonden van de 15 Westduitse soldaten, die op 3 Juni Jl. bij het doorwaden van een Beierse rivier ver dronken. Voor de eerste maal heeft men ln Duitsland de televisie ingeschakeld bij de opsporing van een jonge Duitser, die met een gestolen vraohtanto een Hamburgse politieman had doodgereden. Donderdag avond zonden alle Westdudtee televisiesta tions foto's van de gezochte uit. De Israëlisohe minister van Finan ciën, Levi Eshkol .heeft gisteren de Ver enigde Staten om meer economlsohe hulp verzocht, als een bijdrage tot het oplossen van de vraagstukken welke de toegenomen Immigratie stelt. Vergezeld door de Israë lische ambassadeur, Abba Eban, besprak minister Eshkol deze aangelegenheid met de assistent-staatssecretaris, William j M'Rountree 1 De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft gisteren in de Apollohal te Amsterdam de inter nationale diamanttentoonstelling 1957 geopend. De minister besprak de ver schillende facetten van de diamant handel en -industrie en kwam tot de conclusie, dat de toekomst er nog niet zo somber uitzag. Het speurwerk naar betere werkmethoden is met kracht ter hand genomen en belooft in een niet te verre toekomst gunstige resul taten. „In deze jaren heeft de handel, die reeds vele malen de wegbereider was voor de industrie, zijn activiteiten aan zienlijk uitgebreid. De afnemers van onze diamantindustrie wonen in meer dan zestig landen. Ik zie in de tentoonstel ling Amsterdam Diamantstad een ma nifestatie van het vertrouwen, dat U in de toekomst heeft". Aldus de minister, die werd ingeleid door de voorzitter van het werkcomité van de tSichting „Amsterdam Diamant stad", de heer Ph. W. Dumig. Deze wees erop. dat de diamant altijd de vrijheid zoekt. Een uitvoerverbod kan deze drang naar vrijheid nimmer in de weg staan. Hij doelde daarmede op de Benelux, die naar hij zeide voor ons van Neder landse zijde voor honderd procent werkt, doch van Belgische zijde blijft Neder land onder het exportverbod van ruwe diamant vallen. Hij betreurde dit ten zeerste en deed een dringend beroep op België deze omstakels te verwijderen, die een innige samenwerking in de weg staan. Bier voor de kampioenen De inwoners van Dortmund kun nen het goed krijgen waneer hun ploeg. Borussia-Dortmund, er in slaagt zijn titel van kampioen van Duitsland te behouden. In de fi nale van de kampioenscompetitie komt het team morgen uit tegen Hamburger SV. Wint Borussia, dan zal in alle plaatselijk café's gratis bier worden getapt. De brouwerijen van Dortmund hebben de café's al van een extra voorraad bier voor zien. Wat er met dit bier moet gebeu ren,indien Borussia verliest is de grote vraag, die de inwoners van Dortmund nog bezighoudt. ZATERDAG Stille Mare: Openlucht-bijeenkomst Evang. Chr. Gemeenschap. 8 uur nam. Den Burcht. Cabaretavond. Klucht en Revuegezelschap 8 uur nam ZONDAG. Hogewoerd 175Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Boerhaavelaan 44: Opriohting verg. Oud- leerlingeuver. „Don Boeco-school". 8.30 u. nam. Kagerstraat 1; Ledenvergadering Ver. voor Chr. M. en VH Onderwijs. 8 uur nam. Oegstgeest (Koetshuls Oud- Poelgeest), Excursie Broederschap van oud-padvinders naar Commandopost BB. 8 uur nam. Oegstgeest: Willem de Zwijgerkerk, Samenkomst Baptistengemeente. Spr. de heer H. Schouten jr. 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: Cambridge-week. The Mar lowe Society ln „As you like it". 8 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned .Chr. Reis- ver. naar Jutfaas. 9 uiun voorm. WOENSDAG De Kleine Burcht: Slotverg. Leidse eVr. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Zoeterwoudseweg 2: K. en O.-excursle naar Leidse Groenteveiling. 10 uur voor middag. Steenschuur 19a: Excursie Ver. „Oud Lelden" naar Lodewljkskerk". 7.30 u. nam. Schouwburg: Cambridge - weekThe Mar lowe Society in „As you Hike It" 7.30 uur nam. Oegstgeest: Hoek Konlnginnelaan Prins Hendriklaan. Openluchtsamenkomst Baptls'tengemeenten. 8 uur nam. Lodewljkskerk: i-xcursie Ver. „Oud- Lelden". 7.30 uur nam. DONDERDAG Schouwburg. Cambridge-week. The Mar lowe. Society in „As you like it". 8 uur nam. Pieterskerk: Cambridge-week. Cambrid ge Madrigal Society en Nederlandse Ma drigaalkoor. 8 uur nam. Gulden Vlies :St4chtLng ter Bevordering van de Amateur-fotografie, 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologeniver. „Rijnland". Causerie mej. dra. N. Oroim „Met een blo- loge de duimen in". 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Feestavond Chr. Bedrijfs groepencentrale in Nederland. 7 3/4 uur nam. SOIREE DE DIAMANTS" Als feestelijke afsluiting van de ope ning van deze tentoonstelling, die eerst op 14 juli a.s. weer zijn poorten zal slui ten. werd gisteravond een „soiree de diamants" gegeven. Tot de ruim 300 gas- hen behoorden de ministers Zijlstra en Suurhoff met hun dames, enkele Am sterdamse wethouders en leden van het Corps Consulaire in de hoofdstad. Op de tentoonstelling werd voor de gasten een modeshow gegeven van de collectie voor de a.s. winter van een Amsterdamse couturier. De mannequins die te zien waren in duizenden huiskamers in vele Europese landen, want deze show werd door de Eurovisie uitgezonden droegen sieraden afkomstig van binnen- en bui tenlandse juweliers. Aller aandacht trok een gouden avondtasje met briljanten slot. Frontloge bU deze kleurige, char mante en flonkerende show zaten op het baicon in de hal de manschappen van de Amsterdamse politie, die be last zijn met de bewaking van edel gesteente voor een waarde van dertig miljoen Nederlandse zilverlingen, waar bij dan nog niet eens de beroemde Hope diamant van de Newyorkse ju welier Harry Winston begrepen is. Dit kostbare kleinood (het weegt 4VA ka raat) is alle enal voor één miljoen dol lar, dus bijna vier miljoen gulden, ver zekerd. Uit Londen is er een collectie van diamanten ter waarde van ruim honderdduizend pond Sterling. Op de tentoonstelling is bovendien het ge hele werkprocédé te zien van mjjnpro- dukt tot sieraad. Een ruime plaats is ingeruimd voor he tonen van indus trie-diamant. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. W erf pair k 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorin, tot 4 uur nana. Lakenhal: Tentoonstelling „Van Sint Jacobsgasthuls tot Lodewljkskerk" (tot 25 juni). Lakenhal: Tentoonstelling „Shakespeare op het Engelse toneel" (tot 1 Juli). De Hofstee (Haagweg 92): Tentoon- tselling „25 jaar Exlibrls en gelegenheids- grafiek" (tot 30 juni). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens in miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.). Lakenhal: Tentoonstelling „Moderne kunst in Groningèn" (tot 8 Juli). Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling Japanse prenten. Op werk dagen 105 uur, op zondag 15 uur. (Tot 1 oktober). BIOSCOPEN Trianon: „Calypso Joe" a.l. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uiur. Zondag 2.1'5. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Enrico Caruso" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9-15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 9.1*5 uur, Lldo: „Club de Femmes" 18 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Sissie, de Jonge keizerin" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex: „Odongo", 14 jaar. Werkdagen 2.30 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Bed dir war es Immer so schön" (Zajralh Leander). Zaterdag 22 juni zijn geopend des mid dags, 's avonds en 's nachts voor het klaar maken van spoedrecepten: Apotheek Boekwijt. Breestraat 74. tel. 20552; Apo theek Haven, Haven 18, tel. 20085 en Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 23 Juni zijn alleen geopend: Apotheek Haven en Apotheek Oegstgeest. De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Gaasbeek, Hartman, Stoffers, Wijdicks en Verhoef. Te Oegstgeest door dokter Held, tel. 24649. B(j geen gehoor t>U Dw hulsarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ■P a V ft m/s. al >2 3 h Stockholm zwaar bew. nw 2 Oslo licht bew. ono 4 12 0.2 Kopenhagen zwaar bew. wnw 4 20 0 Aberdeen regenbui nw 6 18 0.1 Londen zwaar bew. windstil 24 0 Amsterdam half bew. n 3 20 0 Luxemburg zwaar bew. wzw 5 25 5 Parijs motregen n 1 21 6 Bordeaux regenbui zw 2 22 4 Grenoble zwaar bew. windstil 29 8 Nice zwaar bew. nw 2 25 0 Berlijn regen zzw 2 26 0.1 Frankfurt geh. bew. zw 6 28 0.7 München regen wzw 5 27 20 Zürich zwaar bew. zo 1 29 20 Genève half bew. wzw 2 29 24 Locarno zwaar bew, n 2 25 Wenen zwaar bew. wnw 4 27 0 Innsbruck zwaar bew. wnw 4 28 8 Rome lioht bew. windstil 33 0 Alaccio zwaar bew. nw 1 25 Mallorca zwaar bew. w 2 26 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2