N.V.V. WIL SAMENWERKING DER VAKCENTRALEN HERSTELLEN WEERBERICHT Fa. D. KRET Zn. Mandement geen struikelblok meer ondanks handhaving van pri neipiële stand pit n ten VN-rapport over Hongarije toeli nog in Algemene Vergadering? Franse premier nu al gedwongen tot eerste vertrouwenskwestie VRACHTAUTO OP TROTTOIR: TWEE KINDEREN GEDOOD 96ste jaargang ZATERDAG 22 JUNI 1957 No. 29167 LEIDSCH Hl DAGBLAD Directeur) J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte SlngeI l' LeldeD Glr0 D0 57055 Hoofdredacteuri J. Brouwer £7.50 per kwartaal: £2.55 per maand: £0.59 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Uit oummei Destaut ait 12 pagina's en een Bijvoegsel. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—21350 Gistermiddag werd in de Amster damse Apolloiial gerepeteerd voor een grote diamantenshowdie 's avonds door de televisie werd uit gezonden. Dit ter gelegenheid van de diamantententoonstelling, welke 's morgens door prof. dr. Zijlstra was geopend. De mannequins (v.l.n.r.) Cathy, gekleed in een avondtoilet van blauw fluweel ge naamd „Cesaro", Frieda in een I avondtoilet genaamd ..Fabuleuse" ran satin du Chesse Brodee en Maud gekleed in ..Mon Amour" van t brode, bekijken de kostbare sie- I radendie zij zullen dragen tijdens de show. Na gesprek met episcopaat De hoofdbestuursvergadering van het N.V.V. heeft gisteren in een bijeen komst in Utrecht goedkeuring gehecht aan een verklaring, die het mogelijk maakt dat de samenwerking in de Raad van Vakcentralen hersteld wordt. Deze samenwerking werd verbroken toen het N.V.V. op 17 juli 1954 naar aanleiding van het befaamde katholieke Mandement hiertoe besloot op grond van de zinsnede in deze episcopale boodschap waarin georganiseerd contact van de katholiek met socialistische organisaties onverenigbaar met het rooms-katho- lieke geloof werd geacht. Van beide zijden werd het door het Mandement veroorzaakte afbreken van deze samenwerking der vakcentralen zodanig betreurd, dat men tot herstel wil komen zonder de principiële standpunten, die aanvankelijk tot scheiding leidden, prijs te geven. Misverstanden over de betekenis en ongelukkige formu lering van het Mandement gaven tot de scheiding aanleiding, zo blijkt uit de N.V.V.-verklaring over de besprekingen met het episcopaat in deze kwestie. zü slechts met de grootste ernst zou aanvaarden". Onder handhaving van zijn eigen standpunt kan het N.V.V. niet anders dan de beslissing van het episcopaat op grond van een primaire verant woordelijkheid van de kerkelijke over heden voor het geestelijk heil der ge lovigen, erkennen. Het hoopt echter, dat over en weer de moeilijkheden zich niet opstapelen, opdat in de toekomst nieuwe mogelijkheden openblijven. Hiernaast is in de gesprekken met mgr. Alfrink uitvoerig van gedachten gewis- Mgr. Alfrink akkoord De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft de volgende verklaring goed gekeurd „Het verbondsbestuur heeft zich op nieuw uitvoerig en diepgaand beraden over de situatie en is tot de conclusie gekomen dat een herstel van de samen werking tussen de bonafide vakcentralen een zodanig belang vertegenwoordigt, dat. indien enigszins mogelijk, het N.V.V. daartoe geen beletsel kan en wil vor men". In de vergadering heeft de tweede voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, verslag uitgebracht van enige besprekingen, die de toenmalige N.V.V.- voorzitter H. Oosterhuis en hij zelf. na mens het verbondsbestuur. met de aarts bisschop van Utrecht, mgr. dr. B. Al frink, hebben gevoerd over het besluit van het N.V.V. van 17 juli 1954 tot be ëindiging van de samenwerking in de Raad van Vakcentralen. Mgr. Alfrink is aldus het ver bondsbestuur namens het episcopaat met de (ontwerp) verklaring als een juiste weergave van het besprokene akkoord gegaan. In de verklaring van het N.V.V. wordt o.m. gezegd: „Reeds in de aanvang van het gesprek bleek, dat ook de aartsbis schop de beëindiging van de samenwer king in de Raad van Vakcentralen be treurde en dat hij bereid was om, met behoud van het door het episcopaat principieel ingenomen standpunt, te overwegen wat zijnerzijds zou kunnen worden gedaan, om het herstel der samenwerking te bevorderen. Principes onaangetast De aartsbisschop heeft er geen twij fel aan laten bestaan, dat het voor het episcopaat in de gegeven situatie van ons volk uit overwegingen van ziels zorg niet mogelijk is, terug te komen op zijn beslissing, die het lidmaatschap van het N.V.V. voor katholieken ver biedt. Het bestuur van het N.V.V. stelt zich daarentegen op het standpunt, dat er, gezien zijn beginselverklaring en zijn gedragingen in de praktijk, geen gronden aanwezig zijn voor handha ving van het verbod. Reeds in 1948 heeft het N.V.V. in een schrijven aan kardinaal De Jong als zijn mening naar voren gebracht, „dat de leiding van een nationale vakbeweging, het hoge goed van een principiële overtuiging in onze ontwortelde wereld ten volle erkennend, voor nieuwe verantwoor delijkheden zou worden geplaatst, die seld over een aantal formuleringen, die in het Mandement ten aanzien van het N.V.V. zijn gebruikt. Met name, dat het streven naar sociale rechtvaardigheid in het N.V.V. niet zou voortvloeien „uit een zuiver beginsel", het indelen van het N.V.V. bij de „onchristelijke" stromingen en het noemen van het N.V.V. als oor zaak van „toenemende onkerkelijkheid, godsdienstloosheid en als gevolg daar van verzwakking en verval van zedelijke normen". Niet bedoelde accenten ,,Mgr. Alfrink erkende, dat bepaal de formuleringen uit het Mande ment een ander accent hadden ge kregen dan was bedoeld, naar zijn mening vooral gevolg van het feit, dat het Mandement zo onver wachts ook buiten de katholieke kring zoveel belangstelling en reac ties had verwekt. Zo zou de formu lering ,uit een zuiver beginsel" moe ten worden verstaan als ,,uit een naar katholieke opvatting objectief juist beginsel". En waar het N.V.V. wordt genoemd als één van de onchristelijke stromingen"zou dit primair de betekenis hebben, dat het N.V.V. niet op christelijke grond slag berust, zonder dat hiermede een ongunstig oordeel bedoeld wordt over alle strevingen en indivi duele leden van het N.V.V. Slot op pag. 2 Amerikaanse houding gewijzigd ten gunste behandeling in een speciale zitting De Ver. Staten hebben meegedeeld, dat de vertegenwoordigers van de 24 landen, die destijds de resolutie aangaande Hongarije hebben gesteund, woensdagmiddag a.s. bijeen zullen komen om „praktische stappen te overwegen naar aanleiding van het rapport van de speciale commissie". De 24 landen steunden de resolutie, waarin een speciale commissie opdracht kreeg een onderzoek naar de gebeurtenissen in Hongarjje in te stellen. Het rapport van de commissie werd donderdag gepubliceerd en houdt een veroordeling van het optreden der Sovjet-Unie en het Hongaars regieme in. Engeland, Frankrijk en de V. S. hebben het initiatief tot de bijeenkomst van woensdag genomen. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bij de V.N. verklaarde gister avond, dat de V. S. gaarne een speciale zitting van de Algemene Vergadering wensen, waarin het rapport van de commissie behandeld wordt. Kansen gestegen Diplomatieke waarnemers merken op. dat er blijkbaar een wijziging in de Ame rikaanse houding is opgetreden, aange zien de delegatie tevoren weinig geest drift voor een speciale zitting had ge toond. Engeland was daarentegen voor stander van een speciale zitting. Austra lië, dat een belangrijke rol speelde bij de voorbereiding van het r&pport, heeft er zich krachtig voor uitgesproken. Frank rijk zou er koel tegenover staan, daar het zou vrezen, dat zijn bewind in Al gerije ter sprake wordt gebracht, ook al zou de Algemene Vergadering alleen be voegd zijn de Hongaarse kwestie te be spreken. Nationalistisch China is voor een spoedige behandeling van het rap port. Waarnemers zijn van mening, dat de kans op een speciale zitting van de Al gemene Vergadering groter is geworden, daar de vele delegaties de houding van de V. S. afwachtten. De Hongaarse regering heeft het rap port van de V.N. over de opstand in Hongarije een „verzameling leugens" ge noemd, die ontleend zijn aan de getui genverklaringen van „poliieke avontu riers, gewone misdadigers en uitgeweken verraders"! In een verklaring van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat Hongarije het werk van de desbetreffende commissie van de V.N. als een inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden be schouwt en nooit de competentie van de commissie zal erkennen. In deze eerste officiële reactie van de regering te Boedapest wordt gezegd, dat het ministerie nog niet de volledige tekst van het rapport heeft ontvangen, maar wel de inhoud kent van een samenvat ting. Volgens het ministerie stond de com missie van de V.N. onder de druk van enige grote mogendheden. Zij had in structies ontvangen om „de vooraf op gestelde bevindingen van de Amerikaan se regering te rechtvaardigen, welke niets te maken hebben met de werkelijk heid en alleen beantwoorden aan de dromen van zeker imperialistische mo gendheden" Clandestiene pamfletten Het gewoonlijk betrouwbare weekblad „Informations Danubiennes" in Wenen meldt, dat onlangs in arbeiderswijken in Boedapest clandestiene vlugschriften zijn verspreid, waarin de arbeiders op geroepen worden de produktie te sabo- tefen. In de pamfletten werden alle be loften die de regering-Kadar niet is na gekomen, opgesomd. Te Kecskemet zouden pamfletten ln het Russisch zijn verspreid, bestemd voor Russische militairen. Daarin werd ge zegd. dat de Russische regering de vrij heid van de Hongaarse arbeiders onder drukt. De Russische soldaten werden op geroepen in geen geval tegen het Hon gaarse volk te vechten. Uit Miskolc in noordoost-Hongarije meldt ..Informations Danubiennes". dat medische deskundigen en leden van de staatsveiligheidsdienst alle mensen die tussen 24 oktober en 1 mei wegens ver wondingen door dokters behandeld zijn, ondervragen: 132 mensen, die in die pe riode in het ziekenhuis van Miskolc ver pleegd zijn geweest, zijn gearresteerd. Ook in andere plaatsen zouden de auto riteiten deze werkwijze volgen om deel nemers aan de opstand op te sporen. Er zouden zelfs dokters en verpleegsters ge marteld zijn, die geen namen van ver pleegden wilden noemen. Als gevolg van een en ander heeft het ziekenhuis van Miskolc met een tekort aan dokters te kampen, aldus „Informa tions Danubiennes". Het blad verklaart voorts, dat de ar beidersmilitie in de Hongaarse hoofdstad door Russische officieren opgeleid wordt voor straatgevechten. Woningen in de buurt van strategische punten in de stad worden aan betrouwbare leden van de militie toegewezen en ingericht als fort. Ook worden in het geheim alle politie bureaus in Boedapest in vestingen her schapen. Hij is een ruiter, die zijn voeten in de stijgbeugels van twee paarden wil houden (Van onze correspondent in Parijs) De Franse rechts-radicale minister-president, Maurice Bourgès-Maunoury, die juist tien dagen geleden in het zadel werd gehesen, heeft vannacht al zijn eerste vertrouwenskwestie moeten stellen, waarover maandag zal worden ge stemd! De aanleiding tot deze stap, die uiteraard niet bepaald voor de degelijkheid van zijn regering getuigde, vormde een meningsverschil over de nieuwe belas tingvoorstellen ten bedrage van ongeveer 130 miljard francs, waarvan de finan ciële commissie er donderdag jj. slechts een 30 voor haar rekening had willen nemen. De conservatieven, die een der voornaamste steunpilaren ook van deze regering zijn, blijven heftig gekant tegen een belasting op de voorraden, die door industriëlen en grote ondernemingen zün opgeslagen en op ditzelfde rechtse verzet is de vorige regering-M ollet, zoals men zich herinnert, al te pletter gelopen. Bourgès-Maunoury zit zeker niet op rozen De socialisten, die, in tegenstelling met de conservatieven, wèl in de regering vertegenwoordigd zijn en die bovendien spoedig een partijcongres te wachten staat, wensen dit belastingvoorstel, dat in het bijzonder tegen de „rijken" is ge richt, niet los te laten en zo zit de pre mier dus weer in de knel. Ook de voor genomen verhoging van de benzineprijs, die onvermijdelijk tot een algemene stij ging der levenskosten zal moeten leiden, heeft felle kritiek in de Kamer ontmoet Nadat de jeugdige minister van Finan ciën, Felix Gaillard, in een rede, die een goede indruk maakte, had bleoofd dat Frankrijk over anderhalf jaar de tunnel weer zou kunnen verlaten om het dag licht der welvaart tegemoet te treden, schenen de partijen wel bereid te zijn een paar stapjes dicher ot elkander te komen. De socialisten deden een paar druppels water in hun wijn en ook op de rechtervleugel bleek men iets meer tegemoetkomendheid te willen betrach ten. In de hoop de kogel door de kerk te kunnen jagen, stelde Bourgès-Mau noury om half twee zijn vertrouwens kwestie. Tot maandag hebben de par tijen enerzijds en de regering anderzijds nog tijd naar een compromis te zoeken. In de eerste ontmoeting met het par lement is zeker wel gebleken, dat deze regering nu niet bepaald op rozen is gezeten. De rechtse oud-premier Paul Reynaud vergeleek de positie van de jonge premier met een ruiter, die zich met zijn voeten in de stijgbeugels van twee verschillende paarden de socia listen en de conservatieven staande tracht te houden. Zoals gezegd: het zag er laat in de nacht naar uit, dat zijn paarden voorlopig hun weg nog wel evenwijdig willen vervolgen, zodat de pijnlijke ervaringen van de zandruiter de minister-president deze eerste keer nog bespaard zouden kunnen blijven. Koel weer met buien Oefenrit voor rijexamen De echtgenote van de burge meester van Den Haag. mevr. R. T. Kolfschoten - Ferwerda opende gistermorgen ..Het Nederlands kostuummuseum". Een kijkje in een keuken anno 1730. Drie gewonden, onder wie tivee jongens In de Ooievaarstraat te Rotterdam is gisteravond een vrachtauto, bestuurd door een leerling-chauffeur, op een groep mensen op het trottoir ingereden. Hierbij kwamen twee kinderen om het leven, terwijl twee kinderen en een man werden gewond. De leerling-chauffeur moest met een shock in een ziekenhuis worden opgenomen. De vrachtauto werd bestuurd door een twintig jaar oude bijrijder, die met de 33-jarige eigenlijke chauffeur van de wagen aan het oefenen was voor zijn rij-examen. Toen de chauffeur zich in de Zwart Janstraat van sigaretten wilde voorzien gaf hij zijn leerling opdracht de wagen wat verder te rijden omdat waar hij zijn inkopen wilde doen reeds auto's langs het trottoir stonden. De bijrijder reed toen met een snelheid van tegen de dertig kilometer per uur de Ooie vaarstraat in. Doordat ook daar auto's geparkeerd stonden, moest hij de bocht ruim nemen en bovendien een gepar keerde bestelauto ontwijken. Zijn nog weinig geoefende handen waren op deze manoeuvre niet berekend. De vracht wagen botste tegen de bestelauto en de leerling-chauffeur raakte de macht over zijn stuur kwijt. Met onverminderde vaart reed de vrachtauto het trottoir op op de plaats waar de 37-jarige portier A. J. van Veen van het Havenziekenhuis een reparatie verrichtte aan zijn motor met zijspan. Om hem heen stonden enige kinderen te kijken. Twee van die kinderen werden door de vrachtauto gedood, namelijk het twaalfjarige zoontje Bob van de por tier Van Veen en zijn 13-jarig vriendje W. G. Wolf. Voorts liep de 11-jarige J. K. Hardon een grote scheurwond in de onderlip op terwijl de 8-jarige R. Kreef een hiel- fractuur kreeg. De portier Van Veen moest met een kniefractuur, een grote hoofdwond en gescheurd oor naar een ziekenhuis worden vervoerd. „Hollands Glorie" als Engelse film De zeeslepersroman „Hollands Glorie" van Jan de Hartog, zal, onder de En gelse titel „Captain Jan", dit jaar nog verfilmd worden door de Engelse pro ducers Kenneth Harper en George W. Willoughby. De opnamen worden ge maakt op Terschelling en in Harlingen, een plaats, die zich volgens de producers uitstekend leent als achtergrond voor de nieuwe film. Het scenario komt deze maand gereed en dan komen er ongeveer 80 vrouwe lijke en mannelijke medewerkers aan de film naar Harlingen om een begin met de opnamen te maken. Water vroeg twee slachtoffers De 20-jarige D. Lenderink uit Almelo is in het kanaal Almelo-Nordhorn bij het zwemmen verdronken. Een vriend zwom het kanaal over en L.. die niet goed kon zwemmen volgde hem. In het midden van het kanaal zonk L. naar de diepte. Zijn vriend dook hem na en kreeg hem nog wel te pakken, maar was niet in staat zijn vriend omhoog te krijgen. Hij is de hulp van enkele hen gelaars gaan inroepen, doch ook deze bleken geen zwemmers te zijn. Pas toen de brug- en sluiswachter geroepen was kon men L. op het droge brengen. Hoe wel medische hulp spoedig ter plaatse was lukte het niet de levensgeesten weer op te wekken. In een onbewaakt ogenblik stak de 2- jarige Jan Flonk uit Zevenhuizen (Gr.) gistermorgen om elf uur de weg over en tuimelde in het Leeksterhoofddiep. Het jongetje werd in bewusteloze toestand door zijn moeder op het droge gebracht, waarna twee doktoren onmiddellijk kunstmatige ademhaling toepasten. De levensgeesten bleken echter geweken te zijn. Toestand in Po-delta verbetert langzaam Togni, de Italiaanse minister van Openbare Werken, die in Rome is terug gekeerd van een bezoek aan de Po-delta, heeft verklaard, dat de toestand daar overal „langzaam beter wordt". De helft van het eiland Ariano is ondergelopen. Duizenden mensen trach ten een nooddijk over het eiland op te werpen. Het merendeel van de 35.000 zielen tellende bevolking is reeds naar elders vertrokken of brengt de nacht in de open lucht door. Volgens minister Togni zakt het peil van de Po twee tot drie centimeter per uur. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanhoudend koel weer, met krachtige wind uit noordelijke richtingen. Grote kans op buien. (Opgemaakt te 10.00 uur) 23 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 2106 uur. Maan op: 1.21 uur; onder: 16.19 uur. (24/6: 1.51 uur en 17.28 uur). Hoogwater te Katwijk aan Zee te 11.30 uur. Laagwater te 6.49 en 19.31 uur. (24/6 hoogwater te 0.03 en 12.39 uur; laagwater te 7.54 en 20.33 uur).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1