Waf gaaf er in daf hoofdje om? ONS MENU „Lieve Heer, dank U wel dat ik weer veilig thuis ben" SPOEL OM die melkfles! I ZATERDAG 22 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Mevrouw Geursen vertelt verder Van een verhuizingdie niet doorging Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Het schouderblote jurkje VAN DE WEEK VA h 2 kg. aardappelen. 1 kg. VARIA Melbourne, juni 1957. J^u het allemaal alweer lang geleden is durf ik het U wel te ver tellen, ons huwelijk was ééns bijna op de rotsen gelopen. Dat was toen mijn lieve man mij een paar jaar geleden auto zou leren rijden. We begonnen in grote eensgezindheid, maar voor we de hoek om waren hadden we hooglopende ruzie. De tweede keer ben ik hal verwege uit de auto gestapt en heb hooghartig gezegd: „Dank je, ik loop wel naar huis". Nadien heb ik af en toe wel eens gereden als we in de country waren en als er mijlen in de omtrek geen mens of spoorwegovergang te bekennen was. Maar plezier had ik er niet meer in. Totdat manlief enige weken geleden een lelijke duikeling maakte, doordat hij te hard een hoek omging, en met een gekreukte auto en wit om zijn neus thuiskwam. Ik begreep direct dat dit het psycho logisch juiste moment was om góéd auto te leren rijden. De man was zó deemoedig geworden en ons auto-tje had zóveel deuken, dat hij mij een eventueel kleiner of groter deukje de eerste twee jaren beslist niet kwalijk zou kunnen nemen. Ik kwam bij de „atomic motor school" terecht, wat ik een veel belovende naam vond die hoop voor de toekomst gaf. Een week lang heb ik elke morgen een uur gereden en toen moest ik examen doen. Ik ben als de dóód voor examens, mijn leraren hebben soms zitten steigeren van schrik over de onzin die ik op een eindexamen uit kan slaan. Ik kan nóg 's nachts .wakker worden na een examendroom en denken: „Gelukkig, ik hoef nóóit meer examen te doen". Die agent, met wie ik op pad moest, zal ook wel weer geen al te intelligente indruk van me gekregen hebben, maar hij was erg geduldig en liet me zowaar ook nog op de openbare weg los. EN nu tuf ik in mijn eentje door Melbourne. Want man en kin deren waag ik er nog niet aan. De eerste keren zat ik met trillende knieën achter het stuur, en als hij weer netjes geparkeerd voor de deur stond, zei ik uit de grond van mijn hart: „Lieve Heer, dank U wel dat ik weer veilig thuis ben". Maar vanmiddag ontdekte ik dat ik me heel plezierig voelde in een grie zelig drukke straat en ik dorst zo maar een beetje kalmte toe te wuiven aan een meneer in een heel grote Cadillac die beslist voorbij wou. Natuurlijk maak ik nog geen atoom achtige indruk als U me weg ziet rijden, ik voel secuur aan alle knoppen en stangen of alles wel in orde is maar als ik eenmaal rij sukkel ik over al toch aardig doorheen. En dat hebben we dan weer bereikt. BEHALVE door Moeders autorijden is er nog meer onrust in huize Geursen geslopen. Toen we goed en wel thuis waren zei de Presbyterian Church: „Zouden jullie er niet voor voelen te verhuizen? Meer naar buiten niet zo in het hartje van de stad?" Nu zijn alle rechtgeaarde Geursens altijd dól op verandering, en de hele familie juichte enthousiast: „Verhuizen, ja enig! Ergens in de country". „Misschien kan ik daar wel een paard hebben", zei Rieteke ogenblikkelijk. „Déér krijg ik dan toch echt weer een hond, hè Moeder, schreeuwde Jan. Dat heb Je altijd beloofd". „Moeder", zei Gabriël met kalme overredingsdrang: „Je zou reuze ver standig doen als je in de country een koe nam. Wij melken wel en je zou eens zien hoeveel geld Je dat in de melk scheelde. „Nóóit zei ik met klem. Als jullie dan met vakantie zijn kan Moeder om zes uur haar bed uit en onder de koe. Ik heb niet van dat echte boerenbloed als jullie hoor en je vader nog minder. Over koeien hoef je niet te denken". Enfin, we zijn op een middag naar het blok land gereden dat de kerk voor ons op het oog had. Het regende dat het goot en we gleden zowat van de weg af toen we er voor stonden Het was geen „bush" meer, zoals de kin deren vurig gehoopt hadden, het was een ongeplaveid straatje en op de hoek lag het stuk grond. Het leek ons toch wel aardig, er waren uitstekende scho len in de buurten in gedachten stond ik al met een koket schortje voor een heerlijk maaltijd te bereiden in de droomkeuken van een keurig nieuw huis. HET rare is alleen dat we, nu er een mogelijkheid van verhuizen komt, allemaal ineens sentimen teel gaan doen over deze grote, oude pastorie. O ja, er zijn zo van die onge makken, ons heilig" huisje is zover weg, dat we onze gasten moeten zeggen „langs het kippehok, en dan de droog lijn maar volgenen dan kom je er vanzelf". En ik voer de hele week een verbe ten strijd om die hele boerderij enigs zins „in bedwang" te houden, en hele maal klaar kom ik er nooit mee. Maar het is zo groot en gezellig, het is een echte ouderwetse pastorie. Het is als een kloek die wijd haar vleugels uit spreidt, en er kunnen er altijd nog meer bij. Ik kom op de studeerkamer en mijn man staat voor de grote balkonramen, die tot op de grond reiken en een prachtig uitzicht geven over het park tegenover ons. En hij peinst harop: „zo'n studeerkamer krijg ik nooit meer maar ja, we moeten. Het is voor jou veel te zwaar, dit huis". En de kinderen zeggen: „Zulke fijne grote kamers als we nu allemaal heb ben zullen we wel nooit meer terug krijgen. En we hebben het toch maar netjes geverfd. Maar het zal voor U wel heerlijk zijn, Moeder En Moeder krijgt het er tenslotte benauwd onder en zegt: „Jullie doen net alsof ik hier beslist weg wil. Ik heb er geen woord over gerept, maar de kerk heeft dit huis nodig als stu- dentenhuis en daarom willen ze ons een ander huis geven". „Ja, dat is waar", zeggen ze dan allemaal eerlijkhet is niet Moe ders idee". En we kijken door onze zitkamers, die er zo Hollands gezellig uitzien met de oude, glanzende Hollandse kasten waar zullen we ooit een huis krijgen waar deze dingen nog in passen. En als ze opbellen en zeg gen dat ze het punt toch niet zo erg geschikt voor ons vinden bij nader inzien, en nog wat verder rond zullen kijken, gaat er een zucht van ver lichting door het hele huishouden. Voorlopig zijn we weer veilig! Weekeinde - onder ons IK schrijf U dit bij een olielamp en een groot haardvuur in het bui tenhuisje dat vrienden ons voor het weekeinde geleend hebben. Eén keer in de zoveel maanden heeft de man een zondag vrij en die plegen we buitensporig te vieren. Zaterdags is er nooit school in Australië, en zo zijn we vanmiddag na schooltijd in een feeste lijke vakantiestemming hier naar toe gereden. Tiger, de poes veilig op Riet- je's schoot. Het kleine volkswagentje lag goed zwaar op de weg met ons allemaal. We moesten levensmiddelen meenemen, want er is maar één win keltje in Woori Yallock, en dat is, wat brood enz. betreft, alleen maar inge steld op vaste klanten. „Hoe zijn we uit, jongens", zei Vader af en toe van-1 achter het stuur. En dan zuchtte het hele huishouden vol verrukking „heer lijk". We kwamen in het pikkedonker aan, maar de jongens hadden zó een vuur aan, lampen brandend, thee gemaakt. Rietje liep zorgzaam met Tiger aan een heel lang touw om het huisje. „Stel je voor dat we Tiger kwijt zouden raken!" En nu liggen ze allemaal al lang te slapen, met het vaste voornemen er morgenochtend om zes uur uit te zijn. Want er valt een massa te ontdekken en te doen. De man is weer weggereden, hij had hier niet zover vandaan nog een ver gadering vanavond. Het haardvuur knettert en de possums rennen over het dak, krabbelen tegen de ruiten en proberen me bang te maken. Ik doe nog een vers blok hout op het vuur. Luister naar de geluiden om me heen. Naar het suizen van de lampen. Het kraken van de bedden van de kin deren. Het beweeg van de dieren om het huis. Het leven is goed. En de zaterdag en de zondag die zijn van óns!!!! J. GEURSEN—BORST. PARIJS, juni '57. Het schouderblote jurkje Heeft in ome moderne garderobe vaste voet aan de grond gekregen. Zodra de zomerzon uit is, zien we het volop dragen, zonder dat nog iemand aanstoot neemt aan zoveel charmant gebruinde blo- tigheid. Het jurkje zonder schouders kan avondjaponnetje zijn of zonnejurkje, en cocktailjapon of semi-gekleed toilet. De grondstof bepaalt vaak tot welke van die categorieën het behoort, maar vaker nog is die grondstof zodanig neutraal, dat ze in ettelijke categorieën plaats kan vinden en het japonnetje zowel in de ochtend- als de middaguren kan worden gedragen. In een der gelijk geval is het de taak van accessoires en de sieraden om het japonnetje een gekleed of sportief aspect te geven. Het model heeft natuurlijk ook een stukje in de melk te brokkelen en is dan ook de tweede belangrijke over weging bij de aanschaf van een gedecolleteerd zomertoiletje. Maar ook wat het model betreft, is er vaak geen scherpe grens te trekken tussen gekleed en semi-sportief. Alle drie modelletjes, hierbij afgebeeld, kunnen bijvoorbeeld zowel voor het ochtendzonnejurkje als het meer geklede middagjaponnetje dienen. Model A, gemaakt van een katoenen imprimé, kan een zonne-ensemble zijn, maar tevens een stads zomerjurkje en zelfs een zomers danstoiletje. Voor model B geldt precies hetzelfde, terwijl japon C ochtend-, middag en cocktail japon kan zijn, indien ze gemaakt C, betreft het een jak in overhemdstljl van gestreepte katoen of zijde. De jak jes van de eerste twee modellen passen zowel in het ochtend- als het geklede genre; het overhemdjak van het laat ste voorbeeld ls echter uitgesproken sportief en kan, behalve de rechte, ge- Bij duizenden werken de meisjes in duizend beroe pen. „Op kantoor", in het bedrijf, het huishouden. Het laatste staat in deze tijd helaas want 't is écht vrou welijk! zo'n beetje op de laatste plaats, door slokop „in dustrie". maar het is een logisch gevolg der hooggeroemde eman cipatie, waarvoor vrouwen als mrs. Pankhurst en dr. Aletta Jacobs eertijds de weg zo triom fantelijk baanden. Maatschappelijk gezien doet nu geen enkel meisje meer voor een jongen onder en tussen ons gezegd we zouden niet weten, wie 't ging winnen, als 't er op één komt! Het „zwakke" geslacht betoont zich sterker dan één van ons het een halve eeuw geleden had kunnen denken. Niemand hoeft daar rouwig over te zijn, omdat deze wereld bést gelijkwaardige partners kan gebruiken. En véél pardon heeft deze harde wereld met dat „zwakke" geslacht ook al niet meer. Ge ziet ze werken: „op kan toor", in winkel of bedrijf. Hard werken, consciën tieus werken vooral: daar kun nen héél wat jongens nog een stuk van leren! En tóch, en tóch: wét gaat er in die zachte kopjes om? Zijn 't alléén maar zakelijke brieven, of cijfers, of telefoontjes, waarmee de gedachten bezig zijn, altijd maar bezig zyn? Of spookt er nog iets énders achter die lieve voorhoofdjes, iets, dat aan vroeger tijd doet denken, toen de romantiek nog haar woord meesprak, toen rid derlijke ridders zich diep bogen voor de vrouw huns harten, toenkortom, de vrouw de wereld met haar charmes tot een „droomwereld" wist te ver heffen en een man haar nog iets énders had te zeggen, dan alleen „Juffrouw, neemt U die brief eens op, maar snél en zon der fouten, hoor!" het niet alleen bij dat nauwge zette werken, hóe dit haar ove rigens ook siert, blijft. Dat zou toch kunnen, niet waar? Het leven kent zijn ups en downs, zyn benauwenissen en uitzichten. Ieder meisje kan daarom lachen of stil-droevig voor zich uitstarentot opééns, haar leven een wending krijgt, die niets meer te maken heeft met cijfers, brieven, telefoontjes of andere harde zakelijkheden. Dan komt hoe is 't moge lijk! tóch nog de ridder van weleer om de hoek gluren. Niet laten 'koeken',- nee: Metéén onder de kraan ermee I Al is hij lang niet meer zo ridderlijk als de „sprookjesman" uit de Middeleeuwen en al heeft hij zélf genoeg zorgen aan zijn hoofd, om zich voor 100 in haar dienst te stellen, hy heeft toch óók z'n goede kanten, waar mee 't meisje zich per slot wel graag tevreden stelt. Ze ziet hem dan ook met lief de komen! En, ze zal zich ook graag met hem tevreden stellen, als ze ge trouwd is. Laten we dat tenminste ho pen!.... FANTASIO Foto: Will Eiselin, Rijswijk. wordt van een stof (linnen bijvoor beeld) die voor die drie verschillende omstandigheden geschikt is. dat wil zeggen noch te gekleed, noch te ge woon. Het schouderblote zomerjurkje gaat bijna altijd en pas dan is het wer kelijk praktisch vergezeld van een extraatje dat zonodig het decolleté kan bedekken. In model A is dat een korte, aansluitende bolero, gemaakt van de japonstof. In het tweede voorbeeld is het een ruime, iets langere bolero met rugsluiting, eveneens van de japonstof gemaakt. En in het laatste voorbeeld, decollecteerde japon, ook shorts en bad pak completeren. Onder meer formele omstandigheden zal een stola een be tere en elegantere aanvulling van de japon zyn. J. V. Ta, i I or J in wat gaat er in die hoofdjes om, ook in dat van het meisje in de antiekwinkel, zorgvul dig haar beeldjes boenend, met de reinheid en de netheid, die iedere vrouw eigen zijn. Zou 't kunnen, dat de roman tiek 't af en toe tóch nog wint in dat nu zo rustig kloppend hart en er iets van verlangen naar die oude, hoffelijke ridder tijd naar boven komt: of is 't wérkelijk waar, dat de meisjes tegenwoordig alleen maar nuch ter en cynisch zijn, zoals een Fran?oise Sagan dat in „Bon jour tristesse" of „Un certain sourire" zo kervend-pervers weet te schilderen Ach: 't is toch mogelijk, dat 't 20ste eeuwse meisje het leven, ondanks alles, ook nog blijder, positiever, hoopvoller beziet en „Spoel om die fles" zullen we op 26 juni op de melkflessen kunnen lezen! Een nuttige, helaas nodige actie. Waarom blijven onze verder toch zo propere Ne derlandse huisvrouwen, wat dit betreft, zo in gebreke? En dat, wanneer men bedenkt hoe weinig moeite het kost om zo'n melk- en yoghurtfles schoon te maken! Wanneer men de fles, wanneer zij leeg Is, direct met water wegzet, is uitspoelen met koud water, mits men maar in horizontale richting schudt, meestal al voldoende. We bewijzen hier niet alleen de zuivelindustrie maar uiteindelijk ook onszelf een grote dienst mee, want het is vanzelfsprekend, dat het grote materiële verlies aan niet meer te reinigen flessen de melkprijs op den duur wel nadelig moet beïnvloeden. ZONDAG ananastoost, gebakken plakken ham, tuinbonen, aard appelen, blanc manger. MAANDAG peulen met spek, aardappelpuree, rabarber. DINSDAG gehakt, spitskool, aard appel-omelette, rödgröd. WOENSDAG eierragoüt, tomatensla, rijst, havermoutkoekjes. DONDERDAG bloemkool, gebakken aardappelen met kaas, beschuit met aardbeien. VRUDAG i bloemkoolsoep, gekookte schelvis botersaus worteltjes aardappelen. stoofpot aardappelen, komkommer, kaas fruit. iets aardappelmeel binden, de in blok jes gesneden kaas toevoegen en de massa voorzichtig omleggen. De kaas mag wel warm worden, maar niet uit smelten. ZATERDAG Recept: Ananastoost met kaas. 125 gr. kaas. 75 gr. amandelen, 1 schijf ananas, 65 g. mayonaise Kaas. amandelen (in wat heet wa ter broeien, waardoor het schilletje gemakkelijk loslaat) en ananas in fijne reepjes snijden en met de mayonaise en eventueel nog iets ci troensap op smaak afmaken. Lang werpige stukjes toost ermee bedekken en als koud voorgerecht of bij de bor rel presenteren. Recept: Stoofpot van aardappelen, komkommer en kaas. komkommer. 200 gr. oude kaas. 40 gr. roomboter, zout. De aardappelen schillen, wassen, in >lokjes snijden, opzetten met weinig vater. roomboter en iets zout. De comkommer schillen, in blokjes snij den en na 5 minuten aan de aardap pelen toevoegen. Als het gerecht gaar is (na nog 15 minuten) de saus met De doorgaans gemoedelijke politie van Londen heeft het niet gemakkelijk gehad. Zij werd te hulp geroepen, omdat er op de stoep van het Vic toria en Albert Museum een stand beeld van een spaarzaam geklede dame stond. Nou ja, het was maar een standbeeld, zult ge zeggen. In elk geval stond het zwart van de mensen. Het beeld was van gips en volgens een deskundige geen mees terwerk Maar omdat men tot op heden nog niet precies weet wat een meesterwerk is, hoedde de politie zich ervoor de vondst te beschadi gen. Voorzichtig laadde men de dame in een vrachtauto. Zij kreeg een plaatsje in het bureau.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13