Bijna 50.000 bouwvakarbeiders in België hebben liet werk neergelegd WEERBERICHT Spanning F rankrij k - T iinesië vermindert, zegt Bonrguiba AMERIKA STUURT MODERNE WAPENS NAAR ZUID-KOREA RONSELEN VAN ARBEIDERS NEEMT ONRUSTBAREND TOE Premier Van Acker (succesrijk arbiter) zal zelf bemiddelen 28 juni 96ste jaargang VRIJDAG 21 JUNI 1957 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal: £.2.55 per maand: £.0.59 per week. DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Sociale spanningen bij onze zuiderburen (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische regering heeft sedert het begin van de week met stijgende sociale moeilijkheden te kampen: de 46.000 bouwvakarbeiders van het Vlaamse land, onder wie de 8000 arbeiders, die op de werken van de Wereldtentoonstelling te werk gesteld zijn, hebben vanochtend beslist in staking te gaan. Langs de tunnels van de nieuwe Brusselse Ringlaan en het viaduct zag men de stakingsleiders met rode armband verschijnen om de werklustigen van het werk te houden. Politie en Rijkswacht houden zich op de achtergrond. De arbeiders eisen algemene loonsverhoging van 10 procent, afschaffing van de indeling der gemeenten in vier categorieën, dubbel vakantiegeld enz. De besprekingen met de werkgevers, die een compromisvoorstel hadden gedaan, schijnen definitief mislukt te zijn. Alleen persoonlijke tussenkomst van premier Van Acker, die in de jongste dagen heel wat conflicten heeft vermeden, kan de kritiek geworden situatie alsnog redden. Ook metaalindustrie met staking bedreigd Overigens verwacht men, dat de wer ker van de Wereldtentoonstelling, maar nog meer de Brusselse wegenwerken, twee tot drie maanden vroeger worden afgewerkt dan was voorzien. Zo heeft de minister van Openbare Werken gis teravond het lint doorgeknipt van de tunnel van de Brusselse Wetstraat, welke drie maanden voor zijn tijd klaar is gekomen. Door die tunnel rijden thans 30.000 auto's per dag! In de metaalindustrie dreigt het even eens tot een algemene staking te komen. Gisteren is een wilde staking begonnen in de metaalfabrieken van Seraing bij Luik, waarbij 20.000 arbeiders zijn be trokken. De besprekingen tussen de werkgevers en de vakbondleiders van de metaalindustrie, gepresideerd door de premier Van Acker, zijn gisteravond voor de tweede maal mislukt. De me taalarbeiders eisen vier weken salaris voor twee weken vakantie. Daar de werkgevers categorisch weigeren, zullen de vakbonden vandaag de situatie be spreken. Weer doodvonissen in Hongarije Radio-Wenen meldt, dat het Hon gaarse Opperste Gerechtshof drie nieuwe doodvonnissen heeft geveld. Het be krachtigde voorts het over de jeugdige medische studente Ilona Toth uitge sproken doodvonnis. Ilona Toth werd ter dood veroordeeld,, omdat zij in het zie kenhuis, waar zij werkte, een man had gedood, die bekend stond als aanbrenger van de Hongaarse geheime politie. De drie thans ter dood veroordeelden zijn de schrijver Josef Gali, de journa list Gyula Obersowszky en een derde beklaagde, Ferenc Kovacs. Zij waren wegens deelneming aan de Hongaarse opstand aanvankelijk tot gevangenis straf veroordeeld. Het Hongaarse Op perste Gerechtshof heeft hun straffen thans verzwaard en de doodstraf opge legd. Franse belastingplannen stuiten op tegenstand De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft heden ochtend de meeste voorstellen voor nieu we belastingen van de nieuwe regering- Maunoury verworpen. De commissie ad viseert de Nationale Vergadering, die later, op de dag bijeen zou komen slechts 36 miljard franc aan nieuwe ont vangsten goed te keuren in plaats van de door de regering gevraagde 129.5 miljard. Vijftien afgevaardigden stem den voor deze aanbeveling, veertien tegen en er waren veertien onthoudingen. De financiële commissie van de Na tionale Vergadering verwierp met 17 tegen 8 stemmen bü 18 onthoudingen het regeringsvoorstel om de prijs van de gewone benzine tot 90 fr. te verhogen. Zij keurde het regeringsvoorstel om de ondernemingsbelastingen met 10 procent en het zegelrecht met 20 procent te ver hogen goed. Advertentie Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Koel weer met vrü veel bewolking en geen regen van betekenis. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen noord en west. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 0.55 uur; onder: 15.11 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 10.22 en 22.52 uur. Laagwater te 5.39 en 18.17 uur. De staking van de metaalindustrie zou het gehele land treffen, op een ogenblik, dat de orderboekjes nog steeds goed ge vuld zijn. Vandaar dat de premier zich persoonlijk met deze stakingsbeweging bemoeit. In de diamant- en de meubel industrie konden dreigende stakingen worden vermeden. Belangrijke werken in Brussel in het geding In de meeste gevallen beweren de arbeiders, dat zij een deel van de voor delen van de hoogconjunctuur niet heb ben gekregen en dat de werkgevers zich achter de volmachtenwet van de rege ring verschuilen om de sociale vooruit gang te remmen. De volmachtenwet van de regering bepaalt, dat de werkgevers 5% procent van de winst over de boekjaren 1957 en '58 zullen afstaan voor de financiering van het verhoogd arbeiderspensioen en de met 20 procent verhoogde kinderbij slagen. In ruil hiervoor moeten de ar beiders afzien van buiten-gewone loons verhogingen. Indien de staking van de bouwarbeiders en die van de metaal arbeiders slaagt, zouden ca. 300.000 ar beiders hierbij betrokken zijn. De wer ken, die aldus een grote vertraging zou kunnen ondergaan, zijn: de pas begon nen autosnelweg van Antwerpen naar Duitsland, de Ringlaan rond Brussel, de tunnels en het grote viaduct naar de Wereldtentoonstelling, evenals de aanleg van een vijfde havendok in de haven van Antwerpen. Drie Friendships I PLUIMVEEHOUDERS IN ZORG voor Spanje In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn bijna 900 miljoen eieren uitgevoerd, tegen 730 miljoen in dezelfde periode van 1956. Niettegen staande in 1957 de export dus meer dan 160 miljoen stuks groter was, bedroeg de totale waarde (f 106.7 miljoen) toch een miljoen gulden minder dan in diezelfde.maanden van het vorige jaar. Dit was het gevolg van een aanmerkelijke daling van de exportprijs van eieren, veroorzaakt door de grote concurrentie op de Duitse invoermarkt, waarheen het merendeel van onze uitvoer gaat. De kortgeleden in Bilbao opgerichte Spaanse luchtvaartmaatschappij „Tra- bajos Aereos Enylaces" (TAE) heeft gisteren een contract getekend voor de levering van drie Fokker F 27 „Friendship"-vliegtuigen, die in de lente van 1959 zullen worden afgeleverd. Te vens is een optie getekend voor nog een drietal „Friendships". TAE zal deze schroef-turbinevliegtui gen voor 36 tot 40 passagiers op haar binnen- en buitenlandse routes gaan ge bruiken, o.a. naar Palma de Majorca en de Canarische Eilanden. Aantal politieke delinquenten vrij (Van onze Haagse redactie) Vijf en tachtig politieke delinquenten zullen tegen het einde van dit jaar voorwaardelijk in vrijheid worden ge steld. Het betreft hier gevallen van per sonen die een straf hadden moeten uit zitten van 20 jaar. Zij verblijven op het ogenblik in Breda, Leeuwarden en Scheveningen. Wanneer dit aantal weer in de maat schappij zal zijn opgenomen, blijven er nog 145 gestraften, allen met levens lange gevangenisstraf over. Ook zij zul len, met ingang van het volgende jaar, in verschillende groepen voorwaardelijk vrijkomen. Plan voor een Frans-Noordafrikaanse gemeenschap onder leiding van De Gaulle De spanning in de betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië vermindert door het begrip, dat de Franse militaire autoriteiten tonen, heeft premier Bourguiba van Tunesië verklaard. De Fransen voeren geen troepenbewegingen meer uit behalve die, welke nodig zijn voor de ravitaillering e.d. De premier zei te verwachten, dat de onderhandelingen met Frankrijk nog voor het eind van de maand zullen beginnen. Bourguiba herhaalde de Tunesische eis, dat de Franse troepen in Tunesië zich terugtrekken op het gebied van Bizerta rond de marine-basis in het noorden van het land, dat „Tunesië" niet alleen kan verdedigen". Algerije zou in dat geval soeverein moeten worden In een vraaggesprek met het Franse weekblad „l'Express" heeft Bourguiba voorgesteld, dat er een Frans-Noord- afrikaanse gemeenschap zal worden gevormd, waarin Frankrijk zijn „kolo niale positie in Algerije zou opgeven en de samenwerking zou verwerven van de Koningin Eliza beth van Engeland heeft in Windsor Castle twee nieu we Ridders in de Orde van de Kou senband geïnstal leerd. t.w. Lord Ismay. de chef staf van Churchill tijdens de oorlogs jaren. en Lord Middleton. com missaris in de Oost-Gouw van Yorkshire. Op de foto ziet men de stoet op iveg naar de St.- George Kapel, waar de plechtig heid plaats vond. Wapenstilstandsbepaling verbroken Verstoord evenwicht moet hersteld worden De Verenigde Staten, bij wie het opperbevel in Korea berust, hebben vandaag bekendgemaakt, dat zij onmiddellijk zullen beginnen met het zenden van moderne wapens naar Zuid-Korea. Hiertoe zullen onder meer straalvliegtuigen be horen. Het opperbevel van de Ver. Naties in Korea heeft dat vandaag ook aan de communisten in Panmoendjon medegedeeld. liet acht zich niet meer gebonden aan de bepaling in de Koreaanse wapenstilstandsover eenkomst, welke de modernisering van wapens aan beide zijden van de wapenstilstandslinie verbiedt. De communisten hebben zich immers nooit aan deze bepaling gehouden. Op flagrante wijze hebben zij hun verplichtingen genegeerd, de com munisten in Noord-Korea beschik ken reeds over honderden van de nieuwste straaljagers. Murray Snyder van het Amerikaanse ministerie van Defensie zei op een pers conferentie, dat de modern -opens, die n°.ar Zuid-Korea zullen den, de verstoring van het evenwicht tussen de wapens, die in Noord- Zuid-Korea gebruikt worden, ongedaan moeten maken. Het verschil bestond voornamelijk op het gebied van de vlieg tuigen. „Wij hebben moderne straal vliegtuigen in Japan, Okinawa en elders, welke onmiddellijk naar Zuid-Korea ge dirigeerd kunnen worden". De moderni sering betreft alleen de Amerikaanse strijdkrachten in Korea. Een eventuele modernisering van de Zuidkoreaanse strijdkrachten wordt nog overwogen. Hoewel de nieuwe vliegtuigen in staat zullen zjjn atoombommen te vervoeren, bestaan er op dit moment geen plannen om atoomwapens naar Zuid-Korea te zenden. Deze verklaring is echter wel tegen strijdig aan die, welke door de Zuid koreaanse minister van Defensie, Kim Jong Jap, gisteren op een persconfe rentie werd afgelegd. Die verklaarde namelijk, dat de kwestie van het in voeren van kernwapens in Zuid-Korea het stadium van „concrete onderhan delingen" had bereikt. Volgens de minister was een „drastische verbete ring" van de bewapening van het volkeren van Algerije, Marokko en Tune sië". „Een psychologische schok is nodig voor het tot stand komen van de voor gestelde nieuwe gemeenschap". Algerije zou soeverein moeten worden en mee moeten doen aan de nieuwe samenwer king tussen de drie Noordafrikaanse landen en Frankrijk. De gemeenschap zou tot een succes kunnen worden, indien zij wordt geleid door een man, die „boven de politieke partijen staat en door het Franse volk en alle vrije mensen wordt gerespec teerd, door een man, die het genie, de grootheid en de vasthoudendheid van Frankrijk incarneert. Generaal Charles de Gaulle", aldus de Tunesische premier. Tweede groep diplomaten naar Algerije vertrokken Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken maakt bekend, dat een tweede groep diplomaten op uitnodiging van de minister met standplaats Algiers een bezoek aan Algerije zal brengen. Het betreft ditmaal diplomaten van België, Italië, Engeland, Ecuador en Siam. De groep vertrok maandag. Het bezoek draagt een niet-officieel karakter en is bedoeld om de diplomaten gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van de toestand in Algerije. In Algiers is donderdag uitspraak ge daan in een proces tegen 36 leden van een organisatie van het Nationale Be- vrij dingsfront in het gebied van de Algerijnse hoofdstad. Zij waren beschul digd van terrorisme. Twaalf beklaagden werden tot dwang arbeid, variërend van tien tot twintig jaar veroordeeld, zeven tot eenzame op sluiting van vijf tot tien jaar en zeven tien tot gevangenisstraffen van twee tot twintig jaar. De vonnissen werden uitgesproken door het permanente tribunaal van de strijdkrachten in Algerije. Frankrijk, waarheen een zevende deel van onze eierenexport gaat, heeft de liberalisatie ongedaan gemaakt. Het zal hier wel op contingentering uitlopen, hetgeen voor onze eierenexport een na deel betekent. De vergadering van het produktschap voor pluimvee en eieren, waar de voor zitter, ir. J. G. Tukker, bovenstaande gegevens bekend maakte, heeft de ver hoging van de invoerheffingen op de voedergranen besproken; volgens ver scheidene sprekers zou er grote onge rustheid heersen onder de pluimvee houders. Ook de voorzitter noemde het een buitengewoon ernstig probleem; om dat tachtig procent moet worden inge voerd, zou de pluimveehouderij vijf mil joen gulden meer onkosten voqr de voeding moeten opbrengen. Dit is voor de pluimveehouderij niet op te brengen. Zonder steunmaatregelen van de over heid zou het voor de pluimveehouderij, waarin 100.000 personen werkzaam zijn, de ondergang betekenen, aldus ir. Tuk ker. Deskundige voorbereiding De „Nationale Unie" van de Egyptische president Gamel Abdel Nasser heeft zijn voorbereidingen van de verkiezingen, die op 3 juli in Egypte voor de Nationale Raad zullen worden gehouden, afgesloten met het bekendmaken van een lijst van goedgekeurde kandidaten: 1150 kandidaten zijn van de lijst afge voerd. 1320 hebben de goedkeuring van Nassers partij kunnen wegdra gen. Het gevolg is dat van de 350 ze tels die in de Nationale Vergade ring bezet moeten worden, er 62 slechts de kandidaat van Nasser, en geen tegenkandidaat hebben - want 62 tegenkandidaten zijn door de voorbereidingen weggezuiverd, in de zin, dat met de kandidaten die er nog over zijn deze 62 zetels nooit kunnen worden bezet. Boven dien zijn verschillende kiesdistric ten nu geheel zonder kandidaat komen te staan. Dit is het geval in vijf districten, die onder de penne- streek van de zuiveraars vielen. Het doel van de „Nationale Unie" is „de doelstellingen van de revo lutie veilig te stellen". Alle ministers van Nasser, en alle leiders van vooraanstaande allure die met hem willen samenwerken, kunnen nu zonder tegenstand in de verkiezingsstrijd treden. De zuive ring heeft gezorgd dat er geen te genkandidaten zijn. opening fhUelna&ona/e SenioomieUm^ AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-12 uur 's zondags van 12-22 uur entree 50 cerrt (toegang luchthaven inbegrepen) Eilanden in monding van Po bedreigd Militairen, politie en brandweerlieden werken, tezamen met eilandbewoners, met man en macht aan het bouwen van een 13 kilometer lange dijk over het midden van het eiland Ariano, dat door doorbraak van de Po-dijken in het mondingsgebied van deze rivier met overstroming wordt bedreigd. Men wil, door deze dijk, de voornaamste plaatsen van het eiland, Ariano en Corbola, voor overstroming behoeden. De 20.000 bewoners van het eiland Porto Tolle, dat meer landinwaarts in de Po-delta ligt, begonnen gisteren op last der autoriteiten, hun woningen, die door het stijgende water worden be dreigd, te ontruimen. Gisteren drong het sterk gezwollen Po- water, dat duizenden tonnen modder met zich voert, de ontruimde huizen van Riva (vierduizend inwoners) binnen. Het stroomt thans in de richting van Taglio di Po en Ariano, met resp. ruim negen en bijna twaalfduizend inwoners. Alle bioscopen en openbare gebouwen in het overstromingsgebied zijn van regeringszijde gevorderd voor het onder brengen van gevluchte bewoners van de eilanden Ariano en Porto dl Tolle. De doorbraak van de Po-dijken is dicht genoeg bij zee geschied, om, zoals het er thans uitziet, herhaling te voor komen van de rampzalige overstromin gen van november 1951, toen 273 per sonen het leven en 223.000 mensen have en goed verloren. Minister Helders naar Nieuw Guinea In september of oktober Naar wij vernemen zal de minister voor Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, in september of oktober zijn reeds lang voorgenomen bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea brengen. De afgelopen weken is dit bezoek herhaaldelijk uitge steld door besprekingen, die zijn gevoerd met Antilliaanse en Surinaamse autori teiten. Het overleg, dat minister Helders met de gouverneur van Nieuw-Guinea dr. J. van Baal, in Hollandia zou voeren, zal thans in Den Haag plaatsvinden. Hier toe zal dr. Van Baal in de tweede week van juli uit Hollandia in Nederland aankomen. CNV overweegt maatregelen De vèrbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland heeft zich bezig gehouden met de problemen welke verband houden met de toeneming van het ronselen van arbeiders. Vastgesteld werd, dat, hoewel het vraagstuk van de ronselarU niet van recente datum is, dit verschijnsel in dez^ tijd dusdanige vormen aanneemt, dat gesproken moet worden van een groot maatschappelijk kwaad. Reeds is, aldus C.N.V., in meerdere gevallen gebleken, dat door het inschakelen van geronselde arbeiders de arbeidsvrede verstoord werd, terwijl, volgens het C.N.V., veelal blijkt dat zowel de sociale verzekeringswetten als de veiligheidsvoorschriften met voeten getreden worden. De verbondsraad besloot om een nader onderzoek in te stellen naar de omvang van dit kwaad. Zodra uit dit onderzoek voldoende gegevens beschikbaar zijn, zal worden overwogen welke stippen in verband met deze materie nodig zijn.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1