Nederlandse sleepboot Thames brengt brand naar Falmouth WALENKAMP, waar ook mijn vader zijn sigaren koopt Minister Staf nam goede indruk mee uit Nieuw Guinea DONDERDAG 20 JUNI 1957 Na halve dag zwoegen Amerikaanse tanker Stony Point aan de tros (Van een speciale verslaggever) Een Nederlandse sleper heeft de brandende Amerikaanse tanker Stony Point te pakken en sleept het gevaarte naar Falmouth. Dat kon de 64-jarige kapitein M. A. Engels van de sleepboot Thames gister avond om tien uur seinen naar Rotterdam, nadat een halve dag was gezwoegd om het schip aan de tros te krijgen. Dit sleepwerk zal de slot fase zijn van het aanvaringsdrama dat zich gistermorgen in de vroegte tijdens dichte mist afspeelde, bij Ouessant toen de tanker met de Griekse vrachtvaarder Ioannis in aanvaring kwam en in brand vloog. Acht doden en veertien vermisten eiste deze aanvaring. De Thames van L. Smit en Co. die te Falmouth lag, voer gistermorgen op het eerste bericht uit en stoomde volle kracht naar de plaats van de aanvaring, 's Middags om 3 uur kwam de sleep boot bij de brandende tanker aan. Zij schoot langszij van het fel brandende schip en vijf mannen van de Thames zagen kans aan boord te komen. Zij na men een kleine bluspomp mee die zij direct in werking stelden maar zij kon den weinig tegen de vuurzee uitrichten. De Thames die langszij was blijven lig gen, stelde toen haar machtige pompen in werking. Toen tegen de avond het vuur wat verminderde, begaven de vijf die waren overgesprongen zich naar het voorschip, lieten een anker uit en be vestigden het eind van de sleeptros aan de ankerketting. Zij gingen toen aan boord van de sleepboot terug en deze begon om 10 uur de nog steeds bran dende tanker te slepen. Dit is zo de gehele nacht doorgegaan. Koers werd gezet op Falmouth. Vanmorgen vroeg seinde kapitein En gels dat hij bij het dagworden zou trachten weer enkele van zijn mannen aan boord van de tanker te brengen om het vuur te bestrijden. STADSNIEUWS Wel huizen, geen straten? Het ziet er naar uit. dat de beste dingsbeperking in de komende maan den drastisch ter hand zal worden ge nomen. Zijn wij wel ingelicht, dan valt het te bezien of in de toekomst nog vlot toestemming zal worden ver Ieend tot het doen van uitgaven voor stratenaanleg. Indien dit het geval mocht zijn, dan doet zich straks de eigenaardige situatie voor, dat wel huizen zullen worden gebouwd - de woningbouw wenst men immers onder alle omstandigheden voorrang te ver lenen - doch dat de aanleg van stra ten achterwege blijft. Drie-jarig jongetje verdronken Gistermiddag even over 0 uur is de drie-jarige Chr. Hogenes, wonende aan de Houtmarkt, door onbekende oorzaak in het water van de Oude Herengracht gevallen. Hoewel de heer W. van Ton geren, wonende aan de Lage Rijndijk zich snel te water begaf en het kind vrij spoedig op het droge had gebracht, mocht het niet meer gelukken on danks pogingen met zuurstofapparaten de levensgeesten weer op te wekken. In het Academisch Ziekenhuis heeft men nog operatief ingegrepen, doch ook dat mocht niet meer baten. Kon. onderscheiding F. Swagers VEERTIG JAAR BIJ DE N.Z.H.V.M. Vandaag herdenkt de heer F. Swagers, conducteur/treingeleider bij de N.Z.H. V.M., het feit, dat hij voor veertig jaar bij deze maatschappij in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum werd de heer Swagers hedenochtend in het Stadhuis ontvangen. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die grote waardering had voor de wijze, waarop de jubilaris zijn taak vervult, deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Na deze ontvangst werd de viering van dit jubileum voortgezet ten huize van de jubilaris aan de Haarlemmerweg 8. Na mens de directie van de maatschappij waren hier aanwezig de heren Th. Heten, chef Vervoersdienst, De Ronde, chef alg. dienst en Th. Thomas, chef van het kantoor Leiden. De heer Heten dankte de heer Swagers voor zijn lang durige trouw aan het bedrijf en bood namens de directie een enveloppe met inhoud aan, waaraan de heer De Ronde het vererend getuigschrift, met daarbij behorende gouden legpenning, van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel toevoegde. Het bestuur van het Jubi leumfonds, dat deze dag eveneens blijk van zijn belangstelling gaf, bood namens dit fonds een geschenk in couvert aan. Voor de echtgenote van de jubilaris waren er bloemen. BIJNA 2.000 KINDEREN SLAAGDEN VOOR VERKEERSEXAMEN Aan de in de afgelopen weken gehou den verkeersexamens hebben in totaal 2825 kinderen deelgenomen. In verband met ziekte of om andere redenen waren tijdens het schriftelijk of praktisch exa men 216 kinderen afwezig, terwijl 627 kinderen niet voor een diploma in aan merking kwamen. In totaal slaagden 1982 kinderen, waarvan er 800 aan het rijwielexamen deelnamen. Nul fouten, zowel in het schriftelijk als het prak tisch examen, hadden ddttig kinderen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht, de heren C. R. Has- selbach (Den Haag), H. Roemer (Den Haag) en K. de Boer (Meppel); docto raal examen Zuidafrikaans recht, de heer F. H. Grosskopf (Leiden)docto raal examen Psychologie, de heer R. C. G. van Neer (Leiden) cum laude; docto raal examen Godgeleerdheid, mej. G. A. R. Bijleveld (Oegstgeest). PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Some experiments with liquid 3HE- 4HE mixtures in Norrow Slits", de heer D. H. N. Wansink te Leiden. De pro motie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- Een militaire vrachtauto stond hedenmorgen te omstreeks halftwaalf op de Steenstraat te wachten voor de Blauwpoortsbrug, die op dat moment gesloten was voor het ryverkeer. De auto reed iets achteruit en schoof daar door over de motorkap van een kleine personenauto heen, die achter hem stond. De personenauto werd bescha digd, doch persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Het gebeuren ge noot grote publieke belangstelling. NIET VOOR HET EERST! Het aan boord gaan van brandende schepen schijnt de mannen van L. Smit en Co. in het bloed te zitten. Twee jaar geleden waren het enkele jonge licht matrozen van de sleepboot Maas die in de Theemsmonding op de brandende Noorse tanker Johannishus overspron gen, de tros vastmaakten en bewerkstel ligden dat het de Maas was die de tan ker binnenbracht. Maar bijna dertig jaar geleden werd eenzelfde sterk staal tje uitgehaald in het Kanaal waar het grote Franse passagiersschip l'Atlanti- que brandend en verlaten hulpeloos ronddreef. Verscheidene buitenlandse sleepboten trachtten toen vergeefs hun trossen aan het zwaar slagzij hebbende schip vast te maken. Drie jonge matro zen van de sleepboot Rode Zee zagen toen kans aan boord van het brandende mailschip te kleuteren en de trossen vast te maken. Zij gaven de buitenlan ders het nakijken. WASSENAAR Floraliavereniging. In de dinsdag avond gehouden bestuursvergadering van de Floraliavereniging werd datum en plaats voor de aanstaande tentoonstelling vastgesteld donderdag 5 september in de foyer van het Ver enigingsgebouw. In tegenstelling met vorige jaren zal de prijsuitreiking aan de kinderen plaats hebben om 5 uur, voor de ouderen evenwel als gewoon om 9 uur. Er zijn meer plantjes uitge reikt dan in 1956. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" De Postduivenvereniging De Gevleu gelde Vrienden hield zondag een wed vlucht met 133 oude duiven vanuit St.- Quentin. De vogels werden om 6 uur ge lost en de eerste duif arriveerde om 10.18.35 uur. De uitslag was: J. H. M. Brouwer 1, 6, 7, 9; J. M. Brederode 2; W. v. d. Zwaan 3, 10; L. Farla 4; J. H. Groeneveld 5, 8. De kampioenschappen over de Vitesse- vluchten werden gewonnen als volgt: 1. W. v. d. Zwaan 228 punten; 2. J. Par- levliet 176 p.; 3. W. C. van Eek 170 p.; 4. L. Farla 163 p.; 5. J. H. Groeneveld 157 p. „Het Zeepaardje" Woensdagavond werd in café Van dei- Zalm de laatste culturele bijeenkomst in dit seizoen gehouden van de Wassenaar- se Vereniging van Aquariumliefhebbers „Het Zeepaardje". Voor een lezing met film over het onderwerp: Aquariumlo gica- was uitgenodigd de heer A. A. Gols uit Den Haag. De waarnemend voorzitter, de heer Ostwald, leidde de spreker, overigens geen onbekende, na een welkom, in. De heer Gols herinnerde aan het praatje van de dag, dat uitzonderlijke weersomstandigheden een gevolg zijn van de atoombom. Intussen is er wel een aanwijsbaar verband tussen het in- grijen van de mens in de natuur en ver anderingen daarin. Als voorbeelden daarvan haalde hij o.a. aan St. Helena, vroeger en paradijs, nu door de geiten een woestijn, voorts de woekering van de konijnen in Australië, de Prunus in LEIDERDORP Geslaagd De heer A. Smallenbroek, ambtenaar ter secretarie, alhier, slaagde voor het examen gemeente-admini stratie. PV. „DE RIJNKLIEVERS" Wedvlucht vanaf St.-Quentin, afst. 271 km. Gelost om 6 uur met z.o. wind. Aankomst eerste prijswinnaar 10.33.49, laatste om 11.44.34 uur. Uitslag: W. G. de Jong 1, 4, 10; M. Reijerse 2, 6; W. Hoogervorst 3, 9; C. Onderwater 5; M. Jongeleen 7; H. B. Bonneur 8. RAADSAGENDA De raad komt a.s. vrijdag te 7.45 uur nam. bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Onteigening van gronden van de heren Laken, Groene veld en Vromesteijn; vaststelling van een nieuwe subsidieregeling voor Kruis verenigingen; subsidiëring van mili taire tehuizen; verstrekking van een subsidie aan het comité voor ontspan ning etc. voor ouden van dagen. Raadstukken SUBSIDIE VOOR AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Het Comité tot Verzorging der Ont spanning voor Ouden van Dagen uit de gemeente Leiderdorp is voornemens ook dit jaar weer een autotocht en een ont spanningsavond voor ouden van dagen te organiseren. In verband daarmede verzoekt het comité een subsidie te mogen ontvan gen. In 1956 verstrekte de gemeente een subsidie van f. 0.50 per deelnemende oude van dagen met een minimum van f. 100. Bovendien werd dat jaar een ex tra subsidie verstrekt van f. 100 in ver band met het feit dat in dat jaar een jubileumtocht werd georganiseerd, die, wat tijdsduur betreft, omvangrijker was dan de tochten van vorige jaren. Dit jaar zal weer een tocht worden gehouden zoals gebruikelijk was, name- lijk alleen in de middag- en avonduren. Aan het B _K Meisjeslyceum „St. Op de begroting voor 1957 is terzake Magdalena Sophia" te Vaals slaagde een bedrag van f. 100 uitgetrokken. v001. net eindesamen Middelbare Meis- B. en W. stellen voor een subsidie te jesschool jhvr. Marie-Louise B von i o Pisenne. Tevens behaalde zü aan deze WARMOND RAADSAGENDA Op dinsdag 25 juni a.s. zal de raad der gemeente Warmond in openbare vergadering bijeen komen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Voorstel tot definitieve vaststelling van het grond- en het bouwvoorschot, alsmede het verstrekken van een aan vullend grondvoorschot voor de door de Woningstichting „Warmunda" gebouw de 8 woningwetwoningen voor de huis vesting van bejaarden aan de Scheeps- makersdam; voorstel tot het definitief vaststellen van de bedragen van de aan de Woningstichting te verstrekken geld leningen voor de bouw van 8 midden standswoningen aan de Jan Steenlaan; voorstel tot vaststelling van de vergoe ding voor de bijzondere kleuterscholen in Warmond; voorstel om een verzoek te doen tot verhoging van het presentie geld der leden van de raad en de leden der raadscommissiën; voorstel tot in trekking van „Verordening tot regeling van het recht op pensioen van gewezen wethouders en van pensioen aan hun weduwen en wezen der gemeente War mond en tot vaststelling van een „Pen sioensverordening wethouders War mond" en van een „Verordening beper king pensioenen wethouders Warmond"; voorstel tot wijziging van het uitbrei dingsplan in onderdelen; voorstel be treffende exploitatie van een gedeelte der grond, gelegen in het zgn. uitbrei dingsplan „Oost"; voorstel tot het vaststellen van een verordening, hou dende een verbod om met zeer snel varende boten de binnen deze gemeente gelegen wateren te bevaren; voorstel tot het verstrekken van een renteloze geld lening en tot verhoging van het ge- gemeentelijke subsidie aan de plaatse lijke afdeling van de V.V.V.; voorstel tot het toekennen van een grond- en bouw voorschot voor de bouw en een jaarlijkse bijdrage in de exploitatie-tekorten van 22 woningwetwoningen in het uitbrei dingsplan „Oost" aan de Woningstich ting „Warmunda". MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 20 juni. Coöp. Veluiwse Eierveiling Barneveld-Edeaanvoer circa I.000.000 stuks. Handel kalm. Prijzen eie ren 39-43 gram: f6.216.55, 43-47 gram f6.91—8.37. 47-57 gram f 8.21—11.07, 57-60 gram f 11.2011.60, 60-63 gram f 1U.74 II.87, 63-68 gram f 11.80-12.36, alles per 100 stuks. Eierveiling SBE: aanvoer olxoa 886.580 stuks. Prijzen eieren 57-60 gram f 11.00— 11.25, 60-63 gram f 10.8211.19, 63-69 gr f 10,9111.51 .alles per 100 stuks. Voor zichtige handel in verband met het war me weer, waardoor het bewaren der eie ren bemoeilijkt wordt. Op de eiermarkt was de telling van de aanvoer rond 1.600.000 stuks. Handel kalm Notering kippeelren f 14.2612.25; alge mene prijs f 11.75 per 100 stuks .kiloprijs f 1.90 basis 62 gram, henneeieren f7. f 10.50. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Bierhandelaren. Grote eieren f 1-1.5012.25; naar gewicht 62-68 gram henneeieren f 10.00.11.26, gewicht 51-6! gram, henneeieren f 7.009.00, gewioht 39- 49 gram. Plulmveemarkt: aanvoer pl.m. 61.00 sï. Prijzen slachibklppen f 1.802.00 per kilo» zware kuikens i 1.002.50 per kilo, han del ln kippen redelijk .kuikens geen trage handel, verschillende partijen bleven on verkocht. GOUDA, 20 Juni. Aangevoerd 224 par tijen kaas. Notering eerste kwaliteit per kilogram f 2.35—2.43, tweede kwaliteit 2.28 2.34 .extra kwaliteit 2.442.72. De han- del ls kalm. RIJNSBURG, 19 Juni. Bloemenveiling Flora: Korenbloemen 40-120, Margrieten., wit 60-110, Mimi 50-100. Campanula 160- 220. Soablosa 200-390. Gaillardla 100-240. Anjer Weener 100-170, Papaver klein 150- 260, per 100; Segetum 20-30. Flox 22-33. Gips 8-12, Duizendschoon 10-24, Orlon 18- 22, AtJhemus 30-40, Ixia 14-22, Anemonen 6-9, Eng. Iris 35-65 alles per bos, Eremuru3 18-23, Pioenen 8-14, Am. Anjers 5-7, Pyre- mldales 12-16, Lelie Regale 10-15, wit 20- 24, Gerbera 18-22, Llater 6-11. Gladiolen: All. Pierson 10-12, Sneeuw Prinses lil-13. Strauss 12-15. Gold Dust 11-14, Mem. Day 10-13, Nelly 6-8, Gemengd 13-16, alles per stuk. ons land enz. Hij vertelde ook van de proeven van prof. Lorentz met o.a. het fruitvliegje. dat onder atoomstraling allerlei afwijkingen gaat vertonen. Wat dit nu heeft te maken met het aquarium "Verduidelijkte spr. met erop te wijzen, dat daarin eigenlijk alles fout is. De zandlaag komt op de humusbodem, ter wijl de vissen juist een donkere grond nodig hebben om hun- kleuren te ver tonen. Filtex-s en pompen worden ge bruikt, waaiwan in de natuur geen sprake is. Van een aquarium wordt dikwijls een vissenpakhuis gemaakt. Hierna besprak de heer Ostwald de film over de vreugde van een paar jon gens bij het inrichten van een bak, waarbij hij er op wees, dat in de toe komst de bevolking van de Randstad Holland, als alle recreatie-oorden ver dwenen zijn, op zo'n stukje natuur in huis zijn aangewezen. Na de pauze vertoonde spr. een 110- tal fraaie lichtbeelden van exotische planten en zeldzame vissen. De avond was een waai'dig slot van het seizoen. Advertentie Prinsessekade hoek Haarlemmerstraat Telefoon 21126 F ototentoonstelling Amateurf otografen In Leiderdorp In het clubhuis van de padvinders aan de dr. Van Rhijnstraat werd een foto tentoonstelling geopend. De voorzitter van de amateurfotografenclub, de heer P. van der Sterre, heette de aanwezigen welkom. Hij was verheugd over de be langstelling. In het bijzonder begroette hij burgemeester Van Diepeningen en een afgevaardigde van de landelijke organisatie alsmede vertegenwoordigers van de Amsterdamse en de Leidse afde ling. Hij merkte op, dat de tentoonge stelde foto's niet zijn geselecteerd; er is ook werk bij van beginners. Verder zei hij, dat men dit werk van de amateur fotografen niet moet zien als uitsluitend een hobby. Het is meer, want de ama teurfotograaf houdt het leven vast. Hij hoopte dan ook, dat het ledental van de Amateurfotografenclub „Daguerre" nog zou toenemen. Het woord was hierna aan burgemees ter Van Diepeningen, die uitgenodigd was de opening te verrichten. Deze be gon met op te merken, dat hij deze uit nodiging gaarne had aanvaard. Hij ver klaarde dat de amateurfotogi'afen zeker wel hadden geweten, dat er met fotogra feren heel wat te bereiken was toen zij als naam van de club „Daguerre" kozen. De collectie, die hier te zien is, is het bezien zeker ten volle waard en als er van vrije tijdsbesteding wordt gesproken, dan is een zeer mooie zeker het beoefe nen van de fotogi-afie. Hij hoopte ook dat het aantal leden van de amateur- fotogi-afenclub zich zal uitbreiden en verklaarde hiermede de tentoonstelling voor geopend. Het clubhuis van de padvinders leent zich bijzonder goed voor het houden van een tentoonstelling. De foto's (een kleine 200) komen op de geplaatste schotten voordelig uit. Ter afwisseling worden Student door gasverstikking om het leven gekomen Een 26-jarige student uit Rotterdam is in zyn studentenkamer in de Was- straat alhier door gasverstikking om het leven gekomen. Gisterochtend omstreeks 11 uur wei-d hij levenloos op zijn bed aangetroffen. Vermoedelijk is de kraan van een gaskachel op zijn kamer, die zich bevond tussen het uitschuifbed en de kachel, bij het uitschuiven van dit bed opengegaan doordat een tussen het bed en de kachel geplaatste stoel, bij deze manoeuvre is vei-schoven. Overeenstemming met Australië over een toekomstige zelfbeschikking verlenen van f. 100. Het aantal deelne mende ouden van dagen zal ongeveer 200 bedragen. SUBSIDIËRING MILITAIRE TEHUIZEN B. en W. stellen de raad voor, op grond van een rapport van de Interpro vinciale Commissie Subsidiëring Mili taire Tehuizen, de subsidie-toewij zing aan de Militaire Tehuizen te wijzigen. Tot nu toe ontving Pro Rege f. 100. de R.-K. Bond f. 50 en het Humanistisch Thuisfront f. 50. Op basis van f. 2 per jaar voor iedere militair uit de gemeen te heeft men een bedrag van f. 100 te verdelen. De verdeling zal geschieden naar ratio van het aantal tehuizen dat door de verschillende bonden wordt ge ëxploiteerd. Op deze wijze zal Pro Rege f. 48.50 ontvangen evenals de R.K. Bond terwijl het Humanistisch Thuisfront ge noegen zal moeten nemen met f. 6.-. B. en W. stellen voor deze nieuwe rege ling te aanvaarden. SUBSIDIE-REGELING KRUISVERENIGINGEN B. en W. zijn van oordeel dat het in derdaad aanbeveling verdiend, dat de kruisverenigingen hun vleugels verder uit kunnen slaan. Nu het Groene Kruis heeft verzocht de verhoging van de contributie ten bedrage van f. 1.50 per lid uitsluitend te mogen bestemmen voor de versteviging van het fonds tot stichting van een eigen wijkgebouw. is dit voor B. en W. aanleiding de subsi dieregeling te wijzigen, aangezien vol gens de huidige regeling de bestemming van de verhoging van de contributie niet toegestaan is. B. en W. willen nu subsidie verstrekken zonder daaraan be paalde voorwaarden te verbinden. en Natuurkunde op proefschrift geti teld: „Over de omzetting van trypto- phaan door agrobacterium tumefaciens" de heer J. M. Kaper te 's-Gravenhage. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Al Ida, dr van J. van den Wijngaard en J. A. Smit; Johannes zn van J. de Zwij ger en A. Jagel; Simon Lodewijik ,zn van S. J. G. Duindam en H. A. J. van der Lin den; ReLndert, zn van C. de Winter en M, Visscher, Jan, zn van B. Eichhorn en E Kors wagen; Petrus Johannes, zn van J. M Brands en J. P. van In-gen; Adriamus Pie- ter, zn van A. Zwaan en S .van der Plas. OVERLEDEN M. Boer, 41 jaar .echtgenote van R. van Walbeek; L. van der Meer, 21 Jaar. man: H. van der Vliet, 55 Jaar, man; J. W. Dor- pem-a, 72 Jaar, man; E. L. Arlman, 75 jaar echtgenote van J. de Roode; N. Langezaal, 65 jaar, man-; A. M. van den Bosch, 9 Jaar, zoon; P. S. Vcnplancke, 79 Jaar, echt genote van B. Bekkering. zelfde school het diploma godsdienst. Bejaarden op stap De ouden van dagen van Warmond hebben, evenals voorgaande jaren, een autotocht gemaakt. Deze onvergetelijke tocht werd hen wederom aangeboden door het comité. Des morgens om onge veer negen uur vertrok de stoet van 39 auto's van het gemeentehuis. Leek het er aanvankelijk op, dat de zon op deze dag verstek zou laten gaan, toch werd het vooral later op de dag mooi weer. De eei'ste rit werd gemaakt naar Bussum, in welk plaatsje koffie werd gedronken. In de tuin van het restau rant konden de oudjes genieten van de mooie omgeving. Na deze verpozing trok men verder naar Zeist, alwaar in „Ster- kenbos" werd gedineerd. Na het diner ging de tocht naar Al phen aan de Rijn, waar een bezoek werd gebracht aan Avifauna. In het restau rant van Avifauna werd een kopje thee gedronken. Bij deze gelegenheid dankte de heer M. Hogenboom namens alle oudjes het comité en voorts allen, die hadden me degewerkt aan het doen slagen van deze dag. Bij aankomst in Warmond om on geveer half acht wachtten de beide mu ziekkorpsen de stoet op en werd op feestelijke wijze een rondgang door het dorp gemaakt. VOORSCHOTEN POSTDUIVEN WED VLUCHT. De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf St. Quentin; afstand ongeveer 267,50 km. In concours 115 duiven, ge lost 6 uur met N.O. wind. Aankomst 1ste prijsduif 10.26.54 uur, snelheid 1001,80 meter per minuut. Laatstaankomende duif 11.19.30 uur, snelheid 836,88 m. per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: P. d'Haens 1, 4; P. van Klaveren 2; H. Schoo 3, 7, 8; F. C. van Heusden 5; M. Wolleswinkel 6; P. N. van Wissen 9; F. Hendriks 10. BURGERLIJKE STAND Geboren; Wilhelmina M. P. C., dr var, A. van der Helm en C. Th. A. Spiege ler; Wllma, dr van M. van der Leede en H J. Koren- Robert G., zn van M. L. van Bergen en E. D. Parker; Vincent F., zn van H. J. H. W. Westza-an en Cli. C. Zijl stra; Wilhelmus P. G. zn van N. Th. van der Geest en M. A. Vosse; Jacobus D.. zn van D. Brussee en J. P. Tebrugge; Wil helmina J. M., dr van C. W. M. van den Assem en H. Vreeburg; Wilhelmina C. C. dr van J. A. Groenewegen en H. A Th. Onderwater; Henrlka J., dr van C. Brand wijk en W. van den Toren; Wlnny dr van Samen veel doen voor ontwikkeling Met het Sabenatoestsl uit Kopenha gen is de minister van Marine, ir. C. Staf, van zijn. reis naar Nederlands Nieuw Guinea en Australië gistei'mid- dag op Schiphol tei-uggekeerd, in gezel schap van een plaatsvervangende chef van de marinestaf commandeur A. H. J. van der Schatte Olivier. Ir. Staf en commandeur Van der Schatte Olivier zijn 25 mei van Neder land per KLM naar Biak vertrokken. Na een veertiendaags verblijf op Nieuw Guinea werd een beleefdheidsbezoek aan Australië gebracht. Aangezien de verbinding over de Verenigde Staten naar Nederland sneller was, werd van Sydney naar Los Angeles gevlogen en vandaar met de SAS lijn naar Kopen hagen. Tijdens een persconferentie op Schip hol deelde minister Staf mede, dat het •doel van zijn bezoek aan Nieuw Guinea is geweest om persoonlijk kennis te ma ken met de omstandigheden waaronder de Nederlandse marine daar werkt en leeft. „Ik moet zeggen," aldus ir. Staf, „dat er de laatste twee jaar veel tot stand is gekomen op Nieuw Guinea, waarbij vanzelfsprekend het gouvernement een een groot aandeel had. Wegen worden aangelegd, huizen gebouwd. Het eiland en de eilandjes worden bewoonbaar gemaakt. Er zjjn daar reeds marine gezinnen, en mijn indruk is, dat er evenveel Nederlandse gezinnen als huizen zijn. De huizen zijn prettig ingericht; er komen winkels, zodat voor de vrouw een wat aangenamer sfeer kan worden ge schapen. Voor de kinderen is het er een paradijs. Vooral op Biak is zeer veel verbeterd. Voor de gewone marineman, zonder gezin, zijn de omstandigheden natuurlijk moeilijker maar voor een juiste afleiding wordt veel gedaan. MARINE STERKTE VOLDOENDE De sterkte van de marine op Neder lands Nieuw Guinea moet voldoende worden geacht. De effectiviteit is groot; wij kunnen gerust op de marine vertrou wen, aldus de minister. „Er komt nu een moderne jager. Er is 'n beslissend ver schil tussen de positie van Nederlands en Australisch Guinea. Nederland moet rekening houden met infiltraties. Australië niet. Overigens betekent de aanwezigheid van de marine en van vliegtuigen een voortreffelijk vlagver toon. De eilanden zien nu op geregelde tijden schepen en vliegtuigen en over het algemeen mag worden gezegd, dat de bevolking er loyaal tegenover staat". GEMEENSCHAPPELIJKE NED.—AUSTRALISCHE TAAK De Nederlandse minister heeft als zovelen voor hem, de indruk gekregen, dat Australië buitengewoon gesteld is op de Nederlandse immigranten. „Ne derland kan er zoveel sturen, als men wil", heeft de minister vernomen. „De Nederlanders in Australië moeten hard werken, zijn echter zelfstandig en kun nen veel bereiken. Australië en Nederland zijn het zeker met elkaar eens wat betreft de kwestie van zelfbeschikking van de bevolking van Nieuw Guinea. Er is op dit ogen blik geen periode aan te geven waar na men zou kunnen zeggen, dat de bewoners rijp zijn voor zelfbeschik king. Maar Australië en Nederland kunnen samen veel doen om de be volking op te voeden en te ontwikke- len. Het is een probleem, dat Austra- I lië en Nederland voortdurend zullen I moeten bestuderen. prachtige kleurendia's, ook het werk van de leden, geprojecteerd. De tentoonstelling is elke avond ge opend tot en met zaterdag van 7.3010.30 uur en tevens zaterdagmiddag van 36 uur. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen. Bevallen: N. Engler—Post, zn., Rot terdam; Swartberg—Van den Boven- kamp, zn., Hillegersberg; Schuier—Hei- dings, zn., Haarlem; Brouwer—Derrin, dr., Camden (V.S.)Hanrath—De Graaf zn., Laren; Royer—Meyer, zn., Amster dam. Oveiieden: E. L. P. Tielenius Kruyt- hoff—jkvr. Boddaert, vr. 71 jr., Zutphen; M. J. Venker—Lipjes, vr. 77 jr., Breda; jhr. R. M. Cunningham van der Wyck, 62 jr., Den Haag; R. Schaap—Rozelaar, vr., 83 jr.. Amsterdam; J. W. H. Schol ten, m. 32 jr., Almelo; J. G. Sissingh, m. 89 jr., Rotterdam. BEURSOVERZICHT Gedrukte stemming Amsterdam, 20 juni. De markt gaf vandaag een gedrukt beeld te zien. De minder goede stem ming van Wallstreet is daar mede oor zaak van. De sterk verlaagde koperprijs alsmede inkrimping van de produktie aldaar, veroorzaakte lagere koersen in New York. De arbitrage liet vandaag in Amsterdam verstek gaan en dat bete kent in de regel lagere koersen. De han del was over het algemeen zeer rustig en kon de hoge koersen van de niet- officiële ochtendbeurs bij lange na niet benaderen. Tegen het slot van de markt kwamen verder over de gehele lijn verkopen los, die de koersen nog verder deden dalen. De markt sloot vrijwel op de laagste prijs van de dag. Kon. Olies openden f. 221.50 en daalden tot f. 220.40. tegen gisteren f. 223.20. Unilevers opening 483V2, zakten door verkopen voor Lon- dense rekening tot 479 (487). Dit hield verband met verkopen door Parijs in Londen van de aandelen Unilever, ter verkrijging van dollars. Philips 2 pun ten lager bij opening, gingen door de 3 maal pari en sloten circa 300. Hierdoor werd een verlies van circa 7 punten ge leden. Ook AKU's konden zich in deze stemming niet handhaven en moesten een verlies van 3 punten incasseren. KLM wederom fractioneel lager. In de scheepvaarthoek had wederom het aanbod de overhand en over de ge hele linie werden lagere koersen van 1 tot 3 punten genoteerd. De Indonesische fondsen reageerden hoegenaamd niet op de bekendmaking van de genomen maatregelen aldaar t.o.v. import en ex portbepalingen. De koersen bleven vrij wel onveranderd. Aandelen Schokbeton werden circa 10 punten lager geadviseerd op 80 tenge volge van het voorstel tot halvering van het dividend. Participatiebewijzen uranium werden geadviseerd op 473 gulden. Staatsfondsen nauwelijks prijshou dend. doch voor de staffellening iets be ter door de bekende 200.000 gulden vraag. De inschrijving op de 3% miljoen gulden 5 pandbrieven Nederlandse scheepshypotheekbank 99 pet, verliep bevredigend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 juli Londen 10.65% 10.65%, New York 3.82H—3 82f2, Mon treal 4.01%4.01%, Parijs 1.0835—1.0845, Brussel 7.58%7.59, Frankfurt 90.95 91.00, Ztirich 87.20—87.25, Zürich (vr. fr.) 89.31%—89.36%, Stockholm 73.72— 73.77, Kopenhagen 54.9054 95, Oslo 53 28%—53.33%, Milaan 60.92%—60.97%, Wenen 14.09%—14.70 Donderdag 20 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. koers v. heden Vorige Slotkoers 90% H. Schouten en M. Wesenhagen; Laurens M., zn van F. van Zijp en P. de Jong Ondertrouwd: B. P. Duivenvoorde en C A. van der Eng. Getrouwd; J. L. Bronsgeest en P. D. Th. J Goddijn. Geslaagd Onze plaatsgenote, mej A. M. Peetei's, slaagde in Den Haag vooi de acte hoofdkleuterleidster. Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned '51 3% Ned '53 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned '54 3% Ned. '55 13% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië '37A 3 Grootboek '46 3 90% 87 87^ 9iy4B 90 9oy8 84% 85% 85% 86 y4 86% 94%. 90 90% 90A 87% 84H 86 ft 9iy4B 90 89% 84% 85% 85% 86% 86% 95% 90% 90% 60 87A 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 44% 45% Nat. Handelsbank 104 103% Ned. Handelmy 160% 159% A.K.U 205% 200% v. Berkel's Patent (v) 214 209 Calvé Delft cert. 368 362 Kon. Pap. v. Gelder 196% 195% Hoogovens cert 317 313 MüUer en Co. N.B. 389 382 Ned Kabelfabr 294 293 Philips 306% 299% 156% 155 Unilever 487 477% Wilton Feyenoord 249% 249% Biliton 2de rubr 270 274 Dordtse Petr gew. 1072% 1062% Kon. Petr. (f. 20.—) 223 220.80 idem (50 k f. 20.— 223.15 220.55 A'dam Rubber 76% 77% Dell My en (Ver.) eva. 96 y8 96% H.V.A 125% 125% 56 55L Senembah 63 63 Vorstenlanden 27% 27% Holl Amerlkaiyn 178% 176% Java China Paket 165% 165% Kon N Stoomb 147% 147% Kon Paket My 164% 164 Stoomvaartmij Ned 191% 188% Van Ommeren cert. 266% 264 Kon Rott. Lloyd 168 167 Ned Scheepv Unie 176% 175% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 (3%) 3 90% 90% Den Haag 1937 1 3.. 95 Leiden 1947 92 R'dam '37 I-HI 3% 91 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99 Premieleningen 105B 105% A'dam '51 2% 89% A'dam '56 I 2% 81 81% A'dam '56 II 2% 100A 100% Eindhoven '54 2% 81% Enschede '54 2% 79% 79% Den Haag '52 12% 90% 90% idem n 2% 98 96L R'dam '52 I 2% 92% 92% idem II 2% 90% 90% Utrecht '52 2% 89 88^ NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 204% H.B.U. cert Rott. Bank Twentsche Bank 205 175 180 204% 205% 175 179 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 256 Borneo Sum. H.Mij. 71 Ned. G. en Sp. Fabr. 173% Kon. Ned. Grofsm. 102 Internatio96 Rott. Droogdok Mij. 595L Tieleman en Dros 15 Ned. Mij. Walv.vrt. 62% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 15% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35ft Intern. Nickel109% Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OÜ Union Pacific Un. States Steel 66H 194% 71% 42% 113% 56% 90% 30% 69% 239exdiv. 70% 170% 95 595L 15% 35% 107% 66% 191% 70% 42% 112% 55% 88% 30 67 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 19/6 Edelmet Kon. AA 62GB 71% 71 348 Holl. Constructie 382 383 Ing. bur v Bouwnyv 117L Tnt Kunststofl Ind 41 42 Leidsche Wolspinn 270L Sikkens Lakfabr '53 429% Ver Touw fabrieken 167exd. 167 Wemlnk's Betonm. 82 84 Van wyk Textiel 87% 87%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9