Schakel- en transformatiestation gebruik genomen in W KOELKASTEN j SCHUDEL's CITROEN 1)emme/ii£ 1£ fte ualitv Bouw en inrichting vergden investering van zeven miljoen Herv. meisjes vermaakten zich met haar ouders in Den Burcht S.L.F. kan weer 40 jaar vooruit Jubileum zondagschool „Laat de kinderkens tot mij komen" 96ste jaargang Donderdag 20 juni 1957 Tweede blad no. 29iv»5 Met het indlenst stellen van een nieuw schakel- en transformatiestation, resp. te Leiden en Lisse. is de elektriciteitsvoorziening voor Leiden en zün ver zorgingsgebied, bijzondere omstandighe den buitengesloten, weer dertig a veertig jaar verzekerd. Werden tot nu toe alle buitengemeenten via 10 K.V.-kabels van stroom voorzien, de regelmatig toenemende belasting van het net maakte het noodzakelijk, dat de S.L.F. over ging tot de bouw van 50 K.V.-stations, hetgeen tot gevolg heeft, dat de centrale thans vijfmaal zoveel vermogen kan overbrengen. Terwijl men momenteel n og bezig Is aan de bouw van een trans formatiestation te Alphen aan. den Rijn, konden gisteren officieel het schakel station in de Groenoordstraat te Leiden en het transformatiestation in Lisse in gebruik worden genomen. Bouw en inrichting, waarmede een tijd van circa twee jaar gemoeid was, vergden een investering van zeven miljoen gulden. Onder de vele aanwezigen, die deze voor de S.L.F. zo belangrijke plechtigheid bijwoonden, merkten wy o.m. op verte genwoordigers van de daarbij direct be langhebbende gemeenten, t.w. Noord- wijk Noordwijkerhout, Warmond, Voor hout, Sassenheim, Lisse en Hillegom, de Leidse wethouder voor de bedrijven, de heer D. van der Kwaak, de directeur van de S.L.F., ir. Y. Ykema, enkele le den van de technische staf van dit Leidse energie-bedrijf en voorts de uit- LISSE ELEKTRISCHE „SPINNEKOP" VAN BOLLENSTREEK Ir. Ykema, die de aanwezigen harte lijk welkom heette, wees op de enorme groei van het bedrijf, dat in oktober vijf tig jaar bestaat en een kwart van de provincie Zuid-Holland van elektriciteit voorziet. Van de het vorig jaar in to taal afgeleverde 185 miljoen kWh namen de zeven gemeenten, waarvoor deze sta tions thans zijn gebouwd, in totaal 2512 miljoen kWh af. Sinds 1910 Noordwijk was de eerste gemeente levert, aldus spreker, de Leidse centrale elektriciteit aan de buitengemeenten. Nadat ir. Ykma vervolgens nog een technische uiteenzetting over de inrich ting en apparatuur van de stations had gegeven er kwam o.a. een twee kabel verbinding met Lisse tot stand gaf hij als zyn mening te kennen, dat Lei den aan deze installaties, welke nog voor uitbreiding vatbaar zijn de eerste 30 k 40 jaar voldoende heeft. Tenslotte weidde hij uit over de func tie van het station in Lisse, de elektri sche „spinnekop" van de bollenstreek. Wethouder Van der Kwaak, die even eens aandacht schonk aan de dyna mische ontwikkeling van het bedrijf, bracht dank aan de architect, de heer Hamerpecht en de uitvoerders, de N.V. Wernink. Elektro Stroom en Siemens. De bouw van de stations, waarvoor de Het nieuwe schakelstation in de Groenoordstraat te Leiden. Het sta tion in Lisse heeft ongeveer de zelfde afmetingen. (Foto LjD./Wan VUlet) raad indertijd een bedrag van 7 miljoen gulden beschikbaar stelde, is na de nieuwbouw van de centrale het tweede grote werk, dat na de tweede wereld oorlog tot stand kwam. Nadat de genodigden zich van de in richting van het gebouw en de techni sche apparatuur op de hoogte hadden gesteld, stelde wethouder Van der Kwaak het schakelstation in werking. Een plechtigheid, welke plm. een half uur later door burgemeester, mr. Th. J. M. de Graaf, in Lisse werd verricht. Al vorens deze hiertoe overging bracht hij, mede namens zijn collegae in het ver zorgingsgebied. het gemeentebestuur van Leiden en de directeur van de S.L.F. dank voor deze voor de bollen- en duin streek zo belangrijke uitbreiding. Voorts maakte spreker met dankbaarheid ge wag van het feit, dat er zulk een goede verhouding bestaat tussen Leiden en de gemeenten in het verzorgingsgebied, ge personifieerd in de persoon van ir. Ykema. woorden van dank, die tijdens een in „Treslong" te Hillegom gehouden lunch nog eens werden onderstreept door de burgemeester van Noordwijk, mr. G. F. W. van Berckel. A. ZWART HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 LEIOEN Ds. C. A. Korevaar bedankt voor beroep Ds. C. A. Korevaar. hervormd predi kant te Rotterdam, heeft bedankt voor het beroep van de Leidse Hervormde Gemeente (vacature ds. N. Kleermaker). Winterseizoen afgesloten Met een gezellige feestavond hebben tal van hervormde meisjesverenigingen in Leiden gisteren het winterseizoen gezamenlijk afgesloten. De grote zaal van „Den Burcht" was goed gevuld toen mevrouw B. G. KloekPott de avond opende. Zij heette behalve de honderden meisjes, van wie slechts enkelen van haar ouders waren verge zeld, in het bijzonder nog welkom de predikanten en de afgevaardigden van de Herv. Jeugdraad, die op dit kin derfestijn van hun belangstelling blijk gaven. Mevrouw Kloek herinnerde eraan, dat destijds op initiatief van de Herv. Jeugdraad verschillende meisjesclubs tot een samenbundeling zijn gekomen. Op de maandelijkse vergaderingen kunnen de leidsters nu de moeilijkheden van het werk bespreken. Voorts schonk mevr. Kloek aandacht aan het Meisjesverbond, een organisatie van allerlei clubs voor meisjes van 8 tot 25 jaar, welke weer aangesloten is bij de Chr. Jonge Vrou wen Federatie. Dat nog niet alle clubs daarbij zijn aangesloten valt vanzelf sprekend te betreuren. Na het wel komstwoord van mevrouw Kloek ver richtte de meisjesclub van Pniël de openingsceremonie door een uitbeelding te geven van haar insigne. Evenals alle anderen stellen ook deze meisjes haar werk onder Gods Gebod. Twee meisjes van het Morskwartier voerden op be scheiden maar innemende wijze een schetsje op, waar verder slechts een telefoon aan te pas kwam. Nadat de ge hele zaal zich met samenzang had ver maakt kwamen de jongelui van „Het Centrum" met een bloemenspel voor de dag. Een voor een verschenen de meisjes als bloemenverkleed op het podium om haar schoonheid en overige kwaliteiten te prijzen. Pas aan het eind van het stuk werd geconcludeerd, dat zij die zich het minste roemt het mooist is. Wij moeten niet van de hoge toren blazen, maar uitsluitend de lof des Heren, die alles op aarde schiep, bezingen! Zorgde „Kooiwijk" voor een volksdansje, „Ma- ranatha" zong er lustig op los. Alleraar digst was het optreden van de Leven- daalmeisjes, die het sprookje van de Varkenshoeder ten tonele voerden. Het lintenspel volgde aan het eind van de avond. Om „het achterlijke meisje" en „het schooiertje" (Het Centrum) moest men wel bijzonder hartelijk lachen. Zij waren dan ook werkelijk vermakelijk! Zij tot slot nog vermeld, dat ook de kin deren van de Molen- en de Rembrandt- wijk zich op deze avond niet onbetuigd lieten en er het hunne hebben toe bij gedragen om het feest te doen slagen. Dat de hervormde meisjes haar tijd op uitstekende wijze weten te besteden is gisteravond duidelijk tot uiting gekomen. Vakantievreugd voor Leidse jeugd De commissie jeugdvakantiebezigheden j organiseert naast de activiteiten, die elke i speeltuin in de vakantiemaanden kent, centraal van 29 juli tot 17 augustus vermakelijkheden voor de speeltuinjeugd. Op 30 juli zal op de openbare speel- plaats aan de Nieuw Vaart een ruiter feest worden gehouden waaraan mede werking wordt verleend door de lande lijke rijvereniging „Koningin Emma" uit Wassenaar. Ongeveer vijftien ruiters zul len een demonstratie geven. Op 6 augustus zal er een tuinfeest zijn op het terrein van „Morskwartier". Een kindertoneelgezelschap zal dan een op voering geven van „De A van Abeltje", een toneelbewerking van het verhaal van Annie Schmidt. Voor 13 augustus staat een brandweer demonstratie op het Schuttersveld op het programma. Bovendien worden in die periode drie maal in de week in het Luxor-theater twee ochtendvoorstellingen van jeugd films gegeven. De commissie, die de jeugdvakantie bezigheden organiseert, trekt voor haar werkzaamheden steeds mensen aan die dit werk zonder een enkele vergoeding verrichten. Het blijken steeds weer de zelfde mensen te zijn die hun tijd en krachten hieraan geven. De commissie vreest minder leiders dan voorheen te zullen vinden, aangezien men na een periode van tien jaar de activiteiten voor enkele jaren wil onderbreken en zich weinig nieuwe leiders aanmelden. Deze klacht kan men bij alle besturen van speeltuinverenigingen horen. Vele mensen willen wèl hun kinderen van de speeltuin en het vakantiewerk laten ge nieten, maar zij zijn er niet genoeg van doordrongen dat zfj dan als tegenpres tatie ook iets voor de speeltuin moeten doen. Tijdens de Cambridge-week zal men deze grote Engelse bus regel matig in Leiden kunnen zien. Het is de televisie-bus, waarin beneden een televisie-studio Is Ingericht, terwijl men boven de programma's zal kunnen volgen. De bus. die in blauw en wit - de kleuren van Cambridge is geschilderd, is ree kant en klaar voor het vertrek naa Nederland. De foto werd genome in Londen. Wijdingsdie nst Oosterkerk In een plechtige wijdingsdienst werd gisteravond het 95-jarig bestaan van de zondagsschool „Laat de kinderkens tot Mfj komen" in de Oosterkerk her dacht. Sprekers waren ds. G. Toorn vliet, geref. predikant t e Bloemen- daal en dr. H. Jonker, ned. herv. pre dikant te Amsterdam. Het koor van de hervormde wijkgemeente „Het Centrum" o.l.v. de heer A. Zaalberg jr. zorgde voor een stijlvolle omlijsting. Na het openingswoord van de heer H. Kromhout, voorzitter der feestcommis sie. sprak ds. G. Toornvliet over „Het kind in deze tijd". Allereerst wees spre ker erop, dat een dankbaar hart bij deze wijdingsdienst zeer zeker op zijn plaats is. Men heeft 95 jaar lang het evangelie vrijuit mogen prediken; het Verlossende Woord, dat in die jaren steeds hetzelfde is gebleven. Het kind is ook niet veranderd, maar de omgeving waarin het opgroeit neemt steeds een dreigender houding aan. Vele psychologen zijn van mening, dat het kind het veel moeilijker heeft, vooral omdat het nu in een totaal gebroken wereld leeft, waarin geen eenheid te ontdekken valt. Het kind maakt nu vaak innerlijk mee, zij het onbewust, wat er in de grote wereld omgaat. Ds. G. Toornvliet meende dat de nerveuze wereld het kind besmet heeft en dat de ouders het bovendien te druk hebben om zich voldoende met hen bezig te houden Het kind dreigt niet meer begrepen te worden in deze onheilspellende wereld waarin velen de kerk, de bijbel en God vaarwel gezegd hebben En als God niet meer bij de mens is, dan blijft er een hulpeloos wezen over, dat naar beneden tuimelt in de laatste nacht zonder dageraad. Bij al deze som bere geluiden is het juist zo'n grote zegen, dat men de kinderen reeds jong iets mee kan geven van de grote Kin dervriend. Dat ze leren dat Jezus hun levende Heiland is. die hen nooit los zal laten en dat het bovendien uitzicht zal krijgen op de grote genade van Christus. Men heeft 95 jaar geleden het evangelie op een eigen manier gebracht. De tijd is veranderd, we zijn de sombere twintigste eeuw ingegaan maar God ging mee! Hij heeft bijna een eeuw lang de kracht gegeven om het evangelie uit te strooien. HET EVANGELIE EN HET KIND Dr. H. Jonker sprak hierna over „Het Evangelie en het kind". Evangelie is een zeer ruim begrip. Vaak wordt echter vergeten dat het de wezenlijke bood schap der Verlossing is en niet een stuk wetenschap. Spreker belichtte in het bijzonder het kinderlijk aspect van dit evangelie. Het evangelie is een boodschap voor de een- voudigen en kan alleen verstaan worden als men kan worden als een kind. Het evangelie van Mattheüs spreekt hier óók van, het veronderstelt zelfs een kinder lijke geest. Het wezenlijke van het evangelie wordt in eenvoudige woorden weergeven. Evangelie en kind horen bij elkaar! Het gaat erom dat wij hen to nen. dat Christus de Verlosser is, die gezégd heeft „Laat de kinderkens tot Mij komen" terwijl Hij zegenend zijn handen uitstrekte. Dat is de kracht die we ontvangen voor nu en voor de ko mende jaren. Na deze wijdingsdienst was er gele genheid om het bestuur en leid(st)ers in de consistorie kamer geluk te wensen, waarvan velen gebruik maakten. Wethouder D. van der Kwaak stelt het Leidse schakelstation in bedrijf. (Foto L.D./Van Vliet) voerders van dit omvangrijke werk. Alvorens het transformatiestation te Lisse in gebruik werd gesteld, kwam men bijeen in de bewakingsruimte van het Leidse schakelstation in de Groenoord straat. De installatie van dit station is uitgevoerd in open bouw en geheel zon der tussenschotten, zodat een zeer over zichtelijk geheel is verkregen. De eigen lijke verzamelrail is opgehangen aan de bovenste steunisolatoren van de rail- scheidingsschakelaars. Deze oplossing wordt hier voor de eerste maal in Ne derland toegepast. Onder de grote schakelhal bevindt zich een grote kabelkelder. Hierin hebben o.a de secundaire bedrading en lucht drukleidingen een plaats gevonden. Eveneens bevindt zich in de kelder een compressorinstallatie met twee compres soren, die over en weer eikaars reserve vormen. De luchtdrukleidingen zijn in een ring gelegd met verschillende af sluiters om bij lekkage te kunnen sec tioneren. Het 50/10kV-onderstation in Lisse heeft behalve een 50 kV-schakelinstal- latie twee regeltransformatoren en een 10 kV schakelinstallatie. Wanneer in één van de stations iets gebeurt, b.v. uitvallen van een schake laar wegvallen van luchtdruk, enz. dan wordt in de scha kei wacht in de centrale gesignaleerd in welk station de onregel matigheid zich voordoet. De mogelijk heid is aanwezig om de 50 kV-installa- ties door de toepassing van afstandmel ding en afstandbesturing vanuit Leiden geheel te controleren en eventueel te I schakelen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3