TïhöVi BOUILLON Oranjeboom ZWITSAPLAST Reeds twee jaar geleden was er verzet bij Hongaarse schrijvers slachting aan onder betogers Buitenlandse beroemdheid in Nederland 35 ct per dubbel tablet Met een enkel woord te Agenda DONDERDAG 20 JUNI 1957 Vervolg van pag. 1 Russische genie was bepaald niet te laat met het slaan van bruggen over de Donau! Weerlozen beschoten door gehate politie In een overzicht van de voorgeschie denis van de opstand zegt de commissie dat bepaalde Hongaarse schrijvers reeds in de herfst van 1955 protesten uitten te gen het dictatoriale bewind van de Hon gaarse communistische partij. „Alhoewel een aantal schrijvers werd gearresteerd, verbreedde de basis voor deze protesten zich geleidelijk in die zin, dat daarin ook andere grieven van het Hongaarse volk werden verwerkt. In de zomer van 1956 leidde dit, onder auspiciën van de officiële jeugdorgani satie der Hongaarse communistische partij, de „DISZ", tot de stichting van de Petöfi-club. Hiermede was een nieuw forum voor gedachtenwisselingen ont staan. En hetgeen naar voren werd ge bracht behelsde vaak kritiek op de com munistische regering", aldus het verslag. De commissie vervolgt: „Men heeft be weerd, dat Hongaarse autoriteiten de leiding der Russische troepen in Honga rije hebben verzocht in te grepen in ver band met wanordelijkheden, die zich in de nacht van 23 op 24 oktober zouden hebben voorgedaan. Doch bewezen is, dat de Sovjet-autoriteiten reeds in de periode van 20 tot 22 oktober 1956 voor bereidingen troffen voor een gewapen derhand ingrepen in Hongarije". Russische actie begon al dagen van tevoren „Van 20 op 21 oktober sloeg de Rus sische genie te Zahony, aan de Hon gaars-Russische grens, pontonbruggen over de Donau. En van 21 op 22 oktober werden officieren van Sovjetrussische troepen in aangrenzende Roemeense ge bieden van verlof teruggeroepen, terwijl Hongaars-sprekende reserve-officieren onder de wapenen moesten komen. Op 22 oktober 1956 is geconstateerd, dat in West-Hongarije gelegerde Sovjet russische strijdkrachten in de richting van Boedapest oprukten", aldus het commissieverslag. De V.N.-commissie verklaart voorts, dat Hongaarse studenten op 22 oktober 1956, één dag voor de massabetogingen van de 23ste, een lijst van zestien eisen opstelden, o.m. omvattend: 1. Onmiddellijke terugtrekking van alle Sovjetrussische troepen in Hongarije; 2. Samenstelling van een regering onder Imre Nagy, die onder het bewind van Matias Rakosi en Ernö Gerö uit de Hongaarse communistische partij was gestoten, doch daar inmiddels weer in was toegelaten; 3. Vrije algemene verkiezingen; 4. Vrijheid van meningsuiting; 5. Wedertoelating van politieke par tijen; 6. Ingrijpende veranderingen in de levensvoorwaarden van arbeiders en boeren. Hoop en blijdschap De V.N.-commissie vervolgt; ,.In de vroege ochtend van de 23ste oktober 1956 waren de door de studenten gestelde eisen in geheel Boedapest bekend gewor den. Ooggetuigen hebben verklaard, hoe er toen een geest van opgetogenheid en hoop in de Hongaarse hoofstad heerste. De voorzitter van de Hongaarse schrij versunie, Peter Veres, las een menigte belangstellenden aan de voet van het standbeeld van generaal Bern een held uit de (door Russisch ingrijpen verloren) onafhankelijkheidsoorlog van 1848 een manifest voor, waarin de zestien eisen der studenten waren ver meld. De toehoorders onderschreven deze eisen. Daarop stak het grootste gedeelte der betogers de Donau over om zich bij de demonstranten buiten het parlements gebouw te voegen. To zes uur namiddag bevond zich hier een menigte van twee tot driehonderdduizend personen. Pre mier Nagy sprak het volk vanaf het bal kon van het parlementsgebouw toe. Tot op dat tijdstip h^d zich nog niets voorgedaan dat eron duidde, dat de be toging op andere wijze zou eindigen dan met een vreedzaam uiteengaan en terug keer der demonstranten naar hun wo ningen. Doch om 8 uur 's avonds gebeurde er iets, dat het volk verbitterde. Ernö Gerö, eerste secretaris van het centrale comité der Hongaarse communistische partij, die een bezoek aan de Joegoslavische president, maarschalk Tito, had ge bracht, was in de ochtend van de 23ste oktober te Boedapest teruggekeerd. Hij zou 's avonds te omstreeks acht uur voor Radio Boedapest spreken en het volk zag deze toespraak met zeer veel belang stelling tegemoet", aldus het verslag der V.N.-commissie. „Men hoopte algemeen, dat Gerö re kening zou houden met de eisen der studenten. Doch zijn toespraak bevatte geen enkele van de concessies, waarop het volk had gehoopt. Bovendien was de toon ervan zodanig, dat zü verbittering wekte. —Inmiddels had een aantal andere be togers besloten uitvoering te geven aan één der door de studenten gestelde eisen, namelijk dat het standbeeld van Stalin uit Boedapest zou worden verwijderd. Te 21.30 uur viel het monument. Op dat tijdstip gaf de menigte vrijelijk uiting aan haar ontstemming over Gerö's toe spraak". Veiligheidspolitie begon op menigte te schieten De commissie deelt dan mede, dat een studentenafvaardiging zich diezelfde dag naar het gebouw van Radio-Boedapest had begeven, om opheffing te verzoeken van het uitgevaardigde verbod van om roeping der zestien eisen. „Een gerucht deed toen de ronde dat één der delegatieleden was neergescho ten. Kort na negen uur 's avonds wer den traangasbommen uit de bovenste ramen van het gebouw geworpen en en kele minuten later schoten leden van de veiligheidspolitie op de ongewapende be togers, waardoor een aantal hunner werd gedood en gewond. Voor zover een tijdstip kan worden aangegeven, waarop een vreedzame be toging overging in een felle opstand, was het dit: de reeds zo bijzonder impopu laire en alom gevreesde Hongaarse veilig heidspolitie had geschoten op weerloze mensen. Er kwamen ambulances, met Rode- kruisemblemen. Leden der veiligheids politie, vermomd in witte doktersjassen, kwamen uit het gebouw en wilden zich naar de ambulances begeven. Doch een vielen de „dokters" aan en op dat ogen blik kregen de betogers hun eerste wa pens in handen", aldus het V.N.-rapport. Soldaten kozen zijde van Boedapester bevolking De regering zond met spoed troepen naar het plein voor het parlementsge bouw. Doch na enige aarzeling kozen de Hongaarse militairen de zijde van het volk. Intussen hadden arbeiders uit Csepel, Ujpest en andere arbeiderswijken van Boedapest telefonisch vernomen, hoe de zaken ervoor stonden. Zij maakten zich meester van vrachtauto's en reden naar Boedapest, onderweg verkregen zij wa pens van vriendschappelijk gezinde mi- Advertentie Y 7 miisol prod»il de betere pleister litairen of politiemannen, of'uit kazer nes en wapenfabrieken. De opstandelingen wisten de kantoren van het communistisch dagblad „Szabad Nep" en gedurende korte tijd ook het gebouw van Radio-Boedapest te bezet ten. Terwijl voor dit laatste gebouw werd gevochten, verschenen, te ongeveer twee uur in de ochtend van de 24ste oktober, de eerste Sovjetrussische tanks ten to nele. De eerste schoten op het radiogebouw vormden het begin van een harde strijd, die vijf dagen zou duren, en waarin de inwoners van Boedapest zich gesteld zouden zien tegenover Russische pant serwagens en de gehate veiligheidspoli tie. De gewone Hongaarse politie sympa thiseerde. evenals de militairen, met het in opstand gekomen volk. Zij gaf haar wapens aan de opstandelingen over of Rijksgarantie voor woningbouwlening (Van onze parlementaire redacteur) De gemeenten in ons land hebben als gevolg van de algemene schaarste aan kapitaal thans grote moeilijkheden met de financiering van de woningbouw. Mi nister Hofstra heeft echter de grote in stitutionele beleggers (levensverzekering maatschappijen, pensioenfondsen) bereid gevonden voor de woningbouw 650 mil joen gulden te lenen aan de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Zij vroe gen daarvoor een rijksgarantie en gis termiddag heeft de Tweede Kamer be sloten deze garantie te verlenen. bond, zijde aan zijde met de verzetsstrij ders, de strijd tegen Russen en veilig heidspolitie aan. Er is geen enkel geval bekend van Hongaarse militairen, die aan Sovjet russische zijde tegen hun landgenoten hebben gevochten. Het bewijs is geleverd, dat een aantal Sovjetrussische soldaten zijn taak met tegenzin vervulde. Er hebben zich een aantal gevallen van verbroedering tus sen Russische militairen en Hongaren voorgedaan, aldus het rapport der V.N.- commissie. De gebeurtenissen in Hongarije Russische tanks richtten ware Op last van de beruchte generaal Serof werden Nagy en delegatie gearresteerd In het verslag van de Ver. Naties over Hongarije (zie elders in dit nummer) wordt melding gemaakt van een incident op 25 oktober, toen Sovjetrussische tanks, die het parlementsgebouw bewaakten, het vuur openden op ongewapende betogers. „Deze slachting, waarbij velen het leven verloren, was een schok voor het gehele Hongaarse volk. En het wist toen nog niet dat op dat tijdstip premier Nagy gevangen werd gehouden in het hoofdkwartier der Hongaarse communis tische partij. Op 27 oktober vormde Nagy een regering, waarin zowel communisten als niet- communisten zitting hadden; op 29 oktober ontbond Nagy de veiligheidspolitie. De val van een bewind, waarvoor in geheel Hongarije slechts de veiligheidspolitie wilde strijden, geleek toen een onafwendbaar gevolg", aldus het VN-rapport. Bevolking plunderde niet, al had ze de kans De commissie stelt dan vast dat Imre Nagy een aantal verklaringen heeft af gelegd en dat de belangrijkste hiervan was dat hij geen besluit had getekend, waarin hij de Sovjetrussische autoritei ten om militaire bijstand had gevraagd. Ook had hij niet bepaald, dat de nor male rechtspraak buiten werking zou worden gesteld en een noodrechtspraak, zonder normale rechtswaarborgen, zou worden ingevoerd. De commissie stelt dan vast, dat vele geloofwaardige getuigen hebben mede gedeeld dat er gedurende de opstand niet is geplunderd, „alhoewel vele win kelramen waren vernield, waardoor voorwerpen van waarde, waaronder zelfs juwelen, onder het bereik van elke voor bijganger lagen. Doch zij werden niet ontvreemd", aldus het VN-verslag. Nagy sprak zich uit tegen het Pact van Warschau en voor een neutraal Hongarije. Een delegatie van vier werd door het Russische militaire opperbevel op een banket genodigd om de laatste bijzonderheden te regelen van de terug trekking der Russische troepen. Het liep al tegen middernacht toen dit samen zijn werd onderbroken door de komst van generaal Serof, het hoofd van de Russische veiligheidspolitie. Hij was in gezelschap van officieren van de NKVD en gelastte dn arrestatie van de Hon gaarse delegatie. De Russiai.j strijdkrachten trokken toen op naar Boedapest, aldus het rap port. Er waren naar schatting op 3 no vember 2500 tanks in Hongarije. Alle strategische punten werden bezet. Nagy hoopte tot het laatst op een goede afloop Nagy gaf opdracht niet op de Russi sche troepen te schieten, omdat hij nog hoopte op een succesvolle afloop van de onderhandelingen over terugtrekking. Toen bekend werd dat Kadar ook een regering had gevormd, besloot het kabi- net-Nagy dat men de Russen met ge weld zou weerstaan. Volgens getuigen, aldus het rapport, was Kadar begin november in Moskou. Hij en zijn ministers verschenen pas 7 november in het openbaar in Boedapest. Het enige gezag in Hongarije was het Russische opperbevel, dat bevelen aan het volk gaf. Velen van de Russische soldaten, die voor de tweede interventie naar Hongarije werden gebracht, kwa men uit verafgelegen streken van Cen- traal-Azië. Velen geloofden dat zij in Egypte waren om tegen de Brits-Franse „imperialisten" te vechten Over de deportaties naar de Sovjet- Unie zegt het rapport, dat het aantal weggevoerden zeker in de duizenden loopt. De commissie zegt, dat meer dan 100 getuigen zijn ondervraagd uit alle lagen van het volk. De meesten waren onder de 35 jaar en de jongste was zestien. De overtuigingskracht en de samenhang van hun verklaringen hebben grote in druk op de commissie gemaakt. Behalve de rapporteur, de Australiër Shann. bestond de commissie uit de volgende leden; Alsing Andersen (De nemarken). R. S. S. Gunewardeen (Cey lon), Mongi Slim (Tunesië) en prof. Rodreguez Fabregat (Uruguay). Russen schoten op vrouwen en kinderen in de rij De commissie is angstvallig nauwkeu rig geweest bij de ondervraging over het spontane karakter van de opstand. De pogingen van de vrijheidsstrijders leden schipbreuk door de Russische interven tie en als gevolg van het feit, dat er geen hulp uit het buitenland kwam. Over de rol van de door Amerika ge steunde radio „Vrij Europa" zegt het verslag, dat bepaalde uitzendingen mede de indruk hebben gewekt, dat er hulp voor de Hongaren op komst was. Russische soldaten hebben geschoten op vrouwen en kinderen, die in de rij stonden voor brood en op ziekenauto's. Zij haalden gewonde verzetsstrijders uit de ziekenhuizen. De commissie zegt niet met zekerheid te hebben kunnen vaststellen aan hoe veel mensen de opstand het leven heeft gekost. De Australische rapporteur van de commissie, Keith Shann. is niet van mening dat de Suez-crisis de Sovjet- Unie heeft geholpen bij het onderdruk ken van de Hongaarse opstand (de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N. Lodge heeft verklaard, dat de Brits-Franse interventie in Egypte een optreden van de V.N. in Hongarije heeft verhinderd). Bij de ondervragingen van de com missie is gebleken, dat de Hongaren geen troepenhulp uit het Westen ver wachtten. Er werd alleen op morele steun gerekend. Nagy nog in Roemenië? Wat de deportaties betreft, heeft de commissie geen aandacht geschonken aan hetgeen de ondervraagden van „ho ren zeggen" wisten. Vele gedeporteer den, aldus Shann. zijn niet slecht be handeld en konden later naar huis te rugkeren. Het zou de bedoeling van de Russen zijn geweest om door vreesaan- j aging de revolutie te breken. De commissie heeft reden om aan te nemen, dat Nagy nog steeds in Roeme nië gevangen wórdt gehouden. Shann verwierp het denkbeeld dat de Hongaren de vooroorlogse regerings vorm terug willen hebben. Het volk is van mening, zei hij. dat het vooral eco nomisch veel voordeel heeft gehad van het stelsel van de afgelopen tien jaar. De Hongaren waren voor de revolutie de Russen niet vijandig gezind. Zij wil den alleen zelf hun zaken regelen. Daar om wilden zij ook het vertrek van de Russische troepen. De revolutie kon niet louter als een anti-Russische actie wor den beschouwd. Advertenfie Ze is heel erg bekend en ze komt uit Zwitserland. Ze zegt geen woord, maar ze doet des te meer. Wilt u kennis met haar maken? Dat kan. Heel graag zelfs. Want deze beroemdheid doet niets liever dan ook u, Nederlandse huisvrouw, demonstreren hoe vlug en handig zij iets heerlijks bereidt. In uw eigen keuken maakt ze voor u in een oogwenk de aller fijnste soepen, sausen, ragoüts en noemt u maar op. Slechts met behulp van ko kend water. U hebt haar naam natuur lijk al geraden: Knorr Bouillon. Met één dubbel tablet maakt u in twee tellen een hele liter zuivere bouillon. Sprankelen de bouillon, getrokken van kostelijk rundvlees en uitgezochte groenten: vak kundig afgemaakt met lichte kruiden en wat zout. De ideale „basis" voor alles wat fijn-pikant moet zijn! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten: alle met die parelende Knorr bouillon als smaak-verfijner. U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct, met uw naam en adres, in een ge frankeerde enveloppe en adresseer: Knorr, Postbus 1700. Amsterdam. U ont vangt het Knorr boekje dan thuis. Adrertentle Advertentie) van kostelijk vlees voor krachtiger soep! BINNENLAND De Koninklijke Nederlands© OenitraHe Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose houdt op vrijdag 28 Juni haar algemene vergadering in het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht. Er is een wijziging ingediend op de wetsontwerpen tot verhoging van het pen sioen zeelled'en-oorlogsslach'toffers en het buitengewoon pensioen 194045, waarbij de datum van Invoering van dieze (tijde lijke) toeslag van 36.5 zal ingaan op 1 september 1956 in plaats van 1 januari 1957. Bij notawisseling tussen de betrokken regeringen is overeengekomen de bij het Nederlands-Spaanse handelsakkoord be horende goederenlijsten opnieuw geldig te verklaren voor de periode 1 Juni 1957 tot 1 Juni 1958. De Keizer van Ethiopië heeft gisteren de Nederlandse gezant in Addis Abeba, mr. R. M. Neuerburg, in afscheidsaudientlë ontvangen. Mr. Neuerburg, die drie Jaar in Ethiopië is geweest, vertrekt 25 juni naar Nederland Voor belangstellenden liggen aan ons Bureau de passagierslijsten ter Inzage van de „Slbajaik", „Maas Lloyd" en „Merwe Lloyd" van dé Kon. Rotterdamsche Lloyd, welke resp. 30 Juni, 6 Juli en 23 Juli te Rotterdam worden verwacht. Ook ligt aldaar ter inzage de passagiers lijst van het m.s. „Oranje" .van de Stoom vaartmij. Nederland, dat 6 juni jl. van Tandjong Priok is vertrokken en 27 juni gedeelte der betogers had dit door. Zjj In Amsterdam wordt verwacht, BUITENLAND Premier Kisji van Japan is gisteren in Washington aangekomen voor bespre kingen van drie dagen met president Elsenhower en andere Amerikaanse auto riteiten. Het Nationalistisch-Chinese ministe rie van Landsverdediging heeft medege deeld. dat kustgesohut van het Nationa listische garnizoen op het eiland Matsoe rijf kleine oommunlstiscihe Jonken tot zin ken heeft gebracht. len in de Amerikaanse film over het dag boek van Anne Frank .zo heeft de 20th Century Foxfilm Corporation meegedeeld De regisseur George Stevens heeft kort geleden een bezoek aan Amsterdam ge bracht om zich ter plaatse te oriënteren De Zuldkoreaanse Nationale Verga dering heeft een commissie verzocht een onderzoek in te stellen naar de verdwij ning van een legeroffioier, die iin Ame rika de opleiding heeft gehad in de om- gjoig met atoom- en raketwapens. De of ficier, lultenant-kölonel Kim Hal-SJik. wordt sinds 30 mei vermist, samen met een collega. Men vermoedt, dat zij naar het communistische Noord-Korea zijn ge gaan. Kardinaal Wyszynski, de Poolse pri maat, die een bezoek van zes weken aan Rome, heeft gebracht ,is gisteren op het centraal station te Warschau aangekomen Een grote menigte bereidde hem een har telijk welkom .mannen en vrouwen, ken nelijk ontroerd, vielen op de knieën en kusten de handen van de kardinaal, die verzekerde; ik zal u nooit verlaten. Drie gangsters hebben in Hollywood de operazanger Laurence Melcbior ln diens woning overvallen. Zij knevelden de zanger en maakten zich uit de voeten met geld en juwelen, ter waarde van 250.000 dollar. Onder de gestolen Juwelen bevond zich een deel van de vroegere Deense kroonjuwelen, die Melcbior in de jaren '30 gekocht heeft. Voorzover bekend zaQ voor ds eerste maal in de geschiedenis op IJsland een ballonopstijging gemaakt worden, een pri meur die toekomt aan het Nederlandse ballonivaardersechtpaar Jan en Ninl Boes man. Zfj zijn uitgenodigd door de Aero- club van Reykjavik, die op 23 Juni een vlieg feest houdt. De tocht boven IJsland zal worden gemaakt met de ballon „Oxy- genlum". Audrey Hepburn zal de titelrol spe- President Eisenhower heeft woensdag de zojuist afgetreden Amerikaanse am bassadeur in Den Haag .de heer H. Free man Matthews, benoemd tot ambassa de ut in Oostenrijk. Matthews volgt in We nen Llewellyn Thompson op, die benoemd is tot ambassadeur in Moskou. Matthew* is van 19474950 ambassadeur in Zweden geweest. Daarna was hij aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington verbonden en van 1953 tot 1957 was hij ambassadeur in Den Haag. De Franse sterrenkundige Audouin Dollfus van het observatorium van Meu- don heeft verklaard te hebben kunnen vaststelen, dlat de oppervlakte van de planeet Mars bedekt ls met een fijn geel stof waarop zich ln lente en zomer een plantengroei ontwikkelt, die de opper vlakte van Mars een groene kleur geeft. De Britse regering heeft bij Jemen geprotesteerd, omdat Jemieuiitisohe strijd krachten het gebied van het Britse protec toraat Aden zouden hebbben geschonden. Volgens het „Foreign Office" (Departe ment van Buitenlandse Zaken» had on langs een aanzienlijk aantal militairen en stamleden uit Jemen zich in het gebied van Beihan gevestigd, vanwaar zij op 18 Juirui Britse vliegtuigen hadden besohoten In de protestnota wordt gevraagd, de Je- Senator All Jawdat is er in geslaagd ren nieuwe Iraakse regering te vormen. Het vorige kabinet was dat van Noerl es Said. Jaiwda/t, die enkele keren premier is geweest, overhandigde de mimistenlljet gisteren - aan Koning FedeaJL Op een „vorstelijk" moment 'n „vorstelijk" glas Super Pilsner! U behoeft heus niet op zo'n „vorstelijk" moment te wachten om van het verrukkelijk smakende Super Pilsner te kunnen ge nieten. Proef het vandaag nog dit pittige en iets zwaarder gehopte bier met zijn 6Vt% alc. gehalte! Super Pilsner, het bier waar U altijd naar verlangd hebtbier, dat U en ook Uw vrouw zal smaken en dat tot de laatste druppel een ware tractatie Is! En vergeet dan ook onze voortreffelijke Pilsener en het iets zoetere Oud-Bruin niet, mmm... óók twee bieren waar U van genieten zult! Vr. (/oZï&éy/s g&adfefr fe super pilsner - pilsener oud bruin «indi i6?» BESTEL ORANJEBOOM EN LET OP DAT U HET 00K KRIJGT I DONDERDAG Levendaal 8: K. en O., excursie naar Synagoge. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert familie Engel uit Tirol t.b.v. kerkbouw. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Voorschoten (de Grote Vink) Contact-avond Vespa-dhib Holland-Lel den. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht); Voorlichting Gew. Arbeids bureau over emigratie naar Canada. 8 u. nam. Royal: Psyohometrlsohe seance. 8 vuur nam. Stadhuisplein: K. en O., excursie naar Haagse Duinwaterleiding, li uur nam. Rehoboth: Chr. Hist. Jongerengroep. Spr. de heer D. F. van der Mei over de Euromarkt. 8 uur nam. Amster. Bank (Rapenburg 39)Le- denverg. Ver. tot bev. v. d. bouw van Werkmanswoningen. 4i uur nam. ZATERDAG Den Burcht. Cabaretavond. Kluoht en Revuegezelschap 8 uur nam ZONDAG. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Boerhaavelaan 44: Oprichting verg. Oud- leerllngen-ver. „Don Bosco-school". 8.30 u. nam. Kagerstraat 1; Ledenvergadering Ver. voor Chr. M. en VH Onderwijs. 8 uur nam. Schouwburg; Cambridge-week. The Mar lowe Society in „As you like it". 8 uur nam. Oegstgeest (Koetshuls Oud- Poelgeest), Excursie Broederschap van oud-padvinders naar Commandopost BB. 8 uur nam. WOENSDAG Zoeterwoudseweg 2: K. en O.-excursie naar Leititre Groentevedllinig. HO mur voor middag. Steensohiuur 19a: Excursie Ver. „Oud Lelden" naar Lodewijkskerk". 7.30 u. nam. Schouwburg: Cambridge-week. The Mar lowe Society in „As you like it" 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 voorin, tot 4 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling „Van Sint Jacobsgasthuls tot Lodewijkskerk" (tot 25 Juni). Lakenhal: Tentoonstelling „Shakespeare op het Engelse toneel" (tot 1 Juli). De Hofstee (Haagweg 92): Tentoon- tselling „25 Jaar Exlibrls en gelegenheids grafiek" (tot 30 juni). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens in miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.) Lakenhal: Tentoonstelling „Moderne kunst in Groningen' (tot 8 Juli). BIOSCOPEN Lldo „Bittere ervaring" (18 Jr.) vrijdag en zaterdag; „Odyssee" (14 jr.) zondag en maandag; ..Anna" (14 Jr.) dinsdag en woensdag; „Verdi. koning der Me lodieën" (a.l.) donderdag. Casino „Er komt een vriend vanavond" (18 Jr.). Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zon dag 4.45, 7 en 9.15 uur. „Nacht en ne vel" (18 4 uur. (18 jr.). Dagelijks 11, 12, 1, 2, 3 en Trianon „To be or not to be" (14 Jr.) Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur.»Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Slssl, de Jonge Keizerin" (a.l.) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex „Wereld zonder einde" (14 Jr.) Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 22 juni 8 uur waargeno men door: Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheld, Hooigracht 48. tel. 21060; Apotheek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. B(| eeen gehoor b() Uw bulsarts ol specialist, bel op doktcrstelefoon 22222. Recreatie-gebied door brand verwoest Weggeworpen sigaret Een achteloos weggeworpen sigaret zo wordt door de politie aangeno men heeft gistermiddag tot gevolg gehad, dat in Beverwijk aan de Bos weg naar Wijk aan Zee in de nabij heid van de Breedbandfabrieken 250.000 m2 recreatiegebied, duin- en bosterrein eigendom van de gemeente Beverwijk, van Hoogovens en van de papierfabriek Van Gelder Zonen ver loren is gegaan. Drie brandweren, die van Beverwijk en naderhand van Hoogovens en van Van Gelder Zonen zijn met behulp van tientallen particulieren tot laat in de avond bezig geweest om het vuur, dat gretig voedsel vond in de struiken en het kurkdroge gras, te bestrijden. De vlammen naderden tot op drie meter het troephuis van de Banjaerttroep van de Nederlandse Verkenners, dat inderhaast ontruimd was. De terreinbewaking van Hoogovens werd ingezet om vannacht de wacht te houden en bij eventueel op nieuw oplaaien van de brand, terstond te kunnen optreden. Gistermorgen is aan de Chr. Geurts- weg te Apeldoorn een dubbel woonhuis, eigendom van de gemeente Apeldoorn, door brand verwoest. Het ene deel van het huis was tijdelijk onbewoond, in het andere gedeelte woonde een familie. Van de inboedel die verzekerd was. kon slechts weinig gered worden. Naar de oorzaak van de brand wordt nog een onderzoek ingesteld. Negen doden bij de scheepsbotsing Volgens de laatste radioberichten die door kuststations zijn opgevangen, zijn bij de scheepsbotsing voor de Franse kust (zie elders in dit Blad) van de be manning van de „Ioannis" zeker acht mensen om het leven gekomen. Van de ,,Stony Point" wordt één man vermist. Van Brest zijn Amerikaanse water vliegtuigen vertrokken om aan het red dingswerk deel te nemen. Door de on gunstige weersomstandigheden kunnen er geen hefschroefvliegtuigen worden ingeschakeld. De brand op de „Ioannis" is nu geblust. Het schip wacht op een sleepboot. De Stony Point" brandt nog hevig en is door de bemanning verlaten. Er hangt een dichte mist, die het red dingswerk belemmert. In te Brest ont vangen berichten wordt gesproken van tien vermisten in het geheel. De over levenden zijn over verscheidene schepen verdeeld. De juiste cijfers zijn nog niet beschikbaar. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 S c •s; V c k S h Is Stockholm onbewolkt nnw 5 17 0 Oslo licht bew. nno 5 19 0.5 Kopenhagen onbewolkt w 5 20 0 Aberdeen zwaar bew. n 2 14 0 Londen licht bew. no 5 23 0.1 Amsterdam zwaar bew. nnw 6 21 0 Luxemburg licht bew. no 3 26 0.2 Parijs ?eh. bew. mio 6 29 0 Bordeaux zwaar bew. nno 1 25 0.6 Grenoble regen windstil 29 0.2 Nice zwaar bew. n 4 23 0 Berlijn licht bew. nnw 4 82 0 Frankfurt mist windstil 28 2 München onbewolkt zw 2 23 15 Zürich licht bew. windstil 28 0 Genève zwaar bew. ozo 1 28 0 Locarno half bew. windstil 27 3 Wenen regen wnw 6 26 0.1 Innsbruck mist wzw 2 25 2 Rome onbewolkt ono 2 31 0 AJacclo onbewolkt no 2 28 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2