AARDBEIEN MASSAAL GEWELD VAN RUSSEN SMOORDE HONGAARS VERZET itten deden gisteren de derde (en laatste?) H-bom ontploffen WEERBERICHT Duitse massa-moordenaar wegens gezondheidsredenen in vrijheid Opstand ivas spontaan en niet geïnspireerd door reactionairenin binnen- of buitenland Gerö's rede maakte volk razend Lloyd zou vrijwillig staken van proeven aankondigen 96ste jaargang DONDERDAG 20 JUNI 1957 No. 29165 LEIDSCH DAGBLA Dlrecteuri J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie; 21507 Z.K.H. Prins Bernhard heeft gis teren een inspectiebezoek gebracht aan de vliegbasis Gilze-Rijen. Hij woonde o.m. een gedeelte van de lessen bijwelke in het instructie lokaal werden gegeven aan leerling- vliegers. Advertentie |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 3 x zo snel de kroontjes eraf! En toch gave aardbeien, scho ne handen en nagels! Ja, dat kan! Dankzij een vinding van TO MAD O: de handige, verchroomde aardbei- ontkroner. Daar zult u juist nd plezier van hebben. Overal verkrijgbaar, prijs slechts 35 cent! lllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Gistermiddag is op de Garst, te Winschoten, de 77-jarige mevrouw E. BarteldsOvereinder aangereden door een auto. Aan de gevolgen van dit onge val is zij vannacht overleden in het r.-k. ziekenhuis te Winschoten. Mevrouw B. stak plotseling achter een geparkeerde auto langs de straat over, waardoor de chauffeur van een juist naderende auto haar niet meer kon ont wijken. Op de St. Annastraat te Nijmegen is gisteravond het 13-jarige meisje G. van Kempen uit Nijmegen dodelijk aange reden door een auto die voor een plot seling van richting veranderende brom fietser uitweek. PO BRAK DOOR HAAR DIJKEN Wat met bange vrees de laatste dagen werd tegemoet gezien en wat men met alle middelen heeft getracht te voorko men, is vanochtend toch gebeurd: de ri vier de Po in Italië is bij de delta door haar dijken gebroken en overstroomt thans een uitgestrekt laagland. De 32.000 bewoners van het eiland Ariano worden in allerijl geëvacueerd. Ver wacht werd, dat de twee dorpen op het eiland, Taglio di Po en Corbola, binnen enkele uren overstroomd zullen zijn. Reeds om middernacht was de stand van de rivier even hoog als in 1951, toen het gebied door een van de ergste ram pen getroffen werd, die Italië heeft ge kend. Duizenden mensen kampeerden met hun vee op de hoge dijken. Ook in Neder-Lombardije wast de Po voortdu rend. De stad Cremona is reeds over stroomd. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden. Zwak ke tot matige wind tussen noord en noordoost. Iets hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.06 uur. Maan op: 0.33 uur; onder: 14.04 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 9.21 en 21.50 uur; laagwater te 4.41 en 17.10 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een aantal kunstenaars - voor namelijk afkomstig uit Den Haag. wö.s' gisteren de gast van de Koninklijke luchtmacht en bracht daarbij een bezoek aan de vlieg basis Leeuwarden. De kunstschil ders en -schilderessen vertrokken 's morgens per vliegtuig van Ypen- burg .Op de basis kwamen al spoe dig de schetsboeken te voorschijn en werden tekeningen gemaakt van de vliegtuigen, terwijl het personeel toekeek. Vreemde beslissing van Duitse rechtbank (Van onze correspondent in West-Duitsland> Het Oberlandesgericht (hoogste provinciale rechtbank) in Frankfort am Main is de vroegere S.S. Obersturmbannführer, Hermann Krumey, die indertijd aan het hoofd van de S.S.-afdeling heeft gestaan, die de joden in Hongarije moest elimineren, om gezondheidsredenen in vrijheid gesteld. Krumey was pas op de 1ste april in hechtenis genomen. Hij wordt ervan beschuldigd ervoor verantwoordelijk te zijn geweest, dat in 1944 in Hongarije binnen drie weken tijds tussen de 15de mei en de 7de juni ongeveer 400.000 joden gedeporteerd en voor een groot gedeelte in de gaskamers vermoord werden. Bovendien zou hij zich in tal van gevallen aan afpersing schuldig hebben gemaakt. Door rijke joden, die niet gevangen zouden worden genomen, had hij zich buitengewoon grote bedragen laten uitbetalen. (Slechts één vraag: hebben Duitse gevangenissen geen ziekenhuizen? Al was deze massa-moordenaar op sterven na dood, dan behoorde hij daar te wor den opgenomen en niet in vrijheid te worden gesteld. - Red. „L. D.") V.N.-rapport stelt nadrukkelijk vast: 9V „De Sovjet-Unie heeft op reusachtige schaal van wapengeweld gebruik gemaakt, om de spon tane Hongaarse volksopstand in de herfst van 1956, ondernomen onder leiding van studenten, arbeiders, soldaten en intellectuelen, onder wie vele communisten of gewezen communisten, neer te slaan. De huidige Hongaarse premier, Janos Kadar, heeft stelselmatig de ene stap na de andere geno men om de macht der arbeiders te vernietigen. „De bewering, dat de Hongaarse opstand werd geïnspireerd door „reactionaire kringen" in Hongarije, of door „imperialistische Westerse kringen", is onjuist", vervolgt de commissie in haar uit dertien punten bestaand verslag. „De opstand werd niet voorbereid, in feite is hij voor de deelnemers eraan bij verrassing gekomen. De opstand viel samen met het succes der Poolse commu nistische regering, die van het Kremlin grote onafhankelijkheid had weten te verkrijgen en hij werd in de hand gewerkt door de teleurstelling, veroorzaakt door de toespraak, die Ernö Gerö, toen eerste secretaris der Hongaarse commu nistische partij, op 23 oktober 1956, bij zijn terugkeer uit Joego-Slavië, hield. De Hongaren hoopten toen, dat Gerö een sympathiek standpunt zou innemen ten aanzien van de eisen van het volk, zoals deze op 22 oktober 1956 door de studen ten onder woorden waren gebracht", aldus het commissierapport. uitnodiging van de Hongaarse regering naar Hongarije terug te keren", aldus de commissie. De commissie, die begin 1957 door de Algemene Vergadering der V.N. werd ingesteld, nadat de Sovjet-Unie gewei gerd had gevolg te geven aan de door de Assemblee goedgekeurde resoluties, waarin werd aangedrongen op terugtrek ken der Sovjet-troepen uit Hongarije, en nadat de Hongaarse regering secretaris generaal Hammarskjöld niet in haar land had willen toelaten, verklaart dat de wijze, waarop de Algemene Vergade ring zich met de Hongaarse opstand heeft bezig gehouden, „juridisch volko men in orde" was. Sinds het tweede ingrijpen der Sovjet-Unie, op 4 november 1956, is er geen enkele aanwijzing ge weest van steun van het Hongaarse volk voor Kadars bewind", aldus wordt verklaard in een verslag der Verenigde Naties over de Hongaarse opstand. Het 150.000 woorden beslaande verslag is sa mengesteld door een commissie, waarin vertegen woordigers van vijf landen zitting hadden. bepalingen, zoals die betreffende de produktienormen, afgeschaft. Tevens werden onderhandelingen ge voerd over een algeheel terugtrekken der Sovjet-troepen uit Hongarije In Boedapest begon het leven weer normaal te worden." De commissie, wier rapporteur K. C. O. Shann was, een nog jonge Austra- Reeds op 20 oktober Russische stappen In het V.N.-rap-port wordt ver klaard, dat de Sovjetrussische auto riteiten reeds op 20 oktober 1956 stappen hadden genomen, om een gewapend ingrijpen in Hongarije mogelijk te maken. „Het bewijs is geleverd, dat reeds Sovjetrussische troepenbewe gingen waren geweest er voorberei dingen waren getroffen voor andere militaire verplaatsingen. Bij het eer ste Russische ingrijpen in Hongarije is zelfs gebruik gemaakt van Sovjet russische troepen die zich buiten Hongarije bevonden. De betogingen, die 23 oktober in Hongarije werden gehouden, hadden aanvankelijk een volstrekt vreed zaam verloop. Er is nergens uit ge bleken, dat de betogers het plan hadden tot geweld over te gaan. Dat het beeld volkomen verander de kwam door ingrijpen van de Hongaarse staatsveiligheidspolitie, die begon te schieten op mensen, die zich buiten het gebouw van Radio- Boedapest bevonden. Tezelfdertijd verschenen Russische militairen in Boedapest, die zich al daar gedroegen alsof zij in een veld slag tegenover een vijandelijk leger stonden", aldus het commissiever slag. Velen weggevoerd Het rapport vervolgt: „gebleken is, dat de talrijke mededelingen over on menselijke behandeling en martelen van arrestanten door leden van de Hon gaarse veiligheidspolitie op waarheid berusten. Ook is in een poging om de kracht van de opstand te breken, een aantal Hongaren, onder wie vrouwen, naar de Sovjet-Unie weggevoerd. Er bestaan aanwijzingen, dat een aantal hunner niet naar Hongarije is teruggezonden. De vijf-landen-commissie der V.N. stelt verder, dat de regering-Kadar .krachtige onderdrukkingsmaatregelen" heeft genomen en dat zij de algemene verkiezingen, die dit jaar in Hongarije gehouden hadden moeten worden, voor twee jaar heeft opgeschort. „Voorts heeft Kadar onder de huidi ge omstandigheden geweigerd over te rugtrekking der Sovjetrussische troepen uit Hongarije te onderhandelen. Er zijn een 190.000 Hongaren naar het buitenland uitgeweken, slechts een klein deel hunner is ingegaan op een Advertentie Inderdaad agressie „Wanneer een mogendheid op reus achtige schaal wapengeweld gebruikt op het gebied van een ander land, met de vooropgezette bedoeling in te grijpen in de binnenlandse aangelegenheden van dat land. heeft ztf zich volgens de om schrijving, die de Sovjet-Unie zelf van het begrip „agressie" heeft gegeven, aan een aanvalsdaad schuldig gemaakt, die dan tevens een internationale aangele genheid is geworden", vervolgt de com missie in haar verslag. „Ex-premier Imre Nagy heeft uitdruk kelijk verklaard, dat hij de Sovjetrus sische autoriteiten niet heeft verzocht in Hongarije in te grijpen. Er is ook nergens uit gebleken dat hij of een an dere Hongaarse autoriteit wel een der gelijk verzoek tot de Russen richtte. Gedurende de enkele dagen van vrij heid, die het Hongaarse volk heeft geno ten. bleek hoezeer het hier een volks opstand betrof: er verscheen een vrije pers radiosprekers mochten vrijuit spre ken en onder het volk heerste algemene vreugde. In een aantal gevallen zijn personen door het volk geslagen of om het leven gebracht. Dat betrof, in bijna alle ge vallen leden van de staatsveiligheids politie of personen, die met haar hadden samengewerkt of van wie dit werd aan genomen," aldus het verslag. Kerte periode van vrijheid Het rapport vervolgt: „In deze zeer korte periode van vrijheid werden door de arbeidersraden stappen genomen om de arbeiders daadwerkelijk het toe zicht te geven op genationaliseerde on dernemingen. Ook werden impopulaire Noorse belangstelling voor de „Friendship" Gisterochtend is de Fokker F-27 „Friendship" naar de Noorse hoofdstad Oslo gevlogen, waar drie vluchten met genodigden voor de Noorse luchtvaart maatschappij „Braathens" werden ge maakt. „Braathens" South American and Far East Air Transport a.s." heeft enige tijd geleden drie „Friendships" besteld, die voor de kortere en middelgrote tra jecten in Noorwegen gebruikt zullen worden. Dit korte bezoek heeft de Noorse auto riteiten en pers in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het toestel. Tegen de avond landde de „Friendship" na een vlucht van 2% uur op Schiphol. lische beroepsdiplomaat, die voor dit werk tijdelijk werd ontheven van zijn post van Australisch ambassadeur te Manilla, geeft uiting aan haar leedwe zen dat de Hongaarse regering haar geen toestemming heeft willen verlenen voor een bezoek aan Hongarije. „Deze weigering had onder meer tot gevolg dat wij niet in staat waren uit de eerste hand inlichtingen te verkrijgen over het standpunt der regering-Ka- dè,r", constateert de commissie. Zij verklaart verder dat zij, bij het samenstellen van haar verslag, is geleid door de wens een objectief verslag van het gebeurde te geven". En daarom hadden wij ook een weergave van de meningen der regeringen van de Sovjet- Unie en Hongarije willen geven", aldus de V.N.-commissie. Slot op pag. 2 (Van onze Londense correspondent) Engeland heeft gisteren de derde, en waarschijnlijk laatste, H-bom in de tegen woordige proefserie laten ontploffen. De bom werd wederom gelanceerd door een Valiant-bommenwerper van een hoogte van 16.000 meter. Ook deze explosie werd „een volledig succes". De derde bom had een kracht, gelijk aan die van de eerste twee H-bommen tezamen, die tot ontploffing gebracht zijn. H-bom 3 vertegen woordigde een explosief vermogen van tenminste zes miljoen V-1's die in de tweede wereldoorlog op Londen werdecEafgevuurd Algemeen wordt aangenomen, dat dit de laatste maal is geweest dat de Engelse regering in dit stadium van onderzoek een H-bom heeft doen ontploffen. Het oorspronkelijke plan was om vier of vijf bommen te doen ontploffen. Beweerd wordt dat, gezien de aandrang van de openbare mening en het voorzichtig optimisme inzake de Londense ontwapeningsconferentie, premier Macmillan op dracht heeft gegeven de proefexplosies stop te zetten. Hij heeft de atoomgeleerden gezegd, dat zij zich tevreden moeten stellen met het absolute minimum aan proeven om de wereld te bewijzen dat hun denkbeelden juist waren. Ongebruikte bommen komen naar Engeland terug Of dit werkelijk overeenkomstig de feiten is, weet niemand. Tot nu toe heeft Macmillan, ondanks de protesten, het proefplan doorgezet, maar het is mogelijk dat Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, thans in de ontwapeningscommissie der Ver enigde Naties zal verklaren, dat Enge land vrijwillig de proefnemingen heeft gestaakt. De drie H-bom-proeven hebben, af gescheiden van het voorafgaande onder zoek. 150 miljoen gulden gekost. De tij delijke basis en kampen op Christmas- eiland zullen thans zo spoedig mogelijk worden gesloten. Een ingewikkeld na- vigatie-systeem voor de Valiant-bom- menwerpers, dat moest verzekeren, dat de uitbarstingen precies op de juiste plek zouden geschieden, zal worden ont manteld. Dit stelsel kostte bijna 10 mil joen gulden. De twee ongebruikte H-bommen zul len naar Engeland worden teruggevlogen maar veiligheidshalve eerst uit elkaar genomen worden. Britse voorsprong Engeland is het eerste land ter we reld, dat in staat is geweest H-bommen uit vliegtuigen af te werpen en hoog boven de aarde te laten ontploffen. De Engelsen hebben het uiterst moei lijke probleem om de kracht van de H- bom zodanig te concentreren, dat hij hanteerbaar werd en in een vliegtuig kon worden vervoerd, opgelost. In elk geval hebben de Engelsen in het diplo matieke spel een troef in handen. Zij hebben zich militair onafhankelijk ge maakt van de Verenigde Staten en zijn hard op weg om atoomladingen voor geleide projectielen te vervaardigen. Het plan schijnt te zijn, dat Engeland elke maand één H-bom fabriceert. Hoe dit te rijmen valt met de tegen over de Russen gestelde eis, dat de pro- duktie van nucleaire wapens zal worden stopgezet, als voorwaarde voor het eindigen van de proefexplosies, is niet duidelijk. Misschien stuurt Macmillan, nu Engelands eigen proeven zoals be weerd wordt voor de eerste twee jaar afgelopen zijn, nog steeds aan op zijn algemeen onvoldoende geachte voorstel tot louter registratie van proefnemingen teneinde tijd te winnen om een eigen Britse H-bom-voorraad op te bouwen. Het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat de Britse militaire plannen door kruist worden door de Amerikaans-Rus sische toenadering inzake ontwapening. Engeland kan zich niet veroorloven roet in het eten te gooien. Slachtoffers van verkeer en water Aan 't trotse record van Hengelo, dat in een half jaar geen dodelijk verkeers ongeval meer had behoeven te registre ren, is gisterochtend een droef einde gekomen. Toen overleed in het zieken huis de 70-jarige W. Regts, die een dag tevoren tegen het middaguur met zijn bromfiets was aangereden. Het slacht offer had vrij plotseling links af willen slaan zonder voldoende teken te geven, waarbij hij werd gegrepen door een per sonenauto. Gistermiddag is het achtjarig Am- bonnees meisje Sarah Surilatu uit het woonoord in de Carel Coenraadpolder in de sluiskolk van de sluis van de Rei- derwolderpolder onder de rook van Fin- sterwolde geraakt en jammerlijk ver dronken. De onderwijzer, die met het meisje en haar klasgenootjes, een wan deling maakte, is onmiddellijk in de sluiskolk gesprongen en dook ettelijke malen. Hij vond echter niets. Eerst een half uur later kon het lijkje worden op gehaald. De 72-jarige schilder H. J. Waaijen- berg is tijdens werkzaamheden aan een huis aan de Spadelaan te Apeldoorn van een ladder gevallen en vervolgens aan de bekomen verwondingen in het St.-Lidui- na-ziekenhuis te Apeldoorn overleden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll WEL op het gras in Amersfoort In Amersfoort zal een aantal bordjes, die het „betreden der per ken" verbieden, verdwijnen. Bur gemeester en wethouders van Amersfoort hebben namelijk beslo ten bij wijze van proef plantsoenen en groenstroken van de stad voor spelende kinderen en recreatie zoe kende volwassenen open te stellen. Het college meent iermeee aan een gebleken behoefte tegemoet te komen. Met de maatregel hoopt men tevens bij te dragen tot het aankweken van grotere waarde ring voor wat er in plantsoenen en parken groeit en bloeit. Het is uiteraard aan de bezoekers van deze recreatie-terreinen niet toegestaan aldaar te kamperen, te voetballen of op andere wijze de grasmat te vernielen of schade toe te brengen aan planten, heeesters enz. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1