BB Frankrijk liaalt dikke streep door vrijmaking van Europese handel Hittegolf in Europa en Ver. Staten duurt in onverminderde mate voort WEERBERICHT Economische samenwerking in dit werelddeel kri jgt zivare klap door Franse noodmaatregel Bovendien stijgt benzineprijs Concours d'Elegance Vloedgolf nadert delta van de Po ONTWAPENINGSOVERLEG IN ZEER BELANGRIJKE FASE 96ste jaargang DINSDAG 18 JUNI 1957 No. 29163 LEIDSCH DAGBLAD Directeurs J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; £.0.59 per week, Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie; 25041: Redactie: 21507 {Van onze Parijse correspondent) Nadat de nieuwe Franse regering van Bourgès-Maunoury gisteren niet zonder grote moeilijkheden met een aantal staatssecretarissen was aangevuld, waar door het getal der excellenties nu het record van 45 bedraagt, heeft de 37- jarige minister van Financiën en Economie, de radicaal Felix Gaillard, bekend gemaakt, dat Frankrijk van vandaag af de volledige invoer weer aan het regieme van overheidsvergunningen zal onderwerpen. Evenals in 1952 toen Frankrijk, economisch gesproken, eveneens het water tot aan de lippen geste gen was heeft de nieuwe regering zich nu genoodzaakt gezien op eigen initiatief en zonder voorafgaand overleg met haar bondgenoten een streep te halen door de overeenkomsten inzake liberalisatie (vrijmaking) van het Europese handelsverkeer, die voor Frankrijk met hangen en wurgen juist 83 procent had bereikt. Het behoeft wel geen betoog, dat de Europese economische samen werking door deze beslissing een ferme klap heeft gekregen. In Franse rege ringskringen worden de reacties van de overige OEES-landen echter met een soort stoicijnse berusting afgewacht: de regering stond met de rug tegen de muur en het was daarom wel gedwongen deze onsympathieke maatregel te nemen. parlement ook de nieuwe belastingen ten behoeve van 150 miljard franc heeft ge slikt, zal de Franse Bank pas bereid zjjn de goudvoorraden aan te spreken en Begin volgend jaar iveer liberalisatie Minister Gaillard heeft, na de eerste zitting van de regering, deze nieuwe jobstijding persoonlijk tegenover de pers toegelicht en o.m. opgemerkt, dat de Franse handelsbalans de laatste maan den steeds zwaardere tekorten vertoonde In de maand mei had dat tekort het record-bedrag van 150 miljoen dollar be reikt. Gaillard beriep zich echter op zijn politiek verleden van warm en overtuigd Europeaan in de hoop zo de journalisten te kunnen overtuigen van het feit, dat de nieuwe maatregel slechts een tijdelijk karakter zou dragen. Begin volgend jaar hoopt hij, dat bepaalde produkten weer. vrij kunnen worden gegeven en de im- portverzoeken, die nu nog in behande ling zijn, zullen nog voor ongeveer de helft worden ingewilligd. Een ander bericht, waarvan eveneens met gemengde gevoelens werd kennis genomen, betrof het voornemen van dc regering de benzineprijs tot liefst 90 cent per liter te verhogen! Vermoedelijk zou zo liet de minister echter doorsche meren de distributie nu spoedig kun nen worden afgeschaft. De jongste stap van de regering-Bour- gès Maunoury op het gebied van de eco nomie werd genomen op het uitdrukke lijke voorschrift van de gouverneur van de Franse Bank. Wanneer vervolgens het Antilliaanse premier in Nederland De Antilliaanse premier, tevens minis ter van Algemeen en Sociale Zaken, de heer Jonckheer, is in Nederland aange komen voor het voeren van besprekingen met de Nederlandse Regering, in het bij zonder met de minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders. Felle brand op nag onvoltooide ranker (Speciale berichtgeving) Talrijke brandweerlieden hebben za terdagmiddag te Rotterdam een felle brand bestreden in het achterschip van de 26.500 ton metende tanker Jacob Ve- rolme, welk schip voor afbouw ligt bij een scheepsinstallatiebedrijf van het Verolme-concern aan de Oostdijk te Rot terdam. De Jacob Verolme is kortgeleden in het nieuws geweest door de bijzondere maatregelen, welke moesten worden ge nomen voor de tewaterlating in de smalle Noord te Alblasserdam. Ondanks het kordate ingrijpen is er toch nog veel schade aangericht, maar wel kon wor den voorkomen dat het vuur meer naar het midden van het zo fraaie schip vaste voet heeft gekregen. Advertentie Zo n service l' Frankrijk in staat te stellen zijn econo mie weer op het vroegere peil te brengen. Tenminste tot dat moment dat dit jaar zeker niet meer te verwachten valt zal de economische samenwerking in Europa dus op non-activiteit moeten blij ven gesteld, al is de regering dan ook wel van plan nog vóór de a.s. vakantie de projecten voor de eenheidsmarkt en de atoomgemeenschap aan het parlement ter discussie voor te leggen. TWEE DODEN BIJ ONTPLOFFING Bij imiiritieopruimen te Venlo Twee leden van dc Hulpverlenings dienst zijn gistermiddag om het leven gekomen toen tijdens munitie-oprui- mingswerkzaamheden bij een opslag bunker van die dienst op de grote heide te Venlo een handgranaat tot ontploffing kwam. De slachtoffers zijn de 46-jarige B. Evers uit Venlo. vader van twee kinde ren, en de 49-jarige H. Eding uit Eind hoven, vader van één kind. Zij werden door rondvliegende scherven zodanig aan het onderlichaam gewond, dat zij eerst daarna weer zullen Amerikaanse vrijwel op slag dood waren. Beide man geldschieters zo wordt te Parijs ver- nen waren reeds van 1945 af werkzaam wacht over de brug willen komen om I bij dienst. Koning Hoessein zou gescheiden zijn Volgens het Egyptische dagblad „Al Ahram heeft Koning Hoessein van Jor danië zich van zijn te Cairo verblijven de echtgenote, Koningin Dinah, laten scheiden. Koningin Dinah zou per vliegtuig naar Bagdad zijn gereisd voor het regelen van familie-aangelegenheden en om te spre ken over de toekomst van haar uit het huwelijk met Hoessein geboren doch tertje Alia. De 28-jarige Koningin Dinah woont sinds september 1956 in Cairo waarheen zij zich had begeven, toen haar vader ernstig ziek was. Koning Hoessein be zocht haar omstreeks de jaarwisseling, toen hij zich in Cairo bevond voor be sprekingen met de staatshoofden van Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië. Koningin Dinah, een nicht van haai man en van Koning Feisal van Irak, trad in april 1955 met de toen twintig jarige Hoessein in het huwelijk. Zij had hem in Engeland, waar beiden onder wijs genoten, leren kennen. Koningin Dinah heeft te Cambridge het kandidaatsexamen in de letteren en wijsbegeerte gedaan. Later gaf zy les in Engelse literatuur aan de universiteit van Cairo. Bonn teleurgesteld over Ivroesjtsjef De Westduitse minister van Buiten landse Zaken heeft gisteren uiting ge geven aan de diepe teleurstelling, die men in officiële Westduitse kringen ge voelt over de recente uitlatingen van Kroesjtsjef in Finland ten aanzien van de Duitse eenheid. Von Brentano wees erop, dat het de eerste keer was dat een Russische staatsman de plicht van de Sovjet-Unie heeft geloochend om mee te werken aan de hereniging van Duits land. De hittegolf in Europa en de Ver. Staten duurt voort en dit is ook het geval met de overstromingen en de wervelstormen in Oost-Frankrijk en Noord-Italië. Het peil van de Po stijgt nog steeds. Men verwacht, dat de vloedgolf weldra dé delta zal bereiken en daar zjjn dan ook de dijken met alle macht door zandzakken versterkt. Men hoopt de ramp van zes jaar geleden, waarbij driehonderd personen om het leven kwamen, te voorkomen. In de dalen langs de boven-Rhónc in Zwit serland en Oost-Frankrijk daalt het water. De temperaturen, zowel in Europa als in de Verenigde Staten en Canada beliepen gemiddeld tussen de 25 en 32 graden Celsius. In de Engelse industriestad Birmingham was het zo warm, dat duizend arbeiders van een bekende chocoladefabriek naar huis werden gezonden omdat de chocolade niet hard wilde worden. Overigens heeft het mooie weer in tal van landen vele doden geëist door ver drinking, zonnesteek, verkeersongelukken, overstromingen enz. Alleen in Zweden verdronken zestien mensen gedurende het weekeinde. Het enige gebied in west- Europa waar het niet zo warm was, was het Iberische schiereiland: in Spanje was het weer gisteren wel mooi, maar koude luchtmassa's bewogen zich van noord naar zuid. Portugal deelde evenmin in de hittegolf: het was er evenwel niet koud en ook regende het er niet. In de V. S., in het gebied van St. Louis, zijn door overstromingen in het weekeinde in totaal negentien personen om het leven gekomen. In Chicago en in New York steeg het kwik tot 34 graden Celsius. De talloze apparaten, die de Amerikanen gebrui ken om de temperatuur in de huizen en kantoren draaglijk te maken, gebruiken zoveel elektriciteit dat de spanning aan zienlijk is 'gedaald. In verscheidene ge bouwen stopten de liften en ook de telex machines kwam tot stilstand. Op diverse bedrijven is een beroep gedaan, het stroomverbruik te beperken. Frankrijk is bij uitstek het land van de concours d'Elegancewaar bij de dames - uiteraard! - een belangrijke rol spelen. Dergelijke schoonheidswedstrijden worden veelal gehouden in combinatie met auto's, honden en poesen, waarbij ook meermalen de nieuwste mode snufjes worden gelanceerd. Dit paar zocht het nu eens niet m de moderne couturehet kleedde zich op een festival te Enghien (Fr.) in kostuums anno 1905 en oogstte daarmede daverend succes. Na Haag Hogewoerd 68-68 Ei.ern financiering Plaatselijk onweer De Bilt verwacht van h'edenavond tot morgenavond: Warm weer met plaatselijk onweer, vooral in het binnenland. Veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.05 uur. Maan onder: 11.54 uur (20 juni LK) Hoogwater te Katwijk aan Zee te 7.35 en 20.01 uur. Laag water te 3.14 en 15.31 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Deze foto werd gemaakt vanaf de kerktoren van het plaatsje San An- tonino di Susa in de omgeving van Turijn en geeft een beeld van de hoofdstraat waar ruim 60 cm water staatDoor de overstromingen heb ben reeds meerdere personen hier het leven verloren, honderden zijn van huis en haard verdreven, terwijl de schade op ettelijke miljoenen guldens wordt geschat. Water eiste weer slachtoffers Gistermiddag omstreeks half zes is uit het water van de Dijksgracht bij de Mariniersbrug in Amsterdam het lijkje opgehaald van het vijfjarige jongetje R. Schol terne ij er,, dat sedert 14 juni j.l werd vermist. Het was de vader van de jongen zelf, die het stoffelijk overschot van zijn zoontje in het water van de gracht zag drijven en van zijn ontstel lende ontdekking aangifte bij de politie deed. De 48-jarige tuinder J. J. Valstar uit Naaldwijk is in het Spui bij Poorters haven (Hoek van Holland) tijdens het vissen voorover in het water gevallen en verdronken. Een boer uit de omtrek trof het stoffelijk overschot daar aan. Ter hoogte van de Tweede Katen- drechtse Dam te Rotterdam is gister avond een Duitse zeeman, vermoedelijk de 46-jarige W. Schroeder, opvarende van het Duitse s.s. Manfred Stansfield, van een rondvaartboot gevallen en ver dronken. Twee medepassagiers sprongen over boord om de man te redden maar zij geraakten zelf in moeilijkheden. Met veel moeite zijn zij tenslotte opgepikt. Het stoffelijk overschot van de matroos is nog niet gevonden. Het twee en een half jaar oude zoon tje Martien van de familie Hendrix uit Maasbree is gisteren op het ouderlijk erf in een regenput gevallen en ver dronken. Arnhem nu Den Minister mr. J. L. Cals opende de tweede Internationale Filmweek Gala-voorstelling van „Jeanne (FArc (Van onze correspondent) Twee jaar na de internationale film week Arnhem is gisteren de interna tionale Filmweek Den Haag gestart met weinig sterrenvertoon en met veel goed, maar kritisch nieuws betreffende —cinema in 't algemeen. De interessan te manifestatie begon vóór de officiële opening reeds maandagmorgen in het gemeentemuseum, waar de Nederland se Bioscoopbond een congres had ge organiseerd en waar in het algemeen is gesproken over de plaats van het film- en bioscoopbedrijf tussen de overige ontspanningsmedia. Er was een forum gevormd van insi ders onder leiding van prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar in de sociologie aan de Utrechtse Universiteit. Er is lang en breed gediscussieerd over allerlei pro blemen ten opzichte van het culturele aspect van de film en de verantwoorde lijkheid van de cinema-exploitant. De officiële opening van de filmweek in gala in het Metropole-theater ge schiedde door minister Cals, nadat een koper-ensemble, samengesteld uit leden van de Koninklijke Militaire Kapel, zich had laten horen. Minister Cals heeft, na een inleidend woord in het Frans, er te recht op gewezen, dat na de eerste film week 1955, de hoop is uitgesproken, dat de internationale filmweek een traditie zou worden. Met het oog op de cultuur spreiding is het wel te betreuren, dat deze tweede internationale filmweek niet plaats vindt in de stad, waar de eerste plaats had. De film zal volgens zijne excellentie steeds meer plaats in nemen naast andere kunsten, omdat de film dienstbaar kan zijn voor het begrip van andere kunsten. De film is immers het middel de mens de mens te leren Uitspraak van Selwyn Lloyd Jongste Russische voorstellen zijn een aanzienlijke stap vooruit, zegt Brit Bjj de ontwapeningsbesprekingen in Londen (in de subcommissie van de V.N.) is nu een belangrijke fase aangebroken, aldus heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, gisteren in die subcommissie gezegd. De jongste voorstellen van de Russische vertegenwoordiger, Zorin, zjjn een belangrijke stap vooruit en dank zij de houding van de Amerikaanse delegatie is er nu een nieuwe basis voor de ontwapeningskwestie, zo zou Lloyd, die voor het eerst sedert de conferentie op 18 maart begon, weer voorzitter was, bij de opening van de verga dering van gisteren hebben verklaard. Volgens waarnemers blijkt uit de aanwezigheid van Lloyd, dat de Britse dele gatie groot belang hecht aan de besprekingen die over de jongste Sovjet-voorstellen voor een staken van de kernproeven gedurende twee of drie jaar en inrichting van controleposten zullen worden gevoerd. De Amerikaan Stassen verklaarde daarna, dat zijn delegatie de Sovjetrussische voorstellen nog bestudeert, doch dat reeds gezegd kan worden, dat zij een belang rijke stap in de richting van overeenstemming over een verdrag voor gedeeltelijke ontwapening zijn. De Fransman Moch en de Canadees Johnson lieten zich in dezelfde geest uit. Zorin was het er echter niet mee eens, dat de Westelijken vooral de nadruk leggen op de controle. Overeenstemming over controlemaatregelen kan pas bereikt worden als uitgemaakt is wat een ontwapeningsovereenkomst zal omvatten, zo zei hij. kennen, Sedert de Filmweek Arnhem zijn twee jaren verlopen en heeft de Neder landse film een gunstige evolutie door gemaakt, doordat gestart is met een pro- duktiefonds voor de Nederlandse film. „Ik zal alles doen opdat men voor deze nationale film op de ingeslagen weg kan voortgaan, zei mr. Cals. Bert Haanstra's film „Rembrandt, schilder van de mens", toont weer welk een voorzichtig, maar gevoelig regis seur Haanstra is. De wijze, waarop hij met een rustig ritme een serie portret ten van Rembrandt heeft verfilmd en vooral de wijze waarop hij aan het eind deze in elkaar laat overgaan om jeugd en ouderdom en de daartussen lig gende jaren aan te duiden, is door Haanstra goed verzorgd. Otto Premin- ger heeft in zijn film „Saint Joan", de hoofdfilm tijdens de gala-avond van gisteren, Shaw's tekst vrijwel integraal gelaten. Alle Shawneske spotternijen over de Engelsen zijn vrijwel ongewij zigd meegenomen. Premlnger zelf heeft van het Jonge meisje uit Iowa Jean Seberg een bewon derenswaardige Jeanne gemaakt en van Richard Widmarkt een niet minder fraaie debiele Dauphin. Preminger moge in samenwerking met Graham Greene, over bepaalde details inzake de historie van het boerenmeisje van Domremy een eigen opvatting hebben, zijn meester schap ligt niet alleen in het sobere tekst- gebruik, doch ook in het hanteren van scenes, waarin hij minder de nadruk legt op de historische gang van zaken dan wel op de sterk contrasterende fi guren. In de locale bladen zal wel over deze bijzondere film, waar zy haar tocht door ons land begint, wel uitvoerig worden gesproken. Dat by de premiere in Parijs dit goed opgebouwde werk succes oogstte bij de herenbeoordelaars verwondert ons niet. Des middags heeft gedraaid „Thee en sympathie", dat door het Rotterdams Toneel al is gegeven, met in de hoofd rollen Liana Dorana en Hans Croiset. In de film zijn Deborah Kerr en John Kerr de sterren in dit verfilmde stuk van Anderson. Britse bergbeklimmers bereikten Himalaja-top Een Britse expeditie van vijf bergbe klimmers heeft in het begin van deze maand voor het eerst de ruim zevendui zend meter hoge Matsje Poetsjare, een top in de Nepalese Himalaja, beklom men. Dit is gisteren te Katmandoe mee gedeeld door de leider van de groep, majoor Roberts. De groep bereikte de top op 2 juni. Twee van de expeditieleden de 39- jarige onderwijzer Wilfred Noyce en majoor Charles Wylie hebben deel genomen aan de beklimming van de Mount Everest in 1953. Een eerste po ging om de top te bereiken was mis lukt, doordat een van de leden van de groep kinderverlamming kreeg. De expeditie had de laatste 50 meter niet beklommen, overeenkomstig een belofte aan de plaatselijke bevolking, die de top als heilig beschouwt. De Matsje Poetsjare in een van de moei lijkste toppen in de Himalaja.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1