Bewogen historie van oud gebouw in de Lakenhal in beeld gebracht „Fare Jacobsgasthuis tot Lodewijkskerk" Onverbrekelijk verbonden met de geschiedenis van oude stadskern Vrolijk feest van Leidse jeugd Geschenken voor Speeltuinver. ,Om de Doorbraak" 96ste jaargang Maandag 17 juni 1957 Tweede blad no. 29162 „De consecratie van de Lodewijkskerk, die morgen plaats heeft, is een feit van stedelijke betekenis". Tot deze conclusie kwamen zowel de heer J. N. van Wessem, directeur van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" als de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot zaterdagmiddag bij de opening van de tentoonstelling „Van Sint Jacobsgasthuis tot Lodewijkskerk", welke ter gelegenheid van deze bijzondere gebeurtenis tot 25 juni in „De Lakenhal" wordt gehouden. Buiskruitramp Tentoonstelling door burgemeester geopend De eerste burger van de Sleutel stad gaf een nadere explicatie. Het oude gedeelte van Leiden, dat be grensd ivordt door de Rijnmond, de Nieuwe Rijn, de Apothekersdijk, het Rapenburg en het Steenschuur, ver tegenwoordigt een stuk historie. Het is de oude stad, waar Leiden verder uit gegroeid is. Daarom verheugde hij er zich bijzonder over, dat deze stadskerk, dat bescheiden kapelletje, na zijn restauratie is gekomen tot ongekende glorie. „Mijn hart gaat hardnekkig heb gevochten voor een daarbij open. Men weet, dat ik herstel van het Gravensteen. Ik ben erg blij, dat mijn tweede hartewens, een herstel van de Lodewijkskerk nu realiteit wordt". De opening door de burgemeester werd ingeleid door de heer Van Wessem, die eveneens meende van een feit van ste delijke betekenis te kunnen spreken, te meer daar in de eerste plaats de hoog ste stedelijke autoriteiten zich bereid had verklaard deze tentoonstelling te openen en bovendien omdat deze ten toonstelling zo'n grote medewerking heeft mogen ondervinden van het ge meente-archief, waarvan vooral mej mr. A. Versprille bergen werk heeft ver zet. Na deze openingsplechtigheid begaven de genodigden, onder wie wy zagen: wethouder L. Menken, mgr. Bekkers, em. rector Sondaal, rector Vester, deken Haring en vele burgerlijke, ker kelijke autoriteiten, zich naar de Van Mieriszaal om de rijke collectie, welke bijeengebracht was, nader te aan schouwen. Interessant Het gebouw, dat wegens zfjn consecra tie morgen door mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, thans in het middelpunt van de belangstelling staat, heeft een interessante en bewogen geschiedenis achter de rug. Men moet vele eeuwen terug, om precies te zijn, tot 1477, wan neer men de grondslag wil vinden. In dat jaar werd namelijk door de St.- Jacobsbroederschap aan de Leidse vroed schap toestemming gevraagd een gast huis te vestigen. Drie maanden later gaf de commandeur van de St.-Pleters- kerk toestemming aan de broederschap een altaar in haar huis aan het Steen- schuur te plaatsen en er H. Missen te doen lezen. Deze broederschap bestond uit voormalige pelgrims naar Spanje. In verschillende steden van het westelijk deel van Europa vinden we gasthuizen van deze broederschap. Het is vandaag de dag echter nog een open vraag of het gasthuis te Leiden ooit als zodanig heeft dienst gedaan. Oude schryvers als Orlers en Van Mieris trekken dit in twfjfel. Het gasthuis is niet te beschou wen als ziekenhuis, maar in de zuiverste betekenis van het woord: „gast"-huis een huis dus waar in dit geval pelgrims naar Compostella een nachtelijk ver blijf konden vinden. In 1547 is het ech ter gedaan met de broederschap. Het gebouw wordt wegens schulden toege wezen aan de huiszittenmeesters van St. Pieter. Zij zouden er hun residentie vestigen. Ook dit schijnt echter niet gebeurd te zijn. In 1566 werd het gasthuis door de Heilige Geestmeesters verkocht aan de stad voor 400 pond. Het stadskoren werd er in opgeslagen. Al na een jaar veran dert het gebouw weer van bestemming. Het wordt saaihal. De saainering werd de voornaamste, de hoofdnering. De lakens werden in de hal ter keuring ge bracht en van een loodje voorzien. Daar om werd de saaihal ook looihal ge noemd. Maar na vele bloeiende jaren ging ook deze nering kwijnen. Het Drie personen ten nauwste betrok ken bij de opening van de tentoon stelling ..Van St. jacobsgasthuis tot Lodewijkskerk" in de Lakenhal: burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die de opening verrichtte, mej. mr. A. Versprille van het ge meente-archief. die zoveel gedaan heeft om de rijke collectie in de Van Mieriszaal bijeen te krijgen en hele maal links deken Haring, die als herder van de Lodewijksparochie uiteraard de grootste belangstelling heeft. (Foto L./D. Van Vliet) Franse regime kwam en bracht vele zorgen, ook voor deze saaihal. Tot plotseling Leiden werd opgeschrikt door dat allernoodlottigste ongeval op 12 januari 1807; de buskruitramp. Het gaf een belangrijke wending aan de bestemming van dit gebouw. De rooms katholieke gemeenschap in Leiden, ge steund door Koning Lodewijk Napo leon, verzocht aan het stedeljjk be stuur de saaihal tot een r.-k. kerk te mogen bestemmen. Hun bedehuis aan de Appelmarkt was door de ramp Honderden jongens en meisjes in actie In het kader van de tweede lustrumviering van de Leidse Jeugd Actie werd zaterdag op het LFC-terrein aan de Boshuizerkade een jeugdmiddag gehouden. Een groot aantal groepen, die zich dikwyls in het openbaar bijzonder actief tonen, had gevolg gegeven aan de uitnodiging van de lustrumcommissie om een en an der voor de Leidse jeugd te demonstreren. Aan dit kinderfestyn, dat omstreeks kwart voor vier een aanvang nam, ging een optocht vooraf. State ntac Kt voor automobilisten MEN KAN OOK IN LEIDEN STARTEN De eerste vrije statenvergadering van de Staten van Holland, op 19 Juli 1572 gehouden in de Statenzaal te Dordrecht, wordt door velen gezien als de basis voor het nationale bewust worden van de Nederlanden. Daarom geeft men aan de herdenking van deze gedenkwaardige datum in Dor drecht ieder jaar een feestelük tintje. Voor de vierde maal is in de feestelijk heden rond de „Hoffeesten" ook een grote Statentocht voor auto's opgeno men, georganiseerd door de Dordtse Automobielclub „De Merweryders". Men kan in deze toerrit zijn eigen route kie zen, hetgeen betekent, dat men vanaf des morgens 5 uur kan starten vanuit een van de twaalf steden-bondgenoten: Dordrecht, Gouda, Gorinchem, Oude water, Leiden, Haarlem, Alkmaar, Me- demblik, Enkhuizen, Hoorn, Edam en Monnikkendam. Elk van deze plaatsen heeft een controle waar de deelnemers hun controlekaart moeten laten afstem pelen en zij een aardig presentje zullen ontvangen. Men verwacht, dat aan deze toertocht ongeveer 300 auto's zullen deelnemen. Er vindt een défilé van de ryders plaats in Edam, dat dit jaar de herdenking viert van de 600ste verjaardag van haar stadsrechten. In verband met deze fees telijke intocht van rijders, is de enige verplichting, die de chauffeurs op zich nemen in de Statentocht, dat ze tussen half tien en half elf by de controle te Edam arriveren. De gemeente Edam stelt de deelnemers een aardig aanden ken in het vooruitzicht. In afwijking van de gang van zaken bij vorige Statentochten, kan men thans starten in drie klassen: klasse A voor het aandoen van alle 12 plaatsen met finish te Dordrecht; klasse B voor het aandoen van 6 plaatsen met finish te Dordrecht en klasse C voor ryders van boven het Noordzeekanaal. De laatsten kunnen alle twaalf steden aandoen en hebben als finish de stad Enkhuizen aangewezen gekregen. Ook het aantal mederijdende passa giers is vrij, zodat men van de Staten tocht een aardig vakantie-uitstapje kan maken. Het inschrijfgeld, groot f 5.50, moet voldaan worden voor of op dinsdag 2 juli a.s., bij de plaatselijke Statentocht- secretaris ,de heer D. C. J. Peijpe, plv. dir. der V.V.V., Steenstraat lb te Leiden. Intocht mgr. M. A. Jansen Vanavond om zeven uur zal de bis schop van Rotterdam, mgr. M. A. Jan sen, die morgenochtend de Lodewijks kerk zal consacreren, geestelijk worden ingehaald op de Koepoortsbrug. Via de Douzastraat en de Steenschuur rijdt de bisschop naar de pastorie, waar de Katholieke Harmonie hem een serenade zal brengen. Op de patio wordt hij ver welkomd door de heer F. C. de Hosson, secretaris van het kerkbestuur. GOUDEN DOCTORAAT Woensdag is het 50 jaar geleden, dat mr. G. van Leijden. wonende te Hil versum. aan de Leidse Universiteit pro moveerde tot doctor in de rechtsweten schap. Hobbelpaarden, klimrek en korfbahnateriaal Honderden jongens en meisjes verza melden zich in de voormiddag op het Pieterskerkhof om vervolgens via Dou zastraat. de Herenstraat, de Zoeter- woudseweg, de 5 Meilaan en de Boshui zerkade naar het feestterrein te mar cheren. De lange stoet bestond uit groe pen van het Leidse jeugdwerk, die be geleid werden door de korpsen van K. en G., de NPV Band en de St. Paulus- band. Een vrachtauto met daarop en kele artiesten van Circus Knikkebeen nam aan de optocht, die vanzelfspre kend grote belangstelling trok, deel. Mede dank zij de medewerking van de politie had deze mars een vlot verloop en behoefden dus ook de jongelui, die reeds op het LFC-terrein aanwezig wa ren niet al te lang te wachten op de dingen die zouden gebeuren. Na een kort welkomstwoord van de heer H. Zunderman jr. in het bijzon der gericht tot de afgevaardigden van zusterorganisaties en die van de Leidse Sportstichting opende K en G samen met Jong K en G het programma. Dit Chr. Tamboer- en Pij per korps neemt in de rijen van de Leidse muziekkorp sen een vooraanstaande plaats in en ge niet nog steeds een grote populariteit. Dat de duizenden, die ondanks de uit zonderlijk hoge temperaturen op 't veld aanwezig waren, van de verschillende showmarsen genoten hebben spreekt welhaast vanzelf. Alle K en G-ers maakten dan ook een uiterst gediscipli neerde indruk. Geheel iets anders was het optreden van de gezamenlijke volks dansgroepen. Op enthousiaste wijze maakten zij voor deze vorm van gezel lige vrije tijdsbesteding propaganda. Of het nu „De Tovercirkel" (een Schotse dans) of de Mexicaanse Wals was men zou graag hebben willen meedansen Tijdens het volksdansen gaven de padvindsters en padvinders van het Ne derlands Padvindsters Gilde, de Ned. Gidsen Beweging, de Kath. Verkenners en de Ned. Padvinders alleraardigste demonstraties op velerlei gebied. Zeer veel succes oogstten verder de jonge ar tiesten van het kindercircus Knikkebeen etn de jeugdruitersgroep van jkvr. Six- ma. De Rolschaatsgroep „Hollandia" uit Den Haag verleende op deze fees telijke middag eveneens haar gewaar deerde medewerking. De meisjes lieten zich door de vrij krachtige wind niet van de wijs bren gen en brachten haar nummers met veel plezier. Afgezien van de warmte - de zon scheen medogenloos fel op het open veld - was het zowel voor jong als oud een geslaagde middag. Zij tot slot nog gemeld, dat ook wet houder J. C. van Schaik van zijn be langstelling blijk gaf op dit grote jeugdfestijn. zwaarder getroffen dan de saaibal en niet behoorlijk meer te herstellen. Een som van f. 37.000.werd uit de staatskas voor restauratie beschikbaar gesteld, later aangevuld met nog f. 20.000. De Rotterdamse architect C. J. F. Giudici, Italiaan van geboorte, kreeg opdracht de saaihal te restaureren en in te richten tot kerk. Laatste historie Ze werd gewijd aan de H. Lodewijk (12261270), Koning van Frankrijk. Op 17 oktober 1809 werd de eerste H. Mis gelezen door Bernardus Driessen, toen tertijd pastoor te Voorschoten. Bernar dus Ocke was de eerste pastoor. Hij had zijn pastorie in het belendende huis, dat In 1808 was aangekocht van mevr. wed. mr. J. Th. Willerde Manoë. Zoals be kend had op 12 juli 1953 de officiële af kondiging plaats van de oprichting van de Lodewijk-parochie door pastoor, thans bisschop Jansen. De kerk werd door het architectenbureau Van Oerle en Schrama gerestaureerd, belangrijke uitbreidingen hadden plaats om haar geschikt te maken voor dekenale parochiekerk van Leiden. De tentoonstelling geeft nu een over zicht van bovenvermelde geschiedenis. Er bevinden zich inzendingen van het gemeente-archief van Rotterdam, uit de collectie van de Lodewijkskerk, van het gemeente-archief van Leiden. De universiteitsbibliotheek stond een facsimile in kleuren af van het psalm boek van de H. Lodewijk, dat rond het jaar 1200 in handen was van Geoffrey Plantagenet, aartsbisschop van York. Wegens de uitzonderlijke kostbaarheid van dit boek verlaat het anders nooit de universiteitsbibliotheek. Zij, die ge ïnteresseerd zijn de bewogen historie van dit oude gebouw, dat zo nauw verweven is met de geschiedenis van de Leidse stadskern, zullen ongetwij feld vreugde aan deze met zorg samen gestelde collectie beleven. In de prachtig bezette Stadsgehoor zaal is zaterdagavond het eerste lustrum van de Leidse Speeltuinvereniging „Om de Doorbraak" feestelijk herdacht. Een herdenking, welke tevens werd bijge woond door de heer Vijlbrief van de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties, de heren Flippo en Lasschuit van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en ver tegenwoordigers van tal van zusterver enigingen. Voorzitter Coret, die dit feest van klank en kleur met een kort woord in leidde, sprak er zyn voldoening over uit, dat de speeltuin thans in het middel punt van de ouders en de kinderen staat. Dit in tegenstelling met de leden vergaderingen, waarvoor spreker gaarne grotere belangstelling zag. Eveneens vroeg hij aandacht voor het clubblad, dat z.i. nog te weinig wordt gelezen. Bij zondere waardering had de heer Coret voor de activiteiten van het Dames comité. Een comité, dat een onmisbare schakel vormt in het speeltuinwerk. Nog maar nauwelijks waren deze woor den van hulde en waardering ge sproken, of het damescomité bewees, dat het deze lof volkomen had verdiend. Bij monde van enkele leden van dit comité BEURSOVERZICHT Unilevers vast in overigens stille markt AMSTERDAM, 17 juni. De beurs zette vanmiddag over vrijwel de gehele linie in met lagere of prijs houdende koersen. Tegen het sluiten van de markt trad een algeheel herstel in. De animo was en bleef zeer gering, zodat men min of meer van een vakantie stemming kon spreken. Kon. Olies open den op de lage koers van f. 219.60 tegen de in de niet-officiële ochtendbeurs als hoogste koers f. 221.Slotkoers vrijdag f. 221.70. Gedurende het beursverloop herstelde de koers zich tot f. 220.40, het geen gelijk is aan Newyorkse pariteit. De arbitragehandel had hier niet veel om het lijf. Philipsaandelen openden aanvankelijk 2 punten lager op 204% doch trokken daarna aan tot 206%, het- werden het bestuur twee hobbelpaarden, een klimrek, een volledige uitrusting korfbalmateriaal en een verenigingsvlag aangeboden. Ook voor het bestuur en de heer Neuteboom, die zich sterk voor het speeltuinwerk interesseert, had dit co mité nog een verrassing, in de vorm van een rokertje, in petto. Geschenken, welke onder groot enthousiasme werden aanvaard en waarvoor voorzitter Coret hartelyk dankte. Na dit geschenkenrfjke intermezzo werd onder het motto „Humor is troef" een gevarieerd cabaretprogramma afge werkt. Met „Mans uut Twenthe" als conferencier zetten deze avond o.a. de Spelbrekers, het Kalmar-trio en het or kest van Martin Erich het beste beentje voor. Inderdaad was in dit programma humor troef, zodat iedereen zich koste lijk amuseerde. De feestelijke viering werd besloten met een geanimeerd bal o.l.v. de heer Van Wijk. geen onveranderd is bij vrijdag. Ook Aku's lagen aanvankelijk 2 punten lager op 199% doch uiteindelijk kwam de koers op 202. KLM lichtelijk aangebo den waartegenover totaal geen vraag stond, moest wederom f. 1 prijsgeven: koers f. 122.50. Unilevers maakten vandaag een uit zondering bij de internationale waar den en trokken na een opening op 470 (471) aan tot 478 door aankopen voor buitenlandse rekening (Londen) waar, aldus de beurs weer een grote ruilorder plaats vond van aandelen Unilever Ltd. in aandelen Unilever N.V. De Scheepvaartmarkt veranderde heel weinig ten opzichte van vrijdag en ook hier was de handel zeer gering. Staats fondsen eerder iets vrolijker zonder spe ciale redenen. Van de cultures bleven HVA's zich goed houden en noteerden 1 punt winst, terwijl het dividendverla- gingsvoorstel van de Deli My van 8 op 6 pet een koersavance van het fonds van ruim 1 pet ten gevolge had. Amsterdam Rubbers onveranderd. Dividendvoorstel Tricotbest N.V. 10 pet. in aandelen uit de agioreserve (v.j. 8 pet in contanten) was niet van in vloed op de koers. Deze bleef 113 (on veranderd). Volksdansgroepen in actie op het L.F.C.-terrein. (Foto L.D./Vmï VM»t) Beurs van Amsterdam Maandag 17 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— koers v. heden Vorige Slotkoers BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Erik Izaak, zin. van L. Boom en A. van. Polanen; Robertus Hermanns Maria, zn. van J. H. van Vonderen en J. J. G. van Bers; Jan zn. van J. Schallk en A. A. Bisschop; Elsje Gerda, dr. van S. Rozema en G. Kok; Monique Marijke, dr. van G. D. van Wengen en M. F. V. S. H. van Betten. GEHUWD. M. S. H. Sdhlemper en C. A. M. Mefjs. OVERLEDEN. J. P .Dirkse, 85 jr., echtgenote van A. Waardenburg: I. Stouten, 68 Ir., man; M. A. Leeneman, 11 maanden, dr. Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indlë '37A 3 Grootboek '46 3 90% 90% 86% 96% 90% 89% 89% 84% 84% 84% 86% 85% 94% B 90% 90A 87^ 87% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij AE.U v. Berkel's Patent (v) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. NJ. Ned Kabelfabr Wilton Feyenoord Biliton 2de rubr. Dordtse Petr. gew. Kon. Petr. (f.20.— idem (50 A f. 20. A'dam Rubber Deli Myen (Ver.) eva. H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden Holl. Amerikaiyn Java China Paket Kon. N. Stoomb. Kon. Paket Mij Stoomvaartmij. Ned. Van Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90% 90% Den Haag 1937 1 3.. 95 Leiden 1947 91% R'dam '37 I-m 3% 91% 91% 44 43% 105% 104 160 160% 201% 201% 202 204% 363 363 193Y4 195% 313 314% 375 389 293 295 306% 306 150 y4 155 470% 475% 246 249% 269 267 1064% 221.30 220 221 35 220 72% 72% 94% 95 A 121 122% 55% 56 63 63 27% 26% 176% 178 163% 151% 150% 168% 167% 192 193 268% 267% 170% 170% 178% 178% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99% 99% Premieleningen A'dam '33 3 106 A'dam '51 2% 89% 89% A'dam '56 I 2% 80% 80% A'dam '56 II 2% 100 100% Eindhoven '54 2% 82 L 79% Enschede '54 2% 80 79% Den Haag '52 I 2% 90% idem II 2% 95 96B R'dam '52 I 2% 92% 92% idem II 2% 90 90% Utrecht '52 2% 90 89 NTET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Amst. Bank 204 204% H.B.U. eert205 204% Rott. Bank 178 176 Twentsche Bank 178% 180 Industriële Ondernemingen Albert Heyn 260 270 Borneo Sum. HMij. 71 70% Ned. G. en Sp. Fabr. 173 173% Kon. Ned. Grofsm. 104 103% Interna tio95% 94 Rott. Droogdok M*j. 604 600 Tieleman en Dros 16 16% Ned. MU. Walv.vrt. 62% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 15% 15% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 36% Intern. Nickel113% 112 Anaconda 70% 70% Bethlehem Steel 195% 194% exd. Cities Service 71% 71% General Motors 43% 43 exri. Kennecott117% 116% Republic Steel57 56 Shell Oil 92 91% Union Pacific 30 30% Un. States Steel 69% 69% exd. Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon. AA... Pref. w a. Idem Electrolas B Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnljv Int. Kunststof!. Ind Leidsche Wolspinn. Sikkens Lakfabr. '53 Ver Touwfabrieken Wernlnk'8 Betonm. Van Wijk Textiel V K. 63% 71% 348 390 177% 39% 271 L 420 B 178 81 86% 39%GB 27 OL 435B 179%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3