r Koninklijke standaard woei trots aan mast van „De Groene Draeck" Prinses Beatrix voer met haar jacht voor de eerste maal uit Vrolijke tocht GEBR. v. ULDEN BETALING PER GIRO VAN ABONNEMENTSGELD Beneluxverdrag nu goedgekeurd Met een enkel woord f i. De gezonken Katwijkse kotter Agenda MAANDAG 17 JUNI 1957 Vorstelijke vlootschouw op IJsselmeer Ty Ty zyn scheepsroeper verkeerd, om voor zijn „Welnu Koninklijke Hoogheid, de droom ligt hier. Uw droom Is werkelijkheid geworden". Met deze woorden zinspeelde de voorzitter van het comité „Varend Nederland" zaterdag op de reactie van Prinses Beatrix, toen zij hoorde, dat zij voor haar achttiende verjaardag het Lemster-aak-jacht „De Groene Draeck" zou krijgen. Zij kon het toen nauwelijks geloven. „Het lijkt een droom", zo riep zij uit. Maar zaterdag kon onze Kroon prinses haar droom in ontvangst nemen, die door de heer E. Crone werd aangeboden in het clubgebouw van de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging te Muiden. Het was stralend zonnig weer en er blies een stevig windje over het IJs selmeer. Een ideale dag ter omlijs ting van dit feestelijke gebeuren. Honderden jachten, zeilboten, bar ken en andere vaartuigen, allen uit bundig gepavoiseerd vormden een vrolijk welkom voor bijna de gehele koninklijke familie. Alleen Prinses Marijke moest wegens een lichte griep verstek laten gaan. Het begon allemaal vormelyk en offi cieel. Een redevoering van de voorzitter van het Comité „Varend Nederland", de heer E. Crone, die wees op de eeuwen lange verbonden van het koninklijk huis met het water en besloot met de woor den, die ook in een plank gebeiteldd stonden, welke aan het schip bevestigd zou worden: „Varend Nederland wenst U een behouden vaart". Daarna schreed Prinses Beatrix naar het spreekgestoelte om spontaan voor het vorstelijke jacht te bedanken. „Het leek te heerlijk om waar te zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat ik mijn hele leven zal genieten van dit grootse geschenk, „De Groene Draeck". Ongeduld Maar toen dit officiële gedeelte achter de rug was, kon de kroonprin ses, evenals haar moeder en zusters zomers gekleed, maar nauwelijks haar ongeduld bedwingen. Zij wilde zo snel mogelijk aan boord van haar eigen jaent. Toen het eindelijk zover was, begonnen alle jachten de inwijding met een loeiend gefluit en gebrul op de scheepshoorns te vieren, terwijl honderden zeilers van hun boten uit alle macht op toeters meebüezen en een lid van de bemanning van ,De Groene Draeck" trots de koninklijke standaard aan de mast omhoog hees. Korte tijd later gleed het Jacht vor- telijk de haven uit, aan boord Prinses Beatrix in gezelschap van de heer Crone en enkele anderen. Op 20 tot 30 meter volgde de Piet Hein", waarop Koningin en Prins, de Prinsessen Irene en Margriet en diverse leden van de hofhouding zich hadden ingescheept. Prins Bernhard trok al meteen zijn colbertjasje uit en greep in opgestroopte hemdsmouwen zijn camera en filmtoe- toestel. Eindeloze erehaag Langzaam voeren de twee koninklijke jachten de haven uit, gevolgd door de botorjachten „Carla", Pouise 2" en „Kon Tiki", langs de werkelijk onaf zienbare rij van particuliere jachten en zeilschepen, die zich vanuit de haven tot bij het Pampus uitstrekte: één bijna eindeloze erehaag van prachtige scheep jes, die zeker 4 kilometer lang was. En op al die schepen bereidde men de beide koninklijke jachten een uitbun dig saluut. Op „De Groene Draeck" bleef een lachende Prinses Beatrix het gejubel constant met armzwaaien beantwoorden en daarachter kon men zelfs uit de verte duidelijk zien hoeveel pleizier de overige leden van de koninklijke familie in dit tochtje schepten. Eenmaal buiten op het IJsselmeer. nog steeds langs de rij voor anker lig gende boten varend, greep Prins Bern hard een enorme glimmende scheeps roeper, klom op het puntje van de voorplecht van de „Piet Hein" en brulde over het water naar „De Groene Draeck": „Ga nou zeilen". Die raad werd op „De Groene Draeck" prompt opgevolgd. De machtige zeilen gingen omhoog, de motor werd afge zet en geruisloos gleed het jacht ver der. Intussen liep de Koningin tel kens van het dek aan stuurboord naar dat aan bakboord om niet alleen opgetogen naar de erehaag van boten te wuiven, doch ook naar alle toe schouwers, die zich in de haven aan de linkerkant en daarbuiten op de pier verdrongen om het schouwspel gade te slaan. Vrolijkheid Prins Bernhard begon later opnieuw met stentorstem .De Groene Draeck" door de megafoon iets toe te roepen, en op het achterschip staande gaf Prinses Beatrix haar vader, eveneens door een scheepsroeper, antwoord. Zij kon even later niet verstaan wat hij riep en zette toen jolig de enorme scheepsroeper aan haar oor. Daarop zette de Prins zyn scheepsroeper verkeerd, om voor zijn mond en op beide boten zag men ieder een bijna dubbel slaan van het lachen. Op een gegeven moment werd op „De Groene Draeck" een wit-blauwe vlag gehesen en tegelijk een schot gelost, het teken, dat die jachten die geschikt zijn om het IJsselmeer te bevaren het anker mochten lichten en in de kiellinie van de Koninklijke jachten het IJsselmeer mochten opvaren. Dat geschiedde massaal. Overal wer den eerst, geheel volgens de zeilregle- menten, de pavoiseervlaggen gestreken en daarna begon de werkelijke vloot schouw met honderden grote en kleine jachten en zeilboten achter de statige koninklijke vaartuigen aan. Zo kwam het einde van dit onver getelijke schouwspel. Na geruime tijd liet Prinses Beatrix een rood en gele vlag hysen en twee schoten lossen. Dat sein betekende, zoals iedereen wist: „Ik dank U voor uw groet, ik ontbied de vloot, een ieder kiest zUn eigen™koers". Advertentie OPEL I TRUCK 1,75 Nieuwe Synchro Mesh gangwissel Versterkte assen en veren Zwaardere koppeling Motor van 69 pk Wij nodigen U uit tot een proefrit. Totaal draagvermogen thans bijna 2.400 kg! Official Dealer VERDAMSTR. 6 TEL. 23041 Zeventien doden in V.S. door overstromingen By overstromingen in het gebfed van de Amerikaanse stad St. Louis Mis souri) zyn zeventien personen omgeko men, aldus is zaterdag vernomen. Vier personen worden vermist en 3.500 moes- ten hun woningen verlaten. Het water in de rivieren is vrijdagavond plotseling begonnen te wassen. Intussen wordt ge meld, dat het peil van het water lang zaam begint te dalen. Onze kwartaal- en niaandabonnees, die de voorkeur geven aan beta ling per giro, verzoeken wy vrien- deUjk de overschrüving te verrich ten vóór de 1ste van de maand, resp. vóór de eerste dag van ieder kalend e rk wartaal Alleen dan kunnen zü er zeker van zun. dat geen kwitantie wordt aan geboden. De abonnementsprijzen zyn per maand I 2.55 per kwartaal 7.50 Ons gironummer is 57055 Parafering mogelijk nog voor het a.s. zomerreces Zaterdagmiddag om kwart over zes sloot de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Larock een belangrijke, mogelijk historische vergadering van het Comité van ministers van de Benelux. Op deze bijeenkomst had men zijn goedkeu ring gehecht aan het ontwerp verdrag der economische unie. De tekst van het verdrag der econo mische unie, van de overgangscon ventie en van het uitvoeringsprotocol is thans vastgesteld en verwacht wordt, dat het verdrag nog voor het ingaTn van het zomerreces zal kunnen wor den geparafeerd. De plechtige onder tekening zal waarschyniyk echter eerst na het zomerreces in de Ridderzaal te Den Haag kunnen plaats hebben. Zaterdag was het de laatste maal, dat het Comité van de ministers van de Benelux voor de behandeling van het verdrag der Economische Unie byeen- kwam. Hoewel het ontwerp-verdrag thans is goedgekeurd rest nog een klein onderdeel, de departementen van Jus titie betreffende, te behandelen. Dit zal binnenkort door de ministers van Jus titie geschieden. Hier zijn echter geen moeilijkheden, het gaat alleen om de vaststelling van de definitieve redactie. De zaak der Rünvaartpremies wordt niet beïnvloed door het verdrag. Ook de kwestie der waterwegen is nooit een kwestie geweest in de unie. Hier over zal door de regeringen, los van het unie-verdrag, van gedachten wordt gewisseld. De zaak der Rünvaartpre mies komt dan ook niet in het verdrag voor. BINNENLAND Ter gelegenheid vam het 25-jamig be staan van de Limburgse Scheep vaar U-er - enlglng zal op 11 en 12 september 1857 te Maastricht een waterwegencongres gehou den wonden., dait door deelnemlkig vam be trokkenen bij de scheepvaart lm Neder land, Duitsland en België een internatio naal karakter rail hebben .Aaruvamikelijk zou dit congres reeds in mei zijn gehou den, maar verschillende omstandigheden hebben dit belet. De Nederlandse Bond voor dien Dienst- hond zal op dinsdag 18 jurni in het Gof- fertstadlon te Nijmegen een landelijke wed strijd houden voor gecertificeerde politie diensthonden om het kampioenschap voor 1957. De Geref. Kerken ondierh. art. 3il K.O. zuilen vam 2931 Juli a.a. te Rotterdam In het kerkgebouw aan de Simonstraat een evangelisatiecongres houden. Ter gelegenheid vam het 10-jarig be staan houdt de Plattelands Gemeenschap Nederland op 29 augustus een lamddag in Markelo. De heer T. von Oren. laortsteayk eer ste ambassade-secretarl» te Mexico, zal in de hoedanigheid van consul worden ver bonden van het Nederlands Consulaat-ge neraal te Antwerpen. Bij K B. is aan mr. R. P. devemimgia, op zijn verzoek, met ingang vam 1 augus tus a.s. eervol onitsfliag verleend uit zijn ambt van president vam het Gerechtshof te Leeuwarden, ondier dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechter lijke betrekkingen bewezen diensten. Te Wageningen la in de leeftijd van 71 Jaar overleden prof. dr. Jan Smit. oud leraar aan de landbouwhogeschool te Wa geningen. De door de Mijnlmdustrieraad Inge stelde Commissie ter Bestudering van Voor stellen tot Verbeterang vam Arbeidsvoor waarden stelit zioh im haar eindrapport over de arbeidsduur voor de continudienst op het standpunt, dat er aanleiding be staat deze arbeidsduur, die momenteel 48 uur bedraagt), te verminderen tot 44 uur per week .Over de te derven loonuren zou een loonoompensatie gegeven dienen te worden. De Mlichiel de Ruyter temtoonsteMimg in het Rijksmuseum te Amsterdam 23 maart geopend en gusterem gesloten is door 24.767 personen bezooht. BUITELAND De gemeemtemaad vam Johannesburg heeft een bedrag ram 2.250,000 pond ster ling gevoteerd voor de aanleg van elektri citeit in eem der inheemse wijken van de stad, waar im 70.000 woningen nog gas- of petroleum voor verlichting wordt gebruikt. Men hoopt dat de criminaliteit In deze wijk door de aanleg vam elektrische straat verlichting zal verminderen. De Sabena heeft zaterdag haar 1O0.000ste helikopterpassagier geboekt. Het was de ambassadeur vam België te Bonn, Baron Hervé de Grutbem, die van Bonn naar Brussel vloog. De Sabena stel de ln september 1953 haar internationale helikoptemet open voor het geregeld ver voer van passagiers. Sinds maart van dat Jaar is het net uitgebreid met eem verbin ding Brussel-Parys met een iintensiteit van 5 retourdlenstem per dag. De andere steden die met Brussel zijn verbonden, zijn: Rotterdam. Maastricht. Eindhoven en Axel in Nederland. Bonn. Keulen. Duis burg en Dortmund in Duitsland. Lille ln Frankrijk en Luik ln België. Bij een Juwelier in Piccadilly in Lon den is zaterdagochtend een etalage leeg geroofd met diamanten sderamden ter waande van meer dan 60.00 pond sterling zeshondeadidudzend gfldj). Enkele honder den mensen waren getuige van de inbraak. D= dieven hadden lm hum haast een dia manten armband van 4000 pond op het trottoir laten vail'len. Ook de hamer waar mee zij de etalageruit insloegen lieten zij achter. Koningin Elizabeth van Engeland heeft zaterdag op Dorset Square in Londen in tegenwoordigheid van premier Macmillan en zijn Franse ambtgenoot Bourges Mau- noury. een gedenkplaat onthuld voor de Fransen en Engeleen, die im de oorlog hun leven gelaten hebben bij speciale opdrach ten vanuit Engeland naar Frankrijk. Koning Peisal van Irak heeft de de missionaire premier, generaal Noeri es Said, verzocht een nieuwe regering te vor men, zo wondt van gezaghebbende zijde vernomen. Generaal Noeri trad een week geleden met zijn kabinet af. hij heeft sinds 1930 al zesmaal aan het hoofd van een regering gestaan. In de Turkse provincie Sivas zijn 12 personen om het l^ven gekomen bij door zware regenval veroorzaakte ovenstromin gen. Ook honderden stuks vee verdron ken, terwijl meer dan ÏOO huizen werden vernield. Bfj gevechten tusöen stammen in Loeristan in het westen van Perzië naar aan/leiding van verbouw vam papavers en opiumsmokkelarij zijm volgens persberich ten te Teheran achttien mensen om het leven gekomen en 45 gewond. Vblgens een bericht van Radio-Peking heeft Communistisch-Chima zondag beslo ten het grootste deel van zijn Chinese personeel uit Tibet terug te roepen en naar andere delen van het land te zen den. Het besluit volgde op persberichten dat het communistische regime voor een ernstig voedseltekort in Tibet staat. De Sovjet-Unie heeft Turkije mede deling gedaan van haar voornemen op 20 en 21 Juni verscheidene oorlogsschepen door de Bosporus en Dardsmellen te laten varen. Turkije heef t de ondertekenaars van de Conventie van Mdntwux ln kennis ge steld van dit voornemen, zuCks op grond van de bepallngem van de conventie. Hier in wordt o.m. bepaald, dat oorlogsschepen van landen aan de Zwarte Zee im vredes tijd niet zonder voorafgaande kennisgeving dbor de engten mogen varen. Bij gevechten tussen aanhangers van de verdreven voorlopige president van Haiti, Daniel Fignofle, en politie - eenheden zijn zaterdagavond te Port au Prince tien personen om het leven gekomen. Haiti wordt thans bestuurd door een müHitair bewind ond«T leiding van generaal Ke- breau. Deze verklaarde zondagochtend, dat het land zich im een chaotische toestand bevindt. Volgens hem had Fignole het le ger willen desorganiseren. Intussen is Fig nole naar Amerika gevlucht, waar hij ln New York is aangekomen. Bondskanselier Adenauer heeft zon dag tegenover ruim 150.000 voormalige dui'tse krijgsgevangenen te Frankfort ver klaard, dat de voorgestelde handelsbespre kingen te Moskou niet z/ul'l'em worden ge houden, als Rusland er niet mee instemt de Duitsers, die zich neg im d>e Sovjet-Unie bevinden-, naar huós te sturen ...De vrijheid van de gezongenen is ons meer waard dan handelsbetrekkingenaldus de Bonds kanselier. Een tiental circuspaarden is er in Stamboel in geslaagd een ulit zijm kool ontsnapte tijger, due door honger gedre ven ee.n bezoek aan hun stal bracht, in een hoek te drijven en in bedwang te hou den tot hij door oppassers kon worden overmeesterd. Eem Roemeense luitenant, diie zei Roland BirgimSngham te heten, is met een cenmotorlg verkenningsvliegtuig im de Turkse provincie Ediirne geland. Hl) hee.t verzocht als politiek vluchteling ln Turkije te mogen blijven. De luitenant verklaarde beschoten te zijn toen hy over Bulgaars gebied vloog. Bij Moskou is zaterdag kort voor mid dernacht. een Pools lijnvlregtuig veronge lukt. Negen mensen, o.w. vier leden van de bemanning, zijn om het leven geko men. Het toestel, van de Lof-luchtvaart maatschappij was met 13 passagiers op een normale lijnrvlucht van Warschau naar Moskou. De minister van Buiiteml. Handel van Mongolië is ook een van de slacht offers van het ongeluk, aidlus wordt nader gemeld. Tevens zouden twee Amerikanen omgekomen zijn. Drie Amerikanen, even eens op toeristenbezoek, blevem in leven. Een van hen is echter ernstig gewond. President Gronchl heeft zaterdag de voorzitter van de Italiaanse Senaat, Mer- zagora. belast met een „informatieve op dracht" om na te gaan hoe een nieuwe regering gevormd kan woiden, nu Zoll's regering gevallen 1b. V.J-. Deze foto werd in de buurt van het eiland Pampus gemaakt tijdens de schouw, welke daar zaterdag middag werd gehouden door een ware vloot van jachten .ter gelegen heid van de overdracht van het tem- i waarop Prinses Beatrix op dat 1110- steraakjacht Groene Draeck" door ment als eigenaresse voer. en daar liet comité ..Varend Nederland" aan i naast het Koninklijke jacht „Piet Prinses Beatrix. De opname toont Hein" met aan boord de overige het nieuwe jacht met volle zeilen. 1 leden van de Koninklijke familie. Vervolg van pag. 1 Kapitein J. Steiger uit Delfzijl, die met de 560 ton metende kustvaarder Jokurma onderweg was van Mantiluoto aan de Oostzee, had een lading gezaagd hout aan boord voor Zaandam. Zater dagmorgen tegen twaalf uur hoorde hij op de visserijband toevallig een gesprek tussen de Prinses Beatrix en de KW 36. De Prinses Beatrix bevond zich in de buurt van route lichtboei ET 15 en de Jokurma zat daar niet ver vandaan. Hij zette onmiddellijk koers naar de kotter, maar toen hij bij hem kwam, was de brand reeds geblust. Wat er gebeurde Wat was er gebeurd? 's Morgens om 10 uur ongeveer was er kortsluiting ont staan in de voedingskabel van de licht motor naar het lichtnet. Het zat op een beroerde plaats, vertelde stuurman Jan de Beste na aankomst in IJmuiden, on der in het schip, precies tussen de olie tank en de scheepshuid. Nou. en daar ligt altijd wel wat vuiligheid cn smeer. Toen daar een vonk in terecht kwam, brandde het meteen verschrikkelyk hard. Schipper Arie van der Plas heeft ruime tijd vergeefs geprobeerd over de radio andere schepen aan te roepen. Er was er niet één. die luisterde. Om kwart voor twaalf ongeveer was de KW 36 de eerste, die antwoord gaf. Later liet ook de treiler Amsterdam IJM 28 zich ho ren. Maar hun hulp was niet meer no dig. De coaster Jokurma zat toen al dicht in de buurt. En ook die hulp had schipper Van der Plas niet meer nodig. Toen het vuur bedwongen was, bleek de motor weer op gang te brengen.. De kustvaarder werd bedankt voor ziin bereidwilligheid, maar ze zouden het nu wel klaren. Ka pitein J. Steiger vond het toch maar veiliger een beetje in de buurt te bly- ven. En zo koerste hij voor de kotter uit naar IJmuiden. Tweede alarm Totdat om 16.40 voor de tweede keer alarm werd geslagen. De kotter maakte water. Maar gelukkig was de Jokurma vlakbij. Nog geen half uur later had de kustvaarder de kotter op sleeptouw genomen. Ze zouden proberen toch nog IJmuiden te halen. En als het tegen liep konden ze altijd nog trachten het schip bij Terschelling aan de grond te zetten of in Den Helder binnen te bren gen. Het is allemaal anders gelopen. Tus sen het tijdstip van de brand en het vastmaken door de kustvaarder, was de Prinses Beatrix op zijn weg gevorderd van boei ET 15 tot 2 mijl benoorden boei ET 10. En nog eens vijf boeien verder is het schip 's avonds gezonken. Aanvankelijk drong het water slechts langzaam het schip binnen. De motor was gestopt. Maar tegen negen uur werd het raadzaam geoordeeld, dat de stuurman, de kok en de lichtmatroos een veiliger plaats aan boord van de coaster zouden zoeken. De schipper en de motordrijver zouden zo lang moge lijk aan boord van de Prinses Beatrix blijven. Dat hebben ze gedaan. Maar om half tien moesten zij er wel af. Het achter schip verdween plotseling in de diepte. Ijlings begaven schipper Arie van der Plas en motordrijver Adrie van Klave ren zich in de sloep. De lyn werd los gegooid. Aan boord van de coaster werd de lange sleeptros gekapt. Er was geen houden meer aan. Het einde Maar toen gebeurde het. De sloep kon niet weg. Hy bleef haken in het hek werk van de boeg van de KW 72. Het achterschip was al verdwenen. Het voorsteven stak alleen nog boven water. En vlak voordat ook dit stuk van het schip voor goed door de golven verzwol gen werd. schoot de vlet vrij. Het was puur geluk, aldus stuurman De Beste. Beste. Terwijl de kustvaarder met achter zich nu alleen nog de sloep van de KW 72, maar met aan boord vijf mensen, die dankbaar waren, dat zij tenminste het leven hadden mogen behouden, zijn reis naar IJmuiden voortzette, zond Scheveningen-Radio regelmatig het vol gende bericht uit: „Securité. Dit is Scheveningen-Radio met een bericht aan zeevarenden van 21.40 uur GMT. Viskotter gezonken tussen route-licht boeien ET 5 en ET 6. Benaderde posi tie 53 graden 19 minuten Noorder- Stadszaal (foyer): Jaarl. uitvoering Mu ziekschool Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huls): Re ceptie A. Beekes. 79 uur nam. DINSDAG Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar Hoorn en Énkhuizen. 8 uur voorm. WOENSDAG Botanisch LaboratoriumExcursie Werk gemeenschap „De Ratel". 7± uur nam. Oosterkerk; Wijdlngsdlenst Zondags school „Laat de Klnderkens tot My komen" 8 uur nam. TrompstraatOpenluohtsamen komst uitgaande van de Baptisten Gemeente Lelden. 8 uur nam. DONDERDAG Levendaal 8: K. en O., excursie naar Synagoge. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert familie Engel uit Tirol t.b.v. kerkbouw. 8 uur nam. Gulden Vlies: Slotmiddag Ned. Ver. vam Hulsvrouwen. 2± uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Stadhuisplein: K. en O., excursie naar Haagse Duinwaterleiding, li uur nam. Rehoboth: Chr. Hlst. Jongerengroep. Spr. de heer D. F. van der Mei over de Euromarkt. 8 uur nam. Amster. Bank (Rapenburg 39): Le- denverg. Ver. tot bev. v. d. bouw van Werkmanswoningen. 4} uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpairk 1). Tentoonstelling geolo gie van Necterland. Op werkdagen van 10 voorm. tot 4 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling „Van Sint Jacobsgasthuis tot Lodewijkskerk" (tot 25 Juni). Lakenhal: Tentoonstelling „Shakespeare op het Engelse toneel" (tot 1 juli). De Hofstee (Haagweg 92)Tentoon- tselllng „25 jaar Exlibrls en gelegenheids- grafiek" (tot 30 Juni). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „De mens ln miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tol; 1 okt.) Lakenhal: Tentoonstelling „Moderne kunst ln Groningen" (tot 8 Juli). breedte en 4 graden 49 minuten Ooster lengte. Gevaarlijk voor de scheepvaart". Dit was het eiiide van een schip, dat ongeveer drie jaar geleden vol goede moed in de vaart werd gebracht, Belgische treiler in moeilijkheden Zondagmiddag is de Belgische trei ler Confiance O 173 in moeilijkheden geraakt. Om kwart over zes werd ge meld. dat het schip in zinkende toe stand was op 57 graden Noorderbreedte en 3 graden Oosterlengte. Vermoedelijk is het schip op een voorwerp onder wa ter gestoten en zo lek geslagen. Ver schillende schepen begaven zich direct naar de opgegeven positie. Om half ne gen meldde de Belgische treiler Espe- rance O 326 nabij zyn in nood verke rende collega te zijn. Pompen werden overgebracht om te trachten het schip drijvende te houden. De aangewezigheid van een ander schip was voor de opva renden van de Confiance een hele ge ruststelling. Zou de toestand kritiek worden, dan konden zij direct op het andere schip overstappen. Weer kritiek van Truman op Eisenhower en Dulles Ex-president Harry Truman heeft president Eisenhower en minister van Buitenlandse aZken. Foster Dulles, za terdagavond in een toespraak in de Amerikaanse plaats Milwaukee opnieuw beschuldigd van te kort schieten in het geven van leiding. „Het schynt dat Eisenhower en Foster Dulles thans in hun vredescampagne terugwijken, terwyl de communistische krachten in het Midden-Oosten en het Verre Oosten vorderen en de Verenigde Naties de handen vol hebben met ge schillen en blyk geven van weifelachtig heid. De grondoorzaak van dit alles is. dat het Witte Huis en het ..State De partment" (ministerie van Buitenlandse Zaken) geen leiding geven. Onze bond genoten kunnen geen staat meer maken op de Amerikaanse buitenlandse politiek en onze vijanden hebben uitgemaakt, dat onzel eiders meestal toch maar bluf fen en dat zy hen niet behoeven te vre zen. De Amerikaanse regering heeft aan vertrouwen en gezag ingeboet. Deze toe stand herbergt een groot gevaar voor de toekomst der Verenigde Staten", aldus oud-president Truman. Hij voegde hier echter aan toe, dat de Amerikanen hierop „niet met paniek of ongeduld moeten reageren" en dat zy „erop moeten staan dat de president en zijn minister van Buitenlandse Zaken de koers aanhouden, die tot dusverre bepalend is geweest voor de Amerikaanse buitenlandse politiek". Tien redactieleden van Russisch blad afgezet Tien leden van de redactie van het Russische tydschrift „Historische Vraag stukken" zyn ontslagen, omdat zy alleen hebben gewezen op „de fouten van Sta lin" en niet met kracht „de huidige revi sionistische tendenties" hebben afge wezen. Slechts drie leden van de redac tie blijven in functie. Bovendien zal het tijdschrift, dat tot dusver werd uitgegeven door het Histo risch Instituut, het orgaan worden van de Afdeling geschiedenis van de Sovjet- russische Academie van Wetenschappen. Het blad was reeds herhaaldelijk door de partijpers beticht van „grove fouten" en onlangs nog had het hoofd van de afdeling agitatie en propaganda van het centrale par'tijcomité, Konstaninof, ernstig kritiek geuit. Onder de redactieleden die zijn ont slagen. bevinden zich de hoofdredacteur. Broedjalof, en de ook in het buitenland bekende hoogleraren Aartsiklowski en Jeroessalinski. In het jongste nummer van het tyd schrift wordt in het hoofdartikel gezegd, dat „de oude redactie de weg van liet sensationele en van de concessie aan de burgerlijke objectiviteit had ingeslagen, die niets gemeen heeft met de ware wetenschap". De nieuwe redactie verklaart, dat zij niet alleen de party zal helpen by haar strjjd tegen de persoonsverheerlyking, maar dat zij „ook met kracht de revisio nistische neigingen moet bestrijden, die zich in zekere landen voordoen en die ten doel hebben de rol van onze party te bekladden, te kleineren en te mis kennen". BIOSCOPEN Lldo „Bittere ervaring" (18 Jr.) vrydag en zaterdag: „Odyssee" (14 Jr.) zondag en maandag; „Anna" (14 Jr.) dinsdag en woensdag; „Verdl, koning der Me lodieën" (a.l.) donderdag. Casino „Er komt een vriend vanavond" (18 Jr.). Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zon dag 4.45. 7 en 9.15 uur. „Nacht en ne vel" (18 Jr.). Dageiyks 11, 12. 1. 2, 8 en 4 uur. Trianon ,,To be or not to be" (14 Jr.) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Slssi, de Jonge Keizerin" (a.l.) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex „Wereld zonder einde" (14 Jr.) Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 22 juni 8 uur waargeno men door: Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheld, Hooigracht 48. tel. 21060; Wilhelminapark 8, BI) geen gehoor bU Ow halsarts of specialist. bel op dokterstetefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) e. c .2 4, .JO 3 d> t 6 CN Stockholm onbewolkt wzw 2 24 0 Oslo licht bew. windstil Kopenhagen onbewolkt ozo 2 25 0 Aberdeen geh. bew. nnw 2 23 0 Londen onbewolkt nno 2 28 0 Amsterdam onbewolkt ono 4 27 0 Luxemburg geh. bew. zzo 1 28 0 Parijs geh. bew. zzo 3 28 9 Bordeaux onbewolkt windstil 26 0 Grenoble mist w'odstll 20 9 Nice licht bew. nnw 4 22 0 Berlijn onbewolkt O 4 27 0 Frankfurt lioht bew. windstil 31 0 München onbewolkt windstil 26 14 Zürlch geh. bew. nw 2 27 0.3 Genève zwaar bew. w 2 20 11 Locarno onweer wzw 2 21 27 Wenen onbewolkt zo 5 27 0 tnnsbruck licht bew. wzw 2 30 0 Rome licht bew. windstil 30 0 AJaccio lioht bew. ono 1 23 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2