m HOLLAND LIEP LEEG NAAR DE BENAUWD VOLLE STRANDEN Katwijkse kotter „Prinses Beatrix" na felle brand op zee gezonken WEERBERICHT Zand uitverkochtna tien uur ZWARE TOL De vijf opvarenden behouden in IJmuiden binnengebracht 28 juni Zware regenval richt geweldige verwoestingen aan in de Alpen Realistisch antwoord van Britse premier op brief van Boelganin 96ste jaargang MAANDAG 17 JUNI 1957 No. 1.210 C LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal: t. 2.55 per maand: f. 0.59 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Zeldzame zomerdag 55 Het was te voorzien, dat het gisteren druk aan de Hollandse stran den zou worden. Vandaar, dat velen er vroeg uit getrokken zijn om voor de grote drukte begon van zee en strand te genieten. Het aantal vroege mensen was echter zo groot, dat er eigenlijk geen sprake is geweest van een minder drukke periode. Het is moeilijk een schatting te maken van de aantallen bezoekers aan de stranden, maar men is het er over eens, dat het uitzonderlijk, eigenlijk benauwd vol is geweest. Zowel in Scheveningen, Noordwijk, Katwijk, Kijkduin, Zandvoort en Hoek van Holland was er na tien uur met goed fantsoen geen plaatsje meer te vinden in het zand. De wegen naar zee zijn de hele dag door vol geweest met de stromen fietsers en bromfietsers, die verkoeling wilden zoeken. De boulevards waren grote wriemelende mensenmenig ten. Buiten het dagjesbezoek was dit weekeinde ook voor de hotels aan zee drukker dan normaal op een mooie zomerse dag. De 16-jarige Roedie Kluin te Utrecht is zaterdagmiddag tijdens het zwemmen in het Amsterdam-Rijnkanaal verdron ken. De knaap die de zwemkunst niet geheel meester was, begaf zich ondanks waarschuwingen van zijn broertje te ver van de walkant en wilde zich vast grijpen aan een voorbijvarende boot. Hij slaagde hierin niet en werd meegezogen in het kielzog. Een vriendje greep de jongen nog vast, doch slaagde er niet in hem te redden. Buitenlanders moesten in auto overnachten De afvoer van de tienduizenden, die zondag verpozing hadden gezocht op het strand en de duinen zij Blftemen- daal en Zandvoort begon 's middags tegen half vier. De kampeerterreinen in de Kenne- merduinen waren zaterdagmiddag reeds vol zodat tientallen buitenland se toeristen genoodzaakt waren de nacht in hun auto's door te brengen, die zij langs de Zeeweg tussen Over- veen en het Bloemendaalse strand hadden geparkeerd. Aan de kop van de Zeeweg stonden duizenden fietsen in de rijwielstalling en bij gebrek aan parkeerruimte moesten honderden automobilisten zondag hun wagens in de berm zetten in een rij die tot op grote afstand van het strand reikte. En zo was het bij de meeste badplaatsen! De Noord-Zuid-Holl. Vervoer Mij had een groot aantal extra bussen ingelegd, zodat de badgasten vlot konden worden afgevoerd. De politie had handen vol werk met het verkeer en moest zich bovendien ontfermen over tientallen kinderen, waarbij ook buitenlandse, die op de politieposten aan het strand wer den gebracht, waar zy later door de ouders werden afgehaald. „Heb ik effe een vaderdag" verzuchtte een van de bezige verkeersregelaars gisteren aan het einde van de middag Vele verdrinkingsgevallen Helaas is de trek naar het verkoe lende water weer velen poodlottig ge worden. Op het Noorderstrand bij Sche veningen is een tot nu toe niet geiden- tificeerde man verdronken. Het ongeluk gebeurde gisteren tegen twaalf uur. Waarschijnlijk is de man in een kuil gestapt. Het lyk is een kwartier later aangespoeld. De politie verzoekt inlichtingen over dit slachtoffer,, dat ongeveer 28 jaar was, 1,80 meter lang met donkerblond krul lend haar lichtblauwe ogen en een slecht gebit. Op het strand werd van hem een bundeltje kleren gevonden be staande uit een roodbruine corduroy broek met daarop een bruine riem, een wit overhemd, een roodbruine vlinder das en bruine schoenen. By het zwemmen in de omgeving van het strand by het Maas en Waalkanaal te Nymegen is een 31-jarige Nijmege- naar in de diepte verdwenen. Zijn stof felijk overschot is nog niet gevonden. Hij was met vrouw en kinderen aan het strand. Tydens het zwemmen in het Amster- dam-Rynkanaal te Utrecht is de 24- jarige F. A. van Oostrom uit De Meern verdronken. Tot het invallen van de duisternis heeft de politie gedregd, doch men slaagde er niet in het stoffelijk overschot te bergen. Het tienjarig jongetje J. P. van Does- schoten uit de Aelbrecht Engelman straat te Rotterdam, dat niet zwemmen kon en in het z.g. kinderbadje aan de Kralingse plas was gegaan, had zich even buiten de omrastering gewaagd. Onopgemerkt moet hij verdronken zijn. Zijn lijkje werd drijvend aangetroffen. In de zwemschool Oost te Amsterdam is gisteren de 5-jarige D. J. Neuteboom ongemerkt in het diepe deel van het bad terecht gekomen en verdronken. Adrertenrie REDDER LIET ZELF HET LEVEN In een dode arm van de Waal by de Dodewaart heeft zich een zeer tragisch ongeval voorgedaan, dat de 55-jarige heer N. Hendriks het leven heeft ge kost. Een 12-jarige jongen speelde in de dode arm van de rivier met een bal. Hij waagde zich te ver in het water toen de bal afdreef. De jongen kon niet meer terug en schreeuwde om hulp. Onmid dellijk begaf zyn moeder, die niet zwem men kon, zich te water, maar ook zij geraakte in moeilijkheden. Daarop gin gen na elkaar nog twee dames het water in, ondanks het feit dat ook zij niet konden zwemmen. In het kantoor van de scheepswerf Hendriks had men het gevaar gezien en vandaar begaf zich de heer N. Hendriks te water. Hij poog de de jongen en de dames in veiligheid te brengen. Uiteraard had het gebeurde aan de waterkant grote consternatie veroorzaakt. Toen ae rust was weerge keerd en de drenkelingen op het droge waren, miste men de heer Hendriks. Nadat men over had gezocht, doken enige omstanders in het water. Weinige ogenblikken later had men het stoffe lijk overschot van de redder gevonden. Kenneklijk zijn de reddingspogingen zijn krachten te boven gegaan en is hij. na dat hij het viertal naar een ondiepe plaats had geleid, weggezakt en ver dronken.. De heer Hendriks was gehuwd en vader van acht kinderen. In de buurtschap Rheezerveen be horende onder de gemeente Hardenberg is tijdens het spelen met vriendinnetjes het 10-jarig dochtertje van de familie Schutte in een moeras waar reeën uit de omliggende bossen plegen te drin ken. verdronken. Hoewel het meisje spoedig weer uit het water werd gehaald mocjit geneeskundige hulp niet meer baten. Naar ziekenhuis door (eigen) vrouw achter het stuur Zaterdagmiddag wilde een 49- jarige Amsterdammer met zyn auto van huis wegrijden, doch deze wilde niet starten. Hij vroeg zijn 46-jarige echtgenote, die geen rij bewijs heeft, even achter het stuur te gaan zitten, opdat hij de wagen kon aanduwen. Zij deed dit, waar op de man uitstapte. Hij duwde en de motor sloeg inderdaad aan. Zenuwachtig geworden, druk te zijn echtgenote het gaspe daal in en verloor de macht over het stuur, zodat de naast de auto hollende man onder de wagen terecht kwam. De auto slingerde verder over de weg en raakte aan de linkerzijde een lichtmast die afknapte. Hierop schoot de wagen, de afgeknapte lichtmast meeslepende, naar de andere zijde van de weg, waar hij tot stilstand kwam tegen een tweede lichtmastdie ge heel werd verhogen. De man werd met diverse verwondingen naar het Binnengasthuis ver voerd. De vrouw, kon na in het Gasthuis behandeld te zijn, naar huis worden gebracht. mm mimiiii laaaiva» Mijnwerkcrsmonumeril onthuld In Kerkrade is gisteren door de Com missaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, een bronzen mijnwerkers standbeeld onthuld, dat is vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Wim van Hoorn. Dit beeld, het eerste officiële mijnwerkersmonument in Nederland, is bedoeld als huldebetoon aan alle levende en overleden mijnwerkers en aan de tnijnarbeid Kortsluiting was oorzaak van de brand (Van onze correspondent in IJmuiden) Op wrede wijze is zaterdagavond een eenheid van de Katwijkse vissersvloot afgevoerd. Thuisstomende van de visserij is zaterdagmor gen aan boord van de kotter Prinses Beatrix KW 72, eigendom van de c.v. Prinses Beatrix te Katwijk aan Zee, brand uitgebroken in de motorkamer. Het vuur woedde hevig, maar kon tenslotte bedwongen worden door het motorgat af te dekken. In de loop van de middag drong water het schip binnen. In de avonduren moet een aantal span ten het begeven hebben. Met grote kracht liep het schip vol water. Het achterschip verdween onder water en twee minuten later verdween het schip in de golven. De Prinses Beatrix, een in 1944 gebouwde voorpostenboot, waarvan de stalen spanten gebruikt werden om er een nieuwe viskotter met houten scheepshuid van te bouwen, had een roemloos einde gevonden. goed als alles kwijt. Van de Prinses Beatrix was alleen de sloep nog over. Die werd achter de kustvaarder gesleept en in IJmuiden afgemeerd. Hulp ven Jokurma Het was stil op de sluizen van IJmui den toen de Jokurma daar zondagmor gen cm 5 uur. twee uur later dan eerst was opgegeven, binnenliep. Schipper Arie van der Plas trof er zijn twee compagnons, met wie hij 's avonds nog een radio-telefonisch gesprek had ge voerd. Zij hadden voor een autobusje .gezorgd, opdat de mensen zo snel mo gelijk naar huis konden, waar ze na tuurlijk bar ongerust zijn geweest. De kok Dirk Hoek had het busje niet no dig. Die verdween al gauw te voet naar huis. De vijf opvarenden, schipper Arie van der Plas, stuurman Jan de Beste, motordrijver Adrie van Klaveren, licht matroos Dirk van Duyvenbode. allen uit Katwijk, en de kok Dirk Hoek uit IJmuiden. waren echter in veiligheid aan boord van de kustvaarder Jokurma. 's Nachts om 5 uur zijn ze in IJmui den veilig aan land gebracht. Van hun persoonlijke bezittingen waren ze zo m Eigen financiering Aanhoudend warm De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Aanhoudend warm met plaatselijk on weer, in hoofdzaak in de zuidelijke helft van het land. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 JUNI Zon op:4.21 uur; onder 21.05 uur. Maan op: 23.54 uur; onder: 10.49 uur (20/6 L.K.). Hoogwater te Katwijk aan Zee 6.55 en 19.16 uur; laagwater te 2.36 en 14.53 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Zaterdagochtend werd op Schip hol de ..Hope"een beroemde mil joenen diamant, door de vertegen woordiger van de New Yorkse fir ma Harry Winston in ontvangst ge nomen. Onder de vele belangstel lenden was ook een stewardess, die de Hope-diamant en een waarde volle saffier bekijkt. Slot op pag. 2 opening Sti/eVnafama/e ffFenZoondeUiny AMSTERDAM SCHIPHOL dagelijks van 10-22 uur 's zondags van 12-22 uur entree 50 cerrt (toegang luchthaven inbegrepen) Zaterdagmiddag is te Muiden het le msteraak jacht ..Groene Draeck" het geschenk van het comité .varend Nederlandaan Prinses Beatrix ter gelegenheid van haar achttiende verjaardagofficieel aan de Kroon prinses overgedragen. ten overgelukkige Prinses Beatrix aan boord van haar trotse bezit in ae vrolijke zomerzon. Op de achter grond het Muiderslot en een deel van de feestelijk gepavoiseerde vloot, welke later deelnam aan de vlootschouw voor Muiden. Hevige hittegolf in Parijs, maar Alleen op Frans gebied wordt schade al op tweehonderd miljoen gnlden geschat (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl Parys met ruim 30 graden gisteren de heetste plaats van Frankrijk was (het was daar de hevigste hittegolf sinds 1917), hebben in het zuidoosten des lands in de Alpen weer hevige stormen gewoed, gepaard aan zware regenval, waardoor opnieuw enorme verwoestingen zijn aangericht. Men spreekt al van meer dan twintig miljard franks (200 miljoen gulden) schade aan fabrieken, hui zen, wegen, bruggen en elektrische installaties. Slachtoffers zyn gelukkig niet te betreuren, want met helikopters konden tot dusverre alle honderden bewoners van dorpen, die nu door het water zyn geïsoleerd, worden gered. Door de zware regens waren vorige week de beekjes en riviertjes, die in de Alpen ontspringen, al tot woeste stromen aangegroeid. Na een dag rust is het wateroffensief gisteren opnieuw begonnen en het gevolg was dat op sommige plaatsen over meer dan honderd kilometer alles blank staat. De nationale autoweg no. 6 is op zeven verschillende plaatsen verbroken en de militaire genie werd inderhaast inge schakeld om deze belangrijke verkeers weg zo spoedig mogelijk te ontzetten en te herstellen. Meningsverschil over tal van kwesties mag praktischer houding niet belemmeren Hoewel Engeland en de Sovjet-Unie van mening verschillen over veel kwesties, mag dit toch niet een ontwikkeling naar een praktische houding tussen de twee landen belemmeren, aldus heeft de Britse premier, Harold Macmillan, zyn Sovjet- russische collega Boelganin geantwoord op diens brief van 20 april. Macmillan is van mening, dat in de eerste plaats vorderingen gemaakt dienen te worden op het terrein van de ontwapening, zowel wat betreft de gewone als de atoomwapens, wil men tot een betere verstandhouding komen. Intussen blyven Sovjetrussische voorstellen voor een collectief veiligheidsverdrag, gebaseerd op de verdeeldheid van Duitsland, onaanvaardbaar. De Britse regering zou uitbreiding van de handel met de Sovjet-Unie toejuichen, aldus de brief van Macmillan. Britse voorstel voor geleideiyke registra tie, beperking en tenslotte stopzetting van de kernproeven, dat op 6 mei in de subcommissie voor de ontwapening van de Ver. Naties is ingediend, te bestu deren. Macmillan levert voorts kritiek op de Sovjetrussische politiek in het Midden- Oosten, die volgens hem de indruk heeft gewekt dat de Sovjetrussische regering daar een beleid voert dat schadelijk is voor Engeland. Een dergelijke politiek zou niet te rijmen zyn met de vriend schapsbetuigingen in Boelganins brief. Overigens zegt Macmillan. dat de Sovjet- politiek in het Midden-Oosten niet de enige of voornaamste factor is geweest, die leidde tot de verslechtering der Brits-Russische betrekkingen, die Boel ganin betreurt. Het Britse volk is voor namelijk diep geschokt door het onder drukken van de opstand in Hongarije door Russische troepen, aldus Macmillan. De Britse premier verklaart verder, dat maarschalk Boelganin geen werkelijk doeltreffend controleplan heeft voorge steld voor de ontwapening met betrek king tot de kernwapens. Klachten over de uitrusting van NAVO-strijdkrachten met kernwapens acht Macmillan misplaatst, daar de le den van de NAVO, in afwachting van een concrete overeenkomst omtrent ver mindering der bewapening zich het recht moeten voorbehouden, vry te be slissen over de uitrusting en bewapening van hun strijdkrachten. Macmillan zegt van mening te zyn, dat tenzij de Russische regering bereid is, Duitsland het elementaire recht van zelfbeschikking te geven, er weinig voor uitzicht is op een bevredieende regeling van de andere grote nog bestaande ge schillen tussen het Oosten en het Westen. Bondgenoten tevreden De Britse premier toont zich zeer te vreden over de verzoenende bewoordin gen van Boelganins brief, doch het spijt hem dat er „geen nieuwe, constructieve voorstellen" in stonden. In de Westelijke wereld is grote ongerustheid ontstaan door het feit. dat de Sovjet-autoriteiten begin april vyf kernproeven hebben ge nomen zonder ze aan te kondigen, aldus Macmillan. Hij verzocht Boelganin nogmaals het In een klein plaatsje, Modane geheten, moest de gehele bevolking van 1200 kop pen door de lucht worden geëvacueerd. Wanneer de elementen nu weer tot be daren komen, zullen de herstelwerk zaamheden. die maanden eisen, onmid dellijk kunnen aanvangen en zal het ge vaar verder geweken zyn. Voor vandaag worden er in deze streek echter nieuw onweer en stormen voorspeld en de vrees van de autoritei ten is daarom groot dat de catastrofe hoar hoogtepunt nog niet zal hebben bereikt. Tot zover onze Parijse corres pondent. Niet alleen in het Franse Alpengebied is er schade, dit geldt ook voor Noord- Italië, Zwitserland en Tirol. In dit ge hele gebied zijn in de afgelopen dagen tenminste twintig personen om het leven gekomen. Tengevolge van een wervelstorm zyn zondagmiddag enige dorpen in het ge bied van Legnano, een paar km. van Pavia in de Povlakte geteisterd, waar door minstens vijf mensen om het leven zyn gekomen en ruim tachtig gewond. Tientallen huizen werden vernield of beschadigd. Het hevigste werd Valle dello Scuro Passo getroffen, waar vyf personen wer den gedood. De andere getroffen dorpen waren Pavese en Castana. In Robecco Pavese werden een dak en een deel van de toren van de kerk weggerukt, kort nadat een dienst was afgelopen. Er deden zich geen dodelijke ongevallen voor. Franse en Duitse bijval Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de brief van Macmillan aan Boelganin in Franse officiële krin gen als „zeer realistisch" is verwelkomd, „De Franse regering heeft vooral Mac- millans uiteenzettingen over ontwape ningszaken en een hereniging van Duits land gewaardeerd Zij is het geheel met de Britse premier eens", aldus de woordvoerder. De Westduitse ministei van Bui tenlandse Zaken, dr. Heinrich von Bren- tano, heeft in Wenen, waarheen hy Bondskanselier Adenauer heeft verge zeld, verklaard dat de inhoud van Macmillans brief „werkelijk uitstekend" is. „De Westduitse regering is het geheel met dit schrijven eens" verklaarde hy. Ook uit Washington wordt gemeld, dat in Amerikaanse officiële kringen ook algemeen van waardering voor de brief werd blijk gegeven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1