mmm of forv m Bouw van Ij-tunnel gaat ten koste van de woningbouw in de stad «OTORBUOES Minister H. Hofstra kampt met een tekort van ongeveer 900 miljoen! WEERBERICHT Drie moties steunen Amsterdam lt x: sT4«nr>s< usx Ondanks bestedingsbeperking nog geen gunstiger begrotingsbeeld Franse schepen volgende week opnieuw door het Suezkanaal 96ste Jaargang VRIJDAG 14 JUNI 1957 No. 29160 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V LGIL/GH JE.IN VJ 17.50 per kwartaal: £.2.55 per maand: 10.59 per week. Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Geen nieuwe lasten! (Van onze parlementaire redacteur) De Amsterdammers staan op hun achterste benen over de weigering van de regering thans financiële medewerking te verlenen aan de Amsterdamse tunnelplannen. In antwoord op een rustig zakelijk betoog van de Rotterdammer ir. Posthumus (P. v. d. A.) verklaarde minister Hofstra gisteren in de Tweede Kamer, dat de beslissing uitsluitend is genomen op grond van de bestedingsbeperking. Ahisterdam vraagt 90 van de kosten, die in totaal zijn geraamd op 800 a 1000 miljoen gulden. Het is uitgesloten, dat het Rijk in de huidige omstandigheden zich kan binden dergelijke nieuwe lasten op zich te nemen, indien Amsterdam voor eigen rekening de tunnel zou bouwen, gaat dat ten koste van de woningbouw. De IJ-tunnel-lening lijkt mooi, maar het is geld, dat anders in Amsterdam en elders voor woningen zou zijn be steed. Amsterdam zou haar grootheid kunnen tonen, zo besloot de minister, door het eigenbelang te plaatsen tegen de achtergrond van de nationale eis tot bestedingsbeperking. Toch werden er drie moties ingediend, waarmee steun wordt ge geven aan de Amsterdamse tunnelplannen. Amsterdam werd-op de vingers getikt De gemeenten zijn vrij te doen wat zij willen, zette minister Hofstra uiteen, indien zij niet in strijd komen met de wet of het algemeen belang. De nationale bestedingsbeperking is een zaak van algemeen belang en indien dus een gemeente in ernstige mate tegen dat beleid ingaat, zal een dergelijk gemeentelijk besluit moeten worden vernietigd. Indien Amsterdam de bedragen voor de tunnelbouw zou kunnen vinden door het weglaten van andere bestedingen, zou Amsterdam met de bouw kunnen voortgaan, maar zo eenvoudig is de zaak niet. Men moet küken of de afzonderlijke bestedingen haar plaats kunnen krijgen in het totaal van de nationale bestedingen. Indien het Amsterdam mogelijk is, zo als het gemeentebestuur heeft geschre ven, van de ene dag op de andere dag 26 miljoen aan bestedingen te schrap pen, dan zijn die uitgaven bepaald niet dringend noodzakelijk geweest, maar hadden zjj reeds lang achterwege moe ten blijven in het kader van de natio nale bestedingsbeperking. Omdat alles afhangt van de financie ring en het kapitaal schaars is, is het dit jaar en het volgend jaar de vraag of wij tunnels of woningen zullen bouwen. De regering beschikt tot dusver niet over gegevens dat tunnelbouw binnen het ka der van de nationale bestedingsbeper king tot de feitelijke mogelijkheden be hoort. Wel enig verschil. (Van onze parlementaire redacteur) In het debat in de Tweede Ka mer over de weigering van de re gering om thans medewerking te verlenen aan de bouw van de IJ- tunnel te Amsterdam, werd ter vergelijking even herinnerd aan het destijds verleende Rijkssubsidie voor de Maastunnel te Rotterdam. Laconiek zei minister Algera daar over: „Achter de Maastunnel ligt héél Europaen achter de IJ-tunnel de kop van Noord-Hol land. Dat maakt wel enig ver schil. Een deel van de Kamer schoot in de lach. De Amsterdammers keken verstoord. In weerwil van het verschil achtte minister Algera de bouw van de IJ-tunnel, de Coentunnel en de Hemtunnel (spoorwegtunnel) voor Amsterdam toch wel gewenst zodra het financieel mogelijk is. Chauffeur vrijgelaten De 39-jarige Haarlemse chauffeur van de N.Z.H.V.M., die zaterdag als bestuurder van een autobifs betrokken was bij een botsing in Dinslaken bij Wezel (Duitsland), is na een vier daags arrest, in Haarlem teruggekeerd, nadat de directie van de N.Z.H.V.M. een cautie had gestort. De botsing was ontstaan tussen een Duitse autobus, die op weg was naar Amsterdam, een motorrijder en de Haarlemse bus met Nederlandse passa giers, die naar Keulen gingen. Bij het ongeval zijn twee Duitsers om het leven gekomen. De chauffeur had tijdens zijn verblijf in het politiebureau veel pijn gehad van een schouderblessure. Hij heeft zich thans onder behandeling ge steld van zijn huisarts. Advertentie Verwonderd! Minister Hofstra was er zeer verwon derd over, dat het gemeentebestuur van Amsterdam er direct akkoord mee ging de voor de tunnelbouw noodzakelijke verplaatsing van het Rijks-Marine-eta- Minister Staf in Australië Minister Staf, die op het ogenblik een beleefdheidsbezoek aan Australië brengt, heeft gisteren een militaire parade bijgewoond, die door de cadet ten van de Militaire Academie wan Duntroon ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Elizabeth werd gehouden. Minister Staf is woensdag in Can berra aangekomen. Tijdens zijn verblijf van 5 dagen in Australië zal hij be sprekingen voeren met de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, premier Sir Athur Fad- den en andere Australische ministers. blissement (kosten 40 miljoen gulden) voor haar rekening te nemen. Maar waarschijnlijk hadden de Amsterdamse gemeentebestuurders toen al in het ach terhoofd een Rijssubsidie van 90 te vragen, zodat dan tenslotte toch het Rijk bijna geheel de verplaatsing van haar eigen etablissement zou betalen. Er zijn inmiddels geruchten, dat de bouw van de IJ-tunnel ook mogelijk is zonder die verplaatsing en als men 40 miljoen bespaart, zou de zaak vol gens minister Hofstra wel eens in een ander licht kunnen komen te staan. Hij meende, dat Amsterdam met het tijdelijke uitstel nog wel eens gel1 "t zou kunnen zijn, want eerst iaoL -i overleg ook nog de vraag van de om vang van de Rijkssteun worden opge lost. Een percentage van 90 is wel de top, die gevraagd kan worden. Als men nagaat, dat door de IJ-tunnel 15 interlocaal verkeer wordt ver wacht, zou het Rijk van dat percen tage kunnen uitgaan. Slot op pag. 2 „Duizend Hongaren terechtgesteld" Het regiem-Kadar in Hongarije heeft reeds ongeveer 2000 mensen ter dood veroordeeld. Een duizendtal is al te rechtgesteld. De Russen hadden meer dan 35.000 mensen gedeporteerd, aldus heeft generaal Bela Kiraly, die onder de regering-Nagy militair bevelhebber van Boedapest was, in Londen gezegd. De generaal is voorzitter van de Bond van Hongaarse vrijheidsstrijders. Hij is naar Londen gekomen om landgenoten te bezoeken. Het rechtse onafhankelijke Weense blad „Bildtelegraf" maakte melding van enige gevallen, waarbij onlangs in Tsjecho-Slowakije communistische par tijfunctionarissen waren „geteerd en met veren beplakt". Op 27 april kwamen de partijfunc tionaris Dostal en zijn echtgenote, ge heel uitgeput, in Jihlava aan, nadat zij door onbekenden „geteerd en met veren getooid" wai-en. Een dag daarna on derging de communist Bosak bij Brno eenzelfde lot. Dergelijke gevallen hebben zich ook bij Olomouc, Prerov en Mo- ravska Ostrava voorgedaan, aldus het blad. Alle met teer en veren bewerkte functionarissen kregen later netjes hun kleren over de post thuisgestuurd, zo voegt hét blad hier nog aan toe. In gewoonlijk wélingelichte kringen in Praag verluidt, dat de leider van de communistische partij in de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef, op 2 juli in Praag wordt verwacht voor besprekingen met de Tsjechoslowaakse leiders. Het is niet be kend of premier Boelganin Kroesjtsjef zal vergezellen. In maart zijn premier Siroky en president Zapotocky in Mos kou geweest. Auto van chirurg tegen bus: Dode en twee zwaargewonden Bij een botsing tussen de personen auto van dr. R. Suurenbroek, chirurg en internist te Goes met een autobus van de Algemene Maatschappij Zee land (A.M.Z.) bestuurd door Leen- derse uit Rilland-Bath gisteravond op de Rijksweg tussen Krabbendjjke en Kruiningen is deze 38-jarige chirurg om het leven gekomen. Zijn vrouw en twee kinderen, die in de auto mee reden werden gewond, de vrouw en het kleinste kind zeer ernstig. De echtgenote van dr. Suurenbroek is met een gecompliceerde beenbreuk en zware schedelbasisfractuur in het zie kenhuis opgenomen. Het ongeluk geschiedde toen de auto bus, komènde uit de richting Goes, de auto van dr. Suurenbroek, komende uit de richting Krabbendijke, naderde en ter hoogte van de Oostdijk tekenen gaf, linksaf te willen slaan. Dr. Suurenbrink begon op dat ogenblik te remmen, de auto gleed echter met nog vrij grote kracht door naar de linkerzijde van de weg en kwam tegen de bus terecht, die vrij ernstig beschadigd werd. De perso nenauto is geheel vernield. Onder de passagiers in de bus hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Prins Bernhard heeft gisteren tijdens zijn werkbezoek aan Den Bosch een nieuwe vijlenfabriek of ficiéél geopend door het doorvijlen van een contact. Hogewoerd 6G-68 Eigen financiering Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanhoudend droog en overwegend zonnig met een matige tot vrij krachtige wind. Opnieuw iets warmer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 22.47 uur; onder: 7.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.03 uur en 17.27 uur. Laagwater te 0.50 en 13.08 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's „Geen discussies zonder definitieve cijfers" Het per 1 juni herziene begrotingsbeeld voor dit jaar vertoont nog generlei ver betering. Ook voor 1958 kan de mogelijkheid van verdere bezuinigingen bij een ongewijzigd beleid niet opwegen tegen de verhoging van een aantal andere posten die moeten worden verwacht, bij voorbeeld voor onderwijs en voor rente van vlottende schuld. Weliswaar is op de begroting een vermindering van de uitgaven met 30 miljoen gevonden, nodig geworden voor de handhaving van de subsidie op melk. Maar onder deze omstandigheden is het nauwelijks verantwoord, deze vermindering van uitgaven te beschouwen als dekking voor de 30 miljoen, die voor handhaving van de melksubsidie nodig is. Veeleer zou reeds thans de eis van een additionele dekking van de verdere nog niet in de begroting opgenomen uitgaven dienen te worden gesteld. Minister Hofstra verwacht echter binnenkort te kunnen beschikken over de voorlopige begrotingscijfers voor 1958, die hem in staat zullen stellen tot een nauwkeurige beoordeling van de financiële situatie. Het prinselijk paar van Monaco heeft een dag doorgebracht aan boord van het Amerikaanse vlieg- dekschip „Forrestal", dat met de Zesde Vloot in de Middelandse Zee vertoeft. Prinses Gracia in de heli kopter. welke haar van boord naar haar paleis terugbracht. Antwoord aan Kamer Hij is tot de conclusie gekomen, dat het de voorkeur verdient de dis cussie over de verdere maatregelen, die voor het voeren van een gezond financieel beleid nodig zijn, uit te stellen totdat deze cijfers bekend zijn. Gezien de voortdurende aandrang van tal van zijden om telkens weer nieuwe lasten op de schatkist te leg gen verwacht de minister niet, dat ook maar aan een enkele van de ge uite wensen kan worden voldaan zonder een verdere belastingverho ging. Hij leidt voorts uit de thans beschik bare gegevens af, dat in elk geval de thans voorgestelde maatregelen tot tijde lijke verhoging van de vennootschaps belasting, tijdelijke wijziging van de omzetbelasting en tot wijziging van de personele belasting en van de finan ciële verhouding tussen het Rijk ener zijds en de gemeenten en provinciën anderzijds, met spoed dienen te worden verwezenlijkt. Dit zegt minister Hofstra in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende de hierboven genoegde maatregelen. Miljoenen In deze memorie geeft de minister een herziening van het beeld der lopende begroting per 1 juni. Hierbij is rekening gehouden met nog te verwachten sup- pletoire begrotingen. Verkeersdrama in het hart van Londen In Oxfordstreet, Londens drukste win kelstraat, heeft zich gistermiddag tijdens het prachtige weer een verschrikkelijk verkeersdrama afgespeeld. Doordat de ruim 60-jarige bestuurder van een dub beldekker onwel werd en het bewustzijn verloor, reed het hoge zware voertuig het trottoir op en maaide tientallen mensen neer, die bij een bushalte in de rij stonden, of die zich in de nabijheid daarvan bevonden. Zeven personen wer den gedood en 21 gewond, van wie enke len ernstig. De bus kwam tegen een muur tot stilstand. De haltepaal werd omveer geworpen. Een aantal mensen werd door de open deur van een mode zaak naar binnen geworpen. Het ongeluk gebeurde juist, nadat de bus de eigen halte had verlaten en met een snelheid van 15 kilometer wegreed. Vier personen raakten onder de bus be klemd, die door de brandweer werd op gevijzeld. Het was een vreselijk schouw spel. Overal lagen stervende en gewonde mensen, o.w. vele vrouwen. De winkels in de omgeving waren in een ogenblik veranderd in verbandplaatsen. Personeel snelde te hulp. Sommige voorbijgangers, die de tragedie aanschouwden, vielen flauw. Het gebeurde herinnert aan een soortgelijk ongeluk, toen in december 1953 een bus inreed op een rij bij een halte wachtende mensen in een ander deel van de stad, waarbij twee mensen de dood vonden en 19 werden gewond. De conclusie van 's ministers overzicht is, dat het tekort op de gehele dienst met 109 miljoen moet worden verhoogd. Het komt name lijk van 761 op 870 miljoen. Deze verhoging vindt haar oorzaak hier in, dat de uitgaven 236 miljoen hoger moeten worden geraamd, terwijl de middelen slechts 127 mil joen hoger kunnen worden geschat. Volgens het herziene beeld worden de uitgaven op de gehele dienst thans ge raamd op 8.148 miljoen plus 59 miljoen aan mogelijk nog te verwachten addi tionele uitgaven. De middelen op de ge hele dienst worden thans geschat op 7.337 miljoen. De grootste post, die heeft geleid tot de hogere raming der uitgaven, is de nieuwe raming van het nadelig saldo van het Landbouw-Egalisatiefonds van 54 miljoen. Verder is er een post we gens te laag geraamde onderwijzers salarissen van 12 miljoen en een post herstel watersnoodschade van 18 mil joen. Op basis van het herziene begrotings beeld meent de minister rekening te moeten houden met een budgettair kas tekort, dat zal overeenstemmen met het in de laatste miljoenennota geraamde deficit van globaal 900 miljoen. Inzake de ontwikkeling van de kas- positie van het Rijk in 1958 verwacht de minister, dat de volledige doorwerking van de maatregelen, getroffen en nog te treffen terzake van uitgavenverlaging en inkomstenverhoging, tot enige verbe tering zal kunnen leiden, mits Staten- Generaal en regering bereid zullen zijn bij het goedkeuren van nieuwe uitgaven de uiterste beperking in acht te nemen. Zelfs in dat geval zullen echter de kas- behoeften van het Rijk in 1958 aanzien lijk blijven. Op de kapitaalmarkt zal daarbij een evenwichtiger situatie kun nen ontstaan naarmate de strekking van het overheidsbeleid: investeringen en besparingen weer met elkaar in over eenstemming te brengen, wordt verwe zenlijkt. Aflossing De minister kan de zienswijze niet delen, dat het bestaande kastekort moet worden toegeschreven aan een overma tige schuldaflossing in 1956. Er is, zo zegt hij, in dat jaar geen staatsschuld onverplicht afgelost. De minister wijst eveneens de ver onderstelling van de hand, als zou de moeilijke kaspositie van het Rijk wor den veroorzaakt door het feit, dat de regering inzake de gewone dienst geen belangrijke vereenvoudiging tot stand zou willen brengen. De bewindsman geeft toe, dat het algemeen belang zeker niet wordt gediend met een te groot overheidsapparaat. Hij rekent het zich dan ook tot zijn taak er nauw lettend op toe te zien, dat de omvang ervan binnen verantwoorde grenzen blijft. Naar aanleiding van het pleidooi in het voorlopig verslag voor de bevorde ring van de bezitsvorming voor de grote massa der bevolking zegt minister Hof stra, dat de voorgestelde belastingver zwaringen niet geheel berusten op de noodzaak tot beperking der bestedingen. Voor zover zij dienen tot dekking van de hogere uitgaven voor de landbouw zouden zij ook bij een hoger peil van nationale besparingen niet achterwege kunnen blijven. Al kan het belang van een besten dige vergroting van de spaarquote van de gezinshuishoudingen geredelijk wor den erkend, zo valt toch anderzijds van een bevordering van de bezitsvor ming een ingewikkeld vraagstuk met vooral ook sociale facetten op korte termijn geen belangrijke bijdrage tot vermindering van de par ticuliere consumptieve uitgaven te verwachten. Bonrgès-Maiinoury moet als premier uit ander vaatje tappen dan als minister (Van onze correspondent in Parijs) Ook Frankrijk zal van volgende week af weer gebruik maken van het Suez kanaal, aldus heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren in een bescheiden communiqué de voorspelling bevestigd, waarvan wij een maand geleden al melding hebben gemaakt. Franse schepen waren toen namelijk al in Egyptische richting gedirigeerd. Niettemin deed minister Pineau vlak voor het uitbreken van de regeringscrisis op dat moment nog een heldhaftige poging de Veiligheidsraad opnieuw voor de Suezkwestie in beweging te brengen, een poging, die zoals niet moeilijk was te voorzien op helemaal niets is uit gelopen. Het akkoord, dat nu tussen Parijs en Cairo is bereikt, werd dankzij Zwitserse bemiddeling tot stand gebracht. Frankrijk zal de doorvaartrechten in z.g. trans- ferabele ponden mogen voldoen en de voornaamste Franse scheepvaartmaat schappijen hebben de nodige gelden al overgemaakt. daad van de nieuwe minister-president Maurice Bourgès-Maunoury, de officiële capitulatie van Frankrijk tegenover ko lonel Nasser moest behelzen. Het is inderdaad geen geheim dat de nieuwe premier in zijn hoedanigheid van minister van Oorlog in het vorige kabinet de voornaamste inspirator en uitvoerder is geweest van de Frans- Engelse straf-expeditie tegen de Egyp tische dictator Grimmig toeval. Op vrijdag 21 juni a.s. zullen de eerste Franse boten weer door het kanaal va ren en de ironie van het toeval wil, dat zich daaronder dan de „Ferdinand de Lesseps" bevindt, genoemd naar de Franse ontwerper van de zo fel omstre den Egyptische waterweg Een ander, doch veel grimmiger toe val heeft meegebracht, dat de eerste

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1