Kosten van levensonderhoud zullen ongeveer vijf procent hoger liggen Bourgès-Maimoury door het Franse parlement als premier aanvaard WEERBERICHT Vele problemen rond toenemende mogelijkheden tot een vakantie Zes miljard nodig aan nieuwe belastingenbezuinigingen en voorschotten van Franse Bank „Nieuwe geneesmiddelenwet nog niet gereed voor behandeling" 96ste jaareang DONDERDAG 13 JUNI 1957 No. 29159 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur, j. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltt0 smgel u Le,aeD Glro Q0 61055 Hoofdredacteuri J. Brouwer 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; 10.59 per week. Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie; 21507 Centraal economisch plan 1957 De directie van het Centraal Planbureau verwacht, dat de prijsindex van het levensonderhoud dit jaar een gemiddelde zal bereiken, dat 4J/2 tol $lA. hoger zal liggen dan in het vorig jaar. Men baseert deze veronderstelling op de gedachte, dat de gemiddelde loonsstijging van 1956 op 1957 tot 6.7 beperkt blijft en dat de loonsverhogingen voor slechts 1.8 worden doorberekend. In haar samenvatting van het centraal economisch plan voor dit jaar concludeert de directie echter ook, dat de productiestijging in 1957 slechts ongeveer 1 zal bedragen. Financiële knelpunten De monetaire situatie, zo zegt het rapport verder, verbetert aan zienlijk door de door de regering op gelegde bestedingsbeperkingNiette min zal de financiering van de ver minderde bestedingen alsnog een niet onbelangrijke schepping vah li quiditeiten vereisen. Het lijkt daar om niet uitgesloten, dat op bepaal de punten financiële knelpunten kunnen ontstaan, die de voortdu rende aandacht van de regering zul len vereisen. In het centraal econo misch plan wordt voorts een uitge breide toelichting gegeven op de achtergronden, die hebben geleid tot het regerings-programma tot de beperking van de bestedingen. Ook wordt nadrukkelijk aandacht besteed aan de vakanties die in econo misch opzicht eveneens steeds grotere betekenis krijgen, temeer daar aange nomen kan worden, dat zowel het aantal vakantiegangers als het aantal vakan tiedagen in de komende vijftien jaar be langrijk zullen worden vergroot. Het planbureau wijst er dus met klem op, dat de voorziene ontwikkeling een aantal vragen oproept, waarvan nadere bestudering op korte termijn noodzake lijk moet worden geacht. In de eerste plaats het bezoek van de buitenlanders aan ons land. In alle op zichten valt een toenemend bezoek toe te juichen, zodat nagegaan dient te worden hoe de belangstelling hiervoor nog zou kunnen worden gestimuleerd en welke maatregelen zouden moeten wor- dn getroffen om aan de wensen van de vreemdelingen met betrekking tot ac commodatie en dergelijke verder tege moet kan worden gekomen. Stimulans Grote groepen van de bevolking, die eerst sedert korte tijd de mogelijkheid hebben verkregen om met vakantie te gaan, zullen in toenemende mate hier van gebruik gaan maken. Nader onder zoek naar de voorlichting, welke op dit terrein mogelijk is, zou kunnen aan geven hoe het cultureel niveau der va kantie bewaard en gestimuleerd kan worden en een gezonde vakantiefinan ciering kan worden verkregen. Te ver wachten is dat onderscheidene maat schappelijke instituten als school, jeugd organisaties. vak- en standsorganisaties, radio, televisie, pers reisverenigingen en dergelijke daarbij belangrijke diensten kunnen verlenen. Bijzondere aandacht verdienen voorts de bevolkingsgroepen welke door de aard van hun arbeid (landbouw, zelfstandi gen) dan wel door hun financiële om standigheden of hun gezinssamenstel ling bijzondere moeilijkheden onder vinden bij het met vakantie gaan Een en ander vraagt onder meer een nadere verkenning van de toekomstige behoefte aan goedkope vormen van ac commodatie als kampeergelegenheden, jeugdherbergen, en andere vakantie oorden. Friendships voor Ierland De ook op Amsterdam vliegende Ierse Luchtvaartmaatschappij Aer Lingus, die een jaar geleden vijf verkeersvliegtuigen van het type Fokker F. 27 „Friendship" bij de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek F 'ker te Schiphol besteld, heeft thans die opdracht met twee toestellen verhoogd. Met de afleve ring van deze verkeersvliegtuigen voor 36 k 40 passagiers zal Fokker in oktober 1958 beginnen. Ruimie en rijd Een deel der huidige moeilijkheden vloeit voort uit een onvoldoende sprei ding der vakanties in ruimte en tijd. Voor wat de ruimtelijke spreiding be treft, zou in aansluiting bij reeds ver richte onderzoekingen bijzondere aan dacht dienen te worden geschonken aan: 1. de mogelijkheid om thans niet toe gankelijke recreatiegebieden meer toe gankelijk te maken voor vakantiedoel einden; 2. verdere ontsluiting van thans nog vrijwel onbenutte gebieden buiten het westen des lands. Voorzieningen met betrekking tot de accommodatie in deze gebieden, hun toegankelijkheid alsmede op een toenemend gebruik ervan gerichte tarieven politiek en voorlichting zouden daarbij punten van onderzoek kunnen vormen, en 3 de mogelijkheden in het buitenland. Verkee rs vraagstuk Een grotere spreiding in de tyd heeft reeds enkele jaren ook van overheids wege bijzondere aandacht Voortgezette studie van de daarin gelegen mogelijk heden verdient steun. De te verwachten sterke ontwikkeling van het met vakantie gaan zal in de zomermaanden het verkeersvraagstuk hier te lande nog accentueren, ander zijds zal de verbetering der vervoers technieken het met vakantie gaan sti muleren. In samenhang met de eerder aangeduide vraagstukken van spreiding in ruimte en tijd zouden deze ontwikke lingen nader dienen te worden onder zocht. Een aantal der hierboven aangeduide punten heeft reeds de aandacht van enkele particuliere en overheidsinstan ties. Gemeend wordt evenwel dat op het stuk van het speurwerk de vraagstuk ken op langere termijn en een zekere coördinatie hiervan een punt van nadere overweging kunnen uitmaken, aldus de publikatie. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Nationale Vergadering heeft vannacht om één uur met een meer derheid van 240 tegen 194 stemmen (terwijl de katholieken - MRP - zich ont hielden), Frankrijk weer een premier en een nieuwe regering gegeven in de persoon van de 43-jarige radicaal-socialist Maurice Bourgès-Maunoury en zijn ploeg. Dat het cadeau door de Fransen met uitbundige geestdrift werd ontvangen kan evenmin worden gezegd als dat het met mateloze hartelijkheid is overhan digd! Doch wel begon men nu allerwegen in te zien, dat de crisis zo spoedig mogelijk moest worden bijgelegd om te pogen tenminste in Algerije nog enige paal en perk aan de bloedbaden te stellen. En zo is Bourgès-Maunoury dan aan de macht gekomen. cificatie en de verkiezingen, die het volk in uitzicht blijven gesteld. Bourgès-Maunoury trachtte voorts de Algerijnse rebellen er van te overtui gen. dat Frankrijk militair en econo misch tegen alle risico's gewapend was een verzekering, die enigszins in tegen spraak scheen te verkeren met. de nood zaak - welke hij eveneens onderstreep te - van nieuwe bezuinigingen, nieuwe belastingen en nieuwe voorschotten van de Franse Bank! Die bezuinigingen zul len twee-en-een-half miljard gulden op alle niet-militaire uitgaven bedragen, terwijl dan nog eens anderhalf miljard gulden aan belastingen zullen moeten worden opgebracht. De Franse Bank zal bovendien met kredieten van twee mil jard gulden over de brug moeten ko men. En tenslotte zal er nog een beroep op de goudvoorraden worden gedaan. De regering stelt zich evenwel voor. zo deelde de nieuwe premier optimistisch mede. de basis te leggen voor een fi- Vooral de nadruk op Algerije gelegd De nieuwe premier, die zeker geen groot redenaar is en zijn stem slecht in bedwang hield, heeft in zijn „maiden speech" dan ook in het bij zonder wel de nadruk op Algerije gelegd. Hij begon onmiddellijk met een poging de Algerijnse nationalis ten te overtuigen van de vastbera denheid van Frankrijk nooit te zul len capituleren. Zijn regering, zo verklaarde de kandidaat-premier, roil een wetsontwerp indienen, waar door het mogelijk zou worden gelei- delijkaan een statuut in federatieve geest in Algerije in te voeren in af wachting van het einde van de pa- Zonnig De Bilt verwacht tot moreenavond: Zonnig weer met iets hogere tempe raturen dan vandaag en een matige tot krachtige noor, lost .y e wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 22.17 uur; onder: 6.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.22 en 16.49 uur. Laagwater te 0.11 cr 12.30 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De Franse paardenrennen om de Prix de Diane geven jaarlijks be halve sport ook veel aan zomer- mode te bewonderen. Maurice Chevalier kwam dit jaar eens een kijkje nemen en wilde voor de mannequins niet onderdoen. Met overtuiging wist hij de kwali teiten van zijn nieuwe hoed aan te prijzen. nanciële politiek, waardoor de na tionale munt zich binnen achttien maanden geheel zou kunnen herstellen. Minister voor de Sahara Ten aanzien van Marokko en Tunis zal naar een betere verstandhouding worden gestreefd en de ontwikkeling en exploitatie van de Sahara zullen met zeer bijzondere zorgen worden omringd. Voor het eerst in de geschiedenis van Frankrijk zal nu een speciale minister voor de Sahara - in de persoon van de vroegere staatssecretaris voor het leger, de socialist Max Lejeune - in de rege ring zitting nemen. Tenslotte vestigde de minister-presi dent er nog de speciale aandacht op, dat hij vast van plan was de Europese projecten voor een eenheidsmarkt en een atoomgemeenschap vóór de vakan tie door het parlement te doen aanvaar den. Bourgès-Maunoury had zich bij de opstelling van zijn regerings-program ma kennelijk alle moeite gegeven de verlangens en taboes van de verschil lende groepen zoveel mogelijk te bevre digen of te ontzien teneinde zich een zo breed mogelijke meerderheid van stemmen te verzekeren. Zijn zelfbewus te toon ten aanzien van Algerije was duidelijk voor het rechtse kamp bedoeld. Met zijn eerbetoon aan Europa hoopte hij. doch tevergeefs, de katholieken te kunnen paaien, terwijl het saluut aan zijn voorganger Guy Mollet natuurlijk bestemd was om de steun der socialis ten te verkrijgen! Vage beloften Zijn verklaring was rijk aan vage be loften, doch arm aan oorspronkelijk heid en ideeën. De berekening van de jonge premier, die van huis uit trou wens ingenieur is, bleek over het alge meen we! te kloppen, al kreeg hij de ka tholieken - tegen de verwachting in - dan ook (nog) niet mee in zijn meer derheid. Rest slechts de vraag of dit berekende en weinig spontane vertrouwen van een overigens bescheiden Kamermeerder heid een basis zal kunnen vormen voor een beleid, waardoor Frankrijk niet nog dieper in het moeras verzinken zal. Vreemde toestand in Parijs Twee sprekers van rechtse partijen hebben gisteren in de Franse Nationale Vergadering krachtige maatregelen ge- eist tegen de Algerijnse rebellen, die in Frankrijk opereren. Ex-Poujadist Jean le Pin. die in Al gerije heeft gediend en deel heeft ge nomen aan de Brits-Franse actie tegen Egypte, verklaarde dat de mensen na 9 uur 's avonds in een derde deel van Parijs niet meer gaan en staan kunnen waar zij willen vanwegen de activiteit van de Algerijnse rebellen. De conservatief Pierre André merkte op, dat er tussen januari en eind april van dit jaar in Frankrijk 120 moham medanen vermoord en 741 gewond zijn. In het hele jaar 1956 bedroegen deze aantallen 78 en 1063. André zei, dat de Algerijnse rebellen 2500 agenten in Frankrijk hebben. Zij zouden van de Algerijnse arbei ders ..belastingen" eisen, variërend tus sen 1000 tot 5000 franks per maand, en van de Algerijnse winkeliers bedragen tot 50.000 franks per maand. Le Pin eiste voltrekking van de dood vonnissen, voor daden van terrorisme geëist tegen Algerijnse rebellen. Hij zei dat er in Algiers 700 rebellen wachten op hun executie. Ticeede Kamer oordeelde: Ondanks aandrang van minister Suurhoff (Van onze parlementaire redacteur) In maart 1952 heeft de regering bij de Tweede Kamer een nieuwe wet op de geneesmiddelenvoorziening ingediend ter vervanging van de wet van 1865. Door de opkomst van de verpakte geneesmiddelen in de laatste halve eeuw, worden nu vele geneesmiddelen buiten de apotheek door drogisten verkocht. De nieuwe wet handhaaft deze toestand. Er komt een lijst van geneesmiddelen, die uitsluitend door apothekers mogen worden verkocht. De verkoop van alle overige geneesmiddelen is in beginsel vrij. Yestigingsregeliiig wordt nu afgewacht De drogisten zijn daarmee niet tevre den, omdat dan de kans bestaat, dat ook kruideniers hoofdpijnmiddelen kun nen verkopen. De meerderheid van de commissie uit de Tweede Kamer, die de openbare behandeling van het wets ontwerp voorbereidt, acht daarom de tijd voor openbare behandeling in de Kamer niet rijp zolang de vestigings- regelen voor de drogisten en voor het levensmiddelenbedrijf niet tot stand zijn gekomen, waarover de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, moet beslissen. Bezwaar tegen uitstel De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, die met de nieuwe geneesmiddelenwet te maken heeft, acht uitstel van de open bare behandeling ongewenst, zoals hij aan de Kamer heeft geschreven, omdat gewichtige nationale en internationale belangen de vervanging van de ver ouderde wet dringend nodig maken. De partijgenoot van minister Suurhoff, de heer Burger (P. v. d. A.), maakte gisteren in de Tweede Kamer eveneens bezwaar tegen uitstel van de openbare behandeling. Na het uitbrengen van het voorlopig verslag, waarop het antwoord van de regering is verschenen, heeft de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer nog geen „eindverslag" willen uitbrengen en zolang dat niet is gebeurd, kan de Kamer niet beginnen met de openbare behandeling. Met deze formaliteit weerstreeft de commissie het streven van minister Suur hoff naar het tot standbrengen van een nieuwe geneesmiddelenwet. Geen formaliteit Hier tegenover stelde prof. Romme (KVP), dat het eindverslag geen forma liteit is, want het eindverslag betekent, dat de openbare behandeling voldoende voorbereid wordt geacht en dat vindt de meerderheid van de commissie niet zo lang de vestigingseisen voor drogisten en het levensmiddelenbedrijf niet bekend zijn. Het gebeurt wel meer, dat iets. bui ten de inhoud van het wetsontwerp, er toch ten nauwste mee samenhangt. In de huurwetten was ook niets vermeld omtrent de compensatie voor de huur verhoging en niemand zou die wetsont werpen hebben willen behandelen zonder dat men beschikte over gegevens voor de compensatie. De schriftelijke inmenging van mi nister Suurhoff in de werkzaamheden van de Kamer, vond de heer Tilanus (CHU) hoogst verwonderlijk. Zoiets is Prinses Marijke heeft gisteren in Rhenen haar eerste officiële daad verricht door namens de Nederland se jeugd in het dierenpark op de Grebbeberg een dromedaris en een pantertje van de jeugd van Pakistan te aanvaarden, aangeboden als dank voor de Nederlandse hulp na de overstromingsrampen in Pakistan in 1954. Op de tribune de Prinses en Begum Ra'ana Liaquat Ali Khan, ambassadrice van Pakistan, bij de aanbieding van de dromedaris Paki. Mayflower II in de Y.S. De „Mayflower II" is gisteren door een reddingboot van de Amerikaan se kustiuacht de haven van Provin- cetown in Massachussets binnenge sleept, ivaar 337 jaar geleden de Pel- grimvaders voor het eerst de Ame rikaanse bodem betraden. De May flower II" is een natuurgetrouwe imitatie van de „Mayflower" van de Pelgrimvaders. De gezagvoerder van het zeilschip „Villiers", had gezegd, dat hij zich al leen in noodomstandigheden zou laten slepen, maar de harde wind, die gisteren aan de kust van Massachusetts aanwak kerde, liet hem kennelijk geen keus. Zonder hulp had de gezagvoerder nog langer buitengaats moeten blijven. De eersten die aan boord van de „Mayflower II" gingen, waren ambte naren van de gezondheidsdienst en de douane. Hun formaliteiten duurden an derhalf uur. Daarna begonnen de begroetingsplech tigheden. Autoriteiten gingen aan boord van het zeilschip voor de herhaling van de ondertekening van de „overeenkomst van de Mayflower", waarin de Pelgrim vaders de regels hadden vastgelegd vol gens welke zij him bestuur zouden in richten. In een gesprek met de kust via de ra dio-telefoon zei kapitein Villiers, dat de bemanning heel opgewekt is en dat hij hoopte gisteravond over te kunnen ste ken naar Plymouth aan de overzijde van de Cape Cod Bay. waaraan ook Provincetown ligt. Hij vreesde echter, dat dit met het oog op de weersom standigheden niet mogelijk zal blijken. Reis van 53 dagen De „Mayflower II" heeft 53 dagen over de reis van Plymouth in Enge land naar Provincetown gedaan. Het schip van de Pelgrimvaders had 16 dagen meer nodig. De tweede „Mayflower" volgde een route van 8.000 kilometer, de eerste een van 5.000 kilometer. Kapitein Villiers is veel zuidelijker gegaan dan de vroegere Pelgrimvaders om van de passaat te profiteren. nog nooit voorgekomen. Het is beslist ongewenst. De spoed van de regering is onbegrijpelijk nadat zü twee jaren nodig heeft gehad voor de memorie van antwoord. Met de heren Romme en Tilanus was de heer Korthals (VVD) het eens. Waarschuwing Minister Suurhoff vestigde er de aan dacht op, dat de vestigingsregeling voor de drogisten nog wel acht tot tien maan den kan uitblijven en voor het levens middelenbedrijf nog wel twee tot drie jaar. Daarom heeft hy de Kamer ge waarschuwd de openbare behandeling niet uit te stellen, mede omdat door het ontbreken van de nieuwe wet de export van geneesmiddelen wordt bedreigd. Namens de meerderheid van de com missie van voorbereiding verklaarde de heer Verkerk (AR) echter, dat er inter nationaal met de bestaande wet valt te werken. Het voorstel van de heer Burger om de commissie van voorbereiding te ver zoeken eindverslag uit te brengen op dat het wetsontwerp op de agenda kan worden gezet, werd met 45 tegen 52 stemmen verworpen. Alleen de leden van de P. v. d. A. steunden het voor stel, waarbij als eenlingen zich prof. Gerbrandy (AR) en de voorzitter dr. Kortenhorst (KVP) zich voegden. Voorlopig blyft de nieuwe genees middelenwet dus liggen. Het kan nog heel lang duren alvorens zij in open bare behandeling komt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1