Prof. dr. H. A. Lorentz herdacht in een voortreffelijke uitgave Prol', dr. mr. F. Florschütz donderdag aanstaande zeventig jaar Initiatief bij de honderdste geboortedag gerealiseerd huid? Shakespeare leeft in Lakenhal Nieuwe manier van fheezelien orth State In 1948 benoemd tot bijsonder hoogleraar te Leiden t>Rmm£niE 96ste jaargang Dinsdag 11 juni 1957 Tweede blad no. 29157 In de kentering van het natuurkundige denken rond en na de jongste eeuwwisseling heeft Hendrik Antoon Lorentz een bijzondere plaats ingenomen, in tweeërlei opzicht. Prof. Lorentz behoorde tot de aller grootsten op fysisch terrein en daardoor op het gebied van de Neder* landse wetenschap, èn hij heeft de verbijsterend snelle ontwikkeling en heroriëntatie der natuurkunde „bijgehouden", en zelfs meer dan dat. Hij behoorde tot de groten toen die kentering een aanvang nam, hij behoorde tot de grootsten toen hij in 1928 overleed en de snelle evolutie op een hoogtepunt was gekomen. Aan deze uitzonderlijk begaafde figuur die aan wetenschappelijke genialiteit een unieke menselijke geest paarde, is een voortreffelijk boek gewijd dat dezer dagen bij de Noordhollandse Uitgevers Maatschappij te Amsterdam is verschenen, redactioneel verzorgd door de dochter van de grote Leidse geleerde, mevr. prof. dr. G. L. de Haas-Lorentz. Steun van Z.W.O. Het initiatief tot deze uitgave ging uit van de thans overleden Amsterdamse natuurkundige prof. dr. J. C. Clay, die het denkbeld opperde ten tijde van de herdenking van de honderdste geboorte dag van Lorentz, op 18 juli 1853, welke herdenking in juni 1953 plaats vond te zamen met de honderdste geboortedag van Kamerlingh Onnes (21 september 1853). De uitgave werd mogelijk gemaakt door financiëële steun van de Ned. Or ganisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO) en de met liefde en dankbaarheid gegeven redactionele me dewerking van vooraanstaande fysici. Goede opzet De opzet van het (in het Engels ver schenen) herdenkingsboek lijkt ons bij zonder geslaagd. Door het gehele"werk heen loopt de lijn van herinneringen van de dochter van de grote geleerde mevr. De Haas-Lorentz. Aan haar was de taak, deze lijn vast te leggen, wel uitermate goed toevertrouwd .Als doch ter kende zij de persoonlijkheid van prof. Lorentz beter dan wie ook; als na tuurkundige (indertijd fysisch hoog leraar te Delft en lector te Leiden) heeft zij de wetenschappelijke onder zoekingen en prestaties kunnen volgen en beoordelen. De „herinneringen" van haar hand worden in de loop van het boek telkens onderbroken teneinde natuurkundigen aan het woord te laten om bepaalde aspecten van het werk van Lorentz nader te beschrijven Een opzet die een aantrekkelijke levendigheid in de uit gave brengt en tevens de genialiteit in deze unieke wetenschappelijke geest onderstreept. Inleiding van Einstein Na een voorwoord door prof. dr. H. B Ci. Casimir, bijzonder hoogleraar te Lei den in de natuurkunde en medewerker van Philips te Eindhoven, opent het boek met een bijdrage van de grootste onder de fysici onzer eeuw. Albert Ein stein, die kort voor zijn laatste ziekte medewerking toezegde en de uitgave van dit herinnernigswerk zeer heeft gesti- T eraardebestelling van de heer H. W. Wittenaar Zaterdagmiddag vond onder grote be langstelling op de begraafplaats „Rhyn- hof" de teraardebestelling plaats van de heer H. W. Wittenaar, die de vorige week onverwachts op 69-jarige leeftijd overleed. De overledene was geruime tijd voorzitter van de Leidse bestuur- dersbond, door welke functie hij tevens zitting kreeg in de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis waarvoor hij zich een ijverig propagandist toonde. Hy was verder bestuurder van de Alg. Ned. Gra fische Bond. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op prof. dr. P. J. Gaillard en mr. J. C. de Vroom resp. voorzitter en secretaris van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis, J. J. van Stralen, oud voorzitter van de Leidse Bestuurders- bond en oud-voorzitter van de Leidse Typografenbond, een deputatie van de PvdA afd. Leiden (Zuid-West), ver schillende oud-bestuursleden van de Ned. Grafische Bond, een deputatie van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis, die als slippendragers fungeerde, vee vrienden en kennissen van de over ledene Als eerste spreker zeide mr. J. C. de Vroom namens het Hoofdbestuur en de afd. Leiden van het Ned. Roode Kruis dat de overledene veel heeft gedaan voor de lijdende mensheid en voor de Hon garen. Spreker is er van overtuigd dat hy zijn werk zowel voor het hoofdbe stuur als voor de afd. Leiden prachtig heeft verricht. De heer J. Gerritsen schetste namens de Woningbouwvereni ging „Ons Belang" de overledene als een zorgvol man en vader. Vele jaren had hij in ons bestuur zitting. Namens de A.N.G.B. sprak de heer N. Langezaal jr. als hoofdbestuurder. De overledene heeft aldus spr. ongeveer dertig jaar alle krachten, die hij bezat, besteed aan de A.N.G.B.. Hij was een voorbeeld voor anderen. De heer J. H. Schüller, voorzit ter van de Leidse Bestuurdersbond bracht de overledene eveneens dank voor het vele, wat hij voor deze organi satie heeft verricht. Als laatste sprak de heer de Munnink uit den Haag een woord van afscheid namens de Haagse afd. van de A.N.G.B. Aan het graf heeft de heer G. J. Proo- per uit Leiden namens de Contact commissie der Ned. Rotogravure Mij een afscheidswoord gesproken. Ds. J. Th. Mackenzie, remonstrants predikant las een bijbel-gedeelte en bad het „Onze Vader". Een zoon dankte voor het medeleven. Vele kransen en bloemstuk ken dekten de kist. TENTOONSTELLING „VAN SINT JACOBSGASTHUIS TOT LODEWIJKSKERK" A.s. zaterdagmiddag zal de burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot in de Lakenhal een tentoonstelling openen „Van Sint Jacobagasthuis tot Lodewijks- kerk". PROF. DR. R. v. d. MEULEN 50 JAAR DOCTOR Donderdag a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn dat prof. dr. R. van der Meu- len, geboren te Rotterdam en thans wo nende te Leiden, oud-hoogleraar in de Balto-Slavische talen alhier, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doc tor in de Nederlandse letteren. Onlangs schreven wy uitvoerig over prof. v. d. Meulen naar aanleiding van zijn 75ste verjaardag. muleerd. Einstein behoorde tot de vrienden van Lorentz, en zij droegen elkaar persoonlijk en wetenschappelijk grote achting toe. In deze bijdrage legt Einstein niet alleen nadruk op de we tenschappelijke verdiensten, misschien zelfs nog sterker op de persoonlijke kwa liteiten van Lorentz, daarbij wijzend op diens zeldzame karaktervastheid, zijn door iedereen gevoelde menselijke superioriteit die nochtans nimmer een neerdrukkende invloed op anderen uit oefende. Bijdrage uit Leidsch Dagblad Prof. dr. W. J. de Haas, oud-hoog leraar te Leiden en echtgenoot van de redactrice van het herdenkingsboek, ver volgt met een zeer persoonlijk gestelde schets van Lorentz. Deze bijdrage is een (vertaalde) overdruk van het artikel, dat prof. De Haas schreef voor het Leidsch Dagblad van 24 januari 1953, waarin wij ook op andere wijze uitvoe rig aandacht besteedden aan de figuur van Lorentz. Andere medewerkers Na het begin van de „herinneringen" volgt dan een bijdrage van prof. dr. A. D. Fokker, oud-hoogleraar te Leiden, over de wetenschappelijke betekenis van het werk van Lorentz. Voorts werden bijdragen geleverd door H. A. Balth. van der Pol die speciaal aandacht aan de telecommunicatie besteedde in ver band met het werk van Lorentz. prof. dr J. Th. Thijsse uit Delft die de arbeid van Lorentz voor de Zuiderzeewerken boeiend vastlegde, en nogmaals prof. Casimir die de invloed van Lorentz op de moderne fysici onder de loep nam Verder is in het boek de rede opge nomen, die thans wijlen prof. dr. P. Ehrenfest (opvolger van prof. Lorentz als Leids hoogleraar) bij het graf van zijn eminente voorganger uitsprak. Bij zondere aandacht wordt verder besteed aan de grote verdiensten die Lorentz zich heeft verworven bij de bevordering van internationale wetenschappelijke contacten in dienst van de vrede. Een zorgvuldig geselecteerd aantal il lustraties verlevendigt deze waarde volle uitgave onder de titel „H. A. Lo rentz, impressions of his life and work". Politiemuziek boekte succes Door het Leids Politie Muziekgezel schap werd zaterdag, onder leiding van de dirigent, D. Anderson, te Zeist deel genomen aan het groot federatief mu ziekconcours onder auspiciën van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fan faregezelschappen. In de concertwedstrijd afd. uitmuntendheid werd een le prys behaald met promotie naar de ere-afde- ling. In de marswedstryd uitmuntend heid werd een 3e pr^js behaald, evenals in de tamboerwedstrijd afd. uitmuntend heid. Babyderm-ieep BENOEMINGEN HOOGHEEMRAADSCHAP „RIJNLAND" Bij K.B. zijn in de provinciën Noord- Holland en Zuid-Holland benoemd tot hoogheemraad van het Hoogheemraad schap Rijnland de heren K. van der Torren te Waddinxveen en A. L. van Wijk te Leidschendam. VOLA OP EXCURSIE Zaterdagmiddag maakten veertig le den' van de Ver. van Oud-leerlingen van de Ambachtsschool een excursie naar de restauratie van de Hooglandse Kerk. De architect, de heer P. v. d. Sterre te Leiderdorp, gaf in het koor der kerk aan de hand van een serie tekeningen een uiteenzetting over het ontstaan en de bouw van dit kerkgebouw. Vervolgens nam het gezelschap van zeer nabij kennis van de restauratie werkzaamheden. Aan het einde van de excursie dankte de voorzitter van de VOLA. de heer J. P. Zwanenburg, de heer Van der Sterre voor deze leerzame en interessante middag. JUBILEA BIJ N.Z.H. Dinsdag 18 dezer viert de heer G. Bavelaar, ambachtsman 1ste klasse met standplaats Rynsburg, zijn 40-jarig ju bileum in dienst der NZHVM. Twee da gen later, op 20 juni, herdenkt de heer F. Swagers. conducteur-treingeleider ter standplaats Leiden, hetzelfde feit. Interessante expositie over zijn wereld Zaterdagmiddag is in de Pers van de „Lakenhal" gelijk gemeld de Shakespeare-tentoonstelling door dr. J. M. Roosenschoon, hoofd van de afde ling Onderwijs der gemeente Leiden, officieel geopend. Allereerst voerde het woord de directeur van de Lakenhal, de heer N. J. van VVessem, die hulde bracht aan mr. Ronald Crichton van The British Council voor het inrichten der expositie en aan prof. dr. A. G. H. Bachrach van de Leidse Universiteit, voor diens stimulerende invloed en belangrijke aanwijzingen, alsmede aan de heer Wieringa voor het ontwerpen der affiche, waarbij hij tevens de hoop uitsprak, dat de band met het Leids Academisch Kunstcentrum zich verder zou mogen ontplooien. Mr. H. Paget, vertegenwoordiger van welke conventies Shakespeare in Enge- The British Council in Nederland, in troduceerde mr. Ronald Crighton, hoofd van de afdeling tentoonstellings wezen van The British Council, die hierop een korte inleiding 'tot de ten toonstelling hield en tevens hulde bracht aan de heer Van Wessem en zijn staf voor het mede helpen inrichten van deze expositie, zulks in één dag, terwyl daar anders vijf dagen mee ge moeid zyn! Dr. Roosenschoon haalde het woord van Huxley aan, die eens gezegd heeft, dat men „alleen in zijn oude dagen Shakespeare kan begrijpen", waarom hij zich liever op dit ogenblik maarniet met diens figuur verder wilde bezig houden. Wel wees hij er nog op, dat men de Engelsen kan benijden zulk een figuur te bezitten: iemand als Shakespeare, die ook nu de moderne mens aanspreekt en wiens stukken nog altijd worden opgevoerd. Hij betuigde voorts zijn grote dank aan The British Council en aan prof. Bachrach voor diens medewerking, daarop de tentoon stelling voor geopend verklarend. De tentoonstelling „Shakespeare op het Engelse toneel", voor de catalogus waarvan prof. Bachrach een hoogst deskundige en verhelderende inleiding schreef, zal zeker iedere Shakespeare- liefhebber en geïnteresseerde in het to neel boeien. Gelijk prof. Bachrach het zegt, is het de bedoeling van deze ten toonstelling, op beknopte wijze aan schouwelijk voor te stellen, volgens De nieuwe, groot formaat thee zakjes, die Douwe Egberts thans in de handel brengt, blijtken veel op gang te makien. Naar de oorzaken behoeft men niet ver te zoeken. Theezetten met deze zakjes is niet alleen keurig en handig, maar er zijn ook werkelijke voordelen aan verbonden. Zo heeft men nooit theebla deren in theepot of kopjes, dus geen theezeefje meer no dig. Het theezakje blijft bovenin de pot drijven, waar het water het heetst is. Daardoor trekt de thee veel beter af. De thee is altijd van precies dezelfde sterkte door de nauwkeurig afgepaste hoe veelheid. Na 5 a 6 minuten, als de thee voldoende getrokken is, kan het theezakje gemakkelijk verwijderd worden. De thee blijft dan haar fijne geur en volle smaak geheel behouden. Men mag dan ook aannemen, dat deze groot formaat theezakjes een doosje kost fl.08) wel zeer snel populair zullen, worden. land is opgevoerd vanaf zijn eigen tijd tot de huidige dg. Telkens waren het de besten van elke generatie, die hun krachten op Shakespeare beproefden. Hoe deze veranderingen décor en kostuum beïnvloeden en hoe de toneel bouw daarmee samenhing, is op ver schillende panelen na te gaan. Welnu: in deze doelstelling zyn de ontwerpers voortreffelijk geslaagd. In de dagen van Koningin Elisabeth speelde zich in Londen een buitenge wone bedrijvigheid op toneeelgebied af. Er bevonden zich toen in Londen met zijn ongeveer 200.000 inwoners 14 thea ters, waarvan er negen openbare ver- maaksgelegenheden waren van het soort, dat getoond wordt op de eerste drie panelen. En zo wordt de ontwikkeling door de eeuwen heen getoond, aan de hand van diverse interessante modellen van Eli- sabetaanse theaters tot aan dat van het „Festival Theatre" in Stratford, Ontario (Canada) toe, de in 1953 ge opende schouwburg, die door een vast gebouw zal worden vervangen. Talrijke documenten, foto's o.a. van bekende Shakespeare-vertolkers, re constructies, boekwerken enz. geven een uitnemend overzicht van de Shakespe- riaanse wereld door de eeuwen heen, waaraan ook Hollanders als Joh. de Wit en Abram Booth indertijd hun aandeel geleverd hebben. Men zal hier alle namen aantreffen van de tallozen, die in deze ontwikkeling „hun rol speel den", te veel om op 'te noemen en een volledige indruk verkrijgen van al het geen zich rond Shakespeare en de uit voeringen zijner stukken afspeelde, tot die in modern kostuum toe, alsmede van de toneelontwerpen der moderne kunstenaars. Een buitengewoon instructief en overzichtelijk geheel, waarvoor de be kwame ontwerpers, in de eerste plaats mr. Ronaald Crichton, de grootste waardering toekomt. Dat prof. Bach rach erin slaagde diverse belangrijke bijdragen van de Universiteit te Utrecht te mogen verkrijgen, verdient een aparte eervolle aantekening. Zo moge een ieder, die Shake speare in het hart draagt en wjj mogen veronderstellen, dat het er velen zyn! zich opmaken dit unieke overzicht te bezichtigen, om zich met deze grote toneelfiguur nog vertrouwder te maken, dan hy het wellicht reeds was. Want Shakespeare leeft thans in de Lakenhal! Een bezoek is, mede door de ten toonstelling „Moderne kunst in Gro ningen", dus wel van harte aan te bevelen! H. Dit was onze PIER - op een mooie zomerdag in de twintiger jaren! Lucbtjoto K.L.M. Wat waren ze er trots op in Den Haag. En terecht! Een frisse wandeling, een prachtig uitzicht en met uw liefste meisje een consumptie in de zon. Dit alles bood de Pier, en 't behoefde niet veel meer dan wat losse dubbeltjes te kosten! Kom daar nu eens om... Troost u! Steek - net als toen op de Pier - een altijd verse North State op. U betaalt wel wat meer dan het kwartje van vroeger, maar toch blijft North State in kwaliteit en prijs uw allerbeste koop! Een slof verse North State sigaretten gratis Hebt u ook nog andere goede en interessante foto's uit de twintiger jaren? Zend ze in! Vermeld naam en adres (in blokletters) oj» de achterzijde van de foto. Adresseer aan: North State, postbus N 3001, Amsterdam. Indien wij de foto geschikt achten en voor publikatie gebruiken, is een slof fabrieksverse North State sigaretten uw deel. Alle foto's, ook de gebruikte, worden teruggezonden. I Quality since 1873 L de zuivere, milde Amerikaan door snelste omzet altijd vers! Rook niet in bos en hei, zelfs geen North State Manufactured for the Successors to Brown Williamson Tobacco Corporation. Louisville, Ky. U.S.A. Zinkende valuta Dat „geld te water smyten" een onvoordelig bezigheid is, ondervond een vertegenwoordiger van een Leidse onderneming, al dient daar bij gezegd, dat dit smyten niet he lemaal berustte op de basis van vrijwilligheid. De man haalde na melijk. staande dicht by de walkant van de Oude Singel, zijn porte feuille te voorschijn en deed deze open, toen plotseling een dartele windvlaag zich met de inhoud be moeide De bankbiljetten dwarrel den door de lucht en kwamen ten dele in het water terecht. Voor een waarde van ongeveer honderd gul den aan bankpapier dobberde op de baren van de Oude Singel. Dank zij vele behulpzame handen gelukte het om weer f. 75,— bij elkaar te vissen, maar één biljet van f. 25,— was en bleef zoek. Binnenkort met emeritaat Donderdag a.s. zal prof. dr. mr. F. Florschütz, die sinds 1948 bijzonder Leids hoogleraar in de fylosofische faculteit is, de zeventig jarige leeftijd bereiken. Dit betekent dat prof. Florschütz, die woon achtig is in Velp, met het beëindigen van het lopende academische jaar zijn functie als actief hoogleraar zal neerleggen. De heer Florschütz, die op 13 juni 1887 te Hasselt in Overijssel geboren werd, heeft gedurende een zeer geva rieerde loopbaan belangstelling voor wijd uiteenlopende wetenschappelijke terrei nen getoond. In zeker opzicht is de leer stoel in Leiden die hij binnenkort gaat verlaten een afspiegeling van die be langstelling op breed terrein omdat deze het grensgebied van twee wetenschap pelijke richtingen betreft, die van bo tanie en die der geologie. Daarnaast echter had de juridische wetenschap zijn belangstelling die in de tijd voor zijn hoogleraarschap ook in zijn maat schappelijke functie tot uitdrukking kwam. De heerFlorschütz bezocht een HBS te Den Haag. legde staatsexamen af en studeerde vervolgens met vrucht rech ten aan de Leidse Universiteit. Onmid dellijk na voltooiing van die studie werd hy benoemd tot secretaris van het col lege van curatoren der Landbouwhoge school te Wageningen. Tot het ogenblik dat Nederland in de Tweede Wereld oorlog werd betrokken heeft hij deze functie bekleed. Reeds ten tijde van zijn secretariaat van curatoren ving hy een nieuwe academische studie aan, waartoe zyn functie hem bracht, namelijk in de plantkunde, ditmaal aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Ook deze studie voltooide hij met het doctoraal examen. Zijn doctorstitel werd hem honoris causa verleend door de Utrechtse Uni versiteit op haar dies natalis in 1947. Dit geschiedde op grond van zijn talrijke wetenschappelijke publicaties die zich voornamelijk bewogen op het gebied van de pollen-analyse, op welk terrein hij baanbrekend werk in Nederland heeft verricht en welk onderzoek hy op een geheel nieuwe basis stelde. In opdracht van het Departement voor Landbouw en Visserij verrichtte hij bovendien belangrijk werk op het gebied van veen-onderzoek. In de academische cursus 19471948 was dr. Florschütz als privaat-docent werkzaam te Leiden met dezelfde leeropdracht die hem later als bijzonder hoogleraar werd verstrekt. Die benoeming tot bijzonder hoog leeraar vanwege het Leids Unlverei- Prof. dr. mr. F. Florschütz teits-Fonds In de faculteit der wis- en natuurkunde geschiedde op 16 de cember 1948. Zyn leeropdracht om vatte de palaeofytologie van het Kaïnozoïcum en de palynologle. Prof. Florschütz aanvaardde zijn ambt op 28 januari 1939 met een oratie onder de titel „In het grensgebied van twee wetenschappen". Feestavond personeelsver. „Meelfabriek de Sleutels" Zaterdag gaf de Personeelsvereniging ..Meelfabriek De Sleutels" haar jaar lijkse feestavond in de foyer der Stads gehoorzaal, ditmaal ter gelegenheid van de 23ste verjaardag der vereniging De voorzitter, de heer J. C. Mattaar. opende de avond met 'n hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen, die in grote getale waren opgekomen om deze verjaardag te vieren .In het bijzonder heette spreker welkom ir. F. K. T. Beu- kema toe Water, één der directeuren van de onderneming, die vergezeld was van zijn echtgenote. De voorzitter gaf in zijn openings woord een kort overzicht van de ge beurtenissen in het verenigingsleven ge durende het afgelopen jaar. Met enige gevoelvolle woorden herdacht spreker allereerst het verscheiden van de heer A. oe Koster, oud-directeur van het bedrijf alsmede het overlijden van de perso neelsleden: A. van Es. J. Bisschop, J. Regeer en L. J. van der Hulst. In aan sluiting hierop werden enige ogenblik ken stilte in acht genomen .Na nog ge releveerd te hebben de grote successen van de Klaverjasclub „M.D.S." in de competitie tussen de Leidse bedrijven werd een aanvang gemaakt met de af werking van het programma Ditmaal was de verzorgmg van het programma opgedragen aan de Toneel- en Cabaretclub van de Personeelsvereni- gnig van het Departement van Justitie te 's-Gravenhage onder leiding van de heer J. Jonker. Verschillende vrolijke schetsjes werden afgewisseld met zang van de „Close Harmony Singers" onder leiding van Joop Knies. De heer Joop Jonker praatte de verschillende num mers met een geestige conference aan elkaar. Na afloop van het cabaretprogramma bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Er werd nog wat gedanst onder muzi kale medewerking van „The Trevelling Brothers". „M.D.S." kan op een zeer geslaagde jaarfeestviering terugzien. SCHEDELBASISFRACTUUR Een motorrijder, wonende aan de Mid delste Gracht, verleende zaterdagavond tegen acht uur op het kruispunt Sophia- straatJulianastraat geen voorrang aan een personenauto. Bij de daardoor ont stane botsing liep de motorrijder een schedelbasisfractuur op. De EHD ver voerde het slachtoffer, voor wiens leven werd gevreesd, naar het Academisch Ziekenhuis. ERGERLIJKE BALDADIGHEID IN DE LEIDSE HOUT In de nacht van zaterdag op zondag hebben enige lieden zich in de Leidse Hout met een merkwaardig en ergerlijk soort baldadigheid bezig gehouden. Zon dagochtend bleken vrijwel alle banken in de Hout omvergeworpen, in de struiken gegooid of in het water gewerkt te zijn. I Er wordt een onderzoek ingesteld naar d| daders. TWEEDE LUSTRUM VISCLUB „ZAALBERG" Ter gelegenheid van haar 10-jarig be slaan hield de Visclub „Zaalberg" zater dag in zaal Van Wijk, een feestavond. Het bestuur had voor deze gelegenheid de meer dan 40 prijzen, die in de af gelopen 10 jaar gewonnen waren, ten toon gesteld. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Leppers, bood namens de dames van de leden het bestuur een herinne ringszuil aan en tevens aan alle be stuursleden een persoonlijk aandenken. De dames van de bestuursleden ontvin gen bloemen .De heer Schrandt jr zei trots te zijn op deze vereniging. De heer de Gunst sprak namens de Klaverjasclub „Zaalberg" zijn geluk wensen uit. waarbij hij een aandenken overhandigde. Daarna sprak de heer Ba- velaar, voorzitter van de Ondernemings raad een woord van dank en hulde. Dat de volgende week zaterdag weer 120 personeelsleden een viswedstrijd kun nen gaan houden in het Aarkanaal, is alleen mogelijk door de spontane mede werking. welke de Visclub dan biedt aan de Ondernemingsraad. Tot slot sprak de voorzitter van de Visclub, de heer C. v. d. Burg een dank woord. Heel bijzonder dankte hij de di rectie van Zaalberg voor de morele en financiële hulp. Na dit officiële gedeelte kreeg het Duo Denny en Jerry Bey het woord, die in samenwerking met The Rhythm Boys o.l.v. Nico Muusse een ge slaagd programma brachten. VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 PERSONEELSVERENIGING „APPARATO" Viering 10-jarig bestaan Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de personeelsvereniging „Ap- parato" (LeidseApparatenfabriek) hield het bestuur zaterdagmiddag in de foyer van het St. Anthonius Clubhuis een receptie. Vertegenwoordigers van DSB, FVK, T. en D., 't Centrum, LBF, Oosthoek, Groenoord, PvH, Den Burcht De Rijn. Overrijn, DHM en vele ande ren boden deze middag gelukwensen aan. De directeur, de heer Ruempol schonk de voetbalclub twee nieuwe ballen en prees de samenwerking tussen leiding en bedrijf. Ook de voorzitter van FVK schetste de goede samenwerking tussen leden en federatie, waarna voorzitter P. Spierings alle aanwezigen hartelijk dank bracht voor de getoonde belang stelling. 's Avonds, werden de festiviteiten voortgezet in de grote zaal. Nadat aan de voorzitter een nieuwe voorzittersha mer was aangeboden, vulde het Resi dentie-Cabaret „Mozaïek" de avond met een vrolijk en gevarieerd programma. Proficiat „Crescendo" Het Leids Mondaccordeonorkest .Cres cendo" heeft op 2de Pinksterdag met succes deelgenomen aan een groot na tionaal concours te Maarsen. Uitkomende in de eerste afdeling be haalde dit orkest met 338 punten een eervolle 1ste pr(js. Een prachtig succes voor directeur W. van Strien en zijn orkest. Hiermede is „Crescendo" gepro moveerd naar de klasse „Uitmuntend heid". BLOEMENVERBRUIK IN DUITSLAND Het bloemenverbruik in Duitsland is de laatste jaren enorm toegenomen, al dus heeft de secretaris van het Zentral- verband, een Duitse organisatie van bloemen en bollenkwekers, dr. W Backer, meegedeeld. In 1956 zou voor D.M. 160 miljoen meer bloemen in het handelsverkeer zijn gebracht dan in 1950.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3