Gigantische stunts op grandioos geslaagde Ilsy te Ypenburg WEERBERICHT Tiend uizendeii langs het vliegveld geschaard Gelukkig generlei ongelukken Botsing tussen Nederlandse en Duitse autobus bij Wezel (D) Brand muziekbibliotheek N.R.U. bedreigde kostbare partituren Vele problemen voor omroepverenigingen Boiirgès-Maimoury wordt morgen in het parlement geïnstalleerd 96ste Jaargang DINSDAG 11 JUNI 1957 No. 29157 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 1.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vliegfeest van tegenstellingen (Speciale berichtgeving) De Ilsy-6 tweede pinksterdag op Ypenburg nabij Den Haag gehouden is een vliegfeest van tegenstellingen geworden. Tegenstellingen in de tijd, tegenstellingen in kracht en tegenstellingen in snelheid en geluid. Waren de zweefvliegtuigen een en al gratie, ijl en geruisloos het luchtruim doorklievend gelijk lente-blije leeuwerikken, don derend geweld produceerden de Skyblazers met hun Super Sabres, een donderend geweld, dat nog oorverdovender werd op de momenten dat de na- branders, die de machines extra stuwkracht ver leenden, in actie kwamen. Eer en een gelukwens komt de Kon. Nederl. Ver. voor Luchtvaart toe, dat zij dit wonderbaar lijk goed geslaagde en interessante vliegfeest in haar gouden jaar het vele en vele tienduizenden koppen tellende publiek heeft geboden, dat in een lang gestrekte lijn van tribune naast tribune twee kilometer lang langs het vliegveld was geschaard. Een vliegfeest, dat nog lang in ieders geheugen zal naleven, niet omdat er een ongeluk te boekstaven viel integendeel: zelfs het kleinste -•'-IV.je liet gelukkig verstek gaan! maar wel omdat het zo grandioos slaagde. Kende het minder machtsvertoon dan het internationale vliegfeest, drie jaar geleden op Soesterberg gehouden, het muntte daarentegen uit door een rijke verscheidenheid, waarbij zowel het prille begin van de luchtvaart vertegenwoor digd was als het bjjna-nieuwste. De charme, die uitging van een Ellehammer uit 1906, een Bleriot XI uit 1909 ,de Fokker Spin van 1911 en de Avro 504-K uit 1916 om slechts deze specima uit de geboortejaren van de luchtvaart te noe men stak sterk af tegen de wervelingen van kracht en snelheid, vertegenwoor digd door vele straaljager-stuntteams. Een aparte noot vormden verder de verschillende helikopters, de parachutisten en de ranke zweefvliegtuigjes, die meer pure schoonheid vermochten te tonen dan welke zichzelf opzwepende straaljager ook. Hun spel in de lucht bezat natuurlijk ook wel schoonheid schoonheid van een apart karakter dan en vermengd met brute kracht doch het lag niet op hetzelfde niveau, het had niet hetzelfde kaliber. Bewondering! Mag men bewondering hebben voor de zweefvliegers, die menig verrukkelijk staaltje acrobatiek te zien gaven, bewondering èn verwon dering oogstten de vliegers op de nieuwste produkten van de straal jagerontwerpers. Bewondering om dat hun vliegen, of dit nu wel of niet met stunten gepaard ging en of hun snelheid nu wel of niet nog eens door een nabrander extra ge stimuleerd werd, respect afdwong door hun verbluffende technische vaardigheid, verwondering omdat het materiaal die duizelingwekkende snelheden en die opgekropte krach ten wist te weerstaan. Lag de schoonheid van de zweefvlie gers in hun sierlijkheid, die van de straaljagers lag in hun kracht. Rondweg verbluffend was zo bijvoor beeld wat de Skyblazers presteerden o.l.v. Captain Bill Creach. Hun faam hebben zij gisteren weer eens bevestigd, een faam, die al vele jaren oud is. Deze zware 14 meter lange Super Sabres met hun stompe, platte luchtinlaat, ontwik kelden snelheden, die aan het ongelofe lijke grensden. Op „kniehoogte" over vliegend een 20 meter boven de grond gehuld in een witte wolk van luchttrillingen en met een rood-flakke- F100.000 op 13840 In de 535e Staatsloterij 4e klasse, 14e lijst Is de prijs van f 100.000 ge vallen op no. 13840. Driemaal in Rotterdam Een aantal inwoners van Rotterdam heeft een goede Pinksteren-drie. In de ze stad is het winnende lot nr. 13840 van de Nederlandse staatsloterij nl. driemaal verkocht, en wel in de series B, C en D. Voorts is het lot verkocht door een collectrice te Enschede (serie A) endoor een collectrice in Amsterdam (serie F). Het winnende lot in serie E is voor de helft verkocht door een collecteur te Haarlem en door een collectrice te Leeu warden. rende uitlaat, veroorzaakt door de in werking gestelde nabrander. die de mo tor ndg wat meer kracht verleende, suis de op topsnelheid volkomen onverwacht plotseling een Super Sabre over, daar mede het programma van de Skyblazers openend, een programma, dat de grootste bewondering afdwong. Wat te zeggen toch van een diamant-formatie - een vierhoek dus - waarbij ieder toestel in de stijging een roll uitvoert om daarna met knallende nabrander nagenoeg loodrecht hoog het uitspansel in te schieten? Wat te zeggen van een voorbij-raketten met een snelheid van zo'n 1600 kilometer per uur (Den Haag-Rome)? Wat ook te zeg gen van formatie-rolls en formatie loopings, waarbij de vleugels nau welijks anderhalve meter van elkaar bleven? Wat te zeggen van duik vluchten, gevolgd door een om hun assen wervelende pijlsnelle klim? En dit alles met snelheden van vèr bo ven de 1000 kilometer per uur. Er is slechts één woord voor: fantastisch'. Fantastisch was echter ook een van de eerste nummers, omdat de fantasie er bij aan te pas moest ko men om te beseffen dat zulke oude kistjes ook destijds gevlogen hebben. Slot op pag. 2 Ook enige andere verkeersongelukken veroorzaakten doden en gewonden Tengevolge van een botsing die zater dag plaats vond tussen een Duitse en een Nederlandse autobus bij Wezel, is de 45-jarige Elisabeth Vogel uit Siegen (D.) overleden en zijn twaalf personen zwaar en 20 personen licht gewond. Enigen van de zwaargewonden bevin den zich nog in levensgevaar. De Ne derlandse bus was van de N.Z.H.V.M. te Haarlem en vervoerde een gezel schap in opdracht van de Stichting „Watertransport" te Rotterdam. Het ongeval heeft zich, volgens de politie, als volgt toegedrageneen motor rijder trachtte tijdens een zware onweers bui op de natte straat de Duitse bus te passeren op het moment, dat de Neder landse bus de Duitse bus tegemoetkwam. Toen de Duitse bus remde om de motor rijder niet te raken, sloeg het portier van de bus dwars over de straat open en werd terzelfdertijd door de Nederlandse bus geramd. Ook de motorrijder vloog tegen de Nederlandse bus op. Hij werd zwaar gewond. De inzittenden van de Nederlandse bus, die allen licht werden gewond, be hoorden tot een reisgezelschap, dat van Keulen uit een tocht over de Rijn zou gaan maken. Zij kwamen uit allerlei plaatsen in Nederland. De inzittenden van de Duitse bus wa ren gymnasiasten van de sportvereniging „Eintracht" te Siegen. Zij waren op weg naar Amsterdam om daar, tezamen met ongeveer 450 buitenlandse sportlieden uit West-Duitsland, Saarland en Oostenrijk deel te nemen aan een sportweek in Am sterdam. Zondagmiddag zijn bij een verkeerS' ongeluk nabij Grevenbroich (D.) een Nederlander gedood, twee zwaar ge wond en vier licht gewond. Zij zaten allen in een personenauto, afkomstig uit Rotterdam, die op een wegkruising in botsing kwam met een Duitse per sonenauto. Hierin zaten twee personen, van wie er een, een vrouw, is overleden en de tweede werd gewond. Beide wa gens werden geheel vernield. De Nederlander, die tengevolge van het ongeval is omgekomen, was de 75-jarige vader van de bestuurder van de auto. De twee zwaargewonden zijn in een zie kenhuis te Neuss opgenomen en verke ren, naar de Duitse politie gisteren mede deelde, in levensgevaar. Zaterdagmiddag zjjn in het Drentse dorp Sleen een vrachtauto en een per sonenauto met elkaar in botsing geko men. waarbjj de bestuurder van de personenauto, de heer R. Hartman uit Hoogeveen, dodelijk werd verwond, ter wijl zijn zoontje van ongeveer 12 jaar zeer ernstig werd gewond. De botsing geschiedde doordat de vrachtauto, bestuurd door de heer W. L. Albers, in de bocht plotseling naar links schoot en de personenauto schepte. De bestuurder van de vrachtauto verklaarde na het ongeluk, dat zijn stuur defect was geraakt. De bestuurder van de personen auto, de heer Hartman, en zijn zoontje werden in ernstige toestand naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd, waai de heer Hartman korte tijd na aankomst is overleden. Koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Koel weer met opklaringen en enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige noordwestlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 JUNI. Zon op: 4.22 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 20.58 uur; onder: 4.34 uur (v..m). Hoog water te Katwijk te 2.57 en 15.24 uur. Laag water te 11.10 en 23.31 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina'* Voor dc eerste maal sinds de ont- werd een krans gelegd door het hulling vond een herdenkings-1 Chr. Vissersmannenkoor ..Crescen- plechiigheid plaats bij het Visserij-1 do" van Urk en door familieleden monument te IJmuiden. Onder meer van omgekomen vissers. Vele handen konden schade beperken Door bijzonder gelukkige omstandigheden is de schade van de brand, die zaterdagmiddag om even een uur in de muziek-bïbliotheek van de Ned. Radio Unie aan de 's-Gravenlandseweg te Hilversum werd ontdekt, tot het uiterste beperkt gebleven. Vuur en water hadden de daar opgestapelde muziekwerken bedreigd, die op ruim twee miljoen gulden waarde worden geschat. Maar door het vroege uur was er nog N.R.U.-personeel aanwezig, dat meteen de handen uit de mouwen stak en de regen bleef uit totdat het laatste muziekwerkje uit de tuin, waar alles tijdelijk werd opgeslagen, was weggehaald. Meteen na het ontdekken van het vuur kwam een groot apparaat in wer king. De eigen brandweer van de NRU en de Hiiversumse brandweer kwamen onmiddellijk in touw. het personeel van de bibliotheek vormde meteen een ket ting om de muziekwerken naar buiten te krijgen. Spoedig daarop kregen zij versterking van 50 man van het Promenade-Orkest, dat onder leiding van de dirigent Hugo de Groot in de AVRO-studio enkele concerten zou gaan opnemen. Nu snel de het gehele orkest naar de 's-Gra venlandseweg om de ketting te verlen gen en uren ingespannen te werken tot alle muziek uit het gebouw was ver dwenen. In de grote tuin lagen de werken van Bach en de liedjes van Johny Jordaan broederlijk door elkaar. Maar er zitten onder de partituren onvervangbare stukken werk, zoals de Mozart-partituren, waarmede de NRU het vorig jaar op het muziekfestival van Mozart zulk een internationaal goede beurt heeft gemaakt en diverse exclu sieve arrangementen. Er mag dan wei nig schade aangericht zijn bij de blus- singswerkzaamheden tussen de plafonds van de eerste en tweede verdieping, waar de vuurhaard schuilde, maar men zit momenteel met een onoverzichtelijke chaos. Alles zal opnieuw moeten wor den geregistreerd. En dan nog de moei lijkheid, dat er elke dag door de om roepverenigingen gebruik wordt ge maakt van deze bibliotheek. Met een verhuisauto. die vijfmaal op en neer heeft gereden is al het materiaal naar de NCRV-studie overgebracht, waar de werken voorlopig zijn opgestapeld. Maar niet alies, want een deel heeft de pink sterdagen in de verhuiswagen moeten doorbrengen; het huisvestingsprobleem is ook in radiokringen geen onbekende. Er zal nog een plaatsje gevonden moe ten worden. Maar inmiddels zullen de omroepverenigingen de eerste dagen wel verlegen zitten met de moeilijkheden. Slechtste Pinksterbezoek sinds jaren (Speciale berichtgeving) tiet buitenlandse bezoek aan ons land is beneden de verwachtingen en het gemiddelde van vorige jaren om streeks Pinksteren gebleven, aldus ver namen wjj van de heer J. N. Strijkers, directeur VVV te Amsterdam. Als de oorzaken van dit beduidend mindere bezoek noemde men bij de Amster damse VVV: het vroege voorjaar met zeer late paas- en pinksterdagen, waardoor thans reeds ver voor de Pinksteren de bollenvelden waren uit gebloeid en de Keukenhof was geslo ten en de zeer ongunstige weersom standigheden in een deel van West- Europa. De hotel-situatie in Amsterdam, die door zeer veel buitenlanders met het gehele Westen vereenzelvigd wordt en waarbij men a priori aanneemt dat de hotel-accomodatie zo slecht is dat geen kamer kan worden verkregen, hetgeen door de buitenlandse toeristische orga nisaties en reisbureaus nog eens ver sterkt wordt, werd van de zijde van het VVV onvoldoende genoemd. De Amsterdamse hotel- en restau- rantprjjzen zijn in de laatste jaren zo danig gestegen, dat in plaats van goedkoopte eiland ons land duurder is geworden. Daarnaast hebben in ver schillende buitenlandse kranten, o.a. een aantal Duitse, Franse en Zwit serse, bijzonder onprettige artikelen over ons land als toeristisch land ge staan. Dit alles heeft meegewerkt, aldus de heer Strijkers, tot het slecht ste pinksterbezoek sedert jaren. die zijn ontstaan door de totale ontred dering van de bibliotheek. Geen partituren voor komende concer ten. Hetgeen temeer lastig is. daar men met het oog op de zomervakantie reeds vooruit werkt in radiokringen. Over de oorzaak van de brand tast Af en toe gooide de regen wat roet in het Ilsy-eten. maar de stem ming had er weinig onder te lijden. Van links naar rechts generaal beha per. voorzitter Kolff van de K.N.V.V.L.. Koningin Juliana en burgemeester Boogaardt van Rijs wijk, die de verrichtingen van de vliegers met grote belangstelling volgden. men nog in het duister. Nog geen drie nijpen. maanden geleden zijn alle elektrische leidingen nagekeken, zodat kortsluiting vrijwel uitgesloten wordt geacht. De brand werd ontdekt door twee meisjes, die op een platje lagen te zon nebaden. Gelukkig was er nog personeel ter plaatse, die onmiddellijk de vlam men met snelblussers te lij f kon gaan. Ook de brandweer was snel ter plaatse. Het vuur was in korte tijd bedwongen. De schade bleef dus tot het uiterste be perkt. Nog geen jaar geleden zei de propagandachef van de NRU bij een bezichtiging van het gebouw: „Als hier eens brand uitbreekt,, zijn wij verloren" Het is nogal meegevallen, maar de noodzaak van een nieuw gebouw blijft Franse Kabinetscrisis bijna ten einde Van nieuwe ploeg kan iveinig of geen voortvarendheid worden verwacht (Van onze Parijse correspondent) De jonge radicaal-socialist Maurice Bourgès-Maunoury, die als nummer zes van president Coty's kandidatenlijst de vorige week het verzoek aanvaard heeft een nieuwe regering te vormen, zal morgenmiddag om drie uur door de Nationale Vergadering worden geïnstalleerd. Zijn regering, die volgens het Engelse model uit een vijftiental ministers en een lange stoet van staatssecretarissen zal be staan, was vanmorgen al vrijwel gereed en zal voor een ruim deel uit leden van het vorige kabinet-Mollet, die al of niet van stoel verwisselen, zijn samengesteld. Ook de nieuwe Franse regering steunt officieel op het zogenaamde „republikeinse front", dat echter in feite ontbonden is en waarin vóór de verkiezingen van het vorige jaar de socialisten, de radicalen en de linkse Gaullisten verenigd waren. regering te nemen, terwijl twee der krachtigste ministers uit het vorige ka binet, de links-radicaal Francois Mitte- rand en de socialist Deferre, om diezelf de redenen weer actief wensen mee te werken. Zyn Europese plannen hebben anderzijds de nieuwe premier de weige ring tot samenwerking van de Gaullisten opgeleverd. De voormalige Gaullist, ge neraal Corniglon-Molinier, die al eerder naar de partij van oud-premier Edgar Faure was overgelopen, zal niettemin de portefeuille van Openbare Werken gaan beheren. De 37-jarige radicaal Felix Gaillard zal als jongste minister van Financiën sedert driekwart eeuw de zware erfenis van de socialist Paul Ra- madier overnemen. De voornaamste andere portefeuilles bleven in dezelfde handen en met name zal de socialist Christian Pineau. tegen de verwachting in, niet van Buiten landse Zaken worden verwijderd. De nieuwe formateur behoeft zich wei nig of geen zorgen te maken over de ontvangst die hem morgen door het Franse parlement zal worden bereid. Zijn bedje is gespreid en hij zal vermoe delijk met een zeer ruime meerderheid in zijn nieuwe waardigheid worden be vestigd. Begaafd met een hoge mate van intelligentie en van souplesse, om het minder vriendelijke woord „opportunis me" dan maar te vermijden, is Bourgès- Maunoury het type politicus dat bij het parlement blijkbaar nog altijd vertrou wen wekt, ofschoon Frankrijk van hem zeker niet al te veel behoeft te verwach ten! Op een frisse wind of een nieuwe wending mag van zijn regering nauwe lijks worden gehoopt Plooibaarheid zonder kans op een nieuwe wending Tengevolge van de pogingen van oud-premier Pierre Mendès-France om zijn partij op nieuwe leest te schoeien, waren de radicalen, zoals men zich herinnert, sinds ongeveer anderhalf jaar in een vier- of vijf tal concurrerende groepen en groep jes uiteengevallen. De meest opvallende trek van de nieuwe ploeg van Bourgès-Maunou ry is nu ivel, dat hij getracht heeft al die radicale stromingen weer on der dezelfde noemer van zijn rege ring en zijn persoonlijke autoriteit te verenigen. Zijn eerste optreden als formateur en toekomstige rege ringschef moet. zo lijkt het, dan ook vooral wel van die radicale gezichts hoek ivorden beschouwd. Voor de rest bemerkt men weinig originali teit in zijn regering waarvan al evenmin veel voortvarendheid te verwachten valt. De eerste indruk is dat de uitzichtloze politiek in Algerije onder leiding van de socialist Albert Lacoste, die op zijn post gehandhaafd blijft, zal worden voortge zet. Als een lichtpunt kan daarentegen misschien worden aangemerkt, dat de nieuwe regeringschef ook de Europese lijn van het vorige kabinet wenst voort te zetten. Vóór 7 juli a.s. zullen de plannen voor de Europese eenheidsmarkt en de atoom gemeenschap aan het Franse parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. Deze twee hoofdpunten uit het Franse, P,,ïi1CaC regeringsprogramma, dat overigens mor-1 -I 4 IllSto gen pas tot in onderdelen bekend zal worden gemaakt, hebben Bourgès-Mau noury overigens bij zijn formatiepogin gen al in conflict gebracht met twee partijen en verschillende ministers op wier medewerking hij aanvankelijk ge rekend had. Vanwege Lacoste's hand having hebben de roomskatholieken voor de eer gepast een plaats in de nieuw moet Wilhelmiua rust houden De particuier secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina, meldt ons, dat Prinses Wilhelmina op medisch advies een zestal weken volkomen rust zal •noeten houden. De Prinses is echter 'iet ziek, alleen zeer vermoeid.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1