Nochtans grote terughoudendheid hetgeen wel begrijpelijk is Beria danste van vreugde bij het lijk van de tiran Stalin t is weer 7Trr~. 96ste jaargang Zaterdag 8 juni 1957 Derde blad no. 29156 Wallstreet in greep der inflatie? De sterkste aandelen nog altijd favoriet (Van onze financiële medewerker) De grote bekende adviesbureaus in Amerika hebben de eerste maanden van dit jaar hun relaties geadviseerd om een belangrijk gedeelte van het kapitaal onbelegd te laten of tijdelijk te investeren in kortlopend papier. Dit betekende dat deze adviseurs een vrij gevoelige koersdaling verwachtten. Ook de contramineurs lieten zich niet onbetuigd en verkochten grote posten effecten in de hoop deze later goedkoper terug te kopen. In eerste instantie hadden de adviesbureaus en de contramineurs gelijk en het industriële indexcijfer daalde tot 452.82 een laagtepunt dat sedert begin oktober 1955 niet was voorgekomen. Zij hadden de wind in de zeilen want niet alleen uit de eigen industrie kwamen minder gunstige berichten, zoals van de auto-industrie en van de staalmaatschappijen, doch ook de ontwikkeling in de politiek, inzonder heid het Middenoosten, was voor houders van aandelen ongunstig. Maar wat niet verwacht werd gebeurde. In twee dagen herstelde Wallstreet^ich door een koersstijging van bijna 14 pun ten; het indexcijfer liep op tot 468.07, een stijging welke groter was dan in een baissemarkt mocht worden verwacht. Sedertdien, 15 februari, is het index cijfer met ups en downs gestegen tot iets boven 500. Hier en daar gingen contra mineurs over tot aankoop van vroeger in blanco verkochte aandelen, doch en dat is het ietwat wonderbare de om zetten op de New Yorkse beurs bleven, een enkele dag uitgezonderd, beneden het gemiddelde. Uiteraard heeft de terug gekeerde rust rondom het Suezkanaal ook in Amerika een gunstige invloed uit geoefend, zoals in een van onze vorige overzichten reeds werd opgemerkt. Doch daarnaast heeft men in Amerika oog ge kregen voor de ontwikkeling van enige feiten, die men in het begin van het jaar niet had verwacht. Zo is de totale vraag voor goederen en diensten op het hoge peil gebleven, hetgeen blijkt uit het totaal aan ge produceerde goederen, inkomens en werkgelegenheid. De inflatie blyft voortduren, de kosten van levensonder houd stegen in april tot een nieuw hoogtepunt, de vraag voor krediet bleef hoog. Én dat ondanks het krappe geld en de hoge rente! Het is begrijpelijk dat deze situatie meerdere gevolgen heeft. Toenemende inkomsten van de werknemers en volle dige werkgelegenheid voor de arbeiders doet de vrees voor een belangrijke depressie afnemen. De verminderde koopkracht van het geld heeft tot ge volg dat een zekere terughoudendheid voor obligaties openbaar wordt. Dat de inflatie in de afgelopen jaren een grote rol heeft gespeeld en nog speelt blijkt uit de waardevermindering van de Ameri kaanse dollar gedurende de laatste 10 jaren, te weten rond 25%. Inderdaad is de vrees voor een depres sie in Amerika gedurende de laatste maanden sterk verminderd. Was in vroe ger jaren de situatie in de auto-industrie een der voornaamste factoren die een depressie veroorzaakten, thans is reeds gebleken dat deze industrie, hoewel nog belangrijk, van minder gewicht is ge worden voor de totale industriële produk- tiviteit. Het publiek heeft een grotere spreiding gevonden voor zijn inkomen, televisie, koelkasten, eigen woning en zo veel meer vragen een gedeelte van zijn inkomen. Het gevolg is dat de staal industrie, hoewel ook hier nog belangrijk, minder afhankelijk geworden is van de autoproduktie. Verbreding van de wel vaart heeft tot gevolg dat het aantal kurken vermeerdert, dat het schip drij vende houdt. Inmiddels zijn de arbeidslonen in de auto-industrie automatisch verhoogd, als gevolg van de stijging der indexcijfers voor het levensonderhoud. Bljjkbaar heb ben de grote autofabrikanten het nog niet aangedurfd de prijzen hunner pro- dukten te verhogen, omdat het dit jaar in het algemeen niet zo vlot loopt met de afzet. Ook in de staalindustrie zullen de lonen per 1 juli automatisch worden verhoogd, doch waarschijnlijk zullen deze maatschappijen de prijzen verhogen. Deze groep staat er beter voor, geen dure staking staat voor de deur zoals in 1956; met gevolg dat zij vermoedelijk in 1957 met betere resultaten voor de dag zal komen. Tot nu toe is het zowel de auto- als de staalindustrie gelukt de produktie op te voeren met minder mankracht. Dat deze automatisering enorme kapitaalsuitga ven vordert is te begrijpen en dat deze industrialisatie opnieuw scherpe concur rentie tot gevolg zal hebben, behoeft weinig betoog. Dit heeft weer tot gevolg dat meerdere brokers adviseren op lan gere termijn het oog te vestigen op de sterkste van de groep, de General Mo tors, ondanks het feit, dat dit concern in het lopende jaar terrein heeft verlo ren. Echt Amerikaans, het sterkste is altijd weer favoriet! De gevolgen van de grote concurrentiestrijd in een vorige periode in Amerika is men nog niet ver geten, de resultaten ondervonden Stude- baker, Packard, Nash en Hudson Motor. Deze hogere lonen in de auto- en staalindustrie werken uiteraard infla- tionair; hogere Ionen veroorzaken hogere kosten van levensonderhoud met gevolg het gevaar van de vicieuze cirkel. Uiteraard zullen ook in oudere industrieën loonsverhogingen volgen. Maar het is lang niet zeker dat alle industrieën deze hogere loonkosten kunnen doorberekenen. Daar blijkbaar de werknemer nog steeds elders te werk gesteld kan wor den als zijn eigen maatschappij hem het hogere loon niet kan uitkeren, lopen de minder sterke maatschappijen het ge vaar dat zij in hun groep de concurrentie niet langer kunnen volhouden of tijdelyk alleen op verliesgevende basis kunnen werken, omdat zij ongewild verplicht zijn de lonen te verhogen. Deze kant van de inflatoire werking der loonsverhogingen is een der oorzaken dat de omzetten op de Amerikaanse effectenbeurzen klein blyven. Uiteraard is dit begrijpelijk als namelijk de loonsverhogingen zouden worden gevolgd door zodanige prijsver hogingen, dat alle maatschappijen en werkgevers het hogere loon in de prij zen konden verwerken dan zouden loons verhogingen geen zin meer hebben. Wil de werknemer het beter krijgen dan moet ergens een veer gelaten worden. Dat doet allereerst de belegger, die in een vroe gere periode zijn geld voor een lage rente op langere termijn heeft vastgelegd; hij ziet de koers zijner obligaties belangrijk dalen en bemerkt daarnaast dat hij voor zyn opbrengst elk jaar minder kan ko pen. Dat bemerkt voorts de vergeten groep, welke ook in Amerika zijn huis vesting heeft. Doch ook vele maatschappijen be merken het. bijv. de textielindustrie, waar de strijd om het bestaan groot is. Zoals reeds geschreven zal deze strijd zich ook in de auto-industrie laten voelen als de verwachting juist blijkt dat uitwassen, als elk jaar een nieuwe auto en elk gezin meerdere auto's, doorbroken wordt door het ge zond verstand en omdat het budget van de particulier zulke dwaasheden niet meer toelaat. Daarbij komt dat de automatisering van de industrie om met minder werk nemers een zelfde of hogere produktie te verkrijgen enorme investeringen eist. Bij de huidige rentetarieven en prijzen voor de materialen vragen zulke inves teringen grote kapitalen, die niet elke maatschappij ter beschikking kan krij gen. De opdrachten voor deze investe ringen verschaffen vele andere indus trieën werk, waarvan in eerste instan tie de,werknemer profiteert. In zoverre het de industrie gelukt om de hogere loonkosten te verwerken door een ho gere produktie per mankracht is er geen gevaar; door automatisering is hier waarschijnlijk nog veel te bereiken. Maar reeds is gebleken dat zulks niet overal mogelijk is en dat in de indus trieën, waar dit wel kan. veelal de gro tere concerns in staat zijn dit te verwe zenlijken ten koste van de kleinere en zwakkere broeders. Het gevolg is dat in het algemeen ge sproken de vraag van de belegger zich gaat concentreren op de sterkere aan delen. Dit bemerkt men trouwens op alle beurzen en niet alleen in New York. Deze gehele ontwikkeling is de oorzaak van de terughoudendheid te New York en ook elders. De vrees voor inflatie of waardever mindering van het geld doet de be legger niet meer in die mate naar het aandeel grijpen als in vroegere jaren; hij heeft te veel leergeld betaald. Een der grote adviesbureaus heeft hierin aanleiding gevonden zich te hou- Duitsers bouwen aan de dam van Assoean Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Financiën heeft gisteren bekendgemaakt, dat het werk aan de krachtstations van de dam van Assoean, dat oorspronkelijk door een Franse maatschappij, de Grands Travaux de Marseilles, werd uitgevoerd, zal worden overgenomen door Hochtief, een West duits concern. Hochtief zal het werk op dezelfde condities uitvoeren als met de Franse maatschappij waren overeenge komen. Eerder op de dag had een afgevaar digde van het Japanse parlement, die een bezoek aan Egypte brengt, in een persconferentie medegedeeld, van pre sident Nasser te hebben vernomen, dat Egypte met behulp van de opbrengst van het Suezkanaal voort zal gaan met de bouw van de dam van Assoean. In Belgrado heeft de Egyptische afge vaardigde naar de Internationale Ener gieconferentie verklaard, dat er een nieuwe dam wordt ontworpen, die goed koper en gemakkelijker te bouwen zal zijn dan de oorspronkelijk ontworpen dam. Maar toen deze na zijn beroerte toch nog tekenen van leven gaf, was hij doodsbang Stalin stierf aan een beroerte, veroorzaakt door een woede-uitbarsting. Hy had zich buitengewoon opgewonden toen maarschalk Worosjilof (de huidige pre sident) zich verzette tegen zjjn plan voor massa-deportatie van Joden. Dit reeds eerder bekend geworden feit wordt bevestigd in een artikel in het Franse dagblad France-Soir van de hand van de journalist Michel Cordey. Deze verhaalt daarin enkele nog niet eerder bekende dramatische omstandigheden rond de dood van Stalin. Zyn stof heeft hjj ontleend aan een recent vertrouwelijk onderhoud van de Russische ambassadeur te Warschau, Ponomarenko, met een groep Poolse communistische journalisten. Worosjilof verzette zich tegen wegvoering van Joden den aan een oud advies om naast de prima gewone aandelen ook in deze tijd van geldontwaarding een goed geme- leerd obligatie-dossier aan te houden. Dit laatste advies is in deze tijd. dat de rente ook in Amerika historisch hoog is. zeker uitvoerbaar. Doch uit dit advies blijkt tevens hoe grote adviesbureaus een groeiende vrees hebben voor de ont wikkeling in de industrieën. Het gevaar dreigt namelijk, dat de werknemers een in verhouding tot vroeger groter gedeel te van het nationaal inkomen zullen ontvangen dan de industrie, een situatie die niet alleen voor Amerika geldt. Het onderwerp of deze verschuiving van de verdeling van het nationaal inkomen juist is, wordt hier niet behandeld, maar de aandeelhouder zal goed doen met dit belangrijke verschijnsel reke ning te houden. Voorzichtigheid blijft ook in deze tijd dringend noodzakelijk voor iedere belegger. Op 6 april bereikte het industriële in dexcijfer het hoogtepunt 521.05, waar na met de bekende fluctuaties op 12 februari van dit jaar een dieptepunt van 454.82 werd bereikt, thans is het herstel voortgezet tot rond 503.-. Bij de vergelijking der koersen van ver schillende aandelen op deze drie data vallen de verschillen sterk op. Olie- waarden hebben het in deze periode het beste gedaan, waarbij Royal Dutch de leiding had. Maar ook in deze groep zijn teleurstellingen niet uitgebleven en zo noteren de aande len Philips Petrol en inzenderheid Tidewater thans lager dan on 6 april 1956. Uiteraard deden koperaandelen het slecht als gevolg van de scherpe prijs daling van het artikel. Echter blijkt uit dè laatste berichten dat de leiders van deze groep zich niet zonder meer willen neerleggen bij deze onprettige situatie, zowel in Amerika als in Rho desia hebben de directies onderhande lingen geopend om tot een betere prijs van het produkt te komen. De koersen van enkele aandelen heb ben van het herstel, dat in februari in trad. in het geheel niet geprofiteerd, inzonderheid de aandelen van de vlieg tuigbouw lagen zwak in de markt. Het zelfde geldt van de aandelen der lucht vaartmaatschappijen. hetgeen ook het koersverloop der aandelen KLM ongun stig heeft beïnvloed. Wallstreet oefent thans een abnor maal grote invloed uit op alle Euro pese beurzen, hetgeen uiteraard zijn oorzaak vindt in de belangen, welke Amerika heeft in de A I aandelen van de beurzen; dit is ook voor de Am sterdamse beurs minder aangenaam, doch zowel de belegger als de specu lant zal goed doen hiermede terdege rekening te houden. Ponomarenko maakt volgens de France- Soir deel uit van de besloten kring van personen, die het „collectief bestuur" van de Sovjet-Unie vormen. Hy is een van de acht leiders van de Russische communistische partij en daaraan ont leent hij zijn politieke macht en vrij heid van spreken. Hij was getuige of althans dadelijk op de hoogte gesteld van het buitengewone tafereel, dat hij de journalisten in detail beschreef. Deze durfden en mochten het verhaal niet publiceren uit angst voor reacties van Moskou. De France-Soir publiceert het verhaal met reserve daar er geen mogelijkheid tot verificatie bestaat. I Eind februari 1953 werden by hoge I uitzondering Stalin nam in het laatst van zyn leven geheel alleen zyn beslui- ten de 25 leden van het presidium der Opperste Sovjet in het Kremlin I samengeroepen om te beraadslagen over j een „samenzwering van artsen", die I Stalin zouden willen doden. Verschei- dene Joden werden van medeplichtig- i heid beticht. Stalin zette zijn plannen uiteen om grote aantallen Joden naar kampen aan de Chinese grens over te brengen. Er hing een zware stilte tussen de mannen, die rondom de grote tafel geschaard waren. Niemand durfde Sta- Spaar Kivatta-soldaatjes tonr het Kwatta-soldaatjeJ^- 20 ct. Films onderstrepen, dat wij op elkaar zijn aangewezen (Van onze Weense correspondent) In samenwerking met de Internatio nale Bond van Vrije Vakverenigingen heeft het daarmee verbonden filminsti tuut een internationale week voor arbei dersfilms te Wenen geopend. Het is een indrukwekkende demonstratie van dat gene wat de vrije arbeidersbeweging reeds heeft bereikt en een aansporing om ook onderontwikkelde volkeren met veel analfabeten door pakkende beelden voor de idealen van de vrije vakvereni gingen te winnen. De werking is weder kerig, want, terwijl het Westen achter lijke volken tracht op te voeden door hun in „beeld" te brengen hoe zij mens waardiger kunnen leven, leren wij uit andere films hoe bijv. mensen leven, v/erken, lijden en denken, die de koffie, thee en de bananen planten en plukken waarvan wij zo zonder meer genieten. De mensen zijn inderdaad op elkaar aan gewezen. Met uitzondering van de communistische produktie worden er nu in Wenen ongeveer 35 films uit vrijwel alle vrije landen vertoond. Grote indruk maken o.a. drie produkties uit Israël, de korte speelfilm „Klinkaart" uit België. „The Letter" uit Malakka, de Italiaanse propagandafilm „Mensen en kippen" met anti-communistische strekking en vooral de Zweedse film „Carl Milles" over het leven, de strijd en het werk van de grootste Zweedse beeldhou wer. De Scandinavische landen komen over 't algemeen zeer goed voor de dag, Nederland echter is in het geheel niet vertegenwoordigd. lin tegen te spreken; zijn woedeuitbar stingen waren geducht. Toch verstoutte zich Molotof wiens vrouw van Joodse afkomst is na enkele minuten op te staan en met bevende stem aan te voe ren, dat massale deportatie van Joden „in het buitenland een betreurenswaar dig resultaat zou kunnen oogsten". Juist op het ogenblik, dat Stalin Mo lotof terecht wilde wijzen stond Woro sjilof, een van de oudste communistische leiders en wapenbroeder van Stalin ty- dens de revolutie, op. „Indien er een dergelijke maatregel wordt genomen", zei hij, „zal ik me schamen nog langer lid van onze party te blyven, welke vol komen onteerd zal zijn". En demonstra tief wierp hij zijn lidmaatschapskaart van de communistische partij op de ta fel. Stalin ziedde van woedde en viel, getroffen door een beroerte, ruggelings op de vloer. Beria. het beruchte hoofd van de Russische geheime politie, die na Stalins dood werd terechtgesteld, maakte een „heuse scalpdans" om Stalins bewe gingloze lichaam heen, aldus het ver slag, en riep: „Nou zijn we eindelijk vry, de tiran is dood, gelukkig". Stalins dochter, Swetlana, kwam bin nen en wierp zich schreiende op haar vader. Str.lin opende één oog. Toen Beria dit zag, werd hij dol van angst, j knielde naast Stalin, kuste diens han den en smeekte om vergiffenis. Ten-1 slotte stierf Stalin aan de beroerte, al- dus de France-Soir. Het Franse blad gist, dat een van de mogelijke redenen voor de onthullingen van de Sovjetrussische ambassadeur het J verlangen kan zijn aan te tonen dat de huidige Sovjet-leiders niet anti-semitisch zijn of ook, dat Stalin een natuurlijke dood is gestorven. Gisterochtend ontving Koningin Juliana in Paleis Soestdijk de Zuid- koreaanse goodwill-missie die een reis door Europa maakt. Van links I naar rechts generaal Hu Rak Lee, Koningin Juliana, de Koreaanse am bassadeur in de Verenigde Staten You en Chan Yong die de missie leidt, en de heer Hyontay Kim. Toeslagen Indonesische pensioenen De regering heeft de Tweede Kamer een nota van wijziging toegezonden op het ontwerp beperkingswet Nederlandse toeslagen op Indonesische pensioenen. In het Indonesische pensioenbestel is niet een voor alle (groepen van) over heidsdienaren gelijk aantal dienstjaren aan te wijzen, na het volbrengen waar van recht op maximumpensioen ont staat, aldus de toelichting. Dit aantal dienstjaren kan uiteenlopen van 15 tot 35. In verband hiermede is in de gewij zigde wetstekst vastgelegd, dat een maxi male verrekening van 80% van het Al gemeen Ouderdomspensioen met de door Nederland op de Indonesische pensioe- j nen te verlenen toeslagen zal plaatsvin- den. Voorts heeft de regering een nota van wijziging ingediend op het ontwerp toe- slagwet Indonesische pensioenen 1956. Ter toelichting wordt het volgende mee- I gedeeld: In de burgerlijke weduwenpen- sioenreglementen wordt het weduwen- i pensioen berekend naar 22 H van de grondslag, met een maximumweduwen- I pensioen van f.225.per maand. Dit voorschrift betekent, dat in feite het bedrag, waarmede de grondslag f. 1000.overschrijdt, bij de berekening van het weduwenpensioen wordt ver- waarloosd. Handhaving van dit beginsel j in het kader van de sanering van de i weduwenpensioenen brengt met zich I mede, dat daarbij evenmin rekening wordt gehouden met het bedrag, waar- mede de grondslag f. 1000.overschrijdt. Als gevolg hiervan kan het gesaneerde 1 Indische weduwenpensioen in 1956 tot maximaal f.456.per maand oplopen, welk bedrag, na verhoging van het per centage van de aanpassingstoeslag per 1 januari 1956 op f.506.per maand wordt g;ebracht. De hoogste Indische weduwenpensioe nen komen op ongeveer f715.per maand. Voor de pensioenen van de we- duwen van de hogere officieren van het voormalige Koninklijk Nederlands In- disch Leger is een overeenkomstige voor- l ziening getroffen. Graaf Coudenhove-Kalergi doet voorstel voor Cyprus De stichter eh voorzitter van de Pan- Europese Unie, graaf Richard Couden hove-Kalergi, heeft vandaag Groot- Brittannië, Griekenland en Turkye ver zocht van Cyprus een onafhankelijke, democratische en constitutionele monar chie te maken onder Koning Paul van Griekenland. Bij het indienen van zyn voorstel aan de drie regeringen zei graaf Couden hove-Kalergi, dat de Cyprioten nie mand anders dan Koning Paul van Griekenland zullen aanvaarden. Hij stelde voor Cyprus een parlement van twee Kamers te geven. In de Eerste Kamer zouden evenveel christenen als Mohammedanen zitting moeten hebben. Zelfregering binnen het Britse Ge menebest, annexatie door Griekenland of deling zal leiden tot een ramp voor het eiland, aldus graaf Coudenhove-Kalergi. Amerika hervat culturele uitwisseling met Moskou In Washington worden thans offi ciële onderhandelingen gevoerd over de hervatting en uitbreiding van de culturele uitwisseling tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, welke door de gebeurte nissen in Hongarije werd onderbroken. De Sovjetrussische ambassadeur in de V.S., Zaroebin, heeft William Lacy van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die belast is met de uitwisseling tussen Oost en West. voorstellen gedaan voor wederzijdse bezoeken van technici, kun stenaars en andere personen, die zich op cultureel terrein bewegen. Zaroebin stelde onder meer voor een tentoonstelling in de V.S. van schilde ryen van het museum Hermitage in Le ningrad en een bezoek van het gezel schap van het Bolsjoi-theater van Moskou. llLdüyi Coliacifjttcle. talm 5246 Ruiden Vjij eikoac voot ons aikc Rodv.Kcu is Üt. 2iEK£MHU IS Capaciteit too - i5o BtDt/EM BtSKunoice 8EMAJtouir*. Co£9£ BEOtEtlirtt hen taejteenylaja van tulm W mlcjoan. fooopdaitat dootqaaï. Stó vtS- belzom Wted. wuc niat wxsóvl In „vangst" Inopzuk. Ook Lsidon krijgt bvtvuin- koti den alde&uj van d' 0?zechi& flmxdcuc". Lolden fiacl <Xsujl we&fc. a*A*\&viatdaa£js«. voot V4lii..v<i(fc..wa*ixicLxacs en hier «EDE VERKLAAR ff<2 Vandttoq \mxA nieuwe, zwembad van Leldezdoi p ofKdad gappend

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9