Dr. Klasens sprak over Leidse opgravingen in Aboe Roasli De Denen gelukkiger leven tevreden dan welvarend en zijn Zweden Volgend jaar voortzetting Model Zweedse atoomeentrale op Schiphol-expositie Amerikaanse kolonel was kwart eeuw op zijn tijd vooruit Toch: bestedingsbeperking en gedwongen sparen - Belasting op alcohol en tabak stijgt Groot succes in Wenen voor de gevluchte Hongaarse musici ZATERDAG 8 JUNI 1957 94 Egyptische graven In het Rijksmuseum voor Oudheden hield de conservator dr. A. Klasens, die de eerste zelfstandige opgravings-expeditie van dit Leidse museum in het buitenland leidde tijdens welke hij in Egypte grafvelden bij Aboe Roash onderzocht, hield gisteravond in het museum voor een beperkt aantal genodigden een lezing over het resultaat van zijn arbeid in het land aan de Nijl. Hij deelde daarbij mede dat de expeditie vol gend jaar met deze arbeid hoopt voort te gaan. Overgang tussen beschavingen De opgravingen, aldus dr. Klasens, vonden plaats op een veld van graven uit de eerste Egyptische dynastie, daterend van ongeveer 3000 jaar voor Chr. Deze opgravingen betekenden het zoeken naar materiaal dat licht zou kunnen werpen op de nog duistere overgang van de pre historische beschavingen naar de his torische, pharaonische cultuur. Voor dit doel richtte de Nederlandse expeditie zich naar de woestijn van Aboe Roash, negen kilometer ten noorden van Gizeh en 25 km van Cairo. Het landschap daar is indrukwek kend. Grillige rotsformaties in de woes tijn en daar tegenover naar het oosten toe de vruchtbare delta, rijkelijk met palmbossen begroeid. Op de top van een van de bergen be vinden zich de resten van een piramide. In de omgeving van deze piramide heb ben de Fransen met tussenpozen in de jaren van 1900 tot 1924 opgravingen ge daan. De Nederlandse expeditie begon te graven op een nieuw terrein, maar naar het zuiden gelegen. Op 14 februari werd met de opgravingen begonnen door ge schoolde voorgravers uit boven-Egypte en plaatselijk aangenomen arbeiders. In totaal werden er gedurende de twee maanden van de opgravingen 94 graven blootgelegd, waarvan 81 uit de eerste dynastie en dertien uit de late re tUd, het Oude RUk. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. Gen. II Mej. A. A. Fischer (Den Haag), Mej. M. J. van Houten (Den Haag), mej. C. J. H. Schellingerhout (Waddinxveen) en de heren Th. J. J. M. Bloem (Voorburg), F. Eikerbout (Katwijk a/Zee), J. J. W. van Haga (Rotterdam), L. B. J. Rexwin- kel "(Rijswijk), J. Thompson (Rotter dam), H. J. J. Wellens (Den Haag), A. R. Wintzen (Den Haag) en H. Zwart (Voorburg)doet. ex. Gen. II de heren H. Kerkhofs (Dordrecht), J. Koudstraal, (Rotterdam), Y. Menger (Leiden), R. A. Nagel (Voorburg) en L. W. Schulhof (Den Haag); semi-artsex. de heren Ph. W. H. Eskes (Rijswijk), E. Gans (Lei den), H. W. F. Ligtenberg (Leiden), D. W. Odenthal (Den Haag), H. P. J. M. Platenburg (Voorburg) en H. R. Ver- wers (Haarlem); artsex. mej. A. Ver schoor (Rotterdam) en de heren H. W. Breedveld (Delft), G. L. N. H. de Laive (Den Haag), M. L. Megdal (Den Haag) en B. N. Reijdon (Amsterdam); doet.ex. Farmacie Mevr. Tio Wwee Hwie Hiang (Rotterdam) en mej. Han Giok Nio (Leiden). Geveilde percelen notaris W. S. Ten overstaan van Jongsma te Leiden. Huis en erf: Floresstraat 3, in bod: f. 3.150, koper: W. van den Berg te Leiden, q.q. voor: f. 3.250. Huis en erf Oranjegracht 149, in bod: f. 2.250, koper: W. van den Berg te Leiden, q.q. voor: f. 2.325. Werkplaats met bovenwoning Oude Singel 200, in bod: f. 5.500, koper: F. H. Kunst te De Bilt, q.q. voor: f. 7.000. Huis en erf Hoefstraat 57, uitkomen de aan de Jan van Houtkade, in bod: f. 7.400, koper: P. de Jongh te Leiden, q.q. voor: f. 8.100. De percelen Lage Rijndijk 55 en Floresstraat 1/la, resp. in bod: f. 19.200 en f. 10.600 zijn niet verkocht. Ten overstaan van notaris J. A. Post te Leiden. Huis en erf Da Costastraat 28, in bod: f. 4.200, koper: K. A. van Aller te Lei den, voor: f. 4.310. Huis en erf Oranjegracht 36, in bod: f. 3.250 is niet verkocht. Huis en erf en tuin Hoge Rijndijk 59, in bod: f. 11.400 is uit de hand ver kocht. WANDELSPORT AVOND-VIERDAAGSE Ondanks het minder gunstige weer is de avond-vierdaagse, georganiseerd door de Wandelkring „Leiden en Omstreken" ook dit jaar uitstekend geslaagd. In to taal (met de buitengemeenten) namen 1500 tippelaars deel aan de tochten. Speciaal de jeugd was sterk vertegen woordigd. Groepsprijzen verkregen: Groep E: Stokman (Lisse); Rondom de Watertoren (Leiden); Leidse Hout- school I en III; Schoolgroep (Wasse naar); Jeugdgroep D.S.B.; Militaire Koksschool I en II; Wandelgroep J. Ma den; Ireneschool (Leiden); Militairen Doelenkazerne I, II en III. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Jacobus, zn. van J. Sierat en I. de l*a. R/ie: Hanny, dr van L. Koster en J. Brouwer; Cornelia, dr. van W. Boon en H. M. van Putten; Wilhelmina Cornelia Catharina. dr. van J. A. Groenewegen en H. A. T. Onderwarter; Liliane, dr. van M. van der Meer en D. A. v. d. Linden; Geer- truida Catharina Margaretha, dr. van J. G. H. Boon en A. J. Marijt; Hubertlna Elisabeth Maria. dr. van C. Melcherts en A. G. Eusterbrock; Winny, dr. van H. Schouten en M. Wesenhagen; Bertha Jo hanna. dr. van T. J. van Hal en J. C. Spreeuw: Marlnu# Jacobus, zn. van H. Janzen en C. Honsbeek: Martlne, dr. van \V. Kool en A. Haring; Wilhelmina Johan na Maria, dr. van C. W. M. van den As sem en H. Vreeburg: Johanna, dr. van B. Velthuijzen en J. Wassink; Tltla Alexan dra Christine, dr. van J. K. Platteschor en T. J. Verdoorn. ONDERTROUWD R. Porthelne en S. M. D. Metsers; D. van der Voort en T. van Oosten: J. J. van Kruljssen en B. Korpershoek; W. J. Noest en A. M. de Jong: J. C. van der Tas en M. P. Kühler; P. B. van Diemen en P. van den Berg; W. Sloos en J. Overdijk. GEHUWD J. B. van der Oort en C. M. van Delft; J. Schouten en M. Keeseboom. OVERLEDEN O. Straathof, 70 jr. man. De graven waren grotendeels onge schonden en toonden grote variatie in type. De doden lagen in deze graven bijna alle in samengetrokken houding op hun linker zijde met het hoofd naar het noorden en het gezicht naar het oosten. De eenvoudigste begraving was die waarin de dode in een ovalen kuil in de grond werd bijgezet, gehuld in een riet mat en met een bijgave van spijs en drank in aarden kruiken of stenen vaat werk. Deze wijze van begraving bood weinig bescherming, en op verschillen de wijzen heeft men er naar gestreefd die bescherming te verhogen. Zo werd er hier en daar aan een of twee kanten een muurtje aangebracht of werden rondom of op het graf ruwe stenen of kleistenen gelegd, of werd de dode in een nis in de zijkant van de grafkuil gelegd. In de meer ontwikkelde grafvormen werden de wanden van de rechthoekige grafkamer met kleistenen bekleed, lag de dode in een houten kist en werd er een houten dak over de grafkuil aan gebracht. Voorts voegde men er ma gazijnen aan toe, twee aan een kant of twee aan twee zijden. In deze vor men van begraven ziet men het pro totype van de latere grafarchitectuur in Egypte. In de graven trof men in grote getale aardewerk aan van' grote wijnkruiken tot kleine kruikjes en schalen, evenals prachtig stenen vaatwerk, o.a. van al bast of kalksteen. Voorts vond men bij- co ven in de vorm van vuurstenen, kope ren werktuigen, voorwerpen van ivoor en sieraden, de laatste in graven van vrouwen. Dezen droegen halskettingen van kralen uit allerlei materiaal. Bij een van de halskettingen die gevonden werden behoorde een amuletje, voorstel lende een zittende baviaan, het dier van de god van de wijsheid, Thot. Dr. Klasens noemde tenslotte de me dewerking van de Egyptische autoritei ten steeds zeer groot. Spreker verwachtte dat dit evenzeer het geval zal zijn, wanneer de Leidse expeditie volgend jaar het werk op ditzelfde terrein gaat voort zetten. Nieuwe Jaarbeursvoorzitter Dr. G. van der Wal Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. G. van der Wal tot voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht. Hij zal mr. W. A. Fockema Andreae, die reeds geruime tijd geleden de wens te kennen heeft gegeven om af te treden in verband met eigen drukke werkzaamheden, als zodanig opvolgen. Dr. Fockema Andreae is sinds 1951 voorzitter van de Raad van Beheer der Jaarbeurs geweest. De nieuwe jaarbeursvoorzitter werd op 4 juli 1905 te Amsterdam geboren. Na zijn eindexamen HBS. in 1924 stu deerde hij economie aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam. Deze studie zette hij voort van 1926 1927 aan de Parijse Universiteit en van 1927—1928 aan de Universiteit van Cambridge. In 1940 promoveerde hij aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Sinds 1940 is dr. Van der Wal direc teur-generaal van de N.V. Bijenkorf, welke functie hij op 1 juli a.s. zal neer leggen. Hij is voorts voorzitter van de Raad Groot Winkelbedrijf, lid van het algemeen bestuur van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, lid van de Sociaal Economische Raad en lid van het dagelijks bestuur van de Neder landse Organisatie van Internationale Kamers van Koophandel. Reactor in rotsen voor verwarming en stroom Over drie jaar zullen 12.000 flats in Farsta, een voorstad van Stockholm verwarmd worden door atoomenergie. IDe atoomcentrale die daartoe op het ogenblik wordt gebouwd in de rotsen op vier km afstand van Farsta, zal de 12.000 flats ook van elektriciteit voor zien. Een model van deze ondergrondse eerste Zweedse atoomcentrale voor praktisch gebruik, is op Schiphol gear riveerd om geëxposeerd te worden op de tentoonstelling „Het Atoom", welke Eerherstel voor Mitchell, die xvonderen van deze tijd niet stelligheid voorzag (Van onze correspondent in Washington) Een krijgsraad van het Amerikaanse leger heeft zeven en dertig jaar geleden een vonnis uitgesproken over kolonel Billy Mitchell. De Amerikaanse luchtmacht is thans van plan dit degradatie-vonnis te herzien. Mitchell is inmiddels overle den en juridisch is dit alles enigszins een malle zaak, doch toen de legerkrijgsraad destijds deze man veroordeelde, waren de rechters kennelijk niet alleen veront waardigd over het weinig gedisciplineerde gedrag van Mitchell, maar ook over zfln conventionele en „fantastische" ideeën. Daarom vindt de Amerikaanse luchtmacht het nu wel eens goed om het Amerikaanse leger de les te lezen. Mitchell heeft namelijk reeds in 1921 voorzien, dat de luchtmacht in de toe komst heel belangrijk ~ou worden. Zijn voorspellingen werden destijds door zijn rechters onzinnig geacht, doch het strekt generaal Douglas Macarthur tot eer, dat htJ - als enige uitzondering in het tribunaal - het vonnis niet heeft willen tekenen. daar op 28 juni wordt geopend. De kernreactor zelf wordt opgesteld in een ruimte, die in de rotsen is uitge houwen. Een apart gebouw, dat de tur bine en de generator bevat, wordt bui ten de rotsen opgetrokken. De reactor heeft een capaciteit van in totaal 95.000 kilowatt; hiervan zal 70.000 kilowatt worden benut voor het verwarmen van water, dat met een temperatuur van ongeveer 100°C aan de afnemers zal worden geleverd. De maximale elektri sche energie, die door de centrale zal kunnen worden opgewekt, zal 15.000 Kw bedragen. i Als brandstof wordt in de reactor j uraniumdioxyde gebruikt, terwijl zwaar I water als moderator en koelmiddel dienst doet. De brandstof zal in Zwe den worden bereid uit uranium, die in i Zweden zelf uit leisteen wordt gewon- 1 nen. Gisterochtend begon de voorver koop van kaarten voor het Holland Festival dat op 15 juni begint. In de nacht van donderdag op vrijdag hadden vete enthousiaste kunstlief hebbers zich reeds in de buurt van de loketten opgesteld om zeker te zijn van hun plaatsen. Een groep wachtenden voor de Stadsschouw burg te Amsterdam Ziehier enkele passages uit het offi ciële proces-verslag: Aanklager: U zegt dat „in toekomstige oorlogen soldaten een invasie zullen ple gen door met parachutes uit vliegtuigen te springen. Wilt u zo goed zijn te ont hullen, wie u deze ontstellende inlich tingen heeft verstrekt? Mitchell: Niemand versterkte mij die inlichtingen. Het ligt volkomen voor de hand voor ieder die ook maar enige kijk heeft op de toekomst. Aanklager: Gelooft u werkelijk, dat dit land kwetsbaar is tengevolge van luchtaanvallen? Mitchell: Ja, in de toekomst, die men kan zien aankomen. Aanklager: Kolonel Mitchel, hebt u LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren. Willempje. dr van J. ran der Lult en M. A. d-e Moolj. Ondertrouwd: S. Tjalama, 27 Jaar en A. Schneider .29 Jaar; J. Kerkhoven. 31 jaar en A .Bergers, 28 jaar; H. G. J. Hendvike 29 Jaar en C. M. Disseld'orp. 30 Jaar. Medische dienst De dienst wordt beide pinksterdagen waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070 OEGSTGEEST De dienst op 2de pdnksterd-ag in de Pauluskerk zal door „Radio Nederland Wereldomroep" worden uitgezonden. De heer B. van Luyn zal door zijn zang aan deze dienst meewerken. RONDRIT OUDEN VAN DAGEN In de vergadering van het Comité „Rondrit Ouden van Dagen", heerste een opgewekte stemming, want de ge houden collecte had een prachtig resul taat opgeleverd, hetgeen een bewijs is dat de burgerij aan diit jaarlijkse festijn voor de ouden van dagen meewerkt. Zij die 65 jaar of ouder zijn kunnen zich voor de rondrit op dinsdagmiddag 18 juni aanmelden bij mej. C Vrij, Ter- weeweg 62. Medische dienst De dienst wordt belde pinksterdagen waargenomen door dokter D Held, Marelaan 36. tel. 24649. VOORSCHOTEN MEDISCHE DIENST VOOR DE FEESTDAGEN De dienst der doktoren wordt voor spoedgevallen vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met de eerste pinksterdag waargenomen door dokter F J. M. To- nino. Voorstraat 23, telef. 2493 en ge durende de tweede pinksterdag door dokter Th. J Thies. Leidseweg 51, tel. no 2520 Voor wijkverpleegster: beide dagen Gezondheidscentrum, telef. 2177. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt 1ste pinksterdag waargenomen door de artsen De Haan en Oosterbaan, op 2de pinksterdag door de artsen Plink en De Neef WARMOND Medische dienst De dienst wordt zondag waargenomen door dokter Kwint, Sassenneim, en dokter Bots, Voorhout. enig idee van de wijdte van de oceaan? Mitchell: Ongeveer 3000 mijl. Aanklager: En de Stille Oceaan? Mitchell: Ik weet waar u op aan stuurt en ik verzeker u, dat het niet lang zal duren voordat vliegtuigen zonder tussenlanding beide oceanen over zullen vliegen. Aanklager: U zegt dat „vliegtuigen, (Van onze correspondent in Kopenhagen) „Als dat nu het financieel naar de kelder gewerkte land is, dan zou Ik toch wel willen, dat ons de zegeningen van een welvaart bespaard bleven", aldus zei onze Deense vriend en keek schalks over zijn bril naar de veie Iunchgasten, die zich met heerlijke visschotels en krachtig bier versterkten voor het werk van de rest van de dag. Ze genoten zichtbaar van al dat lekkers, converseerden en hadden pret. Wij leven in een gelukkig land, ging onze man voort. Dat Is al eeuwen zo. Van de ijstijd af tot de dag van heden toe is het niet anders geweest: wij behoe ven de netten maar uit te gooien en we halen de lekkerste vis op. We steken even de schop in de grond en er komt iets eetbaars uit. Onze koeien zijn stuk voor er I s,uk Pracht «emplaren. Waarom aouden we ons dos zorgen maken? Hij nam een stevige slok van zijn Tuborg en sloeg een meer ernstige toon aan. Waarom zou-- den wij niet lachen en blij zijn? Ons is zóveel gegevenDaar moeten wij dagelijks dankbaar en blij voor zijn. Dat mogen wij gerust tonen. En om meteen het bewqs te leveren legde hij een heerlijk stukje nieuwe haring op zijn tong, sloot even de ogen en toonde toen een gezicht, of hem een schoon engeltje had gezoend. Heerlijk, zeg, die jonge haringmoet je proeven. hij tevreden en bestelde nog een aquavit voor de oude prijs. „Zo lang ik me kan herinneren" aldus ging hij verder, „zitten we in de put. Steeds weer worden we ge waarschuwd. Onze kroon staat slecht maar met een slechte kroon kunnen onze boeren beter ex porteren. Nee ik ben econo misch niet onderlegd, maar ik weet wel, dat we die hele financiële scha de vlug kunnen goed maken, als we het enkele maanden iets zuiniger aan doen". stratosfeer zullen bestrijden". Hebt u er enig begrip van hoe snel 1000 mijl per uur is? Mitchell: Ja, natuurlijk. Aanklager: Weet u dat het sneller is dan de snelheid van het geluid? Mitchell: Ongeveer 250 mijl sneller dan de snelheid van het geluid. Vervolgens herinnerde de aanklager er Mitchell aan, dat hij een aanval op Pearl Harbor had voorspeld en dat hij in detail beschreven had, hoe die zou plaats vinden. Volgens de aanklager moest Mitchell dergelijke informaties wel krijgen „uit koffiedik" en hij vroeg met veel sarcasme: Zegt uw kristallen bal u ook, door wie die aanval onder nomen zal worden, kolonel? Mitchell: De aanval zal ondernomen worden door de Japanners VICE-VOORZITTER P.N.I. OVERLEDEN De vice-voorzitter van de P.N.I., Sar- mldi Mangoensarkoro, is op 53-jarige leeftijd in Djakarta overleden. Hij heeft een grote rol gespeeld bij de vorming van vele van de 17 regeringen, die Indonesië sedert de overdracht van de soevereiniteit in 1949 heeft gehad. Denen blijven opgewekt Niet voor iedereen is het paradijs zo nabij. Wij dachten aan de sensa tionele krantekoppen in Denemar ken: verbruiksbeperking - gedwon gen sparen - tabak en alcohol moe ten 100 miljoen aan belasting op brengen. Het waren de juist bekend gemaakte nieuwe maatregelen, die nodig zijn om uit de financiële put te geraken. Wat zou onze vriend daarvan zeggen? De mensen, die zuinig en gierig hebben geleefd, zullen nu wel spijt hebben, meende hij. Het scheen hem nog beter te smaken. Ik heb mijn borrel nog goedkoop gehad, zei Voortreffelijke prestaties; beroep op „goede bedoelingenvolkomen overbodig (Van onze Weense correspondent) Na zich drie maanden in Baden bij Wenen te hebben voorbereid is het grote Hongaarse orkest- in-ballingschap onder de naam „Philharmonia Hungarica" voor het eerst in de grote zaal van het „Konzerthaus" te Wenen opgetreden. Bij de beoor deling behoeft men geen beroep te doen op de goede bedoelingen of op de omstandigheid, dat deze kunstenaars vluchte lingen zijn, want hun pres taties zijn voortreffelijk. Het is een begaafd orkest, dat een homogeen geheel vormt en verre boven de jniddelmaat uitgaat, zodat men zich geen zorgen be hoeft te maken voor zijn toekomst. Als een bijzon derheid zij vermeld, dat een van de tien dames, die aan dit ensemble zijn ver bonden, de triangel en de kleine trom bedient. Zoals men had verwacht Is de kankkwaliteit van de vio len het mooist. Zij ver toont een geheel eigen ka rakter, vooral in het zachte zwaarmoedige en echt-Hongaarse vibrato. Ofschoon het orkest toe vallig tot stand is geko men en voor een groot ge deelte uit oudere en dus rasechte individualisten bestaat, weet de jonge en temperamentvolle dirigent Zoltan Rosnyay het goed te beheersen. Zijn inter pretatie verraadt ritmi sche tucht en zeer fijne dynamische schakeringen. Na de „Symfonie met de paukenslag" van Haydn kon het orkest zich losser en natuurlijker bewegen, toen het op eigen terrein kwam en kon laten horen hoe Hongaren Bartok's „Divertimento voor strij kers" en Kodaly's „Dan sen uit Galantha" opvat ten en uitvoeren. Een grote verrassing was daar bij t optreden van de ln Amerika levende Hon gaarse cellist Janos Star ker. Deze musiceert zo fascinerend en heeft ln Wenen zo diepe indruk gemaakt, dat hij al dade lijk voor een hele serie concerten werd uitgeno digd. De geestdrift van het talrijke publiek kende geen grenzen toen het or kest als bijgift de „Hon gaarse mars" van Berlioz tot tweemaal toe moest spelen. In het kader van het Weense Festival zal de „Philharmonia Hungari ca" meermalen optreden, eenmaal zelfs tezamen met Jehudi Menuhin. Daarna begint een tour nee door West-Europa met concerten in Spanje, Zü- rich en Luzern. Ook met Amsterdam heeft de lei ding onderhandelingen aangeknoopt, waar voor namelijk moderne Hon gaarse muziek ten gehore zal worden gebracht. De Denen aten. Dit gesprek met onze vriend leerde ons, dat de economische plannenmakers toch rekening moeten houden met de mentaliteit van een volk. De zwaartil lende Noren en de steeds met de natuur strijdende Nederlanders zien het leven van een heel andere kant. Ook de Zwe den hebben het tot voor twee generaties nog moeilijk gehad om iets uit de stenige bodem te halen. De Duitsers hadden een verleden dat voor een groot gedeelte uit oorlogen bestond. Maar de Denenaten. Waarschijnlijk hebben zij hierdoor ook meer weerstand om zware klappen te dragen- Wij zouden dit beeld kunnen verdui delijken met dat van een zakenman, die een kapitaal heeft verspeeld, 't Ging niet zoals ik heb gedacht, vertelde hij, maar het zijn gelukkig geen Rijksmid delen geweestik zal nu met wat anders moetep beginnen. Een andere zakenman heeft meer succes gehad en nodigde vijftig mede werkers en de echtgenoten voor een reis naar Mallorca uit. En toch ziet de bui tenlander naast de zich verwennende Denen (en de vele Zweden, die even naar Kopenhagen komen om boter en kaas in te slaan en iets van die levens vreugde op te vangen) de zorg van de regering. „Zeg me, hoeveel je verdient en ik zeg je, welke partij je steunt!", leerde ons een andere Deen, die niet aan een verkeerd idealisme gelooft en die het logisch vond, dat de sociaal democraten ondanks een verlies van drie zetels aan het bewind blijven. Man van formaat Zoals men weet is nu een coalitie tot stand gekomen tussen de socialisten (70 zetels, 39.4 procent), de radicaal-libera len (14, 7.8 procent) en het Rechtsver- bond (9, 5.3 procent). Hierdoor beschikt de regering over een meerderheid, het geen sinds 1940 niet meer is voorgeko men. In de oppositie zijn de liberalen (45 zetels, 25.1 procent) en de conservatie ven (30, 16.6 procent) alsmede de com munisten (6, 3.1 procent). De Duitse minderheidspartij (1, 0.4 procent) kan buiten beschouwing worden gelaten. Hiermede is dus eigenlijk bewezen, dat minister-president H. C., zoals hij in Denemarken en gedeeltelijk ook in Zweden wordt genoemd, te weten H. C. Hansen, een man van politiek formaat is. Hoe had hij anders een tegenstander wij denken aan het Rechtsverbond, dat de belasting wilde afschaffen, maar desondanks de nieuwe regeringsverkla ring met nieuwe hogere belasting onder tekende! tot vrienden kunnen ma ken? De politieke capaciteiten van de sociaal-democraat H. C. Hansen werden ons ook in diplomatieke kringen beves tigd. Hij is een man van formaat, zei ons een politiek tegenstander van hem. En wat belangrijker is: hij steunt de NAVO. Hansen denkt Europees. Een van de belangrijkste posten, die van minister van Defensie, is door zijn naam- en partijgenoot Poul Hansen bezet, die eveneens een pro-NAVO-man mag wor den genoemd. En daarmede was dus de garantie gegeven, dat de belangrijke be zuinigingen niet op het militaire bud get zouden drukken, maar wel op de andere posten. Er zijn nu andere drasti sche maatregelen te verwachten. Het gedwongen sparen is ingevoerd voor salarissen, die boven het gemiddelde liggen. Er zullen tal van maatregelen worden genomen om de deviezenmoei- lijkheden te overwinnen. Het sparen zal worden aangemoedigd. Onze Deense vriend vat al die nieuwe berichten samen door te zeggen, dat het nu niet meer de moeite waard is om meer dan een tienduizend gulden per jaar te verdienen. Als je ze cadeau krijgt zijn ze natuurlijk meegenomen, maar veel moeite behoef je er niet voor te doen. Een grote verandering van zijn levenswijze ziet hij niet gebeuren. En dus is hij even blij en opgewekt als te voren, zoals de velen, die wü op de dag van de regeringsverklaring pret zagen maken in het reusachtige Tivoli in Kopenhagen. Heesters speelt weer in een blijspel in Wenen (Van onze Weense oorrespondent) Jan Heesters heeft met groot succes zijn optreden in de operette „Hochzeits- nacht im Paradies" m het Weense Rai- mundtheater afgesloten. Deze operette mag dan geen groot kunstwerk zyn, het spel vertoonde zulke kwaliteiten, dat zelfs een serieus blad als „Die Presse" er nog in een overzicht op terugkwam en schreef: „Wie Heesters op het toneel of tn een operette heeft gezien, weet dat hij ons nog veel zal kunnen geven; in deze operette speelt hy op voortref felijke wijze een man, de nog voor een laatste keer vol berusting terugziet op de dwaasheden van zijn vrijgezellen tijd. Een tweede Heesters kennen wij niet". Intussen heeft Heesters een contract voor een blijspel afgesloten. Enkele ja ren geleden speelde hij namelijk even eens met succes de hoofdrol in „Het lied van de duif" van J. van Druten en nu zal hij in het aanstaande herfstsei zoen in het Franse blijspel „Mijn broer Jacques" optreden. De directie van het Volkstheater, dat bekend staat om de opvoering van goede volksstukken, heeft Heesters hiervoor weten te contracteren, doch dat wil niet zeggen, dat hij af scheid neemt van de operette. Zoals bekend, heeft zijn dochter Nicole drie jaar geleden met J. van Dreelen (Grimberg jr.) uitstekend gedeputeerd in „Gigi". Zij behoort tot het vaste en semble van het. Theater in Der Josef- stadt en treedt nu tijdens het Weense Festival met Ernst Deutsoh op in „Nathan der Weise".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7