Blokkering halve huurverhoging met 94 44 stemmen aangenomen Parachutist vond bij een sprong de dood WEERBERICHT Kabinetscrisis is van de baan Fa. D. KRET Zn. Zeven Franse soldaten omgekomen bij incidenten in Tunesië Schaduw over de Jubileum - ïlsy 96ste jaargang ZATERDAG 8 JUNI 1957 No. 29156 LEIDSCH DAGBLAD Directeurj J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; t 2.55 per maand; £.0 59 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Wat allang in de lucht hing Er kwam toch nog eve een spannend slot de VVD het amendement. De tegenstan ders van het amendement en minister Witte voerden aan dat juist bij bedrijfs panden het verschil tussen de huren van oude en nieuwe panden groter is dan bij woningen omdat nieuwe bedrijfspanden niet met subsidie worden gebouwd. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen tot verhoging van de „oude huren" met ingang van 1 augustus aanstaande met 25% nadat het amendement om de verhoging te beperken tot de helft, zonder blokkering, met 46 tegen 97 stemmen was verworpen. Het wetsont werp tot blokkering van de helft van de huurverhoging werd met 94 tegen 44 stemmen aangenomen. Vóór stemden socialisten en communisten en de grote meerderheid van de KVP, alsmede drie leden van de CHU, de heren Tilanus en Kikkert en jonkvrouwe Wttwaal van Stoetwegen. Tegen de blokkering stemden VVD, AR, de meeste leden van de CHU, de drie leden van de SGP en van de KVP, de heren Welter, Van Rjjckevorsel, Janssen, Visch, v. d. Weijden, Duynstee, Groen, Lucas en De Vreeze. Tot 1 januari 1967 moet de helft van de huurver hoging worden gestort op een grootboek voor de woningverbetering. Bij zitten en opstaan werd een amendement van de KVP aangenomen volgens hetwelk de geblokkeerde gelden uiterlijk 31 december 1970 moeten zijn uitbetaald. Alleen de P. v. d. A. en de CPN bleken tegen dit amendement te zijn. Het amendement om de niet-verplichte huurverhoging voor bedrijfspanden in ieder geval te beperken tot 15%, werd met 105 tegen 39 stemmen aangenomen. De stemmingen Het amendement, ingediend door de meeste leden van de CHU, om de huur verhoging te stellen op 12% (in plaats van 25%) kreeg de steun van de VVD, AR, SGP, CPN en de heren Duynstee en Welter van de KVP. Tegen deze halve ring van de huurverhoging stemden alle ©verige leden van de KVP, de gehele P. v. d. A.-fractie en van de CHU de heren Tilanus, Kikkert en jonkvrouwe Wttwaal van Stoetwegen. Het werd, zo als reeds gezegd, met 46 tegen 97 stem men verworpen. Economische hulp van Amerika voor Polen De Ver. Staten hebben gisteren be kend gemaakt, dat zij voor 95 miljoen dollar economische hulp aan Polen zul len verstrekken. De helft van deze hulp, waaronder overtollige landbouwwerktui gen en machines voor de mijnbouw val len, is terstond beschikbaar. Polen wenste voor aanzienlijk hogere bedragen Amerikaanse investeringsgoe deren te kopen, maar in deze grotere behoeften kan op het ogenblik niet wor den voorzien, aldus een officiële verkla ring over het resultaat der onderhande lingen. Voorts wordt medegedeeld, dat de on derhandelingen over de Amerikaanse ei gendommen in Polen begin 1958 in Warschau zullen worden geopend. Er is nog geen datum vastgesteld voor de onderhandelingen over het teruggeven van de vooroorlogse Poolse activa in de Ver. Staten, die volgens het Amerikaan- Se departement van Buitenlandse Za ken een waarde van nog geen twee mil joen dollar hebben. De Poolse regering heeft de wens te kennen gegeven meer landbouw- en andere produkten in de Ver. Staten te kopen onder leenover- eenkomsten of tegen betaling in Poolse valuta. De Ver. Staten zullen dit ver zoek bestuderen. Enkele buien De Bilt verwacht tot zondagavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien, plaatselijk vergezeld van onweer. Overwegens matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 17.55 uur; onder: 2.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.23 en 12.57 uur. Laagwater te 8.23 en 21.04 uur. (10/6 hoogwater te 1.22 en 13.52 uur; laagwater te 9.18 en 21.59 uur; 11/6 hoogwater te 2.11 en 14.40 uur; laagwa ter te 10.14 en 22.46 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (lngez. Med.-Adv.) LOODU1ETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge RUndük 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Tegen het amendement van de heer Bommer (P. v. d. A.) om de huurverho ging voor bedrijfspanden te beperken tot 15%, stemden alleen de meeste leden van de KVP en de heer Van Leeuwen als eenling van de VVD. Voor stemden alle overige leden van de VVD, alle leden van de P. v. d. A., AR. SGP, CHU en CPN en van de KVP de heren Weiter, Duynstee, Verhoeven, Groen, Fens, Koersen, J. M. Peters en mej. Nolte. Het amendement werd aldus met 105 tegen 39 stemmen aangenomen. De genoemde KVP'ers overwogen bij het uitbrengen van hun stem dat de middenstanders in bedrijfspanden toch al zwaarder worden belast door de loon- compensatie en de dit jaar ingevoerde ouderdomspremie. Bovendien komen in bedrijfspanden de kosten van onderhoud en verbetering in de regel voor rekening van de huurder. Uit sociale overwegingen wilden de genoemde KVP'ers daarom het amendement steunen ter verlichting van de lasten van de sociaal zwakste groep. Op die gronden steunden ook AR en de grootste mogelijke meerderheid van Slot op pag. 2 Directeur Eteisk Negara acEigehcuden De directeur van de Bank Negara in Djakarta, de heer A. Karim. is volgens eep mededeling van het militaire com mando te Djakarta aangehouden. De woordvoerder van het commando weigerde de redenen van de arrestatie mede te delen. Ook Prinses Irene komt near de Ilsy (Van onze Haagse redactie) In tegenstelling tot het aanvanke lijke plan zal ook H.K.H. Prinses Irene de Ilsy te Rijswijk op Tweede Pinksterdag bezoeken. H. M. de Ko ningin zal nu dus vergezeld zijn door haar vier dochters. Oorspronkelijk was bekend geworden, dat Prinses Irene, vanwege het feit, dat zij binnenkort eindexamen moet doen, de luchtvaart- schouw boven Ypenburg niet zou bij wonen. Vier bloemenmeisjes, Mannie Verheul, Gertrude Bremer, Nettekc den Toom en Jeannelies van der Kaay zullen de Koningin bloemen mogen aanbieden. Bloedige hotsing hij Franse poging om wegversperring bij Kettana te passeren In het gebied van Gabes in het zuidoosten van Tunesië hebben zich gisteren vijf incidenten voorgedaan, waarbij zeven Franse soldaten om het leven zijn ge komen, aldus hebben functionarissen van de Franse ambassade in Tunis bekend gemaakt. Drie incidenten deden zich voor in Gabes. Bij het passeren van een Tunesische kazerne in die plaats werden vrijdagochtend, kort na elkaar, een Franse militaire vrachtauto, een jeep en een autobus met gezinsleden van Franse militairen door Tunesiërs beschoten. De bestuurder van de jeep kwam om het leven. Het vierde incident deed zich voor bij Kettana, 15 km. ten zuiden van Gabes, waar twee Franse vrachtauto's door een groep Tunesische militairen en burgers beschoten werden. Hier kwamen zes Franse soldaten om het leven. Twee Fransen werden ernstig gewond. Bij het vijfde incident, eveneens ten zuiden van Gabes, werden twee Franse auto's bij een Tunesische wegversperring tot staan gebracht. Ook hier werden schoten gewisseld. (Van onze Haagse redactie) Bij het demonstreren van een zogenaamde vrije val is gistermiddag op het vliegveld Ypenburg te Rijswijk (Z.-H.) een parachutespringer, de 37-jarige H. de Rooy, om het leven gekomen. De heer De Rooy was gehuwd, maar had geen kinderen. Hij was bouwkundig opzichter bij de PTT in Den Haag, waar hij ook woonde. Valscherm ging te laat open De sprong was bedoeld als een demon stratie in het kader van een voorschouw voor de Ilsy, de internationale lucht vaartshow, die pinkstermaandag op Ypenburg zal worden gehouden. Een groot aantal journalisten en enkele an dere genodigden stonden aan de rand van het vliegveld te kijken naar enkele voorproefjes voor deze show, bestaande uit het voorvliegen van een aantal vliegtuigen en enkele stuntdemonstra ties met straaljagerformaties. Om ongeveer half vier steeg chef instructeur J. van Persie van de Natio- De vice-president van Liberia W. R' Tolbert vertoeft momenteel voor een kort bezoek in ons land. Gisteren werd hem in het Kar haus te Scheveningen een lunch aangeboden door de gezant van Liberia. Na de lunch had de heer Tolbert een gesprek met de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. H. A. Luns. nale Luchtvaartschool te Rotterdam van Ypenburg op in een „Tiger Moth" met aan boord de heer H. de Rooy. Terwijl enkele andere vliegtuigen de schouw boven het vliegveld voortzetten, klom dit kleine toestelletje naar een hoogte van 2100 meter. Boven het vliegveld aangekomen werkte de parachutesprin ger zich uit zijn zetel op en sprong overboord. Een wit krijtspoor gaf de loop van zijn val aan. Tevoren had hij aangekondigd, dat hij 35 tot 40 seconden zou wachten alvorens zijn parachute open te trekken, maar tot ontzetting van de toeschouwers, die hem steeds sneller en sneller zagen vallen, gebeurde er niets. Toen de springer de aarde naar schatting tot op 40 meter was genaderd verscheen eindelijk boven hem het lood- parachuutje, dat het grote valscherm uit zijn foudraal moet trekken. Inder daad kwam dit valscherm daarna on middellijk naar buiten, doch toen was het reeds te laat. Val van 57 secenden Als een jakkei flakkerde het witte doek nog even rechtstandig omhoog, maar voor de parachute volledig ivas ontplooid, sloeg de parachutist te gen de grond. Hij moet op slag zijn gedood. De stopwatch, die de para chutist bij zich droeggaf aan, dat de val 57 seconden had geduurd. Omtrent de oorzaak van het onge luk is nog niets te zeggen. De heer De Rooy had, zoals gebruikelijk, twee parachutes om, een op de rug en een op de borst. Normaal wordt de rugparachute gebruikt, doch deze leek nu onaangeroerd. De parachu te, die de toeschouioers nog zagen opengaan, was de borstparachute. De heer De Rooy was een van de meest ervaren parachutisten, die ons land rijk is. Hij kreeg zijn opleiding als zodanig destijds in Indonesië, waar de militaire luchtvaart aldaar, in tegen stelling tot de Koninklijke Luchtmacht in ons land, wel een parachutistenkorps rijk was. Vele van deze parachutisten kwamen na de souvereiniteitsoverdracht of na hun demobilisatie naar Nederland, waar zij zich verenigden in de Eerste Nederlandse Parachutisten Club, ten einde het springen, dat voor hen een hobby was geworden, als amateurs te kunnen blijven voortzetten. Ook de heer De Rooy was van deze club een voor aanstaand lid. Hier, zowel als in Indo nesië, heeft hij ontelbare sprongen uit gevoerd. De langste vrije val, die hij ooit maakte, duurde 60 seconden. Nog nooit zó ernstig! „In de negen jaren van het bestaan van de ENPC heeft zich nog nooit een dergelijk ernstig ongeval voorgedaan", zo verklaarde de voorzitter van de club, overste W. D. H. Eekhout, kort na het gebeurde. De heer C. Kolff, voorzitter van de KNVVL, welke vereniging deze Ilsy organiseert ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, gaf uitdrukking aan het diepe leedwezen van het bestuur. Uiteraard werpt dit dodelijke onge val een zware schaduw over de jubi- leum-Ilsy, maar hij kon niet zeggen of er enig programma-onderdeel zal wor den afgelast. ,Of de demonstraties van de vrije val op tweede pinksterdag door zullen gaan, hangt af van de vijf springers, die haar zullen uitvoeren", zo ver klaarde hij. „Wü laten de beslissing hieromtrent over aan de kameraden T>o Rooy". Razzia onder Algerijnen in Frankrijk wordt voortgezet De Tunesische staatssecretaris voor Voorlichting heeft op een persconferen tie verklaard, dat het incident bij Ket tana ontstond toen een Franse vracht- dagen met munitie trachtte een Tune sische wegversperring te passeren. De Franse militairen op de vrachtauto had den het eerst geschoten en er waren veel gewonden aan Tunesische zijde gevallen. De Tunesische autoriteiten hadden de Fransen vooraf gewaarschuwd, dat al leen auto's met levensmiddelen mochten passeren. De staatssecretaris zei, dat alle incidenten aan de Fransen te wijten waren, omdat deze steeds het eerst het vuur geopend hadden. Meer dan 200 doden door aanslagen in Frankrijk De razzia's onder Noordafrikanen in Frankrijk zullen voortgezet worden tot „alle gevaarlijke figuren die voor de Algerijnse opstandelingen in Frankrijk terreur uitoefenen" zjjn opgepakt, zo heeft de Franse minister van Binnen landse Zaken, Gilbert Jules, gisteren in Parijs bekendgemaakt. In de afgelopen 24 uur zijn 218 Noord- Afrikanen aangehouden. Velen van hen staan op de lijst van gezochte personen, die Franse autoriteiten in Algerije heb ben opgesteld; deze verdachten zullen voor verhoor naar Algerije gezonden worden. In de afgelopen 17 maanden hebben Noordafrikaanse verzetslieden in Frank rijk 208 mensen vermoord en 1951 ge wond. Zij pleegden 134 aanvallen op bars en hotels. Men gelooft, dat ongeveer een derde deel van deze aanslagen toege schreven moet worden aan onderlinge strijd tussen organisaties van opstande lingen. De meeste aanslagen werden ge pleegd op Mohammedanen, die gewei gerd hadden geld te geven voor het verzet in Algerije. De politie gelooft, dat er ondanks de grootscheepse razzia's nog enige duizen den actieve leden van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront in Parijs ver toeven, streng georganiseerd in cellen van slechts drie man. Afrikaanse vijfling is gisteren overleden In het ziekenhuis te Mozambique (Portugees Oost-Afrika) zijn gisteren kort na elkaar de vijf kinderen die donderdag voortijdig als vijfling door een vrouw van de Chopi-stam ter wereld gebracht werden, overleden. De geneesheer-directeur van het zie kenhuis, dr, Antonio Moreira, ver klaarde, dat de vijfling „nooit een kans heeftg ehad om in leven te blijven". Zij hadden, zo verklaarde de arts, geen weerstandsvermogen. Desondanks heb ben artsen en verpleegsters van het zieken huis In Villa de Joao Belo 24 uur lang voor het leven van de kinderen ge vochten. De kinderen waren onder een zuurstoftent gebracht. De moeder van de kinderen, 30 jaar oud. was door de geboorte zeer vermoeid en had een bloedtransfusie moeten ont vangen. Zij toonde weinig belangstel ling voor haar kinderen. Eerder had zij, zoals gemeld, een tweeling, een drieling en een vierling ter wereld gebracht, maar op een meis je na waren al deze kinderen overleden, aldus meldt het Amerikaanse pers- buren" TJnited Press. Het tehuis voor gepensioneerde onderwijzers Sonnenbergte Oos terbeek dat dinsdag aanstaande officieel zal worden geopend. Stassen enkele dagen naar Amerika De Amerikaanse afgevaardigde naar de Londense ontwapeningsbesprekingen, Harold Stassen, is vandaag naar Wash ington gevlogen. Hij zal dinsdag naar Londen terugkeren. Hij wil de promotie van zijn zoon aan de universiteit van Virginia bijwonen en van de gelegenheid gebruik maken om met president Eisen hower nader overleg te plegen over de ontwapeningskwestie. Stassen had aan vankelijk reeds gisteren uit Londen wil len vertrekken, doch op het laatste ogenblik heeft hij zijn reis uitgesteld wegens de drukke werkzaamheden en het „voortdurende overleg" in Londen, aldus deelde een Amerikaanse woord voerder in Londen mede. Men verwacht, dat de Amerikaanse voorstellen voor gedeeltelijke ontwape ning niet voor 17 juni in de subcom missie voor de ontwapening zullen wor den ingediend. De Amerikaanse plannen worden nog door de NAVO-raad in Parijs bestudeerd en ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die in Karatsji de conferentie van het Verdrag van Bagdad heeft bijgewoond, zal ze eerst moeten bestuderen. Het eerstvolgend nummer van ons Blad verschijnt op dinsdag 11 juni a.s. Onze kantoren zullen op beide pinksterdagen gesloten zijn. Compensatie 3% Voor uitkeringen, renten en kinderbijslagen In een vijftal bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen wordt voor gesteld, ter compensatie van de huur verhoging, met 3% te verhogen de uitkeringen ingevolge de ongevallen wet, de land- en tuinbouw ongeval lenwet en de zee-ongevallenwet met de daarop verleende bijslagen, de in- validiteits- en weduwenrenten inge- volgen de invaliditeitswet met de daarop verleende toeslagen, en de kinderbijslagen ingevolge de kinder bijslagwet, de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen- rentetrekkers en de noodwet kinder bijslag kleine zelfstandigen. De kosten worden geraamd voor wat de ongevallenuitkeringen betreft op f. 500.000 voor 1957 en f. 1.000.000 voor 1958. Invaliditeitswet: f.6 90.000 voor 1957 en f. 1.600.000 voor 1958. Kinder bijslagwet: f. 13.500.000 per jaar. Kin derbijslagwet voor invaliditeits-, ouder doms- en wezenrentetrekkers: f800.000 per jaar. Noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen: f. 180.000 per jaar. De kinderbijslagen worden gebracht: voor het eerste kind van 56 op 58 cent, voor het tweede en derde kind van 63 op 65 cent, voor het vierde en vijfde kind van 88 op 91, voor het zesde en volgende kinderen van 99 op 102 cent per dag. Voorgesteld wordt de verhoging van deze kinderbijslagen op 1 juli te doen ingaan. Verder wordt voorgesteld, met het oog op de loonsverhoging, die op 1 augustus zal ingaan en de thans voor gestelde verhoging van de kinderbij slag, het bedrag, dat in een kwartaal gemiddeld per dag moet worden ver- kunnen ontvangen, te verhogen van f. 5.40 tot f. 5.60. Socialisten steunen Bourgès-Maunoury De socialisten hebben besloten deel te nemen aan een regering van Bourgès- Maunoury. De stemverhouding was 51 tegen 33. Het besluit werd genomen door het dagelijks bestuur en de so cialistische fractie. In politieke kringen te Parijs werd dit besluit opgevat als de eerste grote stap in de richting van de oplossing van de kabinetscrisis en als een persoonlijke triomf voor Bour gès-Maunoury. Verwacht wordt, dat de 42-jarige ra dicale leider zal trachten een kabinet samen te stellen van radicalen, socia listen, volksrepublikeinen en andere middengroepen, maar zonder de conser vatieven, die, door tegen de belasting voorstellen van de regering-Mollet te stemmen, het vorige kabinet hebben la ten vallen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1