jruit tel la AMERIKA STREEFT NAAR EEN WEZENLIJKE ONTSPANNING Aan „zwartkijkers" heb je niets..,. D SPORTWAGEN- H1 D' Over één ding is men het vrijwel algemeen eens: Moskou wil suprematie van communisme Eisenhower doet het mogelijke Het standpunt van de nuchteren (Radford) lïïi ZANDVOORT U proeft het fruit er bovenuitl M WASMACHINES GASFORNUIZEN 96ste jaargang Vrijdag 7 juni 1957 Derde blad no. 29155 (Van onze correspondent in Washington) Niet alleen de Amerikaanse regering» ook het Amerikaanse volk Is verdeeld geweest over de vraag: „Moeten wij op dit moment met de Russen een overeenkomst aangaan» die men als een eerste stap zou kunnen kenschetsen in de richting van ontwapening?" Eisenhower in eigen persoon heeft op 25 mei de knoop doorgehakt en besloten, dat Stassen terug zou gaan naar de ontwapenings-conferentie te Londen met de opdracht zo mogelijk een beperkte overeenkomst met de Rus sen af te sluiten. Voordat deze beslissing op het hoogste niveau was genonien, kwa men de meningsverschillen in de regering en onder het volk in wezen op hetzelfde neer. Overigens dient geconstateerd te worden, dat men het in Amerika over één ding nagenoeg unaniem eens is: men is er namelijk van overtuigd dat de regering van de Sovjet-Unie in alle omstandigheden en met alle middelen die in een gegeven periode kun nen dienen, blijft streven naar uitbreiding van het communisme in de wereld en dus naar uitbreiding van de eigen macht. Of de leiders in het Kremlin glimlachen of dreigen, of zij ontwapeningsvoorstellen doen of boeman spelen, al hun acties zijn er op gericht het kapitalistische systeem te verzwakken en de kansen voor het communisme te ver beteren. Waarom - zo kan men zich afvragen - zijn de Amerikanen dan toch nog verdeeld in hun reactie ten aanzien van de Sovjetrussische voorstellen? Als vrij wel ieder het er over eens is, dat de Russen met al him voorstellen alleen maar hun eigen belang nastreven, waar om wijst men die proposities dan niet zonder meer van de hand? Het antwoord kan kort zijn: omdat sommigen niet. doch anderen wèl van mening zijn, dat een overeenkomst met de Russen - wat ook de Russische be doeling is - kan leiden tot een ont spanning en tot een wezenlijke tege moetkoming van Russische zijde. Mannen als admiraal Radford. Sena tor Knowland en velen, die zich laten voorstaan op hun nuchtere kijk. rede neren ongeveer als volgt. Kennelijk zijn de Russen thans in een militair wat ongunstige positie. De raket-projectie len voor middelbare afstand (ongeveer 1500 mijl) zullen door Amerika binnen afzienbare tijd in gebruik kunnen wor den genomen en - ook al zullen de Rus sen dit strijdmiddel eveneens ter be schikking hebben - deze wapenen kun nen zij niet gebruiken tegen de Ver. Staten, terwijl Amerika - van zijn bases betrekkelijk dicht in de buurt van de Sovjet-Unie, eventueel wèl over die pro- jectielen (voorzien van atocanlading) zou kunnen beschikken. Eisenhower bezorgd Het evenwicht zal pas weer worden hersteld als de twee wereldmachten bei den de beschikking zullen hebben over het superwapen: het raketprojectiel, dat van werelddeel naar werelddeel geslin gerd zal kunnen worden. Zover is het nog niet. doch ook die tijd is in zicht. Het ligt voor de hand. zo zeggen de sceptici, dat de Russen, alvorens zij het superwapen bezitten, de spanning in de wereld niet op de spits willen drijven. Zij zullen er de voorkeur aan geven, de wereld in slaap te sussen en de indruk te wekken, dat de internationale span ningen aan het afnemen zijn. Zij zullen daarom bereid zijn akkoorden aan te gaan. die op een begin van ontwapening gelijken, terwijl de bewapeningsrace in feite fel wordt voortgezet De groep Amerikanen, die aldus rede neert, is niet onaanzienlijk. Zij is echter in de minderheid en - onder leiding van Eisenhower - heeft Amerika besloten een koers te volgen, die wel van voorzichtigheid getuigt, doch die men zeker niet als schamper, sceptisch of zuiver wantrouwend kan kenschetsen. Wanneer men Eisenhower over dit onderwerp hoort spreken, is er geen misverstand mogelijk over zijn bezorgd heid. Hij zou het wellicht als het groot ste succes van zijn tweede termijn be schouwen. indien hij erin zou slagen, een positieve bijdrage te leveren tot ontspanning in de wereld. Hij ziet na melijk de toekomst uitermate somber in, wanneer de huidige bewapenings wedloop, die kan leiden tot massale, wederzijdse verdelging, straf wordt voortgezet. Drie atoomnaties Zijn ervaringen met de communisten hebben hem waarlijk wel voorzichtig gemaakt, doch hij is er heilig van over tuigd, dat men - gezien het gevaar dat de wereld bedreigt - geen kans mag verzuimen, die tot een zekere ontspan ning zou kunnen leiden. Eerst wanneer die ontspanning zou intreden, hopen mannen als Eisenhower en Stassen dat de Russen bereid zullen zijn tot werke lijke concessies ten bate van de wereld vrede. Vooral de intellectuelen in Ame- r.ka (doorgaans het meest progressieve deel der natie), zijn het met deze offi ciële regeringskoers eens. Twee van de opdrachten, die Stassen heeft meegekregen naar Londen, zijn extra-interessant. Men heeft reeds ver- n men. dat Amerika er de voorkeur aan zou geven, dat de fabricage van atoom wapenen in handen zou blijven van de Ver. Staten. Engeland en de Sovjet- Unie. Toen dit Amerikaanse streven be kend werd, vroeg men zich in Washing ton terstond af. hoe dit doel effectief zou kunnen worden verwezenlijkt. Een belangrijk buitenlands waarne mer opperde de volgende, interessante veronderstelling: geen staat, zo betoog de hij, kan tot de ontwikkeling van atoomwapenen komen zonder dat er proef-explosies plaats vinden. Indien men er nu toe zou kunnen besluiten, zij het slechts voor een bepaalde termijn, in het geheel geen proefexplosies meer te houden in de wereld, dan zou dit au tomatisch tot gevolg hebben, dat er geen nieuwe „atoom-mogendheid" meer bij kwam in de wereld. De suggestie is daarom een overweging waard, omdat het op een andere manier heel moeilijk zal zijn aan „vierden" en „vijfden" te verbieden atoomwapenen te ontwikke len. Genoemde opdracht aan Stassen is interessant, maar men mag in de hui dige omstandigheden niet al te veel suc ces voor dit Amerikaanse streven ver wachten. Twee inspectieplannen Enigszins anders staat het met de po ging om tot een overeenkomst te gera ken over zogenaamde inspectie-gebie den. over streken dus. waarboven Oost en West inspectievluchten zouden mo gen maken en waar - op de grond - op bepaalde punten controle-posten zouden mogen worden gevestigd. Te Washing ton zijn diverse plannen besproken: aanvankelijk heeft men, zoals reeds werd gemeld, aandacht gewijd aan een inspectiegebied in Europa. Men heeft dit plan niet laten varen, doch gezien de op handen zijnde verkiezingen in Duitsland, gezien ook de speciale status van Oostenrijk en Zwitserland, lijkt het niet eenvoudig om een overeenstem ming te bereiken over dat inspectiege bied. Ietwat eenvoudiger zou het zijn, het eerste inspectieterrein te scheppen in de Poolstreken. Men heeft er wel over gedacht om - indien alles naar wens zou gaan - dergelijke gebieden in etap pen in te stellen en aldus de wereld open te leggen voor inspectie, zoals men een appel schilt: eerst een kring rond de Noordpool, dan lager, dan weer la ger enz. Oostenrijk als voorbeeld De eerste etappe - waar ook gecreëerd - zou in feite wellicht niet al te veel betekenen. Doch, zoals gezegd, de be doeling van deze tactiek is vooral om een sfeer te scheppen, waarin wellicht een wezenlijke concessie van de Russen kan worden verkregen. Vraagt men: „Zijn de Russen ooit be reid geweest tot het toegeven van iets substantieels?", dan krijgt men tot ant woord: „Denk aan Oostenrijk". En in derdaad kon men - toen de Russen zich terugtrokken uit dat land - weinig Rus sisch eigenbelang als motivering ont dekken. En tijdens de revolutie in Hon garije hebben de Russen het waar schijnlijk wel betreurd geen troepen meer te hebben gehad in het oosten van Oostenrijk Wat de Russen wellicht hebben be oogd met de neutralisering van Oosten rijk. is het scheppen van een precedent, het stellen van een voorbeeld. Zouden - zo konden zij denken - nu ook de Duit sers niet iets gaan voelen voor een sta tus als die van Oostenrijk? Concessie van Moskou Met. het noemen van ae woorden Duitsland en „neutralisering" raakt men aan essentiële risico's van de hui dige ontwikkeling. Aan risoco's voor de Russen, maar ook aan risico's voor het Westen. Het moet nog altijd voor de Russen aantrekkelijk schijnen een Duitsland te scheppen, dat eventueel een politieleger heeft, maar dat toch niet is verbonden met het machtige militaire apparaat van de NAVO. Zulk een Duitsland zou natuurlijk een verenigd Duitsland moeten zijn. Dat is uiteraard een grote concessie voor de Russen. Want, zoals Hongarije explodeerde na de neutralisering van Oostenrijk, zou Polen gemakkelijk kunnen exploderen na de neutralisering van Duitsland en de daaraan verbonden terugtrekking van Russische troepen. Doch ook voor het Westen zou de neutralisering van Duitsland grote risico's met zich bren gen. Zonder Duitsland heeft de NAVO- verdediging geen diepte, zonder Duits land kan men de defensie van Europa door Amerika misschien wel afschrij- Tweeling, drieling, vierling en nu ook nog 'n vijfling Een Afrikaanse vrouw heeft donderdag in een ziekenhuis te Vila de Joao Belo in Portugees Oost-Afrika het leven ge schonken aan een vijfling. De kinderen, vier jongens en een meisje, zijn tot heden goed gezond. De moeder, Selina Covane, kreeg drie jaar geleden een tweeling. Het jaar daarop schonk zij het leven aan een vierling. Deze negen kinderen zijn allen in leven gebleven. Het ziekenhuis van Vila de Joao Belo werd belegeerd door bijna alle inwoners van de plaats, die moeder en kinderen wilden zien. venDit nu is het dramatische van de huidige situatie. De Amerikanen kunnen redeneren: „Als wij na ont spanning te hebben bereikt de Rus sen nu maar eens zo ver kregen, dat zij Oost-Duitsland ontruimden, dan zou hun macht in een semi-satelliet als Polen wel gaan tanen Dagen van tweestrijd Doch evengoed kunnen de Russen redeneren: „Indien wij de Amerikanen weg krijgen uit Duitsland, dan. is het in feite met de NAVO gedaan en dan krijgen wij West-Europa er wel onder met economische flirt en met atomisch gedreig Deze risico's staan nog niet op het spel in de eerste fase van een eventueel compromis tussen Oost en West, doch bij de tweede fase komen zij aan de orde. Vandaar dat men het zich heel wel kan voorstellen, dat Amerika een tiental dagen van tweestrijd heeft door gemaakt, alvorens aan de eerste fase te te beginnen. En ook thans is men er nog niet unaniem van overtuigd, dat Stassen de juiste opdracht voor Londen heeft gekregen. Eisenhower en zijn medestanders be togen evenwel: wjj moeten alles doen wat in ons vermogen is om de wereld voor ondergang te behoeden en met de Russen is op dit moment alleen maar te onderhandelen over wat officieel nog altijd „ontwapening" heet, doch wat in feite neerkomt op het zoeken naar een ontspanning en een evenwicht, dat meer rust en vrede garandeert, dan waar de wereld thans op kan hopen. sWERELDS SNELSTE AUTOMOBIELEN RIJDEN IN DE-NATIONALE Ie Pinksterdag 9 juni aanv.13 uur off.training zaterdag 8 juni (10-17uJ Org. Ned. Autórensport Vereniging Trakteer Uw kinderen en Uzelf op het nieuwe heerlijk friese snoepje Van MelLe Fruit tella'» de zachte fruitcarréVin het „vierkante rolletje". Jong en oud zeggen van „IH1" i- Mmm... Prinses Margriet opent schippersschool te Zwolle Prinses Margriet zal in Zwolle de naar haar genoemde schippersschool, die is ondergebracht in een gedeelte van de Marnixschool aan de Westerlaan, offi cieel openen. Naar alle waarschijnlijk heid gebeurt dit zaterdag 22 juni. Te voren zal de Prinses het internaatschip voor schipperskinderen, dat bij de Turf markt in het Almelose Kanaal ligt en dat eveneens haar naam draagt, bezichtigen. w ES morgens, als de man nen aan het werk en de kinderen naar school zijn, is er voor de vrouwen van alles en nog wat te beredderen. Of dacht U, dat een huishouden zo maar vanzelf loopt? Er komt zo veel kijken, dat alleen de effi ciënte huisvrouw de zaken op orde kan houden, voaral als er nog kinderen zijn. die net als jonge spreeuwen kwetterend de monden open houden en, omdat ze nog niet aan een vermage ringskuur denken, het leven van de vrolijke kant bezien en naar binnen halen, wat er binnen te halen valt. Dat moet dan iedere morgen in huis gedragen worden en er is dus niemand, die het moeder de vrouw" kwalijk neemt, wan neer ze op haar dagelijkse bood- schappen-wandeling nog even graag een praatje maakt, omdat er altijd nieuwtjes zijn, die ze met een vriendin wil uitwisselen ZO ziet de geïnteresseerde voorbijganger dus 's mor gens heel wat charmante en gracieuze wezentjes met de boodschappentas op weg. niet alleen om de winkelier plezier te doen, maar omdat de zaak drijvende moet blijven en de kwetterende spreeuwen thuis krijgen, wat hun toekomt, met vader spreeuw niet te vergeten. Als die niet genoeg brandstof heeft, gaat de kachel uit en wordt het een dooie boel. De mannen moeten dus be slist niet denken: nu, die némen het er van, als wy aan het ploe teren zijn," maar hun vrouwen ook haar dagelijks babbeltje gunnen: dat komt hunzelf per slot óók ten goede. Een huisvrouw die niet een gezellig „kletsje maken kan wordt humeurig en is beslist niet tegen haar taak opgewas sen. Altijd tussen de waslijnen in lopen, de vuile borden wassen of het koper poetsen is ook niet alles. Nu slechts nog weinigen zich een hulp kunnen veroor loven, moej er toch iets anders tegenover staan. Misschien zélfs nog met een vriendin een kopje koffie drin ken! Neemt de man op tijd ook niet een opkikkertje, om het leven van de blijde kant te be zien? Da&r gaat.het per slot om: zwartkijkers heeft liever nie mand in huis. Hoe moeilijk en hard het leven dikwijls ook mag zijn FANTASIO Foto: Will Elselln, Rijswijk Toezicht eindexamens Gymnasia In het Staatsblad is gepubliceerd het K. B. tot wijziging van het K.B. van 30 april 1906 tot vaststelling van regelen voor de uitoefening van het toezicht van de gecommitteerde of de gecommitteer den bij de eindexamens der gymnasia met zesjarige cursus, bedoeld in de arti kelen 11 en 157 der Hoger Onderwijswet. Bij deze wijziging vervalt de bepa ling, dat de gecommitteerden het schrif telijk werk nazien op de dagen van het mondeling examen. Inplaats daarvan is het voorschrift opgenomen, dat ook voor komt in de eindexamenregelingen voor de middelbare dagscholen, dat het schrif telijk werk zo spoedig mogelijk na het schriftelijk examen ter correctie aan de gecommitteerden moet worden toegezon den. Voorts is eeh, tot dusverre ontbre kende, bepaling opgenomen, die tot doel heeft een wettelijke basis te geven aan de toekenning van reis- en verblijfkos ten, benevens vacatiegelden, aan de ge- committeerden by de eindexamens der Gymnasia, zoals deze reeds bestaat voor de deskundigen bij de eindexamens der Hogere Burgerscholen en de gecommit teerden bij de eindexamens der Middel bare Scholen voor Meisjes. ET houdt een mens een paar minuten op, maar dat moet er toch af kun nen. anders is het een onge zellige boel: je kunt niet eeu wig staan afwassen of bedden opmaken, of met de stofzuiger bezig zijn. En bovendien: is er niet de zon en zyn er niet de bloemen, waar je toch ook van profiteren moet? Je wilt bovendien horen waar dat schattige jurkje goed en goedkoop is. De een weet al tijd méér of iets anders dan de ander, waar je je voordeel mee kunt doen. Want heus, zó een voudig is het niet. om er netjes uit te zien en tóch met het huis houdgeld uit te komen, zonder dat de kinderen er aan tekort schieten. k US valt er altijd wat te bedisselen, niet hoogdra vend, niet cultureel, niet wetenschappelijk. O nee: 't gaat meestal over de doodeenvoudige dingen van de dag. want een huisvrouw moet wel over een sterke energie be schikken, om zich nog aan een speciale studie te wijden. Het zijn dan ook de uitzon deringen, die deze regel bevesti gen. Het is misschien een héél conservatieve stelling, maar ze doet in'het algemeen beter zich overdag op 't huishouden in te stellen. 's Avonds, wanneer alles aan kant is. schiet er altijd nog wel tijd over voor het geeste lijke peil. Iedere vrouw wil im mers gelukkig tegenwoor dig ook op dat gebied voor „vol" aangezien worden. En al even gelukkig! achterlijke „doet jes" zijn nog maar met een lan taarntje te vinden! A. ZWART HOOIGRACHT 18 TEL 23951 LEIDËN Gemeentecongres te Den Haag GROTE BELANGSTELLING. Voor het Internationale Gemeente congres, dat van 12 tot en met 18 juni in Den Haag wordt gehouden, hebben zich 672 personen uit 34 landen opge geven. Onder hen bevinden zich o.a. 187 burgemeesters, 82 wethouders, 33 gemeentesecretarissen en 55 raadslieden. Tot de deelnemende burgemeesters be horen die van Londen, Keulen, Ham burg, Frankfort, Stuttgart, Darmstadt, Montreal en Genua. Amerikaanse sergeant wordt niet uitgeleverd Een Amerikaanse federale rechter heeft gisteren een bevel ondertekend, volgens hetwelk de Amerikaanse sergeant Girard, die ervan wordt beschuldigd dat hij in Japan een Japanse vrouw heeft doodge schoten toen hij bij een militair terrein op wacht stond, niet aan de Japanse autoriteiten zal worden uitgeleverd voor dat de rechter nieuwe argumenten heeft onderzocht. Uit naam van de broer van Girard hebben 'twee advocaten een verzoekschrift ingediend met de bedoeling een proces door een Japans gerechtshof te voorko men. Girard zal nu dinsdag verhoord worden door Amerikaanse autoriteiten. De Republikein Ernest Wharton heeft bij het Hüis van Afgevaardigden een resolutie ingediend, welke beoogt te ver hinderen, dat vreemde landen jurisdic tie hebben over Amerikaanse strijd krachten, die op hun grondgebied zyn gelegerd. Hoge Egyptische boete voor de K.L.M.? Een Egyptisch Gerechtshof heeft de KLM veroordeeld tot betaling van 23.000 Egyptische ponden (f 218.000) aan de nabestaanden van twee Egyp tenaren die zijn omgekomen by het ngeluk van een Constellation van de i\LM by Bari in 1949. De uitspraak is niet in overeenstem ming met de conventie van Warschau waarin is bepaald, dat in een dergelijk geval de schadevergoeding een bedra- van ongeveer f 30.000 niet mag over- r schryden. Het Hof voerde echter aan. I dat Egypte de conventie nog niet had i ondertekend, toen het ongeluk ge- J schiedde. a I De vertegenwoordiger van de KLM tr I Caïro heeft gisteren meegedeeld, dat h f I nog niet officieel van het arrest in k-- nis is gesteld.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9