De blokkering vervangt de normale concurrentie-prikkel van eertijds Zij zal schatkist niets kosten on tegemoet met Panama voor het wegverkeer weg te werken? Dief gaf zich voor ouderling uit om in kerken te gaan stelen SHERRY POfflAR meeuws VRIJDAG 7 JUNI 1957 Minister Witte in Tweede Kamer: Niemand echter van gedachten veranderd (Van onze parlementaire redacteur) In een normale tijd worden de woningen automatisch verbeterd en enigszins gemoderniseerd uit overwegingen van concurrentie omdat anders de oude huizen niet meer te verhuren zouden zijn of tegen lagere prijs. Maar door het tekort aan woningen is de concurrentie uitgeschakeld en werkt de prikkel tot verbeteringen al twaalf jaar niet meer. De blokkering van de helft van de huurverhoging met de daar aan verbonden drang tot het aanbrengen van verbeteringen, vervangt de prikkel, die in normale omstandigheden aanwezig is. Aldus verde digde minister Witte de blokkering gisteren in de vergadering van de Tweede Kamer, die tot vannacht tien voor enen voortduurde. Van daag zou het debat worden voortgezet met de behandeling van de amendementen en dan moet worden gestemd. Huurverhoging voor een betere kwaliteit In buitengewone omstandigheden (woningnood) acht minister Witte aan tasting door de overheid van de be schikkingsmacht over eigen bezit aan vaardbaar. Beperking van het eigen domsrecht is niet iets nieuws. Men mag in zijn voortuin niet alle bomen planten die men wenst. Men moet een deel van zijn eigendom afstam voor belastingen enz. Het is daarom ook niet in strijd met de rechtvaardigheid, dat de woning verbetering wcrdt gestimuleerd in een tyd, waarin de normale prikkel ont breekt. De minister was er bepaald verheugd over, dat door middel van deblokkering de politieke tegenstellingen, die huur verhogingen belemmerden, zyn ver zoend. Het zou onverstandig zijn deze over eenstemming tussen een meerderheid van de Kamer af te breken en blokke ring voor volgende huurverhogingen af te wyzen zolang er nog verdere huurver hogingen noodzakelijk zijn. Daarom betwijfelt minister Witte ook of er nog verdere huurverhogingen tot stand zouden komen indien deze thans zou worden beperkt tot 12V4% zonder blokkering. Degenen, die dat willen, ontlopen de kern van het probleem: de noodzaak van politieke overeen stemming over de bestemming van een deel van de huurverhoging. Onderwaardering woongenot Door de te lage huren van de oude woningen bestaat er con onderwaarde ring van het woongenot. Dat leidt ertoe, dat men ook voor nieuwe woningen minder wil uitgeven. Daarvan is het gevolg, dat de huren van de nieuwe wo ningen worden aangepast bij die van de oude ten koste van de kwaliteit. Door het grote prijsverschil tussen oude en nieuwe woningen moeten de laatste worden gesubsidieerd, die subsidielasten worden tenslotte ondraaglijk. De subsi dies worden dan onder druk gezet, dat veroorzaakt ook weer verlaging van de kwaliteit. Tenslotte is het huurverschil ook sociaal onbillijk. Al deze redenen maken huurverhoging noodzakelijk. Het evenwicht tussen de huren van oude en nieuwe woningen is meer ver stoord in de grote steden dan op het platte land. Daarom zou het niet juist zijn in de steden, evenals in 1954, een grotere huurverhoging toe te passen. Maar minister Witte zal een onderzoek instellen naar de wenselijkheid van een verschil in percentages volgens de ge meenteklassen voor een volgende huur verhoging. Naarmate de huren van oude en nieuwe woningen dichter het evenwicht benaderen, zal er inderdaad meer aan leiding zijn tot een verschil in het per centage huurverhoging naar gelang van de kwaliteit van de woning. Tegen die tijd kan er ook aanleiding zijn geleide lijk de huren vrij te laten volgens een aflopend huurniveau. Nederlanders overkwam ongeluk in Cachem (D.) BRANDWONDEN IN DERDE GRAAD Vier inwoners van Enschede, twee echtparen, zijn in het ziekenhuis te Co- chem aan de Moezel opgenomen nadat zij alle min of meer ernstige brandwon den hadden opgelopen in hun tent op het kampeerterrein bij Cochem. Door nog niet verklaarde oorzaak is bij het eten koken de kleding van de twee da mes, de 30-jarige mevrouw A. Stegeman en de 57-jarige mevr. J. M. B. Bouw huis in brand geraakt. Hun mannen en andere kampeerders grepen onmiddel lijk in, maar ze konden niet verhinde ren dat de dames ernstige brandwon den kregen; een van haai* schijnt zelfs het gezichtsvermogen te hebben verlo ren. Ook de twee mannen, een 46-jarige postbesteller en een 59-jarige textiel arbeider, zijn gewond geraakt, maar minder ernstig. De echtparen waren op een vakantie- tocht per auto door Duitsland. De dames hebben brandwonden in de derde graad; zij verkeren echter niet meer in levensgevaar. Het ongeluk schijnt te zijn gebeurd door onvoorzichtigheid met een spiri tusbrander in de tent van het viertal. RECHTZAKEN Marihuana-proces aangehouden Een nieuw groot proces over de han del in de zgn. Marihuana sigaretten (samengesteld uit Indische hennep, die een verdovende invloed kan hebben op diegenen die deze sigaretten roken), is voor de rechtbank te Amsterdam vast gelopen. Na vrM langdurige beraadslagingen in raadkamer deelde de president mede. dat de rechtbank besloten had het ver zoek van mr. M. H. Huygens, raadsman van de hoofdverdachte, in te willigen om de behandeling van de zaak te schorsen, opdat eerst een deskundige commissie zal kunnen onderzoeken of de in beslag genomen plantaardige stof fen inderdaad Indische hennep bevat ten, zoals vermeld in Artikel 1 van de Opiumwet. In vroegere processen zijn reeds han delaars in Indische hennep tot gevoe lige gevangenisstraffen veroordeeld, doch voor het enkele roken der sigaretten is tot dusverre nog niemand veroordeeld. Administratie kost f. 600.000 Naar aanleiding van de opmerking, dat de te blokkeren bedragen te klein zyn voor het aanbrengen van verbete ringen, zei minister Witte, dat voor f. 300 een douchecel met tegels kan worden ingericht of twee vaste was tafels kunnen worden aangebracht. Voor dat bedrag is het ook mogelijk twee kamers te schilderen of de keukenin richting te vernieuwen. Wij willen, aldus de minister, dat de woningvoorraad, evenals dat voor de oorlog gebeurde, geleidelijk op een iets hoger peil wordt gebracht. De kosten van de administratie van de geblokkeerde gelden schatte minis ter Witte op f. 600.000 per jaar. De administratie is eenvoudig, want het te storten bedrag wordt ineens voor tien jaar vastgesteld. Wanneer een verbetering is aangebracht, kan direct al van de geblokkeerde rekening geld worden vrijgemaakt, maar de verbete ring moet tenminste 30% kosten van het in totaal over tien jaar te storten bedrag. Indien de verbeteringskosten meer bedragen dan het totaal, hoeft men verder niets meer op de geblok keerde rekening te storten. Minister Hofstra: „Geen financiële redenen" Minister Hofstra zette uiteen, dat er voor de blokkering geen financiële redenen bestaan. Het is niet de bedoe ling daardoor in de noden van de schatkist te voorzien. De moeilijkhe den van de schatkist zyn niet op te lossen met een bedrag van 60 miljoen gulden per jaar, terwijl er geen zeker heid bestaat hoe lang over de gelden kan worden beschikt, want ze kunnen direct worden opgevraagd voor aan gebrachte verbeteringen. Degenen, die hadden geklaagd, dat de rentevergoeding van 3% laag is, maakte minister Hofstra er op attent, dat ook rente wordt vergoed over dat gedeelte van het geblokkeerde geld dat later als belasting moet worden betaald. Eigen lijk is de rente dus hoger dan 3%. In het geval waarin iemand 40% belasting moet betalen, is de rente eigenlijk 5%. De blokkering kost de schatkist niets. Indien men zou toestaan voor verbete ringen jaarlijks 12.5% af te schrijven voor de inkomstenbelasting, zou dat het Rijk over 10 jaar gerekend 250 miljoen gulden kosten. Bij de replieken bleek, dat niemand van gedachten was veranderd door de betogen van de ministers. Jeugdig Niet voor niets en fris als een meisjewijs als een vrouw, zó Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad IS „Margriet". Nederland! Tien gulden boete voor de meneer in Saragota Springs (Amerika) omdat hij „Brand" had geroepen. Hij riep het in een hotel omstreeks drie uur in de naoht. „Ik wilde een kennic wakker maken", verontschuldigde de man zich. Iedereen werd uit zijn slaap gestoord behalve die kennis. Die moonde 32 kilometer van het hotel vandaan. Advertentie Vacantie' Twee zorgeloze weken Bruingebrand en opgefrist komen ze straks terug. Want in hun koffer zit Panama het nieuwe zonfilter. Panama maakt egaal bruin, zonder zonnebrand. Panama zit in handige spuitbus die niet lekken kan. Daardoor geen vettige boel in Uw koffer en badtas Panama geurt beschaafd mooi bruin zonder zonnebrand Haal, vóór U met vacantie gaat een bus PANAMA bij Uw apotheker of drogist. Verkrijgbaar in twee soorten: op oliebasis en vetvrij. handig - zuinig - zindelijk Voorzitter der K.N.A.C.: Hoe valt onverschilligheid Belangstelling voor problematiek dient in brede kring opgewekt: maar boe? Tijdens de vanmiddag in hotel de Witte Brug te Den Haag gehouden jaarver gadering van de Kon. Ned. Automobielclub heeft de voorzitter jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen de enorme groei van het aantal motorrijtuigen gememoreerd, alsmede de verschuiving naar de kleine auto. Circa 60 van het aantal per sonenauto's valt thans onder de gewichtsklasse onder de 1000 kg. In 1951 was dit nog 48 Spr. constateerde voorts tot zijn leedwezen, dat de lasten op het motor- wegverkeer wederom belangrijk zijn verzwaard. De wegenbouw wordt helaas in verband met de bestedingsbeperking drastisch beperkt. Bovendien wees spr. erop, dat men er niet in geslaagd is, het bestaande stelsel van gedrags- en verkeers regelen zodanig te populariseren .dat dit by het gros der weggebruikers ingang vindt. Het wil mij voorkomen, aldus spr., dat wij bezig zijn onszelf als volk te bedrie gen. Het heeft weinig zin in gevoelige woorden de rampzalige gevolgen van de onveiligheid op de weg te schilderen, in dien wy niet tegelijkertijd doeltreffende pogingen ondernemen tot vermindering van deze onveiligheid. Pogingen, die naar onze mening enerzijds zouden moeten bestaan in vereenvoudiging der verkeersregels. Het wordt de hoogste tijd dat nog meer dan voorheen aandacht wordt be steed aan de aanpassing van de auto aan de mens. Wij staan voor het vraag stuk of de mens in staat moet worden geacht dit eigenlijk verbazingwekkend stuk gereedschap goed te hanteren. Een vraagstuk dat zich ook voordoet bij de honderdduizenden die de gemotoriseerde fiets als hun vervoermiddel hebben ge kozen. Steeds meer frappeert de discrepan tie tussen de bezorgdheid in woord en geschrift enerzyds en de praktische onverschilligheid voor de zaak der verkeersveiligheid anderzijds. Men spreekt en schrijft, maar men legt on voldoende nieuwe wegen aan, die de veiligheid toch zozeer bevorderen en men loopt, fietst en rijdt met een slor digheid en een haast, die zelfs grote onverschilligheid voor eigen leven en veiligheid demonstreren. De vraag is: „hoe valt deze onver schilligheid te verklaren, hoe valt zij weg te werken?" Met andere woorden: hoe kunnen wij de zaak der verkeers veiligheid eindelijk in de werkelijke belangstelling van het Nederlandse volk brengen. De KNAC zal in de ko mende maanden deze vragen in een zo breed mogelijke kring aan de orde stellen. Dit onderzoek zal verwerkt worden in een rapport, dat de basis zal vormen voor de besprekingen van de komende wegverkeersdag. De secretaris, mr. B. Th. baron van Harinxma thoe Slooten, bracht het jaar verslag uit. Daaraan ontlenen wij, dat 1956 een ledenwinst te zien gaf van ruim 11 en dat er goede voortgang was met de uitbreiding der ledenservice. Het aan tal personenauto's in Nederland steeg van 1 januari 1956 tot 1 januari 1957 met 16%. Tegenover deze goede dingen staan echter ontwikkelingen, die de KNAC met diepe zorg vervullen. Het overheidsoptreden t.a.v. het ver keer en de stijging van de aantallen verkeersongevallen vormden vorig jaar de wel zeer donkere partijen in de eerder bedoelde contrastwerking. Er was de aankondiging van de verho ging van het bijzonder invoerrecht op benzine met 7.6 cent per liter. Er was het begin van de bestedingsbeperking in de sector der verkeersvoorzienin- gen; een beperking, die intussen een dramatische omvang heeft aangeno men. De nieuwe regeling voor de af gifte van kentekenbewijzen werd aan gekondigd; deze regeling bedoelde de gang van zaken eenvoudiger te maken. Het is intussen wel zeer dubieus ge worden, of deze bedoeling inderdaad in de praktijk is gehonoreerd. De nieuwe voetgangersregeling werd aan gekondigd. Maar indien eenvoud het kenmerk van het ware is, dan kan gezegd worden dat deze regeling niet het ware is. Verder kondigde minister Algera de wederinvoering van maxi mumsnelheden aan. Mèt de minister is de KNAC van oor deel, dat alles gedaan moet worden om de verkeersveiligheid te verhogen. Maai er dient te worden afgewacht, of de verwachtingen van de voorstanders der maximumsnelheid zullen worden inge lost. Van een vereenvoudiging der reeds zeer gecompliceerde verkeersregelen ver wachten wy vooralsnog méér dan van uitbreiding der reglementen. Dr. Drees: Sparen kreeg ander karakter" Minister-president dr. W. Drees heeft tijdens de jubileumviering van de Ned. Spaarbankbond te Rotterdam namens de regering een korte toespraak gehou den. waarin hij van waardering getuig de voor het werk. dat de Bond geduren de 50 jaar ten behoeve van land en volk heeft verricht. Hij wees er voorts op, dat de belangstelling van de regering vcor het sparen niet van recente datum genoemd kan worden en noemde in dit verband speciaal de periode-Lieftinck. De noodzaak van het sparen voor ge meenschap en individu heeft, zeide hij, in deze tijd een ander karakter gekre gen dan zij vroeger had. Met het reser veren van een belangrijk deel van ons nationale inkomen wordt heden ten dage bereikt, dat er gewerkt kan wor den op een w yze die het algemeen be lang on het oog heeft. De invloed van de sociale maatregelen, door hogerhand genomen, is in gunstige zin merkbaar, zodat er gesproken kan worden van een nieuw leven in de spaarwereld. Reizende kerkrat „Laffe, in-gemene, geraffineerde streek" (Van onze Haagse redactie) „De manier waarop u verschillende kerken hebt beroofd was geraffineerd, laf en in-gemeen", zei gistermiddag de president van de Haagse Rechtbank tot een 51-jarige Haagse betonwerker. De man stond terecht voor meermalen gepleegde diefstallen uit collectebussen en offerblokken van verschillende Zuidhollandse kerken. Verdachte bekende drie van deze diefstallen kort na elkaar in het begin van dit jaar te hebben gepleegd. gespaarde centjes van de kerk had ge stolen. weer te verdwijnen als een schaduw. De Officier eiste tegen deze wat hy noemde geraffineerde en gewe tenloze dief een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek. Uit spraak 20 juni. Op 20 april j.l. reisde hij naar Berkel en Rodenrijs en vervoegde zich bij de kosteres van de Geref. Kerk in deze ge meente, zeggende dat hy ouderling was van een Gereformeerde Kerk in Den Haag en dat hy graag de sleutel van het kerkgebouw wilde hebben, teneinde de kerk eens van binnen te bezichtigen. De nietsvermoedende kosteres gaf de sleutel en de Haagse betonwerker had op die manier alle kans om rustig de sloten van de in de kerk aanwezige collectebussen open te breken en de in houd van de busjes in zijn eigen zak te laten verdwijnen. Op ongeveer dezelfde wijze ging hy tewerk in Sassenheim, waar hjj zich tegenover de koster van de Ned. Herv. Kerk in die gemeente uitgaf voor iemand van „Monumentenzorg", die belangstelde in het interieur van de kerk. „U had alleen belangstelling voor het interieur van de collectebus sen. Het zal u een zorg zijn, die mo numenten, behalve maar één monu ment: dat van het gouden kalf", zei hierover de president van de Haagse Rechtbank. Tenslotte bekende de verdachte op soortgelijke wijze het offerblok te heb ben gelicht van de Katholieke Kerk te! Stompwijk, op 7 april. De president hield de verdacht voor dat deze van het gestolen geld met de paasdagen goede sier had gemaakt. Wat over was trof de politie aan, verstopt achter een spiegel in verdachtes kamer te Den Haag. De verdachte vertelde desgevraagd vroeger inderdaad ouderling te zyn ge weest van de Pinkstergemeente. „Dat was zeker in een zeer grijs verleden. U bent inmiddels al tien keer veroordeeld wegens diefstal", zei de president. De Officier van Justitie zei deze zaak met een zekere voldoening te behande len, omdat het voor de politie niet ge makkelijk was geweest de hand te leg gen op deze uiterst sluwe dief. Met verontwaardiging releveerde de officier, mr. de Lint, hoe de verdachte zich telkenmale met een stortvloed van „vrome praatjes" had weten binnen te dringen in een omgeving waar niemand hem kende, om. nadat hij de voor lief dadigheidsdoeleinden moeizaam bijeen- Tenslotte deelde de minister-presi dent mede. dat het H.M. de Koningin behaagd heeft het beschermvrouwschap van de jubilerende bond op zich te ne men. „Ja, als ik de stad in ga, zie ik er graag netjes uit. Daarom koopt mijn moeder altijd de Amerikaanse Playtex Tailored Party broekjes voor mij. Grappig gekleurd nylon met een waterproof voering van nylon marquisette die zo zacht als zijde is èn blijft! In rose, wit, zachtgeel en blauw. De verpakking is zo leuk dat het kopen al een feest is, net als de Playtex schort jes en slabbetjes trouwens de meest gedronken sherry in WIJNEN Leiden en omgeving A3 Breestraat W-Leiden bij 6 flessen 4.25 per fles m 1| Tel: K 1710 - 23232 In afwachting van een Nationale Raad De Indonesische partijleiders wach ten thans op een bekendmaking inzake de samenstelling van de Nationale Raad door president Soekarno. De Indonesische premier, Ir. Djoeanda, verklaarde gisteren dat het noodzakelijk is de coördinatie tussen de regering en het leger inzake voorschriften en ver ordeningen te verbeteren. Hij zei, dat de vraagstukken met betrekking tot de uit oefening van het militaire bestuur onder de noodtoestand op een speciale bijeen komst van regerings- en militaire auto riteiten zouden worden besproken. Het overheidsbeleid ten aanzien van het verkeer in 1956 in zjjn geheel over ziende, krijgt men de indruk, dat weinig meer is gedaan dan het stop pen van de ergste gaten. Ook de gaten in 's lands financiële positie. Aan ecu systematische aanpak der verkeers problematiek is men niet toegekomen aldus de secretaris. „Plezierige verrassing" Secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties heeft gisteren op een persconferentie in New York gezegd, dat „er in het Midden-Oosten" voortdurend vorderingen worden ge maakt achter een rookgordijn". Ham marskjöld liet zich optimistisch uit over de toestand in dat gebied. ..Indien wij op zekere dag het rookgordijn zullen doen optrekken, zullen wij, naar ik van mening ben, de plezierige verrassing hebben een merkbare vooruitgang te zien". De Egyptische autoriteiten van het Suezkanaal tonen zich ten aanzien van de Britse schepen die door het kanaal varen „behulpzaam en vriendschappe lijk". zo heeft Lord Simon, de presi dent van de Britse Raad voor de scheep vaart. gisteren in Londen verklaard. Tussen 13 en 31 mei zijn 590 schepen, waarvan 92 Britse, door het Suezkanaal gevaren. Dat was een daggemiddelde van 31 tegen 45 vóór de crisis. Lord Siraon zei, dat de beloodsing van de schepen in het kanaal bevredigend is. AMERIKAANSE .HAUTE COUTURE"* VOOR UW BABY verkrijgbaar bij baby-speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grote zaken. Indien niet verkrijgbaar, schriif dan naar de importeur: Jacq. Mot N. V. Afd. Playtex. Vondelstr. 93, Amsterdam. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bellen (boez.) Jhr C. van Eyslnga öe Aalsum (Pr.) te Beverwijk (wykgem. II) (boez.) J. Langstraat te Vor- den. te Ouderkerk aan de IJssel J. C. Stel. wegen te Hlllegersberg. Bedankt voor Opheusden G. H. van Kooben te Genemud- dien. GEREF. KERKEN Benoemd bot hulppred. te Londen (voor Lancashire) L. Zwaan. kand. te Amster dam. BAPT. GEMEENTE Benoemd t>ot reotar van het Seminarie te Huis ter Helde dra. J. Rolling te Hauler- wljk. DS. J. VAN DER SLUIS OVERLEDEN In de ouderdom van 65 jaar is te Wij he overleden ds. J. van der Sluis, emeritus-predikant van de Geref. Kerk. De teraardebestelling van zijn stoffe lijk overschot zal zaterdag na afloop van een rouwdienst in de gereformeerde kerk. die om twee uur zal aanvangen, te Wij he geschieden. GEREF. GEMEENTE TOEGELATEN TOT CHR. GEREF. KERK De classis Amsterdam der Chr. Ger. Kerken heeft het verzoek van de Geref. Gemeente te Westzaan om toegelaten te worden tot het verband van de Chr Geref. Kerken hier te lande ingewilligd De Geref. Gemeente te Westzaan telt 97 belijdenden en 79 doopleden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13