Schippers Stoter voeren 170 jaar lang Drentse turf naar Rijnstreek de Weg Verrassende zege van Van op Bergamo (Italië) ZWITSAPLAST Reis heen en weer duurde, door veel oponthoud wel een maand Harm Stoter gaat rust aan <ïe wal zoeken Polo-competitie Compensatie voor huurverhoging verstoort de loonophouw P. v. d. A. ziet geen gevaar voor de prijzen Harde wind maakte het de spelers uiterst moeilijk HEGEMONIE VAN ITALIAANSE MOTOREN OP EILAND MAN Ajax zeer boos over zaak Sal Favoriet Crepello wou Derby Koersen Hilversum DONDERDAG 6 JUNI 1957 Schipper Harm Stoter heeft dezer dagen het eerste vrachtje turf van dit Jaar uit Drente naar Zwammerdam gebracht. Het is tevens het laatste vracht je, want schipper Stoter is 68 jaar en gaat nu met zijn vrouw van een rustige oude dag genieten. Hiermede wordt een traditie van 170 jaar afgesloten: de familie Stoter heeft sinds 1787 turf van Drente naar de Rijnstreek gebracht In 1787 zeilde Hendrik Stoter, geboren in Hoogeveen, met een praam van Hoo- geveen via Meppel, Zwartsluis, de Zui derzee, Amsterdam, Oudewetering. Braassemermeer, Woubrugge en Alpheri naar Zwammerdam en Bodegraven. Het was een langdurige reis met vele moei lijkheden. Door de smalle en ondiepe kanalen boven Meppel was men genood zaakt, wilde men een behoorlijke vracht turf (ca 70 ton) laden, alles wat maar even gemist kon worden van boord te brengen: mast. giek, ankers en kettingen werden tijdelijk aan de wal gebracht om verder te kunnen varen. Daar de kana len zeer smal waren moest men gebruik maken van wisselplaatsen om een schip dat uit tegenover gestelde richting kwam te kunnen passeren. En als men dan soms vast liep, kon het wel een week duren eer men de reis voort kon zetten. Deze tegenslagen niet meegerekend, duurde het toch zeker wel een maand eer men van Hoogeveen naar Bode graven en terug was gevaren. In de Rijnstreek bestond grote vraag naar turf, vooral by de fabrieken, zodat de lange reis toch wel lonend was. Op de terugreis nam men vaak cokes mee, waar men in Drente weer behoefte aan had. Hendrik Stoter werd opgevolgd door Harm Stoter, die al iets verder Drente in moest trekken om zijn turf te halen en de volgende geslachten, nl. H. Stoter, J. Stoter en tenslotte Harm Stoter heb ben de ontsluiting van het Drentse veen gebied op de voet gevolgd. Vele obstakels Naast alle ongemakken van smal en ondiep vaarwater, had men ook te kampen met vele obstakels, zoals brug gen. vonders en sluizen. Op de weg van Klazinaveen tot Meppel, een afstand van 60 km moest men 9 sluizen, 40 bruggen en vonders passeren en daarom koos men de laatste jaren de weg via Hoogeveen. Coevorden, Almelo en Zut- phen, waar men „slechts" 40 bruggen en 5 sluizen moest passeren. Vanaf Zutphen vaart men via Arnhem naar Kralingen en over Gouda en Alphen naar Zwam merdam. Zuiderzee en IJsselmeer Het overvaren van de Zuiderzee, later het IJsselmeer, was altijd een moeilijke dag voor de schippers Stoter. Vroeger kon het er geducht spoken en later was de moeilijkheid dat de sche pen gesleept moesten worden, waar door men vaak te veel beweging in het turfschip kreeg, zodat het gevaar be- Twee maal kwamen gisteravond ploe gen van de Leidse Watervrienden en de Leidse Golfbrekers tegen elkaar in het water en beide keren bleef de strijd on beslist. Zowel de eerste als de tweede zeventallen speelden namelijk gelijk. Bij de wedstrijd tussen de eerste zeven tallen was het eerste succes voor de Watervrienden. Nadat de eerste aanval voor de LGB was geweest, trok de LWV er tussen uit en door een verdedigings- fout kon Cor v. d. Wilk 10 scoren. De Golfbrekers liéten het er niet bij zitten en nadat in eerste instantie het schot van Jan v. Bohemen gestopt was, stuitte de bal naar Jan v. Staden, die met een boogbal gelijk maakte: 11. In het ver dere deel van de eerste helft hadden de Watervrienden een kleine meerderheid, die ze echter niet direct in doelpunten wisten uit te drukken. Ze namen wel een voorsprong, maar uit een strafworp, wat wel wat te zwaar gestraft was. Piet Dool benutte deze kans onberispelijk: 2l.Na rust verkreeg de L.G.B. een meerderheid. Jan van Staden profiteerde van een fout in de Watervriendenverde- diging en maakte 22. Bij deze eerlijke puntenverdeling bleef L.W.V. II—L.G.B. II 3-^3. Een jonge en snelle, maar zeer onervaren Golfbrekersploeg en iets langzamer, maar geroutineerder Watervrienden-zevental werden het ook eens over een punten verdeling. Bij de rust een 2—1 voor sprong voor de Watervrienden, bereikt door doelpunten van Bert Erades en Rien de Kruis. Martien Prins scoorde voor de L.G.B. Na rust werd het 31 door Bart Erades. Door doelpunten van Piet Verhoef en Ton v. Brussel werd de eindstand van 3—3 bereikt, waarmee ieder zijn deel kreeg. stond dat de lading ging schuiven, vooral tijdens stormweer. Ook om deze reden heeft men de vaarweg over de binnenwateren genomen. In de veenstreken in het oosten van ons land kan men dit beeld regelmatig aantreffen een turfschip, waarop mannen bezig zijn de turf op te tasten. Tot 1928 hebben de heren Stoter steeds uitsluitend met zeilschepen gevaren. Eerst in dat jaar ging men ook gebruik maken van een hulpmotor, doch het zeil verdween niet: de wind is een te goedkope krachtbron om niet te gebrui ken! Gedurende 170 jaar heeft de familie Stoter turf uit Drente naar de Rijn streek gebracht. Het is nu voor de laatste maal geweest: een oude tra ditie is verdwenen. Moderne vervoer middelen zullen de taak van schipper Stoter wel overnemen. Bleeker won 10 km. baanwedstrijd Op de Nenyto-baan te Rotterdam heeft Bleeker van Lycurcus gisteren een 10 km. baanwedstrijd gewonnen in 31 min. 49.4 sec. Op de tweede plaats ein digde De Bruin van Thor, die enkele weken geleden nog D-klasser was en pas vorige week naar de A-klasse was overgegaan. Hij wees de aanval van Smits (AV '36), die hem op de laatste 600 meter trachtte te passeren, resoluut af. De uitslag luidde: 1. Bleeker (Lycurgus, Krommenie) 31 min. 49.4 sec; 2. De Bruin (Thor, Roo sendaal) 32.34.-; 3. Smits (AV '36, Alphen aan den Rijn) 32.38.8; 4. Van Ginkel (GAC, Hilversum) 33.00.-; 5. Willkomm (Zwaluwen, Den Haag) 33.38.-. Laatstgenoemde was winnaar van de B-klasse. Advertentie -^ZwÜsaTproduct_ de betere pleister NIEUWE UITGAVEN Met medewerking van de Kon. Shell heeft het Ned. Roode Kruis een „A-B- C" voor de Hongaren doen verschijnen: een boekje van bijna 130 pagina's, waar in op elke bladzijde acht kolommen voorkomen; het Hongaarse woord in de eerste kolom is in de volgende achter eenvolgens vertaald in het Duits, En gels. Frans, Italiaans, Spaans, Neder lands en Zweeds. Tal van deskundigen hebben aan dit eenvoudige, maar zeer nuttige boekje medegewerkt, dat beoogt een „allereerste taalbrug te slaan". NEDERLAND ALS INDUSTRIELAND In opdracht van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers heeft de bekende Britse auteur, journalist en radiospre ker H. George Franks een boek samen gesteld „Holland as an industrial coun try", dat dezer dagen bij de uitgeverij A. Sijthoff in Den Haag is verschenen. Het met vele prachtige foto's verluchte geschrift van 222 bladzijden, geeft een voortreffelijk inzicht in de industriële ontwikkeling van ons land en draagt volkomen terecht als ondertitel „de ge schiedenis van een nationale prestatie". De voorzitter van het Verbond, de heer T. J. Twijnstra schreef een voorwoord, waarin hij o.a. een verklaring geeft van het op het eerste gezicht ongetwijfeld bevreemdende feit, dat hiervoor een Britse en geen Nederlandse auteur werd uitgenodigd. (Van onze parlementaire redacteur) „De compensatie voor de huurverhoging zal 2% van het loon bedragen, maar voor vele loontrekkenden zal het percen tage hoger zijn,", zei gisteren de heer Van Mastrigt (CHU) in de Tweede Kamer. Op een weekloon van f80. is 2% f 1.60. Maar de compensatie bedraagt in de vijfde gemeenteklasse als bijslag ten minste f2.10 en in de eerste gemeente klasse f3.10. Wanneer de minimum-bij slagen later in de loonovereenkomsten worden verwerkt, wordt de loonsverho ging voor velen dus in feite meer dan 2% en aldus wordt de loonopbouw ver stoord". „Door de bijslagen ontstaat ook een verdere doordringing van de behoefte factor", vervolgde de heer Van Mastrigt. En het verschil tussen de arbeiders, die compensatie krijgen en de nog niet 23- jarigen, aan wie geen compensatie wordt verleend, vergroot het verschil tussen deze groepen. In de toekomst zal er uit de jongste groep dus aandrang komen om het verschil te verkleinen, waaruit een verdere loonsverhoging zal voort vloeien. Al met al vreesde de heer Van Mastrigt daarom gevaar voor de prijs- stabilisatie. Kan onze economie die Internationale tenniskampioenschappen te Noorduijk Bijzonder ongunstig waren de omstandigheden toen gistermorgen op de banen van de Noordwijkse Sportvereniging de wedstrijden om de internationale tenniskampioenschappen van Nederland begonnen. Een harde wind maakte het spelen uiterst moeilijk, omdat die wind een verdedigende slag praktisch onmogelijk maakte. De lob was in het dubbelspel moeilijk te hanteren. Enkelspelen waren op de eerste dag aan de orde van de dag en het ontbrak daarbij niet aan enkele ver rassingen. Zoals de overwinning van Hans van de Weg op de num mer 6 van de Italiaanse ranglijst, Bergamo en de tegenstand, die Van Meegeren de Amerikaan Stewart heeft geboden. Nu nemen wij direct aan. dat Bergamo I (Ned.) 6—4, 6—2; Drobny (Egypte) door de omstandigheden van wind en af versl. Gourovitsch (Ned.) 6—0, 6—0; en toe regen niet tot zijn sterskte spel is I Stewart (VS) versl. Van Meegeren'(Ned gekomen, een feit is dat Van de Weg in 7-5. 9—7; Alvarez (Columbia) versl deze partij zeer goed voor de dag kwam. Maris (Ned.) 6—2, 6—1; Goris (Ned) Meer vaart en een betere spreiding de- versl. Aguirre (Chili) 6—1, 6—1; Fachi- den de Haagse speler in de eerste set op ni (It.) versl. Karamoy (Ned.i 6—2, 5—2 komen, waarna hy op de service 6-3; Rodriquez (Chili» versl. Kloezen van Bergamo twee setpoints kreeg om ------- de game toch nog te verliezen (5—3). Van de Weg won daarna zijn service op love en de set 6—3. In de tweede set was het initiatief volkomen aan de Italiaan: 6—1 en het pleit leek beslecht toen deze in de derde set op 5—1 kwam. Alles of niets dacht Van de Weg toen kennelijk, ging sterk aanvallend spelen, nam daar bij nogal wat risico, maar het lukte. Bovendien werd Bergamo weer onvaster op zijn service en de Nederlander liep zijn achterstand geheel in. Kennelijk werd de Italiaan daardoor wat geprik keld en dat maakte er zijn spel bepaald niet beter op. Van de Weg vocht als een leeuw en sleepte de derde set tenslotte met 9—7 in de wacht. Van Dalsum speelde tegen de Cubaan Garido. Garido is geen sterker tennisser dan de Nederlander, maar meer atleet. Fabelachtig is de looptechniek van deze speler en dit deed hem de partij ten slotte in drie sets winnen: 7—5, 4—6, 6-4. Korte metten maakte Fachini. nume ro 5 van de Italiaanse ranglijst met Karamoy, voor wie de omstandigheden al zeer ongunstig waren: 7—5, 6—2 voor Fachini. De Chileen Aguirre bleek een zeer middelmatige speler, die door Goris als het ware van de baan werd geveegd: 6-1. 6-0. Jonge spelers als Kloezen, Biesheuvel, Koerts en Maris brachten het niet ver. Gourovitsch noteerde tegen Drobny in totaal 14 punten: 6—0, 6—0 voor Drobny. Bij de dames heeft mej. Wienese de partij als het ware in handen gehad. De Italiaanse speelster mej. Lazzarino begon zeer zwak en de Nederlandse won de eerste set met 6—1, waarna de tweede set met dezelfde cijfers door de Itali aanse werd gewonnen. En even snel leek mej. Wienese in de derde set op de over winning af te stevenen, toen zij met 5—2 voor kwam. maar het werd 5—3 en toen kreeg de Nederlandse op haar service na deuce setpoint, dat door de Itali aanse teniet werd gedaan 5—4. Op de service van haar tegenstandster kreeg mej. Wienese toen 2 setpoints, doch ook die bleven ongebruikt en het werd 5—5. En dat was kennelijk teveel voor onze landgenote. De tegenstand werd minder fel en met 8—6 won mej. Lazzarino de set en daarmede de party. De uitslagen luiden: —Heren enkelspel, le ronde: Rose (Austr.) versl. Vekemans (Ned.) 6—2, 6—1; Schwartz (VS) versl. Bouwer (Ned.) 6—4. 6—3; Dehnert (Ned.) versl. F. Koerts (Ned.) 6—3. 6—1; Garrido (Venuzuela) versl. Kryt (Ned.) 6—4, 6—1; Argon (Uruquay) versl. Saarberg Couquerque (Ned.) 7—5, 2—6, 6—4; mej. Newcombe (Austr.) versl. mevr. Blaisse (Ned.) 6—4, 6—2; mej. Reyes (Mexico) versl. Jaqueline Ferir (Ned.) 6—0, 6—2; mej. Liguori (VS) versl. mevr. Scholten (Ned.) 4—6, 6—2, 6—3; mej. Mercelis (Belg.) versl. mevr. Rouwenhorst (Ned.) 6—3, 6—3; mevr. De Soet (Ned.) versl. mej. Van Ryn (Ned.) 6—1, 64; Joyce Marinkelle (Ned.) w.o.; mej. De Cham- bure (Fr.) versl. mej. Rosveld (Ned.) 6—8, 6—3, 6—3; mej. Fredy Marinkelle (Ned.) versl. mej. Crowett (Belg.) 6—4, 6—1; mej. Lazzarino (It.) versl. mej. Wienese (Ned.) 1—6, 6—1. 8—6; mej. Thung (Ned.) versl. mevr. Vletter (Ned.) 6-2, 6-3. Heren dubbelspel le ronde: Drobny en Stewart (Eng.-VS) versl. Biesheuvel en F. Koerts (Ned.) 6—2, 6—1. Gemengd dubbelspel, le ronde: mevr. Balisse en Karamoy (Ned.) versl. mej. Wilmink en Bitter (Ned.) 6—0, 11—9. Joyce Marinkelle en Maris (Ned.) versl. mej. De Chambure en Goris (Fr./Ned.) 2—6, 64, 6—0; Fredie Marinkelle en Schwartz (Ned./VS) versl. mej. Rollin Couquerque en Van de Weg (Ned.) 7—5, 6—4; Nel van der Storm en Dehnert (Ned.) versl. mej. Liguori en Kuypers (VS'Ned.) 6—1, 63; mej. Mercelis en Bergamo (Belg./It.) versl. mevr. Reus en Saarberg (Ned.) 6—1, 6—2; Fenny de Soet en Garrido (Ned./Venuzuela) versl. (Ned.) 7—5, 6—2; Hans van de Weg I mej. Grosveld en Taminiau (Ned.) 2—6, (Ned.) versl. Bergamo (It.) 6—3, 1—6, 6—3. 6—1; mej. Reyes en Argon (Mex./ 9 -7: Kandy (Austr.) versl. Biesheuvel' Uruguay) versl. mej. Rinkel en Rodri- (Ned.) 7—5, 4—6, 64. guez (Ned./Chili) 6—3, 6—1; mevr. Dames enkelspel, le ronde: Nel van Thung en Van Dalsum (Ned.) versl. mej. der Storm (Ned.) versl. mej. Rinkel i Crowet en Gourivitsch (Belg./Ned.) 6—1 (Ned.) 6—0, 6—1; mevr. Peters (Ned.6- 0; mej. Newcombe en Alvarez (Austr./ versl. mej. Wilmink (Ned.) 6—1, 6 - 2: Columbia) versl. mevr. Peters en Kloe- mevr.Reus (Ned.) versl. mej. Rollin zen (Ned.) 6—4, 2—6, 6—3. loonsstijgingen verdragen? Wordt onze produktie niet te duur? Hier tegenover vond de heer Roemers (PvdA) de compensatie-regeling bevre digend omdat zij aan de lagere loon trekkers volledige vergoeding geeft voor de huurverhoging, dankzij de minimum bijslagen. Hij zag geen gevaar voor prijs stijging, want omdat de huurverhoging en de daarmede gepaard gaande com pensatie op 1 augustus ingaat en de premie voor de kinderbijslag met 0,4% wordt verlaagd, zullen over het gehele jaar 1957 gerekend de lasten voor de werkgevers stijgen met gemiddeld 0.8% over de totale loonsom. Die last is te dragen omdat de werkgevers volgens het SER-advies hadden gerekend op 1% las tenverzwaring en zich bereid hadden verklaard die last te dragen zonder de prijzen te verhogen. Inderdaad werkt de minimum-bijslag minder fraai ten opzichte van de loon opbouw, maar die invloed kan volgens de heer Roemers worden gecorrigeerd als de economische omstandigheden daartoe de mogelijkheid scheppen. Van de zijde van de regering zal van daag ook op het probleem van de com pensatie worden ingegaan. Engelse TT-races Ook de races in de 250 cc-klasse en in de 125 cc-klasse, die woensdag, op de tweede dag van de Engelse T.T., op het verkorte circuit van het eiland Man werden gehouden, hebben aangetoond dat de hegemonie van de Italiaanse mer ken by de solomotoren niet is doorbroken. Waren maandag in de race in de 350 cc-klasse de vier snelste motoren van Italiaans fabrikaat, gisteren slaagde slechts één niet-Italiaanse machine een C.Z. die in de 250 cc-klasse vierde werd erin door te dringen tot de eerste zes. De Italiaan Carlo Ubbiali, tweevoudig wereldkampioen, die verleden jaar beide races won, was ditmaal minder fortuin lijk. In de race in de 250 cc-klasse moest hy. zes ronden voor het einde, wegens machinepech de strijd staken: in de 125 cc-klasse kwam hy niet verder dan een tweede plaats achter de Mondial-rijder Tarquinio Provini. In de 250 cc-klasse werd de Brit Cecil Sandford, eveneens op een Mondial, eer ste. Hy had voor de 173.61 km (10 ron den van 17.36 km) 1 uur 25 min. 25.4 sec. nodig. Hoewel Provini tot drie maal toe het ronderecord scherper stelde en zelfs tot de snelste ronde van de gehele race kwam, was het zijn stalgenoot Sandford, die de overwinning behaalde. In de zes de ronde kreeg de Italiaan namelijk moeilijkheden met zijn accu waardoor hij werd uitgeschakeld. De uitslag luidde: 250 cc-klasse: 1. Sandford (G.B.) met Mondial, de 173.61 km in 1 uur 25 min. 25.4 sec., gemiddelde 121.98 km/u., nieuw record; 2. Taveri (Zwitserland) met MV Agusta 1.27.12.4, gem. 119.4 km/u.; 3. Colombo (It.) m. MV Agusta 1.27.21.8, gem. 119.2 km/u.; 4. Bartos (Tsj. Slow.) met CZ, gem. 116.7 km/u.; 5. Miller (Ierland) met Mondial, gem. 114.75 km/u.; 6. Chadwick (G3.) met MV Agusta, gem. 112.6 km/u. In de race ln de 125 cc-klasse was Provini gelukkiger. Hy behaalde niet slechts een overwinning op zijn grote rivaal Carlo Ubbiali. maar draaide ook de snelste ronde, in 8 min. 41.8 sec. (ver betering van het bestaande record). Niet minder dan een half dozijn ren ners bleven trouwens onder de oude recordtijd. De uitslag was: 125 cc-klasse: 1. Provini (It.) met Mondial, de 173.61 km (10 ronden van 17.36 km) in 1 uur 27 min. 51 sec., ge middelde 118.59 km/u.; 2. Ubbiali (It.) met MV Agusta 1.28.25, gem. 117.8 km/u; 3. Taveri (Zwits.) met MV Agusta 1.30.37.8, gem. 114.9 km/u.; 4. Miller (Ierland) met Mondial, gem. 114.7 km/u; 5. Sandford (G.B.) met Mondial, gem. 114.7 km/u.; 6. Colombo (It.) met MV Agusta. gem. 114.4 km/u. Friedrich Hillebrand zorgde voor de vierde maal in successie voor een Duit se overwinning in de zijspan-races. Waren in de 125 cc-klasse en de 250 cc- klasse de Italianen oppermachtig, in de zyspan-klasse bleken het de Duitse BMW's te zijn, die de strijd beheersten. De uitslag was: Zyspan-klasse: 1. Hillebrand (Did) met BMW, de 173.61 km (10 ronden van 17.36 km) in 1 uur 30 min. 3.4 sec., gem. 115.69 km/u. (nieuw record); 2. Schnei der (Did) met BMW. 1.30.54.8, gem. 114.61 km/u.; 3. Camathias (Zwits.) met BMW, 1.32.18.2, gem. 112.87 km/u.; 4. Zeven bestuursleden van Ajax zijn door de KNVB gestraft met voorwaar delijke schorsingen. Dit is een gevolg van de kwestie-Bobo Sal, de Zuidsla- vische voetballer, die zowel een con tract heeft getekend voor de B.V. Amsterdam als voor Ajax. Hierover was tussen beide hoofdstedelijke verenigin gen een conflict gerezen. Bobo Sal be weerde, dat hij door het bestuur van Ajax ontvoerd zou zijn geworden en gedwongen zou zijn een contract te tekenen. Deze ondertekening zou, volgens Bobo, plaats hebben gevonden in „Americain". Bobo heeft als getuige zijn meisje (van 16 jaar), die de affaire in haar dagboek heeft beschreven. Het Ajax-bestuur noemt deze gang van zaken volkomen onwaar. Het contract tussen Sal en de rood-witte vereniging zou zijn getekend op basis van volle dige vrijwilligheid ten huize van mr. Catz, juridisch adviseur van Ajax. Er waren vele getuigen bij aanwezig. Het Ajax-bestuur heeft inmiddels heftig ge protesteerd bij de KNVB. Men acht het opleggen van de voorwaardelijke straffen een schandaal en men spreekt van een tweede „Affaire-Dreyfus". Intussen is het Nederlandse voetbal weer een mysterie rijker. In de commis sie van onderzoek van de KNVB hadden namelijk zitting mr. Heukels, substituut officier van Justitie te Dordrecht en mr. Goudsmit, kantonrechter te Haarlem en het is bijzonder moeilijk aan te nemen, dat deze heren zich een rad voor de ogen zouden hebben laten draaien. Daarbij komt nog. dat Sal voor Ajax noch voor Amsterdam zal kunnen spe len. Hij krijgt geen vergunning om in ons land te blijven België had geen moeite met IJsland Het Belgische voetbalelftal heeft gis teravond in het Heysel stadion te Brus sel een 8—3 zege behaald op de ploeg van IJsland. De ruststand was 7—1. De wedstrijd gold voor de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap 1958. De stand in groep 2 is thans: Frankrijk 2 2 0 0 België 2 10 1 IJsland 2 0 0 2 14- 3 11— 9 3—16 O, dros i ZEILEN Gebr. Kraan gaan naar Engeland Van 8 tot 13 juni worden by Whitstable in de monding van de Theems Flying Dutchman wedstrijden gehouden om de „Whitstable Chance Cup". Aan de wed strijden wordt deelgenomen door vier Nederlanders: Gebr. Kraan (Oude We tering), Gülcher (Naarden) en Spitz (Den Haag). Verder schreven 3 Italiaanse en 8 Engelse teams in. In 1955 werd de cup door Gülcher en in 1956 door de Italiaan Porta gewonnen. Beeton (G.B.) met Norton, gem. km/u. 107.4 De Engelse TT-races gelden voor het wereldkampioenschap 1957 motorrenners en merken. Vrijdag volgt als slot-race de wedstrijd in de 500 cc-klasse. BILJARTEN NNBB organiseert toernooi groot biljart libre De Nieuwe Nederlandse Biljartbond houdt van vrijdag 14 tot en met zondag 16 juni a.s. in het clublokaal van de Biljartvereniging „Eindhoven" een dub- belrondig toernooi groot biljart libre, teneinde uit te maken, wie de NNBB zal vertegenwoordigen bij het Europees kampioenschap groot-biljart-libre van de UIFAB, dat van 19 tot en met 22 juni in Barcelona wordt gehouden. Deelnemers aan het toernooi in Eind hoven zijn: C. van Oosterhout (Breda), C. de Ruyter jr. (Waalwijk), A. W. C. Jacobs (Amsterdam) en H. Scholte (Eindhoven). PAARDENSPORT De meest bekende vlakkebaanren ter wereld, de zogenaamde Epsom Derby, over 2400 meter, opengesteld voor driejarige volbloedhengsten is gewon nen door het Britse paard „Crepello". De hengst, die 6/4 genoteerd stond is het eigendom van Victor Sassoon. Het paard is getraind door Noël Murless en behaalde met jockey Lester Piggott een gemakkelijke overwinning. Met IV2 lengte voorsprong ging „Cre pello" uit een veld van 22 deelnemers als eerste over de finish. De grootste verrassing van de race was de tweede plaats voor outsider „Ballymoss", een Iers paard dat toebehoort aan een za kenman uit Philadelphia (V.S.), de heer Mc. Shain. Het paard, gereden door Burns, stond 33/1 genoteerd en kwam met één lengte voorsprong op „Pipe of Peace" als tweede aan. Laatstgenoemd paard is getraind door de befaamde Britse jockey Sir Gordon Richards en werd gereden door Breasley. Het behoort tot de stal van de Griekse miljonair Stavros Niarchos. De overwinning van „Crepello" n deze 178ste Derby leverde zijn eigenaar de som op van ruim 1. 180.000. Onder de talrijke toeschouwers bevond zich onder meer Koningin Elizabeth 2 van Engeland, wier paard „Doutelle" niet geklasseerd werd. De uitslagen van ae gisteren gehouden draverijen luiden; Atoom-prijs: 1. Vita Klnley (Freundt) (1.32.2); 2. Vanuty Hanover. 3. Ulver S. Tot.: w. f 1,30; pl. 11,10, f 1.30. f 1.40; gek. f2.30; cov 14,10. Raket-prijs: eersie serie: 1. Tosca (W H. Geersen) (1.26.5); 2. Ralph Erebus 3'. Qulta Norma. Tot.: w. f2,20; pl. f 1 30 f2,60, f 1,80; gek. f 5,70; cov. f5, Tweede serde: 1. Trekvogels S (B. de Jong) (1.28.1); 2. Unemdé; 3. Sagn'e d'Or. Tot pl f2-80- f 1.70; gek. f 15.- cov. f 4.60. Kunstmaan-prijs: 1. Vlvant Hollandia (W. H. Geersen 1 (1.29.2); 2. Theo Scott- 3. üs Marja Kaff. Tot.: w. f 1.40. nl. f 1,30. f3,80; gek. f5.50; cov. f6.20. Finale Raket-prys: 1. Ralph Erebus (W. Hof) (1-25.8); 2. Tosca; 3. Qulta Norma. 7£oA wk L3'30: pl- fl 2°- f MO. f 1,50; f 6.30; cov f 4,10. Dampkring-prijs 1. Regina Spencer (M. bijpheer 1 (1.26.4); 2. Rosa Gregor; 3 Speedy Lady. Tot - w f2.10; pl. f l 40 f 4.f3.30; gek. f5.80; cov. f20.— Ruimtevaart-prijs 1 Pelikaan s' (M. Vergay) (1.23.7); 2 Sunnv Boy; 3 Quick f9aÜ-Tcov ^•6f4,40; pl- f 2-60- fl.0°; gek. Tot al Is a tor -omzetf68.263.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9