20 et. George Marshall, strateeg der vernietiging, tekende blauwdruk van Europese herleving Historische rede in Harvard University een geniale en groot-menselijke daad CHAOTISCH EUROPA STOND VOOR EEN TE ZWARE TAAK HET PLAN Marshall haalt herinneringen op vakantie... „Met volledig succes bekroond" 96ste Jaargang Donderdag 6 Juni 1957 Derde blad no. 29154 Reddend woord van tien jaar geleden (Van een onzer redacteuren) Het is welhaast onmogelijk, zich voldoende van de eigen tijd te distancieren om in de gebeurte- nissen om ons heen datgene te onderkennen, wat blijvend een belangrijke plaats in de wereld geschiedenis zal innemen. Moeilijker nog wordt dit waar de historie helaas voornamelijk geschreven wordt met het bloed van oorlogen en de tranen over rampen wanneer het een daad, een woord van de vrede geldt. Niettemin staat ver verheven boven deze on zekerheid wat over wat behouden blijft in de kroniek van mensheid, die ene daad waarop de herwonnen welvaart van Europa is gebouwd, dat ene „woord van de vrede" dat gisteren tien jaar geleden, op 5 juni 1947, in de Harvard Univer sity in de Verenigde Staten gesproken werd: de lancering van het Amerikaanse aanbod van hulp door de toenmalige minister van buitenlandse zaken George Catless Marshall. Het is de onsterfelijke verdienste van Marshall geweest (en een unieke uitzondering op de regel dat een militair niet straffeloos de wapentuniek kan ruilen voor het gewaad van de politicus) dat hij als stafchef van het Amerikaanse leger in de tweede wereldoorlog militair de overwinning op de tyrannie wist te bevechten en daarna met geniaal staatsmanschap en een groot menselijk hart het fundament legde voor een herboren wel vaart als enige basis van werkelijke vrede. Herstelvraagstuk groter dan vermoed De verwoestende tweede wereldoorlog had in 1945 vooral Europa in een deso late toestand achtergelaten. Groot wa5 ren de verliezen aan mensenlevens, on voorstelbaar de financiële en materiele offers ook elders geweest, doch wat de achter de bajonetten terugkerende vrij heid in de Oude Wereld te aanschouwen kreeg tartte iedere beschrijving. Onder de zwaarst getroffen landen hoorde Nederland, herschapen in een chaotische deels verdronken puinhoop, bewoond door een uitgeteerd volk. On danks grote oorlogsverliezen was de be volking in ons land in de oorlogsjaren met bijna zes procent vermeerderd, doch er werden bijna honderdduizend wo ningen verwoest. Het nationaal vermo gen was met ongeveer een derde ver minderd. De industriële produktie was tot praktisch nihil teruggelopen, tien procent van de cultuurgrond was ge ïnundeerd, de veestapel gedecimeerd, de verkeersmiddelen tot minder dan de helft teruggebracht, de energievoor ziening lamgelegd. Het beeld van de taaie strijd, die Ne derland na de oorlog heeft gevoerd om de verloren welvaart te herwinnen is in de eerste plaats het beeld van een men selijke strijd, gevoerd door een volk waarvan de geest niet gebroken was en dat met een merkwaardige hardnekkig heid (in tegenstelling met wat elders te zien was) de arbeidsvrede en sociale rust handhaafde. Maar de taak was te zwaar voor ons land alleen, te zwaar ook voor Europa alleen. De omvang van het herstelvraagstuk bleek veel groter dan men zich in 1945 had gerealiseerd. Oogstmisluk- kingen, prijsstijgingen op de wereld markt, te snelle uitputting van de be perkte beschikbare betaalmiddelen, een fataal dollartekort waren in 1947 de voortekenen van een voor Europa rampzalige crisis, waaruit oprichting niet meer mogelijk zou zijn. Honger snood, werkloosheid en revolutie ston den voor de deur. Een Engelse dollarlening, die moest dienen tot 1951. bleek in 1947 reeds te zijn uitgeput. Dat zelfde Jaar schorste de Franse regering alle dollarimporten, staakte Italië de aankoop van essentiele steenkool, olie en andere grondstoffen, j verlaagde Nederland de dollarimporten met ruim veertig procent, besloot het tot vordering van dollar-effecten en tot verdere goudverkopen uit een reeds te ver geslonken bezit, en dreigde de eco nomische toestand in Frankrijk op een volledige chaos uit te lopen. In deze uiterst benarde situatie sprak George Marshall zjjn beroemde rede uit George Marshall Een eenvoudig tekeningetje in het boek .Herwonnen welvaarf. dat na afloop van de Marshallhulp door het Ministerie van Buitenlandse Zaken werd uitgegeven, brengt de betekenis van deze hulp voor ons land duidelijk tot uiting: Holland klimt omhoog met behulp van een tot ladder getransformeerd dollar teken. James F. Byrnes was in Januari 1947 als minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten afgetreden. George Marshall was hem opgevolgd. In 1939 was Marshall stafchef van het Amerikaanse leger geworden en heeft als zodanig naar Churchills getuigenis de grondslag gelegd van de zege over de tirannie. Die overwinning vond Marshall niet, onvoorbereid op zijn toekomst. Hij wist wat hij wilde (en verdiende) rust. Men gunde hem de vervulling van die wens niet. Mede op aandrang van Mac Arthur werd hem de moeilijke taak toe vertrouwd. het geteisterde China op de been te helpen en te verlossen van de interne moeilijkheden die de wederop bouw verhinderden. Marshall faalde, volkomen, zowel po litiek als (zijdelings) militair. Dit falen heeft een stempel op hem gedrukt. „I hate failure" was reeds in zijn jeugd een van zijn vele kernachtige uitdrukkingen. Zijn jaren in China brachten hem er toe nog fanatieker dan voorheen zijn militair bevochten over winning te consolideren door een wel overwogen vredesstrategie. Politiek program „Ik voel mij nog jeugdig genoeg om deze meer-dan-eenmans-zaak te volvoe ren" verklaarde Marshall toen hij in januari 1947 de leiding van de buiten landse politiek van Byrnes overnam. „De overwinning met de wapens Is bevochten. Doch dit is negatief ge weest, de vernietiging van het kwade. De vrede moet nog verworven worden. Ik zal mjjn uiterste krachten inspan nen, ook deze opbouwende taak tot een goed einde te brengen. Vooral omdat ik zelf moest helpen in zoveel vernietiging op materieel en geestelijk gebied." Deze woorden waren een politiek pro gram. Zijn eerste rede nadien, in Prin ceton University, sprak nog duidelijker taal „Onze houding als toeschouwer kan de wereld slechts doen wanhopen aan de verwezenlijking der doeleinden, waarvoor zovele miljoenen vielen, en daarmede de wereld het verlies van de vrede na de winst van de oorlog doen aanvaarden Kort nadien, op 5 juni 1947 lanceert Marshall het denkbeeld dat later als „Marshallplan" Europa doet herleven: „Het initiatief moet uit Europa zelf voortkomen, doch wij zjjn bereid aan een eensgezind Europa de middelen te verschaffen om de chaos van oorlog en negativisme weg te ruimen en daar door materieel en geestelijk bij te dragen tot verwezenlijking van de idealen waarvoor zovele van de beste leden van de menselijke samenleving vielen in de gewapende stryd". Op 3 april 1948 tekent Truman de wet waardoor de hulpverlening tot zes mil jard dollar in eerste termijn aan de zestien landen van de inmiddels tot stand gekomen O.E E.S. te Parijs moge lijk wordt. Eind 1948 komen de eerste geschenk goederen in Europa aan. Begin januari 1949, op de kop af twee jaar nadat Byrness was afgetreden om gezondheids redenen kondigt Marshall zjin aftreden aanom gezondheidsredenen De ,meer-dan-eenmans-taak" had zijn krachten gesloopt. Lichamelijk gebro ken maar geestelijk triomfator trad de inspirator van een nieuwe toekomst voor de Oude Wereld uit het openbare leven terug. Offers voor de vrijheid Geen Amerikaan zal durven (of wil len) volhouden, dat louter altruïstische motieven tot deze prachtige Ameri- George C. Marshall, de initiatief nemer van het grootse Amerikaan se herstelplan waardoor de welvaart van Europa herwonnen werd. kaanse hulp hebben geleid. Doch de kern der motivering lag ontegenzeglijk in het inzicht, dat de mens slechts in vrij heid en geluk kan leven wanneer hij bereid is offers te brengen voor de vrij heid en welvaart van de gemeenschap. En die gemeenschap is in de moderne wereld niet langer slechts het eigen volk, doch de mensheid. Betekenis voor Nederland Wij zullen U niet vermoeien met. een uiteenzetting van de organisatorische vorm waarin de Amerikaanse schenkin gen de Europese welvaart hielpen her bouwen. Sprekende cijfers Momenteel verheugt Europa zich in een ongekende economische wel vaart. Na tien -jaar van bijna on onderbroken expansie zijn de ni veaus van werkgelegenheid, pro duktie. consumptie en handel nog steeds stijgende. In 1956 was de om vang van de industriële produktie in West-Europa 74% hoger dan voor de oorlog, de agrarische pro duktie was 30% hoger en de toene ming van de totale produktie be droeg 50%. Deze krachtige expansie heeft het mogelijk gemaakt, dat de particuliere consumptie met 37% en de bruto-investeringen in vaste activa met 88% zijn toegenomen. Het volume van de importen in West-Europa uit de rest van de we reld is met 26% gestegen en dat van de exporten met 84%. Het volume van de intra-Euro- pese handel is bijna verdubbeld De goud- en dollarreserves, die aan het einde van 1948 minder dan 8 miljard dollar beliepen, overschre den eind 1956 de 16 miljard! op Gezondheid Iaat veel te wensen over De nu 76-jarige Mar shall, woont te Leesburg, in Virginia. De generaal- politicus, die in 1953 de Nobelprijs voor de vrede kreeg, vertelde in een onderhoud naar aanlei ding van het jubileum van gisteren dat zijn ge zondheid de laatste tijd veel te wensen over laat en dat hij nog maar wei nig doet en haast niet meer uitgaat. Marshall verklaarde dat het indertijd van es sentieel belang was dat Rusland minstens werd uitgenodigd deel te he men aan zijn plan voor na-oorlogs herstel van Europa. Het idee van wederzijdse samenwerking in economische zaken moest openstaan voor alle naties, zelfs als dit be- ekende, dat de Sovjet- Unie misschien zou pro beren het program te sa boteren. Rusland wei gerde echter aan het plan mee te doen. Marshall was in Mos kou vroeg in 1947 waar lij een conferentie van de grote vier bijwoonde. In een stormachtig par ticulier gesprek met. pre mier St-alin kwam Mar shall tot de overtuiging dat de Russen probeerden een chaos in Europa te bevorderen. In Washing ton teruggekeerd, gaf Marshall opdracht tot een intensief onderzoek om te zien wat Amerika kon doen om bij de „wortel" van het probleem van Europa te geraken. Hij overwoog de kleine kans dat Rusland misschien zou besluiten aan een herstelplan mee te doen. Maar hij meende dat ook dan de commu nisten het plan niet kon den vernietigen. Mar shall zeide dat als Rus land besloten zou hebben mee te doen, het natuur lijk voor de Amerikanen moeilijk zou zijn geworden de gehele affaire in de hand te houden. In januari 1953 heeft de Nederlandse regering aan de Ver. Staten laten we ten, dat de economische situatie in ons land zodanig was verbeterd, dat wij niet langer in aanmerking behoefden te ko men voor Amerikaanse economische steun. Nederland'had toen, in enkele ja ren tijd, een bedrag van drie en een half miljard gulden,' vrijwel geheel in de vorm van schenkingen, van Ameri kaanse zijde ontvangen. Het is moeilijk aan te geven, in hoe verre bepaalde takken van onze na tionale economie hiervan hebben ge profiteerd. De hulp heeft op alle ter reinen doorgewerkt, in de vorm van een katalysator. De uiteindelijke betekenis van de hulp is veel groter dan wat men „voor dit bedrag zou kunnen kopen". Men vergelijke de situatie met een bedrijf, dat door allerlei tegenslagen (voor ons land: de oorlog, het verlies van Indonesië, later ook de storm ramp) niet voldoende lonend werkt om voldoende te kunnen investeren in nieuwe machines, in nieuwe tech nieken, in nieuwe markten. Het be drijf raakt daardoor achterop bij an dere bedrijven, en wat eerst een klein tekort scheen groeit als een lawine uit tot een zakelijk debacle. Een klei ne financiële steun op het juiste, mo ment, waardoor dat kleine aanvan kelijke tekort aan middelen wordt op geheven, betekent dat het bedrijf bij kan blijven, dat de produktie op con currerende wijze in stand kan worden gehouden, dat de mogelijkheid tot grote bloei geschapen wordt. Die klei ne schenking kan het verschil beteke nen tussen ondergang en zeldzame welvaart. Zo is het ook met de Marshallhulp geweest, voor ons land en voor de rest van Europa. Ruim 45 miljard In totaal heeft Amerika ruim 45 mil jard gulden in ruim vier jaar tijd in de zestien Europese landen gepompt, en daardoor de welvaart helpen herbouwen en, wat misschien nog veel belangrijker is, een economische samenwerking in Europa tot stand gebracht die in de toekomst een van de heilzaamste ont wikkelingen van het eerste decennium na de oorlog zal blijken te zijn, V erbij ster end e dynamiek Wij beseffen een versleten gemeen plaats te gebruiken wanneer wij consta teren. dat wij leven in een dynamische tijd. Die dynamiek is de laatste decen nia echter zo verbijsterend „normaal" op alle terreinen geworden, dat we, mét de devaluatie van de gebezigde uitdruk king de erkenning van haar juistheid dreigen te verliezen. Het kan nut heb ben, de juistheid ervan nu en dan te onderstrepen, te illustreren. En dit tienjarig herdenken biedt daar toe een unieke gelegenheid. Volgende maand twintig jaar geleden begon de Japanse oorlog tegen China, ruim negentien jaar geleden begon Hit- Ier in Europa zijn veroveringstocht door de annexatie van Oostenrijk. In de jaren daarna veranderden het beeld van Europa en de kaart van de wereld. Een ongekende orgie van ver woesting en barbarij verminkte het huis van de mensheid tot een bloederige ruïne. Toen zwegen de kanonnen. Tien jaar geleden leek het erop. dat de weg terug naar welvaart te zwaar zou zijn. te moeilijk begaanbaar voor de uitgeputte miljoenen. Waardevolste vrucht: vertrouwen Tien jaar geleden slechts werden echter door George Marshall de woorden gesproken die de juiste weg door het puin van verwoeste idealen wezen. En nu, tien jaar later, is dank zij die woorden de welvaart herwonnen, het vertrouwen herleefd. Bij het afscheid van Clarence Hunter als hoofd van de Ameri kaanse missie voor het Marshall plan in Nederland overhandigde minister-president Drees hem de versierselen van het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau als symbool van de dank van ons land voor de unieke Amerikaanse steun. Het is mogelijk gebleken in een zo korte tijd als één decennium weer op te bouwen wat in tien vooraf gaande jaren werd verwoest. Dat is adembenemend. Dat versterkt het vertrouwen in de positieve krachten van de mens heid, die - ook in deze jaren - zo dikwijls de indruk wekt slechts naar breken te streven. Naast al het materiële heil van die historische rede is dit daaruit gegroeid besef, dat de mens in staat is tot positieve titanenarbeid, mis schien zelfs de ivaardevolste vrucht van een geniale daad. Radiorede van de heer E. H. v. d. Beugel „Samenvattend kan ik stellen, dat het Amerikaanse initiatief van 1947, neer gelegd in de rede van George Marshall, in de beide doelstellingen van dit initia tief met groot, en historisch gezien vrij wel ongekend, succes is bekroond", al dus de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, in de radiotoespraak, die hij gisteravond hield ter herdenking van het feit, dat 10 jaar geleden George Marshall, in zijn be roemd geworden rede voor de Harvard Universiteit het hulpplan ontvouwde. De Amerikaanse hulp van bijna 15 miljard dollar, waarvan Nederland 1 miljard dol lar ontving, was de injectie die Europa nodig had om weer geheel te herstellen van 5 jaar oorlog en 10 jaar depressie en oorlogsvoorbereiding. De directe betekenis van de Marshall hulp voor Nederland hebben wij allen aan den lijve ondervonden, aldus spre ker. In de achter ons liggende jaren is de welvaart snel gestegen. Het snelle herstel van de watersnoodschade bewees het herwonnen weerstandsvermogen van 'de Nederlandse economie. De Europese samenwerking, die Marshall als tweede doel had beoogd, en die voor Nederland van zo grote beteke nis is, kwam eveneens snel tot stand. Het voorbeeld van samenwerking in de O.E.E.S. is van groot belang geweest bij het ontstaan van de vele vormen van economische samenwerkifig en economi sche integratie, welke na 1945 het Euro pese beeld beheersen. Gedwongen tewerkstelling van deskundigen De chef van de staf van het Indone sische leger, generaal-majoor H. Na- soetion, heeft als een uitvloeisel van de staat van oorlog en beleg in Indonesië, een ordonnantie uitge vaardigd, waarbij hjj de bevoegdheid verkrijgt, bepaalde deskundigen op te dragen, in dienst van de overheid te werken in het belang van de ont wikkeling van het land en voor het handhaven van de inwendige rust en orde. Deze aan te wijzen deskundigen krfjgen zeven dagen de tijd om de des betreffende benoeming af te wijzen, doch hun weigering dient op aanne melijke gronden te berusten. In een nota die bij het besluit is ge voegd wordt gezegd, dat de regering se dert lang kampt met een gebrek aan deskundigen en niet in staat is deze aan te werven, omdat de meesten hunner de voorkeur geven aan arbeid in particu liere zaken. Gezien dit feit werd uitvaardiging van deze ordonnantie noodzakelijk geacht. Reünie oud-gijzelaars Haaren en St. Michielsgestel Gisteren is in Den Bosch de jaarlijkse reünie gehouden van de oud-gijzelaars uit de kampen Haaren en St.-Michiels- gestel, waaraan door circa 160 personen werd deelgenomen. Deze reünie heeft het karakter van een vriendschappelijk samenzijn, waarbij de oude vrienschaps- banden, die in de gijzelaarstijd ontstaan zijn, nog eens worden aangehaald en tal van herinneringen worden uitgewis seld. In die geest was ook de officiële ont vangst, die het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch de reünisten ten stad- huize bereidde. Burgemeester Loeff herinnerde daar aan de vele hartelijke contacten, die destijds tussen Den Bosch en Vught en de gijzelaars bestaan heb ben. De voorzitter van de reünie, bur gemeester Van der Dussen van Dor drecht, greep deze gelegenheid aan om voor de destijds ondervonden hulp de be volking van deze beide gemeenten nog eens hartelijk te danken. Bij de aanvang van de ontvangst heb ben de oud-gijzelaars een krans gelegd bij de cenotaaf in de burgerzaal van het stadhuis, 'ter herinnering aan de in de oorlog gevallen Bosschenaren. 664 uur televisie in het jaar 1956 De Nederlandse televisiezender is in 1956 büna 664 uur in de lucht geweest, dat komt neer op een gemiddelde zendduur per week van ongeveer 12 uur en drie kwartier. In deze zendtijd werden 651 uitzendingen verzorgd, waarvan 386 door de Nederlandse Te levisiestichting (journaal, weerover- zicht, filmavonden. Eurovisie). Deze cUfers zjjn ontleend aan het verslag over 1956 van de N.T.S. Het NTS-journaal, dat vorig jaar januari is begonnen, verzorgde 163 uit zendingen, waarvan er 20 zijn uitgezon den als extra-programma. Deze uitzen dingen namen in totaal 43 uur en 15 minuten in beslag, waarin begrepen 13 uitzendingen over de gebeurtenissen in Hongarije en het Midden-Oosten, waar mee in een periode van 11 dagen 1 uur en 40 minuten waren gemoeid. De Eurovisie-programma's hebben 134 uur, dat is 18.79% van de totale zend tijd, in beslag genomen. Er zijn 126 pro gramma's gerelayeerd, waarvan 26 aan de Olympische Winterspelen in Cortina d'Ampezzo gewijd waren. Van de door het NTS-journaal ver vaardigde binnenlandse onderwerpen werden er 99' naar het buitenland ge zonden als onderdeel van de uitwisseling van journaalprogramma's met het bui tenland. REISBEURZEN LETTERKUNDIGEN. De minister van O., K. en W. heeft voor het jaar 1957 reisbeurzen en reis toelagen ter beschikking gesteld van auteurs van nog niet gepubliceerd werk, hetzij proza, hetzij poëzie. Hiertoe is een prijsvraag uitgeschreven. Het reglement van deze prijsvraag is op aanvrage ver krijgbaar bij het hoofd van de onderaf deling toneel en letteren van het mi nisterie van O., K. en W. te 's-Graven- hage. Dienstplicht in België slechts twaalf maanden De permanente NAVO-raad heeft gisteren in Parijs de kwestie van een eventuele vermindering van dc dienst plicht in België van 18 tot 12 maan den besproken, doch er is naar uit be trouwbare bron wordt vernomen nog geen besluit genomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5