Goed-zo-actie van N.C.R.V. bracht 2.87 miljoen gulden op Oranjeboom Prinses Beatrix- Polio-fonds krijgt hiervan f. 1.250.000 Experiment verliardingsproeerle tussen Leiden en Voorschoten Leids Assyrioloog gaat met ZWO-subsidie naar Is tanboel Sovjet-Unie bereid geen gebruik te maken van atoomwapens 96ste jaargang Donderdag 6 juni 1957 Tweede blad no. 29154 Avond vol verrassingen Voor patiëntjes bovendien nog een vleugel, autobus, tentenkamp en 12 T.V. - toestellen De nationale radio-actie „Goed Zo", die de NCRV het afgelopen seizoen via radio en televisie heeft gevoerd ten bate van lichamelijk gehandicapte kinderen, heeft in totaal f 2.870.439.65 opgebracht. Op het feestelijk, rijk met bloemen versierde podium van het Amsterdamse Concertgebouw heeft Johan Bodegraven gisteravond met heel zijn hart het motto van deze slotavond kunnen uitroepen: „Eind goed zo - Al goed zo". Deze bij eerdere acties al genoemde aartsbedelaar, die reeds vele miljoenen bij elkaar bedelde, (o.a. Haak-in-actie bijna drie miljoen), heeft gisteravond de laatste gelden in ontvangst genomen en het totaal bedrag bekend gemaakt. Dit eindbedrag is door de voorzitter van de NCRV, mr. A. B. Roosjen, symbolisch aangeboden aan de vertegenwoordigers van de instellingen, waarvoor de actie was bedoeld: mr. J. Klaasesz, voorzitter van het Prinses Beatrix Poliofonds, nam het leewedeel in ontvangst, namelijk ruim één miljoen gulden, prof. dr. I. A. Diepenhorst, voorzitter van het Insti tuut voor Blinden- en Slechtzienden ..Bartimeus" te Zeist kreeg ruim een j half miljoen gulden, prof. dr. L. H. van der Meiden, voorzitter van het Instituut voor doofstomme kinderen „Effatha" te Voorburg eenzelfde bedrag en ds. A. Keers, voorzitter van de Stichting voor spastische kinderen, de Johannastich- ting, ruim vierhonderdduizend gulden. In het totaal bedrag is ook begrepen twee ton, die bijeengebracht is voor de Hon gaarse jeugd en die reeds waren afge- „Heer" Bodegraven: televisieman no. Eén Wie, wij mogen wel zeggen, „onze" Johan Bodegraven gis teravond voor de televisie in actie zag, neemt z'n petje voor hem af! In de wereld van de televisie en in die van de bedelaars neemt deze „aartsbedelaar", zo als hij herhaaldelijk genoemd werd, van nu af een eerste plaats in! Sympathiek, eenvoudig, op recht, ad rem: ziedaar enige kwalificaties, die iedere kijker in gedachte had, toen hij daar bezig was, om het geld in stro men in ontvangst te nemen. Een hartelijk ivoord hier, een kernachtig gezegde daar, on vermoeid en altijd bij de pin ken: de centrale man, op wie ieder oog niet-aflatend 'n gan se avond rustte! Johan Bodegraven, die de „Haak-In"-actie leidde, nu in topvorm tijdens de alle ver wachtingen overtreffende slot- acte der grandioze Goed-Zo actie: hij heeft tijdens een ma gistrale uitzending zowel radio luisteraars als televisiekijkers een onvergetelijke avond be zorgd en het hart bij al dit me deleven met invaliden of blin den warm en snel doen klop pen. Geen aasje van schijn-senti- mentaliteit was bij hem te be speuren. Nee: het ging allemaal zó op recht en spontaan toe, dat ive er werkelijk diep van onder de indruk kwamen en deze Johan „Heer" van Bodegraven graag op het televisiedoek de hand hadden willen drukken. Een handdruk, die uitdruk king gaf aan het gevoel van dank, dat allen móet hebben bevangen bij zulk een schitte rend resultaat, waarvan het Nederlandse volk kond werd ge daan, door een man, die Alva met zijn tiende penning - of misschien zelfs wel minister Hofstra met zijn heffingen! glansrijk heeft geslagen. fleer" van Bodegraven: ons compliment, nee, onze welge meende hulde! dragen aan het Nationaal Comité Hulp verlening Hongaarse Vluchtelingen. TAL VAN VERRASSINGEN De verrassingen waren in het Con certgebouw deze avond niet van de lucht. Nauwelijks had Johan Bodegra ven met enkele vriendelijke woorden de duizenden guldens en ook de heel kleine giften van grote en kleine ac ties in het gehele land in ontvangst Johan Bodegraven voor de micro foon op het podium van het Con certgebouw tussen de dames, die het eindbedrag van de Goed Zo- actie toonden: meer dan achten twintig ton! kige kinderen uit de Johanna-Stich- ting, die het podium opstrompelden, waren zichtbaar verrast met de af beelding van een achtpersoons auto busje, dat straks eigendom van de Stichting zal zijn en waarmee zij dan vervoerd kunnen worden. Doch de grootste verrassing was te lezen van de gezichten van twee verpleegsters uit het Zuiderziekenhuis in Rotter dam. Zij staarden vol verbazing naar hun eigen beeltenis op niet minder dan twaalf televisietiestellen, die op het podium waren aangebracht en de uitzending direct weergaven en die bestemd zyn voor de centra voor polio patiëntjes, te verdelen door het Prin ses Beatrix Poliofonds. Eén van deze toestellen gaat naar het Rotterdams Zeehospitium te Katwyk aan Zee. Dit fonds krijgt behalve de 1,1 miljoen gulden uit de actie Goed-Zo ook de op brengst van f 150.000 aan effecten, die genomen en was hij door enkele binnenkort op de Effectenbeurs te Am- Utrechtse edelen tot „ridder, heer van Bodegraven" geslagen, of er verrees voor de ogen van de honderden aan wezigen letterlijk een kostbare Bech- st i-vleugel op het podium, die de blinde kinderen van Bartimeus werd aangeboden. Deze kinderen aanvaardden dit nieuwe instrument dankbaar en zongen onder leiding van Mees van Huis enkele ver zen, begeleid aan deze vleugel. 12 TELEVISIE-TOESTELLEN VOOR POLIO-PATIËNTJES Enkele doofstomme welpen uit Ef fatha namen mede voor hun kame raadjes tien tenten met volledige uitrusting in ontvangst en de geluk- sterdam in het openbaar ten bate van deze zieke kinderen zullen worden ver kocht. Johan Bodegraven, de promotor van deze actie (de vijfde van de NCRV), die aanvankelijk als slagzinwedstrijd met vele prijzen begonnen, is uitgegroeid tot een algemene manifestatie vanwege de kleine en grote originele acties van het publiek in bedrijven en buurtschappen, werd mede in de dank van velen be trokken. In deze actie is aan z.g. vrije giften een bedrag van ruim f 800.000 ontvangen. „Goed-zo" betekende voor hem voor lopig de laatste actie, die hij heeft geleid want hij krijgt by de NCRV de functie van hoorspel regisseur als op volger van Dirk Ferel, die met pen sioen gaat. In Rijkstveg 4A Uitkomst voor probleem van 40.000 km. landweg? In de nieuwe Rijksweg 4A, die Rot terdam rechtstreeks, te westen van Lei den om, met Amsterdam gaat verbinden, legt de Nederlandse Heide Maatschappij op verzoek van Rijkswaterstaat op het ogenblik een proefvak aan, waarin voor de fundering van de weg gebruik wordt gemaakt van een in deze toepassing nieuw procédé, dat wordt aangeduid met de term „grondcementstabilisatie". Het doel ervan is het verkrijgen en handhaven van een verbeterd draagver mogen van de grond onder alle weers gesteldheden. Het proefvak in de Rijks weg wordt aangelegd omdat Rijkswater staat een indruk wil verkrijgen van de deugdelijkheid van deze funderines- methode voor zwaarbelaste wegen. Het krijgt een lengte van 8 kilometer en ligt tussen Voorschoten en Leiden. Het procédé bestaat hieruit, dat ter plaatse aanwezige grond in een bepaal de in het laboratorium vastgestelde, ver houding wordt vermengd met cementen water. Met walsen of stampers wordt dit mengsel vervolgens verdicht, waarna een stevig, vrij hard, niet-stuivend en duur zaam grondoppervlak is verkregen, waar op de gewenste slijtlaag (het eigenlijke wegdek) meestal zonder meer kan wor den aangebracht. Nagenoeg alle voorko mende grondsoorten kunnen op deze wijze met cement worden gestabiliseerd. De voordelen zijn: de geringe materiaal kosten, grote bestendigheid tegen vocht en temperatuurveranderingen, de moge lijkheid om vrijwel het gehele jaar te kunnen doorwerken, het geringe onder houd en de eenvoud van eventuele herstellingen. Volgens een opgave van de Cultuur technische Dienst moet er in ons land nog ongeveer 40.000 kilometer land- bouwweg worden verhard. Tot dusver geschiedde dit voornamelijk met hoog ovenslakken. Dit materiaal is echter duur en zeer schaars geworden, zodat per jaar niet meer dan 800 km weg kon worden verhard. Aangezien men ver wacht dat het aantal auto's in ons land in de komende twaalf jaren zal verdrie dubbelen (nu 1 auto op 35 inwoners, in 1970 1 op 12) moest er naar een snellere en goedkopere wijze van verharden wor den omgezien. Deze meent men nu in de grond-cementstabilisatie te hebben gevonden. De Heide Mij heeft twee „stabilisatietreinen" samengesteld, die elk alle bij het stabiliseren te pas ko mende werkzaamheden in één run ver richten. Terwijl de trein langzaam over het te bewerken wegvak schuift wordt de grond opgenomen, vermengd met cement en water, weer op de grond uitgespreid, glad gestreken en met zware stampers verdicht. STADSNIEUWS Bevestiging en intrede ds. H. Heule Ds. H. Heule zal zondag 21 juli af- afscheid nemen van de Geref. Kerk van Deventer en zes weken later, n.l. zondag 1 september, na vooraf te zijn bevestigd door zijn broer ds. Joh. Heule van Rot terdam-Zuid (Katendrecht), zijn intrede doen als preddkant van de Geref. Kerk alhier, waar hy beroepen is in de vaca ture van een nieuw gestichte predikants- Ds. Heule werd op 24 mei 1919 te Bus- sum geboren, bezocht eerst het Chris telijk Lyceum te Haarlem, deed daarna staatsexamen en studeerde vervolgens aan de Theologische Hogeschool te Kam pen. waar hij op 27 september 1946 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat kand. Heule door de classis Zwolle was beroep baar gesteld in de Geref. Kerken, werd hij op 15 oktober 1946 door prof. dr. J. Ridderbos van Kampen, te Kampen in het ambt bevestigd en door de Geref. Kerk van Kampen afgestaan om als legerpredikant naar Indonesië te gaan. Na zijn terugkeer in Nederland deed ds. Heule op 8 februari 1948 zijn intrede als predikant van de Geref. Kerk van Beek bergen, vanwaar hij op 16 september 1951 naar Deventer vertrok. Ds. Heule is thans secretaris van de Vereniging tot Verspreiding van de Hei lige Schrift. H. W. Wittenaar overleden In de ouderdom van 69 Jaar is van daag overleden de heer H. W. Wittenaar De heer Wittenaar, die een bekende figuur was in de Leidse moderne vakbe weging en daar indertijd grote activiteit ontplooide, was o.a. geruime tijd voorzit ter van de Leidse Bestuurdersbond. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a s. zaterdag om 12.30 uur op „Rhijnhof" plaats vinden. LEIDSE ULO-LEERLINGEN NEMEN IN „SCHOOLSLAG" GOEDE POSITIE IN. In de thans voor de Vara-microfoon aan de gang zijnde „Schoolslag", waar bij leerlingen van diverse scholen in ons land elkaar in een vriendschappelijke strijd op diverse fronten bekampen, heeft de ploeg, welke is samengesteld uit leerlingen van de Ulo-school in de Pieterskerkstraat, zich onder de vier beste teams van ons land weten te plaat sen. In de komende weken zal de Leidse ploeg, welke nog steeds gevormd wordt door Ria Marcelis, Piet v. d. Toorn, Bert Trap en Jan Gerritsen, proberen zich in de finale te werken. In een uitzending, welke morgenmiddag om 4.40 uur aan vangt, komt de ploeg uit tegen een team uit Doesburg. Ook de „Keytown Stars" van de Ulo-school werken aan deze uit zending mede. Zij spelen o.a. .JFliegende Blatter" en „The Bananaboatsong". In dien er morgen verloren mocht worden dan speelt de groep binnenkort een wedstrijd om de derde en vierde plaats in dit school toernooi. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht mej. H. A. Idsinga (Den Haag). PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „De cysto- metrie (haar betekenis voor het onder zoek en de therapie bij functiestoornis sen van de blaas)", de heer M. M. Ausems, geboren te Utrecht en thans wonende te Den Bosch. De promotie ge schiedde cum laude. BELASTINGDIENST Met ingang van 1 juli a.s. is de ont vanger van 's Rijks Belastingen, de heer J. H. P. Foppen, hoofd van het kantoor der invoerrechten en accijnzen alhier, benoemd tot hoofd-ontvanger tit. van 's Rijks Belastingen, hoofd van het kantoor der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Roermond. SPORTDAG LEIDSE CJMV'S EN JONGENSCLUBS Op tweede pinksterdag organiseert het Leidse CJMV- en Jongenswerk haar traditionele sportdag. Tijdens deze dag wordt een gevarieerd programma afgewerkt. In de morgenuren worden de series atletiek en voetbal verwerkt, ter wijl 's middags de finales plaats vin den. Een en ander vindt plaats op de Pomona-terreinen aan de Nachtegaal- laan. Onze stadgenote, mej. P. Blitz, is te Rotterdam geslaagd voor het arts examen. Mmmm Oud-Bruin U ruikt 't, U proeft 't „vorstelijk" Oranjeboom bierl U moet toch óók eens Oud-Bruin bestellen, het iets zoetere Oranjeboom bier met zijn lager alc. gehalte. De verrukkelijke smaak en het fijne aroma zullen U direct opvallen! Weet U, dat ook de dames het graag drinken? Proeft U maar eens een slokje van Uw man Mevrouw, U zult het zeker heerlijk vinden want Oud-Bruin is wérkelijk een tractatie En dan natuurlijk het kostelijke, iets zwaardere Super Pilsner en het voortreffelijke goud gele Pilsener, óók twee bieren die de naam Oranjeboom beroemd hebben gemaakt. *<,(/0i super pilsner - pilsener oed bruin «Wi '67i BESTEL 0RANIEB00M EN LET OP DAT U HET 00K KRIJGT! VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Yvonne, dr van H. de Visser en J. Bollephrisüine C.. dr van H. Goedhart, OndertrouwdJ. Brussee en H. Bakker, en A. Driesprong. Getrouwd; B. vam Broonikhorst e»n M. Noordtooorn. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-YVetenschappelijk Onderzoek heeft dr. R. Frankena, wetenschappe lijk ambtenaar by de Assyriologie aan de Leidse Universiteit, een subsidie verleend voor een studiereis van drie maanden naar Istanboel. In het ar cheologisch museum van deze stad zal dr. Frankena een studie maken van de zich daar bevindende collectie klei tabletten. De Assyrioloog, die dezer dagen vertrekt, zal logeren in de „Pa lais de Hollande", waarin binnenkort het „Nederlands Historisch-Archeolo- gisch Instituut te Istanboel" geopend wordt. In een onderhoud vertelde dr. Fran kena, dat deze studiereis eigenlijk een voortzetting is van zijn verblijf in Istan boel in het jaar 1954, waarvoor Z.W.O. eveneens subsidie had verleend. In 1954 had dr. Frankena niet alleen in het Mu seum van Istanboel gewerkt, maar ook deelgenomen aan de Duitse opgravingen van dat jaar in Boghazköy, waar zich de ruines bevinden van de hoofdstad van het oude rijk der Hethieten. Ge noemde opgravingen stonden onder lei ding van prof. dr. K. Bittel, hoogleraar aan de universiteit van Istanboel en di recteur van het Duits, Archeologische Instituut aldaar. Naar dr. Frankena verder meedeelde, koestert hij een speciale belangstelling voor de kleitabletten, die afkomstig zijn uit opgravingen in het oude Assur. Toen deze tabletten in het begin van de twin tigste eeuw werden opgegraven, ver musea van Berlyn en Istanboel. De ta bletten, die zich in Berlijn bevinden, zijn in de loop der jaren grondig bestu deerd en gepubliceerd, de tabletten te Istanboel waren grotendeels onbekend. Wel was de tekst van vele dezer klei tabletten gepubliceerd en wel aan de hand van zich te Berlijn bevindende foto's, gemaakt bij de opgravingen zelf. Deze aldus gepubliceerde teksten zijn echter nimmer met de originele te Is tanboel vergeleken. Tijdens zijn verblijf in Istanboel zal dr. Frankena niet alleen enkele van deze publikaties met de oorspronkelijke tek sten vergelijken, maar tevens het nog onbekende materiaal uit Assur bestude ren, dat voor de kennis van dit oude land uitermate belangrijk is. Onder de collectie kleitabletten bevinden zich al lerlei soorten teksten: fragmenten van verhalen, Hymnen, historische teksten enz. Indiening van het Amerikaanse voorstel kan mogelijk nog tiental dagen duren Volgens informaties in de kringen van de ontwapeningsbesprekingen te Londen zullen de Ver. Staten de indiening van hun nieuwe plannen waarschyniyk ten minste tien dagen uitstellen. Het is niet uitgesloten, dat de Amerikaanse voor stellen voor een akkoord over gedeeltelijke ontwapening worden opgenomen in een gezamenlijk plan van Engeland, de Ver. Staten, Canada en Frankrijk. Aanvankelijk bestond er van Russische zyde weinig bezwaar tegen de lange besprekingen van de Westelijke mogendheden onderling, maar op de zitting van maandag maakte de Russische afgevaardigde Zorin zich tot echo van de Sov- jetrussische pers en protesteerde tegen de „trage gang van zaken". In de sub commissie verklaarde Zorin gisteren, dat de Sovjet-Unie bereid is te beloven geen gebruik te maken van atoomwapens. Een oplossing van dit probleem hangt thans van Engeland en Amerika af, die deze wapens bezitten, aldus zei Zorin. Britse voorsprong op Moskou en Washington? BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gideon zn v>an C. va roder Berot en K. Haasnoot: Elisabeth, dr van D. Zinkzee en W. Nooij; Elisabeth Wilihelimaina Irma, dr. vam L. J. Groenendijk en J. M. Blink: Thomas Wim Frank, an van P. van Roijen en P. J. van Tlroteren-, Pleterneflla, dr vam P. J. La ter veer en M. G. van der Steen. OVERLEDEN C. H. Lakkee. 01 Jaar, vrouw; L. M. Mol, tigste eeuw werden opgegraven, ver- 35 jaar, man; J. A. bezemt Je 60 jaar man: deelde men ze over de archeologische l H. P. C. van Brussel. 77 jaar, vrouw. De Sovjetrussische afgevaardigde ver klaarde. dat de belofte om geen kern wapens te gebruiken de gehele interna tionale toestand fundamenteel zou ver anderen en de grondslag zou leggen voor verdere vooruitgang in de richting van een volledige oplossing van alle an dere ontwapeningsproblemen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower in ant woord op een vraag van een jour nalist naar zijn mening over het gevaar van de radioactieve neerslag geantwoord, dat dit vraagstuk hem evenzeer bezighield als iedere ande re Amerikaan. Hij zou graag de al gemene ongerustheid willen wegne men door een absoluut verbod op proeven met kernwapens te leggen in het kader van een doeltreffend ontwapeningsakkoord, maar hij voegde eraan toe dat de V.S. niet aan een programma voor een eeu wig verbod op kernproeven kon deelnemen tenzij het wist dat er een eeuwigdurend absoluut verbod op het gebruik van atoomioapens zou komen. Hij verklaarde met nadruk, dat de Amerikaanse proeven voor een groot deel defensief van aard zijn en dat de Amerikaanse kernwapens op het ogen blik ..zindelijker" zijn dan eerst. Vol gens hem is de waterstofbom in dit op zicht misschien ..zindelijker" dan de atoombom. De V.S. hadden de neerslag van kernwapens met negen-tiende we ten te verminderen. De liberale „News Chronicle" schrijft, dat de twee proefnemingen met water stofbommen. die Groot-Brittannië bo ven het gebied rondom Christmas-Is land, in de Grote Oceaan, heeft gehou den, een dergelijk succesvol verloop hebben gehad, dat Engeland thans met deze wapens een voorsprong heeft op de Sovjet-Unie en de Ver. Staten. Vol gens het blad zal in de komende drie weken een derde Britse waterstofbom tot ontploffing worden gebracht. Neerslag in Japan van Russische oorsprong De Amerikaanse atoomgeleerde Ralp Lapp heeft voor een subcommissie van het Amerikaanse Congres verklaard, dat volgens Japanse ramingen 70 procent van de radio-actieve neerslag in Japan van Russische kernproeven afkomstig is; 20 procent is afkomstig van Ameri kaanse proeven in de Stille Oceaan en 10 procent van Amerikaanse proeven in Nevada. Lapp zei voorts, dat Japanse deskun digen geloven dat de Russen tot dusver tenminste twee bommen met een kracht van 10 miljoen ton T.N.T. tot ontplof fing hebben gebracht. Ruim dertig Japanse vissers omgekomen In de nacht van woensdag op heden heeft boven Japan een hevige storm ge woed, waardoor twaalf kleine vissers vaartuigen ter hoogte van het eiland Kioesjioe zijn vergaan. Hierbij zijn 32 vissers om het leven gekomen. Te land heeft een persoon door aardverschuivin gen, die het gevolg waren van stortre gens. het leven verloren, terwijl er drie worden vermist. Duizenden huizen zyn onder water gelopen. Op verscheidene grote wegen is het verkeer gestremd. Straffer prijsbeleid van minister Zijlstra (Van onze Haagse redactie) Minister Zijlstra van Economische Zaken heeft, zo vernemen wij, ver tegenwoordigers van werknemers, werkgevers en middenstand mede gedeeld, dat een prijsdaling van grondstoffen op de wereldmarkt on middellijk in de prijzen in ons land tot uiting dient te komen. Een verzoek om prijsverhoging van een bepaald produkt zal bij de minister toenemend verzet onder vinden. Slechts bij uitzondering zal hiervoor in de toekomst toestem ming voor worden verleend. Dit is tot uiting gekomen tijdens een gisteren gehouden vergadering in het ministerie van Economische Zaken naar aanleiding van de Suez- crisis, die prijsstijgingen tot gevolg had. Nu deze crisis vrijwel tot het verleden behoort, acht de minister een straffer prijsbeleid noodzakelijk. Hij acht nu de tijd gekomen de prij zen tot het oude peil terug te bren gen. Vertegenwoordigers van het bedrijfsleven hebben toegezegd daar aan te zullen medewerken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3