SCHUD€L'S Cl TROS CITROEN Leveranties aan laten vaak veel Westduits leger te wensen over Sergeant dacht wel aan kleren, aan welzijn van rekruten L& niet Met een enkel woord Nederland telt ruim 2l/> miljoen bewoonde woonverblijven Agenda DONDERDAG 6 JUNI 1957 Dekens te kortsokken te krap en tanks, die rijdende doodkistenzouden zijn (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Westduitse minister van Verdediging, Franz Joseph Strausz (die net ge trouwd is en die zich sedert dinsdag op zijn huwelijksreis bevindt), zijn ministerie in Bonn en enkele legerlnstanties zullen het in verband met het tragische ongeluk in de Iller, Beieren, nog hard te verduren hebben. De soldaten, die daar maandag het bevel hebben gekregen door de rivier te waden, en die daar zijn verdronken, hadden rubberlaarzen met rubberzolen aan hun voeten gehad. Nu heet het, dat het hun daardoor onmogelijk is geweest ook maar ergens in de sterke stroming houvast op de oneffen grond van de rivier te kunnen vinden. Van alle kanten hoort men klachten, dat men bij het aanschaffen van uit rustingsmateriaal voor de strijdkrachten, of het nu kledingstukken of wapentuig is, vaak niet zo te werk is gegaan als heus wel gewenst zou zijn geweest. En dat alle mogelijke persoonlijke motieven een vaak niet zeer fraaie rol hebben gespeeld! Twintig hoofdofficieren voor firma's werkzaam Tot nu toe heeft men voor aanschaf fingen voor het Westduitse leger al be stellingen voor een waarde van 4.2 mil jard gedaan; 2.2 miljard blijven in het land zelf, de rest wordt aan leve ranties uit het buitenland besteed. In de eerstvolgende weken moeten nog 2.6 miljard mark voor het leger worden uitgegeven. Maar het is duidelijk gebleken, dat het materiaal van gele verde waren vaak veel te wensen over liet. Werkpakken waren al na een paar weken versleten, tienduizend dekens waren zo goed als onbruikbaar, omdat de firma, die ze had geleverd, er te dik aan had willen verdienen. Ze had ze daarom veel te kort gemaakt! Soldaten, die er onder moesten slapen hielden 's nachts hun sokken en zelfs ook wel hun schoenen aan, wat nu, ook voor jonge mensen, niet bepaald gezond moet zijn. Vijftienduizend paar sokken waren van zulk een slechte kwaliteit, dat ze na pas een keer wassen al zo klein wa ren geworden, dat alleen nog maar kin deren ze hadden kunnen aantrekken. Twintigduizend tentharingen moesten worden weggesmeten, omdat ze, zodra ze door touwen met een tent waren ver bonden en ze in de grond waren gesto ken. krom gingen trekken. Een groot aantal veldflessen kon men ook al niet gebruiken want, wanneer men er warme koffie in deed, gingen ze smelten!! Ze konden dus de vuilnisbakken in. Advies van belanghebbende! Actieve officieren hebben bepaalde tanks van Brits maaksel niet goed kun nen keuren omdat ze volgens hen te lang waren en omdat zij ze te weinig beweeglijk vonden. Ze werden door mili taire vaklui zelfs „rijdende doodkisten'" genoemd. Maar in het ministerie van Verdediging in Bonn dachten de heren er anders over. Zij besloten, dat over de 10.000 stuks van dit type moesten wor den besteld. Van een korter en beweeg lijker type daai-entegen wilde men er slechts circa 4000 hebben. Men had na melijk de raad ingewonnen van een vroegere „pantzer-generaal", die het wel moest weten en die had die langere tanks uitstekend gevonden, maar deze ex-generaal is nu toevallig vertegen woordiger van de Westduitse firma, die de langere tanks van het Britse model in de Bondsrepubliek zal gaan vervaar digen! Ook werden 50 helikopters ge kocht, die tezamen 25 miljoen mark kos ten. Als adviseur en bemiddelaar was een gewezen Duitse luchtvaartattaché aan de Duitse ambassade in Sofia, een ex-generaal, opgetreden. Deze werkt thans voor een Britse firma, die deze helikopters dan ook leverde, hoewel het hoofd van de luchtstrijdkrachten, bri gade-generaal Panitzki, andere, goed kopere en volgens hem veel betere heli kopters had willen hebben. In Bonn zijn tegenwoordig meer dan twintig gewezen genei-aal-majoors, luite nant-generaals en zelfs een ex-generaal- veldmaarschalk voor grote firma's werk zaam. Een paar van deze gewezen hoofdofficieren treedt tevens als advi seur voor de Westduitse verdedigings commissie op. Huis ingestort 40 doden in Poesan Door het instorten van een huis van drie verdiepingen hebben waarschijnlijk veertig inwoners van de Zuidkoreaanse haven Poesan het leven verloren. Er zjjn zes lijken geborgen en men vreest, dat zeker een dertigtal vermisten om het leven is gekomen. Elf bewoners van het huis zijn gewond. Het huis stortte in, omdat de grond onder de fundamenten door zware slag regens was weggespoeld. 6MESTRAAT ITI LEIDEN Gouden jubileum der Marechausseevereniging In aanwezigheid van de minister van Justitie, prof. dr. J. Samkalden, heeft de Marechausseevereniging gistermor gen ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan in de Dierentuin te Den Haag een herdendinkgsplechtigheid gehouden. Gistermiddag hield het bestuur een receptie, waar talrijke militaire en bur gerlijke autoriteiten hun gelukwensen kwamen aanbieden. In een toespraak tot de voorzitter van de Marechausseevereniging, adjudant F. H. J. Schoenmaker, wees de Staatsse cretaris van Oorlog, mr. Kranenburg op de prettige verstandhouding die in de Commissie voor Georganiseerd Overleg tussen de verenigingen en het departe ment bestaat en op het gevoel voor ver antwoordelijkheid waai-van de leiding steeds blijk geeft bij de onderhandelin gen. Tenslotte bood hij adjudant Schoen maker namens de minister voor Defen sie de legpenning aan, die de minister aan zeer gewaardeerde medewerkers ter hand stelt. Verdronken soldaten in Iller onvindbaar moest soldaat door rivier voor korporaal te halen In januari om brood (Van onze correspondent in West-Duitsland) De lijken van de veertien vermiste, maandag in de Iller in Beieren verdronken, soldaten zijn nog altijd niet gevonden; het lichaam van de vijftiende militair werd al onmiddellijk na het tragisch ongeluk uit het water getrokken. Pioniers, parachutisten en brandweermannen en speciaal getrainde duikers zijn nu al sedert maandag onvermoeid aan het zoeken geweest. Ook Amerikaanse soldaten hebben meegeholpen. Wel heeft men een eind stroomafwaarts even het lichaam van een van de soldaten boven het water zien uitsteken, maar dat was juist op een plaats, waar het veel te gevaarlijk was te proberen het aan land te halen. Het water is sedert maandagmorgen ongeveer anderhalve meter gestegen. Duikers zullen nog in enkele kuilen in de bedding zoeken, maar in het ministerie van Verdediging in Bonn vertelde men ons al, dat men daar weinig hoop meer koestert de veer tien lijken nog te vinden. Doordat de kracht van het water steeds heviger werd, heeft men immers enkele waterkeringen moeten openzetten en daardoor kunnen de lichamen verder drijven de kant van de Donau uit, waarin de Iller te Ulm uitmondt. Geen aanspraak op enige schadevergoeding? Bij de hei-denkingsplechtigheid, die morgen in Kempten gehouden zal wor den, zou dus maar een enkele doodkist kunnen worden neergezet van de maan dag direct levenloos uit het water opge haalde rekx-uut Gerhai-d Zax-n en alleen Advertentie N V, DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN BINNENLAND Met d'e Pinksterdagen zal te Eind hoven het 5e Benelux-Eoperantocongres worden gehouden. Dit congres, wondlt ge organiseerd dJoor die Nederlandse Esperan_ 11st en vereniging die Vlaamse Esperantis- tenbond en de Koninklijke Belgische Es peranto-bond. Er worden ongeveer 250 Esperantisten verwacht uit de Benelux, zowel als uit de omringende landen. De Eerste Kamer heelt gisteren de begroting Zaken Overzee z.h.s. goedge keurd met de aantekening dat de commu nisten geacht wensen te worden te heb ben tegengestemd. Gistermorgen heeft de miLmiisber van Buitenlandse Zaken uur. J. M. A. Luns, in ar. ij ambtswoning aan dir. C. L. Patijn, tot voor kort chef der directie internaitiomale organisaties van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, de versierselen uitgereikt behorend bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In de hail van het Dildgenitiageboauw te Den Haag is gistermiddag een Mozart_ plaquette onthuld welke vervaardigd werd door de Haagse beeldhouwster Marian Go- bius. De plaquette, die Mozart aan het spinet voorstelt, is met steun van het Nederlands Kunstverbond cüoor de Ko ninklijke Maatschappij voor Natuurkunde aangekocht. Dr. A. Sohierbeek, voorzitter van ..Dillgentia" en mej. G. J. W. Rueb, secretaresse van de afdeling 's-Gravenhage van het Nederlands Kunstverbond, ver richtten de onthulling, Bij K.B. is met ingang van de dag, waarop hij zijm ambt zal aanvaarden, be noemd tot gewoon hoogleraar in de facul teit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de Duitse Letterkunde van de middeleeuwen en de nieuwere tijd; di. J. Eleana, thans leraar .tevens onder directeur aan de Gemeentelijke Hogere Burgerschool en Middelbare school voor meisjes te Hilversum Het Rotterdams PhilQiarimonieöh or kest heeft dinsd'agavond in Frankfort stormachtige bijval geoogst. Onder leiding van Eduard Flipse werden werken van Henk Badings. Mozart en Bruckner ten gehore gebracht. Gisteren en vandaag concerteert men in Stuttgart en Mannheim, .waarna het or kest naar huis terugkeert. De minister-president van Suriname, dr. J. Ferrier en de minister van Fin an eten., W. Smit, zullen op 10 Junii naar Nederland vertrekken .waar zij overleg zul len plegen in verband met de financiering van het Surinaamse Borikoponidioplan. Gistermiddag is op de Maashaven te Rotterdam de 12-jarige W. P. Piket uit Rotterdam door een vrachtauto overreden en gedood. De jongen reed naast een vriendje op de fiets. Op het ogenblik dat de vrachtauto passeerde begon hij met zijn rijwiel te slingeren, viel en kwam met het hoofd onder een van de achterwielen te recht. De soolale commissie van de S.E.R. heeft de Staatssecretaris van S'oolale Zaken geadviseerd over een door deze aan de Raad voorgelegd ontwerpbesluit tot re geling van de werktijden in bad'- en zweminrichtingen. Behoudens op enkele onderdelen kan de sociale commissie zich ln het algemeen verenigen met het ont werp, dat een arbeidsduur voor het per soneel van bad_ en zweminrichtingen op basis van 84 uur per dag en 48 tuur per week beoogt. In tegenwoordigheid van de leden uit Zoebermeer, Pijnaoker. Nootdorp, Moer- kapelle, Benthuizen en Hazerswoude la gisteren in Zoetermeer de Rotaryoliuib Zoe- termeer geïnstalleerd door de gouverneur van het district, de heer H. D. Brugge- man. BUITENLAND Een oomiminiistisoh blad ln Tsjecho- Siowakije heeft woensdag melding gemaakt van een wild-west-manie waaraan veel Jon gemensen in Praag meedoen. Zij gedragen t' pn u/ llppft nistpren in het zich als Amerikaanse cowboys en bondon aeejl ^ISieren ln liei •j, avonds rondom een kampvuur drinkge- Rijksmuseum te Amsterdam aan dr. lagen, aldus het blad, diat ingrijpen van d« 1 - - - autoriteiten eist. De Britse gevangenis voor oorlogsmia_ dad-lgers te Wert in Westfailen die aanvan kelijk 249 gevangenen telde, o.w. veld maarschalk Eric von Mansteim die ln 1953 werd vrijgelaten, wordt einde van deze maand gesloten .aldus heeft een woord voerder van de Britse ambassade te Bonn meegedeeld. Er zijn nu nog slechts drie gevangenen en de gemengde commissie voer herziening van vonnissen heeft een stemmig hun vrijlating aanbevolen De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt, dat Groot-Bri'ütaimniien d'e Verenigde Staten overeenstemming hebben bereikt over de uitwisseling van imiliiiohlbimigen over het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Een Sovjet_Rusedsche straalvliegtuig van het type Toe-f04, dat op d'e Parijse luchtvaart tentoonstel ling te zien is ge weest, is gisteren zonder tussenlanding, ln 3 uur en 3 minuten van Parijs naar Mos kou teruggevlogen De Presbyteriaanse kerk van Staten Eiland (New York) zal van zondag af een man tot predikant hebben, die in 1937 tot dertig jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens moord op een vrouw. Jerry Oaeopardo werd in 1953 op 44Jarige leef tijd op erewoord vrijgelaten. Hierna be zocht hij een seminarium. Hij oefende zijn ambt van predikant reeds uit Hackensaok waar niemand zijn verleden kende, maar Ln maant j.l. kreeg hij algehele gratie en werd zijn geschiedenis bekend. Oacaopardo is thans gehuwd en vader van twee kin deren Drie schooljongens van vijftien jaar uit Noord-Beieren die zonder papieren over de Frans-Duitse grens wilden trekken om zich te melden voor het Vreemdel'ln- genlegtoen. hebben in d'e nacht van dins dag op woensdag geprobeerd bij Kehl over de Rijn te zwemmen. Twee van hen zijn verdronken. De derde bereikte weliswaar de overzijde, doch hij lis woensdag door de Franse autoriteiten weer over de grens ge_ zet.. Uit goede bron te New York wordt vernomen, dat een ballistisch projectiel met een middelgrote reikwijdte, die „Ju piter", vrijdag J.l. met succes in Florida is afgeschoten. Het legde een afstand van. 2.400 km af en bereikte een hoogte van 480 km. Proefnemingen met de Jupiter zijn dit jaar tweemaal mislukt. De Zuidafrlkaanse premier heeft aan gekondigd dat voortaan „Die stem ran Suid-Afrtka" het enige officiële volkslied in de Unie van Zuid-Afrika zal zijm. De staking van landarbeiders in de Povlakte ,ter ondensteumiirug van looneisen is woensdag geëindigd. De werkgevers zijn bereid de onderhandelingen met bemid deling van het ministerie van Arbeid te hervatten. De staking heeft 41 dagen ge duurd en een schade vain naar raming bijna 30 miljoen gulden veroorzaakt. De persdienst van die president van de Zu'idamerika'an©e republiek Columbia meldt, dat ln de laatste week van mei lm verschillende delen ram het lamd 51 per sonen door bandieten zijn vermoord. Er werden boerderijen in brand gestoken. Er is een aantal arrestaties verricht. Vertegenwoordigers van sootallstls- tlsche partijen uit 22 Handen en koloniale gebieden van het Britse rijk hebben zich op een bijeenkomst te Dorking, in het En gelse graafschap Surrey, mat algemene stemmen uitgesproken tegen de waanzin nige en tot zelfmoord leidende wedloop in het vervaardigen van waterstofbommen". Een commissie van die Sejm, d'e Poolse landdag, heeft een wetsontwerp goedgekeurd tegen de zwarte handel. Ver kopers in staatswinkels, die gewilde arti kelen voor vrienden achter houden ten behoeve van de sluikhandel, kunnen tot tien jaar geraugemiistraf en een boete worden veroordeeld. Een koper kan worden veroordeeld tot vijf Jaar gevangenisstraf en een boete. De vloot van Nationalistisch China heeft opdracht te blijven verhinderen, dat buitenlandse schepen strategische goede_ ren naar continentaal China brengen., zo wordt in welingelichte kringen in de hoofd De commrunistiesohe premier van stad van Formosa vernomen. Oost-DuttSland, Otto Grotewohi, heeft gis teren het denkbeeld dat vrije verkiezingen ln geheel Duitsland een eerste stap op de weg naar hereniging moeten zijn, verwor pen. Sprekend op een bijeenkomst in een werkplaats in Oost-Berlijn zei hij, diat d'eze opvatting, onlangs verkondigd door de leid/er van de Westduitse socialisten, Ollenihauer, „heden ten dage slechts een gevaarlijke iüiusie is". deze zou met militaire eer ter aarde kunnen worden besteld. Schaffler en Julitz, die na het gebeur de in hechtenis waren gesteld, hebben allebei verzocht op vrije voeten te wor den gesteld. Schaffler, die pas op de plaats des onheils was gekomen, toen de soldaten al in het water waren, ver klaarde, dat hij thans inziet, dat hij het bevel, dat Julitz had gegeven, had moe ten intrekken. Maar hij had op het ogenblik, dat hij op de brug stond, voor namelijk aan de schade gedacht, die de kleren en de schoenen in het water zou den oplopen en de gedachte was geen enkel ogenblik bjj hem opgekomen, dat de gezondheid en het leven van de re kruten eveneens op het spel stonden!! Intussen is bekend geworden dat een soldaat van dezelfde troep in januari alleen maar door het ijskoude water van de Iller was gestuurd om aan de andere kant van de rivier brood en worst voor een korporaal te gaan halen. Een mededeling van de staatssecreta ris in het Beierse ministerie van Arbeid Weishaupl, dat de familieleden van de verdronken soldaten volgens de letter van de wet vermoedelijk niet eens aan spraak op een financiële schadevergoe ding zullen kunnen maken, heeft in heel de Bondsrepubliek 'een zeer onaan gename indruk verwektIntussen is echter nadat de soldaten zijn ver dronken een stichting van het leger zelf in het leven geroepen om veronge lukte kameraden en hun bloedverwan ten financieel te kunnen helpen. Voorlopige cijfers woningtelling 80 eigendom van particulieren Bjj de algemene woningtelling 1956 zijn in totaal 2.549.000 bewoonde woon verblijven aangetroffen, waarvan 246 miljoen bewoonde woningen en 49.000 bewoonde andere ruimten. Dit blijkt uit een mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin enige uitkomsten worden vermeld van een steekproef van 1 op 30 van het grondmateriaal van de woningtelling. Als woning wordt beschouwd elk perceel of perceelsgedeelte, dat volgens bouw of verbouw blijvend bestemd is voor bewoning door één huishouden (een gezin of een groep van twee of meer personen die tezamen een huishouding vormen. Als bewoonde andere ruimten worden allereerst beschouwd de door de gemeentelijke of Rijksoverheid gefinancierde noodwoningen en noodboerderijen en verder b.v. woonruimten in hotels e.d., zomerhuizen, bewoonde keten en schuren, onherroepelijk bewoonbaar verklaarde woningen, woonschepen met vaste ligplaats. Van de 246 miljoen bewoonde woningen vormen de gewone woningen (2.134.000) de overgrote meerderheid naast de 194.000 boerderijen en tuinders woningen, 161.000 andere bedrijfswoningen en bijna 11.000 bijzondere wooneen heden. personen, die op afzonderlijke wijze zijn geteld, alsmede, de varende en rijdende bevolking, die behoudens de bewoners van een vaste ligplaats heb bende woonschepen buiten de telling is gebleven. Beschikbare woonruimte In totaal zijn in de bewoonde wonin gen 12.650.000 voor bewoningsdoeleinden bestemde vertrekken geteld (d.w.z. ex clusief die uitsluitend in gebruik voor beroep of bedrijf). Wanneer men verband legt tussen dit aantal vertrekken en de bezetting der bewoonde woningen dan blijkt, dat ge middeld per 100 bewonei-s 123 vertrek ken (incl. keuken) beschikbaar zijn of van de andere kant bezien 100 vertrek ken voor elke 79 bewoners. Voor gewone woningen zonder bedrijf komt men op 126 vertrekken per 100 bewoners en voor gewone woningen met bedrijf zelfs tot 133 per 100 bewoners. Voor de echte bedrijfswoningen is de verhouding ongunstiger: voor woningen met winkel en (of) werkplaats 119 per 100 bewoners en voor boerderijen en tuinderswoningen 94 per 100 bewoners. Het lagere gemiddelde voor de boerde rijen en tuinderswoningen is niet zozeer gevolg van een geringer aantal vertrek ken in deze categorie van woonverblij ven, doch voornamelijk van een grotere bezetting dezer woningen in verband met de hogere gemiddelde gezinsgrootte onder het agrarisch deel der bevolking. Bouwwijze Uit een onderscheiding naar bouw wijze blijkt, dat onze bevolking overwe gend is gehuisvest in eengezinshuizen. De totale voorraad bewoonde en onbe woonde woningen telde n.l. 1.730.000 eengezinshuizen (waarvan 580.000 of een derde vrijstaand). In meergezins- huizen zijn 780.000 woningen geteld (bo ven- en benedenwoningen, étagewonin gen, e.d.). Eigendom Bjjna 80% (n.l. ruim 1.9 milj.) van de 2.5 miljoen bewoonde woningen waren eigendom van particuliere personen en instellingen (w.o. rond 3.500 in de nieuwe vorm van zgn. horizontale eigendom)Van de overige bewoonde woningen waren bijna 265.000 in het bezit van gemeenten en ruim 307.000 eigendom van woningbouwcorporaties. Van het totaal aantal bewoonde wo ningen werden 730.000 of bijna 30% be woond door de eigenaar. Voor hoofden van huishoudens en alleenstaanden met een inkomen per jaar van f. 6.000 of hoger bedraagt dit percentage ruim 40 tegen 25 bij inkomens beneden genoem de grens. Bij een onderscheiding naar beroepsgroepen blijkt het volgende: 75% van de bedrijfshoofden van een agra risch bedrijf wonen in een eigen woning tegen bijna 50% van de overige bedrijfs hoofden en ruim 50% van degenen die een vrij beroep uitoefenen. Voor de groep employe's ligt het percentage be langrijk lager, n.l. 15, terwijl het even eens 15 bedraagt voor de handarbeiders, met uitzondering van de landarbeiders, van welke laatste groep bijna 35% in een eigen woning woont. Huur-(waarde) Van de gewone woningen zonder be drijf valt ruim 30% in huurklassen be neden f. 300; bijna de helft of 50% in de klassen van f. 300 tot f. 500 voor de na-oorlogse t.o.v. de vooroorlogse wonin gen blijkt een duidelijke verschuiving naar hogere klassen en tegelijkertijd een concentratie in de middenklassen. Van de voor 1946 gebouwde woningen hadden 56% een huur van f. 300 tot f. 600, van de in 1946 of later gebouwde niet minder dan 70%. In totaal zijn in het kader van de eigenlijke woningtelling 2.587.000 huis houdens van twee of meer personen, tezamen met 10.175.000 personen, en 320.000 alleenstaanden (van wie 105.000 mannen) geteld. Daarnaast behoor den nog tot de Nederlandse bevolking de in gestichten en instellingen en in militaire inrichtingen gehuisveste Over sigaren gesproken: W^dlcilhamp Prinsessekade hoek Haarlemmerstraat Telefoon 21126 DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. De Kleine Burcht: Contactavond Vespa- olub Holland. 8 uur nam. Mr. H. Schölvinck, loco-secre taris-generaal bij het Ministerie van Max I. Friedlander, kunsthistoricus ie Amsterdam, ter gelegenheid van zijn negentigste verjaardag de ver sierselen uitgereikt van de onder scheiding van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Scherpe maatregelen in geheel Algerije In geheel Algerije zijn verscherpte veiligheidsmaatregelen genomen wegens de verhoogde activiteit van de opstan delingen. Valschermtroepen patrouille ren in de straten van Algiers, waar maandag bij bomaanslagen negen men sen werden gedood en honderd gewond. Elders worden troepen in gereedheid gehouden voor onmiddellijke actie, hier en daar is een uitgaansverbod afgekon digd. In Parijs speurt de politie naar 200 Al gerijnen, wier namen uit Algiers zijn opgegeven. De terreur onder de Noordafrikanen in Frankrijk diuurt voort: gisteravond is in Parijs een Noordafrikaan doodgescho ten. Een andere werd gewond. Verantwoord opinie-onderzoek „Invloed televisie op de mens" In een te Amsterdam gehouden cau serie heeft de heer G. Wielen, hoofd ingenieur van een radio- en televisle- toestellenfabriek, medegedeeld dat aan de Nederlandse Stichting voor Statis tiek te Den Haag de opdracht is gege ven gedurende de komende maanden een enquête te houden onder de Nederlandse televisiekijkers. Na overleg met de televisie-instanties is een uitgebreid aantal vragen opge steld" ten einde met „dit eerste verant woorde opinie-onderzoek op dit gebied" de invloed van de televisie op het leven en de levensgewoonten der Nederlandse kijkers te peilen. „De technici hebben ook een ethische opdracht", aldus ir. Wielan. „De techniek kan haar taak slechts goed vervullen als zij het groot se doel wil dienen: de televisie de mens heid tot nut te doen zijn en bij te dra gen tot een beter begrip onder de vol- keren". Het ligt in de bedoeling de resultaten van de omvangrijke enquête in septem ber a.s. aan de Staten-Generaal, de te levisie-autoriteiten en de publiciteits- organen aan te bieden. In den Vergulden Turk; Ledenvergade ring L.K.K. „Voor Allen" 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Vergadering oud-leden ver. C.J.M.V. Levendaal „Dient den Heer". 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuis. Ledenver gadering Zwem- en Polovereniging „De Does". 8 uur nam. VRIJDAG Schuttersveld: Circus Strassburger. 8 uur nam. ZATERDAG LakenhalOpening tentoonstelling ..Shakespeare op het Engelse toneel". 3 u. nam. Hooglandse Kerk: Exoursie Ver. van oud- leerlingen der Ambachtsschool. 3 uur nam Schuttersveld: Circus Strassburger. 2 en 8 uur nam. Oegstgeest (Pauluskerk)Zendings bijeenkomst Herv. en Geref. Kerk. 89 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Sohuttersveld: Circus Strassburger. 2 en 8 uur nam. MAANDAG Circus Strassburger. 2 en Papengracht: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Vlaanderen. 7 uur voorm. DINSDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. Motor- en Lager Service N.V. MLS. 3i uur nam. Hogewoerd 106. Receptie zuster Gerrit sen (veertig jaar kraamverpleegster) 2.30 5 uur nam. WOENSDAG. Levendaal 8: K. en O.-excursie naar Synagoge. 8 uur nam. Oud-Hortuszlcht: Tulnconcert Leids Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 v m tot 4 uur nam Prentenkabinet: Tentoonstelling grafici. Werkdagen 25 uur (t.e.m. 15 Juni). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten- toorLstelllng ,,De mens in miniatuur; de wereld van het poppenspel". (Tot 1 okt.). Universiteitsbibliotheek: Linnaeus-ten toonstelling (tot 7 juni). BIOSCOPEN Casino: „Phfffft" (18 Jr). Werkid. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 91>5 uur. Casino: DomderdagcyolTis „Muiterij op de Caiine". 14 Jaar. Luxor: „Sissi, de Jonge keizerin" (al.). Werkd. 2.30, 7 en 9.1'5 uur; zondag 2.30 4 45 7 en 9.15 uur. Huurverhoging voor bedrijfspanden Amendement-: 15 procent (Van onze parlementaire redacteur) Bedrijfspanden zijn van de „ver plichte" huurverhoging met 25% uit gezonderd, omdat er volgens de rege ring geen belangrijke schaarste is op het terrein van de bedrijfspanden (ook garages?). Voor zover in onderling overleg huurverhogingen tot stand komen, wordt de helft ervan niet ge blokkeerd. Bij vorige huurverhogingen mocht de huur van bedrijfspanden in onderling overleg niet met een groter percentage worden vex-hoogd dan voor woningen. In de praktijk is de huur van bedrijfspan den in onderling overleg algemeen ver hoogd met het maximum-percentage. Als dat nu weer zou gebeuren zou de heer BOMMER (P. v. d. A.) dat beslist onredelijk vinden, omdat voor bedrijfs panden de helft van de huurverhoging niet wordt geblokkeerd. Daarom diende hij gisteren in de Tweede Kamer een amendement in, vol gens hetwelk de huur van bedrijfspan den met maximaal 15% mag worden verhoogd. Het amendement maakt zeer grote kans te worden aangenomen. Boodschap van Schweitzer aan het dorp Lidice Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka meldt, dat dr. Schweitzer een boodschap heeft gericht tot het comité van Lidice ter gelegenheid van de vijf tiende verjaardag van de massamoord op de bevolking van dit dorp. In zijn boodschap zegt dr. Schweitzer: .,De her innering aan deze tragedie moet leven dig blijven en ons er toe aanzetten ons te bevrijden van de onmenselijke denk beelden die in onze tijd nog voortleven, om ons te kunnen wijden aan mense lijke idealen en om te voorkomen, dat een tragedie als die van Lidice zich kan herhalen. Wij moeten ons niet in slaap laten wiegen door de illusie, dat een dergelijke herhaling onmogelijk is". Lido: „Het geheim van de zwarte "bent". (14 jaar). Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. „Het wonder der geboorte in de pijn loze bevalling". 14 Jaar. Dagelijks (be halve 's zondags) 10.30 ,11.30 en 12.30 u. Trianon: en schiep de vrouw" (18 Jaar). Werkd. 2.30, 7 en 9.1'5 uur; zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „Karavaan der verdoemden". (14 Jr) Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 8 juni waargenomen door: Apotheek Herdingto en Blanken Ho gewoerd 171. tel. 20502: Apotheek Reljst. Steenstraat 35. tel. 20136; Apotheek Oegst geest. WiThëlminapark 8, tel. 26274. BIJ geen gehoor bj) Uw huisarts of specialist. bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) i js bb 23 u a xjü '5 S Sm h Stockholm geh. bew. zzw 1 11 0 Oslo zwaar bew. nw 3 12 8 Kopenhagen zwaar bew. zw 11 16 4 Aberdeen regen nw 8 13 21 Londen licht bew. w 6 17 0 Amsterdam licht bew. wzw 7 13 2 Luxemburg onbewolkt w 2 18 0 Parijs onbewolkt zzw 1 20 5 Bordeaux mist no 4 19 0 Grenoble onbewolkt windstil 23 0 Nice zwaar bew. nnw 1 20 0 Berlijn zwaar bew. w 8 18 5 Frankfort onbewolkt z 2 17 5 München onbewolkt w 4 16 17 Zürich half bew. ozo 1 17 14 Genève mist windstil 18 4 Locarno lloht bew. O 3 25 0 Wenen onbewolkt w 7 21 0 Innsbruok half bew. windstil 18 9 Rome onbewolkt windstil 26 0 Ajaccio onbewolkt ono 2 21 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2