P. v. d. A. staat hogere huren overtuigd achter en blokkering a BOELGANIN OP BEZOEK EN Bij KROES JTSJEF FINSE BUREN WEERBERICHT Meeste huiseigenaren amateurs pantalons 19.75 Mogelijk inleiding Russen Geen tot een nieuwe politiek hopen verspeelde goodwill te herwinnen teruggave van Karelië Eerste oefening respectievelijk 23, 22 en 20 maanden 96ste jaai-arang DONDERDAG 6 JUNI 1957 No. 29154 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Mr. Van Rijckevorsel„Dit wetgevend wangedrocht niet op natie loslaten" (Van onze parlementaire redacteur) Met volle overtuiging heeft gisteren in de Tweede Kamer de woordvoerder van de P. v. d. A., de heer Bommer, de blokkering van de helft van de huurverhoging verdedigd omdat de meeste woningen (hü zei: 90 in handen zyn van onzake lijke amateurs, mensen, die een huis alleen beschouwen als een beleggingsobject en zich niet bekommeren om afschrijving voor vernieuwing en reservering voor het aanbrengen van verbeteringen. Dit is bedroevend omdat de woningvoorzie ning een eerste levensbehoefte betreft. Daarom vond de heer Bommer het alleszins noodzakelijk maatregelen te treffen om de huiseigenaren te prikkelen gelden te reserveren teneinde het woningbestand op peil te houden en te verbeteren. Afspraak „Dat is geen socialistisch denkbeeld", aldus de heer Bommer. „Want de ge dachte is gerezen in andere kring en het vorig jaar overgenomen bij de kabinets formatie. Oorspronkelijk was daarbij sprake van een reservering met een be stemmingsverplichting, maar die is ge wijzigd in een bestemmingsdrang. De P. v. d. A. had voor een bestemmings heffing liever een andere en meer een voudige methode gevolgd (verhoging van de grondbelasting), maar het blokke- keringsvoorstel is althans een poging iets goeds tot stand te brengen ter verbete ring van de woningvoorziening en daar om kan de P. v. d. A. ermee akkoord gaan. Tegen de suggestie van kleine huur verhogingen met korte tussenpozen had de heer Bommer beslist bezwaar. Hij vindt, dat er na de komende huurver hoging wel enige behoefte is aan rust ook met het oog op de prijzen. Bij een volgende huurverhoging zou de heer Bommer verschillende percen tages willen vaststellen naar gelang van de kwaliteit van de woningen en hij wenste, evenals de heer Van Vliet (KVP), thans reeds een onderzoek naai de wenselijkheid van een verschillend percentage huurverhoging op basis van de gemeenteklassen, evenals in 1954. In dien dat onderzoek nu wordt ingesteld, kan te zijner tijd over dit probleem een juister oordeel worden geveld. Morele plicht Ook de heer Tilanus (CHU) was van mening, dat een goed onderhoud en verbetering van de oude woningen van eminent belang is voor ons hui selijk volk, maar dat daarvoor een blokkering van de helft van de huur verhoging nodig is, gepaard gaande met administratieve rompslomp, be treurde hjj toch wel héél erg. In zün hart is hü het ermee eens, dat van de blokkering niets goeds valt te zeggen, maar het verstand spreekt toch ook een woordje mee. Er moet nu eenmaal in het belang van de volkshuisvesting een aanzienlüke huurverhoging ko men. Niettegenstaande alle agitatie vermag de heer Tilanus niet in te zien waarom zo heftig tegen de blokkering is gepro testeerd als de laatste weken is gebeurd. Indien de regering alsnog genoegen zou willen nemen met een huurverhoging van 10 of 15 zonder blokkering, zou dat de heer Tilanus verheugen, maal ais de regering dat niet verantwoord vindt, dan voelt hij (evenals enige leden van zijn fractie) zich moreel verplicht het gegeven woord van vorig jaar zomer tijdens de Kabinetsformatie gestand te doen en in het nationaal belang zich bij de voorgestelde regeling neer te leggen. Wetgevend wangedrocht Op heel andere toon vroeg mr. Van RÜckevorsel (KVP): „Mogen wü dit Jonge Hongaren in Russische kampen Een speciale afgezant van het Hon gaarse verzet, die twee weken geleden in de Ver. Staten is aangekomen, heeft voor een subcommissie van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat 40.000 jonge Hon garen, o.w. meisjes van nog geen twin tig jaar in zes Russische concentratie kampen zün geïnterneerd. Voorts deelde hij o.m. mede dat 1.600 overlevenden van een belegering van de fabrieken te Cse- pel naar Communistisch-China zijn ge deporteerd. Advertentie *o>f Lr tfüisfflGM Hogewoerd 66-68 wetgevend wangedrocht op de natie loslaten?" Zeer beslist zei hij: „Neen". Hij heeft ook geen vertrouwen in het stelsel van huurronden en loonronden. Hü voelt iets voor het Belgische stel sel om naar draagkracht, stügende draagkracht, van de bevolking geleide- lük de huren los te laten, eerst de hoogste huurklassen en in de loop van jaren geleidelük de lagere huurklassen. Voorts vroeg de heer Van Rijckevorsel of het mogelijk zou zijn de verbetering van de woningen te prikkelen door te vergunnen, dat de kosten van verbete ringen jaarlijks 12% voor de inkom stenbelasting mag worden afgeschreven. Waarom zo'n ingewikkelde blokkerings regeling als het ook eenvoudig kan? Hoe ingewikkeld de regeling is zette de heer Versteeg (AR) in een juridisch be toog uiteen. Ook de heer Weiter (KVP) had reeds de verwachting uitgesproken, dat de advocaten het meest van de huurblokkering zullen profiteren. En de heer Van de Wetering (CHU) sprak van een voortschrijdende onteigening van het bezit, die niets verbetert aan het wo ningtekort. Minister Witte antwoordt vandaag op de diverse bezwaren. Hij wil dan niet het voorbeeld van sommigen volgen om alleen kwalificaties te gebruiken voor de blokkering, maar argumenten aanvoe ren. Prins Bernhard naar Frankrijk Prins Bernhard zal vandaag het op leidingscentrum voor de Franse Lucht macht in Salon (Provence) bezoeken. Vervolgens vliegt de Prins door naar Cannes om het congres van Europees- Amerikaanse verenigingen, waarvan hij ere-voorzitter is, bü te wonen. Na dit congres zal de Prins een tweedaagse ver gadering van de Internatnionale Rui tersportfederatie in Parijs presideren. Woensdag 12 juni keert hü naar ons land terug. Speciale aanbieding zuiver wollen kam garen (Van onze correspondent in Stockholm) In Scandinavië meent men, dat het Russische staatsbezoek aan Finland dat vandaag, woensdag begint, van groot belang zal zün en zeker meer is dan een beleefdheidsvisite. Boelganin en Kroesjtsjef zullen vergezeld zijn van de minister van Buitenlandse Zaken, Andrej Gromyko, de minister van O. K. en W., N. Mik- hailof, de chef van de veiligheidsdienst, de beruchte generaal Iwan Serof en de vice-minister van Buitenlandse Handel, Paul Kymykin. Zü blüven een hele week. Op het programma staan bezoeken aan enkele in dustriële bedrijven en aan twee provincie-steden, namelük Lathi en Tampere. Van onderhandelingen wordt niets gezegd, maar men is er in Helsinki zeker van, dat wel degelük het een en ander zal worden besproken. Er zqn geruchten geweest, dat de Russen ter gelegenheid van het bezoek zouden overgaan tot de teruggave van Karelië, maar de Finnen zelf menen thans, dat zulks niet het geval zal zün. Het staat echter wel vast, dat de buren niet met lege handen komen. Het feest kost overigens de werkelijk arme Finnen al meer dan genoeg! Bovendien geven zü op de laatste dag, dus op 13 juni, een cadeau van historische waarde, namelük de lokomotief, waarmede Lenin in 1917 naar Finland kwam. Willen de Kremlinleiders iets zeggen Op de laatste dag zal een perscon ferentie worden gehouden. Ruim honderd buitenlandse journalisten zullen daar aanwezig zijn. De Rus sen hebben zelf al een delegatie van tivaalf journalisten. Ook hieruit meent men te mogen afleiden dat de Sovjetrussische leiders iets van belang hebben te zeggen. Er is veel plaats voor gissingen. Een feit is echter, dat de Russen zich alle moeite zullen geven de goodwill terug te winnen, die zij door hun optreden in Hongarije hebben verspeeld. Oorspronkelijk zouden de Kremlinleiders ook naar Stockholm, Oslo en Kopenhagen zijn gegaan. Na het bezoek van de premiers van de Scandinavische landen aan Rusland is het namelijk de beurt van de rode heren om naar Eigen financiering finder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlüke bewolking en plaatselyk enkele buien. Tot matig of zwak afne mende wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 juni Zon op: 4.24 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 15.26 uur; onder: 1.33 uur. Hoogwater te Katwük te 10.43 en 23.19 uur. Laagwater te 6.04 en 18.51 uur. Dit nummer bestaat oH 14 pagina's Met het KLM-vtiegtuig uit Karatsji arriveerde gisteren dit zes weken oude pantertje op Schiphol. Het is een geschenk van de Pakistaanse jeugd aan de Nederlandse jeugd als dank voor de hulpdie ons tand verleende na de grote overstromin gen in Pakistan in 1954Binnenkort zal het officiëel in ontvangst wor den genomen namens de Neder landse jeugd door Prinses Marijke. het hoge noorden te komen. De Scandinaviërs hebben het Kremlin evenwel te verstaan gegeven, dat een bezoek op het ogenblik niet ge legen komt. Scandinavië en Moskou In Helsinki is intussen de gehele Scandinavische pers bijeen en nimmer hebben B. en K. een dergelüke kans ge had om bepaalde voorstellen met be trekking tot de Noordeuropese politiek te spuien. En men zal zeker luisteren, al verdiept zich de Zweedse premier, Tage Erlander, juist op dat ogenblik in de zienswijze van Tito, aan wie hij een officieel bezoek van tien dagen brengt! En ook de Noorse premier,. Gerhard- sen, zal goed luisteren. Heeft hij niet zo juist gezegd, dat er meer groeperingen zijn dan Oost en West? De politieke fijnproever merkt daarin een toespe ling op neutralities of, zo men wil, op de „derde macht'' Inmiddels zyn de Finnen bly, dat him regering nog op tüd gereed is ge komen, al voorspelt men deze coalitie geen lang leven. De voorganger, de so cialist Fagerholm, heeft geen kans ge zien de financiën te saneren en een sta bilisatie van de economie tot stand te brengen. Dit is nu de eerste taak van het Kabinet-Sukselainen. Geen rood-groene coalitie In de regering zitten thans zeven agrariërs, drie leden van de Finse en drie van de Zweedse Volkspartü als mede een vakminister. Deze regering steunt slechts op 79 van de 200 zetels. Het valt op, dat niet alleen de minister president, maar ook de minister van Fi nanciën. prof. Nils Meinander, econo men zün. Van belang is ook. dat de mi nister van Buitenlandse Zaken, Johan nes Virolainen, thans voor de derde keer dezelfde plaats inneemt. Dit is ook schied in verband met het aanstaande bezoek uit Rusland. De socialisten zitten dus niet meer in het. regeringsschuitje. Dit kan veel moeilijkheden met zich mede brengen, vooral als de arbeiders door een alge mene staking hun zin hopen te krygen. Maar het is nog niet gezegd, dat dit zal geschieden. De socialisten zün het namelük niet eens. En dit is dan ook de zwakte van de laatste regering ge weest: de leden trokken verschillende kanten uit. De huidige minister van Fi nanciën. prof. J. Meinander. heeft het nog op 24 mei in het tijdschrift. „Mer- van het rijk in een tempo gegaan, dat te hoge eisen stelde aan de leiders. Tijdens de oorlog werden wij door ge selslagen büeen gehouden, maar toen na de vrede een nieuwe lente kwam. was de belangengemeenschap vlug ver dwenen. De wederopbouw hield ons nog büeen, maar nu is ook die tüd geweest. Zo goed hebben wü het gekregen. Eerst als de rood-groene coalitie heeft ingezien dat zü een verkeerde liefde te- Een recente foto van Prins Albert van België .die vandaag zijn 23ste verjaardag viert. genover de staat heeft, kan men aan stabilisatie denkenOf zü zouden het advies van anderen moeten aanne men". Welnu, de agrariërs hebben thans de hulp van prof. Meinander aanvaard. De socialisten hebben voor dit advies bedankt. De regeringscrisis in Frankrijk Bourgès-Maunoury formateur na het falen van Pierre Pflimlin Jeugdig politicus van ongewone souplesse Zijn kansen zijn evenivel niet groot (Van onze Parüse correspondent) De demissionaire minister van Oorlog, de nog jonge Bourgès-Maunoury (43 jaar), is op het ogenblik de man, de tot nader order! pogen mag Frankrüks staatskaros weer in het rechte spoor te brengen. Hü is afstammeling van een van Napoleons maarschalken en heeft in zün carrière al wel overdadig blük ge geven van een souplesse, die zelfs voor Franse verhoudingen opmerkelük mag heten. Van 1948 af heeft hü zich in büna alle regeringen staande weten te hou den op vele uiteenlopende posten en onafhankelük van de vlag, waaronder de premier voeren. In de radicale partij, waarvan hü lid is, staat hü bekend als een van de scherpste tegenstanders van Pierre Mendès-France, die, zoals bekend, onlangs de leiding heeft neergelegd. Politiek valt hü zeker tot het rechtse kamp te rekenen. Veel succes wordt hem overigens niet toegedicht. Steeds vaker hoort men de naam van De Gaulle Voordat Bourgès-Maunoury tot het aanvaarden van een opdracht overging, speelde zich het volgende af. De voor zitter van de r.-k. Volksrepublikeinen, Pierre Pflimlin, zag zich gistermiddag genoodzaakt zijn opdracht aan president Coty terug te geven. Na langdurig en cator" gezegd: „Bij ons is de expansie inspannend touwtrekken met de socia- Klein verlof in afwachting groot verlof Betreffende de duur der eerste oefening van dienstplichtigen der Kon. Land macht die thans voor eerste oefening in werkelüke dienst zijn, dan wel nog moeten komen, heeft de minister van Oorlog het volgende bepaald: De duur der eerste oefening bedraagt 23 maanden voor dienstplichtigen die zijn of worden opgeleid tot officier, onder-officier of tot het vervullen van een specialistische functie, ongeacht tot welke lichtingsploeg zü behoren; 22 maanden voor de overige dienstplichtigen, behorende tot de lichtingsploeg 1957-4 en vol gende lichtingsploegen20 maanden voor de overige dienstplichtigen behorende tot oudere lichtingsploegen dan de lichtingsploeg 1957-4. Voor zover zij dit wensen wordt aan de dienstplichtigen, voor wie de duur der eerste oefeningen 23 en 20 maanden bedraagt, de laatste twee maanden en aan de dienstplichtigen, voor wie de eerste oefening 22 maanden bedraagt, de laatste vier maanden van hun eerste oefening klein verlof in afwachting van groot verlof verleend. (Dit komt er op neer, dat de dienstplichtigen, behorende tot de eerste groep na 21 maanden en de dienstplichtigen, behorende tot de tweede en derde groep na 18 maanden eerste oefening voor huiswaartszending in aanmerking komen). Gedurende dit klein verlof bestaat geen recht op militaire inkomsten en kostwinnersvergoeding. Op geneeskun dige verzorging voor rekening van het RÜk bestaat slechts aanspraak voor wat betreft enigerlei aandoening welke ver band houdt met de uitoefening van de militaire dienst. De dienstplichtige blüft gedurende het klein verlof onderworpen aan het mili taire straf- en tuchtrecht. Het klein verlof kan worden ingetrok ken indien de minister van Oorlog daar toe machtiging heeft verleend. In dit geval moet de dienstplichtige zich weder bü het daarvoor bestemde militaire on derdeel aanmelden. Intrekking van klein verlof op verzoek van de dienstplichtige zal als regel niet worden toegestaan. listen, die desnoods wel zün regerings programma wilden onderschrüven maar uiteindelük toch weigerden in zü'n ka binet zitting te nemen, heeft Pflimlin, door moeheid en teleurstelling overmand, op het Elysée, het ambtspaleis van het Franse staatshoofd, zich gewonnen moe ten geven. Omdat de socialisten nu weer eens voor de mislukking verantwoorde lijk konden worden gesteld, werd dit keer hun leider, Guy Mollet, de demis sionaire premier, voor een formatie poging uitgenodigd. De heer Mollet achtte, en vermoedelük terecht, de con dities voor zün wederoptreden nog niet rüp, en hield de eer dus aan zichzelf. Zün voorbeeld werd even later gevolgd door de radicale minister van Onderwüs in het gevallen kabinet, René Billères, die meende dat hü nog te weinig be- stuurservaring bezat om reeds als pre mier op te mogen treden. Daarop was de beurt aan Bourgès-Maunoury. Zoals gezegd, veel kans heeft de nieuwe formateur niet. Een basis voor een meer derheidsregering schünt nauwelüks meer aanwezig na de jongste mislukking van Pflimlin, die de partüen nog verder uit elkaar heeft gedreven. En een minder heidskabinet op rechtse basis lükt zeker weinig geschikt de dramatische proble men op te lossen, waarvoor Frankrük zich vooral in Algerije en op financieel- economisch gebied ziet geplaatst. Kenmerkend voor de ernst van de toestand, waarin Frankrük na ruim twee weken regeringscrisis raakte, is dan ook wel dat men in steeds breder kring de naam van generaal Charles de Gaulle hoort noemen als de sterke man, die het vaderland misschien opnieuw van de ondergang zou kunnen redden. Geen enkel teken wüst er echter nog op dat de generaal zich voor deze taak wenst te lenen, tenzü het parlement hem blanco volmacht zou willen geven. Doch zover is het voorlopig zeker ook nog niet!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1