Fa. REEKERS Instrumentmaker en bandagist (orthopedie) Algerijnse moorden en aanslagen in Parijs aan orde van de dag m MORRIS MINOR KERKO FABLO sport- en weekend shirts GOLIATH-COMBI Firma VAN DINTER Niet alleen met de prijsverlaging van de Co-op thee. Kijkt U ook maar eens naar deze Pinksterprijzen: DONDERDAG 6 JUNI 1957 Dagelijkse invallen van politie in arme hotelletjes halen totnutoe weinig uit (Van onze correspondent in Parijs) Er zijn verschillende aanwijzingen, dat het politieke en militaire opperbevel der Algerijnse nationalisten zijn actie tegen de Fransen nu ook in Frankrijk zelf voorbereidt. Die actie is zelfs al ingezet. Er gaat bijna geen dag voorbij of de kranten melden moorden en aanslagen op Franse militairen of burgers, die soms midden in Parijs worden gepleegd door activisten van het Algerijnse verzet. De (demissionaire) ministerpresident van Algerije, Robert Lacoste, moet er bij zijn collega van Binnenlandse Zaken dan ook met kracht op hebben aangedrongen onmiddellijk dc nodige maatregelen te nemen om de ondergrondse Fellagha-beweging in Frankrijk ten spoedigste op te rollen. Frans-Arabische kloof steeds dieper en breder De moord door een jonge Algerijn op zijn landgenoot, de advocaat Ali Chek- kal, die zich in het directe gevolg van president Coty bevond, heeft al wel dui delijk aangetoond, dat de Fellagha's en hun handlangers reeds tot in de hoog ste kringen van Frankrijk zijn doorge drongen. En het bloedbad in het Alge rijnse dorpje Meloeza, waar ruim drie honderd mannen door een Fellagha- bende de hoofden werden afgesneden, bewijst dat de rebellen ook voor de beestachtigste wreedheden niet terug deinzen om hun doelstellingen te berei ken. Het is dan ook geen genoeglijk per spectief. dat zich nu ook in Frankrijk zélf zou kunnen openen. In Frankrijk leven ettelijke tiendui zenden Algerijnen, die vooral naar Parijs en de directe omgeving zijn gelokt door de betrekkelijk hoge lonen. Ze hebben hun vrouwen en kinderen in Algerije achtergelaten en een ruim deel hunner verdiensten wordt dan ook naar het va derland gestuurd. Voor het overgrote deel behoren deze Algerijnen, tot de laagste categorieën van hand- en grond- arbeiders en ze leven in uiterst primi tieve omstandigheden in de armste wij ken van Parijs. Daar ontplooit zich dan ook in het bijzonder de propaganda van de Fellagha-beweging, die bij deze pau pers over het algemeen een gretig oor vindt. Dagelijks doet de Franse politie invallen in de armoedige en smerige hotelletjes waar de Algerijnen een on derdak gevonden hebben zonder dat. naar het schijnt, de leiders ooit worden gevat. Ook met déze pacificatie lijken de Fransen weinig geluk te hebben. In sommige Parijse politieke kringen wordt nu gehoopt, dat Frankrijk profijt zal trekken uit de concurrentie of ri valiteit, die er tussen de twee grote Al- Egypte poogt Jordanië financieel te dwingen Egypte zal zjjn aandeel in de finan ciële steun, welke Egypte, Saoedi- Arabië en Syrië in het begin van dit jaar aan Jordanië hebben toegezegd, niet betalen, voordat Koning Hoessein ver klaart, dat zjjn land de Egyptische poli tiek van „positieve neutraliteit" zal vol gen, zo heeft dinsdagavond een hoge functionaris van het Egyptische minis terie van Financiën tegenover een cor respondent van Belga verklaard. Zoals bekend hebben de drie genoem de landen zich verplicht, Jordanië jaar lijks een bedrag van 12.5 miljoen pond (ongeveer 125 miljoen gulden) uit te keren, ter vervanging van de steun welke dit land jaarlijks van Engeland ontving. Op grond van deze toezegging verbrak Jordanië zijn bondgenootschap met En geland. Egypte zou op 1 juli een bedrag van 2.5 miljoen pond moeten betalen. Het enige land, dat zich tot dusver aan zijn verplichtingen heeft gehouden, is Saoedi-Arabië. gerijnse nationalistische organisaties, de M.N.A. en de F.L.N., moet heersen. Een zeker aantal Algerijnen zou inderdaad vrijwillig hebben dienst genomen in het Franse leger uit walging en protest tegen de barbaarse methoden van de Fel lagha's. Doch dat blijven slechts enke lingen. Het ziet er dan ook eerder naar uit, dat de kloof tussen de Fransen en de Arabieren in Algerije, doch óók in Frankrijk, steeds dieper en breder zal worden, als gevolg van het feit. dat Ro bert Lacoste er in Algiers de laatste zestien maanden niet in is mogen slagen het vertrouwen van de bevolking in de officiële Franse politiek te winnen. Amerikaanse en/of Russische hulp aan Indonesië? Volgens berichten in de Indonesische pers voert de regering te Djakarta zowel met de V. S. als de Sovjet-Unie bespre kingen over hulpverlening en uitbreiding der handelsbetrekkingen. De Russische ambassadeur in Djakarta Dmitri Zjoekow, zou de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soebandrio, ervan in kennis hebben ge steld. dat bepaalde machines volgens het thans geldig zijnde handelsverdrag uit de Sovjet-Unie kunnen worden be trokken. Zjoekow zou tevens hebben gesproken over de Russische 100-miljoen dollarle- ning. Het dienaangaande verdrag moet nog door het Parlement worden gerati ficeerd. Voorts werd bericht dat de Ameri kaanse ambassadeur. John Allison, In donesië landbouwoverschotten had aan geboden. Waar vissersverhaa! Karper van 45 pond Hengelaars plegen sterke verhalen op" te hangen over hun vangsten, en vaak is daar slechts een zeer klein gedeelte van waar. De heer W. Geestman uit Amsterdam kan ook een dergelijk ver haal ophangen en menigeen zal hem dan niet gelovend aankijken, maar in dit ge val is het een verhaal dat echt gebeurd is. De heer Geestman kwam maandag middag nog eventjes naar Nieuwkoop om zijn geluk te beproeven met zijn werp hengel. Hij had veel geluk, want na een worsteling van een half uur met de vis. die aan zijn aas had gebeten, lag er J een karper van 45 pond. met een om- vang van 80 cm. en een lengte van 82 cm. op het droge! Het moet de groot ste karper zijn, die ooit in Nederland is gevangen. De heer Geestman deed deze enorme karper over aan de heer J. M. van Hoorn, die een groot aquarium heeft in zijn winkel van hengelsportartikelen te Amsterdam. Het lag in de bedoeling van de heer Geestman de vis te schenken aan het Artis-aquarium. doch dit kan helaas niet doorgaan daar de vis in middels is gestorven. Arabië beschuldigt Israëlische marine Saoedi-Arabië heeft Israël er gisteren van beschuldigd, dat Israëlische oorlogs schepen de Saoedi-Arabische kust heb ben beschoten en de verbindingen naar de Mohammedaanse bedevaartplaats Mekka bedreigen. In gelijkluidende brieven aan de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, en de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Australiër Walter, wyst Saoedi-Arabië nogmaals op zijn recht de noodzakelijke maatregelen te nemen voor de beveiliging van zijn rech ten en belangen. Volgens de Arabische nota hebben drie Iraëlische torpedoboot jagers op 27 mei een stelling aan de kust nabij Teba beschoten. In de daarop volgende nacht beschoten twee torpedobootjagers meer dan een uur lang het gebied van Al- Toer. Op 29 mei schonden een Israëlische torpedobootjager en drie motorboten de Saoedi-Arabische wateren in de Golf van Akaba. Stellingen aan de kust wer den met schijnwerpers beschenen en de schepen openden het vuur op het gebied van Al-Toer, aldus zegt de nota. Gouden jubileum Ned. Spaarbankbond In de Rivièrahal te Rotterdam is vanmorgen de jubileumvergadering be gonnen van de Ned. Spaarbankbond, ter gelegenheid van het 50-jarig be staan. De voorzitter, mr. J. J. C. R. van der Bilt uit Amsterdam, begroette de binnen- en buitenlandse gasten, o.w. de minister-president dr. W. Drees, en hield vervolgens een jubi leumrede. Hoe groot de groei van de spaarban ken in 50 jaar is geweest, blijkt volgens spr. uit de toeneming van liet aantal spaarders van 400.000 in 1907 tot drie miljoen nu, terwijl het totale spaar tegoed in die jaren steeg van f 91 mil joen tot twee miljard. „Wij hebben", aldus spreker, „slechts twee vragen aan de overheid te stel len om te bereiken, dat niet de animo om te sparen verslapt. In de eerste plaats: zorgt gü er voor dat de animo om te sparen niet ten gevolge van fiscale maatregelen ver slapt. De Nederlander is gaarne be reid om „een extraatje" naar de spaarbank te brengen, dat weten wjj uit ervaring. Maar zijn animo om extra te werken vermindert ziender ogen, wanneer het reeële bedrag, dat hij hiervoor in handen krijgt, niet in evenredigheid is met de extra arbeid, die hij daarvoor moet besteden. En de tweede vraag, de allerbelang rijkste luidt: „zorgt gü ervoor, dat ons ruilmiddel stabiel In koopkracht blijft, zodat men niet zal zeggen: wat ik nu opzü leg is straks zo veel minder waard". Een economisch bestel, aldus mr. Van der Bilt, dat niet regelmatig door be sparingen gevoed wordt, is op den duur tot stilstand en zelfs tot inkrimping ge doemd. De spaarbanken kunnen door het aantrekken van spaargelden en door de belegging daarvan in zeer grote mate tot die voeding van het economisch be stel medewerken. Wij staan, zei spreker, aan de voor avond van een nieuwe industriële pe riode, waarin zjj, die willen blijven mee doen aan de ontwikkeling der techniek genoodzaakt zullen zijn zich om te scha kelen op de nieuwe energiebron, die uit splitsen van atomen ontstaat, een ener giebron met grote beloften, maar die zoveel investering van kapitaal zal ver eisen, dat wij ons nu reeds met angst afvragen of wij die ooit zullen kunnen opbrengen. Besluitend zei spreker: of wij het sparen uit een algemeen of uit een persoonlijk oogpunt bezien, wü spaar bankmensen zijn overtuigd van het sociale en het economische belang van het sparen en het is daarom, dat wy als zinspreuk voeren: „sparen is een bron van volkskracht. Ruimte dringend nodig! Recreatie eist overheidsbeleid Ontsluiting polderland Randstad Holland zal concrete mogelijkheden bieden Tijdens het gisteren in Utrecht gehouden congres voor openbare gezondheids- regeling heeft de heer C. J. van Schaardenburg, directeur Algemeen Tourisme van de ANWB. het vraagstuk van de recreatieruimte aan een nadere beschouwing onderworpen. Volgens hem is de behoefte aan een rustig verblijf in de natuur in veel sterkere mate aanwezig dan afgeleid zou kunnen worden uit het constateren zonder meer dat de overgrote meerderheid van het publiek nu eenmaal samendromt op de concentratiepunten en dat het ruimtelijk probleem bü dit alles een uiterst belangrijke plaats inneemt. In dit verband kon de heer Van Schaardenburg zich van harte vereni gen met de pre-adviseur van dit con gres ir. Van de Waal die zich in zijn conclusies niet tot de conserverende ei sen van het sparen van de nog aanwe zige recreatieruimte beperkte, maar een creatief beleid bepleit, zowel t.a.v. het beter bruikbaar maken van het be staande als wat betreft het scheppen van nieuwe recreatieruimte. Over de mogelijkheden die er liggen in de long van de Randstad Holland, n.l. het polderland waar ruimte is. zei de heer Van Schaardenburg, dat deze ruimte door sloten en hekken ontoegan kelijk is voor de recreatie. Hq vroeg zich af of het wel juist is, dat de landbouw dit gebied uitsluitend voor zichzelf opeist en met behulp van voor circa 80 *5- uit de algemene midde len gefinancierde ruil en herkavelingen en cultuurtechnische werken, herooft van die, landbouwtechnisch gezien irra tionele elementen, die er de charme van vormen. Met relatief geringe ruimtelijke of fers, voor de landbouw, kunnen hier, volgens de heer Van Schaardenburg, voor de recreatie concrete mogelijkhe den worden geschapen, die de proble men voor een belangrijk deel tot oplos sing kunnen brengen. Daartoe is niet alleen nodig een goe de maatschappelijke aankleding, maar vooral ook ontsluitende fiets- en wan delpaden en daarlangs ruimte om zich te verpozen. Het is vooral deze ruimte waaraan de recreatie zo dringend behoefte heeft. Hoe dringend, wordt volgens hem. ge ïllustreerd door het feit dat zelfs terrei nen die voor stadsuitbreiding zijn opge spoten en die geen enkele schoonheid bezitten, druk bezocht worden door mensen die er eens uit willen, enkel en alleen aangetrokken door dat er ruimte is en de kinderen er in het zand kunnen spelen. Een dergelijk creatief beleid, waarbij ook de nodige geldmiddelen onontbeer lijk zijn. is niet denkbaar, zonder dat daarvoor een gespecialiseerd apparaat aanwezig is. De ANWB heeft reeds bij herhaling de regering geattendeerd op de noodzaak daarvan. Aan het slot van het congres noem de prof. Krul het vraagstuk van de re creatie zeer urgent. Tal van instanties op allerlei niveau, aldus spreker, hou den zich met dit vraagstuk bezig, doch van een gecoördineerd beleid is geen sprake. Aangezien de geestelijke en lichame lijke gezondheid van de Nederlandse bevolking bii dit vraagstuk betrokken is. zal de overheid, volgens prof. Krul. het vraagstuk van de recreatie ter hand moeten nemen. ZWAMMERDAM Jubileumreis bejaarden Voor de tiende keer gingen onze ouden van dagen op reis. 36 wagens startten om 9 uur richting Utrecht. Doel van de reis was het landgoed „De Hoge Ve- luwe". De gezellige koffiemaaltijd werd gebruikt in „De Koperen Kop". Om half drie reed men in de richting Zeist, waar het diner werd gebruikt en waar iedere deelnemer een extra glas wijn kreeg. Omstreeks 9 uur werden allen onthaald in de Nutszaal op koffie met gebak. Als aandenken aan deze tiende reis kregen de dames een bloem- vaasje en de heren een asbak De heer Muiswinkel dankte het comité namens de oudjes. Vice-president van Liberia in ons land „Mün echtgenote is destyds aanwe zig geweest bü het bezoek van de president van Liberia aan Koningin Juliana. Zü heeft mü voor over Ne derland verteld en dat is de reden, waarom ik via Nederland naar de V.S. ga", zo deelde de heer William R. Tol- bert, vice-president van Liberia ons mede, toen hü gisteravond uit de KLM-machine stapte op Schiphol. Op het vliegveld was hij verwelkomd door de ambassadeur van zijn land in Nederland, de heer S. Edward Peal en door de chef directie kabinet protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken, jhr. mr. W. E. van Panhuys. „In Liberia werken vele Nederlanders en de ingenieurs van uw land staan bij ons hoog aangeschreven", aldus de heer j Tolbert. „Wij zijn voldaan over het' tempo, waarin Liberia wordt ontwikkeld. maar het gaat ons eigenlijk nog niet snel genoeg. De handelsbetrekkingen tussen Nederland en Liberia breiden zich uit en wij zien dat graag". Fooien kappersbedrijven onder de loep (Van onze Haagse redactie) In een openbare bestuursvergade ring van het Hoofdbedrijfschap Am bachten, gehouden in het gebouw van de S.E.R. te Den Haag, is besloten, dat een commissie zal worden ingesteld, die het fooienstelsel bij de kappers- bedrijven zal gaan onderzoeken. De organisaties in het kappersbedryf hadden zelf aan het Hoofdbedrijfschap verzocht een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid van afschaffing van het fooienstelsel in het kappersbedrijf. De commissie gaat de mogelijkheid onder zoeken, zowel van de gezichtshoek van de ondernemers uit als van die van de werknemers en de consument. Mocht blijken, dat het wenselijk is het fooien stelsel af te schaffen, dan zullen de voorwaarden worden onderzocht, die tot een volledige afschaffing moeten leiden. In de commissie hebben hoofdzakelyk mensen zitting, die niet uit het kappers - bedrijf afkomstig zün en dus onbevoor- oordeeld tegenover deze materie staan, i Ook zullen drie leden van de Neder- j landse Huishoudraad in de commissie I zitting hebben. Eén kapper is lid van de 1 commissie. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Bedankt voor Slledrecht L. Kievit te i Woerden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Selllngen J. W. de Roo, kand. te Ruinerwold Te Lelnnxtden J. Pasveer, kand. te Coevorden. Kerkelijk recht van minderheidsgroepen In de jaarvergadering van de Confes sionele Vereniging, die momenteel wordt gehouden in het conferentie-oord „Woudschoten" te Zeist, hield ds. W. A. Zeydner een inleiding over het onder werp, dat in deze dagen in de Ned. Herv. Kerk in het middelpunt van de belangstelling staat, nl. „Het kerkelijk recht van de minderheidsgroepen". Het was er hem vooral om te doen de ach tergrond en de bedoeling uiteen te zet ten van de overgangsbepalingen van de kerkorde der Ned. Herv. Kerk. waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat de pro vinciale kerkvergadering ten behoeve van een minderheidsgroep de pastorale verzorging van zulk een groep regelt, als de kerkeraad te dien aanzien in ge breke blijft. Met klem zeide spreker dat het niet juist is. wanneer men de zaak zo voor stelt dat de synode schimgemeenten in het leven zou roepen. Het gaat om mensen, die geestelijk zouden verkommeren, en om maatrege len van tydelijke aard. In den brede ging spreker de geschiedenis van de evangelisatie in het algemeen na. Hü gewaagde van de z.i. zegenrijke arbeid, die door velen van de verenigingen, die met elkaar ongeveer 12% van de leden van de Hervormde Kerk bereiken, wordt verricht. Kostenstijgingen voor Herv. Kerk PREDIKANTSTRAKTEMENTEN MOGEN NIET IN HET GEDRANG KOMEN In Utrecht is gisteravond de algemene vergadering van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk geopend met een rede van de voorzitter der vereniging, waarin de financiële vraagstukken werden belicht, die de ont wikkeling van deze tijd meebrengen. Zo zijn b.v. de kosten voor levenson derhoud van de dienaren en functiona rissen van de kerk gestegen, wat een verhoging van de traktementen nood- zakelük maakte. Het blijkt echter, dat vele gemeenten niet in staat zün op korte termijn hun inkomsten zodanig op te voeren, dat die hogere traktemen ten daaruit betaald kunnen worden. De voorzitter achtte het echter een eretaak voor de kerkvoogdijen de predikanten, daarvan niet de dupe te laten worden. Hij deed een dringend beroep op de ver gadering reeds dit jaar de nieuw vast gestelde traktementen uit te betalen. Als mogelykheid voor oplossing van de moeilükheden voor zeer kleine ge meenten noemde spreker samenvoeging en combinatie van gemeenten en het verenigen van gemeenten in één pasto raal verband. Hij waarschuwde echter daartoe niet over te gaan dan in geval van uiterste noodzaak, juist omdat de kleine gemeenten dikwijls groot zün in hun kerkelijke belangstelling en in hun offervaardigheid. Spreker hoopte, dat meer predikanten van kleine gemeenten in staat zouden worden gesteld nevenfuncties te vervul len zoals die van leraar aan een christelijke middelbare school of gevan genispredikant functies die op het ogenblik juist overwegend door predi kanten uit de grote stad worden ver vuld. Sprekende over de noodzaak nieuws kerken te bouwen nu overal nieuwe stadswüken verrijzen en nieuwe bevol kingscentra zullen worden gesticht, zei de voorzitter een verhoging van de bü- drage aan de generale kas dringend noodzakelijk te achten. Aangeboden door de Leidse Autoboxen Garage, onder volle garantie met kachel, radio, schuifdak. en ohnoomwi eLvel 1 igen TEL. 21583 Voor de zomerse dagen ontvangen de nieuwste collectie Prüzen vanaf f 12,90 Voor een fantastische sor tering dan naar HAARLBMMERSTR. 121 Leiden - Telefoon 22463 1954. Zuinige ruime auto, mechanisch en uiberlijik in uitst. staat. Rondom nieuwe banden. SweUandstraat 10, Warmond - Telefoon 870 gevraagd. Hobbemaplein 42 Den Haag Telefoon 337124 of 399732 De Clipper Marine Construction Company te Warmond vraagt voor de afdeling stalen scheepsbouw bekwame en aankomende IJZERWERKERS ELEKTRISCHE LASSERS ir MONTEURS. Zij, die reeds in de stalen scheeps- of jachtbouw werkzaam waren, genieten de voorkeur. Aanmelden bij. JACHTWERF PIET HEIN, A. C. Haarsma - Padoxlaan 22 - Warmond O. CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP si 3 BLIKJES SARDINES voor 100 GRASKAAS Goudse volvet 500 gram 139 LUNCHWORST blik a 200 gram 79 BOERENMETWORST 100 gram 52 MARLEENTJE BISKWIE 200 gram van 48 voor 39 CHOC. SINAASSTENGELS 200 gram 69 AGAR-VRUCHTENKOEKJES 200 gram 39 3 ZWARE REPEN van 60 .oor 49 3 rollen voor 49 CARAMELDRUPS MENTHOLDRUPS FRUITDRUPS BLOEMEN TOILETZEEP 5 stukken in een zak 99 en U weet het: bovendien dividend Niet om het gewin - maar voor het gezin CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP De perfecte schoolblouse. Met ingewerkte treksluiting, elastiek in de taille, lange mouwen, modern streepdessin, diverse pastelkleuren op vigoureux fond. Leeftijden 2-13 jaar, vanaf 5« De sterke schoolbroek. Met afneembare bretels, zuivere 2-draads wol; opgenaaide grote zak, diverse kleuren. Leeftijden 2-6 jaar, vanaf 7«®*

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11