Nieuwe kleuterschool in Rijnsburg C.B.S. haalde de Nederlandse studenten door rekenmachine Prinses Beatrix doopte haar jacht „De Groene Draeck" Prachtige school; 7 lokalen DINSDAG 4 JUNI 1957 Velerlei facetten in procenten uitgedrukt Milieu-herkomst In het studiejaar 1954/'55 was 49 procent der Nederlandse studenten af komstig uit het „hoger" milieu, 44 pro cent uit het „middelbaar" milieu en 7 procent uit het „lager" milieu. In hetzelfde studiejaar was 27 procent der studenten Rooms-Katholiek, 26 pro cent Nederlands-Hervormd en 11 pro cent Gereformeerd, 29 procent der stu denten vermeldde geen kerkelijke ge zindte. Meer dan de helft der studenten bleek uit de grote en middelgrote steden, die tezamen 40 procent der bevolking om vatten, afkomstig te zijn. Het platteland (met 44 procent der bevolking) leverde 20 procent der studenten en de foren sengemeenten (5 procent der bevolking) 12 procent. Dooraat in de direkte om geving van Groningen en Nijmegen weinig grote en miduelgrote steden lig gen, is van de studenten aan deze uni versiteiten 1/3 van het platteland af komstig. Aldus blykt, volgens het Mi nisterie van Economische Zaken uit de zojuist verschenen statistiek van het hoger onderwijs 1954/,55—1955/'56, sa mengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Geografisch gezien Verdeeld over het land is het aantal studenten afkomstig uit de „Randstad Holland" vooral bij de vrouwelijke studenten verreweg het grootst (er liggen 6 van de 10 instellingen voor hoger onderwijs in dit gebied). In aan merking nemend, dat het aantal VHMO- leerlingen in de hierna te noemen ge bieden klein is, kan men zeggen, dat de belangstelling voor het hoger onderwijs (onder de gediplomeerden van het V.H.M.O.) in Friesland, Drenthe, Wes telijk Noord-Brabant en Noord-Limburg niet onder doet voor die in de Rand stad. Veroudering door werkstudenfschap De gemiddelde leeftijd der studenten, die de leeftijd van 35 jaar nog niet hadden bereikt was in 1954/'55 24 jaar, in 1949/'50 was dit gemiddelde 23 jaar. Deze „veroudering" moet, aldus wordt ons medegedeeld, voornamelijk worden toegeschreven aan een langere studieduur, welke echter waarschijn lijk niet in de laatste plaats een ge volg is van het werkstudentschap. Ge gevens over dit laatste onderwerp staan het C.B.S. echter niet ter be schikking. Een derde deel van de mannelijke eerstejaarsstudenten is 22 jaar en ouder: de overeenkomstige vrouwelijke groep omvat slechts 15 procent. Militaire dienst, burgerlijke staat en huisvesting Voor het eerst zijn gegevens be schikbaar over de eventuele invloed van de militaire dienst op de studie. Zo was 28 der mannelijke studen ten geheel van dienstplicht vrijgesteld (d.w.z. afgekeurd, buitengewoon dienst pliohtig enz.), 22 was reeds onder de wapenen geweest (waarvan de helft tijdens de studie)26 moet nog voor de eerste oefening opkomen (waarschijnlijk grotendeels na de studie). Wat de burgerlijke staat betreft wa ren 2.620 studenten in 1954/1955 ge huwd (onder wie 338 vrouwelijke), dat is 10 van alle ingeschrevenen. Voor de studenten jonger dan 30 jaar bedroeg dit percentage 5 Met betrekking tot de huisvesting •blijkt, dat 27 der studenten buiten de universiteitsstad woonde, 73 in de universiteitsstad, t.w. 53 op kamers en 20 bij ouders of zelfstandig. Van de studenten, die in steden in de directe omgeving van de universiteit wonen (Den Haag, Haarlem, e.d.) heeft ruim een derde in de universiteitsstad ka mers gezocht, de anderen zijn forens. Wel is hier een duidelijk verband met het ouderlijk sociaal milieu. Bijna de helft „ongeorganiseerd" Het aantal studenten, dat zich niet als lid van een gezelligheidsvereniging had opgegeven steeg van 41 in 1947/'48 tot 47 in 1954/'55 (spoor studentenverenigingen inbegT.). By technische wetenschap en wis- en natuurkunde was dit percentage ca. 55 tegen slechts 16 bü land bouwkunde en 33 bij rechtsgeleerd heid. Van de studenten van 20 jaar en jonger was een derde deel niet aan gesloten. de belangstelling voor het lidmaatschap neemt met liet klimmen der jaren regelmatig af, zodat van de LEIDERDORP Officiële opening zwembad Door Commissaris der Koningin De officiële opening op 8 juni a.s. van het nieuwe zwembad, waarvan de ex-' ploitatie in handen is gegeven van de Zwem- en Polovereniging „De Does" be looft een evenement te worden voor onze gemeente. De Commissaris der Koningin is bereid gevonden de officiële opening te verrichten. Voor deze dag zijn grote nationale zwem- en polowedstrijden georganiseerd. De volgende zwemsters van naam ver lenen medewerking: Lenie de Nijs, we- reldrecordhoudster 200 m. en 220 yards rugslag, Greet je Kraan, wereldrecord houdster 110 yards rugslag, Aty Voorbij, vlinderslag, Cockie Gastelaars en Mary Kok, crawlslag. Een demonstratie schoonspringen geeft mevr. Lenie LantingKeiler. Waterpolowedstrijden dames Robben —Den Haag-combinatie en heren: Zian HPC. De aanvang is gesteld op 3.30 uur nam. De belangstelling voor het zwembad was de vorige week ondanks het koude weer al zeer groot. En nu de zomer zijn intrede heeft gedaan is er bepaald een enorme animo, zodat men zich nu al met verwondering afvraagt waarom dit zwembad niet al jaren eerder tot stand is gekomen. Geslaagd De heer A. van Klaveren alhier behaalde aan de Eerste Neder landse Slagersvakschool te Utrecht het diploma Vak- en Handelskennis. studenten rond 30 jaar driekwart geen lid is. In 1956 vervulden 3.832 academici een functie bij het hoger onderwas, onder wie 889 hoogleraren. Van de weten schappelijke ambtenaren is 10 tevens docent. Regionale functie De universiteiten blijken een duide lijke regionale functie te hebben. Op dit punt maakt alleen de Vrije Univer siteit met een landelijk confessioneel karakter een uitzondering. Gebieden die op grote afstanden van de universiteiten liggen, tonen geen bepaalde voorkeur- voor een bepaalde universiteit. VOORSCHOTEN Benoemd Bij beschikking van de Staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen van 28 mei 1957 is aan mr. W. H. Fockema Andreae op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van lid van het bestuur van de Stichting Radio Nederland Wereld omroep, met dankbetuiging voor zijn in deze functie bewezen diensten en is benoemd als lid in het bestuur van bovengenoemde stichting de heer H. A. Korthals, wonende alhier. WASSENAAR - Op de beide pinksterdagen zal het Koninklijke landgoed Raaphorst voor het publiek toegankelijk zijn van v.m. 9 uur tot n.m. 7 uur. De ingang is aan de Papeweg tegenover de Vinkenlaan. Het programma voor de schietwed strijden van de Wassenaarse Politie Schiet- en Sportvereniging in het a.s. seizoen is als volgt opgemaakt. Donder dag 4 juli de z.g. Valkenwedstrijd scherp geweer op de banen aan de Klip, o.m. tegen teams van het Marinevliegkamp Valkenburg. Donderdag 18 juli onder linge wedstrijden scherp geweer. Dins dag 6 augustus de zomerwedstrijd op pistool, buks en KSO-geweer op Raap horst. Dinsdag 10 september Valken wedstrijd op pistool op de banen aan de Klip. OLIEBORINGEN De jongste olieboring van de Neder landse Aardoliemaatschappij aan de Zijdeweg in deze gemeente heeft ook succes opgeleverd. Er zijn alhier nu reeds drie werkende bronnen en er zul len er vermoedelijk nog wel meer vol gen, want de boringen worden spoedig voortgezet. Ongevallen op tie weg Op het rijwielpad door de duinen richting Katwijk kwamen de fietsers de 8-jarige Bernard Vermeer en de 21-ja rige Tj. Kortenbroek, beiden uit Den Haag, met elkaar in botsing, waarbij de jongen een lichte hersenschudding op liep en Kortenbroek zijn linkerarm ver wondde. De 8-jarige werd per zieken auto naar de ouderlijke woning ver voerd. Doordat een 12-jarige wielrijder rechs passeerde, kwamen op het fiets pad naar Meyendel twee wielrijders te vallen waarbij het 16-jarige meisje I. Van der Helm uit Leidschendam. Zy liep Roofovervallen in Birma Elf gewapende bandieten hebben gis teren, op zestien kilometer van de Bir- maanse hoofdstad Rangoon, een trein aangehouden en de driehonderd passa giers van de voorwenpen van waarde, die zij bij zich hadden, ontdaan. De revers werkten wagon na wagon af. Zij wisten zich met hun buit uit de voeten te maken. Zaterdag j.l. is een veerboot op dertig kilometer van Rangoon door rovers overvallen. De 25 passagiers, onder wie zich zakenlieden bevonden, moesten hun geld en kostbaarheden afgeven. Vervol gens maakten de bandieten zich, met medeneming van twee passagiers als gijzelaars, uit de voeten. Een der gijze laars wist te ontsnappen, waarbij hij echter verscheidene messteken opliep. Van het lot van de tweede is nog niets bekend. Arts uit Emmen gedood (Speciale berichtgeving) Verstuiven van kunstmest in de Staatsbossen onder Schoonloo (Dr.) veroorzaakte zo'n dichte stofwolk, dat het uitzicht op de weg Schoonloo- Schoonoord ernstig werd belemmerd. Dit heeft een gecompliceerd ongeluk tengevolge gehad, waarbij vier auto's waren betrokken. Dr. B. P. Brouwers, longarts te Emmen, heeft daarbij het leven verloren. De gouverneur-generaal van Zuid- Afrika, dr. E. G. Jansen, die gisteren in Nederland aankwam voor een zesdaags vakantieverblijf, is vanmiddag door H.M. de Koningin te Soestdijk ontvan gen. diverse verwondingen op en werd per ziekenauto naar haar woning vervoerd. De 55-jarige mej. A. W. van Santé uit Den Haag kwam op de Waalsdor- perlaan met haar rijwiel te vallen en brak haar linkerarm. Zij werd overge bracht naar het ziekenhuis van De Vol harding te Den Haag. De 26-jarige bromfietser S. Jonas uit Den Haag stak tussen de verkeersgelei ders bij de Rozenweg de Rijksstraatweg over met. het gevolg, dat hij door een auto weid aangereden en een hersen schudding en een verwonding aan zijn rechterbeen opliep. Hij werd naar het gemeenteziekenhuis te Den Haag ver voerd. Op bet fietspad langs de Katwykse- weg kwam de 43-jarige bromfietser J. C. Nieuwpoort uit Den Haag te vallen doordat een andere bromfietser hem de weg afsneed. Hij brak zijn reohterboven- arm en liep een lichte hersenschudding op, terwijl zijn echtgenote, die achterop zat, een knie bezeerde. Het slachtoffer werd naar het Gemeenteziekenhuis te Den Haag overgebracht. NOORDWIJK AANBESTEDING 103 WONINGEN Architect Th. N. J. A. Geels uit Lei den heeft hedenmorgen in het ge meentehuis alhier aanbesteed: A. het bouwen van 16 etagewoningen, 38 een gezinswoningen en 54 schuurtjes te Noordwijk-Binnen; B. het bouwen van 40 etagewoningen, 9 bejaardenwoningen en 40 schuurtjes te Noordwijk aan Zee en C. massa. De uitslag van de aanbe steding was: De Lange en Van der Plas te Oegstgeest, A: f967.000, B: f744.000, C: f 1.709.000; Van der Mareis Bouwbe drijf, Katwijk, A: f949.999, B: f709.999, C: f 1.657.000; J. Vink en Zoon, Noord- wijk, A: B: C: f. 1.712,000; G. Scheurwater, Den Haag, A: f915.084, B: f790 546 C: f 1.703.683; B. van der Wiel, STADSNIEUWS HOGER DIVIDENDVOORSTEL ZAALBERG LEIDEN Tijdens de heden gehouden vergade ring van het bestuur der N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v./h. J. C. Zaalberg en Zoon alhier werd besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over 1956 te bepalen op 10 procent in contanten (v. j. 8 procent). Geen herziening van het Handvest der Ver. Naties De Ver. Naties hebben besloten her ziening van het Handvest uit te stellen tot over twee jaar. Dit besluit werd ge nomen met 67 stemmen voor, geen te gen en negen onthoudingen. Vijf landen waren niet bij de stemming aanwezig De onthouders waren de communisten, die zich tegen veranderingen in het Handvest verklaarden. Van Westerse zijde wordt nog steeds aangedrongen op herziening van het vetorecht der grote mogendheden, waardoor geen enkel voorstel kan wor den aangenomen zonder eensgezindheid van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad. Dit zijn Amerika. En geland. Frankrijk, (Nationalistisch-) China en de Sovjet-Unie. Van Westerse zijde was men het er thans wel over eens. dat herziening van het Handvest op dit ogenblik tot aanzienlijke vergro ting van de spanningen in de wereld zou leiden. De Nederlandse afgevaar digde was een dergene, die verklaarden, dat het uitstel tot 1959 evenwel geen betrekking mag hebben op de kwèstie van het vergroten van het ledental van de Veiligheidsraad en de Economische en Sociale Raad. Vierjarige opleiding voor hogere ambtenaren (Van onze Haagse redactie) Om binnen afzienbare tijd tegemoet te kunnen komen aan de behoefte aan goed-geschoolde ambtenaren voor hogere bestuursdiensten, heeft het Rijk een vier-jarige opleiding georganiseerd voor ambtenaren, die hogerop willen en daar geschikt voor zijn. Dit werd vanmorgen meegedeeld door de voorzitter van de Vereniging van Administratief Perso neel van de Rijkswaterstaat en de Zui derzeewerken, de heer J. C. Struyker Boudier tijdens de algemene ledenver gadering die te Den Haag werd gehou den naar aanleiding van het 60-jarig bestaan van de vereniging. Twee mannen verdronken Vanmorgen is er op de Nieuwe Maas voor de dokhaven door onverklaarbare oorzaak een aanvaring geweest tussen de „Esso-Nederland 60", een tank schip van 800 ton. en een motorbootje van 5 tot 10 ton. de „Wetering 2". Het motorbootje is gezonken, waarbij twee opvarenden om het leven kwamen, n.l. de kapitein, de 45-jarige J. H. van Veldhoven uit Rotterdam en de 26-ja- rige lasser P. Th. Decrauw uit Schie dam. Drie andere opvarenden konden door de „Esso-Nederland 60" gered wor den en een andere boot. van de firma Junius, nam er nog twee op. In liet bijzijn van 900 belangstellenden Ongeveer 900 belangstellenden zijn vanmiddag getuig®1 geweest van de doop en tewaterlating van het door varend Nederland H.K.H. Prinses Beatrix aangebo den jacht „De Groene Draeck". Nadat de Prinses de doopplechtigheid had ver richt werd, namens de scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. (waar het jacht werd gebouwd) het woord gevoerd door de directeur, de heer G. de Vries Lentsch jr. Nadat deze eraan herinnerd had, dat op deze werf in 1937 het Koninklijke jacht „Piet Hein" van stapel liep, memoreerde hij de belangstelling die Prinses Beatrix tijdens de bouw van het voor Haar bestemde jacht voor de werkzaam heden heeft getoond. Hoe groot deze belangstelling was, aldus de heer De Vries Lentsch, blijkt wel uit het feit, dat de Prinses zelf het beeldhouwwerk voor de kuip ontwierp. Als herinnering aan de doop en tewater lating bood spreker aan de Prinses ver volgens de hals van de daarbij gebruikte champagnefles aan, gemonteerd op een voetstukje met inscriptie, en een broche in de vorm van een gouden draak. Zich richtend tot het comité „Varend Nederland", dat het initiatief nam de Prinses ter gelegenheid van haar 21ste verjaardag een jacht aan te bieden, belichtte spreker de prettige samenwer king, die hij met dit comité heeft gehad. In het bijzonder dankte hij de voorzit ter van het comité, de heer Ernst Crone. Met name noemde hij tenslotte een aantal medewerkers aan de bouw van het jacht. TER AAR BROODBAKKER MISHANDELDE WEGGELOPEN KLANT Wegens mishandeling van een klant had een 42-jarige broodbakker uit Ter Aar zich te verantwoorden voor de Haagse politierechter. Hij gaf het ten- lastegelegde wel toe. De klant had be dankt als zodanig en hierover had ver dachte zich nogal opgewonden. Toen hij cp 24 juli jl. wat gedronken had bij een jarige broer en hij op de terugweg het De huurwetten in tie Tweede Kamer Noordwjjk, A: B: f700.000, C: Verdoes en Vooys, Katwijk, A: f917.500', B: f736.500, C: f 1.654.000; Fa. C. v. d. Wiel, Noordwijk, A: B: C: f 1.710.000; C. J. Strijk, Oegstgeest, A: B: C: f 1.684.000; Mij. Erica, Den Haag. A: B: C: f 1.686.000. De gunning is aangehouden. De feestmaand voor Rijnsburg, zoals burgemeester Koomans de maand juni noemde in verband met de ingebruik name van nieuwe scholen en een gymlokaal, werd gistermiddag ingeluid met de opening van de nieuwe Chr. Kleuterschool aan de Korte Vaart. De presidente, mevr. Van der Vijver, opende de feestelijke bijeenkomst met het lezen van enkele verzen uit Mattheiis 18. Nadat zij de aan wezigen, in het bijzonder mej. Gelauff, inspectrice van het kleuteronderwijs, bur gemeester Koomans en andere vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, oud burgemeester Höweler en zijn echtgenote en vele vertegenwoordigers van Kerk en School, had welkom geheten, sprak zij enkele woorden naar aanleiding van het voorgelezen schriftgedeelte. wijding dit werk in Rijnsburg verricht heeft. Zij wenste haar en haar staf Gods zegen toe bij de verdere arbeid. De ouder-commissie en het bestuur bracht spr. dank voor de hulpvaardig heid en offerzin. Het is met dankbaarheid aan God en grote vreugde dat wij hedenmiddag deze school openen voor het kind, d.w.z. voor hen, aan wie Christus een zo centrale plaats geeft. Het is voorts een reden tot grote blijdschap dat de totstandkoming van deze school mogelijk geworden is door de goede geest van samenwerking die bij de voorbereidingen geheerst heeft. VEEL DANK Hierna richtte mevr. v. d. Vijver het woord tot het gemeentebestuur en oud burgemeester Höweler. Gij hebt nog vóór de totstandkoming van de nieuwe wet de eerste grote stap genomen die de tot standkoming van deze school mogelijk maakte. Ook bracht spr. dank aan de architect, de heer Kraan, notaris Verhees, de aan nemer, de heer Kort jr. en de grond eigenaar, de heer Den Heyer. Tevens dankte zij het hoofd der school. mej. Plaizier, die reeds 24 jaar vol toe-de sleutels. AARDIG INTERMEZZO Heel aardig was het intermezzo in het officiële gedeelte, waarbij een aan tal kinderen bloemen aanbood aan de presidente, mevr. Kralt en aan mevr. Höweler. Burgemeester Koomans zei in zyn toe spraak dat de opzet van deze school in dit kinderrijke dorp (300 kinderen tussen 3 en 5 jaar) bescheiden genoemd mag worden. Dit neemt niet weg, dat het werk onder deze kinderen zeer belang rijk is, juist omdat het gebaseerd is op een christelijke grondslag. Hierna overhandigde hij symbolisch Een hoek van een der speellokalen: links een winkel en rechts de keu ken. (Pcrt>o L.D./Van VTi©t) Mej. Gelauff, die sprak namens de minister van O., K. en W., hoopte dat de kinderen door deze eerste sociale vorming uit mogen groeien tot harmo nisch gevormde persoonlijkheden. Namens de kerken sprak de chr. ger. predikant ds. Kampman; namens de oudercommissie mevr. Den Heijer en namens de hoofden der lagere scholen de heer v. d. Wolf De heer en mevr. Höweler wensten allen, die bij het tot stand komen van deze school betrokken waren, geluk. Als vertegenwoordigers van het Herv. en Ger. schoolbestuur spraken resp. ds. Groenewoud en de heer Van Klaveren. Op onderhoudende wijze vertelde mej. Plaizier enkele reacties van de kinderen op de voorbereidingen voor deze school. De rij van sprekers werd gesloten door de wethouder van Openbare Werken, de heer T. Kralt. ZEVEN LOKALEN Deze moderne school bestaat uit 7 lo kalen, waarvan 5 werklokalen en 2 speel lokalen, die alle gelijkvloers liggen. De oppervlakte van de speelplaats bedraagt 700 m2 betegeld gebied. Bovendien is er een zandbak van 100 m2. De school is in twee vleugels gebouwd, elk met een groep toiletten. De Tweede Kamer heeft vanmiddag een aanvang gemaakt met de behande ling van „de huurwetten". De beraadslaging wordt geopend door de heer Van Vliet (K.VP.). Deze gaat in op de betekenis van de woning en zegt, dat er terecht hoge eisen aan worden gesteld. Voor het woon genot moet een redelijke huurprijs wor den betaald, maar sinds de bevrijding wordt de eigenlijke kostprijshuur niet betaald. De gevolgen van de huurprijs achterstand, die vaak tientallen procen ten bedraagt, zijn duidelijk zichtbaar. Een spoedig algemene huurprijsoptrek- king tot het peil van de kostprijshuur is uit een oogpunt van volkshuisvesting dringend nodig. Er zit echter ook een sociaal-economische kant aan deze kwes tie. Compensatie van de huurprijsver hoging is noodzakelijk. De regering heeft dan ook terecht compensatiebe- sluiten genomen Z.i. zou het gewenst zijn de door de regering voorgestelde verhoging te ver vangen door een gedifferentieerde. Spr. is overigens van oordeel, dat een aantal woningen niet voor verhoging in aanmerking moet komen. Dat noodwo ningen erin betrokken worden, lijkt hem niet juist. De minister moet dit z. i. nog eens bezien. Met voldoening heeft hij vernomen, dat de minister de onderhoudsnormen voor woningwetwoningen zal verhogen, doch hij vraagt de bewindsman eep na dere precisering ter zake. De heer Van Vliet, zich kerend tegen ongemotiveerde opdrijving der stich- tingskosten, vraagt de minister ten slotte wat er ter regulering van de bouwkosten zal gebeuren. De heer Andriessen (KVEP) bespreekt de kwestie der blokkering. Over de gedachte der blokkering heeft men bij de kabinetsformatie in begin sel overeenstemming bereikt. Men kan de vraag stellen" of het toen gevonden compromis nog bindend is nu er sprake is van een extraparlementair kabinet, dat het compromis heeft overgenomen van dr. Drees, bij wiens pogingen om een parlementair kabinet te vormen het is ontstaan. Ieder moet voor zich die vraag be antwoorden. meent spr. Voor hem staat het vast, da degenen, die zich er vry tegenover stellen en in zijn fractie doen enige leden dat niet mogen worden beschuldigd van woordbreuk, zoals een radiospreker heeft gedaan. huisje van de vroegere klant moest pas seren, was hy er binnen gegaan en had hem van zyn stoel getrokken en ver volgens mishandeld. Er was f. 126. schade aan verlet e.d. De helft hiervan had verdachte al betaald. Thans zouden beide mannen weer verzoend zijn. Uit de stukken bleek dat verdachte in een noodhuisje woont en dat er zich mede hierdoor nogal eens spanningen voordoen. Ook zou de klant niet als ge makkelijk bekend staan. „U hebt het vrij bont gemaakt" vond de Officier van Justitie er. eiste f. 50. boete of 25 dagen en drie weken gevan genisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. „Ik heb hem drie dagen na het ongeval excuus aangeboden", zei de broodbakker. Het vonnis luidde: een week gevangenisstraf voorwaardelijk met. twee jaar proeftijd en f. 20.boete of vier dagen alsmede toezicht van de Prot. Chr. Reclassering. BEURSOVERZICHT Unilever vast Amsterdam, 4 juni In de scheepvaarthoek was de stem ming vandaag in mineur. De aanhou dende verlaging van de vrachttarieven alsmede het gedwongen in het bedrijf houden van het grootste gedeelte van de winst voor nieuwbouw etc., zijn niet bemoedigend voor de aandeelhouders. De van Nievelts, die sinds de emissie per f 100,— worden verhandeld, waren 2 punten lager: 213%. Ook Mij. „Neder land" verloor 1%%, terwijl de overige fondsen ruim 1 punt verlies moesten incasseren. Nu alle gunstige berichten van de Kon. Olie in de koers zijn verdisconteerd, al dus de beurs, gaat men hier en daar over tot ruilingen en heeft men speciaal het oog gericht op de aandelen Unilever. Kon. Olies waren heden f 0,60 lager en beneden pariteit Amerika. Unilevers trokken na opening op 439% aan tot 442% tegen gisteren 436. De arbitrage stond vandaag vrijwel met lege handen. Na een koers van 28414 beginbeurs „de den" de aandelen Philips even 28014 vanwege het middenkoersaanbod. Hier door lag het fonds ruim 3 punten lager bij gisteren. Daarna trad een herstel voor de Philipsaandelen in tot 28114. KLM werden f 1,lager geadviseerd. Aku's noteerden 1% hoger op 185. Van de Indonesische fondsen konden HVA's 1% aantrekken: 11414. Amster dam Rubbers verloren 2 punten. Deli Mij onveranderd. Staatsfondsen prijs houdend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 juni. Londen 10.65 10.6514, New York 3.82fg—3.83^, Mon treal 4,011V-401H. Parijs 1.0807%— 1.081714, Brussel 7.56%—7.57%, Frank furt 90.77%—90.8214, Zürich 87.01—87.06. Zürich (vr. franks) Stockholm 73.70—73.75, 54.7814—54.83%. .3214—89.37%. Kopenhagen Beurs van Amsterdam Dinsdag 4 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 90% 90% Grootboek obl. 3% 80 89% 89% Ned. '53 (3%) 89% 89 89% 89% 84 84 84% 84% 84% 84% N-d. '55 II 3% 86 86 Ned. '47 3% (3) 86% 86 A Ned. *37 3 83% 83% Dollarlng '47 3 94% 93% Investeringscert. 3 90% 90% Ned. 62-64 3 89% 891» Cert. NWS 59% 86% 86% Grootboek '46 3 84 84% L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 44 43% Nat. Handelsbank 105%exd. 106% Ned. Handelmij. 159% 160 74% 73% Deli Mij .en (Ver.) 94% 93% H.VA. 113% 114% 54% 54 65% 63 Vorstenlanden 26 26% AX.U 184 185% Berkel's Patent (v.) 197% 197 Calvé Delft eert. 341 344 Kon, Pap. v. Gelder 188 188% Hoogovens eert 306 306 Möller en Co. N.B, 356 359% Ned Kabelfabr 286 284 Philips 284% 282% 148% 149 437 441% Wilton Feyenoord 257 270 B 274 Dordtse Olie gew. 1019% ed 1013 Kon Olie (f 20.—) 208 207.00 .dem (50 f. 20.—) 207 35 20630 Holl. Amer. lijn 174% 173% Java China Paket 181 178 Kon. N Stoomboot 151% 150 K.PM 166% 163% Ned. Stoomv. Mij. 193 190 v. Ommeren eert. 269% 266 Kon. Rott. Lloyd 172% 170% Ned. Scheepv. Unie 178% 176% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 88% Den Haag 1937 1 3.. 9514 Leiden 1947 92% R'dam '37 I-IH 3% 91 91 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% Premieleningen A'dam '33 100 B 100% I A'dam '51 2% 90% 89% A'dam '56 I 2% 83% 83% A'dam '56 II 2% 100% 100% Eindhoven '54 2% 82% Enschede '54 2% 82 L 79% Den Haag '52 I 2% 94% 93 idem II 2% 96% 97% R'dam '52 I 2% 92% idem II 2% 94 92% Utrecht '52 2% 90 90% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 204 204 H.B.U. eert205 204% Rott. Bank 175% 175^ Twentsche Bank 181% 181 Industrie Ondernemingen Albert Heyn270 Borneo Sum. H. My. 73% 74% Ned. G. en Sp. fabr 172 175% Kon. Ned. Grofsm. 104% 104% Interna tio 95% 98 Rott. Droogdok- Mij. 589 586 Tieleman en Dros 18 Ned My Walv.vrt. 66 63 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 15% 15% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35A 955/s Intern Nickel 113 112% Anaconda 6767 fg Bethlehem Steel190 187 Cities Service 72% 72% General Motors 43rV 42% Kennecott 114% 114% Republic Steel 54% 54 Shell Oil 92% 92 Union Pacific 29% 29% Un States Steel 66% 653/4 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref w.a idem Electrolas B Hol) Constructie Ing our v Bomvnijv Int Kunststofl Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Laxtabr 53 Ver I ouwtabrieken Wernlnk's Betonm Van Wijk Textiel V K. 3/6 64 72% 71% 352exd. 385Lexd 177% 39 B 39 B 270 272 420 B 422 176% 81 82% 87 B 89

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9