Arbeidersraden": toetssteen voor tegenstellingen in het communisme Tweede Kamer behandelt vandaag de voorgestelde huurwetten Parker JOTTER Ballpen 9* Kloof tussen orthodoxen' en liberalen' Deze vorm van Zelfbestuur door de arbeiders wordt in Moskou voor anarchisme uitgekreten Consequentie van Lenins ideeën ƒ14. Katwijkers boden gistermiddag haring aan H. M. de Koningin aan Het internationaal wegvervoer is nog steeds groeiende Wat bij aanneming gebeuren gaat 96ste jaargang Dinsdag 4 juni 1957 Derde blad no. 29152 (Van onze Weense correspondent) Ondanks alle pogingen van Moskou om weer tot ideologische eenheid te komen wordt de kloof tussen orthodoxe en liberale communisten steeds groter. Sinds de invoering van de zelfstandige arbeidersraden in 1950 door Joego-Slavië en door Polen op 19 november 1956 is de scheiding der geesten in de communistische wereld evident ge worden. Alle discussies over „een eigen weg" naar het socialistische einddoel, over orthodoxie Onder „arbeidersraden" verstaan de communisten niet de bedrfjfsraden, die uitsluitend een adviserende stem hebben, en nog minder de vakbonden wier taak in het communisme zeer beperkt is en die eerder een instrument zijn in de handen van de party en van de staat dan een onafhankelijke organisatie ter verdediging van de rechten der arbeiders, doch zy bedoelen daarmee het beheer van de staatsbedrhven door de arbeiders zelf. Deze lichamen bepalen dus niet alleen de arbeidstyd en de lonen, maar ook de produktie en de nodige investe ringen. De directeur is dan ook niets anders dan een lid van de arbeidersraad en hij heeft tot taak te zorgen, dat de genomen besluiten worden uitgevoerd. dat een dergelijke ontwikkeling in de fabrieken kon worden geduld, niet ech ter in de ministeries en andere bedrijven, „omdat daar geen arbeiders zijn". Dat is natuurlijk een doorzichtig sofisme en eerlijk gezegd grove huichelarij, omdat Gomoelka hier de arbeiders tegen hun eigen belangen uitspeelt. Daartegenover steunt een groot aan tal liberale communisten in Polen op Communistisch China, dat volgens het blad „Zycie Warszawy" vooral „in de laatste tijd veel aandacht besteedt aan deze vorm van arbeidersdemocratie". Gomoelka voelt zich in de klem tus sen Moskou en zijn land- en partyge- noten, die hy tamelijk veel vrijheden o.a. inzake meningsuiting heeft ge geven en die hij daarvan nu nauwelyks meer kan beroven. Daarom moet het on prettig voor hem zijn geweset, dat een Poolse journalist, die aan de oorlog in Korea heeft deelgenomen, nu aanzien lijke gedeelten van redevoeringen in het tijdschrift „Po Prostu" publiceert, die Mao Tse toeng in het geheim heeft ge en revisionisme*of over nationaal-communisme en trouw tegenover Moskou culmineren in de vraag of de betreffende communistische partijen de arbeidersraden beschouwen als een stap in de richting van een voortschrijdende democratisering en als een stabiliserend element om de Stalinis tische vervormingen tegen te gaan, ofwel als een revisionistische afwijking. Ook geen uitbuiting door bureaucratie van de partij De liberale communisten beroepen zich voor deze vorm "ban zelfbeheer vooral op Lenin, die verklaard heeft, dat men zich niet tevreden mag stellen met de democratische vrijhe den, zoals persoonlijke vrijheid, vrij heid van godsdienst, van menings uiting en vereniging, welke men ook in de burgerlijke maatschappij aan treft, maar dat men door de arbei dersraden „elk soort van uitbuiting moet tegengaan, ook de uitbuiting van de werknemers door de bureau cratie van de partij of van de hiër archie". Als men als buitenstaander de communistische leer bestudeert, komt men tot de opvatting, dat de arbeidersraden eigenlijk de logische consequentie zijn van het beginsel, dat de produktiegoederen het ei gendom zijn van het proletariaat en dat de arbeiders, die men de eige naars van deze bedrijven noemt, dus ook het beheer dienen uit te oefe nen van datgene wat hun toebe hoort. Dat nu gebeurt juist door de arbeidersraden. „Vijand van het socialisme" De grote verdediger van deze vorm van zelfbestuur door de arbeiders tegen over de almacht van de party, van de Staat en de daarmee samenhangende bureaucratie is nog altijd Tito, die het verzet en de veroordeling door Moskou als een reactionair „revisioïsme en al9 vervalsing van het communisme" aan de kaak stelt. In Moskou echter wordt deze ontwikkeling als anarchie en als „anar chistisch syndicalisme" veroordeeld en daarom schreef de Oekrainse „Prawda" op 11 februari j.l.: „Wie zulke opvat tingen propageert, helpt al of niet bedoeld de vijanden van het socia lisme". Nadat Kadar aanvankelijk contact met de arbeiders en met de intussen reeds opgerichte arbeidersraden had ge zocht en enkele toezeggingen had ge daan, begon hy van 5 december af met het arresteren van de meest vooraan staande arbeidersleiders. Na vergeefse onderhandelingen proclameerde de cen trale arbeidersraad op 8 december de 48-urige algemene staking als protest tegen de regering-Kadar, maar reeds op de dag daarop werd de raad opgeheven, omdat deze zich „met politieke vraag stukken" zou hebben bezig gehouden In het gehoorzame en sluwe Tsjecho- Slowakije bestond er zelfs geen kans op een dergelijke ontwikkeling. Volgens de communistische leiding aldaar zijn ar beidersraden niet nodig, omdat de werk nemers alle nodige steun reeds ten volle ontvangen van hun bedryfsraden en de vakbonden. Zoet houden Ook in Bulgarije stond en staat men nog altijd afwijzend tegenover de op richting van arbeidersraden, terwijl men in Roemenië elk streven om tot derge lijke lichamen te komen, tracht op te vangen door de arbeiders met een nieuw loonsysteem zoet te houden. Het enige wat m entolereert, zijn de bedrijfsraden, maar volgens het partijblad „Scinteia" kunnen de arbeiders langs deze weg al leen „voorstellen" indienen, die zo be weert men met de grootste aandacht worden bestudeerd. Men ziet het dus duidelijk: de scheidingslijn loopt vanuit Moskou naar Praag, Boedapest, Sofia, Boekarest tot Albanië toe. Daartegenover ligt het andere front, dat in Belgrado is gecentraliseerd en dat aanvankelijk de meeste steun vond in Warschau, waar op 19 november 1956 het systeem van de arbeidersraden by de wet werd ingevoerd: in naam van de werknemers beheren zy de bedrijven, die „algemeen nationaal eigendom zyn". Bij die gelegenheid verdedigde Go moelka nadrukkelyk het recht van de arbeiders op zelfbeheer, maar hij waar schuwde toen reeds tegen overdrijving en voorbarig optreden, klaarblijkelyk met het oog op de Sovjet-Unie. Even zichtig heeft hij zich op het jongste par tijcongres uitgesproken door van de ene kant wel voor de eigen weg van het so cialisme in elk land op te komen, maar van de andere kant het nationale com munisme en vooral het revisionisme te veroordelen. Rood-China besteedt er veel aandacht aan Daar hy in zijn uiterst ondoorzichtige verklaringen tevens op het gevaar wees, dat er in de Pools-Russische betrekkin gen een verslechtering zou kunnen ko men, leverde hij het duidelijkste bewijs, dat hij op het ogenblik een politiek van aanpassing nastreeft. Voor het systeem van de arbeidersraden, dat nu eenmaal een voldongen feit is, brak hij slechts gedeeltelijk een lans door te verklaren houden en waarin hy zich zeer vrijmoe dig over de verhouding tussen Moskou en de andere communistische landen heeft uitgelaten. Het Chinese gezantschap heeft de in houd van deze redevoeringen weliswaar niet gedementeerd, maar het noemde de publikatie ondoelmatig. Men kan er ver zekerd van zijn, dat Peking hier de hand in het spel heeft gehad en dat de top leiding ondanks meningsverschillen de eenheid boven de verdeeldheid stelt. Maar de moeilijkheden zijn daarmee nog niet uit de wereld geholpen, vooral niet voor Polen, waar de regering zich in een dwangpositie bevindt, zoals de volgende anecdote illustreert. Het for mele hoofd van de staat Zawadski zou namelijk tot een fel kritiserende schrij ver hebben gezegd: „U moet begrijpen, dat men van alle mogelijke kanten druk op ons uitoefent", waarop de schrijver antwoordde: „Ik zou het liefst onder de druk van de Paus staan, omdat ik'liever in de verbanning naar Sorrento ga dan naar Siberië". !)C^ tfOpAH en hoger schrijft 5 x langer keuze uit 4 puntbreedten Alleen-vert.Parker Service N.V^ Beurs Damrak Amsterdam^ Een delegatie uit Katwijk heeft gistermiddag een vaatje Konin- ginneharingaan H.M. de Koningin aangeboden. Zoals wij gisteren reeds schreven was de haring ge vangen door de KW. 48, schipper Remmelzwaal, en aangevoerd door de KW. 130, schipper Ouwehand. De delegatie werd aan de-achter- zijde van het paleis Soestdijk ont vangen door H.M. de Koningin, die zich zeer ingenomen toonde met deze haring. Het was voor de eerste maaj dat de Koninginneharing werd aangevoerd in Katwijk, en men was in Katwijk dan ook zeer verheugd over dit feit. Na de aanbieding kreeg men in de paleistuin verversingen aangeboden. Op onze foto ziet men (op de rug) H.M. de Koningin en naast Haar burgemeester H. Duiker (gedeelte lijk zichtbaar). Voorts van rechts naar links: De hoofdkeurmeester, de heer Van de Wind. schipper Ouwe hand, de reder de heer J. den Duik. mevrouw Remmelzwaal. echtgenote van de schipper van de KW. 48 en een van de keurmeesters. Maar geduchte buitenlandse concurrentie Het Nederlandse internationale wegvervoer heeft in 1956 een groei gekend, die ver uitging boven de 11 stijging van onze buitenlandse handel, het heeft zodoende ook zyn relatieve aandeel in het totale vervoer van, naar en door Nederland vergroot. Dit heeft de directeur van de Nederlandse Internationale Wegvervoerorgani- satie (NIWO, de heer K. C. A. Collette gisteren op de te Utrecht gehouden jaarvergadering van deze organisatie medegedeeld. circa 1200 eenheden (eenheid: een vrachtauto met of zonder aanhangwa gen of een trekker met oplegger). Nederlandse vrachtwagens verrichten transporten naar 'en van vrijwel alle landen van West-Europa. De Neder landse vervoerders, die jarenlang een minf omeer monopolistische plaats in het internationale wegvervoer hebben inge nomen, hebben geduchte buitenlandse concurrentie gekregen. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat deze groei belangrijk groter kan zijn. De mogelijkheden van het wegvervoer zijn immers van dien aard, dat de behoefte aan inschakeling van de vrachtauto ook in het grensoverschrijdend vervoer zich steeds meer zal doen voelen. Tegenover de mogelijkheden staan echter even- zovele moeilijkheden, die het internatio nale wegvervoer en speciaal het interna tionale wegvervoer ondervindt, aldus de heer Colette. In zijn overzicht over de ontwikkeling van dit wegvervoer zei hij, dat de vracht opbrengst in 1956 30 meer bedroeg dan in 1955. Het vervoerde gewicht was 29 hoger en in het eerste kwartaal van 1957 was het vervoerde gewicht 20 meer dan in de overeenkomstige periode van 1956. Aangenomen kan worden, dat het aantal uitgevoerde ritten in 1956 ruim 239.000 bedroeg, waarbij ongeveer 43 miljoen km. werden afgelegd. Het wagenpark, gebezigd in het grens overschrijdend vervoer bedroeg eind 1956 Het vervoer is betrokken by de Euroniarkt, zodat een gemeenschappe- lyke vervoerpolitiek in het kader van dit verdrag nagestreefd zal moeten worden. Hoe een dergelijke politiek tot stand zal kunnen komen bij de zeer uiteenlopende vervoerpolitieken van de zes aangesloten landen, zal nog afge wacht dienen te worden, aldus, de heer Collette. De NIWO zal ook in deze waakzaam zyn om te zorgen dat het Nederlandse internationale wegvervoer zich in gun stige zin zal kunnen blyven ontwik kelen. De Tweede Kamer heeft vanmiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van „de huurwetten". Deze betreffen de volgende ont werpen: wijziging van de huurwet, regeling ter bevordering van de reservering van gelden voor verbetering van woningen (Wet Groot boek Woningverbetering) en fiscale voorzieningen in verband met de reservering van gelden voor verbetering van woningen. en bewoonbaarheid, de verhoging onge daan werd gemaakt. Indien klachten over verwaarlozing door het gemeentebestuur of de huur- commissie gegrond worden verklaard, kan de huur van een woning worden teruggebracht tot het peil van voor 1 september 1955. De verhoging van 5%, welke toen werd toegestaan, wordt dan dus ook ongedaan gemaakt. De aldus verlaagde huur geldt tot het noodzake lijk geachte onderhoudswerk is uitge voerd. Volgens de thans voorgestelde wijziging van de huurwet wordt ge noemde mogelijkheid ook ingevoerd voor de tijdens en na de oorlog gebouwde woningen, welke onder de nieuwe huur verhoging vallen. In het ontwerp tot wijziging van de huurwet wordt voorgesteld per 1 augus tus 1957 een huurverhoging van 25% in te voeren. Deze verhoging omvat de zelfde categorieën woningen als bij de huurverhoging van september 1955, na melijk de vooroorlogse woningen en een deel van de woningen, die op of na 27 december 1940 zijn gereed gekomen. Ook deze verhoging zal niet mogen worden toegepast op vergoedingen voor bijkomende voorzieningen, zoals water of centrale verwarming, en evenmin als over de tijdelijke verhogingen voor ver beteringen in een woning zoals het inrichten van een badkamer of het aanbrengen van een extra keuken. Ook over de huurtoeslag voor Duplex- woningen mag de verhoging niet wor den gerekend. De huren van bedrijfspanden zullen evenmin als in 1955 een automatische verhoging ondergaan. Huurders en ver huurders kunnen in onderlinge overeen stemming tot een nieuwe huurprijs komen, welke evenwel maximaal 25% hoger mag zijn. Gehandhaafd wordt de by de vorige huurverhoging geschapen mogelijkheid, dat bij vooroorlogse wo ningen, die niet voldeden aan redelijke eisen ten aanzien van instandhouding De Nederlandse radio-telescoop bij Dwingelo zal niet langer meer de grootste van Europa zijn. Bij Jodrell Bank in het Engelse graaf schap Cheshire nadert dit gevaarte de grootste radiotelescoop ter we-1 reld. 2lijn voltooiing. De koperen gaas-spiegel van dertig ton gewicht. I draaibaar opgehangen tussen twee torens van zestig meter hoogte, kan op alle delen van de sterrenhemel worden gericht. De bouwkosten be dragen zes-en-een-half miljoen gulden. Het ontwerp-wet Grootboek Woning verbetering heeft tot doel de na wijzi ging van de huurwet komende hogere huuropbrengsten mede dienstbaar te maken aan de volkshuisvesting. Daartoe zal de helft van de hogere opbrengst van de vooroorlogse woningen worden geblokkeerd. De geblokkeerde gelden zullen worden gereserveerd en aange wend voor de financiering van verbete ring en modernisering van het oude huizenbezit. De bedoeling is de geblok keerde gelden in te schrijven op een te stichten grootboek woningverbetering. Jaarlijks wordt over deze gelden een rente van 3% op het Grootboek bijge schreven. Voor onderhoudswerken zul len geen op het Grooboek ingeschreven gelden worden terugbetaald. Onder ver betering zal worden verstaan vergroting van het woongerief door het aanbren gen van moderne voorzieningen, zoals bijv. badgelegenheid en beter uitgeruste keukens. Ook worden onder verbetering verstaan de voorzieningen, welke be staan in binnen door de minister te bepalen tijdvakken uitgevoerde schil ders- en stukadoorswerkzaamheden van het inwendige van woningen. Het Grootboek legt de eigenaren van huurwoningen tot en met 31 december 1966 de verplichting op jaarlijks een bedrag, gelijk aan de helft van de ver hoging op het Grootboek te storten. Deze verplichting zal 1 augustus 1957 ingaan. De bewoners van een eigen woning zijn niet verplicht tot storting en evenmin publiekrechterlijke lichamen, met uitzondering van gemeenten voor zover het met steun uit 's Rijks kas op voet van de Woningwet tot stand ge komen woningen betreft. De woningbouwcorporaties zijn echter wel stortingsplichtig. Geblokkeerde gel den blijven behoren bij een bepaalde woning. Rechten op eventuele terugbe taling van op het Grootboek ingeschre ven gelden gaan mee over een nieuwe eigenaar. Voor de restitutie van geblokkeerde gelden, welke eind 1966 niet op grond van een woningverbetering heeft plaats gehad, zal een nadere regeling worden ontworpen. De gestorte gelden worden ook terugbetaald als een woning teniet gaat of ophoud woning te zijn. Het derde wetsontwerp, dat aan de orde is gesteld, bevat fiscale voorzienin gen in verband met gedeeltelijke blok kering van de huurverhoging. Door de stortingen ingevolge de wet Grootboek Woningverbetering houdt de verhuurder voorlopig slechts de vrije beschikking over de helft van de huurverhoging. Volgens de geldende fiscale bepalingen wordt echter de meer ontvangen huur voor het geheel tot het inkomen gere kend en is ter zake van de verplichte stortingen geen aftrek mogelijk. Dit resultaat acht de minister blijkens de Memorie van Toelichting weinig bevre digend voor het rechtsgevoel, vooral als men bedenkt, dat het in een aantal ge vallen zal voorkomen, dat het vrije ge deelte van de huurverhoging ontoerei kend is om de over de gehele huurver hoging meer verschuldigde inkomsten belasting te betalen. Daarom wordt in het onderhavige wetsontwerp voorgesteld de belastingheffing over het geblokkeer de gedeelte van de huurverhoging met inbegrip van de daarover verschuldigde rente uit te stellen totdat de bedra gen, welke in het Grootboek zijn inge schreven, worden gedeblokkeerd en als dan deze inkomsten naar het bijzondere proportionele tarief van artikel 48 van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 te belasten. Het wetsontwerp bevat o.a. een bepa ling, welke ten doel heeft buiten twijfel te stellen, dat voor de heffing van het registratierecht en van het recht van overgang de aan de woning verbonden inschrijving in het Grootboek buiten aanmerking blijft. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Waarder G. H. van Kooten Genemuiden. Te Exmorra (toez.) R. Houtsma, vicaris te Markelo. Te Mechelen (België) H. W. Doornlnk, vicaris te Lin- telo. Bedankt voor Kinderdijk C. Treure te Ederveen. Voor Eist (U.) E. M. Panne- koek te Ochten. Voor Hedel A. J. Wijn- maaien te Maartensdijk. Voor Wijk bij Heusden H. Stolk te Schevenlngen. GEREF. KERKEN. Beroepen te RuinerwoldKoekange (vac. H. Herder) J. A. Kwast te Wierin- gen. Te Hazerswoude N. W. van der Hout te Sprang. Te Heerhugowaard J. Kuiper, kand. te 's-Gravenhage. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen te Buitenpost J. Hilverda te Zwaagwesteinde-Veenwouden, die dit be roep ook aannam. GEREF. GEMEENTE. Kerken protesteren tegen 5 mei-viering ZONDAGSRUST ERNSTIG GESTOORD. De kerkeraden van de hervormde ge meente, de gereformeerde kerk en de gereformeerde kerk (art. 31), allen te Zuidwolde, hebben zich in een adres tot de gemeenteraad van Zuidwolde ge richt, waarin zij hun ernstige veront rusting uitspreken over de viering van de vijfde mei. Er werden op 5 mei jl. in Zuidwolde speedwayraces gehouden, die, aldus het adres, met zoveel lawaai gepaard gingen, dat de in de nabijheid gehouden kerk diensten ernstig gestoord werden. Voorts werd er op dezelfde dag een kermis ge houden. Hiermee werd niet alleen een in onze gemeente bestaande traditie verbro ken, zo wordt in het protest gezegd, maar vooral werd hiermee de zondags rust gestoord en werd het voor vele ouders moeilijk gemaakt hun kinderen te bewaren by of te leiden tot de door hen gewenste viering van de zondag. „VENI CREATOR SPIRITUS". Voor de derde achtereenvolgende maal zendt de K.R.O. op Eerste Pinksterdag een pinkstersamenkomst üit, waarbij zeven kathedralen in zeven verschillende landen betrokken zullën zijn. Dit pro gramma, getiteld „Veni Creator Spiri tus", zal de eenheid van het christelijk Europa tot uitdrukking brengen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5