Golden Fiction Oud-curator van Leiden dr. Dicke aanvaardde Utrechts professoraat W. A. van Harteveld gem. secr. van Alkemade, plotseling overleden Noodwachters in de A-kring Leiden hebben feestelijke avond Officiële publikaties Onder ons gezegd... 96ste jaargang Dinsdag 4 juni 1957 Tweede blad no. 29152 Nationale zweefvlieg- kampioenschappen Toutenhoofd aan de kop Op de zesde wedstrijddag van de nationale kampioenschappen zweef vliegen op Teriet is het hard toege gaan. Enorme onweersbuien boven de Veluwe waren de oorzaak dat cracks als Koch, Eikelenboom en Dekkers er niet in slaagden om voldoende hoogte boven Teriet te krijgen, nodig voor het wegvliegen naar het eerste keerpunt van de driehoek Nieuw Milligen-Teuge -Teriet. Over dit 67 km. lange traject was voor gisteren een race uitge schreven. In het to'taalklassement der zes wed strijddagen behield Toutenhoofd de lei ding met geringe voorsprong op La- cheny. De stand is: 1. Toutenhoofd, Zuid-Hollandse Vlieg club, 4928 punten; 2.Lacheny, Aero Club de France, 4899 punten; 3. Kaay, K. L. Zweefvliegtuigclub Volkel, 4664 punten; 4. Selen, Venlose Zweefvliegclub, 4120 punten; 5. Ordelman, Vliegclub Teuge, Onverlaten (Speciale berichtgeving:) Een Bussumse politieman kwam van ochtend in de tuin bij zijn woning tot een ontstellende ontdekking. Onverla ten hadden de deur van zyn volière opengezet en zijn kostbare collectie tro pische vogels was verdwenen Bovendien waren in de volière enige nestjes en de daarin liggende eieren vernield. 3971 punten; 6. Andrae, Delftsche Stu denten Aero Club, 3878 punten; 7. Seyf- fert, Gooise Zweefvliegclub, 3794 punten; 8. De Boer, Amsterdamse Club voor Zweefvliegers, 3717 punten; 9. Sanders, Zaanse Zweefvliegclub, 3392 punten; 10. Koch, Gooise Zweefvliegclub, 3291 pun ten. Met uitzondering van de nummers 2, 3 en 9, die niet op het standaardtype Skylarg 2 aan de wedstrijd deelnemen, geldt dit klassement tevens voor de kampioenschapsklasse. Donderdag zullen de wedstrijden wor den voortgezet. Een gulden genieting voor 90 cent Ambtelijke loopbaan van ruim 43 jaar Acht massavaccinatie van de jeugd tegen kinderverlamming volledig gerechtvaardigd Gistermiddag aanvaardde dr. W. K. Dicke het ambt van gewoon hoogleraar in de medische faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het onderwijs in de kindergeneeskunde. Prof. Dicke was tot dusverre geneesheer-directeur van het kinderziekenhuis Juliana te Den Haag en sinds oktober 1952 een der curatoren van de Leidse Universiteit. Laatstgenoemde functie legde hij neer op 1 april j.l. om te worden opgevolgd door dr. J. Goedbloed. Tevens was dr. Dicke indertijd voorzitter van de Raad van Bestuur van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Prof. Dicke gaf in zijn oratie o.m. een overzicht van hetgeen er in de laatste jaren gedaan is om het lijden van kinderverlammingspatiënten te verzachen. Hij kwam bij een beoordeling van de ontwikkeling tot de uitspraak, dat de vraag of massa-vaccinatie voor kinderen tegen poliomyelitis gerechtvaardigd is, thans met een onomwonden „Ja" beantwoord moet worden. naar het verleden, vraagt de weten schappelijke expansie dwingend naar een bundelende factor die zich richt op een gemeenschappelijk doe', het verkrijgen van het optimale resultaat voor de mens. In dit geval het opti male resultaat voor de patiënt. Men mag zich in de medische weten schap niet tevreden stellen met vrucht baar werken naast en langs elkaar, de gerechtvaardigde vraag bestaat naar positieve samenbundeling. Superspecialisatie stelt nieuwe problemen Het betoog van prof. Dicke gaf een illustratie van de richting die de moder ne geneeskunde is ingeslagen mede als gevolg van de snelle evolutie der na tuurwetenschappen. Deze ontwikkeling gaat gepaard met het ontstaan van tal rijke specialismen, waardoor enerzijds verdieping gewonnen wordt doch ander zijds versnipperende verkaveling van het medische en wetenschappelijke ter rein een niet te onderschatten gevaar dreigt te worden. Toch is uitbreiding van het aantal specialismen zowel noodzakelijk als on afwendbaar. Er is geen andere weg dan deze om voor de mensheid zoveel moge lijk kennis te verwerven over een be paald onderwerp, waarbij tevens nieuwe perspectieven worden geopend en voor verder onderzoek worden beschikbaar gesteld. Daarbjj gaat het niet alleen om ken nis, maar ook om het beheersen van de daarbij behorende mechanische, fysische en chemische technieken. Vandaar ook, dat sommige specialis men, die nauwelijks enige decennia ge leden ontstonden, uit andere specialis men, thans al weer zijn onderverdeeld in super-specialismen. Kon de vroegere internist of kinder arts zijn laboratorium drijven met be hulp van enige analisten, thans kan hij de hulp van andere wetenschappelijke specialisten onder wie b.v. de bio-che- micus niet ontberen. Aan deze gang van zaken is ook een schaduwzijde verbonden, namelijk de dreigende verkaveling van het gehele terrein, sterker nog: het gevaar van ten versplintering waardoor de samenhang wordt verbroken en het overzicht over het geheel verloren gaat. Daar er in de ontwikkeling van mens heid en wetenschap geen weg terug i: Na de oratie vonden de gebruikelijke toespraken plaats evenals de receptie, tijdens- welke ook vertegenwoordigers van de Leidse Universiteit van hun belangstelling blijk gaven. Prof. dr. W. K. DICKE Loon naar werken Hoewel de honderden noodwachters in de A-kring Leiden van de B.B. de eersten zullen zjjn, die voor al hun B.B.-activiteiten geen loon, doch hoogstens enkele waardering wensen te ontvangen, kregen zij gisteren toch in de vorm van een hen aangeboden feestavond, „loon naar werken". MUZIKALE FAMILIE ENGEL KOMT WEER NAAR LEIDEN De muzikale familie Engel uit Reut- te (Tirol) bereidt zich al weer voor op de nieuwe concertreis naar Nederland, die zij van 14 tot en met 27 juni hoopt te maken. De Engelkinder zien verlangend uit naar het tijdstip om in Holland hun ge heel nieuw programma te laten zien en horen. Onder leiding van vader Engel hopen zij evenals vorig jaar weer velen te laten genieten van hun fijne-vro lijke muziek. Zoals bekend komt de op brengst van deze concertreis ten goede aan de bouw van een protestants kerkje in Reutte. De eerste steenlegging van dit kerkje vond reeds op 11 november plaats. Deze zomer hoopt men zover te ko men, dat het kerkje met pastorie onder dak is ,d.w.z. dat de muren en het dak dan gereed zijn. De verdere afwerking zal moeten wachten tot er weer geld is. De Engelkinder hopen met hun con certreis weer een belangrijke bijdrage te leveren tot de verdere afbouw van de kerk. In Leiden zal dit concert op 20 juni in de Stadsgehoorzaal plaatsvin den. STICHTING Liefde voor de mensheid Indachtig aan het gezegde, dat de boog niet altijd gespannen kan zijn, had het hoofd van de Bescherming Bevol king, de heer S. W. Hagedoorn, in nauwe samenwerking met zijn staf, voor hen in de Stadsgehoorzaal een kring-bindings avond belegd, welke vrijwel geheel in het teken van het amusement stond en die ook door vele genodigden, o.w. de bur gemeester van Oegstgeest. de heer H. L. du Boeuff, werd bijgewoond. Het stemt tot voldoening, dat deze A-kring een zo groot aantal medewerkenden telt, dat deze avond ook heden- en morgenavond moet worden herhaald. Op één van deze avonden zal ook het Leidse gemeente bestuur van zijn waardering voor het werk van de B.B. doen blijken. Zoals gezegd stond deze feestelijke bij eenkomst vrijwel geheel in het teken van vrolijke ontspanning, waarvoor een cabaretgezelschap o.l.v. Willy Vervoort zorgdroeg. Alvoren de artiesten de revue ,,'t Was goed" en en 't was goed over het voetlicht brachten, gaf de heer Hagedoorn een terugblik op het werk van de diverse eenheden, die gezamen lijk de B.B. uitmaken. Wanneer spreker opleidingsoefening en bindingsschema bekeek, constateerde hij, dat het afgelopen siezoen uitstekend is geweest in de volle zin des woords, zowel t.a.v. de oefeningen en cursussen als t.a.v. de grotere werkelijkheidsoefe ningen. Dat alles getuigt van de goede burgerzin, die allen tezamen bracht om in samenwerking met de Staf het geheel zo uitstekend mogelijk te doen zijn. In het A-gebied Leiden-Oegstgeest mag men zeer dankbaar zijn voor het be reikte resultaat. Spr. releveerde dan hetgeen de Ge organiseerde Zelfbescherming in de zeven wijken heeft gedaan in oefenin gen en cursussen, in blok- en kring wedstrijden. De resultaten waren weer beter dan het vorig jaar. Niet minder dan 600 noodwachters hebben in ploeg- verband gekampt. Wijk- en blokhoofden hebben daar naast in kaartoefeningen het „interne werk" voortgezet en daarbij is goed ge werkt. WIJ ZIJN ER NOG NIET! Maar, we zijn er nog niet, zei spreker. Een eerste eis blijft het potentieel der Georg. Zelfbescherming zo mogelijk nog meer omhoog te brengen. Achtereenvolgens liet de heer Hage doorn dan de verschillende onderdelen, die bij de BB betrokken zijn de revue passeren. Beginnend bij de BB-staf in het koetshuis van Oud-Poelgeest, door wiens werk spreker buitengewoon ge troffen was, releveerde hij het aandeel der verschillende overheidsdiensten, de brandweer Leiden-Oegstgeest, de politie uit beide gemeenten, de Verbindings dienst op Oud-Poelgeest, de Mobiele Geneeskundige Groep, welke diensten alle gezamenlijk hun werkzaamheden culmineerden in de grote werkelijkheids oefeningen 157, 357, 557. Spr. betrok hierbij ook het aandeel van de vrouw, in de eerste plaats in de DSV, maar daarnaast van de vrouw in haar verbon denheid met de BB'er als echtgenoot of verloofde. Spreker hoopte, dat uit deze avond het begrip voor de reële werkelijkheid moge groeien, dat men wete, dat hier iets goeds is opgebouwd, maar ook, dat wy ons moeten inspannen steeds vooruit te gaan, steeds beter te doen en tenslotte, dat de wijze mannen in de wereld, die onze regeerders zijn, liefde mogen hebben voor de mens heid en daarnaar hun besluiten mo gen nemen, opdat van de BB geen daadwerkelijke hulp zal gevraagd behoeven te worden. Dodelijke vol van keldertrap (Speciale berichtgeving) Gisteren is de 72-jarige weduwe C. JansenNooij in een woning aan de Cereslaan te Bussum van een kelder trap gevallen en aan de gevolgen ervan overleden. De vrouw, die huishoudster was bij de hoofdbewoner van dit perceel, was alleen thuis. Buren meenden op een gegeven moment een zacht gekreun te horen. Zij stelden een onderzoek in en vonden de vrouw dood onderaan de trap Hoe lang zij daar heeft gelegen, valt niet vast te stellen. Bij de val had zij een breuk in het schedeldak opge lopen. Bewaker beentje gelicht VLUCHTELING AANGEHOUDEN (Van onze Haagse redactie) In Amsterdam is gisteren een 28-ja rige gedetineerde aangehouden, die in het midden van de vorige week in Sche- veningen was ontvlucht. De man was in observatie in de Centrale Penitentiaire Inrichting aan de Pompstationsweg te Scheveningen, dezelfde inrichting waar. uit „De Zwarte Ruiter" destijds ont vluchtte. Op 29 mei mocht hij een fami lielid, dat ernstig ziek was, gaan be zoeken in een huis aan de Windastraat. Op weg daarheen heeft hij zijn bewaker beentje gelicht, waarna hij kans zag te ontkomen. Ooievaar kwam op bezoek Gedurende enkele uren van de dag en nog een gedeelte van de nacht heeft Leiden gisteren een merkwaardig be zoek gehad: omstreeks zes uur in de middag streek tot veler verwondering een ooievaar neer op de hoge fabrieks schoorsteen van de firma Parmentier aan de Schelpenkade Het dier, dat zich niets aantrok van alle bewonderende blikken, die zijn komst in deze omge ving trok, nestelde zich rustig op deze voor een ooievaar ongebruikelijke plaats. P arm en tig scharrelde het dier enkele malen langs de rand van de schoor steen totdat hij tenslotte zijn rustplaats had gevonden,. Hoe laat precies de ooie vaar deze merkwaardige plek heeft ver laten heeft zich aan de algemene waar neming onttrokken. Hervormde kerkdiensten Asserstraat Zoals bekend worden nu reeds geruime tijd op zondag hervormde kerkdiensten gehouden in de aula van de bijzondere Ulo-school aan de Asserstraat (Burge meesters- en Professorenwijk). Met het oog op de grote belangstelling, welke voor deze diensten bestaat, zullen a.s. zondag bij wijze van proef, twee ochtenddien sten, resp. om 9.30 en 11 uur, worden ge houden. In beide diensten zal ds. D. J. Vossers voorgaan. LEIDENAAR BENOEMD AAN DE JOHANNES CALVIJNSTICHTING Toe lector in de Semitische talen aan de van de Joh. Calvijnstichting uit gaande theologische academie te Kam pen is benoemd de heer P. C. Couprie. doctorandus in de Semitische talen aan de Leidse Universiteit. De heer Couprie werd 18 februari 1930 te 's-Gravenhage geboren. Hij studeerde Semitische letteren aan de Vrije Universiteit en aan de Leidse Universiteit. In 1956 deed hij cum lau- de doctoraal examen te Leiden, waar na hij optrad als assistent van prof. dr. F. R. Kraus alhier. Willy Vervoort, die ook het vorig jaar dergelijke avonden verzorgde, was met een geheel nieuw programma naar Lei den gekomen. Tony Bakkenes, een man, die muziek in zijn vingers heeft, beet met zijn accordeonklanken het spit af van deze zeer gevarieerde avond, welke verder gevuld werd met ongelooflijke staaltjes van acrobatiek van de Korfi- no's en aardige schetjes. Gratie, kracht en schoonheid brachten „The Limbers" in tal van sterk uitgebalanceerde lichaamsoefeningen. Groot succes had ook de muzikale clown Rexis, die vele pijlen op zijn artistieke boog had. 't Geheel werd overgoten door een koste- IUjke „saus" van humor, uitstekend ge bracht door Willy Vervoort, wiens vlotte conference er inging als gesneden koek. 'De muzikale omlijsting van deze avond, welke uitliep op een hulde aan de BB, was bij het salonorkest van de heer Jan Meerpoel in goede handen. „d'OPRECHTE AMATEUR" Binnen afzienbare tijd zal ook hier ter stede een afdeling van de Stichting „d'Oprechte Amateur" worden opge richt. Deze Stichting beoogt het stimu leren van amateurs op alllerlei gebied, door het geven van avonden, waarbij steeds de beste 7 in him genre worden gekozen. De avonden zijn toegankelijk voor publiek; de Stichting stelt zich voor de baten dit jaar ter beschikking te stel len van het Prinses Beatrix Polio Fonds In een grote finale worden de 7 ama teurs gekozen, die gedurende de tijd van één jaar him afdeling zullen vertegen woordigen, o.a. in onderlinge steden- wedstrijden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Selma Martine Eveline, dr. van J. van Leeuwen en M. M. van der Kwaaie; Hen drik Jan Marco, zin. van H. Lepelaar en C. Matters; Christina, dr. van J. J. C. van Asten en J. van Es; Johannes Maria, zn. van J. C. Schild en M. B. van Deuren; Alwln Jan zn. van J. Jansen en J. E. Sels; Elisabeth, dr. van A. H. Labee en E. Bourgols. GETROUWD. J. H. Bouwmeester en P. Boon; J. D. van Roijen en S. Bodijn; M. Sohaap en W. Graafland; P. J. M. Bik en M. T. M. Juffermans; P. C. Verbruggen en Q. J. M. de Groot; A .van Eljgen en J. Harte- velt; W. de Roode en C. S. J. G. Faselj W. K. Groen en C. J. Pijnakker; C. de Haas en G. Wassinlk; A. B. van den Hoek en W. J. Otgaa/r. OVERLEDEN M. A. Stegeman, 8 jr., dr.; L. M. ven Booren, 84 jr., weduwe van Koree; A. Brama, 78 Jr.. weduwe van J. J. van der Meij; Y. Kuljt, 60 Jr., weduwe van H. Nljgh. Veertig jaar bij Van Wijk Voor de heer J. Keizer is het van daag een vreugdevolle dag. Precies veer tig jaar geleden kwam hij namelijk in dienst van de Leidse Textielfabrieken van de gebr. Van Wijk en Co., waar hij thans als wolsorteerder werkzaam is. Vanmorgen werd de jubilaris in intieme kring gehuldigd. Als eerste spreker voer de de heer J. W. Heringa het woord, die o.m. zijn dankbaarheid uitte voor alles wat de heer Keizer in de afge lopen jaren in het belang van de firma heeft gedaan. Hij wees er op, dat het vak van wolsorteren een belangrijk vak is en verre van gemakkelijk. Niettemin zijn vele duizenden balen wol door de handen van de jubilaris gegaan. De woorden van hulde en waardering waren dus zeker op hun plaats. De heer He ringa sprak er voorts zijn vreugde over uit, dat de samenwerking tussen de heer Keizer en zijn collega's weinig te wen sen overlaat en bood daarna namens de directie een enveloppe met inhoud aan. Behalve gelukwensen overhandigde de heer Heringa namens de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel het vererend getuigschrift alsmede de daarbij behorende medaille. De heer N. Brouwer sprak vervolgens enkele woorden van felicitatie in zijn functie van bedrijfs leider van de fabriek aan het Levendaal. Hij noemde de jubilaris een trouw me dewerker die zijn vak verstaat. Ook de voorzitter van de personeelsvereniging „De Spil", de heer L. Gijsman, prees de kwaliteiten van de jubilaris en wenste hem veel geluk op zyn verdere levens pad. Uit het jubileumfonds ontving de heer Keizer een bedrag in couvert. Nadat de heer Van Eigen namens alle scheiers had gefeliciteerd bleef men nog enige tyd gezellig bijeen. CIRCUS STRASSBURGER IN AANTOCHT VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Gansoordbrug met Ingang van heden voor de duur der herstelwerkzaamheden aan die brug ls afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. In tegenwoordigheid van het vol tallige personeel heeft hedenmorgen de jongste medewerker in het be drijf van het „Leidsch Dagblad", de 15-jarige leerling-handzetter Piet de Romijn de eerste steen gelegd van een uitbreiding van onze zetterij U ziet hierboven „onze Piet" als leerling-metselaar. (Foto L.D./Van Vliet) Reeds donderdagmorgen zal de lange circustrein van circus Strassburger uit Maastricht aankomen aan het station to Leiden, waarna op het Schutters veld met de opbouw van het circusdorp wordt begonnen. Mr. J. E. Conradi, substituut-grif- fier bij het Kantongerecht alhier, komt in alfabetische volgorde als no. 1 op de voordracht voor ter voorziening in de vacature van griffier van de Arrondis sementsrechtbank te Roermond. Gistermiddag tegen het einde van de kantoortijd is de heer W. A. van Har teveld, gemeente-secretaris van de gemeente Alkemade plotseling overleden. Hij bereikte de leeftijd van 60 jaar. De heer Van Harteveld begon zijn amb telijke loopbaan in Leiden op 1 augustus 1913, en diende sinds 1920 de ge meente Alkemade, waar hij op 15 februari 1922 benoemd werd tot gemeente secretaris. In verband met het huwelijk van zijn zoon. zou de heer Van Harteveld twee dagen vrij hebben, reden waarom hij nog een korte bespreking had met de afdelings-chefs. Midden in dit gesprek overleed hij plotseling. Met heel zijn hart verrichtte hij zijn werkzaamheden en zo is hij dan gestorven temidden van zijn personeel, terwijl hij de belan gen van de gemeente besprak. Zó snel kwam het einde dat zijn echtgenote en kinderen en de r.-k geestelijken, die on middellijk gewaarschuwd werden, hem niet meer levend aantroffen. UITSTEKEND AMBTENAAR VELE FUNCTIES In het maatschappelijk leven heeft de heer Van Harteveld vele functies De begrafenis zal donderdag 6 juni plaats hebben, na de uitvaart in de Kerk van Maria Presentatie. De verslagenheid in de gehele ge meente is zeer groot. Niet alleen om dat de heer Van Harteveld een uit stekend ambtenaar was, die altijd ge reed stond voor ieder, die zijn hulp inriep, maar ook omdat hij in het maatschappelijk en kerkelijk leven een vooraanstaande plaats innam. SNELLE CARRIÈRE De heer Van Harteveld begon zijn ambtelijke loopbaan in Leiden en werk te vervolgens nog te Leidschendam, Nij megen en Gendringen. Op 1 augustus 1920 werd hij benoemd tot hoofd-com- mies ter secretarie van Alkemade, waar na zijn benoeming tot gemeente-secre taris op 15 februari 1922 volgde. Hoezeer zijn werk werd gewaardeerd bleek ook tijdens de laatste raadsvergadering, toen de gemeenteraad besloot hem een gratificatie toe te kennen, daar C-ed Staten geen toestemming hadden er- leend het salaris te verhogen. vervuld. Zo was hij meer dan 25 jaar secretaris-administrateur der drink waterleiding „De Drie Gemeenten', secretaris van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim en secretaris van diverse gemeentelijke commissies. Ook voor het Wit-Gele Kruis, de jeugdzorg en de woningbou«vereni ging „Alkemade" heeft hij belangrijk en veel werk verricht. Ondanks deze drukke werkzaamheden had de heer Van Harteveld nog tijd het corres pondentschap van Alkemade voor ons Blad gedurende een lange reeks van jaren op voortreffelijke wijze waar te nemen. toch maar liever... De laatste jaren had hij reeds epkele malen rust moeten nemen, daar zijn hart hem enkele waarschuwingen had gegeven. Deze gedwongen rust was hem niet welkom, want slechts als hij kon werken voelde hij zich in zijn element. Wijlen de heer W. A. van Harteveld

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3