Oegstgeest leent kwart miljoen Raad Zoeterwoude besloot tot verplichte kruideniersvacantie VRIJDAG 31 MEI 1957 Korte vergadering van gemeenteraad Woensdagavond kwam de Raad voor een korte vergadering bijeen, uelke speciaal was uitgeschreven voor het voornaamste agendapunt n.I. het aangaan van een geldlening van ruim een kwart miljoen waarvan de aanbieding tot 31 mei van kracht was. De voorzitter, burgemeester H. L. du Boeuff, deelde mede dat op verzoek van de raadsleden mevr. P. H. Smits-Wit vliet en P. v. d. Hulst bij wijze van proef kan worden toegestaan, dat de speeltuinvereniging de beschikking krijgt over een strook grond aan de Laan van Oud Poelgeest, gelegen langs het sportterrein. Als voorwaarden moe ten worden gesteld, dat daar alleen ge speeld kan worden onder voortdurend toezicht en dat het sportveld niet mag worden betreden. De raad stemde hier mede in. zodat enige uitbreiding van het speeltuinwerk mogelijk is geworden. Een verzoek van het bestuur der Hof- dijckschool om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen en om vergoeding van de kosten van aanslui ting bij de schoolpsychologische dienst, werd voor preadvies" in handen gesteld van B. en W'. ONDERWIJZER WEG, GEEN VACATURE Er was een verzoek binnengekomen van de heer J. Schalks om ontslag als onderwijzer aan de O.L. school in ver band met diens benoeming bij het ulo- onderwijzer aan de O.L. School in ver voor dit ontslag eervol te verlenen en deelden mede, dat tengevolge van daling van het aantal leerlingen der openbare school beneden het getal van 301. per 1 september a.s. één leerkracht minder aan de school werkzaam zal zijn, zodat tengevolge van het vertrek van de heer Schalks geen vacature ontstaat. LENING Nadat besloten was dat de e.v. raads vergadering op 10 juli gehouden zal worden kwam het sluiten ener geldle ning aan de orde. Uit de opbrengst van de door institutionele beleggers beschik baar gestelde fondsen kan aan Oegst geest een lening worden aangeboden groot f. 253.000. De rente bedraagt 4 1/4 procent. Zonder discussie werd deze geldlening aanvaard. BEJAARDENCENTRUM DISCUSSIE IN Het bestuur van het Bejaardencen trum had aangeboden vóór de aanvang van het toekomstige complex aan de va nhet toekomstige complex aan de raadsleden te tonen. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer Jac. J. Vos en de architect, de heer H. Lam berts waren voor dit doel aanwezig. Bij de rondvraag deelde de heer H. A. M. van Kerkhoff mede, dat hij van de geboden gelegenheid om de maquette te zien en de toelichting aan te horen op zettelijk geen gebruik had willen ma ken. ten eerste omdat hij meende dat hierbij in het geheel geen haast ge maakt had behoeven te worden en ten tweede omdat z.i. de commissie van toezicht op het bejaardencentrum de primeur had moeten hebben. Het leek hem beter dat vooraf de situatie zoals in de vorige raadsvergadering bespro- LEIDERDORP RAADSAGENDA De gemeenteraad van Leiderdorp komt vanavond in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Voorstel inzake subsidiëring van het maatschappelijk werk onder de doofstommen; voorstel inzake subsidië ring van de lagere tuinbouwschool te Noordwijkerhout 1953/'54; voorstel in zake subsidiëring van het St. Agnes Lyceum te Leiden 1955; voorstel tot be noeming van een lid der culturele raad J. v. d. Zwan; voorstel verhuur kamer in pand Bruggestraat 1 aan de heer P. v. d. Starre; voorstel tot vaststelling der vergoeding van kapitaalslasten aan bijz. kleuterscholen; voorstel tot onteigening van gronden; voorstel tot aankoop van grond. OEOSTOEEST SPORTDAG IN ENDEGEEST Woensdag werden op het sportveld van Endegeest wedstrijden gehouden tussen patiënten en personeel van Endegeest en van St. Joris te Delft. Op het programma stonden o.m. lijn- bal, vlaggenloop, touwtrekken en twee voetbalwedstrijden. Zowel de patiënten van beide inrichtingen als het personeel kwamen tegen elkaar in het veld. Boven dien werd een massale turndemonstratie gegeven. Het geheel stond onder leiding van de heer W. Haverkorn, dit sport- van de heer W. Haverkorn, die sport- Endegeest. E.H.B.O.-EXAMENS. Bij het gehouden examen voor het diploma E.H.B.O., welke cursus is gege ven door de- Koninklijke Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O., afdeling Oegst geest, zijn geslaagd: De dames J. van de BroekeStandaar, A. Segaar Van de Eikhoff, T. van de Broeke, C. M. Hoogervorst, M. M. de Keizer. M. J. Kolderman, J. N. Roest, M van Sijll, I. E. M. Willems en E. Wijga; en de heren F. J. van de Broeke en P. P. Gerbrands. Eén kankidaat werd afgewezen. De docent was de heer J. B. Hugen- holtz, arts. De examinator was mej. G. Verbrugge, arts. VOORSCHOTEN Extra raadsvergadering De gemeenteraad komt vanavond om 8 uur in een extra (spoedeisende) ver gadering bijeen. De agenda vermeldt twee voorstellen van B. en W., allebei betreffende een geldlening. De eerste is een lening van f. 300.000. Een Rijksin stelling is bereid gevonden aan de ge meente een vaste geldlening te ver strekken groot f. 300.000, rente 41/4%, koers 97 (d.i. 100% min 2%% be- reidstellingsprovisie iooptijd 40 jaren. Reeds in septemb '56 was de gemeente met deze Rijksinstelling hierover in ge sprek. De tweede lening is een lening van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage, beschikbaar ge steld uit de opbrengst van de door institutionele beleggers beschikbaar ge stelde fondsen. De gemeente kan f. 70.300 lenen, d.i. berekend op basis van voor de in de jaren 1954, 1955 en 1956 verkregen machtigingen voor het bouwen van woningwetwoningen. Voor Voorschoten is deze basisbere kening zeer ongunstig, omdat in die jaren slechts voor 16 woningwetwonin gen vergunningen werden verleend. De nu in aanbouw zijnde 107 woningwetwo ningen in de Vlietwijk zijn pas in 1057 toegewezen. B. en W. trachten echter alsnog een hogere uitkering te ontvan gen. Deze laatste lening wordt in gedeelten uitgekeerd, nJ. in 1957 in drie termijnen 37%% en de rest in 1958 in 4 termij nen. Rente 41/4%, looptijd S0 Jaar. ken, opgehelderd had behoren te wor den. De voorzitter was het met deze ziens wijze oneens. Er was z.i. geen enkel be zwaar om te voldoen aan het verzoek van het stichtingsbestuur. Ten aanzien van het meningsverschil inzake de taak van bedoelde commissie deelde hij mede. dat er binnen enkele dagen een samenspreking plaats heeft tussen commissieleden en bestuursleden der Stichting. Hij sprak als ziin mening uit dat deze bespreking steilig leiden zou tot een bevredigende oplossing. Geen provinciële bijdrage voor Cultureel Centrum B. en W. hebben aan Provinciale Sta ten verzocht een bijdrage te willen ver lenen in de bouwkosten van het cultu reel centrum. Dit verzoek is door Ged. Staten om advies doorgezonden aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland. Het advies van deze Stichting luidt als volgt: Het betreft hier een object, dat reeds tot stand was gekomen op het tijdstip van de subsidie aanvrage. Voor dergelijke gevallen be stond nog gelegenheid tot het indienen van een verzoek tot 1 januari 1957. Aan gezien de aanvrage eerst op 7 februari j.l. in bezit van Ged. Staten kwam, wordt voorgesteld haar af te wijzen. Overigens zijn wij van mening, dat de activiteiten, welke in dit gebouw tot ontwikkeling komen, niet kunnen wor den beschouwd als een reële inbreng voor de ontwikkeling van het plaatse lijke verenigingsleven. Het schouwburg karakter komt daarvoor teveel naar voren. Waar hier bovendien praktisch geen gelijktijdige beoefening van on derscheidene groepsactiviteiten kan plaats vinden, waaraan in deze ge meente toch grote behoefte bestaat, de exploitatie bijzonder duur is opgezet en de prijzen van verhuur zo hoog liggen, dat vele verenigingen deze onmogelijk kunnen opbrengen .zou ook op deze gronden geadviseerd moeten worden, de aanvrage af te wijzen. Ged. Staten adviseren aan Prov. Sta ten, overeenkomstig dit advies, de aan vrage af te wijzen. WARMOND RAADSAGENDA. Op maandag 3 juni a.s. zal de raad der gemeente Warmond in spoedeisende vergadering bijeenkomen. Op de agenda staan twee punten. 1. Aangaan van een geldlening grott f. 42.200 met de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten t.b.v. de woningbouw; 2. pre-advies inzake he graven van een vuilnisstortplaats met bijkomende werken op een deel grond in het Oosteinde. RINGVERGADERING VROUWENVERENIGINGEN In het Trefpunt trad de Vrouwenver eniging „Stille Kracht" op als gast- vrouwe voor de ringvergadering van Leiden en omstreken. De avond werd geopend1 door mevrouw Rynsburger, die een bijzonder welkom toeriep aan me vrouw Valderpoort en mevrouw Tim mer, resp. presidente en secretaresse van de provinciale commissie, en tot de Voorstel geldlening IJ-tunnel goedgekeurd Na een debat, dat vijf uur duurde heeft de Amsterdamse raad zich uitein delijk gesteld achter de verklaring van B. en W. inzake de IJ-tunnel, behoudens het punt, waarin B. en W. zeggen het standpunt van de .egering inzake de noodzaak van de bestedingsbeperking te aanvaarden, waar de communistische fractie zich tegen verklaarde. „De raad heeft hiermee een nuttig en waardig besluit genomen", zo zei de raadsvoorzitter, loco-burgemeester mr. A. de Roos. Tenslotte aanvaardde de raad una niem het voorstel van B. en W. tot het instellen van „Het Grootboek IJ-tunnel n het uitgeven van de „IJ-tunnellening 1957" zonder hoofdelijke stemming. onlangs toegetreden vrouwengroep uit Leiden, onder leiding van mevrouw KloekPott. Mevr. Valderpoort sprak in hartelijke bewoordingen mevr. Rijns burger toe, die onlangs aftrad als pre sidente van de ring. Zij heeft deze functie 6 jaar vervuld. Mevrouw Hon- nef-Bender neemt haar plaats in. Na de pauze werd het lekenspel „Esther" opgevoerd. De nieuwe presidente sloot de bijeenkomst. WASSENAAR DE GEVLEUGELDE VRIENDEN Met in concours 112 oude duiven hield de Postduivenvereniging „De Gevleugel de Vrienden" zondag j.l. een wedvlucht vanuit Pont Saint Maxcense. Afstand 340 km. De dieren werden gelost om 5.45 uur en de eerste kwam aan om 12.3.05. De uitslag was J. B. Remmers waal 1, 2, 6; W. v. d. Zwaan 3, 5; J. M. Brederode 4; J. Parlevliet 7; J. H. M. Brouwer 8; A. Lodder 9; L. Farla 10. „HET IVOREN KRUIS" Uit het jaarverslag van het bestuur van ,Het Ivoren Kruis" betreffende de werkzaamheden aan de kleutercon sultatiebureau van „Het Groene Kruis" te Wassenaar blijkt dat 240 zuigelingen en 511 kleuters tussen 1% en 6 jaar de kinderarts bezochten. Bij de tandartsen waren 209 (v j. 253) kleuters ingeschre ven. van wie er 92 een gaaf gebit had den; 117 kleuters werden behandeld met totaal 297 vullingen, dat is gemiddeld 1.44 vullingen per kind. De gemeenteraad komt woensdag avond 5 juni in vergadering bijeen. In het gebouw va de Protestanten bond wordt zondagavond as. om 7 urn- een padvinderswydingsdlenst gehouden met als voorganger dr. H. Faber. Alle Wassenaarse padvindsters en padvin ders alsmede voormalige padvindsters en padvinders zijn welkom. ZOETERWOUDE GEEN SUBSIDIE VOOR WIJKGEBOUW Het bestuur van de R.-K. Vereniging het Wit-Gele Kruis .St.-Elisabeth", al hier heeft plannen te komen tot stich ting van een wijkgebouw, waarin een consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters gevestigd zal worden. Het be stuur heeft aan Prov. Staten een rente loos voorschot gevraagd ter gedeelte lijke financiering van de bouw. Ged. Staten adviseren echter afwijzend, om dat hiermede een onbillijkheid zou be gaan worden tegenover eerder gebouw de wijkgebouwen waarvoor geen mede werking werd verleend. Ged. Staten wij zen er in hun preadvies op, dat men Tegen het advies van K.v.K. en B. en W. in De R.-K. Middenstandsvereniging De Hanze te Zoeterwoude had verzocht een verplichte vakantieregeling voor de kruideniers vast te stellen. B. en W. hadden hierover het advies gevraagd van de Kamer van Koophandel, die op haar beurt een enquête instelde bij de betrokken bedrijven. Hieruit bleek, dat een aanzienlijk deel tegen de vakantieregeling was. Op grond hiervan adviseerde de Kamer van Koophandel niet tot vaststelling van de regeling over te gaan. B. en W. stelden dan ook voor geen vakantieregeling vast te stellen. Op voorstel van de heer Van der Ploeg besloot de gemeenteraad evenwel met acht tegen drie stemmen de regeling toch vast te stellen. Tegen stemden de heer C. J. van Leeuwen en de beide wethouders. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het Comité Vakantie bezigheden, waarbij om subsidie wordt gevraagd. Het nadelig saldo bedraagt op de begroting 1957 f 1712.50. B. en W. stelden voor een subsidie te verlenen, evenals vorig jaar. van 50 van het tekort tot een maximum van f 750. Aangezien de begroting der gemeente nog niet is goedgekeurd, werd verder voorgesteld een voorschot te verlenen van f 550.Na enige discussie werd dit voorstel aangenomen. B. en W. waren van oordeel dat een gedeelte van de provinciale weg. die over de Rijksweg 4A heen loopt, te ver lichten. Aan Ged. Staten is gevraagd hierin een bijdrage te verlenen. Ged. Staten zyn bereid een bijdrage van 40 te verlenen, doch stelden tevens voor ook aan het Rijk een bijdrage te vragen. B. en W. zullen terzake contact op nemen. De voorzitter deelde mede, dat tot gemeentewerkman-chauffeur is benoemd de heer J. H. van Rijt alhier. Vervolgens deelde spreker mede, dat het bouwrijp maken van het 2e ge deelte tussen Schenkelweg en Korte Miening is aanbesteed. De laagste in schrijver was de firma Hogenboom en Co. te Rüpwetering voor de som van f 52.097, aan wie het werk dan ook is opgedragen. De begroting bedroeg f 98.250.—! Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat het schilderen van de houten noodschool aan de Hoge Rijndijk zal worden opgedragen aan de heer W. de Boer alhier voor f 725. Voor het schilderen van de voorgevel van het raadhuis werd een blanco krediet verleend. Het ligt in het voornemen de beweeg bare Steenburg in de Noordbuurtseweg tot een vaste te maken, waardoor de doorvaart wordt gestremd. Hiertegen was bezwaar ingediend door de heren W. Fontein, P. Rijnsburger en dokter W. Kortmann. Ged. Staten oordeelden de be zwaren van de heren Fontein en Rijns burger ongegrond, zodat met beide he ren moest worden onderhandeld. Eerst genoemde heeft zijn bezwaren inmiddels ingetrokken. De heer Rijnsburger zal zijn boerderij nu niet langer per schip kunnen bereiken, zodat alle aanvoer nu per as moet geschieden, waardoor een veel intensiever gebruik zal moeten wor den gemaakt van de oprijlaan naar de boerderij. De oprijlaan, die tevens wa terkering is, zal daarom moeten worden versterkt, waarvoor hij een schadever goeding vraagt van f3000.De raad besloot met algemene stemmen deze vergoeding toe te kennen. Gezien de zeer hoge kosten van aan sluiting op de waterleiding van de woningen in het Westeinde werd met algemene stemmen besloten deze kos ten te verminderen tot 50 Het is de bedoeling enkele woningen op het z.g. eilandje in de Noordbuurt te doen aansluiten op de waterleiding. In ver band hiermede werd besloten de hpofdbuis naar het eilandje te laten leggen, zodat de mogelijkheid tot aan sluiting dan aanwezig is. De vergoeding van de huren van lo kalen voor kleuteronderwijs werd over het jaar 1956 vastgesteld op f 10.voor de Hoge Ryndijk, op f30— voor de Zuidbuurt en op f 55.voor de parochie van de H. Kruisverheffing. De voorschotten op de vergoeding per lokaal en per leerling over het jaar 1957 werden vastgesteld als volgt: voor de kleuterschool Hoge Rijndijk op f 2022.50, voor de kleuterschool in de parochie Zuidbuurt op f 1952.80 en voor de kleuterschool in de parochie van de H. Kruisverheffing op f 983.20. Aan de gemeente Hazerswoude zal worden betaald f 0.75 per leerling uit deze gemeente die te Hazerswoude in schoolverband zal worden doorgelicht. De Stichting Kath. Gezinszorg ont vangt een subsidie van f 1916.44 over 1957. Besloten werd voorts de grondprijs van de bouwgrond in het gebied tussen Schenkelweg en Korte Miening en aan de Antoniusstraat vast te stellen op f 25.per m2. Een blanco krediet werd verleend voor het maken van een plan tot het aanbrengen van openbaar groen in het gebied tussen Schenkelweg en Korte Miening, langs de Schenkelweg en de Zwetkade en een gedeelte van de Zuidbuurt. B. en W. hebben prijsopgave gevraagd voor het maken van een afscheiding op een terrein in de Loethe, dat bestemd zal worden tot speelweide. Ingeschreven werd door J. Bosman voor f375.door N. Overdevest voor f 400en door Chr. J. Kluiters voor f351.Het werk zal aan Kluiters worden opgedragen. Het uitbreidingsplan Watertje Oost werd on gewijzigd vastgesteld. Hierna kwam aan de orde het reeds genoemde voorsteld van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de r.-k. middenstandsvereniging De Hanze tot het invoeren van een ver plichte vakantieweek voor de kruideniers. Tenslotte werd besloten bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's Gravenhage een geldlening te slul ten groot f 351.300.gulden tegen pari-koers, een rente van 4*4 en af te loseen ln dertig Jaren. STADSNIEUWS Indonesische dansen in Burcht Rijkgeschakeerd beeld van oude cultuur In de grote Burchtzaal werd gisteren een midaag van beschaafde en vrolijke ontspanning gegeven door de R.-K. Volksdansgroep „Nieuw Holland". De jonge dansgroep, die in Leiden vier jaar bestaat heeft recht van bestaan. Zij mag, wat men noemt, er wezen. De dans moge dan al niet moeilijk zyn, maar om een grote groep begrip voor ritme en de bedoeling van de dlans bij te brengen, daarvoor is naast kennis ook veel tact nodik. Een eigenlyke volksdans, zoals andere landen die kennen, kennen wy niet. Hoogstens hier en daar een streek- dans. De volksdans, die bij ons gedanst wordt is veelal import. Ongetwijfeld ls „Nieuw Holland" op de goede weg. om dat haar bedoeling is de jonge bevolking met de oude volksdans en volkszang in kennis te brengen en er vertrouwd mee te maken. Het avondprogramma op deze dag werd geopend door „Nieuw Holland" en verder was het de dansgroep van Indo nesische studenten, die de avond com pleteerde. De kunstleiding was bij Anne Marie Lach, die telkens een en ander uitlegde. De leiding van de muziek (trom- en tokkelinstrumenten) was in handen van Agus Kassanna en de choreografie werd verzorgd door Anne Marie Lach Dewafassy en Soewandi. De klassieke dans verhaalt de geschiedenis van Indië. van volk, van Hindoelittera tuur, vansymboliek en waarheid, welke gestyleerd is in stand van voeten en uitwaaieren van vingers en slendang, en heeft hare plaats sinds eeuwen Ln de cultuur van de verschillende eilanden van de repubiek Indonesia. Na de mooie, maar melancholisch klinkende Inheem se liedjes van koor en soliste: Maggy Lach, danste Anne Marie een solodans uit Bali met gamelan begeleiding (op Band). De Balinese danskunst is boeiend en poëtisch. Het mimisch element is sterk aanwezig, zonder schaade aan de bewegingskunst die geacheveerd is en sierlijk. De Javaanse llefdedans was een prachtig nummer, voornaam, charmant. De Krontjongliedjes, die nu volgden trokken de aanwezige westerlingen bij zonder aan. De feestdans van Zuid-Celebes werd gedanst door een klein select gezelschap dames. Na de stijlvolle Balinese dans volgde de krijgsdans uit Celebes. een forse trotse stijldans voor mannen, in strumentaal begeleid, streng esthetisch de beweging. Tenslotte werd de sacrale kaarsendans, ten tijde van de rijstvogel voorgedragen. Muziek, decor, de fraaie kostuums en hoofdtooi zijn in het drama diep worte lende onderdelen van het geheel. „Nieuw Holland" heeft er goed aan gedaan de Indonsische dames en heren uit te no digen Zij gaven een rijk geschakeerd beeld van wat er aan oude cultuur im mer nog leeft onder de hedendaagse In donesiërs. BRAND IN ROOKKAST Vermoedelijk door oververhitting is gisteravond brand ontstaan in een rook- kast van de slagerij Teekens aan de Mare. De brandweer had het brandje spoedig geblust. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, bedraagt plm. f. 600 aan spek en f. 300 aan de rook- kast. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „De Lumbale Aortographies de heer Tan Tjin Jbe, geboren te Kedungwuni <Ind.) en thans wonende te Den Haag. Gepro moveerd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift getiteld .Structuur en eigenschappen van enige phenylmethylsulfonen", mevr. P. Cohen- Fernandes, geboren te Tjepoe (Ind.) en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte op proefschrift ge- tield „A psychological study of problem solving", de heer J. P. van de Geer, ge boren te R'dam en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen Ned. taal- en letterk. de heer A. Diermanse «Den Haag); kand. examen Romaanse taal- en letterk. de heer Th. v. d. Mast (Boskoop); kand. examen Geschiedenis de heer M. P. M. Roessingh (Leiden); kand. examen Chinees mej. M. Deuchler (Zürich); kand. examen Klass. taal- en letterk. mej. C. B. S. Cuypers (Voor burg) en doet. examen Klass. taal- en letterk. mej. C. H. van Bodegom (Rot terdam). De initiatiefnemer van het wereld- vrijzellencongres. de heer G. Greijn uit Grevenbicht. is op Hemelvaarts dag in het huwelijk getreden met me']. M. J. Benders. De ex-vrijgezel nummer 1 met zijn bruid bij het verlaten van de kerk te Schinveld. DERTIENDUIZEND JONGEREN IN R.A.I.-GEBOUW. De Ned. Bond van Jongelingsvereni- gingen en die van Meisjesverenigingen, beide op Gereformeerde grondslag, die reeds vorig besloten tot federatieve sa menwerking hielden ook gisteren in Am- dam hun bondsdag. Dertienduizend Jon geren waren hier bijeen. Nadat ds. G. N. Lammens een hemel- vaartsviering had geleid, opende de heer H. Algra deze bondsdag. Vervolgens werd een dagspel in vyf delen opgevoerd, naar een tekst van Wim Gispen en onder regie van Coos van Hoboken. De heer Algra sprak als on derdeel van dit spel over het onderwerp „Ons jeugdwerk van toen en nu". De middagvergadering was gewijd aan de laatste bedrijven van dit spel. Tijdens deze bijeenkomst nam de Bond van Jongelingsverenigingen afscheid van zijn voorzitter, de heer H. Algra. die sedert 1948 deze functie heeft vervud en sedert 1923 deel heeft uitgemaakt van het bondsbestuur. Hij wordt opgevolgd volgd als bondsvoorzitter door ds. G. N Lammens van Rotterdam, tot dusver vice-voorzitter. Deze laatste functie wordt nu vervuld door het nieuw geko zen bondsbestuurslid de heer T. M. Gil huis uit Katwijk aan Zee. De heer Algra kreeg een filmprojectie apparaat ten geschenke. De heer Algra werd benoemd tot ere-lid van 't bonds bestuur. Besloten werd tot het gemeenschap pelijk uitgeven van een nieuw bondsor gaan, dat de naam „Jong Gereformeerd" zal dragen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHII BEURSOVERZICHT Kon. Olie maakt historie Amsterdam, 31 mei. Het was vandaag een historische dag op het Damrak voor de aandelen Ko ninklijke olie, doordat de hoogste koers voor deze aandelen 1014 procent van mei 1920, met circa 30 procent wejxi over schreden. Een groot contrast vormden deze aandelen met die van de H.V_A., die in 1920 ook circa 1015 pet. noteer den. tegenover nu 114 pet. Dat de eer ste kwartaalcijfers van de KoKninklyke Shell-groep ook in Amerika gunstig werden ontvangen, werd aldaar in de koers voor het fods gedemonstreerd. De vaste tendentie van Amsterdam werd niet alleen overgenomen, doch er werd nog een flinke schep aan toegevoegd. Het verhogen van de exportprijzen door de Shell Petroleum Co. Ltd. aan de per- zische Golf, alsmede de algemene vaste stemming voor alle oliewaarden in Wall- street, zullen ongetwijfeld tot de hoge koers voor de Royal Dutch hebben bij gedragen. Het fonds noteerde 2 dollar hoger. De aandelen Kon. Olie werden heden in Amsterdam verhandeld rond de 205 gulden ex 3% gulden dividend; omgerekend tegen oude basis betekent dit 1025 pet. ex 17% pet. dividend, of wel 38 pet. hoger dan woensdag. Tegen over de vraag stonden bijna verkoop- limites waardoor een hoge prijs tot stand kwam. De arbitrage had weinig te doen, al leen Londen kocht op kleine schaol. Unilevers waren in sympathie met de Koninklijke door het publiek gevraagd en verbeterden 5 punten. Ook Philips- aandelen lagen heden goe din de markt en boekten 2 punten winst. De Aku's zetten de stijging van woensdag voort en trokken 4 punten aan. In de KLM- hoek was het zeer rustig; het fonds moest ruim 1 gulden prijsgeven. Koers f 130.70. De Scheepvaarmarkt was zeer kalm. Het merendeel van de aandelen was circa 1 pet hoger. De H.V.A.'s konden de hoge koers van de morgenuren. 116 pet, niet halen, doch waren ten opzichte van woensdag weer 1 pet hoger. Amster dam Rubber en Deli Maatschappij een half procent lager. Staatsfondsen over het algemeen 1/8 tot 1/4 pet lager In stille markt. CRICKET VOC 2—LCC Een ongeoefend en verzwakt LCC heeft van het sterke VOC 2 een grote nederlaag gekregen. VOC 2 begon met het flinke totaal van 194 runs te scoren. Vooral captain A. P. Nieuwenburg (46 runs) en J. W. Madsen (35) hadden met dc nogal slappe LOC-aanval weinig moeite. Verrassend was evenwel het bowlen van de jeugdige Crama, die vier wickets nam voor slechts 12 runs. De cijfers van G. Wondergem (2 voor 93) en N. de Hoed (3 voor 71) waren van zelf niet best. Het fielden was van de jeugdige LCC-ers goed te noemen. Een extra vermelding verdient F. Nagel met drie uitstekende vangen. Met de LCC-innings was het gauw ge beurd. Voor slechts 53 runs zaten allen aan de kant. Toch had een der LCC-ers goed batten laten zien .namelijk N. de Hoed die uit het schamele totaal van 53 het leeuwendeel van 30 runs voor zijn rekening nam. NIEUW EERSTE KAMERLID. Nu mej. J. Zeelenberg haar benoeming tot lid der Eerste Kamer niet heeft aan genomen, heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau in haar plaats be noemd verklaard de heer A. Querido te Amsterdam, die voornemens is deze be noeming aan te nemen. Het betreft hier de vacature van mevrouw Verwey— Jonker, die ontslag nam in verband met haar benoeming tot lid van de S.E.R. DODELIJK AUTO-ONGEVAL. (Speciale berichtgeving.) Gistermorgen is in een flauwe bocht by het dorp Deersum, aan de Rijks straatweg SneekLeeuwarden, een be stelauto, bestuurd door mevrouw Broek huizen uit Kampen, tegen de langs de weg staande bomen gereden en daarna in de bermsloot geslingerd. Mevrouw Broekhuizen was op slag dood. De drie andere inzittenden, haar zoon en zijn verloofde en haar dochter, werden be wusteloos en gewond uit de auto ge haald. Het stoffelijk overschot en de drie gewonden werden naar het St.-An- tonius Ziekenhuis te Sneek overge bracht. Beurs van Amsterdam Vrijdag 31 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 90% 90% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '51 3% 901 s 89% Ned. '53 (3%) 891*6 89 Ned. '56 3% 89% 89 ft Ned. '48 3% 84% 83% Ned. '54 3% 84ft 84% Ned. '55 I 3% 84V4 84% Ned. '55 II 3% 86ft 85% Ned. '47 3% (3).... 86% 86ft Ned. *37 3 83% Dollarlng '47 3 94% 94% Investeringscert. 3.. 90ft 90% Ned 62-64 3 89% 89% Cert. NWS 58%B Indië '37 A 3 86% 86% Grootboek '46 3 84 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 44 Nat. Handelsbank 107 y« Ned. Handelmij. 161 160% Amst. Rubber 77ysed. 7g Deli Mij.en (Ver.) 95% 95% H.V.A113% II33/4 Java Cult54% 541£ Senembah65 65% Vorstenlanden 28 27% A.K.U182%ed. 186% Berkel's Patent (v.) 195 195% Calvé Delft cert. 337 339 Kon. Pap v. Gelder 189% 189% Hoogovens cert303 305% Möller en Co. N.B. 350% 350 Ned. Kabelfabr283 284 Philips 284% 285% Philips pref149 149% Unilever129% 434% Wilton Feyenoord 254% 256 Biliton 2de r 250 256 Dordtse Olie gew. 993% 1020 Kon. Olie (f 20.—) 201.60 204.70ed idem (50 4 f. 20.201.05 204e d. HoU. Amer. lyn 174 174% Java China Paket 183% 182 Kon. N. Stoomboot 153 152% KP.M168 168 Ned. Stoomv Mij. 194V4 1931; v. Ommeren cert. 269% 269% Kon Rott. Lloyd 172 172% Ned. Scheepv Unie 180 180 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 89% 89% Den Haag 1937 1 3.. 95% Leiden 1947 92% R'dam "37 I-DI 3% 89% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99 99% Premieleningen A'dam '33 98 b 99B A'dam '51 2% 90 89% A'dam '56 12% 83% 83 A'dam'56 H 2% 100% 100% Eindhoven '54 2% 82% Enschede '54 2%83 Den Haag '52 I 2% 94 94 idem H 2% 96% R'dam '52 I 2% 93 1 92% idem n 2% 94% 93% Utrecht '52 2% 89 88% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Amst. Bank 204 204% H.B.U. eert. 206 205% Rott. Bank 175% 175% Twentsche Bank 184 183 Industrie Ondernemingen Albert Heyn266 270 Borneo Sum. H Mij. 74 74% Ned. G. en Sp. fabr 169 176 Kon. Ned. Grofsm. 103 101 Internatio 93 93% Rott. Droogdok Mij. 590 585 Tieleman en Dros 16% 10 Ned. Mij. Walv.vrt. 66 Spoorwegen Deli Spoorweg Mi). 15% 16% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 35% Intern. Nickel 111% 112% Anaconda 66% 16H Bethlehem Steel186 186 Cities Service 71 y< 71% General Motors 42% 43 Kennecott116 116% Republic Steel 53% 54 Shell Oil 90% 93 Union Pacific 30 29W Un. States Steel 65% 66% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 29/5 Edelmet. Kon. AA 63 Pref. wa idem 72% 72% Electroias B 371 350exd. Holl Constructie exd. Ing. our v Bouwnijv 177% Int. Kunststof! Ind 40 Leidsche Wolspinn 273% 271 Sikkens Laklabr '53 418 Ver. Touwfabrieken 178GB 178 Wernink's Betonm. 84L 84 L Van Wijk Textiel 88GB 87 GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9