Tienjarig bestaan van Nijenrode Sempre's „Kamerorkest" maakte gwstige ELTAX - Telefoon 21583 Beneluxverdrag in record-tempo te Brussel afgehandeld 96ste Jaargang Vrijdag 31 mei 1957 Vijfde blad no. 29149 Helft der afgestudeerden ging naar het Nederlandse bedrijfsleven (Speciale berichtgeving) Terwijl de zilveren klanken van het klokkenspel in het precieuse torentje zachtkens natinkelden onder het zon overgoten geboomte, ging Prins Bern- hard woensdagmiddag te voet over het voorplein van het kasteel Njjenrode aan de Vecht, naar het bordes, waar de praeses van de studentenvereni ging „De nieuwe compagnie van verre", hem het gouden insigne der compagnie offreerde. Het was een heuglijk feit voor het „Nederlands Opleidings Instituut voor het Buitenland (N.O.I.B.), deze vorste lijke belangstelling op de dag, waarop het zijn tweede lustrum vierde. Vol trots schreed dan ook de huidige slotheer, rector Postma, aan de zijde van de Prins langs de vele honderden „vrien den van het N.O.I.B.", die uit binnen- en buitenland gekomen waren om de herdenkingsplechtigheden bij te wonen en vroeger op de middag al bijeen ge weest waren in het vriendelijke Her vormde kerkje te Breukelen, dat tot de laatste plaats bezet was geweest. Na een inleidend woord van de voorzitter, mr. J. J. Klaasesz, hebben daar de heren J. J. Twijnstra( voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers) Wesselings (namens minister Cals) en en dr. E. B. J. Postma (rector van het Instituut) het woord gevoerd en met na druk gewezen op het feit, dat de oor spronkelijke plannen van de stichters van „Nijenrode" tot op de huidige dag met een waarlijk verbazingwekkende nauwkeurigheid zijn gevolgd. Slechts in één opzicht is het anders gelopen dan de initiatiefnemers het zich hadden voorgesteld, n.l. dat tot dusver niet meer dan 30% van de afgestudeer den in het buitenland terecht is geko men. Doch de verklaring ligt voor de hand. Immers, de Nederlandse industrie heeft een ontwikkeling te zien gegeven, die aan het einde van de oorlog nauwe lijks te verwachten is geweest. Holland is een industrieel land geworden ep de helft van de afgestudeerden van het N.O.I.B. vond een plaats bij ons be drijfsleven, dat een steeds stijgende be hoefte had aan jonge arbeidskrachten, als door „Nijenrode" worden afgeleverd. De heer Twijnstra wees erop, dat die behoefte overigens nog niet verminderd is, terwijl tegelijkertijd de totstandko ming van „Euratom" en „Euromarkt" nieuwe enorme mogelijkheden opent voor jonge mensen, wier ambitie het is daarin mede te werken naar de mate van hun krachten „Nijenrode", zei dr. Wesselings (secre taris-generaal van het ministerie van O., K. en W.) ,4s niets, dat wil zeggen: het instituut past in geen enkel der be staande onderwijsvakjes. Het N.O.I.B. is uniek! Vandaar dat het ook een aparte post op de begroting uitmaakt." Rector Postma voegde er aan toe, dat het een misvatting is gelijk nogal eens geschiedt te menen dat hier RECHTZAKEN Boerderij in Ter Aar tweemaal te duur verkocht Als de economische Kamer van de Haagse rechtbank de eis van de officier van Justitie volgt zal een sigarenhan delaar uit Utrecht, vroeger boer te Ter Aar, f. 500 boete moeten betalen sub sidiair 100 dagen en krijgt hjj een maand hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en de bijzondere voorwaarde dat hij binnen drie maanden een bedrag van f. 20.000 zal terugbetalen aan een 36-jarige slager uit Langeraar. De slager zal er trouwens niet blij mee zijn want tegen hem werd geëist f. 500 boete of 100 dagen, zes weken hechtenis voor waardelijk met twee jaar proeftijd en de bijzondere voorwaarde dat hij binnen drie maanden aan de gemeente Uithoorn f. 30.000 terugbetaalt. Het handelde hier om de verkoop van een boerderij met inventaris te Ter Aar voor een hogere prijs dan volgens de taxatie van de grondkamer te Zuid- Holland was toegestaan. De sigarenwin kelier moest om gezondheidsredenen het boerenvak opgeven. Hij verkocht de boerderij met inventaris voor een te hoge prijs aan de slager. De taxatie voor de inventaris was f. 26.000 en de ver dachte kreeg er van de slager f. 44.625 voor. Op zijn beurt verkocht de slager de boerderij met toebehoren weer aan de burgemeester van Uithoorn, die optrad voor de gemeente en een boerderij zocht als compensatie voor een boerderij in zijn gemeente. Bij deze verkoop zette de slager nog eens extra f. 11.000 winst op de prijs. Het merkwaardige was dat de gemeenteraad van Uithoorn de goed keuring reeds aan deze aankoop had gehecht en dat Ged. Staten het raads besluit reeds had goedgekeurd voor er een kink in de kabel kwam. Toen de gemeente eenmaal eigenaar was geworden van het geval was de in ventaris publiek verkocht en deze had f. 19.300 opgebracht, hetgeen volgens notaris, en afslager een normale op- I brengst was. 1 De verdediging voerde echter aan dat de I taxatie in het najaar was gebeurd en dat in het voorjaar b.v. de koeien veel i meer waard zijn en ook de landbouw machines. De verdediging meende dat - men dan ook wel de gemeente Uithoorn I zou kunnen dagvaarden voor uitlokking. Uitspraken 12 juni. LEIDSE VROUW VEROORDEELD VOOR RIJWIELDIEFSTALLEN Twaalf maanden gevangenisstraf waarvan acht maanden voorwaardelijk I met aftrek van voorarrest en drie jaar j proeftijd legde de Haagse rechtbank op aan een 34-jarige Leidse vrouw, die in een vrij korte periode elf fietsen had gestolen. I Bovendien had zij verscheidene malen wasgoed van drooglijnen ontvreemd, zowel in Leiden als in Leiderdorp. Ver dachte had dit alles gedaan ter aanvul- i ling van haar huishoudgeld, dat te wel- l nig zou zijn geweest voor haar gezin met vijf kinderen. De eis was een Jaar, waar van de helft voorwaardelijk met aftrek. OVERWEGWACHTER WEG VOOR HERHALINGSOEFENINGEN i In eerste instantie had een overweg wachter uit Leiden een maand onvoor- i waardelijke gevangenisstraf gekregen, omdat hij zijn plicht als overwegwachter had verzaakt, waardoor bijna een auto onder een trein reed op een door hem ongesloten gelaten overweg. Hij lag toen I in zijn wachthuisje een roes uit te sla pen. Hij verscheen niet voor het Haags gerechtshof, omdat hij thans ergens in Nederland vertoeft voor herhalings oefeningen in militaire dienst. Zijn zaak I wordt in deze voor onbepaalde tijd iaangehouden. uitsluitend „rijkeluiszoontjes" op school zijn. Het tegendeel is waar, gezien het feit, dat het aantal „jongens-met-een studiebeurs" op Nijenrode niet minder dan 21% bedraagt, wat beduidend hoger is dan het landelijk gemiddelde. In de tien jaar van zijn bestaan heeft het N.O.I.B. 768 gediplomeerden afgeleverd, terwijl het thans op twee na de duizendste binnen zjjn muren heeft. Voor de financiering van het Instituut geeft het Rijk tegenwoordig een bescheiden subsidie. Het bedrijfs leven legde er inmiddels reeds meer dan f. 170.000 aan ten koste Advertentie Woensdagmiddag heeft Prins Bernhard de viering van het tien jarig bestaan van het Nederlands Opleidings Instituut voor 't Buiten land „Nijenrode" te Breukelen bij gewoond. Tijdens een tuinfeest kreeg de Prins het gouden insinge van de leerlingenvereniging aan geboden. Britse conservatieven behouden twee zetels De Britse conservatieven hebben woensdag bij een tussentijdse verkie zing te Edinburgh hun zetel kunnen behouden, zij het met een aanzienlijk geringere meerderheid. De conservatieve kandidaat kreeg 14.421 stemmen tegen de socialistische 9.781 en de liberale kandidaat 7.439 stemmen. Bij de verkiezingen in 1955 was het al leen een strijd tussen conservatieven en socialisten. De conservatieve kandidaat kreeg toen een meerderheid van 12.887 stemmen. De tussentijdse verkie zing was nodig doordat de conserva tieve afgevaardigde om gezondheidsre denen zijn zetel beschikbaar had ge steld. De Britse conservatieven hebben voorts hun zetel behouden bij een in het Londense kiesdistrict Hornsey gehou den tussentijdse verkiezing; de con servatieve kandidaat verwierf nu ruim drieduizend stemmen meer dan die der sociajisten; de conservatieve meerder heid bij de algemene verkiezingen van 1955 was bijna dertienduizend stemmen. Zorgvuldig voorbereid Lakenhal-concert Bü „Sempre Crescendo" een nieuwe dirigent: Elie Poslawsky, die, zélf vio list lid van het Residentie-Orkest zijn entrée maakte bij Sempre's „Kamer orkest". Diens verrichtingen volgden wy woensdagavond in de „Lakenhal" met groeiende interesse. Het programma was stjjlvol gekozen en bestond uit werken van Telemann, Bach, Purcell, Honegger en Geminiani: oude meesters dus, met één, eveneens meesterlijke, maar moderne „uitschieter". Poslawsky, zoon van Russisch-Neder- landse ouders en sinds 1952 geanturaliseerd Nederlander is een man, die uit ervaring de orkestparktjjk kent, hetgeen een groot voordeel betekent. Men onderkent by hem de zorgvuldig heid der voorbereiding, die tot voor ama teur-jongeren opvallend goede resulta ten leidt. Zijn directie is rustig, beheerst en ty peert de terzake deskundige, wiens mu zikale interpretaties niveau bezitten. Hij musiceert voortvarend, heeft preferentie voor vaartvolle tempi, klaagt er boven dien meermalen in, een klankrijke, zin gende eenheid te bereiken. Hij mag dan ook samenwerken met een groep die technisch veel in haar mars heeft en van ernstige, toegewijde musiceerdrang vervuld is. Dit was al onmiddellijk te bemerken in Telemann's Suite voor fluit en strijk orkest in b kl. t., waarin deze onuitput telijk vruchtbare componist de belang- NIEUWE OPELS, zonder chauffeur. VOLKSWAGENBUS zonder chauffeur. Reserveer tijdig. Een groot succes! Volledige Unie vóór 1 januari 1958 (Van onze correspon dent te Brussel) De drie ministers van Buitenlandse Zaken, Victor Larocq, mr. Luns en Jo seph Bech, waren zeer optimistisch gestemd toen zjj woensdagavond om zes uur de Benelux ministeriele bijeenkomst besloten. Op 15 juni zal een laatste werkvergadering worden gehouden, waarna de datum van de ondertekening van het verdrag der volledige economische unie Benelux zal kunnen worden vastgesteld. Dit ls het voornaamste resultaat van deze te Brussel gehouden conferentie. In een record-tempo werd het 100 artikelen tellende verdrag en de over eenkomst met haar talrijke overgangsbepalingen en -termijnen afgewerkt. Het verzoek van de inter- parlementaire Benelux Raad om het Unie-verdrag te mo gen onderzoeken, vóór het door de drie ministers van Buitenlandse Zaken wordt ondertekend, zal pas op 15 juni worden behandeld, evenals het vraag stuk van het jaarlijks rapport van het Comité der Benelux ministers aan de Parlementaire Raad. Nederland en Luxemburg schijnen tegenstanders te zijn van een vooraf gaand onderzoek van het Unieverdrag door de Raad van de Benelux Parle mentsleden. Naar de drie ministers verklaarden, is het verdrag artikelsgewijs onderzocht en goedgekeurd. Het betekent dus dat de ministers het eens zijn over de prin cipes van het concept-verdrag. Art. 2 bepaalt dat de onderdanen van de drie landen op het grondgebied van de andere partners een behandeling zal genieten, die voor de eigen onderdanen geldt, zulks met betrekking tot de vestiging, het bedrijf, de uitoefening van het beroep, de kapitaal-transacties, ar beidsvoorwaarden, sociale voorzieningen, rechten en belastingen en wettelijke en gerechtelijke bescherming. In art. 8 van het principiële hoofd stuk wordt gezegd dat de regeringen passende maatregelen kunnen treffen om economisch machtsmisbruik tegen te gaan. In art. 12 wordt bepaald dat de drie regeringen slechts in onderlinge over eenstemming mogen overgaan tot de wijziging van de wisselkoers van hun valuta. De gulden of de Belgische franc zullen dus niet zonder Benelux-overleg mogen worden gedevalueerd. Art. 14 zegt dat het comité van minis ters maatregelen kan nemen in geval één der landen door het vrije goederen verkeer in zijn levensbelangen wordt getroffen. Dan kan de beneluxklok dus opnieuw achteruit worden gezet. In het hoofdstuk over de instellingen, welke in art. 15 behandeld worden, worden de volgende Benelux instellin gen genoemd: Een comité van ministers, dat het voornaamste orgaan wordt van de Economische Unie een raadgevende Interparlementaire Raad, welke zoals bekend reeds functioneert, de Raad van Economische Unie, of het orgaan der hogere ambtenaren, belast met de dagelijkse leiding der Unie. Ook deze Raad bestaat in de vorm van een Raad der presidenten. In het raam der Unie kunnen com missies en bijzondere commissies wor den opgericht. Het secretariaat-generaal, gemeen schappelijke diensten en een college van scheidsrechters, evenals een economi sche en sociale raad zijn eveneens in stellingen van de Benelux Unie. Voor de geschillen, die zullen rijzen in Benelux-verband wordt dus geen Ge rechtshof opgericht, maar wel een Col lege van arbiters. AI met al is de bijeenkomst van woensdag een groot succes geweest voor de Benelux-gedachte. De Bene lux worden niet voorbijgestreefd door de Europese verdragen waarvan de tekst woensdagochtend aan de Bel gische parlementsleden werd toege stuurd. Het Benelux Unie Verdrag zal een feit zjjn vóór de overgangs periode van de Europese Douane Unie een aanvang zal nemen, wat bepaald niet vroeger dan 1 januari 1958 zal gebeuren. ryke fluitpartij virtuoos behandelt. Daaraan gaf de fluitist in een markante, pittige interpretatie naar Poslawsky's inzicht veel relief. Zijn meestal heldere toon had wellicht hier en daar meer vibrato en soepeler kleurschakering kun nen dragen, maar als geheel een op merkelijk verdienstelijke vertolking. Spe ciaal de uiterst muzikale cellist van Al phen de Veer secundeerde hem met grote fijnzinnigheid. Met verve klonk Bach's bekend Derde Brandenburgs concert (geschreven voor de jongste zoon van de Keurvorst, de Markgraaf van Brandenburg) waarin sterke Italiaanse invloeden merkbaar zijn, o.a. wat de opeenvolging der delen betreft. Het orkest ontplooide hier een bewo genheid, die ver boven de noten uitging en waar in de solistische passages wel eens onzuiverheden merkbaar waren of de klankschoonheid soms door een ee krachtdadige toongeving inboette, dit kon toch weinig afbreuk doen aan de gunstige indrukken. In Purcell's „Pavane and Chaconne", behoedzaam gespeeld, was daarentegen de klankschoonheid welhaast voortdu rend aanwezig, in nauwgezette afstem ming op elkaar. Als vreemde eend in de byt Honegger*s in het Engelbergse hoogland ontstane poëtische, stemmingsvolle en idyllische „Pastorale d'Été" van 1920, qua klank en kleur transparant, naar de vorm wel overwogen afgerond. Hier kwamen di verse blazers aan bod, die één voor één hun partijen uitnemend beheersten, spe ciaal ook de hoornist H. Das, voor wie het geen geringe opgave was, de tedere sfeer niet te doorbreken. Tenslotte een woord van grote waar dering, voor de wijze waarop concert meester Van den Bosch zich door de veeleisende partij, met haar vele versie ringen heensloeg in het Conecrto Grosso op. 3 No 1 van de grote Italiaanse com ponist-vioolvirtuoos Francesco Gemi niani, die o.a. in Napels. Parfjs, Londen en Dublin, waar hij in 1762 overleed, furore maakte. Hij maakte voorts naam als bewex-ker van Corelli's vioolsonates voor conecrto grosso en heeft ontzaglijk veel gedaan voor de ontwikkeling van het vioolspel in Engeland, dat daar des tijds in verval was geraakt. Met ent housiasme werd Van den Bosch door het orkest ondersteund. Aan deze ganse uitvoering leek ons grote zorg besteed, niet slechts wat het instrumentale kleed betreft, doch ook qua voordracht, die vol brio klonk en van stylistisch juist inzicht getuigde. Jaarvergadering Dierenbescherming Vandaag is te Enschede de Jaarver gadering van de ..Nederlandsche Ver- eeniging tot Bescherming van Dieren" begonnen. De voorzitter, dr. mr. W. Hugenholtz, uit Leiden, opende en wenste de afde ling Enschede geluk met haar 40-jarig bestaan. Hij deelde mede. dat de secre taris dezer afdeling, de heer A. G. Hens, dat het hoofdbestuur hem voor zijn werk op dierenbeschermingsgebied de gouden medaille had toegekend. Naar spreker voorts meedeelde, groei de het ledenaantal der vereniging het afgelopen jaar van 73.000 tot 76.000 en er kwamen zes nieuwe afdelingen bij. Dr. Houthuis, die wegens 7 :n ver trek naar Iran, niet langer kon aanblij ven als secretaris van de slachteommis- sie. is de gouden ere-medaille der ver eniging toegekend. „Het spreekt vanzelf", zo vervolgde de heer Hugenholtz, dat wij bij voort during in grote spanning verkeren over het aanhangige ontwerp van wet op de dierenbescherming. Tenslotte gaf hij een uitvoerig overzicht van de werk zaamheden der vereniging in het afge lopen jaar. Engeland verwerpt plan van Makarios Engeland heeft een voorstel van aartsbisschop Makarios, dat hij zal deel nemen aan tweezijdige besprekingen met de Britse regering over de toekomst van Cyprus, verworpen, aldus is giste ren in Londen bekendgemaakt. In het antwoord wordt gezegd, dat de Britse regering zijn voorstel, dat over de toekomst van Cyprus door besprekingen tussen hem en Engeland alleen zal wor den beslist, niet kan aanvaarden. Andere belanghebbenden (hierbij werd gedoeld op de Turken Red. L.D.) hebben het recht te worder geraad pleegd, aldus het Britse antwoord. Makarios, die de leider is van de be weging, welke vereniging van Cyprus met Griekenl ,i1 voorstaat, bevindt zich thans in Athene, waarheen hij ging na de beëindiging van zijn ballingschap op de Seychellen. Makarios heeft aan een maaltijd met de buitenlandse persvereniging in Athene het Britse antwoord „onrealis tisch" genoemd. Het vormt geen basis voor verder onderhandelen, zei hij. Makarios zei verder, dat hij zijn po gingen om een oplossing van het geschil om Cyprus te vinden zal voortzetten. Hii zal echter niet instemmen met een hervatting van de besprekingen met Engeland zolang hem de toegang tot Cyprus wordt ontzegd. Amerikaanse minister van Financiën treedt af De Amerikaanse minister van Finan ciën, George Humphrey, heeft president Eisenhower gevraagd om ontslag uit zyn functie, op zijn laatst aan het eind van de huidige zitting van het Amerikaanse congres. De president heeft de voorma lige onderminister van Defensie Robert Anderson, een Democraat uit Texan, tot Humphreys opvolger benoemd. Aan Humphrey heeft de president meegedeeld, dat de datum waarop zijn ontslag kan ingaan, zal afhangen van de behandeling van een aantal belang rijke vraagstukken door het Congres. Anderson wordt de volgende week 47 Jaar. Hij is 20 jaar jonger dan zijn voor ganger. Humphrey wil reeds enige tijd naar het particuliere zakenleven terug keren. Hij is sedert 1953 minister van Financiën geweest. Amerikaans leger volgend jaar geheel „geatomiseerd" Iedere Amerikaanse infanterie- en luchtlandingsdivisie zal tegen het mid den van volgend jaar over atoomwapens beschikken, aldus heeft de stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Max well Taylor medegedeeld. Het Amerikaanse leger heeft zich, voorzover wij weten, meer aan de nieu we toestand op het gebied van de atoom wapens aangepast dan welke andere landstrijdmacht ook, aldus de generaal in een toespraak in Colorado Springs. Hfl zei, dat het leger thans meer dan vijf verschillende wapens heeft, die in staat zijn atoomwapens af te vuren. Deze hebben een reikwijdte van enige duizenden meters tot tientallen mylen. Wandelwagens C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Het was een boeiende avond, die een warm onthaal vond. Een weldaad bij deze studenten weder om zoveel ware musiceervreugde te con stateren, geleid door een dirigent, die de zaken ernstig neemt. Met een fraai bloemstuk is Poslawsky dan ook terecht gehuldigd. Hij en zijn discipelen kunnen met vol doening terugzien op een avond, waarop onomstotelijk net bewijs geleverd werd, dat de universitaire studie blijkbaar geen beletsel behoeft te zijn voor een lofwaar dige muzikale ontplooiing, mits de no dige animo wordt opgewekt en het tech nische fundament genoegzaam reikt, om tot dergelijke goede resultaten te komen, als op deze avond verwezenlijkt. Daarvan zal ongetwijfeld ook de aanwezige rector-magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer met grote voldoening kennis hebben genomen! Sempre's Kamerorkest moge zich aan Poslawsky's gedegen leiding blij ven toevertrouwen: deze gelukkige manifestatie staat borg voor een waar devolle verdere ontwikkeling. H. 77^uule/vuóxerL C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Pijperdag te Delft 1500 MEDEWERKENDEN. 23 tamboer- en pijperkorpsen, ip to taal omvattende ongeveer 1500 tam boers, hoornblazers en pijpers, hebben gisteren te Delft een pijperdag gehou den, die was georganiseerd door het Chr. tamboer- en pijperkorps „Excelsior" De dag. die begonnen was met een kerkdienst in de Nieuwe Kerk onder leiding van ds. mr. C. Luiten, vond zijn hoogtepunt 's middags, toen de meer dan 20 korpsen, waarbij dat uit Middel burg in Zeeuwse klederdracht, een ster- tocht naar het D.H.C.-terrein maakten. Na de bijeenkomst op dat terrein werd gemarcheerd naar de markt, waar ge defileerd werd voor de autoriteiten o.w. de burgemeester van Delft de heer D. de Loor. Met een taptoe door alle korpsen, welke veel belangstelling trok, werd de dag besloten. BLOEMENLAND PRESENTEERT VISITEKAARTJE. De Vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" geeft een welriekend visite kaartje af in het buitenland. Zo laat het Hollandse paviljoen van de Parijse Jaarbeurs van 25 mei tot 10 juni zien tot welke kweekprestaties de Hollan ders in staat zijn. Men mag aannemen, dat deze inzending er toe zal bijdragen de Hollandse bloemen meer bekendheid te geven bij de Parijse bevolking. Dat bloemen en muziek elkaar goed kunnen aanvullen wordt weer bewezen door de kleurrijke omlijsting, die in Frankfort en Mannheim wordt aange bracht op de podia, waar het Rotter dams Philharmonisch Orkest zal con certeren. Ook in Zweden zal de combinatie van muziek en bloemen stellig weerklank vinden. Tijdens de concerten van het Concertgebouw Orkest uit Amsterdam te Stockholm zullen meer dan 5000 Hol landse anjers het Koncert Hused tooien. De beschadigde torpedobootjager ..Groningen", die een Texelse kotter ramde en naar de bodem van de zee joeg, in het Noordzeekanaal op weg naar het dok in plaats van naar de Nieuwe Wereld, waarvoor het schip juist was gestart.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7