Leidse kunstmanifestaties in het Nieuwe school aan de Telderskade kader van liet Holland Festival En of... Chief Whip op ieders lip... Toonkunst in CarissimVs Jefta; Goldberg en Peeters spelen Bach Nieuwe direeteur Reiniging maakte kennis met personeel Al 35 jaar de beste Virginia! Wijziging zomervacantieregeling bij Leidse geref. scholen Eerste steen is reeds gelegd 96ste jaargang Vrijdag 31 mei 1957 Tweede blad no. 29149 Advertentie Spaans ballet in de Leidse schouwburg Ook deze zomer speelt Leiden weer zijn rol in het Holland Festival, thans voor de derde maal. Daarover heeft de Stichting voor de Leidse kunstmanifestatie, onder voorzitterschap van prof. mr. J. C. van Oven ons dezer dagen mededelingen gedaan. Wij hebben ze gretig opge tekend, omdat het voor onze stad verheugend is, dat men ook in juli hier niet van evenementen op het culturele vlak verstoken blijft. Zij blijven ditmaal in verband met verschillende omstandigheden beperkt tot drie, doch alle drie beloven véél en zullen zeker niet nalaten de sterke aandacht van de kunstminnenden te trekken. Allereerst is daar op 6 juli in de Stadsgehoorzaal een Koorconcert onder leiding van Iskar Aribo, die met zijn Gemengd Toonkunstkoor en met bege leiding van het Residentie Orkest, zulks in tegenstelling tot verleden jaar, toen het moderne genre aan het woord was, ditmaal een programma zal uitvoeren van „oude" werken, t.w. het Oratorium „Jefta" van de in 1604 te Marino bij Rome geboren Italiaanse componist Giacomo Carissimi, die in 1674 te Rome overleed. Voorts de bekende Cantate No. 147 van Joh. Seb. Bach en Bruckner's Mis in D gr. t., de eerste van de drie mis sen die hij schreef. Bruckner was toen 40 jaar en reeds de grote meester, waar voor hij in de muziekhistorie geboek staafd staat. Carissimi leefde in een tijd, toen zich een stryd tussen de oude en moderne muziek afspeelde, tussen de polyfone koorzang en de solozang met begelei ding met een sterk accent op de woord uitdrukking, waaruit de opera zich zou ontwikkelen. Carissimi's oratorium werd voor het eerst uitgevoerd tussen 1630 en 1650, een belangrijk werk, waarin de nieuwe vorm gevoed is door een sterke geest. In dit oratorium zullen als solisten optreden Elly Ameling (sopraan), Annie Hermes (alt), de Duitse succesvolle tenor George Maran en David Hollestelle (bas). Het oratorium Jefta verhaalt van de bekende Bijbelse figuur van die naam, de veldheer, die verklaarde, dat de eer ste, die hij na zijn overwinning op de Ammonieten zou ontmoeten, gebrand- offerd zou wordenDeze zou zijn eigen dochter zijnDe rol van deze jonge dochter wordt vervuld door Elly Ameling. Op tien juli volgt in de Pieterskerk een Bach-concert met medewerking van de vermaarde violist Szymon Goldberg en de even vermaarde Mechelse organist Flor Peeters, die, naar wij ons menen te herinneren, reeds in 1948 in onze stad concerteerde. De eerste speelt de beide solo-partita's in d kl. t. en E gr. t. (die in d kl. t. met de beroemde Chaconne)de tweede, een der grootste, zo niet de grootste dei- Belgische organisten, brengt koraalvoor spelen, de Passacaglia en fuga in c kl. en het Preludium en fuga in b kl. t. ten gehore. Een uitverkoren programma voor Bachliefhebbers dus! Behalve deze twee muzikale manifes taties is dit jaar de keuze gevallen op het Spaans Ballet van Roberto Ximenez en Manoio Vargas, dit in de plaats van het toneelstuk „Moortje" van Brede- rode, te spelen door de beste Neder landse acteurs- en actrices. Voor onze L.D.-personeel maakte jaarlijks uitstapje De traditie getrouw heeft gisteren de Personeelsvereniging van het Leidsch Dagblad haar jaarlijks uitstapje ge maakt. Maar juist omdat dit een tra ditie van jaren is. wordt het voor het bestuur steeds moeilijker om een reis plan te ontwerpen, dat nog enigszins de attractie van het onbekende bezit. Dit jaar waren de organisatoren in de opzet evenwel bijzonder goed ge slaagd. want de route voerde door een voor velen onbekend gebied, nl. de kop van Noord-Holland met een min of meer uitvoerig bezoek aan de prachtige omgeving van Bergen. Egmond en Schoorl. de Hondsbossche zeewering, de nijvere Zaanstreek, 'n interessante kron- kelrit door Amsterdam, een dito rondlei ding in het Muiderslot en tot besluit een zeer geslaagde gemeenschappelijke maaltijd in Utrecht. Al was het weer niet ideaal, de stem ming was dat in ieder geval wèl en dat is bij dergelijke uitstapjes toch vèruit het belangrijkste. IN LEIDEN ONTSNAPTE GEVANGENE WAS NIEUWE „CARRIËRE" BEGONNEN De Enschedese politie heeft een 34- jarige Leidenaar gearresteerd, die in de strafgevangenis te Groningen verbleef, maar sinds 4 april voortvluchtig was. Hij bracht die dag onder bewaking een bezoek aan zyn zieke moeder in Leiden, en slaagde erin daar te ontsnappen. Tot nu toe waren alle nasporingen vruchteloos. De man moest nog enkele jaren uitzitten. Dinsdagavond trof de Enschedese politie de man aan toen hij juist uit een huis kwam met een brom fiets. Bij fouillering kwamen uit zijn zakken o.a. inbrekerswerktuigen, een alarmpistool en een bedrag van f. 450. De bromfiets, waarmee hij erop uit wil de gaan, was j.l. zaterdag gestolen. Aan vankelijk gaf hij een valse naam en adres op. maar men kwam al gauw tot de ontdekking met de ontsnapte te doen te hebben. Vingerafdrukken leverden bovendien het overtuigende bewijs. De gearresteerde heeft na zijn ontvluchting in verschillende plaatsen in het westen des lands Inbraken gepleegd. CIRCUS STRASSBURGER KOMT NAAR LEIDEN. Circus Strassburger komt met de Pinksterdagen naar Leiden en zal reeds vrijdag 7 jnni zijn openingsvoorstelling geven op het Schuttersveld. Het circus, dat vijf dagen in de Sleutelstad blijft brengt ook nu weer een klassiek cir cusprogramma. waarin het dier een gro te rol speelt. Zo treden Elly en Adolphe o.a. op met hun nieuwe paardendre - suur. Verder komen er leeuwen en oli fanten en zal het programma o.m. wor den afgewisseld met het optreden van de Diana-sisters en brothers. Mevrouw F. A. Ie Grand—.Scholte te Oegstgeest en mej. P. C. B. L. Sta pels te Leiden, beiden werkzaam aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" slaagden voor het diploma leeszaal assistente. Schouwburg zijn de décora echter te groot, zodat hier helaas van afgezien moest worden. Bovengenoemd roemrucht Spaans Bal let belooft echter een buitengewone plaatsvervanger te worden: het bestaat uit 17 personen, waarvan Almenez en Vargas de solo-dansers zijn. Voorts zijn er de leden van het Corps de Ballet: Anna Mercedes, Victoria Salcedo, Pepita Reyer, Alberto Portillo, Maria Gloria, Maria Luisa Merlo, José Lopez en Car- mina. Zangsolisten zijn Fina Vivo en Manoio Leiva, Virgilio Manuel is de pianist en Emilio Bonet de guitarist. De artistieke leiding berust by Maria del Carmen Carreras Dit ballet oogstte in vele plaatsen ter wereld grote successen, o.a. in Zuid- Amerika, Parijs en Milaan en treedt thans in Hamburg op. Na de Neder landse tournee is Scandinavië aan de beurt. Talrijke nummers zullen de gehele scala der Spaanse danskust illustre ren, w.o. de beroemde Flamengodansen. Nederland heeft het vorig jaar reeds eenmaal met dit ballet kunnen kennis maken en ook in ons land was toen het succes triomfaal. De Leidenaars kunnen zich op een waarlijk unieke balletavond verheugen! Mr. ir. J. Westra, als waarnemend directeur, droeg liet werk over aan de lieer H. Hoorn De nieuwe directeur van de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst, de heer H. Hoorn, heeft woensdagmiddag kennis gemaakt met het personeel van deze dienst. In een bijeenkomst van het voltallig personeel, waarbij tevens aanwezig waren wethouder A. J. Jongeleen en de heren J. van Iterson, H. J. Schuier en P. C. ten Broek als leden van de commissie van Openbare Werken uit de gemeenteraad, heeft tevens de waarnemend directeur, mr. ir. J. Westra afscheid genomen. De heer H. Hoorn, de nieuwe directeur, wethouder Jongeleen en de heer J. Westra. de scheidende waarnemend directeur, (v.l.n.r.) in gezellig gesprek gewikkeld. (Foto L.D./Van Vliet.) H. C. F. de Greef trad af als voorzitter Goede verhoudingen zijn hersteld Wethouder Jongeleen merkte op dat het lang geduurd heeft eer het college van B. en W. met een voordracht kon komen aan de gemeenteraad. Er waren vele gegadigden en de keus was derhalve moeilijk, temeer dan men niet over één nacht ijs wilde gaan. De thans benoemde directeur is een vakman, die het klap pen van de zweep kent, door zijn werk als directeur van de Reiniging in Dor drecht. Daar de vuilverbranding voor Leiden op het programma staat is het verheugend dat de heer Hoorn hiermede reeds ruime ervaring heeft opgedaan. Bovendien is de heer Hoorn een deskun dige op het gebied van de autotractie. Of er een prettige samenwerking zal komen tussen de directeur en het per soneel is nog een open vraag, aldus spreker. Er zal van beide kanten wat gevraagd worden. U heeft te maken met materiaal en met mensen, aldus de heer Jongeleen tot de heer Hoorn en ik hoop dat het personeel een ge willig oor bij U zal vinden voor alle moeilijkheden. Tot het personeel zeide de heer Jongeleen, dat hij vry tot de directeur moet durven gaan om even tuele moeilkheden, zowel wat de dienst als persoonlijke omstandigheden be treft. te bespreken. Tenslotte bracht de heer Jongeleen dank aan de heer Westra voor de wijze waarop hij als waarnemend directeur is opgetreden. HARMONISCHE SAMENWERKING De heer Hoorn richtte zich vervolgens tot het personeel en wees er op dat men samen de dienst moet maken. Een har monische samenwerking tussen directeur en personeel zal de dienst goed doen functioneren. Ik schenk U gaarne myn vertrouwen en hoop dat ook U mij ver trouwen wilt schenken, aldus spr. De heer Westra moest eerlijk beken nen dat hij wel even had moeten wen-1 nen in zijn nieuwe functie, maar met Uw aller medewerking is het een pret- tige tijd geworden Het was een tijd van I prettige samenwerking en daarom neem ik met enige weemoed afscheid van U, aldus spr. Namens de commissie van Openbare Werken voerde de heer Schuier het woord. Ook hij drong aan op een goede samenwerking en een open en eerlijke verhouding tussen directie en personeel. PRETTIGE TIJD Het personeel nam bij monde van de heer C. H. van Dijk afscheid van de heer Westra. U kwam zo maar bij ons binnen rollen, zodat wij na enige dagen pas hoorden dat U de waarne mend directeur was. Wij willen niet dat U ook weer zo maar verdwijnt. WU hebben een prettige tyd met U gehad, en er is sinds juli vorig jaar heel wat veranderd. Toen was de ar- beidsvrede en arbeidslust volkomen zoek, maar door Uw wijze van optre den zijn de goede verhoudingen weer hersteld. Als blijk van weerdering bood de heer Van Dyk aan de heer Westra een vol ledig vistuig aan. waarvoor het gehele personeel een bijdrage had gegeven. Een oorkonde, ontworpen door de heer J. de Bruin, en getekend door alle personeels leden zal voor de heer Westra een blij vende herinnering zijn aan zyn werk by de Reiniging. Tot de heer Hoorn zeide de heer Van Dyk dat deze op het per soneel kan rekenen. Het is de laatste elf maanden geweldig gegaan en wy ver trouwen dat dat in de toekomst zo zal blyven. Onder presidium van de heer H. C. De heer Jongeleen sprak een slot- F. de Greef had woensdagavond in het woord. De heer Hoorn zal maandag a s. gymnastieklokaal aan de Kaasmarkt de in dienst treden. 1 jaarvergadering plaats van de Vereni- ging voor lager onderwijs op Gerefor meerde grondslag. De voorzitter sprak van vele zegenin gen Gods over het afgelopen jaar en wees op de plicht van de christelijke onderwijzer nl. Kinderen Gods te vor men. die tot Zijn werk op aarde in staat zyn. De heer C. la Lau bedankte hij voor het vele jaren accuraat werken voor bovengenoemde vereniging als admi nistrateur. Het werk was veelomvattend en bracht een ingewikkelde materie met zich mee, maar het is steeds met de grootste toewijding uitgevoerd. Aan de scheidende administrateur werden ge schenken aangeboden, waarna de zoon dr. C. La Lau een woord van dank uit sprak namens zijn vader. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer D. de Bruyn, bleek dat de ver eniging een druk jaar achter de rug heeft. Er zijn veel besluiten genomen omtrent terreinuitbreiding, bovendien hebben de ontstane vacatures veel hoofdbrekens gekost. Het leerlingen aantal is met 97 toegenomen, zodat er nu totaal 2018 leerlingen zijn. Op aandringen der ouders, vooral w! de zomervakantie betreft, is de vereni ging tot het volgende overgegaan: de lange zomervakantie wordt bekort .ter wijl de nu overgeschoten dagen in de paas- en pinkstervakantie ingelast wor den. De contact- en ouderavond zijn zeer gunstig verlopen, zodat men op dit thema blijft doorborduren. I. v. m. de nieuwe school wordt een waarborgsom aan de gemeente gestort van f 60.000 en is men een obligatiele ning van f 80 000 aangegaan. Bij de bestuursverkiezing werd de heer S. J. Aues herkozen, in de vaca ture van de heer H. C. F. de Greef komt de heer J. v. d. Berg. de heer J. H. de Jong werd herkozen, evenals de heer J. H. C. Laman. Bovendien werd mr. dr. M. Teekens als bestuurslid aan gesteld. De heer J. H. de Jong bracht financieel verslag uit en sprak vervol gens de heren La Lau en de Greef in hartelijke bewoordingen toe. De heer de Greef ontving een ets. terwijl ervoor zijn echtgenote bloemen waren. Na mens de schoofdhoofden sprak de heer F de Vries, waarna deze jaarvergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten werd. Aan de Telderskade In het Haagwegkwartier wordt - op het ogenblik de zevende school voor g.l.o. van de Vereniging voor Lager Onderwijs op Gerefor meerde Grondslag gebouwd. Dokter J. de Bruyne legde woensdagmiddag als oudste bestuurslid in jaren de eerste steen van deze 7-kIassige school, die in een zeer snel uitbreidend stadsdeel beslist wel in een behoefte zal voorzien. Verryst het schoolgebouw thans op een veraf gelegen stuk grond binnen niet al te lange tyd zal het door vele woningen zyn omringd. Voordat dokter De Bruyne gelegen heid kreeg zijn capaciteiten als metse laar te tonen werd het woord gevoerd door de voorziter van de bouwcommissie van de Geref. Schoolvereniging, de heer J. H. de Jong. Hij wees o.m. op het be lang van deze zevende school, waarvan de bouw een esthetische verbetering van het zuidwestelijke stadsdeel betekent. De heer De Jong vestigde er tevens de aandacht op. dat vooral voor een schoolbestuur het gezegde geldt „rege ren is vooruitzien". Ongetwyfeld met dit gezegde ln zyn gedachten zal de heer De Jong de bouwcommissie, welke in de afgelopen jaren veel werk heeft moeten verzetten, steeds hebben weten te leiden op een wyze, die respect afdwingt. Trouwens ook de volgende spreker, de voorzitter van de schoolvereniging, de heer H. C. F. de Greef, uitte zich byzon- der waarderend over het werk van de bouwcommissie, waarvan de leden, on danks de moeilijkheden, die er in de bouwsector nu eenmaal zijn, met taaie volharding het ge-telde doel in het oog hebben gehouden. De heer De Greef noemde het een zegen van God, dat met de bouw van de school een aanvang kon worden gemaakt en hy hoopte, dat allen dit goed zouden beseffen. Zegen rust op het werk, dat door mensen Dokter de Bruyne metselt de eerste steen van de te bouwen school aan de Telderskade. Vierde van rechts de voorzitter van de Ge reformeerde Schoolvereniging, de heer H. C. F. de Greef. die juist deze dag als zodanig aftrad. (Foto L-D/Vao VHiet) wordt verricht. Deze mensen zoeken daarby evenwel niet hun eigen eer, maar uitsluitend Gods eer, aldus de heer De Greef. Hy dankte tot slot de leden van de bouwcommissie voor al hetgeen zy tot nog toe hebben gepres teerd. Onmiddellyk na dez- twee korte toespraken legde dokter De Bruyne on der grote belangstelling de eerste steen. Hij bleek inderdaad voldoende ge schoold te zyn om een dergelyk karwei op te knappen en mocht daarvoor te recht een apple - je in ontvangst nemen. Na afloop van deze eenvoudige plech tigheid bleef men nog enige tyd gezellig in een houten keet byeen. (Ingez. Med.-Adv.) CONCERT VAN DER WERFPARK Morgenavond geeft de Harmoniekapel „Trouw en Durf" o.l.v. de heer P. J. G. de Boer een concert in het Van der Werf park. Het programma luidt als volgt: Wil- heimus; Sons of the Brave, Mars, T. Bidgood; Wiener Praterleben, Valse. S. Translateur; Mont la vilie, Mars, Henri Chaillet; Aquarelles, Quatre Petits Ta bleaux, Alyre Delhaye; Patrouille, Mars, J. Werkman; Doornroosje's Bruidsvaart^ Max Rhope; Florida. Mars, H. Duroc; Onze Mars, Mars. 71J. N. Cori; Holland Jubclf Mars, Adr. J. Maas; Johnny's Potpourri, Arr. Alfred Delbecq; San Re- mo. Mars, J. Meister; Oranje-Glorie, Mars, A. C. v. Leeuwen en Jubelklange Mars, Ernst Uebel.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3